8© I J ZE W nr I Altijd door blijven gaan, ook in mindere tijden' low I :F TRUM Kemal Yusuf Heptemiz (78) is maatschappelijk nog steeds actief COLOFON 0 GRATIS: *°op JRMIS’ LESSEN flMULAT|R! DONDERDAG 18 DECEMBER 2008 -PAGINA 13 Rijen apje en een drankje n detail bekijken! 0161-411802 FOTO: PETER LIGTENBERG van PIETER VREEOEPIEIM in Een pasfoto uit 1947 in wisseldiensten, dag en nacht. op het fabrieK 1 55 35 purg Een van de eerste Turkse gastarbeiders in Tilburg 29 januari v j: www. bibl j en omgevir xjurthuis In kregt heel MEMBER 2008 - PAGINA 12 NIDAK Dakdekkersbedrijf"1 DAKBEDEKKINGEN 1 EN ISOLATIES 1 >ij ons telefonisch ow van 11.00 Uur, 6.00 uur. mogen ontvangen! Kemal Yusuf Heptemiz zit vol herinneringen en vertelt levendig over zijn familie, migratie, werk en vele activiteiten als vrijwilliger. gastarbeider naar Tilbi stond zijn leven sinds i >re Turken in Nederland; moeten. Er is een en een ontmoetingsn gebouw. In die laat activiteiten geor voorlichtingsbije gezondheid ande van harte welkom.'1 HERPE PRIJZEN, AKINSPECTIES, 1 'RIJSOPGAVEN 1 10 JAAR GARANTIEI I el. 0492-362663 06-30652249 MODE iow presenteren wij 109 van o.a. Rembo onovias en Ladybird t eigen huis! "Elk jaar met Annie naar de caravan op de camping in Esbeek: schoondochter Turkse ouderen. De woonge meenschap is een initiatief van woningverhuurder Tiwos, samen met stichting Tweede Lente, een ''-ganisatie van Turkse ouderen in „ourg. Ook Heptemiz is bestuurs- im „o,-, «'+i^i-'tjng, die vier jaar jericht. t initiatief. "Veel Kemal Yusuf Heptemiz (links boven) met broertje en zusjes. fenen. Ik maakte bijvoorbeeld de houten kasten van tv's en gram mofoons." Twaalf jaar werkte hij met plezier oplossing! Wij zullen als gelovigen in de fabriek, totdat de afdeling aan de mensen het ware, positie- houtbewerking werd opgedoekt. ve verhaal over de islam moeten Vervolgens werkte nog hij een vertellen." jaar of vijf voor andere fabrieken, maar vanwege zijn leeftijd - bijna Camping 50 - werd hij daarna nergens meer Na de geboorte van hun jongste aangenomen. dochter stapelden de problemen in het huwelijk zich langzaam op 9ek en begin jaren 80 scheidden Hep- tijd is Heptemiz actief temiz en zijn vrouw. De oudste b|Üv geweest om Turkse men- twee kinderen woonden toen al - - helpen bij hun contacten zelfstandig, zijn ex-vrouw vertrok IS- En het was 9oed onn anderen met organisaties als GAK, sociale met de jongste dochter naar Tur- kunnen helpen met mijn kennis c dienst en woningbouwvereniging, kije. "Dat werd daar wel vreemd ervaring. Af en toe doe ik dat no Ook nadat hij in de WW belandde, gevonden, een moeder alleen met maar vanwege mijn leeftijd doe RH hi; rnii„ het nu wel wat rustiger aan. Ik be Eerst kwam Heptemiz in Nede land vanwege zijn kennis van c Duitse taal terecht bij een dal pannenfabriek in het Limburgs Tegelen, bij de Duits-Nederlands grens. "Zelf had ik op de midde bare school liever Engels wille leren. Maar het was oorlog en c Duitsers zaten al in Griekenland, op weg naar Turkije. Mijn vader wilde dat ik Duits leerde, want stel dat een Duitser me zou aan spreken en ik in het Engels zou hij. "Elke avond muziek, terwijl ik antwoorden. Dan zouden ze me probeerde te slapen. Maar aan de meteen neerknallen, redeneerde andere kant ook wel leuk, want mijn vader." soms gingen we er even drinken De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. lid van deze stichtir geleden werd opge Hij is blij met het Turkse ouderen