1 Stuwen in de omgeving van Tilburg houden water vast in verbinding I genda Referendum Nieuwe gemeentesecretaris voor Hil varenbeek 7r> DONDERDAG 6 NOVEMBER 2008 - PAGINA 7 detilburgse KOEF 3 NOVEMBER 2008 - PAGINA 6 Waterschap De Dommel werkt aan voldoende water voor 900.000 mensen in de filmagenda te mug its: Roodkapje et bezoek van Pinki, Fred van der Vleuten, Tilburg lehoekenweg 147 Workshops c ursussen Cursusaankondigingen aanvullen en verbindingen leggen. www.brabant.nl/leven Wij staan voor Brabant! Lezersbrieven Provincie Noord-Brabant Week van de Jeugdzorg 1-8 november it is de titel van een theaters Tilburg. Er srwijk Van Tienho- iserveren: 013-521 en een actieve rol ie soorten muziek, of de Ik ben boos- e Marjolein Bakker, iek heeft gezet. iluizen, Land( ik voel, ik voel wat jij o..., vanaf 6 jaar BER Spoorlaan 434 Til- 35 39 35 b Engel Enschotse- erveren: 06-55 39 sesterplein 1 Tilburg 20 i Bosstraat 1b Moer- irwijk en, 4 tot 7 jaar iluizen, vanaf 8 jaar 9 iet paarse bos, 4 tot Villem II straat 49 1-532 85 32 iouwmeesterplein 1 1-543 22 20 i, vanaf 8 jaar I (in Theater vanaf 8 jaar 9 Engel imaal 12 personen, idag) -iet paarse bos, 4 tot a wordt op 1 januari jwe gemeentesecreta- neente Hilvaren- haar deze week Nico van den met vervroegd ïroorzaakt door en «O en 70 van de voorbeeld van het ijpen. Na de oorlog ontwatering. Beek- etrokken, genormaliseerd i andere reden afgevoerd, en bebou- Stuwtjes Het beleid om voor voldoende water te zorgen en dat door Aart van Wessel (1965) ■g Afrikalaan 96 Dru- 18 39 55 0416-38 n groep 5, 6 en 7 n groep 8 i Theater Het Idee) il (reserveren: 06- Aan de benoeming ging een unanieme voor dracht van de selectiecommissie vooraf. In die commissie waren college, gemeenteraad, managementteam en ondernemingsraad ver- tegenwoordigd. Bij de procedure was ook een fraardiging van het personeel betrokken, foreman (50) studeerde Sociologie aan tan via tel. 013-5353935 atuurmuseumbrabant.nl. aan op welke datum je It doen. De begintijden ig en zondag steeds om uur, op woensdag om ld je snel aan, want vol iddenstoel, 4 tot en 13-528 40 08) Elk kind moet gezond en veilig kunnen opgroeien. Probleemloos opgroeien lukt helaas niet altijd. Hoe graag je dat als ouders en samenleving ook wilt. Een klein deel van de Brabantse jeugd heeft extra hulp, zorg of begeleiding nodig. Voor deze kinderen, jongeren én hun ouders is er jeugdzorg. Jeugdzorg is een belangrijk aandachtspunt voor de provincie Noord-Brabant. De prijs voor plaatsing van een cursus aankondiging wordt als volgt berekend: De kop van maximaal 40 karakters bedraagt 14,50. Voor elke regel (van 35 karakters) méér betaalt u 1,25 extra. Karakters zijn ook: spa ties, punten, komma’s e.d. Het gebruik van het woord cursus /workshop in de kop is niet toegestaan. Een cursusaan- kon-diging is niet hetzelfde als een advertentie en draagt een redactioneel karakter. Dit betekent dat alleen offici ële afkortingen in de Nederlandse taal worden gebruikt. De redactie behoudt altijd het recht tot het aanbrengen van wijzigingen of het weigeren van aangeleverd materiaal. In een cursusaankondiging worden in beginsel geen nissenkoppen geplaatst. Indien men toch tussenkoppen wil, wordt voor elke tussenkop opnieuw €14,50 in rekening gebracht. Alle prijzen zijn exclusief btw. Cursusaankondigingen dienen uiterlijk vrijdag voor plaatsing om 12.00 uur in ons bezit te zijn. van drift naar geestdrift Een workshop van twee dagen, zater dag 22 (10.00 tot 17.00 uur) en zondag 23 november (10.00 tot 16.00 uur) Als je leeft van uit je driften, dan ben je onvrij: bijv, als je vastzit in patronen, of te emotioneel bent, of leeft vanuit een te sterke norm van “hoe het hoort”. Je kunt ook te spiritu eel leven waardoor je gaat “zweven”. Vanuit een verbinding tussen die twee kun je vrij zijn en meer genieten van het leven. Een speels weekend waarin je door middel van ontspanningsoe feningen, geleide fantasie en erva- ringsoefeningen vrijer kunt worden -- ;e relatiefs) je werk en je dagelijks „.en. Leiding Ton en Anita Oostrom Opgave en/of informatie, aanvraag folder: 013 4675021, of zie www. oosterbeek.nu i Brabant vind je aan 434 in Tilburg. Voor iie over de activiteiten seum Brabant zie www. ibrabant.nl Drs. Marty Horeman volgend jaar de nieuv ris/directeur van de geme beek. Het college heeft h benoemd. Horeman volgt Heuvel op, die begin juli pensioen ging. In de omgeving van Tilburg (Moerenburg) neemt Waterschap De Dommel maatre gelen om verdroging tegen te gaan. Het waterschap plaatst stuwen, laten beken kronkelen en dempt sloten. Het is de zorg dat zowel landbouw als natuur in dit gebied over voldoende water kunnen beschikken. Bij het nemen van deze maatregelen is Aart van Wessel nauw betrokken. Hij houdt zich binnen Waterschap De Dommel bezig met het bestrijden van verdroging. Nu de verregende en sombere zomer voorbij is, komt zijn specialisme lichtelijk merkwaar dig over: er is hier toch water genoeg? "De zandgronden in het Dommelgebied houden nu eenmaal slecht water vast. En ondanks we in Nederland een relatief nat klimaat hebben, zijn de waterstanden de afgelopen decennia gedaald", stelt Aart van Wessel vast. "Dat heeft als effect verdroging natuurgebieden en een tekort van water de landbouw." 'Voldoende water' is dan ook een van de onderwerpen waar Waterschap De Dommel aan werkt. De beschikbaarheid van voldoende water voor natuur en landbouw raakt ieder een. Daarom is dit een goed voorbeeld van het belang van deelname aan de verkiezingen van een nieuw bestuur van Waterschap De Dommel. Deze verkiezingen vinden plaats van 13 tot en met 25 november. Iedereen van 18 jaar en ouder kan daaraan meedoen. Waterschap De Dommel strekt zich uit van Eindhoven, langs de Belgische grens, tot aan Tilburg, den Bosch'en Helmond. Net zoals nu de raad de voorgestelde begroting van het College van B&W gaat goedkeuren, zou den ook de burgers in een democratie die moge lijkheid dienen te hebben. Democratie heeft iets met volkssoevereiniteit te maken. Tijdelijk is nog de gemeenteraad wettelijk het hoogste orgaan in een gemeente, maar de ontwikkeling naar een meer democratische samenleving, met onder andere volksraadplegingen, is de volgende stap. Eerst dienen we een goed beeld te krijgen van wat een referendum (volksraadpleging) zou kunnen betekenen. Zoals D66 altijd wist, gaat het om verandering van structuren, zodat de mogelijkheid er is dat burgers hun macht en zeggenschap kunnen laten gelden. De huidige partijpolitieke spelletjes dienen we te vergeten danwel te bestrijden. Een referendum heeft met de algemerie structuur van democratie te maken en niet met gelegenheidsbeslissingen zoals nu in Tilburg met de shoppir Of burgers gebruik zu rendumrecht, is telken- mee gaat duidelijk bijvoorbeel het bewus niet gaan macht deh De verdroging is in feite verc ontwikkelingen in de jaren 60 vorige eeuw. Het is een v effect van menselijk ingrijp koos men voor een snelle jes werden rechtgetrokken, ge zoals dat werd genoemd. Een dat het water steeds sneller werd was de aanleg van meer wegen wing. Ook had de industrie steeds meer grondwater nodig. Als gevolg van dit alles zakte het peil