8Ö I SI» W 'Zelf de regie weer voeren' vrö I 951 IAAT Verkeerde telefonische aankopen voorkomen Centrum Kankerbegeleiding Brabant steunt patiënten en hun naasten IL 1 Z 117 ‘Stilstaan bij mijn gevoelens1 ERDa’ lESlOffjÜj Is ”^51 ■O 1 i plafonds! L p Zagnerplein! FOTO'S: PETER LIGTENBERG Patiëntenorganisaties en KWF i a Petra Jansen 4 Wie zo'n telefoontje krijgt en geen interes- pste! burg.nl Wuur gen ven mer meldt, ongevraagc boete. Om beter te kunnen optreden tegen agres- jevens, f aan Gamma) [ig 08.00 -17.00 uur ÖWÏ! h LANG BREED 2 kapsalons in Nederland! gnerplein, Wagnerplein27 MASH-KAPPERS.NL Dat hoor ik ooi' gespreksgroepen biedt het CKB ook activiteiten aan opzeggen? pier? Marenode Kort Commercieel directeur Bram hun geest te richten, ■L te aehnliken r>m h, i< v.xw moge- -‘-■'-gische men patiënten te versterken. Het programma is Activiteiten ML een aanvulling op de reguliere Naast deze medische zorg.” en Styling 13,50 13“ 13“ 13“ jling niet c je altijd ove --J eopend. Door het aanbieden van i en groepsbegeleiding wil het ICKBpatiënten en hun naasten ondersteunen. "Mensen leren hier hun aandacht te gebruiken om hun gezondheid te versterken." Wie toch ergens op is ingegat. van spijt heeft, kan er meestal r uit. Bij telefonische verkoop gele regels die de consument bes zoals ge in om, ook inker te wegen op ie blokka- Centrum Kankerbegeleiding Brabant (CKB) verricht de bege leiding in wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74, in Tilburg-West. Bereikbaar op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur via tel. 06-51 81 33 43. E-mail info@kankerbege- leiding.nl. Alle informatie over het centrum is ook te vinden op www.kankerbegeleiding.nl. gericht Clara Vlaander "Wij leren kankerpa- Jische tiënten om te gaan met hun emoties. j heb- jn her- X die ze in het ziekenhuis aange boden krijgen. Het verschil is dat patiënten bij ons zowel mentaal artsen hun patiënten wijzen ijven is schrijven vanuit je als fysiek bezig zijn.” mogelijkheid van Tenslotte biedt het CKB moge- het CKB. Vlaander: “Er zijn t psychologis kunnen patiër landers te maken met agressieve en mis- Wat wil het verkof leidende telefonische verkoop; nogal wat Wat kan ik verwachten? ouderen zijn daar het slachtoffer van. ConsuWijzer - het consumentenloket van de overheid - biedt nu een controlelijst om f lil toe spijtaankopen te voorkomen. Daar- F wil mee kunnen consumenten zich wapenen: f door Widens het telefoontje zelf het heft r in handen te nemen, bij spijt gebruik te ImLji-'I ma'<en van hun recht op bedenktijd, of door hun nummer te laten blokkeren. PLANKEN - Soms bevatten deze telefoontjes 'ja'-vra- se in het aanbod heeft, doet er verstandig gen. Met een 'ja' stem je dan onbewust in aan dat meteen duidelijk te maken en het met een overeenkomst, omdat het bedrijf gesprek te beëindigen. dit 'ja' als bewijs opneemt op een bandje blinkt het aanbod mogelijk interessant, zorg dan (vo/'ce/og). Daarom is het verstandig de 700r duidelijkheid over de volgende punten: informatie eerst te laten toesturen. jens op is ingegaan en daar- foon (0900 - 6661000) of per post: stuur nog onder- een voldoende gefrankeerde envelop naar jlden allerlei Stichting Infofilter, Postbus 666, 1000 AR eschermen, Amsterdam. Vermeld persoonsgegev Is een bedenktijd van zeven werkda- adres en telefoonnummer, en geef gen. De ondernemer moet de consument welke reclame ongewenst is (per post en/ „i het telefoongesprek en later ook per of telefoon). brief informeren over dit recht. Je mag Niet alle bedrijven houden zich hieraan, het gekochte product zonder opgaaf van Daarom komt er later dit jaar het Bel-me- redenen terugsturen of de overeenkomst niet-register. Als je daar je telefoonnum- per brief ontbinden. mer meldt, mogen bedrijven je niet meer jd bellen; anders riskeren ze een als biografisch schrijven, bewegen op muziek en een begeleidings groep voor kinderen. “Biografisch schrijver, ':z