I I 9 8 jmeen ocent j S| V ting t het? De THburgse Genqeerferaad. iroting 2gr Beslist de moeite waard 1 8131 door DONDERDAG 5 NOVEMBER 2009 Jfaadswer oi 2,28 1,89 :hes met 50 procent! tekort 4 nov« gemeente Tilburg oeg van Stijging in J Roel Lauwerier (WD): 'Met deze begroting wordt veel losgetrokken' Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 5 november 2009 Auke Blaauwbroek (PvdA): erughoudendheid geboden' Marcel van den Hoven (AB): 'Wordt het kiezen of polderen?' Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg Maarten van den Tillaart (CDA): 'Begroting 2010 is stilte voor de storm' Nell Schoenmakers (VSPT): 'Ouderen en gehandicapten niet de dupe laten worden' 3,58 ties de lezer alvast stellen van het collet ^Voorproefje van de re, Uitgave: Realisatie: fotografie: van burgemeester en wethouders. Over dat voor ,st u meer op de gemeentepagina hiernaast. ezuini- Hans Smolders (LST): Het speelkwartier is voorbij' 13,581 13,581 OJi p zorg. Niet tien betalen. lige rgeslagen tl i een plek geven. Die kosten ons vervolgens jaarlijks bak- i. Het speelkwartier is voorbij. Als het aan ons ligt, gaan tegenhouden en het belastinggeld verantwoord besteden. we dat nu niet voor elkaar. Daarvoor moet de 1ST na college van B&W komen, maar dat kan alleen als de 1 openbaar. 15.00 uur, jadert in kunt de uro bezuinigd, jaar 1,4 miljoei donderdag lende onderv is vooral een i geen politiek ‘ge poldert maar t lef om harde Veerle Siegers (SP): 'Bezuinigingen niet ten koste van basisvoorzieningen' >2010 tot 2013. rt op tot 13 miljoei •ughou- 1 ?e. Die un klus fi P maandag 9 november a.s. begint de raad met de behandeling van de begroting voor 2010 en de jaren daarna. De begroting is nu nog een voorstel van het college v stel leest Het is voor de raad in de huidige samenstelling de laatste be grotingsbehandeling. Volgend jaar, op 3 maart, zijn er gemeen- fteraadsverkiezingen. In april treedt dan de nieuwe raad aan. De raadsdebatten over de begroting zijn uiteraard Op 9 november begint de raadsvergadering om 1 op 12 en 13 november om 14.00 uur. De raad vergj de raadzaal van het stadhuis (stadskantoor 1). U 1 vergaderingen ook live volgen via de website van de raad www.raadtilburg.nl Ruud van Esch (D66): 'Meer investeringen nodig om crisis te lijf te gaan' [THBURGSE koerier -i de bfegr<^»j^ rtg. Die vormt tli De behanddn Marjo Frenk (Groenlinks): 'Ook nu in de stad blijven investeren' Loes Dielissen (TVP): 'Deze bezuinigingen zijn laf en halfslachtig' en het einde van de rit ,e verdubbeling van de i geheel wor- (empenbaan. leid te verbeteren. Er wordt 1 van dit soort basisvoorzie- jksoverheid) is volgen! 113 zelfs 3.8 miljoen^ er oploopt. itijgt met 1100 in 2009. ende jaren 5,4 miljoen’ tl. j jen euroO] tin deze extra aflevering van Raadswerk laten de 10 raadsfrac ties de lezer alvast in grote lijnen weten hoe ze tegen de voor stellen van het college aankijken. Ze geven min of meer een reacties waar ze volgende week mee komen. rTÏ}e f’eKrot'ns financieel en stuk. Het college voort en heeft niet het keuzes te maken. Neem de kaasschaaf- methode waarmee alle gesubsidieerde 'instellingen nu met 2% worden gekort. Dat levert eenmalig 1,5 miljoen euro op. Terwijl een OZB verhoging van 59t hetzelfde bedrag oplevert, maar dan struc jireel. En dan nóg behoren we tot de goed |koopste OZB steden. Zo’n maatregel kun je - He inwoners best uitleggen. Als je tenminste het geld s ■wegenonderhoud en