2009 3 TUii 8* Gemeente wil meer inwoners Tilburgse dichters de stad in van Tilburg op sms-alert I c Drie tentoonstellingen 'Tilburg 200 j aar stad' ■H TILBURG Gemeenteraad verbaasd over O I opheffing bushalte schouwburg Iedereen kan meedoen laat ’t zien! Tunnelplekkers L"\ Anton Pieck Beurs Kinderen in de scheiding? S' 8 SL c I o 5 s De Tilburgse Koerier brengt Tie regio Tn beweging JAARGANG 52 FLUKS, KINDERPAGINA CULTUUR CURSUSSEN.. GEMEENTENIEUWS. UITAGENDA Ffl RONDOM HART VAN BRABANT SENIORENWIJZER. SPORT GEESTELIJK LEVEN. DONDERDAG 22 JANUARI 2009 LOON OP ZAND, UDENHOUT. B E R K E L - E N S C H O TOISTERWIJK, 1 1 1.000 VERSCHIJNT IN TILBURG, GOIRLE, OPLAGE Toeters en bellen ii open terrein Venetië nagebootst met een heuse waterplas waarop de bevolking met bootjes kon rondvaren. FOTO: COLLECTIE REGIONAAL ARCHIEF TILBURG hten or de eij Aldert van der Burg Gemeentenieuws 1 L van uw bakker aan de Telexstraat wordt gehouden. rijn. So nuten, WWW.vedder.nl - de advocaat bij scheiding met unieke begeleiding Xang Rondleiding Koninklijk Paleis Betrouwbaar, Betrokken, Beter iceert ;ereisd Brucknerlaan 20.5011 DN Tilburg T: 013 455 33 79 I: www.bijnenuitvaartverzorging.nl SENIORENWIJZER PAGINA 11 Voorstellingen Theaters Tilburg naar nieuwe Midi Theater Extra oren en ogen moeten helpen in strijd tegen overvallen VRIJDAG ZATERDAG Appel- punten De gemeente roept alle Tilburgers en Tilburgse bedrijven op om zich aan te melden voor sms-alert van de politie. Zij hoopt dat nog meer 'ogen en oren in de stad' een bijdrage kunnen leveren aan de bestrijding van het grote aantal overvallen waarmee de stad momenteel wordt geconfronteerd. Het Regionaal Archief Tilburg en het Stadsmuseum Tilburg hebben ter gelegenheid van '200 jaar Tilburg stad' drie opeenvol gende tentoonstellingen gepland in de hal van het archief aan de Kazernehof 75. I staan al 80 jaar garant voor een stijlvolle verzorging van de uitvaart. Opbaring is mogelijk thuis of in een rouwcentrum. De uitvaart wordt ook door ons verzorgd Indien u ergens anders verzekerd bent. SP-wéthouder Johan van den Hout FOTO- BEELDVELD/WILFRIEO SCHOLTES i, en met n medewe het uiterst Tdse h club n ;n bezocht, is 'Tilburg ember- jntoon- zijn mobiele i te ondeme- Arendse heeft zwembaden in Dongen, Breda en Raamsdonksveer. Wij leren kinderen zwemmen in 3 maanden Tilburg Koningsplein 1 tel: 013-5432249 www.arendse.nl Een uitvaart met vrouwelijk personeel is mogelijk. Wij beheren rouwcentra in Tilburg en Waalwijk. .Ons uitvaartcentrum bevindt zich aan de Brucknerlaan te Tilburg. Ook voor uw uitvaartverzekering en overige yerzekeringen kunt 41 bij ons terecht. In 1909 werd in Tilburg op een len waren in waaiervorm rondom de hoge, in het oog springende entreehal gebouwd. De vrijstaande 'textielfabriek' had een afmeting van 17 bij 123 meter. En net als in 1909 werd er ook nu weer een attractie* terrein Venetië aangelegd. Jwarth, c ers, mul :end van kinder- Sjon Brands van het Theater 1. Samen hebben auen gedichten in hun “ier, en daarmee trek- gemeente door. Op zaterdag 31 januari wordt er een Anton Pieck- en Eftelingbeurs gehouden in wijkcentrum De Pelgrimhoeve, Pelgrimsweg 27 in Tilburg. De zaal is geopend van 11.00 tot 15.00 uur en de toegang is gratis. Op deze beurs staan diverse stand houders die zaken als boeken, schetsen, ansichtkaarten e.d. van Anton Pieck te koop aanbieden. Ook zijn er uiteenlopende Efteling artikelen te koop en te ruil. verband heeft met de politie via 0900-8844. Bij 12. opgeno- a i van de avond van de J toegangskaarten wet Geen sloop op P. van den Elsenplein Ecologisch knooppunt in Moerenburg Minima verzilveren 853 kortingsbonnen I pag. 6, 7 en 8 laar overal moet een even gen als spontaan optreden ontstaan. Van Berkel-Enschot tot de en van Udenhout tot Groe- i 20.00 uur is de tour voegen de dichters zich -avond die in