WIJZE Gezond zelfstandig blijven dankzij consultatiebureau voor senioren p Website over diabetes vernieuwd Ho 'Prettig te weten hoe Je gezondheid ervoor staat' Ill Consult via internet TIP IPEN G ET Tilburg ook: hof 10 u'i Petra Jansen •ERTJE O EU'S pecicure| dingen.nl gus.nl COLOFON d in de n het St. vert het npost DOR HIE UGUS )O DO het con- gelaten. t alleen richten ons daarnaast ook op wonen en welzijn.” )rd om de te doen. diabetes hoger is en recepten voor cijken en toevoegen. privédetective Havix vrouwenhandel en in jmu- tree- Verpleegkundige let Goossens van het consultatiebureau voor senioren aan het Roelof Kranenburgplein bespreekt met Annie Vervoort haar gezondheid tijdens het jaarlijkse consult. FOTO: PETER LIGTENBERG gcentrum R( in 15.00 tot 1 j Fockema ten rijdt er J'S UTASSEN Elisabeth Zie- en ook in de fstand terecht ?n. Het besluit :hten van een ook huisart- nen van acute patiënten. De service medio ikozen. Een Klasgenoten an idee hoe nsen >99 gezondheid is goed, maar ze weet dat het nog t en cholester West neemt verpleegkundige let Goossens consulten af. “Zo’n gesprek duurt ongeveer een uur. We beginnen met het doornemen imy Hendricks is een ginnen. - jbliceert hij de memoires die zijn vermoorde celgenoot t geschreven. Als het boek verschijnt, beginnen de pro- rargers in inderdag >ules spelen schilt per wijk: Tilburg-West is bijvoorbeeld behoorlijk vergrijsd, in tegenstelling tot de Reeshof”, zegt Van Roosmalen. In Tilburg-V tone oude steeds meer sten van he .igezi ning. “Het is veel werk, zo’r maar ik wil hier niet weg”, zegt Ze wil graag zelfstandig Kli" en daarom brengt ze elk je bezoekje aan het consult mau. Enkele maanden terug is ze slaan en in wijkcentrum De Ypelaer. Er is dan een tolk aanwezig. We hebben ook twee consulenten die respectievelijk Arabisch en Turks spreken. Voor allochtonen is het consultatiebureau een uitkomst, omdat zij vaak de adviezen van de huisarts niet begrijpen.” Risicotest Vorig jaar hebben 390.000 mensen de Dia betes Risicotest ingevuld. Met deze weten schappelijk onderbouwde test wordt aan de hand van zeven vragen de kans op gemeten. Bij een score van 10 of het risico groot dat iemand diabetes krijgt of zelfs al heeft, of zelfs al heeft. Kijk op Diabetes adviseert mensen met deze uitslag van de test naar de huisarts te gaan. Vroege opsporing van diabetes is belangrijk om complicaties voor te zijn. Bij een ver hoogd risico kunnen mensen zelf veel doen om het risico op deze ziekte te verkleinen. De wordt dat onderdeel bij “Het zou voor de cliënt maar verwarrend werken als wij gaan doen”, stelt Roosmalen. “Wel lap met algemene con- >r de huisarts. Maar wij Kijkopdiabetes.nl heeft een heldere vorm geving en de bezoeker kan informatie snel vinden. Ook is er specifiek aandacht voor Surinamers, Antillianen, Turken en Marok kanen; zij hebben een grotere kans op het krijgen van diabetes door een hogere gevoe ligheid voor deze ziekte en door overgewicht door een andere leefstijl. De leeftijd waarop dat verhoogde risico begint, ligt ook nog vroeger, vaak al vanaf het 35ste jaar. prettig te weten hoe je o- heid ervoor staat. Het gei veilig gevoel. Ik bevc Sereen aan.” gebouwen en seniorenflats en schrijft ze haar oudere leden aan. Als iemand slecht ter been is, komt de verpleegkundige desge wenst aan huis. Soms wordt een ruimte gehuurd in een seniorenflat om daar een daglang consulten te houden. 