h: D enquête over de kwestie Midi Raad trekt zwaarste middel uit de kast: |l( je TILBURGSE koerier V DE TILBURGSE KOERIER WOENSDAG 29 APRIL 2009 Raadswerk Even voorstellen TUburase Gt?rrieenter(irid gemeente Tilburg Voorzitter Kasper Groten: 'We kunnen als raad nu laten zien wat we waard zijn' Raad springt Midi niet bij Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 29 april 2009 Uitgave: Realisatie: Fotografie: Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg kotnen. De commissie kan besluiten om mensen onder ede te verhoren. Wie dan de waarheid niet spreekt, is ook strafbaar. t Groten wel. “Ik van aard.” Maar het beste lementaire vóór- smeh. schieten De raad e enquêtecommissie be staat uit zes raadsleden. Voorzitter Kasper Groten stelt zich elders op deze pagi na in een interview voor. Wat verwachten de andere vijf leden van het onderzoek en wat is hun insteek? Een korte kennismaking. jrijk dat we ■e gang van Vraa Doet tak. Voorzitter Kasper e op als woord- issie. ‘we iek'. als zestie 1 om voor de commissie kwestie en waren er stellingnar de politiek deur." specialiseerd. eheten feiten op een rij an de slag. zijn voor de uit kun- wijd Midi-theat speciale ene zes raadsle< gaan boven te 1 inmiddels gaan noemen. willen en spreken, •n deuren. ikelijke t de in woners en is daarmee als het ware de baas van de geme ken van de raad is werk van het college ter en wethouders. orde. Het gaat om eer niet om een justitieel roept bt een zo woord. >nquête jke par- weten wat hun rol is geweest en waarom zij bepaalde dingen hebben gedaan of nagelaten.” In deze extra Raadswerk stellen we de enquêtecommissie aan u voor en zetten we de belangrijkste werk zaamheden op een rij. iet openbaar verantwoor- :n. De commissie maakt sekend waar en wanneer plaatsvin- ren daarbij en opening van rijgt een onder- de broek." jedaan? Maar ook: wie had op moment wat moeten doen? We proces ontrafelen. We de feiten. Die worden gezet. Aan de hand op welke onder- “lijking t willen r gesloter jenbare verhoren, erse betrokkenen reente. Een van de ta- is de controle op het lege van burgemees- rs. Dat is nu aan de :en politiek en dus :el onderzoek. andere projecten soortgelijke bud- getoverschrijdingen voor, dan heb je te maken met een structurele situ atie. En daar moet je als gemeente iets.mee. Wahneer straks ons rap- jrojecten soortgt chrijdingen voor enquête- s ook een 'er. En ibatte- liten Vraag 1 Waarom laat de raad zo’n er niet door een onafhankelijl tij doen? Of door de rechter? De raad is zelf die onafhank-' partij. De raad is gekozen door u< met mensen die direct betrokken zijn bij de plannen voor Midi. Dat kunnen ambtenaren zijn, de exploitant maar ook anderen. Deze gesprekken heeft de commissie nodig om het plaatje compleet te krijgen. Dan starten de openbare verhoren en kunnen wederom ambtenaren maar ook wethouders, ex-wethouders, raads leden en andere mensen worden opgeroepen te verschijnt port op tafel ligt, is het woord aan de raad. Die mag er dan op i en gevolgen aan verbinden. heeft het laatste woord.” et is voor het eerst dat de raad van Tilburg een on- derzoek doet door middel van een raadsenquête. Dat >est wat vragen op. We heb- 10 meest gestelde vragen rij gezet en voorzien van duidelijk mogelijk ant- Éen raadsenquête kun je vergelijken met een'park uête. De Tweede Kamer doet een onderzoek naar een kwes tie waar politiek veel commotie over is ontstaan. Zo’n enquête is het Beslist de moeite waard De 10 meest gestelde vragen over de raadsenquête Midi gaat, zijn de constateringen van de commissie. Wat is er fout gegaan en waar is het fout gegaan? Welke om standigheden of personen hebben daaraan bijgedragen? En, niet in de laatste plaats, wat kunnen we ervan leren? Het rapport bevat dus ook aanbevelingen voor de toekomst. De enquêtecommissie biedt straks zijn eindrapport aan aan de raad. Die is immers de opdrachtgever die gaat er vervolgens over debi ren en al dan niet bepaalde beslui nemen. enkele uitspraak. Groten treedt als enige voerder van de commis Vraag 10 Waar kan ik terecht voor meer informatie? De plaatselijke pers zal regelmatig berichten over de gang van zaken. Ook via deze pagina Raadswerk zal de raad de stad op de hoogte hou den. Verder is er de website van de raad www.raadtilburg.nl en kunt u bellen of mailen naar de raadsgriffie: tel. 013 - 542 82 84, e-mail: info.raadsgriffie@tilburg.nl. Van het eindrapport van de e commissie verschijnt straks publieksversie. ij is van de grootste oppo sitiepartij. Bovendien was zijn fractie een van de initi atiefnemers van de Midi enquê te. Het is dan ook niet verwon derlijk