Ruimte X Op zondag 25 januari organiseert Stichting Stadsgidserij Tilburg weer een rondleiding rond en in het voor malig Koninklijk Paleis in Tilburg. In een twee uur durende wandeling neemt stadsgids Gerard Otten u mee om het voormalig van binnen te zien i zalen, schilderijen en de schitterende ramen van Piet Cli, en Toon Berg. Bent u dan kunt u reserveren door een e- mail te sturen naar otten@home.nl of te bellen naar 013-4686670 (graag 's avonds). U verneemt dan ook de startplaats. Het aantal deelnemers is beperkt Kos ten 5 euro p.p. Aanvang om 12.00 uur. Werken en leven Tilburg 150 jaar stad werd van 24 juli tot en met 16 augustus 1959 gevierd met een grote tentoonstelling in het Leijpark. Het thema van deze tentoonstelling 'Hart van Brabant' was werken en leven in Midden- Brabant. Het doel was de centrale ligging van Tilbuig in de Benelux In 3 maant leren zwemmen! FQ Bakker 4 A Floor van Lieshout j 'S' Ministerie hebben dë prioriteit inmid dels volledig op de overvallen gericht en zitten samen in een speciale regie groep die zich voor 100 procent met het oplossen en voorkomen van de misdrijven bezighoudt. Vreeman: "Dagelijks zijn er tweehonderddui zend mensen met vierhonderddui zend ogen op straat, op kantoor, in de auto of bij de sportvereniging. Als iedereen zich aansluit en onregel matigheden meldt bij de politie, dan helpt het om de daders te vangen." Wie zichzelf aanmeldt voor sms-alert, ontvangt sms-berichten van de politie als zich een incident voordoet in de directe woonomgeving. De politie verwacht niet van burgers dat ze zelf een verdachte aanhouden, maar dat ze alert zijn en tips doorgeven. Wie zich aanmeldt, zendt zijn post code mee. Wanneer er een incident is, wordt om deze postcode een straal bepaald. Valt de postcode binnen deze straal, dan ontvangt degene die zich heeft aangemeld, een sms-alertbe- richt, ook als hij zich op dat moment ergens anders bevindt. n recordaantal van 228 nationale en internationale deelnemende firma's, waaronder 96 Tilburgse bedrijven. Vijfentwintig jaar later werd het nog eens dunnetjes overgedaan. Het waren ongunstige omstandigheden in deze crisistijd, maar de orga nisatoren schrokken er niet voor terug om een grote ^Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie Stad Tilburg 1934' op te bouwen tussen de EnschotsestraaJ en Molenbochtstraat. De Ringbaan- Oost werd er toen speciaal voor aangelegd, tot aan de hoofdingang van het tentoonstellingsterrein. Zes enorme tentoonstellingshal; Venetië In 1909 werden op een open terrein, gelegen tussen de toenmalige spoor lijnen Tilburg-Breda en Tilburg- Tumhout (waar later het goederen emplacement van de NS kwam) enkele houten teptoonstellingsge- bouwen opgetrokken en werd zelfs Venetië nagebootst met een heuse waterplas waarop de bevolking met bootjes kon rondvaren. Die ten toonstelling was geïnspireerd op de wereldtentoonstellingen en had als doel 'het groot maken van de stad'. Dat was ook wel te zien aan de enorme tentoonstellingshallen met levensgrote stoommachines en een naar voren te brengen om daardoor meer werknemers aan te trekken. Er waren onder andere de volgende paviljoens: textiel, schoenen en leer, Brabantse industrie; sociaal leven en wonen, 'paleis voor de vrouw', kunst, onderwijs, toerisme en land bouw. Het textielpaviljoen was met 2.800 vierkante meter één van de grootste paviljoens. De wollenstof- fenindustrie was in 1959 nog een heel belangrijk onderdeel van de Tilburgse nijverheid. Openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag 9.30 tot 17.00 uur en iedere tweede zaterdag van de maand van 9.30 tot 16.00 uur. toegang gratis. De eerste expositie is Tilburg viert feest, die nog tot en met 17 april is te zien. Op 18 april, de verjaardag van de stadsrechtverlening, volgt de tweede tentoonstelling: 'Tilburg krijgt stadsrechten'. Deze kan tot en