van het grondwater. In de jaren tachtig kwam de kentering. Nu is het waterschap weer bezig met maatregelen om de waterstand te verhogen. "We moeten nog hard werken om voldoende water te krijgen. Het nieuwe bestuur zal hiervoor belangrijke keuzes moeten maken", verzekert Aart van Wessel. Meer informatie www.dommel.nl mens intuïtie Instituut voor intuïtieve ontwikke ling, healing, reading en lightwor- F ker, begint weer op woensdagavond 3 >n je december a.s. in Eindhoven. Bezoek leven onze open middag op 15 november a.s. van 13.00 tot 15.30 in de Aqua marijn te Eindhoven. Ook is er open dag op zat. 8 november a.s: van 13.00 uur tot 16.30 te Amersfoort, info: 033-4758403 www.mensenintuitie.nl ring mail. zullen maken van hun refe- is telkens de vraag, en wie daaraan doen, is afwachten. Eén ding is echter bij de ervaringen in het buitenland, :eld Zwitserland, bij de burgers moet rstzijn aanwezig zijn dat diegene die j stemmen bij een referendum de eigen slegeren of afgeven aan degenen die wél binnen het waterschap wordt uitgestippeld, richt zich op de natuur, de landbouw en op de bebouwde kommen. "We willen deze drie sectoren zo goed mogelijk bedienen in hun wensen voor voldoende water", aldus Aart van Wessel. De maatregelen zijn over het algemeen vrij simpel, maar tegelijk ook veelomvattend. Vaak is er samenhang tus sen de maatregelen. De afgejgpen jaren zijn bijvoorbeeld samen met de provincie en de landbouworganisatie ZLTO zeshonderd stuwtjes geplaatst in watergangen, zoals in de omgeving van Tilburg (Moerenburg). Hier mee kan het water worden vastgehouden, waarmee boeren en natuur hun voordeel kunnen doen. Momenteel wordt gestudeerd op een ingenieuze methode om de drainage- buizen die overal al liggen, ook voor dit doel te gaan gebruiken. gebruik maken van hun recht. Dus als slechts drie mensen op komen dagen, is het logisch dat die drie alle beslissingsmacht van de thuisblij vers hebben gekregen: dat is nu bij de gewone democratische verkiezingen in theorie ook zo! Dit soort gedachten laat zien dat het instrument van referenda in politieke en journalistieke krin gen nog onvoldoende bestudeerd en doordacht is. Willen we werken aan een echte democratie, dan dient de eeuwenlange ontwikkeling op dit terrein voortgezet te worden, en vanuit elke poli tieke stroming is hiervoor veel t-11 we bij de oude structuren, de cr partijpolitiek willen blijven. Iets anders is de inhoud: een bepaalde struc tuur zegt nog niet alles over de inhoud van de kwestie waarover besloten moet worden. Maar nogmaals: de structuur moet wel zo zijn dat er zinvol over de inhoud gesproken kan worden. Dit vraagt natuurlijk ook een vaardigheid van kun nen spreken, kunnen overleggen met anderen. Er is in Tilburg meer ervaring met het refe rendum dan menigeen weet. Alle mensen van Zwitserse afkomst (met Zwitsers paspoort) in Tilbutg kunnen, als ze willen, nog steeds mee doen met de onderwerpen die in Zwitserland aan een referendum zijn voorgelegd. De drempel om een referendum te houden dient vrij laag te zijn, zodat de betrokkenheid van burgers makkelijk gestalte kan krijgen. De voorlichting dient cor rect, eerlijk, feitelijk, juist en dus toetsbaar zijn. Meningen mogen niet hol zijn, maar dienen van deugdelijke argumenten te zijn voorzien. Zijn er bijvoorbeeld twee partijen betrokken bij een kwestie, dan dienen over en weer de betogen die' in de voorlichting verwerkt zijn, acceptabel te worden bevonden. Ik geef hier slechts een richting waarin gedacht moet worden, want van r de details zou ook ik nog een verdere studie el te zeggen, tenzij, moeten