een T D T Z/ gemeente Tilburg Spoorzone en Theresia: 'beter een goede buur...' Actueel Beslist de moeite waard /T l|4««w»l I detilburgse koerier DONDERDAG 12 FEBRUARI 2009 llaadswer lltime) ook, want het Raad stelt klimaatprogramma vast raad niet mee ativeren en i is verlenging iinator: Dp Tilburase Gerne&nter(iQ.d md Tilburg-» Referendum mail: Nieuws van de raad thuis in uw mailbox Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 12 februari 2009 voor of tegen? Initiatieven uit de raad: 'van ijspret tot lokfiets' Raad laat zich bij praten door Essent Raad op bezoek in Stokhasselt rg. net passie en I Geen derde bouwlaag meer in De Reit Uitgave: Realisatie: Fotografie: >dig. week capaciteit heb beth g en Same rsteunt estaande uit in op zoek naar ie komende Voorde agenda's met bijbehorende stukken van raad en raadscommissies kijkt u op www.raadtilburg.nl jelegen buurt De bewoners >rzone. Daar zou een groot sp< .iekhal kunnen verrijzen. Ondi i tussen het stads- ien van het voor het t. Het coll Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg en Beeldveld Werk maken van klimaatverbetering kan de gemeente niet alleen. Dus wordt de samenwerking rn. Het atel in ;eldt voor de jp 4 juni wor- >n hebben j vertelde een rij. Althans, nd zijn. Want de ces van lan- lannen. Het burg- >lein, men plan volgc heic inde onderzoek. egenonder illeen omgebouwd tot een z< raadsleden. Die blijft be Zoals wor in de wijk leeft. Buurtbe tekst en uitleg over de ;itale nieuwsbrief van de raad. Die langrijke raadsbesluiten, nieuws uit sbijeenkomsten, de werkzaamheden leringen die in de en van een directe ierstukken. Aanmelden via www.raadtilburg.nl TiLBURS int efbaarheid er ’rijk voor onze die hier en. De raa van het >ed dat Tilburg heeft onafhankelijke Rekenkamer ien, te belo- kg/ aardgas. lucht. wanneer het collej op basis van allei de vestiging v is. Dan valt oc de mail. Sociale woningbouw in De Blaak De raadscommissie Fysiek bespreekt maandag de mogelijkheden om sociale woningen te bouwen in De Blaak. Gedacht wordt onder meer aan twee locaties in De Blaak West. De vergadering begint 19.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. kunt het nieuws en alle wetenswaardigheden over de raad van Tilburg voortaan ook thuis in uw mailbox vinden. U meldt zich dan aan voor de digit besteedt aandacht aan belan de commissies, speciale raadst., van de raadswerkgroepen et cetera. De vergade nieuwsbrief worden aangekondigd, zijn vóórziet link naar de digitale agenda en alle vergade voor de digitale nieuwsbrief van de raad kan t of door een e-mail te sturen naar info.raadsgriffie@tilburg.nl De raad gaat regelmatig op pad om te kijken wat er leeft in de stad. Behalve bezoeken aan wijken en buurten staan ook vaak ontmoetin gen met instellingen en organisaties op het programma. Raad heeft oog en oor voor Theresia Dat laatste was natuurlijk koren op de molen van de bewoners van Theresia die bij de raadsvergadering aanwezig waren. Bregje van Dijk verwoordt het als het centrum maar ook e ijsbanen moeten laten maken over schiedenis van verzetacties in de stad ter erming van bijvoorbeeld groen en monu- anden. Tenslotte komt de PvdA met het >m zogeheten braaiplekken in parken zijn plekken waar mensen, /oorbeeld, gezellig een pick- innen houden. van Petra van Beurden. “De raad heeft goed in de gaten dat Theresia opkomt voor zijn belangen. Dat kon je tijdens het raadsdebat wel merken. Het is dan ook goed dat we er weer bij waren met een delegatie. Best interessant zo’n raadsvergadering trouwens, maar wel een beetje rommelig. Ik hoorde