I I Subsidie voor duurzame warmte voor woningen p I Vier maanden tulpentijd f£EE ®i vep JI cn Cü injj| Gemeentelijke woonlasten 2009 boven inflatie I De wooneditie van De Tilburgse Koerier ii Op %oek naar 'X-factor' van vitale wijk Slim inrichten van de badkamer E -i ERS ’Nieuwe capaciteitstarief energie dupeert consument’ eren-- kNUARI 2009 - PAGINA Huisnummer fl In Huisnummer 1 woningaanbod, wonentmds, en interieur. DONDERDAG 15 JANUARI 2009 H U LT E N VERSCHIJNT IN TILBURG, Huisnummer IEN De 4 Tulpentijd: januari tot en met april sen ekker eten. pro- s.nl löffel Huisnummer 1 is de maandelijkse wooneditie met nieuws, wetenswaar digheden en achtergronden over de huizenmarkt en het interieur van de woning. Staat uw huis ook te koop, een advertentie in Huisnummerl? bel 013 - 5368805 mogelijkheden. volgende Duisnummerl verschijnt 19 februari wij lenu: )uur. goed voer. last ijn of 'se 5 neboilers g Gigajoule. Centrum voor Architectuur en Stedebouw Tilburg (CAST) organiseert nog één bijeenkomst die in het teken staat van ontwikkelingen in de Tilburgse impulswijken. Q 3 UI (0 Ijzigen Sinds september 2008 is de nieuwe subsidieregeling 'duurzame warm te voor bestaande woningen' van kracht. De regeling is van toepas sing op woningen die zijn opgele verd voor 1 januari 2008. tijdloos of m duidelijk- worden bijgesteld zodat appartement- seigenaren en huiseigenaren met een milieuvriendelijke energievoorziening ook in 2009 niet meer dan een regu lier consumententarief betalen. De vereniging heeft de minister hierover inmiddels over aangeschreven. van De Tilburgse Koerier schijnlijk de belangrijkste veroorzaker van koolmonoxidevergiftiging. Echter ook andere open verbrandingstoestel- len zoals gashaarden, open CV-ketels en open geisers met afvoer kunnen tot problemen leiden. Bij deze toestel len wordt ook geadviseerd regelmatig onderhoud te laten uitvoeren en een koolmonoxide-melder te laten instal leren. Vervanging is uiteraard ook hiervoor de meest veilige oplossing. Kijk voor meer informatie op www. vrom.nl/ventilatie of op www. milieucentraal.nl. U kunt ook bellen naar de Milieu Centraal Informatie service, op werkdagen tussen 9:00 eri 17:00 uur. Het nummer is 0900 - 900 1719 (15 eurocent per minuut). Vereniging Eigen Huis: maar nog niet met volgend jaar met bijna 17% omhoog De OZB stijgt in deze gemeente met gemid deld 25%, de afvalstoffenheffing met bijna 12% en het rioolrecht met 13%. Onbetwiste topper is de gemeente Rhe- nen, waar een alleenstaande door een j wijziging van de tariefsopbouw volgend jaar 156% meer aan rioolheffing kwijt is. I Dit blijkt uit een representatieve steek- II proef van Vereniging Eigen Huis onder 101 gemeenten naar de ontwikkeling van I de gemeentelijke woonlasten in 2009. >AK Dakdekkersbedrijf. KBEDEKKINGEN I ISOLATIES Hoogste stijger De hoogste procentuele stijging van de gemeentelijke woonlasten komt voor rekening van huiseigenaren in de gemeente Drimmelen. Hier schiet de kosten voor eenpersoonshuishoudens en vraag naar de IE |26,50 [persoon 19.30 tot 22.00 uur in de Poorten aan de Hasseltstraat 194 in Tilburg. Tijdens deze bijeenkomst richt CAST zich op de wijken Groeseind/Hoefstraat, Trouwlaan/ Uitvinders- buurt en Stokhasselt, wijken die zich in verschillende stadia van herstructurering bevinden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via secretari- aat@castonline.nl of 013-5449222. De