w 'Belangrijk om je lichamelijke gezondheid te onderhouden' s h rt Volop betaalbare sport- en beweegactiviteiten voor Tilburgse senioren sl Encyclopedie Tilburg eerste stadsencyclopedie in Nederland o- COLOFON mans DONDERDAG 8 JANUARI 2009 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER I JANUARI 2009 - PAGINA ing >nd in Eastborn bij: Ook Bewegen is goed voor jong en oud, hier op de startbijeenkomst van het project Wandelen in de Wijk. FOTO: SPORTBEDRUF GEMEENTE TILBURG Warandeloop." voor je sociale contacten." /an het januari 2009 icht naar Ja, ik doe mee aan de prijsvraag en maak kans op een J Encyclopedie van Tilburg. Udenhout sterhout ird iroomstijl it van 20 december an Eastborn. Vraag 35 - Oisterwijk 115 ians.nl 0 - Udenhout ZO.NL t u contact 076 564 11 82. ASTER L L E CT I O N apcentrum tradities, De oplossing per e-mail inzenden kan ook: info@uitgeverijnieuwland.nl (vergeet niet uw naam ig beroep htspraak van •t instellen van waarop de bij de voorzitter n verzoek om racht voordat op moet worden ran de Raad van erkdag van ;e op een ander 076 564 11 82. 0 tot 18.00 uur, ionderdag van erweterugeen ‘rpbesluit. ijzigingen chte van het illustere namen uit de textiel in, zoals van AaBe, een fabriek die het schrijvers hebben vaak lang volhield. Maar ook de metaal nijverheid, die veel te danken had jaar over Tilburg zijn aan de opkomst van de textielindu- er eveneens legio mogelijkheden. Bij zowel mensen die recreatief willen diverse fitnesscentra, sportscholen schaatsen als ouderen die graag en -clubs is er speciaal aanbod schaatsles willen. Alle sportactivi teiten binnen de gemeente Tilburg igen ver te Oude- t een vergunning ateren aan inning is telsels gelegen hof en Tilburg Iwater op Kerken en textiel In de encyclopedie is natuurlijk van alles te vinden, bijvoorbeeld over de Heikese kerk en over gesloopte kerken als die van St. Anna en de Noordhoek. Ook staan er allerlei Stuur deze bon vóór 15 januari naar: Uitgeverij Nieuwland, Antwoordnummer 60517, 5000 WB Tilburg (postzegel niet nodig) In deze eerste encyclopedie van een Nederlandse stad vindt de oudere lezer bij lemma’s over schoenenza ken, rijwielzaken, stoffenzaken e.d. namen van winkels die al lang ver dwenen zijn, maar ook van familie zaken die nog steeds bestaan. Maar echt ‘op naam’ wordt natuurlijk het leeuwendeel van de onderwerpen behandeld, bijvoorbeeld - een wil lekeurige greep - pianohandel Jos. W. Simons. De schrijvers Berry van Oudheus- den, Ronald Peeters en Paul Spa pens werkten meer dan twee jaar aan de encyclopedie. Jan Stads maakte honderden actuele foto’s, die naast honderden historische foto’s de encyclopedie verleven digen. Kopij voor Seniorenwijzer Deze pagina verschijnt in 2009 in de even weken. De kopijsluiting is steeds een week eerder: op donderdag om 12.00 uur in de oneven weken. het verleden meer dan twintig. Ook de andere schrijvers zijn geen onbekenden in het Tilburgse boe- .cs'zijdige Berry van Oudheusden beschreef Tilburg in verhalen, documentaires en reis- isen. Paul Spapens is voorma- de Encyclopedie van Tilburg. De ïtcïh" geput uit de vele boeken die de laatste 25 gepubliceerd. Ronald Peeters, hoofd van Stads- strie, blijft niet onvermeld. Evenmin museum Tilburg, schreef er zelf in als de textielstakingen en arbei- dersvoormannen als Jan van Rijze- wijk en Bart van Pelt. De Encyclopedie van Tilburg is te koop in de boekhandel voor 45,- of te bestellen bij Uitgeve rij Nieuwland, Antwoordnummer 60517, 5000 WB Tilburg (postze gel niet nodig) e-mail info@uitgeverijnieuwland.nl website www.uitgeverijnieuwland.nl De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de oneven weken om 12 uur. Bij veel onderwerpen wordt ook