5 NI I I I De Seniorenwijzer verschijnt leenmaal in de twee weken in |De Tilburgse Koerier. "edactie: Isabella de Boer- vertieijen, André Coenen, Riek nipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- Iredacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR wg;tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden ?an Seniorenwijzer, p/a de 'Wem, Postbus 3078, 5003 DB niburg; e-mail seniorenwijzer® wern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Voeding ln het consultatiebureau aan het Roelof Kranenburgplein in Tilbur verpleegkundige af. “7" raar ik moet ook r' Her water per dag c vergeet ik gewoon." Annie werd op het bestaan van het consultatiebureau gewezen door een brief van Thebe. Sinds haar eerste bezoek krijgt ze elk jaar ling is bij huisarts of specialist, een oproep. Ze is zeer tevreden wordt dat onderdeel bi! ~'r‘- wer het consultatiebureau. “Het suit buiten beschouwir gezond- jeeft me >veel het dingen dubbel manager Van is er overlé trales door dringende ge- erwachten we en of de eigen t de gewenste test is op de website te doen of op papier (in het Nederlands en Turks) aan te vragen via het telefoonnummer onder aan dit artikel. Kleine aanpassingen in de leefstijl kunnen al zorgen voor grote gezondheidswinst: het voorkomen van diabetes. De website geeft daarvoor algemene tips over voeding en bewegen. Via de website kun je ook hulp krijgen van de Leef Gezond Coach. Dit digitale programma geeft advies op maat over gezond eten en voldoende beweging. Met de praktische en haalbare tips kun je meteen aan de slag. Deelnemers kunnen er in een forum hun ervaringen uitwisselen, gezonde gerechten bekij Meer informatie: Nederlandse Diabetes Federatie, www. kijkopdiabetes.nl, tel. 033-4480845 gerichte vragen over voeding: Voe dingscentrum, www.voedingscentrum.nl, tel. (070) 3068888 gerichte vragen over bewegen: Neder lands Instituut voor Sport en Bewegen, www.nisb.nl, tel. (0318) 490900. Wie dacht dat er alleen voor kin deren consultatiebureaus waren, heeft het mis. Sinds enkele jaren zijn er ook speciale consultatiebu reaus voor 55-plussers. In Tilburg zijn er inmiddels acht, verspreid over de stad. Ricky van Roosma len, kernmanager van Thebe in Til- burg-West, legt het nut ervan uit. “Vroeger gold het spreekwoord ‘De ouderdom komt met gebreken.’ Gezondheidsproblemen werden makkelijker geaccepteerd: trager bewegen, slechter horen, slechter zien. Tegenwoordig kunnen we veel gebreken voorkomen of in een vroeg stadium aanpakken. W consultatiebureau is dan ook oreventief. We proberen ouderen zo gezond en zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen.” Veilig gevoel Annie Verve - en woont in een eengezinswo- en cholesterol getest.’ De prat' voeding. “Te hoog cholesterol, overgewicht, ondergewicht, te weinig bewegen. In dat geval kun nen we mensen doorsturen naar een diëtiste. Maar we kunnen ook •oor de derde keer geweest. Haar verwijzen naar de huisarts, opti- Nederland telt ongeveer 1 miljoen men sen met diabetes (suikerziekte) en per dag komen daar zo'n 200 bij. Circa 250.000 mensen hebben diabetes zonder het te weten, want bij vaker moe zijn, dorst heb ben of vaker moeten plassen denken ze niet meteen aan deze ziekte. Dat gebeurt vooral bij wat oudere mensen. Daarom wijst de campagne Kijk op Diabetes op haar ver nieuwde website met name 45-plussers op hun risico om diabetes te krijgen. De website www.kijkopdiabetes.nl is opge zet door de Nederlandse Diabetes Federatie, waarin o.a. de patiëntenvereniging, huis artsen, specialisten en het Diabetes Fonds samen werken. De 45-plussers worden aangespoor Diabetes Risicotest op de website Want wie zijn of haar risico kent en daar bewust mee omgaat, kan veel problemen voorkomen. Onderzoek heeft uitgewezen dat een gezonde leefstijl de kans op diabe tes