ff. WIJZE 'Er mogen geen zorgvragers tussen wal en schip vallen' M 'dril ks |12 113 ve COLOFON ws.' WMO-budget blijft volgens wethouder Mevis komendeJaren op peil de TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 5 FEBRUARI 2009 /erpleegster dat is Draagkracht Wethouder Gon Mevis: "We hebben veel actieve senioren; die kracht en vitaliteit moeten we blijven benutten." FOTO: PETER LIGTENBERG gebied Petra Jansen jave voor de 3 de groepen Op woensdag 11 februari is er om 14 uur in wijkcentrum 't .maarstraat 55) een voorlichtingsbijeenkomst. De 4, 11 en 18 maart. 1 februari is er om 9.30 uur een voorlichtingsbij- ccentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). De cursus en 24 maart, steeds van 9.30 tot 11.30 uur. in? Hoe Of wilt srs jm ri draait er n in de bios over, je raadt we ook best een eigen bijdr mogen we als i samen met oude- ingsbijeenkomsten. toetsen er de the- M)ER ill AD Reële tarieven Ook veel andere gemeenten wor stelen met de budc WMO. Sommigen t gestaan? I kunstclub jruari in mus i krant waa._., ste nieuws bent! hele coole titel- dje wordt gezon- alley. Klinken die Dat kan kloppen 2007 het Junior o/e kikker kun je >ie zien. Nee? voor luseum L'ro larbijjijl de rug geven, s bent! 1 "Een minder l< zorg ird is. één aanspre tgen. Daar ït Loket Z, en bijvoorbeeld met de ouderenadviseurs die daarbij nauw betrokken zijn. Ondanks dat I blijven mensen toch nog I bureaucratie aanlopen. En moeilijk op te lossen." t op het gebied welzijn en into ning, kan sinds cht bij Loket Z. .e ga<_... in het andere: ze t, ontmoeten een oeien te melken, en ze komen oog en een hert! Lukt ikkerdril te vinden r andere Georgina jen nog wel van noeder van Max. in. Tegelijkertijd moeten we 1 naar de draagkracht van mensen; de WMO vraagt immers de eigen verantwoordelijkheid van burgers. Als zorgvragers zelf een maar dat zijn we nog, aan het onderzoeken." De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Basispositie Wje vragen heeft van wonen, zorg, i mensondersteunir twee jaar terech Mevis is tevreden over het functi oneren van deze instantie. "Loket Z heeft in een korte tijd een prima plek veroverd. Het heeft een basispositie in de stad en werkt samen met vele andere instellin gen. Organisaties als MEE en De Twern zitten al achter de loketten. De dienstverlening mag van mij wel Wat dieper gaan in de toe komst. Denk aan directe indica ties aan het loket. In de toekomst zouden andere instellingen ook mede-eigenaren kunnen worden, ook. Bijvoorbeeld foto's en kranten, ik de hoofdrol in instenaar op een an het ontbijt. Hij buiten in een wel is hij en wat gaat instelling Krant in werken van -Luuk kranten. Maar de derd. Die komen n een oude krant. )aar is op geschil- iets bij verzonnen uk Wilmering zien e Pont. Vitaliteit Een landelijk probleem blijft de toenemende vergrijzing, die leidt tot meer zorgbehoeftigen. Noord- Brabant vergrijst bovendien har der dan de rest van het land. Veel mantelzorgers hebben moeite met de combinatie van werk en zorg; het aantal vrijwilligers neemt af. Er lijken niet genoeg plaatsen in verzorgings- en verpleeghuizen bij te komen. Welke oplossingen ziet Gon Mevis voor deze proble- men? "Je moet allereerst beden ken dat vergrijzing óók positieve kanten heeft: mensen leven lan ger en brengen die extra jaren ook vaak in goede gezondheid door. We hebben veel actieve senioren; die kracht en vitaliteit moeten we blijven benutten. Naast die vitale groep is er een groep ouderen die het net redt en een'groep die echt hulpbehoevend is. We willen dat al die mensen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blij ven, maar dat legt natuurlijk een grote druk op mantelzorgers. En we moeten oppassen dat oude ren zo niet in een isolement raken. Het is een grote opga toekomst om alle drie tegemoet