kenwereldje. De veelzijdi verwezen naar andere lemma’s in de encyclopedie die ermee te maken hebben. Zo ‘spring’ je in het gids boekwerk door de geschiedenis lig verslaggever van het Brabants van allang vervlogen eeuwen tot in Dagblad, schrijver, en organisator de huidige tijd en beland je ook in van Tilburgse evenementen. Hij bijna vergeten dwarsstraatjes. Hoe schreef meer dan dertig boeken en ontstonden de tramlijn naar Waal wijk en de Piushaven? Wat was de betekenis van D’n Atelier? En van Metropole? Waarom werden de Koning Willem II Rijks-HBS en St. Jozefzorg opgericht? Wie waé/is het Mosterdmanneke? Ook de recente geschiedenis komt voorbij, bijvoorbeeld met de Vlak voor het jaar 2009, waarin Tilburg zijn tweehonderdjarig bestaan viert, is de Encyclopedie van Tilburg verschenen. Het boek van zeshonderd pagina’s biedt een beeld van Tilburg in twee duizend onderwerpen en zeven- honderdvijftig foto’s. Er gingen al ruim vijfduizend exemplaren van over de toonbank. Lezers van de Seniorenwijzer maken kans op drie gratis exemplaren. stond onder meer aan de wieg van de Stichting Tilburgse Taol en Til burg Zingt. Jan Stads maakte ruim twintig jaar foto’s voor het Brabants Dagblad. Hij verzorgde de foto’s voor tientallen boeken én culturele uitgaven over Tilburg. Het begin van het jaar is traditi oneel de periode van de goede voornemens. Bij veel mensen staat meer bewegen hoog op het lijstje. En daar is niks mis mee, integendeel: sporten en bewe- gen zijn niet alleen goed om de kilo's van de voorbije feestdagen er weer af te krijgen, maar ook om je lichamelijke conditie te verbeteren. Speciaal voor oude ren zijn er in Tilburg en omgevir I vele mogelijkheden om gezor en betaalbaar te bewegen. Verloren Tijd, Guus Meeuwis, MC ‘t Motorrijerke, het Milieucafé, Til- i burgs Japanse zusterstad Minami- 1 ashigara, het Noorderbos, de Aru- baanse vereniging Nos Baranca, en I La Poubelle, ‘teTg’ uit de organisatie voor dak- en thuislozen van Gerrit Poels (uiteraard ook vermeld). Carnaval, de kermis, pop 013, scholen, boeren, sport, architectuur, religie, histo rische gebeurtenissen en perso nen: van alles is terug te vinden in Trap Wie wel wil bewegen, maar liever niet in georganiseerd verband, kan natuurlijk altijd op eigen houtje gaan fietsen, wandelen of bijvoorbeeld hardlopen. Goedmakers: "Maar meer bewegen is niet alleen sporten; iets simpels als vaker de fiets pak ken in plaats van de auto, of de trap in plaats van de lift, levert ook een goede bijdrage aan je gezondheid." Zowel de Beweegwijzer als de Sportwijzer zijn onder meer gra tis verkrijgbaar bij wijkcentra, gezondheidscentra, bibliotheken en het Sportbedrijf Tilburg. Ook zijn de folders te raadplegen via de website www.tilburg.nl. Daar is ook meer informatie te vinden over Wandelen in de Wijk. Petra Jansen Fït na de vijftig... Beweging is nooit verkeerd. De Bibliotheek Midden-Brabant heeft volop leesvoer voor de vijftiger, zestiger, zeventiger, tachtiger en negentiger die fit(ter) wil worden of blijven. Kari Noten schreef erover in zijn boek Fitness voor senioren: fit en gezond door sport en beweging. Hij geeft informatie over trainen en sporten thuis of in een fitnesscentrum. Ook belicht hij aangepast trai nen, bijvoorbeeld voor hartpatiënten, en rollatorfitness voor mensen die slecht ter been zijn. Gezond ouder worden voor dummies van Brent Agin en Sharon Perkins staat vol strategieën om je 'echte leeftijd' zo laag mogelijk te houden en dat ook uit te stralen. Van goede voeding tot lichaamsbe weging, van de zorg voor je huid en vermindering van stress tot het scherp houden van je geest. Een leven lang jong: hoe je jong kunt blijven denken en doen laat zien hoe je gelukkiger en