W I ■Reanimeren: niet altijd een uitgemaakte zaak 113 niet-reanimerenpenning nog geen maatstaf voor ambulancepersoneel Medisch handelen Penning 1 COLOFON ■neen lij P aan GE IK aragevanoosterwijk.nl an de kinderen is gedacht! :standig te Reanimatie of niet: soms een moeilijke beslissing als elke seconde telt. FOTO'S: PETER LIGTENBERG »ar gericht is; ■lta.nl. mtotaalglas^ e gehele maand n uw auto! gelegenheid ons te mder het genot van een ar 3 en S rg jtotaalglas.nl Arts Ed Ariëns, medisch manager ambulancezorg Kees Veelenturf, ouderenarts bij De Wever iet besluit ter inzage ligt te dienen. iet dagelijks bestuur van la. int u contact opnemen 564 15 01. jen verrich- dat dan het ons uitgebreide :hure aan op 368055 op de website van Nederlandse Ver- Levenseinde: www.nwe.nl i liggen vanaf olgende plaatsen ter e Algemene wet inste bevatten: De dood is iets waar we liever niet aan denken. Dit taboe ver aart waarschijnlijk ook dat wei- mensen vooraf nadenken over animatie bij een hart- of adem- Istand. Toch kan die vraag je stelt Ariëns. "Bijvoorbeeld: een maar gesteld worden, bijvoor- oudere met penning verslikt zich eld als je naar het ziekenhuis in een korstje brood en komt in iet voor een risicovolle operatie, ademnood. Moet je die dan, plat lal mensen schrikken als ze hier jtseling over moeten beslissen. 'eigt meestal hulp van ambulan- ■ulpverleners. its Ed Ariëns is medisch mana- jer ambulancezorg bij de Regio- delijkht lagelijks bestuur ende vergunning op □et worden aangepast. iet in overeenstemming it tot andere of grotere gestaan. eentje dragen, worden dus gere animeerd. Maar een schriftelijke niet-reanimerenverklaring, opge steld samen met een behandelaar en opgenomen in het medisch dossier of zorgplan, geldt natuur lijk wel." Ike werkdag van inzage op een ander nmer 076 564 15 01. aandag van •t 17.00 uur en Wanneer je een hart- of ademstilstand krijgt, zullen artsen en ver pleegkundigen er in principe alles aan doen je leven te redden, tenzij dat zinloos is. Ook zijn er mensen die niet gereanimeerd willen wor den als hun hart of ademhaling stopt. Zij willen bijvoorbeeld niet het risico lopen als 'kasplantje' verder te leven. Wie een verklaring van niet-reanimeren bij zich draagt, weigert mond-op-mondbeademing en hartmassage. Er zijn landelijke regels die bepalen wanneer iemand wel of niet gereanimeerd moet worden. Toch staan medewerkers in de zorg geregeld voor een dilemma, bijvoorbeeld een ouderenarts doorheen verpleeghuisarts genoemd) en een medisch manager gnbulancezorg. Er bestaat al een penning die je bij je kunt dragen als jeniet gereanimeerd wilt worden, maar het duurt waarschijnlijk nog een half jaar voordat ambulancepersoneel daarnaar gaat handelen. Goede voorlichting Het feit dat dragers van de pen ning nu nog gewoon gereani meerd worden, is volgens Ariëns niet in strijd met de wet. "De NWE beschouwt de penning wel als een schriftelijke verkla ring, maar dat is juridisch for meel nog niet rond. Wij willen als ambulancemedewerkers die penning best als niet-reanimeren- iakt bekend dat het van genbouwmaatschappij siding op grond van iet betrekking tot de meeste cli- iverigens door -‘-“"ing die ze irtstilstand mag niet uitvoeren. En ja, tuurlijk soms discus- 'mAdicnh Tinlnnc' ||De Senioren wijzer verschijnt (eenmaal in de twee weken in IpeTilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- 'terheijen, André Coenen, Riek Ripse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- 'edacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Yincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. M kan gestuurd worden