Ei tU! (J kikkerdril? .<3 ..<3 .Wat p„ 1 /I IS Kik ker— ver- Fluks 112 WO-i ■-.-fl - gg CPU >@@fe <g?@ Leuke nieuwe film: Kikkerdril Pe winterslaap van de kikker Vandaag ben jij in het nieuws! Spreek woorden met kikkers De beroemdste kikker ter wereld DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 5 FEBRUARI 2009 DE TILBURGSE I Een hele berg kikkerdril 1 Kermit de kikker Hatsjie, hatsjoe, hatsjie, hatsjoe, waar moet dat naar toe? Neem eens een hapje eendenkroos met een snufje peper. De kikkertjes hebben kou gevat. de bodem winterslaap. Kikkerdril is een hele berg eitjes van een kikker. De eitjes worden gelegd door het kikkervrouwtje. Terwijl ze de eieren legt, trapt ze met haar achterpoten. De luchtbel len die ze hierdoor maakt, vormen een schuimlaag rond de eitjes. ZATERDAG 7 FEBRUARI Bibliotheek Centrum 14.00 - Kunstenaar Levi van Huy- gevoort Theater De NWE Vorst 14.00 - VorstBende Theaters Tilburg 19.00 - Rieks Swarte Het Lim burgs Symfonieorkest: L'enfant et’les sortilèges Babar, vanaf 6 jaar ZONDAG 8 FEBRUARI Filmfoyer 13.00 - Première: Spooktijd met Laban,vanaf 3jaar 15.00 Geen bereik, vanaf 8 jaar Poppentheater De Dwerg 11.00 - De nieuwe kleren van de keizer, 4 tot 10 jaar WOENSDAG 11 FEBRUARI Museum De Pont 14.30 - Kunstclub voor kinderen: Krant Poppentheater De Dwerg 11.00 - De nieuwe kleren van de keizer, 4 tot 10 jaar Wat een vreemde teksten en foto's in deze krant! Draagkracht Bij de invoerinc 2007 beloofde 1 der Els Aarts je zal c voor 2010 zorge budget. Aan h< moeten we dar "In elk geval zov bijl hoeven te ze ningen. Tegelijk kijken naar de mensen; de Wk eigen verantwc burgers. Als zot première met de enlijk? toch naar uitgever ADRESSEN: Bibliotheek Centrum Konings plein 10 Tilburg Filmfoyer Louis Bouwmeester- plein 1 Tilburg - reserveren: 013- 543 22 20 Museum De Pont Wilhelminapark 1 Tilburg - reserveren: 013-543 83 00 Poppentheater De Dwerg Afri- kalaan 96 Drunen - reserveren: 0416-38 39 13 Theater De NWE Vorst Willem II- straat 49 Tilburg Theaters Tilburg Louis Bouw- meesterpleinl Tilburg - reserve ren: 013-543 22 20 Deze laag zorgt voor bescher ming. Kikkerdril zie je in het water drijven in het voorjaar, in april of mei. Zo boven op het water krijgen de eitjes veel warmte van de zon. Uit de eitjes komen kikkervisjes. Hoe lang het duurt voor er een kikkervisje uit het eitje komt, hangt vooral af van de temperatuur van het water. Als het water warm is, dus als het al vroeg in het jaar mooi weer is, komen de eitjes sneller uit. Maar gemiddeld duurt het ongeveer drie weken. Als een kikkervisje uit zijn eitje komt, is het natuurlijk nog heel klein. Het is dan meer een larfje dan een visje. Het heeft alleen nog maar een zuig- napje, waarmee het zich vastzuigt Kermit de Kikker is een muppet (een soort pop) die in de jaren '50 in Amerika werd bedacht door Jim Henson. Kermit is een groene muppet die lijkt op een kikker. Hij is vernoemd naar een vriend van Henson: Kermit Scott. Jim Henson sprak zelf de stem van Kermit in, tot aan zijn dood in 1990. Het eerste optreden van Kermit vond plaats in 1955 en duurde slechts vijf minuten. Kermit was toen nog geen kik ker, maar een soort hagedis. Hij was gemaakt van een oude groene jas van Hensons moeder en twee pingpongballen die als ogen moesten dienen. Pas in 1969 werd Kermit een kikker. Sindsdien was hij regelmatig in Sesamstraat te zien a|s journa list. Van 1976 tot 1981 was hij ook de presentator van het tv- programma The Muppet Show. aan een waterplant of aan het dril waar het uit gekomen is. Een paar dagen later wordt het meer een visje en krijgt het een mondje en oogjes en het staartje is dan ook sterk genoeg om er mee te kun nen zwemmen. In de ouderen; geleden werd c van kracht, me het huishouder de WMO is: eic hulp van de ov< nieuwe wethoL orenwijzer mat lax en Jesse ook om kikkerdril te vinden ouderenbeleid "Van zorgvrage een eigen bijdr minikikker Het kikkervisje eet in het