gezonder kunt leven: veel bewegen, soci ale contacten onderhouden en jezelf geestelijk verrijken. Ook gaat auteur Miriam Stoppard uitgebreid in op liefde op latere leeftijd en goede voeding. Beweging is veel meer dan ontspanning; het kan eraan bijdragen kwalen te voorkomen en in een aantal gevallen te genezen. Het boek Bewegen is een topgeneesmiddel van Tony Swinnen gaat o.m. over hart- en bloedvatenziekten, luchtwegenaandoeningen, artrose van de gewrichten, osteoporose, suikerziekte, stress en depressie. Zo wordt u 100: tips voor een gezond, vitaal en lang leven van Maoshing Mi is een boek vol adviezen voor een langer, gezonder en gelukkiger leven. Dokter Mao (zoals zijn patiënten hem kennen) stamt uit een artsengeslacht dat al eeuwen bestudeert hoe de mens gezond oud kan worden. Zo kan een klein beetje honing in de thee een inwendig genezingsproces ondersteunen. En kan een avond wandeling na het eten het risico op een beroerte en hartproblemen verminderen. Cofhmunities in Beweging (CiB) van Mieke Vroom is bedoeld voor mensen met te weinig beweging en/of overgewicht die zich niet thuis voelen bij het bestaande sportaanbod. CiB kan hen helpen plezier te krijgen in bewegen en zelf groepen te vormen. Het boek richt zich ook op allochtonen en bevat veel relevante foto's. J sport gaat het om activiteiten die met het trainingspak aan beoefend worden. Maar alle activiteiten zijn laagdrempelig; vele vinden plaats in j wijk- en buurtcentra. Ze zijn boven dien betaalbaar." In de categorie bewegen valt het programma Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Dit is een verza melnaam voor bewegingsactivitei- ten voor 65-plussers. Activiteiten als gymnastiek, (volks)dansen en sport en spel zijn aangepast aan de wen sen en mogelijkheden van ouderen. Er zijn ook speciale groepen voor allochtone ouderen. Deze activitei ten vinden vaak plaats in wijk- of buurtcentra. Daarnaast zijn er ook steeds meer (sportverenigingen die beweegactiviteiten voor ouderen -nü-1ij bewegen watergymnastiek, aquajogging, vrij haakt bij zwemmen en zwemles. In dat kader minuten L past ook het plan van de gemeente om 55-plussers in elk geval voor een jaar gratis te laten zwemmen. Goed- lopen, roeien en bowlen. Onder het Daarbij kopje Fifty Fit kunnen senioren ook Wandelen in de Wijk meedoen aan zwemactiviteiten in de Om zijn burgers aan te zetten tot verschil Tilburgse zwembaden. Bijvoorbeeld bewegen, heeft Tilburg ook aange- legt watergymnastiek, aquajogging, vrij haakt bij de landelijke campagne 30 acti- zwemmen en zwemles. In dat kader minuten beweging per dag. Iedereen, I viteiten zijn vooral gericht op de past ook het plan van de gemeente ook ouderen, zou eigenlijk vijf dagen i 'oudere oudere' vanaf 65 jaar. Bij om 55-plussers in elk geval voor een per week dertig minuten (matig I „rv, iaar nrafic to la+an -n»/arr>man intensief) ITIOeten bewegen. "AfgelO" De talloze onderzoeken van de afge- I bpen jaren liegen er niet om: we I bewegen steeds minder. Dat geldt I helaas ook voor ouderen. Terwijl het I bijvoorbeeld bewezen is dat seni- I oren die actief zijn en voldoende I bewegen, minder kans hebben op chronische aandoeningen. Zij zijn I daarnaast zelfredzamer. "Tilburg I wijkt niet af van het landelijke beeld. I Toch denk ik dat we hier al een groot deel van de achterstand hebben ingelopen dankzij de bewegingsac- tiviteiten die de gemeente sinds een aantal jaren speciaal voor ouderen organiseert", zegt Mieke Goedma kers. Als consulente van de afdeling Sportontwikkeling van de gemeente Tilburg houdt zij zich bezig met sport en beweging voor ouderen. Cw zij benadrukt het belang van een actieve levensstijl. "Ouderdom komt aanbieden, zoals fietsclubs, en zelfs