niet in fratsen als het Midi Thea ^verbouwing van de Tivoli garage. Houd de miljoenen piet aan de burger kunt uitleggen, liever in je zak. Het colle» I proppen met zogenaamd 15 miljoen extra voor sociaal beleiu. j is wat ons betreft al op omdat we het hard nodig hebben voc Bet armoedebeleid. De reserves hiervoor drogen onder het huil rap tempo op. Die 15 miljoen hebben we overig onze Essent aandelen. Van de totale opbrengst v veel geld naar projecten als de Spoorzone en de pn ook meer uit voor duurzaamheid dan'" ting staan..Zodat je bur te doen. Tot slot willen Wijkwinkelcentra zolan1 pleidingen voor colleg gd. iteringen (aan meubila torgeschoven. j procent. rdt bijna 4 miljoen eu wordt bijna 44 miljoe ten. loitatie van de i kent een fors eel van wat de afgelopen jaren is blijven liggen, wordt met deze begro ting eindelijk losgetrokken. Daar zijn we, zo tegen van deze raad, best blij mee. Er is nu geld voor de noordoostelijke randweg. De noordwestelijke randweg kan in zijn i den gerealiseerd. We kunnen aan de gang met het plan voor de Ke Extra agenten en toezicht in de stad om de veilighe flink geïnvesteerd in het wegenonderhoud. Op veel ningen hebben we lang moeten wachten, maar nu is het zover. De besluitvor ming over het nieuwe bedrijventerrein Wijkevoort is losgetrokken. En er wordt geld vrijgemaakt voor de ontwikkeling van de Maintenance Valley. Dat gaat vele banen opleveren voor jongeren met een beroepsopleiding. Ook met de voorbe reidingen van het T-Dome sport- en muziekcentrum in de Spoorzone kunnen we verder. AI zullen we over dit soort projecten nog eens goed moeten nadenken. Zeker in deze tijd mogen we niet over één nacht ijs gaan. We zijn nog niet op alle oor de crisis heeft onze economie het hard te verduren. Ook in Tilburg voelen we de gevolgen. Dus is het zaak om daar met de gemeentebegroting op in spelen. D66 vindt dat het college dat niet voldoende doet een alternatieve beg jaar. Met onze investeren om Op belangrijke er een tandje I andere manier nigen in onze begroting meer maar scheppen daardoor dan ook extra ruimte. We willen niet het geld dat de gemeente van Essent ont vangt, gebruiken om het gat in de begroting te vullen. In plaats daarvan wil len we bezuinigen op onder meer de personeelskosten van de gemeente, de WMO en het armoedebeleid. Enkele subsidies in de zorg- en welzijnssector willen we korten met 5% in plaats van 2% zoals het college voorstelt. De re ïntegratie aanpak kan efficiënter en daardoor goedkoper. En we willen af van de vergunningen voor kamerverhuur. Dat lévert alles bij elkaar voor volgend jaar ruim 4 miljoen euro extra op. Dat geld gaat dan naar onderwijs, econo mie, veiligheid en natuur en milieu. We verbeteren de stagemogelijkheden en trekken nieuwe werkgevers naar Tilburg. D66 maakt dus andere keuzes dan het college En dat is hard nodig. We kunnen niet op dezelfde weg blij ven doorgaan. Zeker niet in deze economische crisis. Uiteraard moeten we ook investeren om uit de bestuurlijke crisis te geraken waar Tilburg in zit. Maar dat is een kwestie van vertrouwen, en dat kost geen geld.” en. Ook de voorzieningen in het gebied van de gezondheidszorg. Wij pleiten voor gezond- wijken. Dan blijft de huidige huisartsenpost ni het góed dat mensen dat soort voorzienir ing aanfreffen. Je bevordert er het sociale klimaat in i an belang voor de integratie van allochtonen. We fronten tevreden. Het wegenonderhoud moet op het basisniveau komen. Dat