toegang is gra tis. Voor meer informatie kunnen ze hier ook terecht. Vroeger was een geiser zonder afvoer naar buiten heel gewoon. Inmiddels weten we beter: deze geisers zijn slecht voor de gezondheid. Maakt u nog steeds gebruik van een gei ser zonder afvoer, dan moet u een aantal zaken in de gaten houden. Een goede ventilatie en regelmatig onderhoud zijn de belangrijkste tips. Maar de beste oplossing is uiteraard vervanging van het apparaat. Plaatst u in uw woning een zonneboiler, warm tepomp of een micro-warmtekrachtkoppeling? Dan kunt u gebruikmaken van de subsidierege ling SenterNovem beheert deze subsidie in opdracht van het ministerie van Economische Voor de aanschaf van kleine zonneboilers met een collectoroppervlak tot en met zes vierkante meter zal het eerste jaar de subsidie 200 euro per Gigajoule bedragen. Voor grotere zon neboilers geldt een subsidie van 180 euro per Voor de meest gangbare zonneboi- In een puntige vorm, met een gekarteld randje of dubbelbloemig als pioenrozen. De tulp is er in vele gedaantes en qua kleur gaat het van (bijna) zwart tot rood-geel gevlamd. Vanaf januari tot en met eind april is het de leukste tijd van het jaar: tulpentijd. Tulpen zijn eigenlijk altijd in de mode. Er zijn zoveel soorten, kleuren en vormen dat ze al sinds de 15e eeuw niet meer uit ons leven weg te denken zijn. Enkele bloemen, dubbele bloemen, geftanjerd, slank of rond. De tulp voelt zich in elke vaas en in elk interieur thuis. Dé tulpen trend van dit jaar is 'Re-Invent' en biedt aan oude accessoires een nieuw leven. De trend laat het hergebruik zien van 'oude' vazen, potten en pannen. Met een beetje creativiteit en lef maak je de mooiste trendcombinaties. Van september tot december werd reeds 3,2 miljoen euro subsidie verstrekt, maar er zit nog genoeg in de pot In totaal is 66 miljoen beschikbaar. De regeling loopt tot eind 2011. Fors verschil Het onderzoek laat ook zien dat de woonlasten in euro's per gemeente sterk verschillen. Gebaseerd op de gemiddelde woningwaarde betaalt een huiseigenaar in Koggenland 83 euro aan OZB, terwijl een huiseigenaar in Bunnik gemiddeld 412 euro belasting aftikt Het onderzoek brengt ook bij de afvalstoffenheffing en rioolrechten grote verschillen aan het Ventileren loont Zorgt u in uw huis in elk geval voor een goede ventilatie. Dat betekent niet dat u uw ramen wagenwijd hoeft open te zetten. Een constante venti latie, bijvoorbeeld door roosters of via kiepramen, is het beste. Daarbij ontstaat geen tocht en de verbran dingsgassen worden goed afgevoerd. Door goed te ventileren gebruikt u ook minder energie en dat scheelt in uw portemonnee. Dit klinkt waar schijnlijk tegenstrijdig; toch is het een goed advies. Want door te ventileren de geiser? Zorgt voert u vocht af en droge lucht warmt -rnnr sneller op dan vochtige lucht. Uw gezondheid - en die van uw huisgeno ten - vaart er in elk geval wel bij! Geisers zonder afvoer zijn waar- n zijn exact in de planner aan te en daarna kan er naar hartenlust geschoven worden met de gewenste badkamerproducten. De praktijk is dat ér over het algemeen creatief omgesprongen moet worden met de beschikbare ruimte. Door slim te kiezen en in te delen is er vaak veel ruimte te winnen. Met een wastafel- onderkast, een spiegelkast boven de wastafel en eventuele zijkasten aan de wand, ontstaat extra opbergruimte. Wie meer ruimte heeft kan kiezen voor extra kolomkasten