zz'zz.jj.zz .zz.zt ‘z hart, zonder na te denken”, legt Vlaander uit. “Je doet het voor lijkheden voor jezelf en hebt er geen schrijferva- behandeling. Zo ring voor nodig. Bij deze activiteit kiezen voor individuele therapie, is trouwens iedereen welkom, ook relatie-, gezins- of kindertherapie. mensen die niet met kanker te Binnenkort start ook een groep maken hebben. Bij bewegen op met de titel Als je niet meer beter muziek leren mensen de blokka- wordt, bedoeld voor mensen die des in hun lichaam te herkennen.» ongeneeslijk ziek zijn. Ze kunnen hun energie kwijt. De reacties op deze activiteit zijn heel positief. Mensen vinden het een - prima alternatief voor de sport- naar het centrum, op school, en voor de fysiofitness gebracht door CKB-fc Jaarlijks krijgt bijna een op de vier Neder- Welk bedrijf belt er? z achten? Wat kost het? Per week, maand of jaar? Is dit inclusief alle kosten? Of komen er kosten bij, zoals overstap- kosten, verzendkosten en/of, toeslagen? Wat is de lever- of ingangsdatum? Hoelang zit ik eraan vast? Hoe kan ik opzeggen? Zijn er kosten gemoeid met c Krijg ik de informatie op papi< Wie belangstelling heeft voor contact met mensen met dezelfde soort kanker kan terecht bij de Nederlandse Federatie van Kan kerpatiëntenorganisaties (NFK). In deze federatie zijn 25 orga nisaties verenigd die opkomen voor de belangen van patiënten in zorg en maatschappij, en praktische en emotionele steun bieden. Informatie: NKF, tel. (030) 2916090, website www.nfk.nl KWF Kankerbestrijding (het voormalige Koningin Wilhelmina- fonds) heeft als belangrijke taak voorlichting over kanker. Zejneeft o.m. een gratis informatielijn voor kankerpatiënten en hun naasten: 0800-0226622 (ma. t/m vr. 9.00-12.30 en 13.30-17.00 uur). Web site KWF: www.kwfkankerbestrijding.nl Doodziek was Marlies van Dalen (60) een aantal jaren geleden. Maar ze is er sterker uitgekomen, dankzij de hulp van het Centrum Kankerbegeleiding Brabant. "In 2002 kreeg ik acute leukemie", vertelt ze. "Na het eerste onderzoek raakte ik geestelijk uit evenwicht, ik werd depressief. Na vele tegenslagen werd ik uiteindelijk toch beter. Fysiek dan. Want al kon ik lichamelijk alles, het viel niet mee om mijn leven weer op te pakken. Mijn concentratie was weg, een boek lezen ging niet meer. Mijn leven was heel anders dan vroeger. En ik was ontzettend onzeker. Door mijn geestelijke problemen raakte ik de controle over mijn leven kwijt." "Vorig jaar ging het wat beter. Ik wilde weer dingen gaan doen, maar durfde niet uit mijn beschermde Telefoonnummer blokkeren De meeste mensen vinden het sowieso storend als een bedrijf belt waarmee ze sieve en misleidende telemarketing roept geen klantrelatie hebben. Wie geen ver- ConsuWijzer consumenten op hun klacht kooptelefoontjes wil ontvangen, kan zijn te melden via www.consuwijzer.nl of via nummer laten blokkeren via Stichting Info- tel. 088-0707070. De Consumentenautori- filter, Dat kan via internet (www.infofilter.nl; teit kan bedrijven die de regels overtreden doorklikken op 'consumentensite'), tefe- forse boetes opleggen. Nieuwe contactcirkel Zuid/Centrum Een contactcirkel maakt het gemakkelijk kennis te maken met andere ouderen om samen leuke dingen te ondernemen. Het Ouderenwerk van de Twern zet, na de succesvolle start van een eer dere contactcirkel in Zuid/Centrum, daar binnenkort een nieuwe op. Eerst zijn er bijeenkomsten voor kennismaking en een inventarisatie van de interesses. Zo kunnen de deelnemers afspraken maken voor gezamenlijke wandelingen, uitstapjes, etentjes, enz. Daarnaast is er geregeld een bijeenkomst van de hele groep. De eerste bijeenkomst voor de nieuwe contactcirkel is op maandag 18 mei van 14 tot 16 uur in het nieuwe wijkcentrum Zuiderkwartier (Wassenaerlaan 38). Informatie/opgave: ouderenwerkers Bep van Poppel (wijkcentrum De Nieuwe Stede, tel. (013) 5436664, e-mail bepvanpoppel@zuidwest.twern.nl), Anne Marie Akkermans (tel. (013) 