heeft de raad ook al eerder besloten. We willen ook meer wijkagenten die zicht baar in wijken en buurten aanwezig zijn. Om ook de komende jaren de begro ting sluitend te krijgen, ontkomen we a niet aan verdergaande bezuinigin Daarbij móeten de woonlasten zo 1 mogelijk blijven. Maar we willen een aantal echte beleidskeuzes maken. Op het gebied van integratie bijvoorbeeld. Daar willen we maatregel pen als het zwemmen achter rolluiken en de fietslessen voor wen. Dat levert én een betere integratie én meer geld op.” Op donderdag 19 november is Raadswerk weer gewijd aan de begroting. Dan leest u over de belangrijkste commentaren en besluiten. Onderwijl kunt u de debatten bijhouden in de plaatselijke pers. n. D66 vindt ende doet. Daarom hebben egroting voor volge plannen kunnen we extra i de crisis te lijf te gaan, jke onderdelen kunnen we bij zetten door op een te bezuinigen. We bezui- :ing meer maar scheppen ua< willen niet het geld dat de t gat in de begroting te vul j) onder meer de perse iebeleid. Enkele subsic e boffen in Tilburg dat we 248 mil joen euro ontvangen door de ver- coop van Essent. Daardoor zitten er nu reserveringen in de begroting waaraan de raad, die volgend jaar na de verkiezin gen aantreedt, invulling kan geven. Die meevaller heeft ook tot gevolg dat we in I deze moeilijke tijd maar weinig hoeven te bezuinigen. Daarom vind ik het rond uit kinderachtig van het college om hier en daar te gaan beknibbelen waar dat makke- .- lijk kan en zonder fundamentele keuzes te maken. De kaasschaaf hanteren en daarmee 2% weghalen bij gesubsidieerde instellingen, vind ik zelfs laf en halfslachtig. Er zijn grote instellingen met een dikke portemonnee maar ook kleine initiatieven die uitsluitend op vrijwilligers draaien. Kijk in plaats daarvan eens naar het totaal van 80 miljoen dat Tilburg jaarlijks aan subsidies kwijt is en durf te kiezen. Ook het wegbezuinigen van een voorziening als het gemeentelijk servicepunt in Udenhout en het in de toekomst onderbrengen van wijkaccommodaties bij grote zorginstellingen, vind ik een kwalijke zaak. Daarmee raak je de leefbaarheid van de stad. Dat soort wijk- en buurtvoor zieningen zijn net als het openbaar groen tenminste zo belangrijk voor onze inwoners als al die grote projecten. Als we ergens op kunnen bezuinigen, is het ons eigen bestuur. Het college geeft nu zelf toe dat 7 wethouders in plaats van 6 inderdaad te duur en onnodig was. Al jaren wordt de raad voorgehouden dat er zwaar weer op komst is, maar elk jaar houden we weer geld over. Mochten we een paar jaar de broekriem moeten aanhalen, dan kunnen we dat best wel opvangen met onze reserves. We hebben meer dan genoeg vet op de botten." ij de laatste begroting vs IC DJ deze raaU is enige terug.. dendheid geboden. Volge 1 jaar zijn er verkiezingen en kor er een nieuwe raad en college I moeten in alle vrijheid aan hur kunnen beginnen. Bovendien zitten we middenin een economische crisis. Ook 1 I om die reden is enige spaarzaamheid op I I zijn plaats. Dat wil niet zeggen dat we de I zaak op slot gooien. We doen ook meer dan alleen bezuinigen, ook al is dat gegeven de 1 omstandigheden keihard nodig. Door een aantal reserveringen hebben we oog voor de toekomst van de-stad. Zoals de I spaarpot in de begroting waarin we het overgrote deel van het geld stoppen dat we ontvangen met de verkoop van Essent. Daarmee weet de gemeente zich in elk geval verzekerd van de inkomsten die we