Jaar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® iwem.nl. Kopijsluiting: donderdag in de oneven weken om 12 uur. Persoonlijk zorgplan Veelenturf spree! die voor hun v*‘ is Kees Veelenturf, verpleeghuis hebben nagedacht moet j bij De Wever, komen of ze wel of niet gereanimeerd uitgezaai verklaring beschouwen, maar dan bij een hartstilstand niet meer dementerenden, moet de wettelijk moet er dus eerst een duidelijke te reanimeren, tenzij ze vooraf vertegenwoordiger een beslissing hadden aangegeven dat wel te nemen." "Bij ouderen in een verzorgings huis ligt het weer anders", vervolgt Veelenturf. "Omdat zij in een bete re gezondheid verkeren, vallen zij onder de verantwoordelijkheid van een huisarts. En die doet vaak minder moeite om dit met cliënten te bespreken, omdat hijzelf niet degene is die uiteindelijk moet reanimeren." Onderhandelen Oeniet-reanimerenpenning van de Nederlandse Vereniging voor een Mjwillig Levenseinde, de NWE, p nog onderwerp van discussie, «animeren. "We gaan er vanuit dat de patiënt hulp wil. Maar daar ajn uitzonderingen op. Wanneer «mand in het verleden bij zijn arts schriftelijk heeft aangegeven dat hij niet gereanimeerd wil wor den, dan houden we ons aan die verklaring. Mits die dus met die ais vooraf besproken is, en je die •erklaring bij je draagt." Wie een niet-reanimerenpenning wil bestellen bij de NWE, moet eerst lid worden van deze organisatie. Iedereen vanaf 16 jaar kan lid worden, de minimumcontributie bedraagt 17,50 euro per jaar. Lidmaatschap voor het leven is ook .mogelijk, de kosten hiervoor verschillen per leeftijdscategorie. De niet-reanimerenpenning kost 37,50 euro. Deze penning is een op zichzelf staande verklaring, voorzien van pasfoto, handtekening, naam en geboortedatum en hiermee volgens de NWE volledig rechtsgeldig. Bel voor meer informatie 0900-6060606 of mail naar euthanasie@nwe. Postadres: NWE, 75331, 1070 AH Amsterdam. Of kijk op www.nwe.nl. gebruiksaanwijzing voor alle par tijen bekend zijn. Onze belang rijkste voorwaarde is dat mensen goede voorlichting krijgen als ze de penning aanvragen, zodat de ambulancehulpverlener precies weet wat de penningdrager heeft bedoeld met niet reanimeren." Als de penning algemeen erkend wordt, zal die wel snel zichtbaar moeten zijn, stelt Ariëns. "Want er zijn nog maar weinig mensen die de penning dragen, en dus zijn verpleegkundigen er niet op gericht die te zoeken. Maar als die om de hals zit, zullen ze de pen ning vanzelf vinden als ze begin nen met reanimeren." Wat als je pas tijdens het reani meren een verklaring tegenkomt? Wordt er dan nooit gestopt met reanimeren? Ariëns: "Dan hangt het af van het resultaat of we Haalbare kaart De ouderenarts: "De eerste belangrijke vraag is altijd of de cliënt zelf gereanimeerd wil wor den. Daarnaast is de vraag of het reanimeren volgens de arts een haalbare kaart is. Wanneer reani matie medisch zinloos is, mag ik die handeling r willen. Door de felle discussie die dan kun je nati ontstond besloot het tehuis de siëren over wat 'medisch zinloos' doorgaan met reanimeren. Bij kin- maatregel terug te draaien. inhoudt." deren wordt er in elk geval nooit Veelenturf vindt dat het bij ernstig gestopt." Persoonlijk zorgplan zieke ouderen medisch niet zinvol leggen "Want je met 'Sorry, :waarschrift in te dienen, ning vragen, indien ;s vereist. Een dergelijk Afdeling bestuursrecht- s-Gravenhage. [ETILBüRGSE KOERIER DONDERDAG 29 OKTOBER 2009 Verpleeghuis Ook volgens ouderenarts t er bij reanimatie behoorlijk wat willen worden. Wh praktische en ethische problemen kjjk__ -X - -x-- is voor de arts niet alleen afhan kelijk van de wil van de