te komen." Kaarters kunnen woensdj jokeren in het Ouderentrefpu laan 74). Kosten €1,20. Trio Triple-X treedt op tijdens de carnavalsmiddag op woensdag 18 februari in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Tijd: 14.00 tot 16.30 uur. Entree €2,- (voorverkoop), €2,50 (op de dag zelf), inclusief een kopje koffie of thee. 50-plus en op vrijersvoeten... Valentijnsdag nadert: een uit de VS overgewaaide dag in het teken van liefde en verliefdheid. Vooral jongeren 'doen eraan'. Het roept wel vragen op. De 50 voorbij en opnieuw een relatie aangaar gaat dat ook alweer: flirten, kennismaken, liefde, romantiek? u misschien in uw bestaande relatie een frisse wind laten blazen? Bezoek de bibliotheek en laat u inspireren. Want: 'Wees nu jong, je kunt altijd nog oud worden!' Marjan Hopman schreef Mooi jezelf. Ze is pedagoge en publiciste in vrouwen(vak)bladen. In dit boek laat ze zien dat een positieve houding tegenover het ouder worden een gunstige invloed heeft op lichamelijke en geestelijke gezondheid, geluk en levensduur. Een sti mulerend boek waarin adviezen, onderzoeksgegevens en interviews elkaar op een aangename manier afwisselen. In het boek Seks en intimiteit na je 50ste bekijkt relatie- en seks- consulente Isabelle Demets hoe het seksleven van 50-plussers er kan uitzien, welke veranderingen kunnen plaatsvinden, en waar mee je rekening moet houden. De ruggengraat van het boek wordt gevormd door elf getuigenissen over relaties, intimiteit, erotiek, schroom, liefde en seks. Senioren op vrijersvoeten van Hannie van Rijsingen steekt senioren een hart onder de riem, onder het motto 'wees nu jong, je kunt altijd nog oud worden'. Alles over wat 50-plussers willen weten over sek sualiteit, intimiteit en relaties. De oudere alleenstaande Jane Juska, vroeger lerares Engels en nog altijd volop actief, vertelt in Een dame op vrijersvoeten hoe ze na vele jaren celibatair leven het besluit neemt een contactadvertentie te plaatsen in haar favoriete krant. Een openhartig, maar ook subtiel boek vol humor dat bijdraagt aan het doorbreken van een nog altijd bestaand taboe rond ouderen, seksualiteit en intimiteit. t je wel een hele laken? Of zou je t foto's? Hoe ziet rit in je eigen krant eren. Of juist een o ers om iets te ver- gaten dichten. De WMO is sowieso een wet die een behoorlijk deel opslurpt van het gemeentelijk budget. Volgens het collegeprogramma 2008-201C dreigt er na 201 Mix van voorzieningen De gemeente Tilburg is tot op heden vrij soepel geweest bij het uitvoeren van de WMO. In een aantal gemeenten wordt, strikt volgens de wet, wel eerst geke ken wat mantelzorgers of buren kunnen doen voordat iemand wordt geïndiceerd voor hulp bij het huishouden. In Tilburg is dat Gon Mevis (GroenLinks) was ook goed inkomen hebben, vind ik dat voor mei al wethouder in het Til- we ook best een eigen bijdrage burgse college, toen van onder mogen vragen. Daarnaast moeten andere Werk, Inkomen en Par- we als gemeente kritisch blijven ticipatie. Zijn nieuwe portefeuille naar het Rijk over de hoeveelheid - met daarin onder meer Zorg, geld voor de groep ouderen die Ouderen en WMO - heeft leuke, zware zorg nodig heeft." maar ook minder leuke kanten, zo vertelt hij. "De WMO is een par ticipatiewet. Dat betekent dat we proberen zoveel mogelijk mensen en van de kunst- van Luuk Wilme- Jaarna mag je in an de slag met je n jij in het nieuws! te kunstwerk mee t> duurt van 14.301 'm 12 jaar kunnen ij het secretariaat r 013-543 83 00. ijn hierbij inbegre- irk 1 in Tilburg. De isten zijn op 11 en n schrijf je in voor niet zo. Dat gaat in de toekomst veranderen volgens de wethou der. "We gaan meer kijken naar wat de omgeving aankan. Eigen lijk gebeurt dat nu ook al, op een redelijke manier. Wie nu bij Loket Z een aanvraag doet voor hulp, krijgt