type 2 (de zogenaamde ouderdomsdia- betes) met de helft kan verminderen. De meeste bezoekers van het consultatiebureau zijn tussen de 65 en 80 jaar. Tijdens de helft van de consulten komen gezondheidsproblemen aan het licht. In het bureau aan het Roe lof Kranenburgplein zijn in 2008 zo’n tweehonderd ouderen op ciën, audiciën, ouderenadviseur consult geweest. “Dat aantal ver beter kan. “Mijn suiker of pastoraal werker.” srol zijn prima, net als Goossens ziet regelmatig 55-plus- mijn bloeddruk. Maar ik heb wel sers die in geestelijke nood zitten, overgewicht, dat weet ik al jaren. “Ouderen hebben vaak met ver- Ob verpleegkundige adviseert me lies te maken, niet alleen van dier- In Tilburg-West wonen veel alloch- op dieet te gaan. Dat probeer baren, maar ook van eigen licha- tone ouderen. Ook zij maken A wel, maar ik vind het moeilijk melijke functies. En dat kan leiden steeds meer gebruik van de dien- oblemen.” sten van het consultatiebureau, ige verwijst niet Goossens: “Voor allochtone 45- plussers hebben we spreekuren in de moskee aan de Wandelbo- Een afspraak bij het consulta tiebureau kan gemaakt worden via tel. 0900-8122 (€0,10 p/min) of door een e-mail te sturen naar info@thebe.nl. Het consult is gratis, ook voor wie geen lid is van Thebe. Wie wat huiverig is om een afspraak te maken bij het consultatie bureau, kan sinds kort terecht op het Internetconsultatiebureau voor senioren. Op die website kunnen ouderen bijvoorbeeld via e-mail hun vragen voorleggen aan deskundigen. Verder is er informatie te lezen over gezondheid, welzijn en wonen. Daarnaast is het mogelijk testjes te doen. Wie daarna alsnog een afspraak met een verpleegkundige wil, kan dat regelen via dezelfde site: www.thebeconsultatiebureausenioren.nl. Ontspanning KBO-afdeling Goirke-Hasselt houdt op vrijdag 12 juni om 14.00 uur een levensmiddelenbingo in wijkcentrum De Poorten (Has- seltstraat 194). Een kaart voor tien ronden kost 4,-. Zondag 14 juni verzorgt dj Helma de muziek tijdens Dansen op Zondag in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). De middag voor 50-plussers (ook stijldansen) duurt van 14 tot 17 uur. Entree €1,50, inclusief een kopje koffie/thee. Vanaf dinsdag 23 juni is er om de week op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur een gezellig Meezingcafé voor 55-plussers in ont moetingsruimte De Driehoek (Gendringenlaan 179). De toegang is gratis. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op vrijdag 12 juni van 15.00 tot 16.30 uur het Danscafé. Zondag 21 juni begint om 15.00 uur de Vaderdagmatinee met de Groeseindse Jagers (walsen en Egelandermuziek). Woensdag 24 juni is er om 19.30 een Meezingcafé, waarbij de teksten op een groot scherm geprojec teerd worden. Kaartjes en consumptiemunten a €1,- zijn een week voor de activiteiten te koop bij de receptie van Reyshoeve. 55-plusdag in Spoorwegmuseum Elke derde dinsdag van de maand organiseert het Spoorwegr seum in Utrecht een dag voor 55-plussers. Voor de normale entr prijs van €14,50 krijgen bezoekers een speciaal programma. Na de ontvangst in het historische Maliebaanstation krijgen ze onder meer een nostalgische rondleiding langs de topstukken van het museum, een bezoekje aan de Koninklijke Wachtkamer, een stoomdemon- stratie en een spoorquiz. Op 16 juni verzorgt conservator Florian Hupkes ook een lezing over de bijzondere treinen van het museum. 