I EE ers Begroting 2009 Begroting biedt ruimte voor alle Tilburgers I r Lichte stijging woonlasten en ozb blijft gelijk Kermis nog feestelijker Kriskras door de begroting Meest solide begroting sinds jaren In de voetsporen van Vincent van Gogh I DE TILBURGSE KOE DONDERDAG 30 OKTOBER 2008 - PAGINA 8 DE TILBURGSE K “Zonder hulp van de burgers wordt stad niet veiliger" ‘Tilburg is nog steeds de goedkoopste grote stad" Het college biedt de raad een duurzaam sluitende begroting aan waarin op een verstandige manier in de toekomst geïnvesteerd wordt. Dat is mogelijk door de I mer dragf van Het plaatje van de woonlasten 2009 voor de gemiddelde Tilburgse woning (met een waarde van 193.152 euro) ziet er als volgt uit: o 0% 170,75 174,16 174,16 Afvalstoffenheffing 237,24 244,52 260,03 15,51 6,34% Totale woonlasten 25,13 5,06 482,25 496,57 521,70 Vergaderingen openbaar In de begroting van de gemeente Tilburg gaat ruim 900 miljoen euro om. Bij de inkomsten en uitgaven gaat het om ontzettend veel verschillende bedra- Stijging in 2007 2008 voorstel 2009 Stijging in euro s MaarJ gestegen uitgaven van de landelijke overheid, waardoor Tilburg automatisch een hogere bijdrage krijgt. Praktisch houdt dit in dat er in 2009 6,8 miljoen euro meer ruimte is op de begroting. Met dat geld wil het college vooral extra investeringen doen op fysiek en sociaal terrein. Aau inw Vee kosl De Tilburgse kermis heeft volgend jaar een aantal primeurs, om het grootste evenement van de stad nog een extra feestelijk tintje te geven in het jubileumjaar 2009. Zo heeft het college het voornemen om een ker- misnacht te organiseren die duurt tot de horecaslui- tingstijd (04.00 uur). Onroerend zaakbelastingen Eigenaar Rioolrecht Aansluitrecht Afvoerrecht Wist u dat de vergaderingen van de gemeenteraad openbaar zijn? Speciaal voor geïnteresseerde burgers is er in de raadzaal een tribune. De begrotingsbehan delingen zijn misschien voor u een mooie aanleiding om de raad eens van dichtbij te bekijken. Uitgav Realis Fotogi 54,43 23,46 51,89 22,37 61,15 26,36 6.72 2,90 12,34% 12,34% er wordt ge mocht ni de burge bedrijfsv zal aansi de laagsl zorgen o Bijstand, worden v sus Reusel (T waarde League. Toev rug zijr debeleü Werk er hiervoo nu opg< is. Uit c woonla: men da zijn zomaar wat ergernissen in het ekt graag extra 180.000 euro uit om Tilbt een die Tilbt Daarom stimuler we dat kunnen c Het college stelt serveren moet kon HBS i Same een 1 niet geru de WM0 op zorg i vanzelfs, bezuinig zullen wi ervoor o worden i voer. Ma; doen in enorme 1 Dat is in K of er op F maatsch; in onze 1 eerste pi Om diez van nieu centra k< te wacht accomm valt. Stee stenen v de accommodaties in Theresia/Loven-Besterd en Wandelbos mogelijk te blijven maken. i in zeven iale aandacht. Vandelbos, gen, grote en kleine. Alle bedragen hebben hun eigen verhaal, hun eigen acti viteit of ondersteuning. Een greep uit het aanbod. “Hoe lang het niet is voorgekomen weet ik niet, maar lang. Ik heb het in ieder geval nog nooit meegemaakt dat de gemeentebegroting voor vier jaar sluitend kon worden aangeboden."Wethouder Hugo Backx van financiën is meer dan tevreden over door het college ingediende begroting. De gemeente investeert volgend jaar 1,5 miljoen meer in de sociale veiligheid in de stad. Er komt een taskforce bestaande uit gemeente- en politiemensen die maatregelen gaat bedenken om met name het aantal woninginbraken, straatroven, fietsendiefstallen en vernielingen (inclusief graffiti) omlaag te brengen. (TVPR) komt met ioor onze stad mee Het college wil “In 2010 uit de top tien van meest onveilige steden” De woonlasten die het gevolg zijn van gemeentelijke heffingen, stijgen in Tilburg volgend jaar met gemiddeld 