begin alleen algen, later ook kleine dier tjes zoals watervlooien. Na onge veer zes weken begint bij een aantal kikkervisjes de gedaan teverandering, bij de meeste zal dat na twee maanden gebeuren. Langzaam verandert de vorm van het kikkervisje. Ze krijgen ach terpootjes, longen en voorpoot jes. Ondertussen wordt de staart steeds korter. Vlak voordat het een kikker geworden is, verschijnen de darmen. De kleine kikker klimt het water uit met een klein staartje dat snel zal verdwijnen. Na ongeveer 3 maanden is het een echte kikker in miniformaat, ongeveer 1,5 cm. Heb jij wel eens in c Grijp dan je kans tijc kinderen van woens De Pont in Tilbi Nu zitten ze op een lelie blad te drogen in de zon, met wollen sjaaltjes om. Op 11 februari gaat een nieuwe kinderfilm in p titel Kikkerdril. Maar wat is kikkerdril nou eiger Wist je dat er ook veel spreek woorden en gezegdes zijn waarin kikkers voorkomen? Hier vind je er een aantal. De betekenis staat erachter. Een kruiwagen vol kikkers: een moeilijk in de hand te houden situatie. Een kale kikker zijn: erg arm zijn. Kikkerbloed hebben: het nooit koud hebben. Ergens verkikkerd op zijn: ergens verliefd op zijn. Als een kikker op een kluitje: geen bewegingsruimte hebben. Een kikker in de keel hebben: een hese stem hebben. Een koele kikker zijn: zich niet snel druk maken. Hij is een driftkikkker (of een gifkikker): hij is erg opvliegend. HEEL ANDER BLVD gZJLZJ’EJ!* Vanaf woensdag 11 februari draait er een leuke Nederlandse kinderfilm in de biosco pen: Kikkerdril. De film gaat over, je raadt het al, kikkerdril! Wie is de beroemdste kikker ter wereld? Dat kan er natuurlijk maar eentje zijn: Kermit de kikker! Coole kikker Bij Kikkerdril hoort ook een hele coole titel song: Coole kikker. Het liedje wordt gezon gen door Lisa, Amy Shelley. Klinken die namen je bekend in de oren? Dat kan kloppen want de meiden wonnen in 2007 het Junior Songfestival. De clip van Coole kikker kun je vanaf 8 februari op de televisie zien. De Seniorenwij; eenmaal in de t De Tilburgse K< Redactie: Isabf Verheijen, Andn Flipse-Tiemens Petra Jansen, k redacteur), Loe meer, Mat de Vi Redactieadres: Stichting de Tw Vincentiusstraa Tilburg; tel. 013 Kopij kan geste I naar: Seniorenv Twern, Postbus Tilburg; e-mail twern.nl. Kopijsluiting: d even weken om ring en andere kunstenaars. Daarna m° het atelier van De Pont zelf aan de slag eigen krant. Want vandaag ben jij in het n Na afloop mag je het gemaakte kunstwerk mee naar huis nemen. De kunstclub duurt van 14.30 tot 16.30 uur. Kinderen van 7 t/m 12 jaar kunnen zich voor 5 euro inschrijven bij het secretariaat van De Pont, telefoonnummer 013-543 83 00. Materiaal, limonade en koek zijn hierbij inbegre pen. Het adres is Wilhelminapark 1 in Tilburg. De volgende kunstclub-bijeenkomsten zijn op 11 en 25 maart. Kijk op de website en schrijf je in voor de kunstclub nieuwsbrief! de krant gestaan? Nee? s tijdens de kunstclub voor isdag 11 februari in museum jurg. Maak een krant waarbij jij op elke pagina het belangrijkste nieuws bent! I er op -Mevis Heb jij zoveel te vertellen dat je wel een hele krant over jezelf zou willen maken? Of zou je hem helemaal vol plakken met foto's? Hoe ziet een krant er eigenlijk uit? Je kunt in je eigen krant over je geheime liefde fantaseren. Of juist een krant maken voor iemand anders om iets te ver tellen... Kunstenaars doen dit ook. Bijvoorbeeld Luuk Wilmering. Hij werkt met foto's en kranten. De kunstenaar speelt zelf vaak de hoofdrol in zijn eigen werk. Je ziet de kunstenaar op een foto in een panty of zittend aan het ontbijt. Hij ligt slapend in bed of kijkt naar buiten in een wel heel bijzonder landschap! Wie is hij en wat gaat doende geld hij die dag doen? Op de tentoonstelling Krant in gemeente museum De Pont zie je kunstwerken van -Luuk nu alvast aan mt Wilmering die lijken op echte kranten. Maar de I Het college teksten in de krant zijn veranderd. Die komen voor 