makers: "Die activiteit is nog in ont- met gebreken, zeggen ze wel eens. biljartclubs en schaak- en damver- wikkeling. Het zal in elk geval gaan Maar die gebreken kun je deels juist enigingen. Een overzicht van alle om vaste dagen en tijden waarop zelf voorkomen door in beweging te activiteiten, gerangschikt naar wijk, ouderen van het zwembad kunnen blijven. Het is heel belangrijk je licha- is te vinden in een speciale folder: de gebruikmaken. ^r,riQrkr>i RAM//v>nu/ii7Ar De gemeente probeert daarnaast senioren aan het schaatsen te krij gen met het programma Schaats- I Naam: Straat en huisnummer: Postcode en plaats: I Vier onderwerpen in de Encyclopedie van Tilburg die dateren van info@uitgeverijnieuwland.nl (vergeet niet uw naam en postadres te vermelden). De kracht van mantelzorgers Bezoekers van de eerste inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers in Tilburg gaan op een creatieve manier het nieuwe jaar in. Samen praten ze over het (her)vinden van hun kracht en energie. De inloopbijeenkomsten zijn op woensdag 14 januari van 13.30 tot 16.00 uur in wijkcentrum 't Kievitslaar (Reinevaarstraat 55), vrijdag 16 januari van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corelliy- traat 10), maandag 26 januari van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1), en op woensdag 28 januari van 10.00 tot 12.00 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). De organisatie is in handen van mantelzorgconsulenten van de Twern en GGZ Midden-Brabant; de toegang is gratis. Mantelzorgers en Persoonsgebonden Budget (PGB) Betaling van professionele zorg of hulp voor een zieke of gehandi capte thuis kan op twee manieren: direct naar de hulpverlenende instelling, meestal een thuiszorgorganisatie (zorg in natura), of via de de cliënt die zelf een of meer zorgverleners inhuurt (het Persoonsge bonden Budget, PGB). Over de voor- en nadelen van zorg in natura en PGB organiseert de Twern op donderdag 15 januari van 19.30 tot 21.30 uur een inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1Berkel-Enschot). Balans tussen geest en lichaam Op woensdag 21 januari houden diverse organisaties van en vpor ouderen in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) de gratis themamiddag Een goede balans tussen geest en lichaam. Co Wil- deboer Schut, preventiemedewerker van GGZ Midden-Brabant, legt onder meer uit hoe je die balans mede kunt vinden door te voorko men dat spanningen in je lijf gaan 'vast zitten'. Bezoekers kunnen daarna meedoen aan workshops over het uiten van aandacht en genegenheid, de Chinese bewegingsleer tai chi, voetreflexmassage, ontspanningsmassage en yoga. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur; de halte Paletplein van de buslijnen 2 en 3 is dichtbij. Nieuwjaarsbijeenkomst voor alle veteranen De afdeling Midden-Brabant van de Bond van Wapenbroeders houdt op dinsdag 13 januari vanaf 14.00 uur een nieuwjaarsbijeenkomst in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55, bij winkelcentrum Paletplein). Op deze bijeenkomst zijn alle veteranen en oud-militairen uit de regio Tilburg welkom! Er is ruim gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en er wordt een gratis loterij gehouden. Brabants dialecten en meer op Seniorenacademie Komend voorjaar biedt de Seniorenacademie Brabant van Hoger Onderwijs Voor Ouderen (HOVO) cjjrsussen met uiteenlopende onderwerpen. In Tilburg onder meer over Brabantse dialecten, duur zame ontwikkeling en filosofie. In de cursus De dialecten van Noord-Brabant toont streektaalfunc- tionaris Jos Swanenberg de verscheidenheid en ontwikkeling van dialecten in deze provincie. Ook gaat hij in op de vraag of ze een toekomst hebben. In de cursus