voorheen jaarjijks a z» ,aw Essent dividend ontvingen. Ook reserveren we 15 miljoen euro voor -- sociaal beleid. Daarmee stellen we het geld veilig dat straks nodig is om de WO en het armoedebeleid uit te voeren. Want ook dan moeten we zorgen vooreen stevige sociale basis in de stad. Grote projecten die van belang zijn wor de toekomst van de stad, komen als het aan de PvdA ligt niet in gevaar. Zoals de Spoorzone. Het is van groot belang om deze plek middenin de stad voortvarend te ontwikkelen. Er liggen goede plannen die de nodige belangstelling genieten van investeerders. Die zie ik, zeker wanneer dé crisis op zijn retour gaat, daar ongetwijfeld op inhaken. De begroting voor volgend jaar houdt een aantal pijnlijke bezuinigingen in. Maar die worden in elk geval niet afgewenteld op de inwoners van de stad. De woonlasten in Tilburg blijven onveranderd de laagste van alle grote steden in Nederland.” fii T edereen begrijpt dat we in deze moeilijke tijd moeten bezuinigen. Het \1/ is logisch dat met deze begroting een pas op de plaats wordt gemaakt. I Bovendien hebben we volgend jaar verkiezingen. Dan ga je niet nu aller- I lei nieuwe zaken lanceren. Maar keuzes maken blijft nodig. We moeten immers I ook in mindere tijden in de stad en de samenleving blijven investeren. Bovendien I mogen de zwakste groepen nu niet de dupe worden. Het is dan ook goed dat er bijna 14 miljoen euro wordt uitgetrokken voor sociaal beleid. Er is volgend jaar I voldoende geld voor de uitvoering van de WMO en voor het armoedebeleid. Er gaat ook 5 miljoen naar duurzaamheid. We willen dat hiermee particulieren wor- den gestimuleerd om te investeren in energiezuinige voorzieningen bij de bouw I of renovatie van hun woning. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten. Je doet I iets aan de gevolgen van de klimaatverandering en je levert een bijdrage aan de t Werkgelegenheid. We willen meer structureel geld voor groen, klimaatproblemen en duurzaamheid. Ook grote projecten die belangrijk zijn voor de toekomst van e begroting voor 2010 is nog de opmaat voor de zware bez gingsoperatie die ons te wachten staat. Nu lukt het nog met een beperkt aantal ombuigingen, waarvan de bezui- niging op veiligheid overigens niet onze instemming heeft. Daarnaast keert het A'* "Wi college enkele spaarpotten om. Maar ||Hj vanaf 2011 is het alle hens aan dek. Dan moeten we ergens tussen de 30 en 50 miljoen euro gaan bezuinigen. Het echte werk moet dus nog beginnen. Ambtenaren zijn nu al bezig om daarvoor scenario’s op te stellen. Dat vinden we heel verstandig. Minder verstandig vinden we het dat het college de spaarpot die we hebben met een deel van de opbrengst van de verkoop van Essent, nu al aan het verdelen is zonder dat we weten waar de grootste knelpunten ontstaan. We moeten straks een goede afweging kunnen maken waar we wel, niet of min der op willen bezuinigen. Het is voor onze burgers van belang dat we het armoedebeleid en de WMO ook op lange termijn op een acceptabel niveau handhaven en niet slechts voor een of twee jaar. Dus eerst keuzes maken en dan verdelen. Er zullen straks offers gebracht moeten worden. Mochten we die van de inwoners van de stad vragen, dan moet de lastenverdeling in elk geval zo eerlijk mogelijk blijven. Ook bezuinigingen op het gemeentelijk apparaat zijn onontkoombaar. Voor de nabije toekomst vinden we vooral het behoud van werkgelegenheid belangrijk. Dus zijn er goede opleidingen