dat Kasper Groten van het CDA voorzitter van de com missie is geworden. “Daarmee is dan ook alles gezegd over partij politiek. We staan als commissie boven de politiek en stellen ons volledig onafhankelijk op.” ten meerdere fracties weten extra subsidie te willen stek het Midi-theater. Als er extra nodig is, dan moet dat komt een herschikking van het huidige cultuurbudget. De raad was het eens met het college dat er binj nen afzienbare tijd een andere! exploitant moet komen. Dat kan een commerciële partij zijn maar dat kunnen ook andere theater-^ exploitanten in Tilburg zijn, zoals Theaters Tilburg en 013. Daaroveij zou misschien deze maand al meer duidelijkheid komen. In elk geval zou Midi niet nu al failliet mogen gaan. Aanleiding voor de raadsenquête is de overschrijding van het ver- bouwingskrediet voor Midi met 1,9 miljoen euro. Dat werd in februari van dit jaar bekend. Reden voor verantwooiu Backx om o' een jaar gel lige college voor de aai exploitatie van Vraag 9 Gaat de raadsenquête alleen over het Midi-theater? De aanleiding is de gang van zaken rond de verbouwing van het Midi- theater. Daarover gaat de enquête dus in de eerste plaats. Maar de commissie zal ook naar andere grote projecten in de stad kijken waar fi nanciële risico's aan de orde zijn of kunnen komen. In die zin heeft de enquête een ruimere betekenis. jaar oordelijk wethouder Hugo op te stappen. Ongeveer ;eleden stapte het voltai te op vanwege de plannen lankoop, verbouwing en - —n het theater. Cécile Franssen Zit namens de WD in de enquête commissie. “Het is goed en belangri. te weten komen hoe de zaken is geweest in het proces vanaf dag nummer één tót nu toe. Alleen feiten zijn van belang. Dan kunnen we echt zien hoe het pro ces gelopen is en kunnen we er iets van leren voor de toekomst.” tag 2 et de enquêtecommissie al het onderzoekswerk zelf? Nee. De commissie kan alle stukken inzien maar gaat niet zelf alle dos siers uitpluizen. Dat doet een extern bureau dat hierin is gesj Dat bureau doet het zogel onderzoek. Dan staat alles c en kan de commissie echt aai Arjan Pronk Zit namens de PvdA in de enquête commissie. “We gaan als commissie nu naar de feiten kijken. Dus puur qaar de inhoud. Vanaf dag één had iedereen een mening over deze politieke amen. We houden nu :ke spelletjes buiten de Vraag 3 Wie worden er allemaal verhoord door de enquêtecommissie? Dat bepaalt de commissie helemaal zelf. Ze kan besluiten om aan de hand van het feitenonderzoek eerst informatieve gesprekken te hebben Bart van de Camp Zit namens de SP in de enquête commissie., “Door deze enquête moet de waarheid aan het ficht kotnen. Dat staat voorop. Dat betekent tevens dat mensen die met de kwestie nietsj van doen hadden, niet langer geschaad mogen worden. Na ons werk moet het over zijn met modder gooien naar elkaar. Het resultaat van ons werk moet uiteindelijk dat we daar in Tilburg toekomst een wijze les nen halen.” Vraag 5 Kun je wegblijven als je voor een verhoor een oproep krijgt? En wat gebeurt er als je niet de waar heid spreekt? Wethouders, ex-wethouders, raads leden en ambtenaren die van de commissie een oproep krijgen voor een verhoor, zijn verplicht te ver schijnen. Wegblijven is strafbaar. Alle andere mensen die de commis sie oproept, zijn niet verplicht om te enquêtecommissie straks ook schuldigen aan en worden die dan bestraft? De raad wil met de enquête de on derste steen boven krijgen. Dus pre cies uitgezocht hebben hoe en waar het fout is gegaan. De enquête moet aan het licht brengen welke feiten en omstandigheden een rol hebben ge vraag 6 Werkt de enquêtecommissie hele maal in het openbaar? De vergaderingen van de commissie en de informatieve gesprekken zijn niet openbaar. De openbare verhoren wel. Uiteraard is straks het eindrap port van de commissie openbaar. Tot het zover is, doet de commissie geen Vraag 7 Wat gebeurt er als de enquête commissie klaar is met zijn werk? Dan komt de commissie met een eindrapport. Daarin staan de feiten op een rij. Maar waar hét vooral om zwaarste onderzoeksmiddel. Het parlement kan onder andere men sen onder ede verhoren en doet dat bovendien in het openbaar. Ook een gemeenteraad heeft de be voegdheid om bepaalde kwesties te laten onderzoeken. Of kan dat zelf doen door middel van een enquête, dus inclusief openbare verhoren. Ook in dat geval spreken we van het zwaarste onderzoeksmiddel. De raad van Tilburg gaat dat nu doen over de gang van zaken bij het Midi- theater. De raad besloot op 19 februari op eigen initiatief tot het houden van de enquête. Alle partijen waren het daar mee eens. Vraag 4 Waarom zijn er