zitten net als ik in wat minder goede huizen. Het is goed dat zij nu betere woon ruimte krijgen, die ook nog de buurt ligt van voorzieningen en winkels. Bovendien kunnen ze straks andere Turkse ouderen ont- gebedsruimte jsruimte in het matste worden ’“organiseerd, zoals oijeenkomsten over en veiligheid. Ook iere buurtbewoners zijn daar overdag in de buurt bij boeren h§t land. We sliepen in de „,^1X op stapelbedden. Omdat een bemiddelaar tussen instanties de scheiding. Ondanks dat bleef ik Duits sprak, tolkte ik tijdens en Turkse mensen. mijn werk ook nog voor andere Turkse werknemers en de baas van de fabriek." Hij ging in 1965 met ruzie weg uit Tegelen. "Mijn werkzaamhe- Integratie Al die bezig ge sen te hel[ met Luxe Heptemiz werd in 1929 geboren in Sommige gastarbeiders werkten jaren '80, de kustplaats Izmir, de derde stad in de zomer 's nachts in de fabriek omstandk van Turkije. Hij trouwde daar en er en werden twee kinderen geboren: een jongen en een meisje. Hep temiz had als timmerman genoeg werk, maar verdiende te weinig Hij zette de Tilburgse vestiging van de Tolkenwinkel mee op. Die instantie hielp allochtonen bij het tolken en vertalen van hun taal naar Nederlands. “Toen ik in den aïs tolk werden door mijn Nederland kwam, was er absoluut baas van mijn salaris afgehouden, nog geen sprake van integratie, omdat ik op die momenten geen het was alleen maar werken. De productie draaide. Toen was het overheid zei: zoek het maar uit. dus tijd om op zoek te gaan naar Geen enkele Turk kreeg Neder- ander werk. Even later kreeg mijn landse les, ik ook niet. Bij wie baas spijt en stuurde hij me een brief met geld. Maar ik zei hem dat dat te laat was. Toen zijn vrouw in 1967 hoogzwan ger was van hun jongste dochter, kregen ze een eengezinswoning in de gloednieuwe wijk Stokhasselt. Ook het werk in Tilburg beviel Heptemiz beter. “Hier kon ik met Kemal Yusuf HePtemiz in een n iu k..w w eerste behuizingep de Tilburgse Tolkenwinkel. om zijn gezin te onderhouder 'ie jaren '60 werden var uit Duitsland veel Turkse gastai beiders geworven. "Ik zag mij stadsgenoten terugkomen me een 'auto. Ze brachten geld e cadeaus mee. Ik keek mijn oge uit, wat een luxe! Dat wilde i Positief Zes- jaar geleden is Annie overle den. Ondanks die trieste gebeur tenis kijkt Heptemiz positief terug op zijn leven. "Ik ben heel blij dat ik in Nederland terecht ben gekomen. Er waren ook mindere jen, maar ik ben toch altijd door Jijven gaan. Ik heb geleerd hoe belangrijk respect voor de ander En het was goed om anderen te s en nog, oe ik het nu wel wat rustiger aan. Ik ben gelukkig nog steeds gezond, en met mijn en Annie's kinderen gaat het goed. Ik kijk nu vooral uit naar mijn nieuwe appartement!" Petra Jansen DE TILBURGSE KOERIER bleef hij zich inzetten. Zeker in de een dochter", zegt hij, "maar mijn -'nn, toen de economische dochter doet het daar prima: ze is omstandigheden verslechter- nu directeur van een groot hotel in den en er massale werkloosheid Antalya." kwam. Heptemiz groeide uit tot Heptemiz zelf had het moeilijk met Ontspanning De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving. Vanavond is er van 20 tot 23 uur een Salon in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Op vrijdag 19 december is er van 20 tot 24 uur een dansavond in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree €1-. Zaterdagavond 20 december is er een dansavond met dj Johan in seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27). Entree €1,-., inclusief een kopje koffie of thee. Nelly van de Ven organiseert vanaf maandag 5 januari wekelijkse spelletjesavonden voor 55-plusdames in wijkcentrum de Schans (De Schans 123). Tijd 19:00-22:00 uur; kosten €2,- per avond. De eerste avond kunnen de deelneemsters kiezen uit sjoelen, Rum- mikub, Memory, en legpuzzel. Op maandag 12 januari kunnen Monopoly, kegelen, Mastermind of kaartspelletjes gespeeld wor den. Op maandag 19 januari is er keuze uit ganzenbord, Scrabble, Yathzfee en Monopoly. Twee levens, een land? Een gekleurd leven, letterlijk en figuurlijk. Neem eens een kijkje in de kleurrijke collectie van Bibliotheek Midden-Brabant! De roman Zout van Marjan Berk bijvoorbeeld is een openhartig en soms ook ontroerend dubbelportret van twee heel verschillende vrpuwen. Zout verhaalt over belangrijke momenten uit het leven van Seba- hat, een Turkse vrouw die haar man naar Nederland volgde. Aan bod komen het huwelijk, bevallingen, schoonmoeders, gezins verhoudingen, slaapliedjes, moppen, de Nederlandse samenle ving, het werk, de begrafenis van haar man, haar bedevaart naar Mekka. Het aardige is dat Berk, bekend schrijfster, haar eigen ervaringen ernaast zet. Misschien kent u wel een van de mensen uit het boek Werken, werken, werken! De geschiedenis van de gastarbeiders in Tilburg en omstreken 1963-1975. Hierin staan namelijk interviews met gastar beiders en andere betrokkenen. Aan de orde komen arbeidsomstan digheden, motieven, verwachtingen, ervaringen, woonomstandig heden (pensions), problemen en de reactie van de overheid daarop, hulpverlening en opvang, heimwee, onderwijs en integratie. Herkenbare situaties kenmerken zeker het boek Valse hoop: een sociaal-realistische roman over het leven van een Turkse immigrant in Nederland. Murat Tuncel (1952), een van de nieuwe Turkse schrijvers, schetst in dit boek aan de hand van hoofdper soon Arsen een beeld van het leven van al diegenen vol hoop naar dit land gekomen zijn. Hester Dibbits nam een kijkje in het interieur van Turkse en Marok kaanse Nederlanders. Ze noemde haar boek Thuis: Turkse en Marokkaanse Nederlanders. In twee met kleurenfoto's geïllustreerde essays geeft ze een beeld van wooninterieurs van eerste en tweede generaties migranten, retourmigranten en gemengde stellen. Lied uit den vreemde: brieven en foto's van Turkse migranten, 1964-1975 gaat over de eerste generatie Turkse migranten. Erhan Tuskan geeft hiermee een beeld dat niet alleen voor Turken zelf interessant is om te lezen; maar ook autochtone Nederlanders kunnen eruit leren over'de moeilijkheden en de mogelijkheden die deze eerste generatie Turken ondervond. Wilt u uw kleinkinderen originele Turkse verhalen laten horen? Turkse vrijwilligers lezen in Bibliotheek Wagnerplein elke maand van januari t/m mei voor aan kinderen van 4 tot 8 jaar in het Neder lands en Turks. Donderdag 29 januari van 16.00 tot 17.00 uur is de eerste keer. Meer informatie: www.bibiiotheekmb.nl. leer je de taal het snelst. Durf ook hij in die periode zoeken naar om hulp te vragen als je iets niet werk en actief als vrijwilliger. In het weet!" Baanlozencentrum ontmoette hij Tegelijkertijd hoopt Heptemiz ook Annie, een Nederlandse vrouw. Ze dat de andere Nederlanders wat kregen een relatie. "Annie heeft mij positiever gaat denken over de heel goed geholpen met het ver- islam. "Je hoort alleen nu maar werken van mijn scheiding", ver- de negatieve verhalen over de