met 12 september worden De laatste in de cyclus is 200 jaar op de kaart' 13 septer 31 december). Aan deze ten stelling zijn ook educatieve projec ten verbonden. Het verkrijgen van de stadsrech ten in 1809 is niet alleen in 2009, maar ook in het verleden aanleiding geweest om dit op feestelijke en grootschalige wijze te vieren. Dat gebeurde op de 100e (1909), 125e (1934) en 150e (19^9) verjaardag. Van die feestelijkheden zijn vele foto's en documentatie bewaard gebleven. De tentoonstelling laat daar mooie voorbeelden van zien. in de tijd van 1 BIJNEN uitvaartverzorging vln' de B Hasselt, Hoogvenne en Noordhoek. De komende maanden zullen er meer vol gen. Om te beginnen dus op donderdag 29 januari, op Landelijke Gedichten dag. U bent gewaarschuwd. Verbroederen doe je bij C.V. De Tunnelplekkers. Op zaterdag 31 januari zal in residentie Boerke Mutsaers, Vijverlaan 2 in Tilburg, vanaf 20.00 uur weer een fantastisch feest plaatsvinden. De entree is gratis en heel camavals-minnend Tilburg is van harte welkom. Zo'n 25 orkesten zullen op drie podia ruim de gelegenheid krijgen om hun muzikale kunnen te laten zien en horen. Deelnemende orkesten zijn o.a. Kaai Gaaaf (winnaar Blerconcours 2008- 2009), De Vip-kus, Zuma, De Vattebieren, So What, UFO de Roodneuzen, Die Oberelf Pilskapelle en 013. Ook Hoogheid Jean-Pierre den Irste en zijn hofka pel De Sleutelsollers zullen hun opwachting maken bij Boerke Mutsaers. Stadsdichter Frank van Pamelen heeft zes collega-dichters opgetrommeld, die een zo breed mogelijk scala aan poëzie te bieden hebben. Het gaat om de voormalige stadsdichters Jace van de Ven en Nick J. Swarth, dialect- dichter Piet van Beers, multitalent Erik van Os (o.m. beker gedichten) en het duo I Dorith van der Lee i van de Verloren Tijd, zij vele honderden hoofd en op papier, ken ze de hele geir~ Tilburgers lopen weer een ver hoogd risico om geraakt te worden door de poëzie. Op donderdag 29 januari. Landelijke Gedichtendag, trekken zeven dichters met een bus door de hele gemeente. Tussen 10 uur 's morgens en 8 uur 's avonds dragen ze gevraagd en ongevraagd hun verzen voor. De eerste editie was vorig jaar een groot succes. Dit jubileumjaar halen ze helemaal alles uit de kast. Tarieven De tien partijen hebben er afgelopen maandag door middel van schrif telijke vragen bij burgemeester en vethouders ook op aangedrongen om met de provincie Noord-Brabant in J De gemeenteraad is tegen ophel- F hekelen de uilzondehngen en spe- fing van de bushalte tegenover de cifieke regels. 'De moed zakt die schouwburg. En ondanks de toe- eventuele nieuwe busreiziger in de zegging van SP-wethouder Johan schoenen als je met dit soort infor- van den Hout (Verkeer en vervoer) om te kijken of de halte behou den kan blijven, is het niet meer mogelijk om daar in of uit de bus te stappen. MOERGESTEL, HILVARENBEEK EN.HULTEN J Volgend seizoen verplaatst cl Tilburg een aantal voorstellir^. dl het Midi Theater. Het gaat voorals- II nog om vijf cabaretvoorstellingen N die passen bij het theateraanbod van Midi, zoals Femmage, Murth Mossel, deze 81 Middelbare Meiden, Rammstadt en II Vet Kindercabaret. Het betreft voor at stellingen die te groot zijn voor o’ Studio, maar die gezien het intensie' 0 gebruik van de grote zaal van Ti. 5 aters Tilburg daar niet geprog™ meerd kunnen worden. In tegenste |l ling tot bijvoorbeeld het Parktheat J in Eindhoven en het Chassé Theater in Breda beschikt Theaters Tilburg niet over een middenzaal. De voorstellingen worden i J men in het jaarprogramma g schouwburg. Op de voorstelling zijn ook t verkrijgbaar bij Midi. Onaangekondigd De bus vertrekt om 10.00 uur Wilhelminapark, en gaat de hele dag langs de meest uiteenlopende plaat- •sen: ziekenhuizen, scholen, winkels, buurthuizen, noem maar op. Overal waar mensen zijn, kunnen de dichters dkomen. En overal brengen ze gedich- matie