5,06 procent. Het college doet er alles aan om de lasten voor de burgers zo laag mogelijk te houden, onder meer door de ozb niet te laten stijgen. i capaciteit jolitie 10 duizend euro. Verder is tnet van de NS wordt uitge- -rmis. twee podia komen, waar trtiesten optreden. De kosten en geschat op 20 duizend Wat inwoners van Tilburg van die anderhalf miljoen extra gaan merken, zegt hij, is dat “we ons meer gaan focussen op veelplegers, mensen die overlast veroorzaken in wijken en Marokkaanse en Antilliaanse jongeren die - verder - dreigen af te glijden. Qua delicten zullen we ons vooral bezighouden met straatroven, drugs- en geweldsdelicten, fietsendiefstal, vernielingen/graffiti en inbraken bedrijven, woningen en auto's. Ook krijgen de ze meest onveilige Tilburgse wijken meer specie'- - Dat zijn Groenewoud, Sint Anna, Theresia, War.u Stokhasselt, Besterd en Centrum.” Zoals voor alle burgers de prijzen met de jaren stijgen, zo stijgen die ook voor de gemeente en de instellingen die van haar subsidie afhankelijk zijn. Gas, water, elektriciteit, perso neelskosten, inkoopkosten, ga zo maar door. In 2009 verwacht het college een totaal gemiddelde prijsstijging van 0.75 pro- cent, wat neerkomt op een bedrag van 726.000 euro extra. Veel concreter kan hij op dit moment niet zijn, maar bij woninginbraken, zegt Swinkels, is het een voor de - hand liggende maatregel om ervoor te zorgen dat meer woningen het Politiekeurmerk Veilig Wonen krijgen. “Als je huis dat keurmerk heeft, is de kans op inbraak 95 procent kleiner dan bij woningen die dat niet hebben. Dat scheelt nogal. Sinds 2005 is er in geen enkele woning met het politiekeurmerk ingebroken.’’ Stichting Top Volleybal Pegasus Re haar topvolleybalteam naar Tilburg, kan doen in de landelijke Volleybal 1 dit steunen met 75.000 euro. Wethouder Hugo Backx (financiën): "Met de bestaande begroting en dan nu de hoger uitgevallen bijdrage van het Rijk kunnen we een zeer groot deel van de afspraken in het coalitieakkoord al direct in 2009 realiseren. Dat is bijzonder. Erg belangrijk daarin is dat we een duurzaam sluitende begroting kunnen realiseren, dié garandeert dat het beleid ook de komende jaren financieel goed onderbouwd is. In de ontwerp-programmabe^roting in iden we nog een aantal risico's en die hebben we op mier goed kunnen minimaliseren. Nog steeds geldt dat ibineren met zeer lage lasten voor de burger. Zo orbeeld niet, zelfs de inflatiecorrectie is niet begroting wordt op 3, 10 en 11 november :raad behandeld. Graffiti, vandalisme, het z straatbeeld. Het college trek. deze verloedering te bestrijden. Frans Swinkels, directeur Veiligheid bij de gemeente is “heel blij” met de extra financiële injectie voor het veiligheidsbeleid. “Ik verwacht hierdoor ook echt op redelijk korte termijn resultaten te kunnen boeken. Op het nieuwe lijstje van meest onveilige steden dat binnenkort verschijnt, staat Tilburg op de zesde of zevende plek. Mijn doel is om in 2010 uit de top tien te zijn. Dat dat kan, daar ben ik van overtuigd. We hebben eerder door goed beleid een flinke daling van het aantal woninginbraken bewerkstelligd.” Momenteel bouwt de gemeente in de stad veel multi functionele accommodaties, waar scholen, zorgfuncties, kinderopvang, ouderenverenigingen, huisartsen of andere zaken terecht kunnen. Deze ruimte is hard nodig, omdat veel mensen in buurten graag een centrale plek voor al hun acti viteiten willen. Doordat de marktprijzen flink zijn gestegen, maakt het college 1,7 miljoen euro extra vrij om de bouw van belangrijke functies te verdwijnen„zoals conciërges en mede werkers van de Diamantgroep. Een ongewenste ontwikkeling, dus wil het stadsbestuur met de landelijke politiek om tafel om