telt Heptemiz. "Ik kon bij haar altijd islam en dat maakt de samenle- terecht. Ze hielp me ook met het ving kapot. Het roept soms ook verbeteren van mijn Nederlands, geweld op bij gelovigen en dat Mijn kinderen hebben het gelukkig is verkeerd. Praten is de enige nooit een probleem gevonden dat ik een Nederlandse vriendin had." Annie liet hem ook kennismaken met een aantal typisch Neder landse gewoonten. Bijvoorbeeld een vakantie op de camping. Heptemiz: "Elk jaar gingen we enkele maanden naar de camping in Esbeek. Geweldig vond ik dat! Ik werkte altijd met veel plezier in de tuin daar, de groene omgeving heeft me er echt weer bovenop geholpen. En andere mensen op de camping waren blij met de hortensiastekjes die ze van me kregen!" te werken: Turkse gastarbeiders. Ook Kemal Yusuf Heptemiz waagde in 1964 vanuit Turkije de stap naar een beter leven. Hij indertijd een van de eerste Turken die als kwamen. Naast zijn werk als timmerman, tijd in het teken van het helpen van ander» vertalen, of bijvoorbeeld bij het regelen van nu nog verricht hij geregeld hand-en-span< die in de knel zitten. "Het is prettig om me' kunnen helpen." De Turkse Tilburger woont in een klein flatje in de wijk Wandelbos. Vanaf d« Heptemiz woont er graag, maar is toch blij dat hij in mei gaat verhui zen. "In de zomer is het hier bin nen ontzettend heet. Bovendien is de flat nogal gehorig", zegt hij. Zijn nieuwe woning wordt een appartement in een woonge- natuurlijk ook." meenschap voor Turkse ouderen Eerst kwam Heptemiz bij het Westerpark. In een flat l'*"^ die momenteel nog gerenoveerd wordt, komen dertien apparte menten voor probeerde te slaf andere kant ook soms gingen en kletsen." Groen Hij voelde zich prima thuis in Til- Hij herinnert zich de eerste dag in burg en liet zijn gezin overkomen. Nederland nog goed. "We kwa men aan op Schiphol en gingen met de bus naar Limburg. Mijn eerste indruk van Nederland? Groen! Het was augustus toen en Turkije is dan enorm droog en dor. In Nederland leek het wel lente. Mijn mond viel open toen ik 25 gulden kreeg, als een soort voor schot. Zonder er iets voor te hoe ven doen! Daar moest ik in Turkije drie maanden voor werken." Zijn ervaringen in de dakpan- nenfabriek waren niet zo positief. "Het was heel hard werken daar, Kopij voor Seniorenwijzer Deze pagina verschijnt in 2009 in de even weken. De kopijsluiting is steeds een week eerder: op donderdag om 12.00 uur in de oneven weken. Voor de eerste Seniorenwijzer van 2009 is dat anders i.v.m. de vrije dagen in de kerstperiode: die kopijsluiting is op maandag 29 december om 12.00 uur; dé pagina verschijnt op 8 januari. De redactie wenst u gezellige kerstdagen en een gezond en gelukkig 2009! Regiotaxi Midden-Brabant tijdens feestdagen Vanwege de te verwachten drukte is het verstandig ritten met de Regiotaxi Midden-Brabant zo vroeg mogelijk te reserveren via telefoonnummer 0900-0595 (lokaal tarief). Ritten voor de kerstda gen kunnen gereserveerd worden tot en met zondag 21 decem ber; voor latere reserveringen geeft de Regiotaxi geen garantie geven dat de klant op het gewenste tijdstip wordt opgehaald. Op maandag 22 december neemt PZN geen reserveringen aan voor kerstritten buiten Tilburg. Vanaf dinsdag 23 december kunnen kerstritten alleen gereserveerd worden als de taxibedrijven nog ruimte over hebben. Ook ritten voor Oud en Nieuw moeten tijdig gereserveerd worden. Op oudejaarsavond rijden er geen regiotaxi's tussen 22.00 en 0.45 