voor de jeugd nodig en moeten bedrijventerreinen beschikbaar en bereikbaar blijven. Ook breken wij graag een lans voor de-belangen van de amateurkun- stenaars, zeker nu de afgelopen jaren zoveel aandacht is uitgegaan naar de professionele kunstenaars.” I ilburg heeft de laatste jaren veel geld verknoeid en daar den we nu de dupe van: We zitten opgezadeld met grote tekorten. Aan fors bezuinigen valt niet te ontkomen. Maar daar mogen ouderen en gehandicapten niet de dupe van worden. Ik houd mijn hart vast als ik zie dat er over een paar jaar geen geld meer is voor de uitvoering van de WMO. Dat is onaanvaardbaar. Dus moeten we dal geld ergens anders vandaan halen. Desnoods stoppen we van de vele miljoenen van Essent minder in onze spaarpot of besteden we het geld anders. Er zijn meer potjes waarmee we kunnen schuiven. Desnoods moe ten de woonlasten-iets meer omhoog. Voor minima blijft er de mogelijkheid om ontheffing te krijgen. Ook de voorzieningen in wijken en buurten moeten beter worden. Vooral op het gebied van de gezondheidszorg. Wij pleiten voor gezond heidscentra in de grotere wijken. Dan blijft de huidige huisartsenpost niet langer overbelast. Bovendien is het góed dat mensen dat soort voorzieningen in hun eigen omgeving aantreffen. Je bevordert er het sociale klimaat in wijken mee. Dat is ook van belang voor de integratie van allochtonen. We vragen opnieuw aandacht voor het Midi Theater, maar nu om een andere reden. In dit theater zijn blijkbaar alleen jongeren welkom. En dan moeten ze nog goed ter been zijn ook. Gehandicapten kunnen er niet in. Dat kan niet in een stad waar we hebben afge sproken dat alle openbare gebouwen toegankelijk zijn voor invaliden. We willen dat ook de programmering van Midi beter wordt afgestemd op verenigingen waar ouderen veel plezier aan beleven." A a ijst Smolders heeft twee jaar gele- l f den al gewaarschuwd voor enor me tekorten die zouden ontstaan als gevolg van het wanbeleid en de geldsmijterij van dit college. De enorme bezuinigingen waar we nu voor staan, mogen we op het conto schrijven van de huidige coalitiepartijen PvdA en SP. Met de verkiezingen voor de deur proberen ze zich nu af te wenden van hun eigen wanbeleid. Natuurlijk in de hoop dat de kiezers hen op 3 maart niet zullen afstraffen. Maar die kiezer draait nu wel op voor onder andere een peperduur Adje Theater en een draaiend huis. Nu is er weer een prestigeproject van 25 miljoen voor de verbouwing van de Tivoli garage tot Icoon. Maar je kunt ook voor weinig geld op de begane grond van die parkeergarage een brede doorgang maken en daarmee een aantrekkelijke verbinding realiseren tussen de Heuvel en de Interpolistuin. Het openlucht bad van Stappegoor kun je uitbreiden door de kunstzinnige, nutteloze water partij aan de kant van de Ringbaan erbij te betrekken. In de Reeshof moet een beter voorzieningenniveau komen. De Spoorzone is vooral een plek voor kantoren, onderwijsinstellingen en woningen voor senioren. Het openbaar vervoer ligt immers voor de deur. Dit college wil er weer allerlei kunst- en cultuurvoorzieningen een plek geven. Die kosten ons vervolgens jaarlijk ken met belastinggeld. Het speelkwartier is voorbij. Als het aan ons ligt we het wanbeleid tegenhouden en het belastinggeld verantwoord b« In de oppositie krijgen 1 de Verkiezingen in het kiezers ons groter maken." I steekt in bijvoorbeeld eater en de peperdure enen voor projecten die je ollege komt op de leid. Maar dat geld oor de WMO en ridige college in igens dankzij de verkoop van t van die verkoop gaat nu heel e Cityring. Dat mag, maar trek i ook meer uit voor duurzaamheid dan de 5 miljoen die nu op de begro- urgers echt kunt stimuleren om aan energiebesparing en wij geen betaald parkeren in de Heyhoef en andere Mjkwinkelcentra zolang we geen sluitende afspraken hebben gemaakt over Bat onderwerp voor alle wijkwinkelcentra.’ Moties en amendementen De begrotingsbehandeling begint op 9 november met de algemene beschouwingen door alle fracties en een reactie daarop van het college. In de tweede helft van de week gaat de raadsbehandeling weer verder. Op donderdag 12 en vrij dag 13 november komen de verschillende onderwerpen aan de orde. De raad kan besluiten om de begroting op onderdelen te wijzigen. Dit gebeurt door middel van amendementen die in meerderheid moeten worden aangenomen. De raad kan ook opdrachten meegeven aan het college. Dat gebeurt in de vorm van moties. Uiteindelijk geeft de raad al dan niet zijn goedkeuring aan de begroting. Die vormt dan voor 2010 een belangrijk beleidskader en werkt door tot en met 2013. e bezuinigingen waar we nu y voor staan, mogen niet ten koste gaan van de basisvoor- 1 K zieningen in de stad. We maken i I ons vooral zorgen over het geld dat beschikbaar is voor de uitvoering van de WMO. De bezuiniging van het rijk op de AWBZ betekent een forse aanslag. Dat moeten we in Tilburg opvangen. Ook als blijkt dat de reservering 'miljoen voor sociaal beleid niet kend is. Iedereen heeft recht op alleen de mensen die het kunne We moeten ook terug naar kleinschalige zorg in wijken en buurten. We zijn doorgeslagen met onze grootschalige voor zieningen in onder meer de zorg en het onderwijs. De menselijke maat is weg. Buurtbewoners komen elkaar niet meer tegen en kennen elkaar niet meer. Ik begrijp dat de voorgenomen korting van 2% op alle subsidies pijnlijk is. Daarom stel ik voor dat we in de volgende raadsperiode eens fundamenteel gaan kijken naar welke subsidies nu wel en niet effectief zijn. Dat voorkomt kaasschaven in de toekomst. Er zijn volgens mij nog bezuinigingsmogelijkheden op het gebied van kunst en cultuur en in de sportsector. Cultuurgeld moet nu vooral terecht gaan komen bij amateurs, beginnende kunstenaars en jongeren en minder aan prestigieuze projecten worden besteed. Het geld voor sport moet in de eerste plaats naar de breedtesport. En de parkeertarieven hoeven niet kunstmatig laag te worden gehouden. Dit jaar krijgen we de begroting nog sluitend maar vanaf volgend jaar moet de politiek fikse keuzes gaan maken: Wat doen we wel en wat kan niet meer? We zullen een beroep moeten doen op ieders solidariteit. Met als principe: draaglast naar draagkracht." de stad, zoals de Spoorzone, blijven intact. Al vinden wij dat de prioriteit echt moet lig gen op het gebied direct achter het station. Het sport- en muziekpaleis T-Dome krijgt bij ons minder voorrang. Waar we niets van begrijpen is het geld op de begro ting voor het nieuwe bedrijventerrein Wijkevoort. We voelen ons zelfs bele digd. De raad moet over dat plan nog een fundamenteel besluit nemen. Over het niveau van de woonlasten is een fundamentele discussie ook op zijn plaats. Waarom zou bijvoorbeeld het OZB tarief niet omhoog mogen? Dat kun je je inwoners best uitleggen, zeker als mensen met minder inkomen worden ontzien” reel

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 9