met laden, deuren of open schappen. Erg handig is de kolomkast met ingebouwde was- korf, zodat vuile was altijd netjes aan het oog onttrokken is. De badkamerplanner is te vinden op www.keramag.com Zorg voor onderhoud Zoals gezegd is het beste helemaal ge,en gebruik meer te maken van gei sers zonder afvoer. Wilt u uw huidige apparaat toch behouden, neemt u dan in elk geval maatregelen om pro blemen te voorkomen. Laat uw gei ser regelmatig controleren door een erkend installatiebedrijf. Wees ook zelf alert: als de vlam in uw geiser niet blauw is maar geel, weet u al dat er iets aan de hand is. Verder wordt u 'aanbevolen een koolmonoxidemelder te installeren, waardoor u tijdig wordt gewaarschuwd voor koolmonoxide. Heeft u een huurwoning, kijkt u dan uw huurcontract eens na met de vraag: wie is verantwoordelijk voor het onderhoud van uw huurbaas niet voor regelmatig onderhoud, spreek hem daar dan op aan. En anders dient u dat onderhoud zelf jaarlijks te laten doen. GOIRLE, RIEL, LOON OP ZAND, UDENHOUT. BERKEL-ENSCHOT, OISTERWIJK, MOERGESTEL, HILVARENBEEK EN De gemeentelijke woonlasten stijgen in 2009 met gemiddeld 3,2%. Die stijging is iets boven de verwachte inflatie van 2,8%. Sommige gemeen- ten wijken sterk af van het gematigde beeld. Zo betaalt een gemiddelde woningeigenaar in de gemeente Drimmelen volgend jaar 25% meer OZB en een gezin in Best bijna 11% meer voor het ophalen van het huisvuil. Ier betekent dit een subsidie van 720 euro. Voor warmtepompen tot en met 10 kWth (warmtevermogen) niet zijnde lucht/water- warmtepompen is de subsidie het eerste jaar 500 euro per kWth. Boven 10 kWth is het nog 250 euro per kWth. Voor lucht/waterwarmte- pompen tot en met 2 kWth is de subsidie 500 euro per kWth met een maximum van 1000 euro. Het subsidiebedrag voor Micro-WKK ketels bedraagt het eerste jaar 4000 euro per instal latie. Samen met professionals en ervaringsdeskundigen gaat CAST op zoek naar zaken die specifiek met de wijk hebben te maken en begeeft het zich op het snij vlak van de maatschappelijke en de ruimtelijke opgave. De bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 27 januari van Een badkamer inrichten is zo eenvou dig nog niet Zeker niet wanneer de beschikbare ruimte beperkt is. Wordt het een enkele of een dubbele wastafel, of misschien toch een wastafelmeubel? r Kiest u voor een bad of een douche, of liefst voor beiden? En blijft er dan nog voldoende ruimte over voor extra meubels voor de hoognodige opberg ruimte? En wat is de beste plek voor het closet? Daarnaast is natuurlijk de vraag welke sfeer de badkamer moet krijgen. Landelijk, minimalistisch, r trendy? Keramag helpt om heid te krijgen in wat mogelijk is in uw badkamer. Via de badkamerplanner op de Keramag-website, kan de droomba- dkamer eenvoudig worden ingericht Het beschikbare oppervlak, ramen en RPE PRIJZEN, RATIS: INSPECTIES, JSOPGAVEN JAAR GARANTIEI1 0492-362663 Vj >-30652249 Per bewoner kan de nieuwe regeling voor een lastenverzwaring van hon derden euro's zorgen. Ook huiseige naren die hebben geïnvesteerd in een milieuvriendelijke warmtepomp of waarvan de woningen is aangesloten op stadsverwarming kunnen straks fors meer gaan betalen. Appartementengebouwen met een lift en woningen met een warmtepomp of stadsverwarming beschikken vaak over een vrij zware elektrische aan sluiting. Deze huiseigenaren worden straks aangeslagen alsof ze zakelijke