de raad ook zeggen dat de Spoorzone straks een ed voor iedereen moet worden. Daar ben ik best mee. En nu maar hopen dat de raad naar ons luisteren.” Spoorzone natuurlijk een zal zijn, is logisch. Maar perken blijven. Ik denk heeft voor onze belan- Tijdens de raadsdiscussie over de referen- dumvraag stelden CDA en LST voor om het woord mail te vervangen door ‘Mega- Shoppingmall’. Daar ging de raad niet mee akkoord. De raad besloot ook dat kiesgerechtigden die straks hun sjern voor of tegen de mail wil len uitbrengen, dat in elk stembureau in de stad kunnen doen. Hetzelfde ge’ Europese verkiezingen die ook oj den gehouden en waarmee het referendum over de mail wordt gecombineerd. Kiezers hoeven dus niet per se naar het stembureau in de buurt waar ze wonen. De vraag is geformuleerd door een speciale, onafhankelijke commissie die straks toeziet op het eventuele referendum en de commu nicatie daaromheen. Het referendum komt er lege eind maart of begin april lerlei onderzoeken besluit of van een mail in Tilburg haalbaar ook het besluit over de plek voor Vroeg klokkenluiden mag Kerken en andere gebedshuizen die met klokgtim of op een andere manier oproepen tot gebed, mo gen tussen telf uur ’s avonds en acht uur ’s ochtend niet meer dan 10 decibel aan geluid produceren. Dat staat in een collegevoorstel missie Modern Bestuur maandag vergadering begint om 9.00 uur it het stadhuis. orige week maandag waren de raads commissies Fysiek en Maatschappij op bezoek in dé wijk Stokhasselt in Tilbur“- Noord. Ze namen eenkijkje op het Verdipk lieten zich bijpraten over de verbeterplanr voor de wijk en waren te gast bij het vrouwen huis. De raadsleden werden ontvangen en te woord gestaan door bewoners en organisaties die in Stokhasselt actief zijn. Zoals woningcor poratie Wonen Breeburg die in de wijk behoor lijk wat huurwoningen heeft. Buurtbeheerder René van Hees gaf e meeste besluiten die de raad neemt, zijn gebaseerd op voorstellen van het college. Maar vaak komt de raad ook met eigen voorstellen. Zo’n ‘initiatiefvoorstel’ is dan afkomstig van een of meer partijen in de raad. Eerst gaat dat voorstel dan naar de betreffende raadscommissie. Daarna komt het terug op de agenda van de raad die dan een definitief besluit neemt. Vorige week lagen er maar liefst zeven initiatief voorstellen op tafel. Twee daarvan waren al in een raadscommissie aan de orde geweest. Het voorstel van het CDA om een onderzoek te doen naar de mogelijkheden om van het. voormalige terrein van Van Gend Loos in de Spoorzone een winkelgebied te maken. Dan zou de mail niet nodig zijn. En een voorstel van LST om als gemeente alvast het geld voor te schieten aan inwoners die in het verleden voor hun energie kosten teveel zouden hebben betaald aan Essent. Beide voorstellen werden door de raad verwor- Gemeente beloont rijden op aardgas De raad heeft vorige week besloten om automobi listen in Tilburg die op aardgas gaan rijde nen met een brandstoftegoed van 1000 kj Rijden op aardgas zorgt voor schonere lucht. Ook de gemeente schakelt met zijn wagenpark over op deze milieuvriendelijke brandstof. situatie rond het Verdiplein. “Die is geluk kig een heel eind verbeterd. En dat was hard nodig ook, want het plein had natuurlijk een Slechte naam. Door de activiteiten die we hier gezamenlijk ontplooien, is de leef op vooruit gegaan. Dat is belangrij huurders en andere bewoners komen voor hun boodschapper den vonden dat de uitstraling nog wel beter kan. Dus is het goe met eigen ogen hebben gezien.” Naima Boukou vertelde de raadsleden over de activiteiten van het