verleid moet worden gebruik ten die op dat moment het meest toe- te maken van het openbaar vervoer', passelijk zijn. Soms duurt een tussen- schrijven zij aan het college. stop 2 minuten, soms misschien een Ook het kaartsysteem zelf schiet tekort, vinden de tien partijen. Zo kan de reiziger alleen voor 60 cent met de bus nadat in de voorverkoop voor 13,50 euro een strippenkaart van 45 strippen is aangeschaft. De reiziger die sinds 1 januari inciden teel gebruik wil maken van de bus, kan niet anders dan voor 3 euro bij de chauffeur een dagkaart kopi 'Weliswaar gaan de tarieven omlatc voor degenen die voorheen al regulier met het openbaar vervoer reisden, maar voor de beoogde nieuwe reizi ger die we graag de auto zouden zien verruilen voor het OV is het moeten aanschaffen van een 45-strippenkaart voor 13,50 euro nou niet direct een lokkertje te noemen', aldus de frac ties, die het college daarom oproept om hierover met de provincie in over leg te treden. Volgens een medewerker van de gemeente is het uiterst zeldzaam dat schriftelijke vragen over een onderwerp worden ondertekend door alle fracties. Waarschijnlijk is het een unicum dat dit nu twee keer op één dag gebeurt. Het loopt nu echt de spuigaten uit met de gewapende overvallen in Tilburg. De laatste weken is het gemiddeld bijna één keer per dag raak. Veel winkelmedewerkers zullen momenteel ongetwijfeld bezorgd naar hun werk gaan, zich afvragend wanneer zij aan de beurt zijn om in de loop van een pistool te kijken. Ook de lokale politiek begint zich druk te maken over deze ernstige vorm van misdaad. De roep om daadkracht klinkt steeds luider en spierballentaal wordt daarbij niet geschuwd. Daar is op zich niks mis mee, want de problemen zijn nijpend. Het is zoals CDA-frac- tievoorzitter Maarten van den Til- laart het verwoordt: "We hebben nu even geen behoefte aan nuan ces. Wij willen directe actie!" Zijn partij presenteerde afgelopen maandag een actieplan dat een houvast moet bieden in de strijd tegen deze laffe overvallen. Nu heb je als gemeente geen invloed op bijvoorbeeld de strafmaat, daar hebben we in Nederland een onafhankelijke rechter voor. Maar er zijn wel andere dingen die je als lokale overheid kunt doen, bijvoorbeeld het aanstellen van extra toezichthouders of uitbrei ding van het cameratoezicht. Een dag later was het de beurt aan de VVD. De liberalen zullen het niet leuk hebben gevonden dat Van den Tillaart en de zijnen met hun’ onderwerp aan de haal gin gen. Prompt kwamen zij ook met een actieplan. En ook hier zitten punten in die zeker** bruikbaar zijn. Er zitten echter ook zaken bij die een lange adem behoeven, zoals een lobby richting de Haag se politiek om meer agenten in Tilburg te krijgen. De WD lijkt alleen te vergeten dat we in onze stad een acuut probleem hebben met roofovervallen, terwijl je niet zomaar even een blik met agenten kunt opentrekken. Ook bij punt 7 kun je je twij- N fels hebben. Hier stelt de WD voor om de ouders van (jonge) I daders erbij te betrekken. Vooral I als de eer van de familie een belangrijke rol speelt, moet je daar gebruik van maken, vinden de liberalen. 'Als zo'n jongen is gepakt, haal met politiewagen en alle toeters en bellen erom- -ll heen ook die ouders op, zodat heel de buurt dat goed kan zien', schrijven fractievoorzitter Roel Lauwerier en zijn collega Oscar Dusschooten. Los van de vraag of dit een afschrikwekkend effect op (potentiële) overvallers heeft, kun je je afvragen of dit soort praktij ken nog wel van deze tijd is. Het doet me denken aan die poster die in een huurwoning wordt opge hangen met de tekst dat ook hier een wietkwekerij is opgerold. Dat past prima in de middeleeuwen, maar niet in.de 21e eeuw. overleg te treden over de problema tiek rond de tarieven van het open baar vervoer. Dit zou op 'de kortst mogelijke termijn' moeten gebeuren. Er