voor de lange termijn naar een oplossing zoeken. Het gaat hier immers om mensen die zelf belangrijke ervaring opdoen met hun baan en zij leveren een nuttige bijdrage aan de stad. Het college vindt het onterecht als zij door een bezuiniging werkloos zouden worden en investeert nu om dit te helpen voorkomen. Een belangrijk punt bij de coalitieonderhandelingen dit voorjaar was het onderhoud van de wegen. De raad had er zwaar op aangedrongen daarin te investeren. “Dat doen we nu dus ook”, aldus wethouder Backx. “Maar ook hier voor geldt dat het probleem niet helemaal is opgelost. We kunnen er nu zoveel in investeren dat er geen gekke din gen gebeuren. We houden het beheersbaar. Maar al met al ligt er een heel verantwoord pakket. De begroting ziet er voor vier jaar solide uit en we slagen erin om die sociale en fysieke investeringen te doen die echt nodig zijn. En dat terwijl we de woonlasten voor de burgers vergeleken met andere grote steden heel laag houden. We bevriezen de onroerendezaakbelasting en ook de afvalstoffenheffing en rioolrechten blijven laag. We zijn nog steeds veruit de goedkoopste grote stad van Nederland.” )urg is een stad met vele gezichten. Ze kan leunen op i rijke historie, maar ook op de vele creatieve talenten ""'burg verrijkten. Dat willen we graag zo houden. i hecht de gemeente zeer aan cultuureducatie en het iu>eren van creatief talent. En het is helemaal mooi als kunnen doen op een historisch betekenisvolle plek. elt aan de raad voor om 143.000 euro te re- Voor de realisatie van Vincent's tekenlokaal, dat tornen in het Paleis-Raadhuis. Dit was ooit de Rijks- waar Vincent van Gogh zijn eerste tekenlessen volgde. ten met het stadsmuseum worden in het Paleis-Raadhuis klein museum en een digitaal tekenlokaal ontwikkeld waar jongeren zich uit kunnen leven. Educatie en de ont wikkeling van tekentalent komen hier samen en een stukje historie van Tilburg wordt weer zichtbaar en voelbaar op de plek waar het ooit voor Vincent begon. tijei winst is voor an WMO ee omdat t komen t zaamhe in conci oversch: moet ec bel. Als ten geoi nodig o ambitie: organis; grens w en servi aangekc college groepen de maai onderhc gemaak alles wi S ambitie: goed unv juni hadc deze manier goei we dit afles comL stijgt de ozb bijvoorl doorgevoerd." De bes door de gemeentere Tilburg viert de ontmoeting van culturen op tal van ma nieren. Met festivals als Via del Mondo, het Gipsyfestival en Festival Mundial maakt de stad een feest van verbroedering. Nieuwste evenement is de T-Parade, een combinatie van zo mercarnaval, danceparade en gay pride dat al twee keer met groot succes is gehouden. Het college wil dit feest met struc tureel 75.000 euro stimuleren. De kosten worden geraamd op het de bedoeling dat het nachtr._. breid naar alle dagen van de kerm Op het kermisterrein moeten ook bekende en minder bekende ari voor de programmering worder euro. Verder wordt het kermisterrein uitgebreid. Door de aanleg van de Cityring en de reconstructie van de Heuvelring en de Heuvel is er minder ruimte voor zogenoemde grootver- maakzaken. Om toch voldoende grote attracties een plek te kunnen geven, wordt het kermisterrein uitgebreid tot aan de Schouwburg. De begrotingsbehandelingen vinden plaats op maandag 3, maandag 10 en dinsdag 11 november. De behandelingen beginnen op 3 november om 15.00 uur met de algemene beschouwingen door de fractievoorzitters. Hierin reageren zij op de plannen van het college. Hoe lang zij aan het woord mogen zijn, is afhankelijk van de grootte van de fractie in de gemeenteraad. Zo mag de PvdA tien minuten spreken en D66 vier minuten. Na een schorsing is in de eerste termijn het college aan de beurt. De wethouders geven een reactie