5821972, e-mail: annemarieakkermans@oudzuid.twern.nl) of Kitty Lumens (wijkcentrum Hoogvenne, tel. (013) 5422730, e-mail kittylumens@koningshaven.twern.nl). Aanmelden voor deze bijeen komst kan t/m 6 mei; wie er op 18 mei niet bij kan zijn, kan zich ook meteen opgeven voor de contactcirkel. APK voor geest en lichaam Ouder worden gaat vaak gepaard met lichamelijke en geestelijke veranderingen. Belangrijk is om dat in de gaten te houden en er snel op te reageren. Het onderzoek dat het consultatiebureau voor ouderen van Thebe doet bij individuele senioren, is daarom een soort Algemene Periodieke Keuring (APK) voor geest en lichaam. Wie hierover meer wil weten, is op woensdag 13 mei van 14 tot 16 uur welkom bij een voorlichtingsbijeenkomst in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Medewerkers van Thebe Thuiszorg geven dan algemene uitleg en gaan ook in op individuele vragen. De toegang is gratis; buslijnen 2 en 3, halte Paletplein. Mantelzorgers en lichamelijke (ontspanning Nogal wat mantelzorgers letten niet genoeg op hun eigen gezond heid. Daarom legt fysiotherapeut Bernard Boink de komende maand op diverse inloopbijeenkomsten uit wat de effecten van overbelasting op het lichaam zijn; bezoekers leren ook zich op een speelse manier te ontspannen. De eerste (gratis) bijeenkomsten, georganiseerd door mantelzorgconsulenten van de Twern, zijn op: donderdag 14 mei van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum Spij- kerbeemden (Don Sartostraat 4), vrijdag 15 mei van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Ype- laer (Corellistraat 10). Scootmobiel- en fietstocht KBO-afdeling Broekhoven 1 organiseert haar jaarlijkse scootmobiel- en fietstocht op zondag 7 juni. De tocht is ongeveer 25 km lang, met onderweg een rustpunt, waar je wat kunt eten en drinken. Deelname geschiedt op eigen risico. Aan melden op Sportpark Were Di om 10.00 uur; vertrek in groepen vanaf 10.30 uur. Na de tocht is er een loterij. Kosten: €5,- per persoon. Inlichtingen/inschrijvingsformulie- ren mw. Van Groenendael (tel. (013) 5364880) of dhr. Peeters (tel. (013) 4677934). Inschrijven kan tot 20 mei. Ouderen en verkeersregels Het Ouderenwerk van de Twern, Veilig Verkeer Nederland (WN) en ouderenorganisaties organiseren in diverse wijken een opfriscursus over verkeersregels. De komende tijd zijn er zulke cursussen in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194; op donderdag 7, 14 en 28 mei van 14 tot 16 uur) en wijkcentrum De Ypelaer (Corel listraat 10; op dinsdag 12, 19 en 26 mei van 10 tot 12 uur). De cur sus kost €10,-, inclusief een informatieboekje. Aanmelden: centraal afsprakenbureau ouderenadviseurs, de Twern, tel. (013) 5350505 (werkdagen 9-12 uur); e-mail annemiekschipper@twern.nl. Tilburg (beter) leren kennen Zondag 3 mei geven stadsgidsen uitleg tijdens een twee uur durende wandeling door het Westend, de uitbreiding van de stad in de eerste decennia van 20e eeuw. Aan bod komen o.a. het ring- baanplan, de wielerbaan bij de Korenbloem, de vroegere bioscoop Rex, verzetsvrouw Coba Pulskens, en de Tilburgse Waterleiding. Start van de wandeling om 12 uur bij Stapperij De Korenbloem (hoek Bredaseweg/Ringbaan-West); kosten 3 euro, kinderen tot-12 jaar gratis. Reserveren is niet verplicht, maar wel makkelijk voor de gidsen: tel. (013) 4685413 of e-mail w-franken@home.nl. De Stadsgidserij heeft samen met de werkgroep Theresia in de Schijnwerpers een wandeling ontwikkeld voor die buurt in Oud- Noord. Meelopen kan 's avonds om 19 uur op 12 en 13 mei. Aan melden: tel. 06-48262711 of e-mail info@stadsgidserij.nl. De citytours per bus voor individuele geïnteresseerden voeren langs interessante plekken in Tilburg. De volgende rondritten zijn op de zaterdagen 16 mei en 20 juni. De bus vertrekt om 13.30 uur bij winkelcentrum De Rooi Pannen aan de Reitse Hoevenstraat (gratis parkeergelegenheid) en is daar rond 16.30 uur terug. Een kaartje kost €9,-. Vooraf boeken: e-mail info@citytourtilburg.nl, of tel. 06- 12967119 (Pieter Korremans). Voor grotere groepen zijn aparte ritten mogelijk. Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is $r op don derdag 30 april van 15.00 tot 16.30 uur een Koninginnedagviering met een Orènjeloterij en muziek; entree €2,50. Kaartjes (en con- sumptiemunten a €1,-) zijn te koop bij de receptie van Reyshoeve. Op vrijdag 1 mei is er van 20 tot 24 uur een dansavond in wijk centrum De Ypelaer (Corellistraat 10); entree €1-. Kaarters kunnen op donderdag 7 mei vanaf 14 uur rikken, jokeren of hoogjassen in wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4). Kosten: €1,20, incl. een prijsje en een kop koffie of thee. Op dinsdag 12 mei om 14.00 uur biedt Euroscoop weer een 50-plusvoorstelling: Atonement, naar het beroemde boek van lan McEwan. Toegangsprijs €6,-, inclusief een kopje koffie of thee met iets lekkers vóór de film; kassa open om 13.00 uur. Doorgaan met dagen tellen Wat gebeurt er met je als een arts je vertelt dat je kanker hebt? De bibliotheek heeft veel indringende interviews met kankerpatiënten, praktische tips en vooral herkenning in vele verhalen. In Morgen is nu van Michiel Scholtes vertellen mensën die kanker hebben (gehad) openhartig over de schok van het bericht, de zware medische behandelingen en de onzekerheid daarna. Ook partners en nabestaanden komen aan het woord. Journalist en ex-kankerpatiënt Jeroen Terlingen behandelt in zijn Handboek voor overievers het leven na de genezing van kanker in een gemakkelijk leesbare stijl. In een persoonlijk verslag, getiteld Hagelwit, beschrijft actrice Josine van Dalsum haar gedachten en gevoelens nadat bij haar longkanker was geconstateerd. Een moedig en eerlijk boek! Praktische informatie en adviezen voor hulpverleners, artsen, fami lieleden en andere mensen in de omgeving van kankerpatiënten zijn te vinden in het boek Wat ik je nog zeggen wilde... omgaan met mensen met kanker van Christiane Berkvens-Stevelinck. Buigen als bamboe bevat interviews met veertien bekende Neder landers: elk van hen gaat anders om met zijn ziekte. Conclusie: er is geen goede, slechte of standaard manier is om met kanker om te gaan. Een vlot geschreven, boeiend boek, zowel voor kankerpatiënten als voor anderen, is Blessuretijd van Sander Simons. Vandaag een dag, morgen een leven: actief verder na de diagnose kanker is een film op dvd, ontwikkeld voor mensen die geconfron teerd worden met kanker. In persoonlijke portretten toont de film manieren om met de ziekte en de gevolgen ervan om te gaan. NV’extro) ft Het Centrum Kankerbegeleiding- Wie zich aanmeldt bij het centrum, Brabant (CKB) mag dan pas sinds krijgt eerst een intakegesprek. 13 april officieel open zijn, achter “Daarbij kijken we samen met de I de schermen wordt al drie jaar patiënt naar zijn of haar behoefte. I gewerkt aan de voorbereiding van Wij werken volgens het stepped I deze opvang voor kankerpatiën- care model, een getrapt zorgmo- ten en hun naasten. del. Dat houdt in dat je altijd de *We zijn in september 2008 daad- meest effectieve ondersteuning werkelijk gestart met groepsbe- aangeboden krijgt. Daarbij kijken geleiding”, vertelt Clara Vlaander. we naar de aard en de ernst van Zij is initiatiefneemster van het de problemen. Heeft de minimale centrum en werkzaam als onco- behandeling niet genoeg effect, logisch psychologe. Ze houdt dan kun je altijd overstappen naar zich in haar vak bezig met de een intensievere vorm. De lichtste psychische effecten van kanker, activiteit die we hebben, is bewe- Volgens Vlaander was een een- gen op muziek; biografisch schrij- trum voor begeleiding van men- ven is wat intensiever.” I sen met kanker in Noord-Brabant I hard nodig. “Want er is in Brabant Basiscursus en Zeeland weinig hulp op dat Volgens Vlaander komen de mees- gebied. Lotgenotengroepen voor te patiënten tijdens het intakege- I kankerpatiënten zijn er haast