55-plusdagen zijn er ook op 21 juli, 18 augustus en 15 september. Spoorwegmuseum: vanaf Utrecht CS buslijn 3 richting Andrealaan; in schoolvakanties en de meeste weekendt een pendeltrein vanaf Utrecht CS. De stad per bus leren kennen De Citytours per bus voeren geïnteresseerden langs interessante plekken in Tilburg. De volgende rondrit is op zaterdag 20 juni. De bus vertrekt om 13.30 uur bij winkelcentrum De Rooi Pannen aan de Reitse Hoevenstraat (gratis parkeergelegenheid) en is daar rond 16.30 uur terug. Een kaartje kost €9,-. Vooraf boeken: e-mail info@ citytourtilburg.nl, of tel. 06-12967119 (Pieter Korremans). Voor gro tere groepen zijn aparte ritten mogelijk. Maand van het spannende boek Juni, de Maand van het Spannende Boek staat in het teken van het thema wraak, een inspirerend motief voor veel schrijvers. Marion Pauw won de Gouden Strop 2009, de jaarlijkse prijs van het Genootschap van Nederlandstalige Misdaadauteurs, voor haar boek Daglicht. Een advocate en alleenstaande moeder krijgt te maken met een autistische tbs'er die blijft beweren dat hij zijn buur vrouw en haar dochtertje niet heeft vermoord. Pauws eerste thriller Villa Serena schreef ze op het eiland Curasao. Daar kreeg ze door de Natalee Holloway-affaire het idee voor haar tweede thriller Drift. Een heel andere kijk op het genre heeft Luc Deflo in zijn boek Lust. Wanneer een op seks beluste man een affaire begint met een in haar huwelijk teleurgestelde vrouw, beseft hij niet dat dit voor haar niet zo maar een slippertje is. Auteur Gauke Andriesse laat in Stilzwijgen verwikkeld raken in heel verschillende zaken: de Tweede Wereldoorlog verhandelde kunst. Stiletto libretto is een flitsende thriller met sprankelende dialogen, frisse humor en een stevige dosis spanning van de hand van Bavo Dhooge. Jimmy Hendricks is een kleine crimineel die een nieuw leven wil beginnen. Waarom niet als 'schrijver'? Onder een pseu- Wally heeft blemen. Judith Visser heeft met Stuk een intrigerende titel gek< eenzame 16-jarige vwo-scholiere wordt gepest door kle omdat ze dik en onhandig is. Langzamerhand krijgt ze eer ze een eind zou kunnen maken aan het pesten... Goedkoop een dagje eerste klas treinen? Leen een spannend boek bij Bibliotheek Midden-Brabant. U krijgt dan een NS-boekenlegger; met de bestelcode daarop kunt u via internet een dagkaart bestel len. Daarmee kunt u nog t/m zondag 16 augustus voor €22,50 (normaal €72,80) een dag lang eerste klas reizen. jaan. Dat probeer baren, maar ook van eic k vind het moeilijk melijke functies. En dat h om af te vallen. Verder drink ik te tot psychische prat weinig. Ik drink wel koffie en thee, De verpleegkundig !bnog anderhalve alleen door, soms volstaat een g drinken en dat folder met informatie over bijvoor beeld wonen, voeding of bewe gen. Wanneer iemand voor een bepaal- de’aandoening al onder behande- Andere data opfriscursus verkeer Reeshof Het Ouderenwerk van de Twern, Veilig Verkeer Nederland (WN) en Tilburgse ouderenorganisaties organiseren in diverse wijken opfris cursussen over verkeersregels. In de vorige Seniorenwijzer stond dat de cursus in de Reeshof in juni is. Dat is inmiddels gewijzigd. De cursus in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) is op 9,16 en 23 september, steeds van 14 tot 16 uur. De cursus kost €10,-, inclusief een informatieboekje. Aanmelden: centraal afsprakenbureau oude renadviseurs, de Twern, tel. (013) 5350505 (werkdagen 9-12 uur). Vergeet-me-niet-dag Nogal wat ouderen zien hun kinderen en familie weinig of niet. Daarom is door het Ouderenfonds de Vergeet-me-niet-dag in het leven geroepen. Voor de vijfde keer wordt die op de eerste zondag van de zomer gehouden, dit jaar op 21 juni. In Tilburg organiseert de stichting Alleen op de Aarde dan voor de tweede keer de Ver geet-me-niet-dag. Deelname kost €15,-; dat