2010 van een andere bladzijde of van een oude krant. Ook de foto's zijn veranderd. Daar is op geschil derd alsof de kunstenaar daar iets bij verzonnen heeft. Je kunt de kunst van Luuk Wilmering zien in de projectzaal in museum De Pont. Je eigen krant Samen met de andere kinderen van de kunst club ga je kijken naar het werk van Luuk Wilme- mag je in slag met je nieuws! Kikkers zijn koudbloedige dieren. Dat betekent dat hun lichaamstemperatuur afhangt van de temperatuur van hun omgeving. Als ze teveel afkoelen, kunnen ze zich niet snel meer bewe gen. In de herfst jagen ze daarom alleen nog maar midden op de dag, tijdens de warmste uren. Als het ook 's middags te koud wordt, kruipen ze weg in een kuiltje of op de bodem van een vijver en houden ze een winterslaap. Ze moeten er voor zorgen dat het een vochtige plek is, anders drogen ze uit. Het is een diepere winterslaap dan die van een zoogdier. Zoog dieren worden af en toe eens wakker, kikkers niet. Ze worden heel koud, hun hartje klopt heel langzaam, hun bloed stroomt traag door hun lichaampje. Ze ademen bijna niet meer, ze ade men dan alleen nog maar door hun huid. Pas in het voorjaar komen ze weer te voorschijn. Verder zijn er verschillende films met Kermit gemaakt. Er is ook een tekenfilmserie over zijn jeugd gemaakt: Muppet Babies. Op 14 november 2002 kreeg Kermit de Kikker een ster op de Hollywood Walk of Fame. Ook Jim Henson, die Kermit speelt, heeft een ster. Je kunt Kermit nog bijna elke dag bewonderen in Sesamstraat. Gon Mevis (Gr< voor mei al we burgse college andere Werk, ticipatie. Zijn r - met daarin Ouderen en W maar ook mindi vertelt hij. "De ticipatiewet. Da proberen zovee actief te laten samenleving. F is dat ik op z vitaliteit, de act stad. Want er zi behoevende oi ook heel veel ac mensen! Dié wi de rug geven." "Een minder k de zorg heel c seerd is. Mens één aanspreek vragen. Daarna met Loket Z, ei de ouderenadv nauw betrokker i blijven mensen bureaucratie aa moeilijk op te lo achteruit heeft hei die belofte geho genoeg geld be want er mogen tussen wal en de toekomst zu gaten dichten." De WMO is so> een behoorlijk het gemeentelijl het collegeprogi dreigt er na 2C de WMO, doorc get zelf Max gaat op zoek naar kikkerdril. Max gaat een nachtje bij zijn oma logeren omdat zijn grote broer Jannes naar het zie kenhuis moet om zijn amandelen te laten knippen. Jannes wil dat Max kikkerdril voor hem meeneemt naar het ziekenhuis, anders zal hij nooit meer praten. Max loopt weg en gaat in de natuur op zoek naar kikkerdril. Onderweg komt hij Jesse tegen, een meisje van zijn leeftijd dat dierenverpleegster wil worden. Max vertelt haar over zijn zoektocht en Jesse besluit met hem mee te gaan. Ze vallen van het ene avontuur in het andere: ze zien een rups die gek loopt, ontmoeten een weesjongen die hen leert koeien te melken, een meisje dat varkens aait en ze komen oog in oog te staan met een vos en een hert! Lukt In de hoofdrol zie je onder andere Georgina Verbaan, die ken je misschien nog wel van GTST. Zij speelt Heleen, de moeder van Max. Prijswinnaars kleurwedstrijd Twee weken geleden stond op deze pagina een mooie kleurplaat van de film 'Spooktijd met Laban'. De redactie van Fluks kreeg een aantal prachtige kunst werken binnen. Elf kinde ren hebben een leuke prijs gewonnen. De kaartjes voor de film 'Spooktijd met Laban' gaan naar Jelle Keul- tjes (5) uit Tilburg, Ida Mij- zen (4) uit Tilburg, Neo Onijs (3) uit Tilburg, Iris Smeets (3) uit Tilburg, Ruslan Keus- ters (7) uit Tilburg, Imke van Strien (5) uit Udenhout en Timo van Huykelom (4) uit Tilburg. De twee knuffels zijn gewonnen door Silke Jacobs (3) uit Hilvarenbeek en Dianto van Gaal (8) uit Tilburg. De winnaars van twee kleurboeken zijn Evi Zinken (7) uit Oisterwijk en Nina Groeneveld (5) uit Til burg. Gefeliciteerd allemaal! Drie maal daags een lepel vol, dan ben je zo weer beter.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 12