de vraag of er beken den zijn die kunnen helpen. Maar eigenlijk denk ik dat burgers al van nature proberen eerst zelf een oplossing te zoeken. Het zal in elk geval niet zo worden dat Loket Z mensen weg gaat sturen, omdat ze eerst maar de buren om hulp moeten gaan vragen. Zo zit de samenleving niet in elkaar. Ik geloof meer in andere oplos singen. Bijvoorbeeld een mix van voorzieningen in de buurt, zoals de klussendienst WZSW, Wonen Zorg en Service in de Wijk. Zo'n organisatie heeft gekwalificeerde mensen in dienst die goede hulp kunnen bieden." Mantelzorgers en vakantie Voor mensen die veel voor een zieke of gehandicapte naaste zorgen, is op vakantie gaan niet (meer) zo vanzelfsprekend. Deze mantelzorgers hebben daarbij te maken met vragen over de toe stand van de zieke, de toegankelijkheid van accommodaties, en de beschikbaarheid van voldoende verzorging en/of opvang. Daarover gaan op woensdag 11 februari twee inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers: om 14.00 uur in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) om 19.30 uur in cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1, Berkel-Enschot). De toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. Er zijn ook folders verkrijgbaar van gespecialiseerde vakantieaanbieders. Scootmobielcursus Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) organiseert op maandag 20 april een scootmobielcursus. De locatie is bij het TOG (Dragonstraat 13, dicht bij winkelcentrum Paletplein). Een gediplomeerd optometrist en audicien testen ogen en gehoor van de deelnemers. Een verkeersinstructeur geeft uitleg over de spe cifieke verkeersregels voor gebruikers van scootmobiels. Welzorg Tilburg belicht het technisch gedeelte van dit hulpmiddel. Op een behendigheidsparcours en tijdens een rit door de stad leren de deelnemers obstakels als kliko's, fout gestalde fietsen en hobbels veilig en makkelijk te omzeilen. Wie de dag goed afrondt, ontvangt een certificaat. Informatie/aanmelden: TOG, tel. (013) 4686165. Deelname kost €5,-, over te maken op Postbankrekening 4880784 ten name van TOG o.v.v. Scootmobiel. Na betaling stuurt het TOG een bevestiging van inschrijving. Kennis over verkeersregels opfrissen Automobilisten, ‘fietsers, voetgangers en gebruikers van rolstoelen en scootmobiels hebben te maken met allerlei nieuwe verkeersre gels en -borden. Daarom organiseert de Twern renorganisaties in diverse wijken gratis voorlichtir Voorlichters van Veilig Verkeer Nederland (WN) 1 oriekennis van de aanwezigen en verzorgen een presentatie over het hedendaagse verkeer. Ook kunnen 55-plussers er zich opgeven voor een opfriscursus van drie dagdelen; de cursus kost €10,-, inclusief een informatieboekje. Op woensdag V -- - -- Kievitslaer (Reinevj cursus daar is op 4 Op dinsdag 17 eenkomst in wijkt daar is op 3, 17 Wat betekent het om mantelzorger te zijn? Zorgen voor een zieke of gehandicapte partner, kind, buder(s) of vriend(in). Het kan je zomaar overtomen. Deze mantelzorg kan zwaar zijn, vooral als de zorg lang duurt en intensiever wordt. Bovendien krijgen de hulpvrager en de mantelzorger meestal te maken met allerlei regelingen en met professionele hulpverleners. Hoe bepaal je als mantelzorger waar je grenzen liggen? Welke hulp is er beschikbaar en hoe kun je die krijgen? Deze onderwerpen komen aan bod tijdens de inloopbijeenkomst voor mantelzorger op donderdag 12 februari van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrur Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4). Meer informatie: Heidi van Tuel, mantelzorgconsulent en ouderenadviseur van de Twern, wijkcentrum Hoogvenne, tel. (013) 5422730, e-mail heidivantuel@ koningshaven.twernnl Amerikaanse hypotheken en de kredietcrisis Sed Vitae, de studentenvereniging van de Seniorenacademie, orga niseert op vrijdag 6 februari een openbare lezing door de econoom dr. G. van Roy (66) over de Amerikaanse hypotheekmarkt en interna tionale kredietcrisis. Ter sprake komen o.m. de enorme verliezen bij banken, steunmaatregelen door centrale banken en overheden, en toekomstige regelgeving voor banken. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2, bij NS-station Tilburg-West) begint om 14.00 uur. Toegang 5,-, leden Sed Vitae 2,50. Winnaars Encyclopedie van Tilburg Een vijftigtal lezers heeft meegedaan aan de prijsvraag over de Encyclopédie van Tilburg in de Seniorenwijzer van 8 januari. Uitge verij Nieuwland heeft uit de inzenders drie prijswinnaars geloot: mw A. Hesselberth, M. Schraven, en F. Heinen. Ze krijgen het boekwerk thuisgestuurd. Ontspanning Op vrijdag 6 februari is er van 20 tot 24 uur een dansavond in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10); entree €1,-. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op vrij dag 6 februari om 15.00 uur een Danscafé, (entree €1,-); kijken en luisteren mag natuurlijk ook. Op woensdag 11 februari is er van 14 tot 16 uur een tassenverkoop. Ook op woensdag 11 februari is er vanaf 19.30 uur het Seniorencafé (entree €1,-): een gezellige avond om bij te praten en/of een spelletje te doen. Vrijdag 13 februari kun nen liefhebbers en belangstellenden van 14.30 tot 16.00 uur gratis koersbal spelen: geen moeilijke regels, wel gezellig! Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn vanaf een week voor de activiteiten te koop bij de receptie van Reyshoeve. dag 11 februari vanaf 10 uur rikken en >unt van wijkcentrum 't Sant (Benelux- Mantelzorg De gemeente Tilburg heeft in elk geval gezorgd voor extra onder steuning aan mantelzorgers. Mevis: "We dragen financieel bij aan kinderopvang als dat nodig is. Mantelzorgers met een uitke ring kunnen op piekmomenten tij delijke vrijstelling krijgen van sol licitatieplicht. Alle mantelzorgers kunnen gratis als begeleider mee met de Regiotaxi. Verder zijn we blij met de actieve rol van Stich ting Mantelzorg. De medewerkers daar geven professionele hulp aan mantelzorgers. Bovendien zorgen zij voor begeleiding en scholing van zorgpersoneel. Zo kijken art sen en verplegers niet alleen naar de patiënt, maar houden zij ook rekening met de situatie van de mantelzorger." r.„---- ---Jgetten voor de actief te laten meedoen aan de WMO. Sommigen proberen te samenleving. Het leuke daaraan beknibbelen door (te) lage offertes I k dot ii< Op ZOek mag naar de en tarieven te bieden voor hulp de actieve groepen in de in de huishouding. Gevolg: thuis zorgorganisaties raken in de pro blemen omdat ze niet kostendek kend kunnen werken. In Tilburg t probleem niet aan de orde, Mevis. "Ik denk dat we tevre- ader leuk aspect is dat den mogen zijn. Dit probleem kun de zorg heel complex georgani- je voorkomen door als gemeente seerd is. Mensen willen het liefst goede afspraken te maken met één aanspreekpunt voor al hun de zorgaanbieders. We hebben i vragen. Daarnaar streven we ook bij de vaststelling van de tarieven met Loket Z, en bijvoorbeeld met gekeken naar het gemeentelijk budget en we hebben daarnaast een bureau onderzoek laten doen tegen naar reële tarieven. Zo kwamen we voor eenvoudige hulp bij het huishouden én voor hulpen die meer doen voor de cliënten uit op tarieven die aansloten bij wat de Bij de invoering van de WMO in zorgaanbieders vroegen." 