8© IS I J Z E W kennen dankzij contactcirkels O?9 fc, Ouderen leren nieuwe mensen za Handige artikelen in de Geheugenwinkel a 99 es ites y ‘Je bent er even uit1 verschil. COLOFON Jl 'Inspirerend gezelschap' DONDERDAG 6 NOVEMBER 2008 - PAGINA 15 jETILBURGSE koerier 3 november 2008 graag ;elen of Petra Jansen 1.49 vjww.plus.nl I NOVEMBER 2008 - PAGINA 14' Bij het artikel over de Geheugenwinkel in de Seniorenwijzer van 23 oktober is een groot deel van de foto's niet geplaatst door een technische storing. Hierbij plaatsen wij ze alsnog. Persoonlijke benadering Om de ouderen gemakkelijker te benaderen, is ervoor gekozen gebruik te maken van sleutelfigu- centraal: op donder- wijkcentrum Spijker- 20 november van u. .alm (Eikenbosch 1 4 o maandag 17 november ten, cursussen en andere in Gasthuisring/Vredeswijk (Vredeman de Vriesstraat 38). Tijd: 14 tot 16 uur. Toegang gratis, evenals koffie en thee. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in OeTilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- IVerheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, (Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar. Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de wen weken om 12 uur. legt Lumens uit. "De meeste leden zijn weduwe of weduwnaar. Dat betekent wel dat ze veel steun bij elkaar kunnen vinden, omdat ze hetzelfde hebben doorgemaakt." De leeftijd van de deelnemers varieert; ér zijn jonge ouderen bij en mensen van boven de tachtig. Riet Kemperman (86) heeft twee dochters. Ze werken veel, dus ze kan niet altijd bij hen terecht. Toen ze in het wijkcentrum werd gevraagd voor de contactcirkel, zei ze dan ook meteen ja. "Ik vind het leuk om contact te hebben met andere ouderen, je bent er even uit." Samen met enkele andere dames zit ze in een kaartclubje. Eens in de veertien dagen wordt er gejokerd, steeds bij een van de vrouwen thuis. "Maar we kaarten niet alleen, soms kletsen we ook gewoon of we kijken wat tv. Voor mij is het een uitje!" niet kan. Maar bij andere deelne mers loopt het contact weer heel vlot." Alle deelnemers hebben een informatieboekje ontvangen met daarin een adreslijst. Daarin staan de bestaande groepjes vermeld. "Er staan ook suggesties in voor nieuwe groepjes. Zo is er iemand die veel van computers weet en die dat graag met anderen deelt. Een andere deelnemer wil graag samen met andere ouderen koken en eten." De leden van de nieuwe contactcirkel mogen dan onder ling al kleine groepjes hebben gevormd, toch wilden ze graag nog een keer met alle deelne mers een activiteit ondernemen. Op 20 november gaan ze samen eten in wijkcentrum Hoogvenne. Lumens: "Misschien kunnen we zo mensen interesseren vóór een eetgroep!" Interesse in de contactcirkels? Bel naar het Centraal Afspraken bureau van de ouderenadviseurs van De Twern, tel. (013) 5350505 (werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur). ren in de wijk. Bijvoorbeeld een lid van een ouderenbond of iemand uit de bewonerscommissie van een wooncomplex voor senio ren. "Die persoonlijke benadering werkt beter dan dat je een adver tentie plaatst of alleen een folder verspreidt", zegt Lumens. Om de drempel laag te houden, heeft de Twern ervoor gekozen een theatergroep te laten optreden tijdens de eerste bijeenkomst van geïnteresseerden. Lumens: "Bij die bijeenkomst in zorgcentrum Kohingsvoorde heeft theatergroep Nocturne het stuk Pozitiev blijfe opgevoerd. De voorstelling ging 1.^11 Li .