openbare verho ren? En kan ik daar dan bij zijn? De raad wil aan de stad laten zien en weten waar ze allemaal mee bezig is. Door die openbare verhoren kan iedereen meekijken en meeluisteren. Dat maakt tevens de enquête tot zo’n zwaar onderzoeksmiddel. Wie bij de kwestie betrokken was of is, moet immers in het ding afleggen, van tevoren bt welke openbare verhoren den. Pers en publiek kunne aanwezig zijn. De raad nam geen besluiten overM Midi en wacht nu de rapportage van de enquêtecommissie af. tecommissie is vertegenwoordigd. “Daarmee onderstrepen we dat poli tieke kleur er niet toe doet. Ikzelf zit dan ook niet als CDA man in de com missie maar ben gewoon een van de 39 raadsleden.” speciale aflevering van iswerk is helemaal ge- jd aan de raadsenquête ater. Eind maart is een mquêtecommissie van leden aan de slag ge- om de onderste steen krijgen over wat we de kwestie Midi zijn Waar he ids vinding ‘Waarheidsvinding’ noemt Groten de belangrijkste taak van de enquête commissie. “De budgetoverschrijding tijdens de verbouwing is de aanlei ding. Hoe komt het dat een budget van 5 miljoen euro met 1,9 miljoen is overschreden? Wat is er allemaal gebeurd en wie speelde hierin welke rol? De exploitant, het college, wet houders. Wie heeft op welk moment wat ged welk m< willen het hele p beginnen met de nu op een rij g daarvan bepalen wë delen we verduidel. wie we daarvoor i Dat gebeurt achter 0 Dan komen de opei We willen van divei Straks het woord aan de raad De voorzittersrol ligt ben open en eerlijk v hij vindt het ook een zware klus. “We hebben als commissie een grote ver antwoordelijkheid. Niet alleen naar de raad, ook naar de stad. Met dit onderzoek kunnen we als raad laten zien wat we waard zijn.” De enquêtecommissie wil nog de zomer met zijn rapport koi “Maar we laten ons niet onder druk zetten’, aldus Groten. “Een enquête is het zwaarste onderzoeksmiddel van de raad. Dan moet je zeer zorg vuldig te werk gaan.” Groten benadrukt dat de comihissie niet gaat over de politieke conse quenties van het onderzoek. “Wij doen straks onze constateringen en komen met conclusies. Het rapport zal naar verwachting ook aanbeve lingen voor de toekomst bevatten. De kwestie Midi hoeft immers niet op zichzelf te staan. Doen zich bij Hans Smolders Zit namens de 1ST in de enquête commissie. “Met deze commissie hebben we de mogelijkheid om de onder ste steen boven te krijgen. Dat moet ook want de inwoners van Tilburg hebben er recht op om te weten hoe de vork in de steel zit. Ik doe dan ook een beroep op ieders eerlijkheid. Alleen de" waarheid helpt ons verder." Loes Dielissen Zit behalve namens haar eigen TVP fractie ook namens AB, VSP en D66 in de enquêtecommissie. “Deze enquête is heel hard nodig. Het college heeft de raad tot nu toe slechts stukje bij beetje geïn formeerd. We hebben de woor den er uit moeten trekken. Een college dat geen zaken geeft, krijg zoek als dit aan c Dat het Groten en zijn commissie leden menens is, bleek op 6 april Jl. al. Ze schitterden door afwezigheid toen de. raad een extra debat aan de recente ontwikkelingen bij het Midi- theater wijdde. De voorzitter licht het als volgt toe: “In onze eerste vergadering hebben we gezegd stappen nu uit de partijpolitit Ieder van ons was natuurlijk raadslid betrokken bij deze kwes maar dat was het dan ook. Dat laten we nu achter ons.” Groten vindt het dan ook een goede zaak dat niet alleen de oppositie maar ook de coalitie in de enquê- 1 e raad wijdde op 6 april jl. nog een extra vergade ring aan het Midi-theater. Aanleiding was het nieuws dat het theater zijn exploitatie niet rond krijgt. Het eerste jaar dreigt er een tekort van 200.000 euro. De gemeente die eigenaar is van het pand, had tot nu toe nog geen huur ontvangen. Het exploitatie tekort zou zijn ontstaan door het niet doorgaan van de televisie- contracten waarvan aanvankelijk sprake was. Het extra raadsdebat was aange vraagd door de fracties van CDA en LST. De raad had tijdens zijn vergadering een notitie van het college op tafel liggen waarin de laatste stand van zaken werd geschetst. Tijdens het débat lie- speeld bij de overschrijding van het verbouwingskrediet. Of het college gehandeld heeft binnen de door de raad gestelde kaders en of het col lege de raad tijdig en volledig heeft geïnformeerd. Bij die constatering laat de commissie het. Er zijn geen schuldigen in de zin van een straf rechtelijk onderzoek. De raad beslist wat er vervolgens moet gebeuren. De raad is geen rechter en deelt dus geen straffen uit, maar velt wel een politiek oordeel. Arjan Pt^

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 10