maken. oude impasse van Duidelijk is dat het beginnen aan referenda ook op de lange termijn een ontwikkeling in het politieke bewustzijn van mensen zal stimuleren. Er valt dan te leren hoe een vrije gedachtenwis seling mogelijk kan worden, maar dan komen we op termijn wellicht tegelijkertijd ook af van partijpolitiek(e spelletjes) voor de korte termijn. Het vergroot de kans op 'democratische feestjes'. Voor politici en journalisten zou dit niets nieuws moeten zijn, maar wellicht ben ik in het voordeel omdat ik wel eens belangstelling koester voor dit onderwerp en samenwoon met een Zwitserse staatsburger. Ook de komende jaren werkt de provincie, samen met vele betrokken partijen, aan het bieden van goede en tijdige hulp. Het liefst zo dicht mogelijk in de eigen omgeving. Ook steunen we alle 68 Brabantse gemeenten bij de vormgeving van hun Centrum voor Jeugd en Gezin. Hier kunnen ouders en jongeren terecht met alle mogelijke vragen over opgroeien en opvoeden. Want we willen natuurlijk het liefst dat vragen worden beantwoord, vóórdat het problemen worden! Dat kan alleen als alle betrokkenen elkaar ontdek je eigen missie Wist je dat ieder mens een unieke taak te vervullen heeft in het leven? Wil jij graag weten wat jouw per soonlijke missie is? Dan is de spiri tuele workshop ‘Ontdek je missie’ wat voor jou. Deze wordt gegeven op 16, 22 en/of 29 nov. van 12.00 tot ,[jti 16.00. Het herkennen van je missie is de eerste en belangrijkste stap die je kunt nemen voor het neerzetten van je persoonlijke levensproject. De workshop biedt vele praktische infor matie gecombineerd met uitgebreide testen en meditatie. Kosten: 50,- Graag aanmelden bij Maria tel: 013- 5711009 goldenleaf@live.nl frans voor gevorderden of engels voor beginners Slechts 2 voorbeelden van de najaars- trainingen van Bogaers Taleninstituut Lessen worden gegeven in kleine groepen en dus heeft men snel ren dement in het praktisch taalgebruik. 20 lessen van l,5u. vanaf 450,-. Kijk voor de mogelijkheden op www. bogaerstalen.nl en klik op Lesrooster. Uiteraard bent u ook van harte wel kom voor een deskundig advies of een proefles! Inl. 013-5362101. de Katholieke Universiteit Nijmegen. Zij heeft volgens de gemeente Hilvarenbeek brede managementervaring bij gemeenten en daarnaast heeft ze veel ervaring op diverse gemeentelijke beleidsterreinen. In maart vorig jaar vestigde ze zich zelfstandig als interim-manager. Op dit moment is ze werk zaam als interim-manager bij de gemeente Vught. Daarvoor werkte ze onder meer voor de gemeenten Someren en Doetinchem. Horeman wordt de eerste vrouwelijke gemeentesecretaris van Hilvarenbeek. Eén van haar eerste taken in de gemeente is de implementatie van het in gang gezette orga- nisatieoritwikkelingtraject. mindfulness is de basis van meditatie. Mindfulness wil zeggen: aandacht hebben voor jezelf op een open en vriendeli manier, zonder oordeel. Aandachtig zijn op deze manier schept ruimte, brengt ontspanning, en vermindert stress- en pijnklachten. Je laatje min der meenemen door de maalstroom van gedachten. Er ontstaat een leven diger en echter contact met jezelf. Je komt thuis bij jezelf. In 8 lessen raak je vertrouwd met de basis-prin- cipes van mindfulness en heb je een begin gemaakt met het toepassen van meditatie in je dagelijkse leven. De cursus wordt begeleid door Dorle Lommatzsch, geschoold in boeddhis tische en westerse psychologie. Gratis kennismakingsavond donderdag 20 november. Voor info en aanmelding kijk op www.openbewustzijn.nl of bel 5321348.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 7