bedrag moet voor 17 juni staan op girorekening 5307989 van stichting Alleen op deze Aarde (met als mededeling: '21 juni'). Deelnemers zijn op 21 juni vanaf 8.30 uur welkom in de zaal van café Bierings (Goirkestraat 50). Om 9.15 uur vertrekt het gezelschap met de touringcar van Citytours Tilburg voor een boeiende rondrit van drie uur door de stad en natuurrijke omgeving. Rond 13.00 uur is het bij Bierings tijd voor soep en een slaatje, 's Middags zijn er tot 17.00 uur diverse optredens, o.a. van Zand Zeep en Soda, en een bingo. Informatie, o.m. voor rolstoelgebruikers: Frans van de Moosdijk, tel. (013) 7502557 (na 19.00 uur). Bijeenkomsten mantelzorgers Bezoekers van de de inloopbijeenkomst voor mantelzc wijkcentrum Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4) op dor 11 juni van 13.30 tot 15.30 uur gaan samen jeu de bot en wat drinken. Bezoekers van de inloop in Tilburg-Noord kunnen op vrijdag 19 juni een leuke en interessante wandeling door de wijk maken. Verzamelen om 13.30 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10), waar ook koffie/thee gedronken wordt. Rond 15.30 uur is de bijeenkomst afgelopen. Voor een ander zorgen kost veel tijd en energie. Hoe je dat aan pakt, is vaak het onderwerp op de inloopbijeenkomsten voor man telzorgers. Met de zomer voor de deur zijn er enkele bijeenkomsten waarop centraal staat hoe het met de deelnemers zélf gaat. Deze informatieve en gezellige bijeenkomsten zijn op - woensdag 24 juni vanlO.OO tot 12.00 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194), - maandag 29 juni van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Hey hoef (Kerken bosplaats 1). Bijeenkomst De Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving. Donderdag 18 juni is De Salon van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 8507930 of Jan, tel. 5350029. Zolang en gezond mogelijk zelf standig blijven, dat wil iedere oudere wel. Om dat te bereiken is het belangrijk gezondheids problemen voor te zijn of ze vroegtijdig op te sporen. Het consultatiebureau voor senioren van thuiszorgorganisatie Thebe kan daarbij helpen. Met behulp van een vragenlijst en enkele tests brengt een verpleegkun dige de gezondheidsrisico’s in kaart. Ouderen krijgen vervol gens een persoonlijk advies om hun gezondheid te verbeteren. Het consult is gratis. OE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 11 JUNI 2009 Mond-tot-mondreclame Wie zijn gezondheid wil laten tes ten, kan daarvoor een afspraak maken, telefonisch of via inter net. Elk consultatiebureau heeft twee of drie dagdelen per week waarop een consult mogelijk is. “Maar we zijn daarin flexibel en proberen ons aan te passen aan de agenda van de klant”, zegt Van Roosmalen. De meeste ouderen komen bij het consultatiebureau terecht via mond-tot-mondreclame. Verder geeft Thebe voorlichting in wijk- Gezonder Na een jaar worden senioren opnieuw uitgenodigd op het con sultatiebureau. Goossens en Van Roosmalen merken dat oude ren meestal de eerder gegeven adviezen hebben opgevolgd. “We zien dat mensen bij de tweede afspraak vaak beter in hun vel zit ten, gezonder zijn gaan leven. Er zijn vooral veel mensen die door een dieet beter op gewicht zijn”, constateert Van Roosmalen. van een vragenlijst over gezond heid, wonen en welzijn. Daarna meet ik de lengte en het gewicht /oort (72) is alleenstaand en worden bloedsuiker, bloeddruk Vergrijsd in oon oonna7incu/ri- on nhnlactarnl natast.” Da maacl -oblemen zitten vaak bij de ing. “Te hoog jewicht, onder ’n huis, *3t ze. blijven aar een :atiebu-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 11