lopen op dit moment twee proeven met goedkoop openbaar vervoer in de provincie. De proef met het tarief van 30 cent voor 65-plussers en kinderen tot 12 jaar, die al een tijdje liep, de proef die op 1 januari begon, n het tarief van 60 cent voor alle andere reizigers. De fracties hebben kritiek op de wijze waarop de provincie naar de bevolking toe communiceert hoe er goedkoop kan worden gereisd. Ze Dat laatste was afgelopen maandag voor alle tien fracties in de Tilburgse raad aanleiding om schriftelijke wa it Theaters gen over dit onderwerp aan burge- lingen naar meester en wethouders te stellen. Die it voorals- willen weten hoe het mogelijk is dat de bushalte tegen de wens van de raad in is opgeheven en hoe de wethouder fout denkt te herstellen. In de gemeenteraadsvergadering van 8 december vorig jaar stelde het CDA ~~r de de opheffing van de halte aan de orde, .nsieve Een week later gaf Van den Hout a The- met enige tegenzin aan dat hij zou agram- studeren op mogelijkheden om de enstel- voorziening te behouden. De fracties mvater zeggen verbaasd te zijn dat de halte nu toch is opgeheven. Iedereen die de politie een handje wil helpen, kan zichzelf met telefoon bij sms-alert aanmelden door de volgende stappen men: Stuur een sms-bericht met de tekst PMWB, gevolgd door postcode en huisnummer naar nummer 8844, dus bijvoorbeeld PMWB 5045 LP 30. De postcode moet bestaan uit vier cijfers en twee letters. Aanmelden met een vaste telefoonaansluiting die het verzenden van sms-berichten ondersteunt, is niet mogelijk. Na het verzenden van de sms ontvangt de eigenaar van de mobiele telefoon een bericht terug dat hij is aangemeld voor sms-alert. In dit sms'je staat een wachtwoord. Met het eigen 06-nummer en het wachtwoord kan iemand die zich heeft aangemeld, op www.politiemwb.nl gegevens raadplegen of wijzigen. Deelname is gratis. Alleen voor het sms-bericht waarin iemand zich aan meldt, kan een bedrag van de rekening of belbundel worden afgeschreven, afhankelijk van provider en abonnement. De berichten die de politie ver stuurt, ontvangt de deelnemer in Nederland gratis. Wie een sms-alertbericht ontvangt en iets ziet dat melding, kan bellen (dus niet sms'en) met de p~,:* spoedzaken kan uiteraard worden gebeld met 112. De wijk in Stadsdichter Van Pamelen streeft ernaar om meer poëzie in de wijken te bren gen. Sinds vorig jaar januari zijn er, in samenwerking met de Stichting Kunst- Met sms-alert is de politie in staat om bewoners zeer snel té informeren over allerlei zaken die met veiligheid in de wijk te maken hebben. Zij Ver strekt via een sms-bericht informatie over bijvoorbeeld een overvaller die in de buurt is gesignaleerd. Door de burgets erbij te betrekken, hoopt de politie dat dit zal leiden tot snelle aanhoudingen. Om het goede voorbeeld te geven, hebben gemeente, Diamantgroep en het Brabants Afval Team zich met ruim tweeduizend diensttelefoons ingeschreven bij sms-alert. Mogelijk volgen nog enkele andere organisa ties. "Dit is iets wat we samen als Tilburgers moeten oppakken, want de reeks laffe overvallen op kleine ondernemers hoeven we niet te pik ken", zegt burgemeester Ruud Vree man. "Als we allemaal alert zijn op verdachte zaken, dan vergroot dat de pakkans. Dat zagen we vorige week, toen door sms-alert en attent hande len van Tilburgers een aantal overval lers konden worden gepakt." Gemeente, politie en Openbaar kwartier. Maar ongedwongen omslaan, van Reeshof en va newoud. Om afgelopen, en vc bij de poëzie-av terug naar Tilburg Koning Willem II. Er wordt ruimschoots de tijd genomen Koninklijk Paleis i met haar prachtige i met hun verhalen gebrandschilderde lijsen, Joep Nicolas geïnteresseerd, ai door een e- ''«“.n@home.nl O(gra ook projecten Tilburg, optredens geweest in onder meer Broekhoven. Korvel. 3 2 e 99 2

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 1