Duurzame ontwikkeling en bevolkingsgroei als mondiaal probleem, komen acht gezaghebbende gastdocenten aan het woord over de noodzaak van duurzaamheid. Dit vraagstuk is direct gekop peld aan het probleem van de armoede, de bevolkingsgroei, en een eerlijke verdeling van ruimte, lucht, water en aardse rijkdommen. De filosoof dr. Paul Juffermans verzorgt de cursus Menselijk lijden in filosofisch perspectief. Waar ligt de oorsprong van het lijden? In welke mate is lijden te voorkomen of te verhelpen? Het lezen en bespreken van filosofische, literaire en religieuze teksten vormen de basis van de cursus. Meer informatie gratis brochure: e-mail info@hovobrabant.nl, tel. (013) 4668119, website www.hovobrabant.nl. Ouderenkamer Twern zoekt voorzitter (m/v) Cliëntenadvies hoort bij de interne structuur van de Twern, de orga nisatie die in de gemeente Tilburg onder meer het ouderenwerk verzorgt. De mensen die dit advies geven vertegenwoordic schillende doelgroepen in daarbij horende Kamers (zoals df renkamer) die samen de Cliëntenadviesraad (CAR) kiezen. De leden van de Kamers zijn niet alleen afkomstig uit Tilburg, maar ook uit de regio. Belangrijk is dat ze voelsprieten hebben voor V/at er leeft in hun wijk, stad of dorp. Zo kennen de leden van de Oude- r^n kamer senioren die cliënt zijn bij de Twern en hun belevingswe reld. Ook zelf zijn de leden van de Ouderenkamer cliënt of afnemer (geweest) van het ouderenwerk. De Ouderenkamer is op zoek naar een nieuwe, onafhankelijke voor zitter (m/v). De voorzitter leidt de vergaderingen en is afgevaardigde in de CAR. Het gaat om een vrijwillige functie, die circa 70 uur op jaarbasis vraagt. De Twern heeft een onkostenregeling voor leden van de CAR en de Kamers. De selectiegesprekken vinden plaats in de tweede helft van januari 2009. Belangstellenden kunnen tot 15 januari contact opnemen met Marjolein de Graaff (stafmedewerker Ouderenwerk), Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. (013) 5839999; e-mail marjoleindegraaff@ twern.nl. pen jaar was er extra aandacht voor senioren", vertelt Goedmakers. "Zo was er in april een lunchwandeling waar zo'n twaalfhonderd Tilburgers aan deelnamen. Daaruit is het pro ject Wandelen in de Wijk voortge komen, opgezet door de gemeente Tilburg, de Twern, Thebe en Wan- delvereniging 55+Door heel Tilburg zijn zestien wandelroutes van onge veer vier kilometer uitgezet. Dat wor den er overigens meer. Ze beginnen en eindigen in een wijkcentrum. Bij aanmelding ontvangen deelnemers een stempelkaart. Aan het eind van elke route kunnen de wandelaars een stempel halen. Bij vijf stempels ontvangen ze een bewaarmap voor de routes. Hebben ze tien stempels, dan kunnen ze de kaart opsturen voor gratis deelname aan een wan delevenement: de wandelroute van de Tilburg Ten Miles of die van de s en schaak- en damver- jingen. Een overzicht van alle ^aviteiten, gerangschikt naar wijk, is te vinden in een speciale folder: de melijke gezondheid te onderhouden Beweegwijzer. en ja, daar moet je hard aan werken. Preventie is dus van groot belang. Sporten En natuurlijk is bewegen ook goed Voor wie echt wil gaan sporten zijn varia. Er zijn mogelijkheden voor non+nn+nn 11 Pr QUOnOOHC lonin mnnoli ikhoHön Rii XAfill^n sportscholen Laagdrempelig en -clubs is er speciaal aanbod Om senioren te stimuleren om te voor ouderen. Te denken valt aan bewegen, heeft de gemeente Tilburg aerobics, fitness, tafeltennis, hard- staan in de Sportwijzer. een aantal projecten speciaal voor deze doelgroep ontwikkeld. I wordt onderscheid gemaakt tussen beweging en sport. "Het I zit dan vooral in de intensiteit", l< 1 Goedmakers uit. "De beweegacti-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 9