vrouwenhuis waarvan zij initiatiefneemster is. “We organiseren onder meer inloopochtenden voor vrouwen uit de wijk. We slagen er steeds beter in om behalve allochtone ook autochtone vrouwen te inte resseren. Het bezoek van de raadsleden vond ik heel waardevol. Ze hadden volop vragen en waren op zoek naar informatie waar ze in de politiek iets mee kunnen. Volgens mij dragen ze het vrouwenhuis in elk geval een warm hart toe." ilburg heeft voortaan een onafhankelijke Rekenkamer. Vorige week maandag benoemde de raad de leden. Voorzitter wordt de heer Walter Gouw uit Tilburg die in het dagelijks leven directeur is van een organisatieadviesbureau. De Rekenkamer neemt een deel van het werk overvan de huidige Rekenkamercommissie, die bestond uit een mix van raadsleden en onafhankelijke leden. Deze commissie was er om de financiële handel en wandel van het college in de gaten te houden maar deed ook diepgaande onderzoek. Bijvoorbeeld naar het uitbesteden van werk door de gemeente en het wegenonderhoud in de stad. Dat soort werkzaamheden gaat de Rekenkamer, met alleen onafhankelijke leden, nu doen. De bestaande Rekenkamercommissie wordt omgebouwd tot een zogeheten Auditcommissie van de raad, dus met uitsluitend raadsleden. Die blijft belast met het onderzoek naar de financiële jaarstukken. volgt: “Over tien jaar is de bouwput. Dat er overlast die moet dan wel binnen de dat de raad wel oog en oor gen. Theresia zit vol initiatieven en toont volop be trokkenheid bij de ontwikkeling van de Spoorzone. Het is belangrijk dat we dat blijven doen. Want per soonlijk kan ik me nog niet zo'n goed beeld vormen van hoe al die plannen straks uitpakken.” Op het vinkentouw blijven zitten is ook het devies Burgers krijgen vroeger inspraak Op de raadsagenda voor 16 maart staat de zoge ten ‘Handreiking burgerparticipatie ruimtelijke wikkeling'. Die komt er om burgers in een vroeger stadium te betrekken bij bouwplannen. Dan kunnen ze daadwerkelijk invloed uitoefenen. n deze rubriek leest u over actuele 1 wetenswaard'gbeden van de raad of commissies en informatie over besluiten of over onderwerpen die binnenkort op de agenda staan van raad of commissies. pen. De andere vijf initiatiefvoorstellen die op de agenda stonden, gaan eerst voor behandeling naar de betreffende commissie. Zo stellen PvdA, WD, GL en SP voor om een proef te doen met lokfietsen om fietsendiefstal tegen te gaan CDA komt met het idee van een Budgethot het Veemarktkwartier. Dat zou mooi aansluiten bij het kunst- en cultuurklimaat daar. De WD wil van het college een ‘ijspretplan’ voor de feest maanden eind dit Jaar. In in De Reeshof zouden mooie komen. LST wil een boekje 1. de gesc’ bescher mentale pat voorstel on aan te leggen. Dat buurtbewoners bijvc nick of barbecue kur gezocht met bedrijfsleven, organisaties en inwo ners van de stad. Die krijgen daarbij een steuntje in de rug, zo besloot de raad. Er komt een regeling die eigenaren van bestaande woningen stimuleert om te investeren in energiebesparende maatrege len. Aldus de motie van GL, PvdA, SP, TVP, CDA, LST, D66 en AB die door de raad werd aanvaard. Het college laat bij de begroting voor 2010 weten waar het geld voor deze regeling vandaan komt. Het college deed ook een toezegging aan de raad om in overleg met de ontwerper yan de nieuwe brug over de Piushaven te bezien of die straks gebruik kan maken van zonne-energie. ilburg wil op grote schaal energie bespa ren en van duurzame energie gebruik gaan maken. Alleen dan vindt de stad een ant woord op de klimaatveranderingen die zich aandienen. Over ruim 35 jaar moet Tilburg klimaat- neutraal en klimaatbestendig zijn. Dus moet onder meer de uitstoot van CO2 en andere broeikasgas sen stevig wordeh ingeperkt. Dat staat allemaal te lezen in het Klimaatprogramma Tilburg 2009-2012 dat de raad vorige week heeft vastgesteld. f inds er in Tilburg gewerkt wordt aan de plannen voor de Spoorzone, zit de noorde lijk gelegen buurt Theresia als een bok op de haverkist. De bewoners volgen de ontwikkelin gen op de voet en hebben veelvuldig overleg met de gemeente. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de buurt ook acte de presence gaf toen vorige week maandag het zogeheten Ambitiedocument Spoorzo- ne op de raadsagenda stond. In dit document staan alle plannen voor de Spoorzone op e voor zover ze op dit moment bekent Spoorzone ontwikkelen wordt een pro.ce ge adem. Er zijn tal van ambitieuze pk moet een nieuw binnenstadsgebied worden waar het straks goed toeven is. Aantrekkelijk voor wie er woont of werkt maar ook leuk om te verpozen. Een dynamisch gebied vooral met veel kunst en cultuur op de plek waar nu nog de NS Werkplaats ligt, waar oude gebouwen een nieuwe functie krik Ook het voormalige Van Gend Loos terrei hoort tot de Spoor: leis met een muzit spoor komen straks verbindingen centrum en het gebied ten noordt Die moeten goed toegankelijk zijn r sprak de raad zich vorige week uit. dat bespreken met de NS en Prorail. Ook kijkt college naar de mogelijkheden om in de Spoorzone een overdekte markt te vestigen. En er komt een -Ti om straks goed rekening te houden met de ge- Igen van de Spoorzoneplannen voor de leefbaar- id en bèreikbaarheid van de wijk Theresia. (d\ fgelopen maandag was Essent op bezoek /J 1 bij de raadscommissie Economie. De energiemaatschappij kwam de Tilburgse raadsleden tekst en uitleg geven over de voorgenomen verkoop van het bedrijf aan het Duitse RWE. De gemeente Tilburg is mede aandeelhouder van Essent en moet dus straks besluiten of ze instemt met de voorgenomen verkoop. Daar praat de commissie op 23 maart oven Dan is ook het standpunt van het college bekend. Daaraan voorafgaand komt er nog een voorlich tingsbijeenkomst voor de raad waarin diverse deskundigen hun licht laten schijnen over de plannen van Essent. Dat gebeurt op voorstel van GL dat vorige week tijdens de raadsver gadering een zogeheten interpellatie over dit onderwerp hield. Een of meer raadsfracties kunnen een interpellatjeverzoek indienen wan neer zij met spoed over een onderwerp willen debatteren dat niet op de agenda staat. ent u voor of tegen de vestiging van een Mali in Tilburg aan... Die vraag, maar dan inclusief de plek waar de mail zou moeten komen, krijgen inwoners van Tilburg voorgelegd wanneer ze op 4 juni van dit jaar naar de stembus gaan en deelnemen aan het referendum. Dat heeft de raad vorige week maandag besloten. e raad heeft definitief een streep gezet onder de discussie over het wel of niet '''toestaan van een derde bouwlaag op woningen in De Reit die nu twee bouw lagen hebben. De discussie spitste zich de afgelopen jaren vooral toe op woningen in de Kasteel Cannestraat en Slot Loevesteinstraat waarvan er sommige al drie bouwlagen heb ben. Het bestemmingsplan voor deze wijk, dat de raad vorige week heeft vastgesteld, maakt dit definitief niet meer mogelijk. Voor stellen van LST en CDA en TVP om uitzonde ringen toch mogelijk te maken, kregen geen meerderheid van de raad. niet te hard tizen die met klokgelui "roepen tot en acht uur i gelir tel dat de raadscom- a.s. bespreekt. De in de raadzaal van

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 11