niet. J var) jg C|jënten I van het CKB. Natuurlijk zijn er I wel patiëntengroepen, maar die I zijn verspreid over het hele land. -J Bovendien houden die maar zo nu ert dan een bijeenkomst; bij kunnen patiënten elke week Iterecht. Bijeenkomen in de vorm van activiteiten is voor hen heel belangrijk.” Het krijgen van kanker gaat gepaard met ernstige klachten. Niet Ift alleen lichamelijke, maar ook psychische problemen als machteloos- heid, angst en woede komen vaak voor. Met name de periode net na de behandelingen is voor veel patiënten moeilijk. Je leven dan Al weer oppakken valt niet mee. Om in die herstelfase psychosociale problemen voor te zijn, is in wijkcentrum 't Sant onlangs het Centrum kankerbegeleiding Brabant (CKB) gec activiteiten, cursussen, gesprekken 1 j PE TILBURGSE KOERIER WOENSDAG 29 APRIL 2009 Herstel Vlaander omschrijft het Gen tium Kankerbegeleiding Brabant als een combinatie van lotgeno tencontact en begeleiding. “Wij leren mensen om te gaan met hun emoties, zodat ze zelf de regie over hun leven weer kun nen voeren. Het CKB is gei’ I op patiënten die net de medis behandeling achter de rug ben en gaan werken aan hur stel. Die periode is vaak moeilijk, omdat mensen weer moeten gaan sprek tot de conclusie dat ze het ‘leven’, dagelijkse dingen doen, beste kunnen beginnen met de Maar hoe pak je die weer op? Je basiscursus Omgaan met kan toen is heel andérs dan voor de ker, het hart van het stappenplan, ziekte. Bovendien zijn patiënten “In acht wekelijkse sessies leren vaak onzeker, bang dat de kan- ze hun emoties te hanteren. Ver- 1 ter terugkomt. En misschien gaan der bespreken we ook praktische je partner en kinderen wel heel zaken: hoe kun je de communica- I anders met de ziekte om dan jij. tie met je arts verbeteren? Hoe ga I Dat kan psychische spanningen je om met de reacties van ande- B veroorzaken en die proberen wij ren? De cursus is erop gericht l||tevoorkomen.” mensen manieren aan te reiken waardop ze verantwoordelijkheid kunnen nemen voor het eigen welbevinden.” Wie meer inzicht wil krijgen in de veranderingen in zijn leven, kan daarna de ver- omgeving te komen. Want stel dat de kanker weer terug kwam. Toen zag ik bij de apotheek een folder van het CKB en dat sprak me aan. De basiscursus heeft heel wat teweeggebracht! Ik heb geleerd om stil te staan bij mijn emoties, me af te vragen: wat voel ik nou eigenlijk? Ik kan nu dingen weer een kans geven, wijs niet meteen alles af." "Maar ik weet ook waar mijn grenzen liggen. Voelt het niet goed, dan doe ik het niet. Verder ben ik mijn schaamte kwijt en de angst dat mensen mij gek vinden. Ik heb bewust niet gekozen voor een lotgenotengroep. Met anderen over mijn ziekte praten, dat wilde ik absoluut niet. Het klinkt gek, maar bij het CKB werd nauwelijks over mijn ziekte gepraat." huisarts, apotheek of wijkcentrum. Het is natuurlijk de bedoeling dat begeleiding bij “Er zijn al con tacten met bijvoorbeeld het Ver- beeten Instituut en het Tweeste- denziekenhuis.” “Onze behandelingen worden vol ledig vergoed uit het basispakket: maximaal twee cursussen per jaar. De activiteiten worden meestal ver goed vanuit de aanvullende verze kering voor ziektekosten. De zorg- Doorverwijzen verzekeraars zijn blij met ons initia- Cliënten komen nu uit zichzelf tief, maar willen wel graag weten of naar het centrum, op het idee onze werkwijze effectief is. Daarom 1-folders bij zijn wij, naast het behandelaanbod, een onafhankelijk onderzoek daar- - naar gestart.” Emoties Het CKB biedt activiteiten, cur sussen, gesprekken en groepsbe- wil krijgen in de veranderingen geleiding die de cliënten bewust in zijn leven, kan daarna de ver maken van hun energie en emo- volgcursus Omgaan met emoties te. Vlaander: “Mensen leren hier doen. Luisteren naar je gevoelens J j, hun aandacht staat hierin centraal. te gebruiken om hun gezondheid -prog ig op de n

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 17