patiënt, maar ook van de medische situ atie waarin iemand verkeert. Dat kan tot dilemma's leiden, want medisch gezien is het niet altijd duidelijk of reanimeren bij een oudere zinvol is. Daar is veel dis cussie over." Zo ontstond vorig jaar grote ophef over een zorgcentrum in Amers foort. Het besloot 70-plussers 'Slumdog Millionaire' in 50-plusvoorstelling Op dinsdag 3 november kunnen 50-plussers in Euroscoop op Stappegoor genieten van de met vele Oscars bekroonde film Slumdog Millionaire. Aanvang 14.00 uur; vooraf krijgen de bezoekers een kopje koffie/thee met wat lekkers. Entree €6,-. Kaarten zijn te koop aan de kassa, via internet (www.euroscoop. nl) of te reserveren via tel. (013) 5812820 (tussen 13 en 22 uur). Beslissingen over het levenseinde Kun je als patiënt een behandeling weigeren? Is euthanasie een recht dat je kunt 'opeisen? Is stoppen met eten en drinken een begaanbare weg? Terechte vragen die een antwoord behoeven. In Bibliotheek Midden-Brabant vind je antwoorden. W/7 en wet: keuzes rond het levenseinde van Magda van der Grijn is zo'n boek dat antwoorden geeft. Je kunt wel degelijk invloed kunt uitoefenen op de manier waarop je zult overlijden, en op de wijze waarop je de periode doorbrengt die daaraan voorafgaat. Het laatste stuk: informatie over euthanasie is ook van Magda van der Grijn. Ze gaat hier in op hulp bij zelfdoding, het weigeren van medische behandeling, levensbeëindiging zonder verzoek, patiëntenrechten en de onderlinge samenhang daartussen. Beslissingen over reanimatie behoren geregeld tot de praktijk van de ziekenhuisarts. In Reanimeren, wel of niet? biedt J.J.M. van Delden hierover praktische informatie én stof tot nadenken. In Euthanasie gaat Linda Jackson op beknopte wijze in op euthanasie en zelfdoding, en bespreekt argumenten voor en tegen. Aan de orde komen onderwerpen als euthanasie en de wet, passieve euthanasie, wilsverklaring en levenstestament, en alternatieven voor euthanasie. Veel informatie staat ook eniging voor een Vrijwillig ->rgp -eekt zelden cliënten is om te reanimeren. Dat uitk verhuizing naar het is vaak belastend, zegt hij. hebben negedeeht meet je tegen een 80-jarige r.:3t gereanimeerd uitgezaaide kanker zeggen: 't - *7ie daar terecht- maar u kunt niet meer gereani- komt, valt onder de medische meerd worden?' Aan de andere djken. "Wel of niet reanimeren verantwoordelijkheid van een kant: je moet het wel bespreken ----ouderenarts. Veelenturf: "Cliënten voor het persoonlijk zorgplan. Dat in het verpleeghuis hebben tegen- kan ingewikkeld zijn als mensen er woordig allemaal een persoon- zelf nog niet aan toe zijn." lijk zorgplan. Daarin hoort ook te staan of iemand gereanimeerd Personele bezetting wil worden. Dat moet je dus ter Ook het verschil in personele sprake brengen, maar dat valt bezetting tussen een verpleeghuis niet mee. Iemand die al overstuur en 'een ziekenhuis heeft gevolgen is van de verhuizing naar een voor reanimatie, zegt Veelenturf. verpleeghuis val je niet gemak- "Wie in het ziekenhuis een hart- Test je. zintuigen! Bij de kleine tentoonstelling Het zesde zintuig kunnen de bezoe kers op een ludieke manier testen hoe de eigen zintuigen hun werk doen: zien, ruiken, horen, je evenwicht bewaren, reactie vermogen en voorkomen dat je een brekebeen wordt. De ten- toonstellingspanelen geven ook alternatieve oplossingen, voor het geval dat het betreffende zintuig niet meer zo goed werkt. De boodschap is: gebruik je zesde zintuig, ofwel je gezond verstand! Verander je gedrag en schaf hulpmiddelen aan, als dat nodig is! Deze tentoonstelling van de ANBO is van 10 t/m 15 november te zien in wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10, Tilburg-Noord. Informatiemarkt Elisabeth Ziekenhuis over mantelzorg In het kader van de Dag van de Mantelzorg houdt het Elisabeth Ziekenhuis op dinsdag 10 november van 10.00 tot 15.00 uur een informatiemarkt. Diverse organisaties geven dan in de Medische Boulevard (hoofdingang) van het ziekenhuis uitleg over wat zij kunnen doen voor mensen die langdurig en intensief voor een naaste zorgen: variërend van hulp in de huishouding tot hulp bij het verkrijgen van een persoonsgebonden budget. Ook is er informatie te krijgen over hulpmiddelen, waar ze verkrijgbaar zijn en of ze worden vergoed. Op de markt staan stands van Thebe, Contour, Loket Z, MEE, de mantelzorgconsulenten van de Twern en het Expertisecentrum Mantelzorg. Opfriscursus verkeersregels Voetgangers en gebruikers van een scootmobiel, rolstoel of rollator kunnen op de dinsdagochtenden 24 november, 1 en 8 december een opfriscursus over verkeersregels volgen in de ontmoetingsruimte van Postelstaete (Postelse Hoeflaan 324). De cursus wordt steeds van 10.00 tot 12.00 uur gegeven door Hans Brekelmans van Veilig Verkeer Nederland. Deelname kost 5 euro voor de hele cursus, inclusief informatiemateriaal. Wel even vooraf aanmelden bij Harrie van Krieken (tel. (013) 4682947) of Joop Visser ((013) 4671587). Gebruikers van een scootmobiel kunnen later een extra cursus met praktijkgedeelte volgen. Je eigen kracht en ervaringen gebruiken De toekomst positief en met zelfvertrouwen tegemoet zien: soms valt dat niet mee, zeker niet bij tegenslagen. Een steuntje in de rug kan dan welkom zijn, bijvoorbeeld door een GGz- cursus waarmee je als 55-plusser je eigen kracht en ervaringen (beter) leert gebruiken. De cursus Verlies... en dan verder is bedoeld voor mensen die langer dan een half jaar geleden een dierbare hebben verloren. Stilgestaan wordt bij het leven van en met de dierbare, het afscheid, de moeilijke en mooie momenten en je gevoelens. Ook wordt gekeken naar hoe je het leven zonder de dierbare vormgeeft. De cursus op twaalf woensdagmiddagen start op 4 november en kost €25,-. In de cursus Op zoek naar zin keren de deelnemers met behulp van creatieve werkvormen in gedachten terug naar o.a. de lagere school, vriendschappen en bijzondere gebeurtenissen in hun leven. Doel is je (opnieuw) bewust te worden van je eigen levenskunst en -kracht. Deze cursus is op twaalf donderdag ochtenden en start op 5 november. Kosten: €25,-. Informatie/aanmelden: secretariaat afdeling Preventie van de GGz Breburg Groep, regio Midden-Brabant, tel. (013) 5808480. Antroposofie en ouder worden De Stichting Antroposofische Gezondheidszorg Tilburg (SAGT) organiseert woensdag 11 november om 20.00 uur een voor dracht door Jan Saai over het thema Ouder worden...en dan?. Plaats: vrije school Tiliander, Lange Nieuwstraat 189. Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt stadsgids Gerard Otten op vrijdag 30 oktober om 15.00 uur de presentatie 1000 jaar wonen in Tilburg; entree €1,-. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn vanaf een week voor de activitei ten te koop bij de receptie van Reyshoeve. Vrouwenvereniging Hoefstraat houdt op woensdag 4 novem ber van 19.30 tot 22.00 uur een open avond. Tijdens deze avond in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) treedt het koor De Kruikenzangers op. Op donderdag 5 november kunnen kaart liefhebbers in wijk centrum De Reit (Westertorenlaan 4) rikken, jokeren of hoogjas- sen. Kosten €1,20, incl. een kopje koffie/ thee. Aanvang 14.00 uur. In ontmoetingsruimte De Driehoek in de Reyshoeve Pas sage (Gendringenlaan 