op de beschouwingen. Het college heeft daarvoor in totaal 35 minuten. Tijdens de tweede termijn, na de dinerpauze, geven de fractievoorzitters een reactie op de algemene beschouwin gen van de andere fracties én op de eerste termijn van het college. Collegeleden kunnen, op uitnodiging, deelnemen,;» aan de discussie. Een week later vindt het inhoudelijke debat plaats. Op maandag over de beleidsterreinen Maatschappij en Fysielfc Op dinsdag komen Economie en Modern Bestuur aan de g| orde. Dit is ook het moment waarop wordt gestemd over ingebrachte moties en amendementen. 9 Meer informatie: www.tilburg.nl -> gemeente gemeenteraad Fysiek De financiële ruimte wordt benut voor impulsen in zowel fysiek als sociaal gebied. Een groot deel betreft een extra bijdrage in de spaarpot voor grootschalige investeringen (de RGI) van 3.8 miljoen euro in 2009 en 2,1 miljoen in 2010. Dit maakt toe komstige investeringen in infrastructuur en fysieke projecten mogelijk. Denk bijvoorbeeld aan de verdere financiering van de bereikbaarheid van de binnenstad. Ook stelt het college aan de raad voor om in 2011 (2,1 miljoen) en 2012 (1,1 miljoen) extra te reserveren voor onderhoud van de wegen. Voor 2009 en 2010 was al extra geld uitgetrokken. De komende vier jaar kan de gemeente zorgen dat meer wegen, straten en pleinen er verzorgd bij komen te liggen. De afgelopen jaren is de uitvoering van het armoedebestrij- dingsprogramma ‘De Cirkel Doorbreken’ een enorm succes gebleken. Veel mensen vinden hun weg naar de speciale bij- standsprogramm's die door de raad in het leven zijn geroepen. Het college wil deze groeiende groep mensen geven waar ze recht op heeft. Daarom stelt het voor om structureel 860.000 euro op de begroting op te nemen. Ook wil het college de ko mende vier jaar structureel 226.000 euro extra investeren in sport. Onder meer voor onderhoud aan de Cruyff Courts en voor de exploitatie van de sportvoorzieningen op Stappegoor. “Natuurlijk blijven we ook boeven vangen, maar als burgers zelf niets doen aan hun persoonlijke veiligheid, lossen we de problemen niet op,” stelt de directeur Veiligheid nadrukkelijk. Frans Swinkels: “Kijk goed naar adviezen qm te voorkomen dat je slachtoffer wordt van straatroof of woninginbraak. En als je iets ziet gebeuren dat je raar vindt, meld dat dan.” Bij de presentatie van de begroting deze zomer, gaf het college aan dat een aantal forse knelpunten nog niet wa ren opgelost. Zo worstelde het nog met een overschrijding van een miljoen euro op de bijzondere bijstand. Backx: “Dat is nu opgelost. Het is goéd dat meer mensen de weg naar de bijzondere bijstand weten te vinden. Dat willen we ook. We hebben er actief op gewezen gebruik te maken van hun recht daarop. Tegelijkertijd zijn we ruimhartiger geweest bij het toekennen van bijzondere bijstand, zoals we dat hebben aangegeven in onze armoedenota 'De cirkel doorbreken’. Ook zag het er deze zomer nog donker uit voor tal van medewerkers in buurthuizen, het onderwijs (conciërges) en bij culturele en welzijnsinstellingen die in een gesubsi dieerde baan zitten. Door het opdrogen van rijkssubsidie hiervoor, moest voor ontslagen worden gevreesd. Backx: “Doordat de financiering hiervoor door het rijk is vermin derd, dreigen er bij ons miljoenen aan tekorten te ont staan. We zijn er nu in geslaagd om een buffer te vormen om de ergste knelpunten op te lossen. Dat geeft ons de tijd om -samen met het rijk- na te denken over hoe we dit probleem vanaf 2011 gaan oplossen. Dat geeft een zekere rust, maar het probleem is zeker niet van de baan. We stoppen nu ruim 3,5 miljoen in een fonds om die banen in stand te houden.” Met de anderhalf miljoen kopen we in feite extra c’7"~ in die wordt