uur; de Regiotaxicentrale van PZN is tijdens deze uren niet bereik baar. Van 0.45 tot 2.00 uur rijden er wel Regiotaxi's. Meer informatie: Klantenservice PZN, tel 800-4831762 (gratis), bereikbaar tijdens kantooruren. Vrijwilligfstjer gezocht voor Gesproken Koerier Inwoners van de gemeente Tilburg met een leeshandicap (bij voorbeeld door slechtziendheid, ziekte van Parkinson, of analfa betisme) kunnen gratis elke twee weken de Gesproken Koerier thuisbezorgd krijgen: een cd-rom met daarop een ingesproken selectie uit De Tilburgse Koerier. Die selectie wordt verzorgd door Tilburgse vrijwilligers. Wegens het vertrek van een van hen wordt een nieuwe vrij wil lig(st)er gezocht die een keer per zes weken de selectie artikelen wil samenstellen. Meer informatie/aanmelden: Marij Steijns, tel. (013) 5362139, e-mail msteijns@home.nl Bestuur ouderen Trouwlaan en omgeving Het Open Bejaardenwerk Trouwlaan (OBT) organiseert activiteiten in het gebied Tilburg Oud-Zuid. Het huidige OBT-bestuur, dat sinds 1990 functioneert en uit negen personen bestaat, stopt per 1 mei 2009 met zijn werkzaamheden. Het OBT zoekt daarom nieuwe bestuursledenuit de buurt van de Trouwlaan, de Uitvin- dersbuurt en Oerle. Gezocht worden o.a. een voorzitter, een voor lichter en bestuursleden die gaan meedenken over de activiteiten. De functies kosten, afhankelijk van de inhoud, een paar uur per week. Interesse om mee te doen? Neem dan contact op met Sule Kaplan, ouderenwerker van de Twern, tel. (013) 5821972, e-mail- sulekaplan@oudzuid.twern.nl. Scootmobielcursus Op verzoek van de gemeente organiseert het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) op maandag 20 april 2009 een scootmobielcursus. Het is de eerste keer dat dit in Tilburg in groepsverband gebeurt. De locatie is bij het TOG (Dragonstraat 13, dicht bij winkelcentrum Paletplein). Een gediplomeerd opto metrist en audicien testen ogen en gehoor van de deelnemers. Een verkeersinstructeur geeft uitleg over de specifieke verkeers regels voor gebruikers van scootmobiels. Welzorg Tilburg belicht het technisch gedeelte van dit hulpmiddel. Het veilig en makkelijk omzeilen van obstakels als kliko's, fout gestalde fietsen en hobbels leren de deelnemers op een behen- digheidsparcours en tijdens een rit door de stad. Wie de dag goed afrondt, ontvangt een certificaat. Er is een beperkt aantal cursusplaatsen beschikbaar. Informatie/aan melden: TOG, tel. (013) 4686165. Deelname kost 5,-, over te maken op Postbankrekening 4880784 ten name van TOG o.v.v. Scootmo- biel. Na betaling stuurt het TOG een bevestiging van inschrijving. moest ik zijn? We spraken de taal niet, maakten geen contact met Nederlanders." Tegenwoordig wil de overheid Grammofoons dat immigranten zo goed moge- Ander werk vond Heptemiz in Til- lijk integreren. Volgens Heptemiz burg, bij de Schiedamsche Leder- is dat heel belangrijk. "Voor veel warenfabriek; die had onder meer ouderen is het te laat, zij zullen de een vestiging aan het Smidspad taal niet meer leren. Maar jongeren en produceerde ook andere zaken moeten proberen zoveel mogelijk dan lederwaren. In die begintijd contact te maken met Nederlan- woonde hij in een pension boven ders en met andere culturen. Zo een café in de Akkerstraat. "Tja, vind je het snelste de weg in de geweldig vond ik dat!" Op de foto achter hen de dat was wel even wennen", lacht maatschappij, naar instanties en van Heptemiz.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13