179) is er op vrijdag 6 november van 14 tot 16 uur een gezellige middag met traditionele spellen in extra groot formaat. Op dinsdag 10 november is er in De Driehoek van 19.30 tot 21.00 uur een Meezingcafé met teksten op een groot scherm en ondersteuning van zanger Steven van Gils; gratis entree en kopje koffie. Op 8 november verzorgt dj Helma de muziek tijdens Dansen op zondag in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Tijd: 14 tot 17 uur. Entree €1,50. In zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) is er zon dag 8 november van 11 tot 16 uur een markt met tweedehands spullen; entree €1,50. Woensdag 11 november is er van 14.15 tot 16.30 uur een Elfde van de Elfdebal met muziek; entree €4,-, inclusief koffie en thee. Kaarten zijn vooraf te koop bij de recep tie van De Kievitshorst. Het reanimeren van iemand is medisch handelen en dus aan regels gebonden. Een belangrijk uitgangspunt is dat iedereen baas is over het eigen lichaam: je kunt dus zelf beslissen of je in kritieke toestand niet gereanimeerd wilt worden. Dat moet wel afgesproken zijn en/of snel duidelijk zichtbaar zijn. Artsen en verpleegkundigen hebben gekozen voor een beroep om 'mensen gezond te maken en - indien nodig - levens te redden. Dat betekent dat ze meestal reanimatie proberen, tenzij heel duidelijk is dat de patiënt het niet wil. Als de arts van mening is dat reanimatie geen zin heeft, kan hij beslissen dat niet te doen, ook bijvoorbeeld als familie van de patiënt dat eigenlijk wel wil. vertelt de medisch manager. Op dit moment is voor ambulance- verpleegkundigen nog niet pre cies duidelijk wat een patiënt met penning precies wel en niet wil, stelt Ariëns. "Bijvoorbeeld: penning tje brood gezegd, laten stikken? Er moet een duidelijke definitie komen van het Ik bij opname in een verpleeg- begrip reanimeren, waarbij wordt us krijg je deze vraag. aangegeven in welke situaties we geen handelingen moge hels ten en welke handelingen Ernaast kun je plotseling in een precies zijn. Verder gaat niatie belanden waarin iemand erom dat mensen die kiezen voor let beslissen of je wel of niet een penning, zich bewust zijn van geanimeerd wordt. Wie bijvoor- de praktische consequenties." beklop straat of in zijn eigen huis Op dit moment onderhandelen én hart- of ademstilstand krijgt, de NWE, de Nederlandse Reani- matieraad - die de regels voor reanimeren uitgeeft - en Ambu lancezorg Nederland om die dui- heid te krijgen. Er komt ook Hle Ambulance Voorziening Mid- een folder over de gevolgen van ten-, West- en Noord-Brabant. het dragen van de NWE-penning. Hij is de eindverantwoordelijke Ariëns verwacht dat de nieuwe roor het medisch handelen van regels binnen een halfjaar van ambulanceverpleegkundigen. kracht worden. "Maar dat bete- Over het landelijk beleid is Ariëns kent dus dat we de penning tot die duidelijk: altijd behandelen, dus tijd negeren. Alle mensen die er Personele bezettir je dus ter Ook het verschil maar dat valt bezettir die al overstuur en V». ing s nk kelijk lastig met dit onderwerp. En stilstand krijgt, heeft waarschijnlijk bij wilsonbekwamen, bijvoorbeeld binnen luttele seconden een arts bij zich staan die bevoegd is te reanimeren.Jn een zorgcentrum is er in veel' gevallen niemand aan wezig als een cliënt een hart- of ademstilstand krijgt. Heel soms is er een verzorgende aanwezig. Dan is er dus niet meteen een arts ter plaatse. En die moet juist vaststellen of reanimeren medisch zinvol is. Verreweg enten overlijden' o\ een ziekte of aandoening al hadden; een acute han komt zelden voor. Petra Jansen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 13