2007 beloofde toenmalig wethou- "Voor 2009 hebben we een nieuwe der Els Aarts (CDA) dat niemand open inschrijving voor aanbieders er op achteruit zou gaan. Volgens van huishoudelijke hulp overwo- Mevis heeft het college zich aan gen, maar we vinden het belang- die belofte gehouden. "We hebben rijker dat voor klanten de situatie genoeg geld beschikbaar gesteld, stabiel blijft. Dus hebben we met want er mogen geen zorgvragers de huidige organisaties hun con- tussen wal en schip vallen. Ook in tracten verlengd. Zo krijgen de klanten niet met nieuwe organisa ties en hulpen te maken." zijn oma logeren res naar het zie- andelen te laten ax kikkerdril voor ekenhuis, anders lax loopt weg en naar kikkerdril, egen, een meisje iverpleegster wil In de ouderenzorg is de afgelopen jaren veel veranderd. Twee jaar /er zijn zoektocht geleden werd de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) mee te gaan. Ze van kracht, met als belangrijk gevolg dat ouderen voor hun hulp bij het huishouden moesten aankloppen bij de gemeente. Het motto van de WMO is: eigen verantwoordelijkheid van de burger en daarna pas hulp van de overheid. Sinds mei 2008 heeft het Tilburgse college een nieuwe wethouder van Zorg en Ouderenbeleid: Gon Mevis. De Seni orenwijzer maakt met hem de balans op van twee jaar WMO en het ouderenbeleid van de laatste jaren en werpt een blik in de toekomst. "Van zorgvragers met een goed inkomen mogen we bij de WMO best een eigen bijdrage vragen." Indicaties Ook wil de gemeente de töeken- I0 ning van voorzieningen, de indica- )10 een tekort bij tie, zo soepel mogelijk laten ver- de WMO, doordat het Rijk onvol- lopen. Uit het collegeprogramma doende geld geeft. Daarom vult de 2008-2010 blijkt dat die toeken- gemeente zelf reserves daarvoor ning eenvoudiger en sneller kan. nu alvast aan met 2,5 miljoen euro. Nu voert het Centraal Indicatie Het college zal ook in de begroting Orgaan (CIZ) de indicaties uit, voor 2010 zorgen voor voldoende maar de gemeente denkt erover budget. Aan hoeveel extra geld dat via Loket Z zelf te gaan doen, moeten we dan denken? Mevis: of het in handen te geven van "In elk geval zoveel dat we niet de de huisartsen. Bij een herhaalde bijl hoeven te zetten in de voorzie- aanvraag en in situaties waarbij ningen. Tegelijkertijd moeten we meteen duidelijk is welke hulp kijken naar de draagkracht van nodig is, zobden zorgaanbieders indicatie kunnen doen. Mevis: "We zijn nog aan het onderzoeken hoe en wanneer we dat allemaal voor elkaar kunnen krijgen. De verwachting is dat het doorgaat. Daarbij blijven we de mensen zoveel mogelijk thuis bezoeken." Geen procedure zonder proble men en fouten. Tot op heden zijn er 122 mensen dia bezwaar heb ben aangetekend tegen hun indi catie. Mevis vindt dat geen groot aantal. Van die 122 bezwaren zijn er 30 gegrond verklaard. Voor 42 mensen is een andere oplossing gezocht door met hen in gesprek te gaan. Regiotaxi Bij zijn aantreden als wethouder 'erfde' Gon Mevis ook een aantal problemen van zijn voorganger Els Aarts. Bijvoorbeeld de klach tenregen over Personenvervoer Zuid-Nederland (PZN), dat in Til burg en omgeving de Regiotaxi (de voormalige Deeltaxi) verzorgt. "PZN en de gemeente waren nog niet klaar voor een goede uitvoe ring", vat Mevis de voorgeschie denis samen, "PZN moest in een korte tijd ineens veel regelen. Het gevolg: mensen kregen niet of veel te laat hun pasje, met name op piekmomenten reden er te wei nig taxi's, en er was geen goede registratie. De bedoeling was om in 2009 opnieuw aan te besteden, maar daar zien we vanaf. We halen dan alles weer overhoop en dat geeft veel rompslomp. We zetten nu in op verbeteringen, met name bij de aansturing van PZN. Want het kan en moet beter dan nu, ook al is de klachtenstroom al veel minder." is dat ik op zoek mag naar de vitaliteit, de actieve groepen in de in de huishouding. Gevolc stad. Want er zijn niet alleen hulp behoevende ouderen, maar juist ook heel veel actieve, enthousiaste mensen! Dié wil ik een steuntje in is dit probleem niet aan de or zegt M den m< jani- je voor gof de geer chip i de toekomst zullen we dreigende

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 13