^atergezelschap met 5 die aan een sketch werken voor een tv-auditie. Daar bij kwamen allerlei thema's aan bod, zoals psychische en fysieke achteruitgang en financiële proble men. Na de voorstelling was er een gesprek met het publiek, waarbij de aanwezige senioren hun eigen ervaringen konden vertellen met deze en andere thema's." De Ontdekking heeft als voor beeld gediend voor onze nieuwe groep", vertelt ouderenwerker Kitty Lumens van de Twern, die de nieuwe cirkel in Zuid heeft georganiseerd met haar collega's Bep van Poppel en Sule Kaplan. "De insteek is positief: ouderen nieuwe sociale contacten laten opdoen", legt Lumens uit. "Daar- Over een theatc naast geeft het mensen een veilig oudere spelers c gevoel als ze anderen kennen op werken voor ec wie ze een beroep kunnen doen." Verlenging inschrijving woningzoekenden veranderd De procedure voor het verlengen van de inschrijving van woning zoekenden is gewijzigd, dus ook voor wie ingeschreven staat voor een senioren- of een aanleunwoning. Voorheen kregen ingeschre ven woningzoekenden eenmaal per jaar een acceptgiro in de bus. Maar nu krijgen ze enkele maanden voor de inschrijving verloopt een brief. Daarin staat dat de woningzoekende op de internetsite van Woning in Zicht (WiZ) een machtiging moet geven om auto matisch €10,- euro te laten afschrijven. Wie geen computer en/of internet heeft, dient naar het kantoor van de woningcorporatie te gaan en daar het inschrijfgeld met een pinpas betalen. Bij Tiwos is het ook mogelijk telefonisch een machtiging te geven voor het overmaken van het inschrijfgeld. Als de woningzoekende niet bin nen drie maanden reageert, vervalt de inschrijving. Gratis oogtest voor 70-plus automobilist De gemeente Tilburg geeft een gratis zelftest voor de ogen aan 70-plussers die een lichamelijke keuring voor verlenging van het rijbewijs moeten ondergaan. De ogentest bestaat uit oefenkaartjes die een verkleining zijn van de bekende leesborden die oog- en huisartsen gebruiken. Zo kan de 70-plusser die zich zorgen maakt over de conditie van zijn of haar ogen rustig de test thuis doen, in plaats van naar de opticien of oogarts te gaan. De gemeente geeft de gratis zelftest mee bij de papieren voor de medische keuring (Eigen Verklaring). Meer informatie: www.rijbewijskeuringen.com of de gemeente Tilburg, tel. (013) 2131313. Informatie over thuiszorg Thebe Thuiszorgorganisatie Thebe verzorgt op een informatiemiddag over haar dienste activiteiten in het trefpunt voor seniorer, Steun Zestig ouderen bezochten die eerste bijeenkomst. Uiteindelijk meldden dertien van hen zich ook daadwerkelijk aan voor de con tactcirkel. Dat lijkt weinig, maar Kitty en haar collega's zijn tevre den. "Het is een bekend gegeven dat maar een klein deel van de bezoekers fï& zó‘n eerste bijeen komst ook de stap zet naar deel name aan de groep." Opvallend is dat de groep slechts twee mannen telt. "Ja, vrouwen hebben nu eenmaal een hogere levensverwachting dan mannen", bij een van de Salorigé (013) 8507930 of Jan, Weer met iemand samen? Op latere leeftijd contacten leggen kan voor sommigen lastig zijn, een nieuwe relatie aanknopen nog meer. De bibliotheek Midden- Brabant is, behalve een mooie ontmoetingsplaats(!),'een plek waar 50-plussers in diverse boeken tips kunt vinden om deze stap iets gemakkelijker te maken. Bijkomend voordeel: de bibliotheek heeft lage drempels! Peter van Straaten wist het kernachtig te verwoorden in de titel van zijn boek Hoezo oud?. Deze bundel bevat schrijnende en grappige tekeningen en teksten over het bestaan van de ouder wordende mens, relatieproblemen en generatieconflicten. Seksuologe Hannie van Rijsingen schreef het prettig leesbare Senioren op vrijersvoeten: wat vijftigplussers willen weten over seksualiteit, intimiteit en relaties. Opnieuw verliefd worden na je vijftigste en een nieuwe relatie opbouwen is heel anders dan wan neer je jong bent. De auteur Jaap Willems verloor zijn vrouw na bijna dertig jaar huwelijk, besloot om alleen verder te gaan, maar opeens kwam er toch weer een