ingezet bovenop wat gemeente en politic al doen, legt Swinkels uit. “Een deel van het geld zal worden besteed aan het maken van een goede analyse van de woninginbraken, straatroven, fietsendiefstallen en vernielingen in de stad. Dah moet je denken aan vragen als wie zijn de daders en hoe komt het dat “1,5 mHIOCH CXtra mensen slachtoffer worden? De taskforce VOOK VCllighdd is ervoor om daar zowel in de preventieve als repressieve sfeer maatregelen tegen te bedenken. Preventie en repressie moeten slim op elkaar worden afgestemd, zodat we niet gaan dweilen met de kraan open. We gaan voor een duurzame daling van de criminaliteit.” “We zijn de aansporing vanuit de raad om de begroting meer solide te maken, bepaald niet uit de weg gegaan. Vorig jaar zaten we in de meerjarenbegroting nog met een gat van acht miljoen. Deze zomer konden we al een begro ting laten zien die drie jaar achtereen op nul uitkwam. Nu is.de begroting tot en met 2012 sluitend. Bovendien reali seren we daarin zo’n beetje ons gehele collegeprogramma. Nee, we hebben ons niet rijk gerekend. De begroting is zeer degelijk." Dat het college hierin is geslaagd, is voor een belangrijk deel te danken aan een financiële meevaller van bijna zeven miljoen van de rijksoverheid. “Die extra miljoenen krijgen we omdat het kabinet ook meer uitgeeft dan oor spronkelijk gepland. Zo heeft het rijk investeringen in de kinderopvang naar voren geschoven. Alle gerheenten pro fiteren van die hogere rijksuitgaven", legt Backx uit. De gemeente bezuinigt ook op zichzelf. Binnen de eigen organisatie wordt 1,1 miljoen euro bezuinigd op extra inhuur van derden, vervanging van pc-apparatuur door goedkopere werkplekken en door de samenvoeging van het Brabants Afvalteam (BAT) en het Sportbedrijf. Ook op lopende pro- gramm's is bezuinigd: 1,2 mijoen. Parkeren per saldo niet duurder De gemiddelde stijging van de parkeertarieven blijft vol gend jaar beperkt tot de inflatiecorrectie (2,54 procent). Dat stelt het college voor aan de raad. Volgens wethouder Johan van den Hout (verkeer en vervoer) wordt parke ren in de stad hierdoor per saldo niet duurder. Parkeren in parkeergarages blijft goedkoper dan in de openbare ruimte. “Met dit tariefbeleid proberen we zo veel mogelijk te voorkomen dat de openbare ruimte wordt ontsierd door blik”, aldus Van den Hout. Het uurtarief voor de parkeergarage bij het Pieter Vreede- plein blijft 1,80 euro per uur. Vanaf 19.00 uur kan hier tot sluitingstijd voor hët promotietarief van 5 euro worden geparkeerd. De tarieven in de garages Emmapassage,-Tivoli en Louis Bouwmeesterplein stijgen met 10 cent per uur. Parkeren in de Emmapassage gaat hierdoor evenveel kos ten als in de Pieter Vreedepleingarage. Kredietcrisis De gemeente heeft gelukkig nog weinig last van de kredietcrisis die momenteel de financiële markten beheerst. Al het geld staat bij als veilig gemarkeerde banken op de rekening en de gemeen te belegt ook niet in risicovolle aandelen. Toch is er een nadelig effect te bespeuren. Een verwacht superdividend (260.000 euro) van de Bank Nederlandse Gemeenten blijft voorlopig uit. Sociaal Een andere financiële tegenvaller komt uit Europa. De Europese Extra geld gaat ook naar sociale onderwerpen. Het college re- Commissie besloot onlangs om bepaalde onkruidbestrijdings- serveert voor 2009 en 2010 respectievelijk 1,6 en 2,1 miljoen middelen te verbieden. Dit betekent dat veel onkruid vanaf euro om veel gesubsidieerde banen in stand te kunnen houden, volgend jaar weer ouderwets met de schoffel verwijderd moet Door een landelijke bezuiniging dreigen veel maatschappelijk worden, een extra post van 272.000 euro per jaar.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 8