verbruikers zijn. Vereniging Eigen Huis ontvangt dagelijks meldingen yan appartementseigenaren die kos tenstijgingen melden vair honderden euro's per jaar. Minister Van der Hoeven (EZ) heeft steeds beloofd dat consumenten er door de nieuwe capaciteitsregeling niet op achteruit zullen gaan. Vereni ging Eigen Huis vindt daarom dat de nieuwe regeling onmiddellijk moet De nieuwe regeling voor de levering van elektriciteit, die op 1 januari is ingegaan, is nadelig voor consumenten. Door de nieuwe regeling krijgen veel appartementseigenaren met een lift in het gebouw straks een hogere rekening voor het vaste aansluittarief. In sommige gevallen gaan de aan sluitkosten omhoog van 340 naar 1.800 euro per jaar. fr 09» tot 20 00 uur Za M 30 tot 17.01 De tremeenteliike woonlasten stijven in 2009 met vemiddeld 3.2%. Die licht. Meerperscxinshuishoudens (gezin- jaar op met 7,1% en voor gezinnen nen) betalen in Rijswijk 53 euro en in Liesveld maar liefst 300 euro aan rioolrecht Voor de het ophalen van het huisvuil betaalt een meerpetsoonshuis- houden in Zevenaar 108 euro, terwijl eenzelfde gezin in Rijswijk daar maar liefst 388 euro voor moet aftekenen. Beide heffingen mogen overigens niet meer dan kostendekkend zijn. Huisvuil De steekproef onder 101 gemeenten laat een landelijk zeer gematigde stijging van de afvalstoffenheffing zien. Deze loopt uiteen van 0,1% voor eenpersoons- tot 0,4% voor meerpersoonshuishoudens. De stij ging van het rioolrecht is forser: gemiddeld loopt deze rekening voor eenpersoonshuis Gebruikt u warm water, dan stoot uw geiser verbrandingsgassen uit. Heeft u een geiser zonder afvoer naar buiten, dan komen deze gassen terecht in uw' huis. Dit is slecht voor uw gezond heid. Een geiser kan, als hij slecht functioneert, koolmonoxide uitstoten. Dit is een reukloos gas dat zuurstof gebrek veroorzaakt in hart en longen.. De aanwezigheid van koolmonoxide in huis merkt u pas als u gezond heidsklachten krijgt. Indien u '««x- heeft van chronische hoofdpijn duizeligheid wordt dit mogelijk oorzaakt door koolmonoxide. Ne u daarom tijdig de juiste maatregelen. Gek op tulpen Hoewel de tulp van oorsprong uit Tur kije komt, wordt de bolbloem toch als oerhollands gezien Onze fleurige nati onale trots groeit uit een bloembol en bijna iedereen ter wereld is gek op tulpen. Tijdens de tulpentijd (januari tot en met april) wQtden er namelijk op de bloemen veilingen zo'n 1,5 miljard stuks verkocht Hiermee komt de tulp op de tweede plaats van de meest verkochte snijbloe men per jaar, want alleen van de roos (die het hele jaar door verkrijgbaar is) worden meer stelen verkocht Kijk voor meer informatie over tulpen op website wwwbloembollencentrum.nl Daling Er zijn ook gemeenten woonlasten dalen. Zij laten zien dat een jaarlijkse stijging niet altijd nodig of vanzelfsprekend is. In Hilversum zijn huiseigenaren volgend jaar ruim 4% minder aan de gemeente kwijt, hoewel de oorzaak hier een inmiddels bekend verschijnsel is: Hilversum laat de afvalstoffenheffing het ene jaar fors dalen om het jaar daarop weer een flinke verhoging in te voe ren. Lichte woonlastendalingen van rond de 1% komen verder voor in de gemeenten Rijssen-Hölten, Aalten, Dantumadeel en St. Michielsgestel. Meer informatie: www.eigenhuis.nl/ ishoudens volgend steekproefwoonlasten2009. ir op met 7,1% en voor gezinnen met 5,7%.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 17