vrouw in zijn leven. Een zeer persoonlijk verslag, getiteld Late liefde. Met hart en ziel: gedachten gebeden is een van de titels van Toon Hermans. Gebeden en cursief gedrukte mijmeringen. Toon bewondert en verwondert zich, komt tot de conclusie dat bidden, spreken met God, te leren is. Niet alleen vanuit verdriet, maar ook bij gelukkige gevoelens, ieder op zijn manier. Alice Munroe schreef Liefde slaapt nooit. Het zijn negen verhalen over oudere vrouwen in een kleinsteeds milieu in Canada die op latere leeftijd nog ondervinden wat liefde is. Van ex naar next: daten na je vijftigste is de opvallende titel van een boek van Tanja de Wit. Het gaat over daten via internet of op een andere wijze, want ook veel alleenstaande 50-plussers willen uiteindelijk toch een nieuwe relatie, ondanks en/of dankzij eerdere ervaringen. De meeste ouderen ondernemen graag geregeld iets leuks: een eindje wandelen in de bossen, winkelen of bezig zijn met een hobby, zoals tekenen of schilderen. Het fijnste is het als je die dingen samen met anderen kunt doen. Om het gemakkelijker te maken contacten te leggen en mensen te vinden die dezelfde interesses hebben, kunnen Tilburgse ouderen deelnemen aan nieuwe contactcirkels. Ouderen kerkers van de Twern hebben die in alle stadsdelen opgezet. Een paar jaar geleden is in Til- burg-West contactcirkel De Ont dekking van start gegaan. Daar kunnen ouderen uit heel Tilburg nog steeds terecht om nieuwe mensen te leren kennen. Daar naast worden er nu dus nieuwe contactcirkels opgezet in Tilburg- Noord, Goirke-Hasselt-Bouw- meesterbuurt, Oud Noord-Oost, de Reeshof, en in Tilburg-Zuid/ rentrum. De contactcirkel in Zuid/centrum 6 bedoeld voor ouderen in de kijken Kpningshaven, Binnen stad, Groenewoud, Trouwlaan, Uitvindersbuurt, Oerle, Kórvel, St. Anna en Westend. "Contactcirkel Nieuwsgierigheid, dat was de reden dat Jan de Kuyer (77) zich aan meldde voor de nieuwe contactcirkel in Tilburg-Zuid. "Ik zag een aankondiging hangen op een mededelingenbord in het wijkcen trum. Het is niet dat ik in een isolement zat, maar ik ben gewoon altijd op zoek naar nieuwe sociale contacten. En dan met name communicatie met diepgang, het hoeft voor mij niet altijd over koe tjes en kalfjes te gaan. Geef mij maar inspirerend gezelschap." Dankzij de contactcirkel heeft hij nu ongeveer één keer per week contact met een andere man van dezelfde leeftijd. "We onderne men geen activiteiten buiten de deur, meestal praten we over van i alles en nog wat. Hij komt op bezoek of we bellen elkaar. Ik weet peel van computers en daar kan ik hem mee helpen. En hij heeft pok weer hobby's die ik interessant vind. Wat mij betreft is de con tactcirkel een goed initiatief." Inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers De komende weken organiseren de mantelzorgconsulenten van de Twern weer inloopbijeenkomsten over verschillende onderwerpen. De toegang is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig. Het Persoonsgebonden budget (PGB) is het onderwerp van de inloop op woensdag 12 november (13.30 - 15.30 uur) in wijkcen trum 't Kievitslaar (Reinevaarstraat 55). Hoe je professionele zorg kunt krijgen voor een thuiswonende zieke of gehandicapte, staat op twee inlopen dag 13 november van 13.30 tot 15.30 uur in beemden (Don Sartostraat 4) en op donderdag 2 19.30 tot 21.30 uur in cultureel centrum De Schalr Berkel-Enschot). Tijdelijke vervanging van de mantelzorger. ofwel respijtzorg, is het onderwerp op vrijdag 21 november (13.30 - 15.30 uur) in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Meer informatie over inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers: de Twern, tel. (013) 5839999. Nieuwsgierigheid filosofisch beschouwd Op vrijdag 14 november geeft dr. Paul Overmeer een openbare lezing over de ethiek van nieuwsgierigheid bij Sed Vitae, de stu dentenvereniging van Seniorenacademie Brabant. Naast een cultuurhistorische en psychologische uitleg over nieuwsgierigheid gaat Overmeer vooral in op filosofische gezichtspunten over dit onderwerp. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijver- laan 2, bij station Tilburg-West) begint om 14.00 uur. Toegang: €5,-, leden Sed Vitae €2,50. Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) houdt Marto Mode op vrijdag 7 november van 14 tot 16 uitverkoop. Op dinsdag 11 november begint om 15.00 uur de Elfde van de Elfde viering met de prins of prinses, de Raad van Elf van het Reesridderhof en zanger/accordeonist Hugo Moeskops; entree €2,50. Op vrijdag 14 november verzorgt mevrouw Timmermans om 15.00 uur een presentatie over wasattributen van vroeger: de tobbe en het was bord; entree €1,-. Woensdag 19 november treedt vanaf 19.30 uur de Kazoo Harmonie op, met blaasinstrumenten die onder meer van een waterleidingpijp en een pepermolen gemaakt zijn; entree €2,50. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn vanaf een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. In wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) is er op vrijdag 7 november van 20 tot 24 uur een dansavond voor ouderen; entree €1,-. In ontmoetingsruimte De Driehoek in de Reyshoeve pas sage (Gendringenlaan 179) zijn er op de zondagen 9 november,14 december, 11 januari en 8 februari van 14.00 tot 15.30 uur salsa- lessen. Kosten per les €2,-, voor vier lessen €7,-; kijken mag ook. Op maandag 17 november is er van 14.30 tot 16.30 uur in De Driehoek een gezellige middag met leuke muziek, zang en dans; gratis entree. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunnen kaartliefheb- bers op woensdag 12 november rikken of jokeren. Kosten €1,20; aanvang 10.00 uur. Bloemstukjes maken kan er op woensdag 19 november vanaf 10 uur; informatie bij Nelleke, tel. (013) 5950303. KBO Goirke Hasselt houdt op vrijdag 14 november om 14.00 uur een levensmiddelenbingo in wijkcentrum De Poorten (Has- seltstraat 194). Kaarten kosten €3,50 voor tien ronden. De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving. Deze maand is De Salon op zondag 23 november van 16 tot 19 uur bij een van de Salongangers thuis. Informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 8507930 of Jan, tel. 5350029. 1 Klok met een duidelijk leesbare dagaanduiding. De dagkalender biedt dankzij een duidelijke dagindeling ruimte om afspraken overzichtelijk te noteren. Ook is er ruimte voor andere notities. Jen 4 Als het geheugenprobleem zwaarder wordt, kunnen in de dagkalender pictogramstickers geplakt worden voor afspraken met bijvoorbeeld de kapper, de pedicure of dagopvang. i Naar aanleiding van de onderwerpen van het Geheugenspel kunnen gesprekken gevoerd worden over heden en verleden. Dankzij foto's op de sneltoetsen van de Geheugentelefoon is het gemakkelijker een familiedlid of vriend te bellen. Informatieboekje Voor de dertien deelnemers volg den nog drie bijeenkomsten: om kennis te maken met elkaar, om dieper op ieders interesses in te gaan, en om iedereen de gele genheid te geven een activiteit te kiezen. Per activiteit werd één contactpersoon benoemd. Inmiddels zijn al enkele kleine groepjes actief. Zo zijn er twee dames die regelmatig samen gaan fietsen en twee heren die eens per week contact hebben. Daarnaast is er een kaartclubje ontstaan. Lumens geeft aan dat soms wat steun nodig is bij het maken van afspraken. "Sommige ouderen vinden het lastig samen iets te plannen. De een kan op donderdag niet en de ander heeft weer een andere dag dat ie echt <S)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 15