WIJZE Geheugenwinkel biedt helpende hand 1 bij vergeetachtigheid en dementie )ER :ure Dementieconsulenten I >lstaaf M=B| 'er IP... COLOFON ÏATS! iten icon DAG URG .13 :htend - DONDERDAG 23 OKTOBER 2008 - PAGINA 11 DETILBURGSE koerier enhouwers ilderwerken en Petra Jansen beschrijft 250 gram ilburg iterschilder.nl iktische hulpmiddelen Zij willen het taboe op 1 en als de dementerende uit bed stapt, gaat er een alarm af.” ilitieke scho- oktober naar Ook zijn er Museum en bijdr Dec /.blicon.nl Gehe1 koop, doelg 1 of een toetsen. lige hulpr.i.w- kalenders en jroducten voor „.Jlende stadia dementerenden bestaat er snoe- zelmateriaal om de zintuigen te prikkelen; daar hebben we infor matie over.” met fototoetsen verkopen mobieltje met voorkeurstc Dat vertellen we onze klanten dan ook. We verwijzen mensen dus door voor dingen hebben. Het bela we de doelgroep kunnen helpen.” gere dames zijn Jieën, volksmu- nop woensd?" orenlaan 4). 3 23 OKTOBER 2008-PAG|Nt OKTOBER I 6.00 uur oeten nakijken leerd pedicure idanalyse door Isspecialistes. >n Stukadoorsbedrijf 12 jezet door de dementieconsulenten. Zij omgeving te ing van de ft informa- overleners die runnen bij de een fotohouder van Ikea met bla den die je om kunt slaan. Daar kun je de dagen van de week op schrijven.” De medewerkers van de Geheu- iwinkel letten ook op handige tuigen in andere winkels. “Er zijn natuurlijk veel bij Daar kregen wij gen over dementie over praktische huif hebben toen een producten uitgestat 1 11.00 tot 13.00 uur w kind een kijkje de kleuterklas Wie ouder wordt, loopt kans problemen te krijgen met zijn geheu gen. Die problemen kunnen variëren van gewone vergeetachtig heid tot dementie, bijvoorbeeld de ziekte van Alzheimer. Voor alle geheugenaandoeningen geldt dat ze flink kunnen ingrijpen in het dagelijks leven. Sinds anderhalf jaar biedt de Geheugenwinkel in Tilburg de helpende hand aan iedereen die behoefte heeft aan informatie, advies en praktische hulpmiddelen op het gebied van geheugenproblemen. “Wij willen het taboe op dementie doorbre ken.” ij ouderen thuis, altijd veel vra- ie zelf, maar ook Ipmiddelen. We i tijd Mid Hulp voor ouderen Matagalpa De Vereniging voor Ouderen in de Nicaraguaanse provincie Matagalpa krijgt vorm: zo is de bouw van een centrum voor ouderen gestart. Ook de Volksuniversiteit voor de Derde Leeftijd gaat in Matagalpa van start met cursussen op het gebied van computers, sport, recreatie, kunst en cultuur. UNITE (de plaatselijke Vereniging voor Ouderenjwil daarvoor jaarlijks aan honderd ouderen beurzen van circa €20,- geven, omdat de meeste 60-plussers er geen of weinig inkomen hebben. Daarnaast zoekt de vereniging financiering voor het aanleggen van moestuintjes (zaaigoed). De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in DeTilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Hipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver meer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. zorgcentrum de Bijsterstede (Her- olein) biedt gezelligheid en activiteiten oollïliander 89, Tilburg, Tel: 013-5431963 derwijs www.tiliander.nl Door een technische storing is een groot deel van de foto's die bij dit artikel horen verloren gegaan. Wij bieden hiervoor onze excuses aan; we zullen de foto's binnenkort alsnog plaatsen en zullen hier binnen kort op terug komen. De digitale dagaanduiding is een artikel dat binnenkort op de markt komt. Het schermpje geeft de dag en datum (foto onder) aan en in geval van een afspraak gaat een pictogram knipperen. Fotohouder Een deel van de producten is op voorraad, een deel moet besteld igen worden bin nen een week geleverd, meest al aan huis. Veel artikelen in de jenwinkel zijn niet goed- toordat ze voor een kleine jroep bestemd zijn. Toch zijn ö,i volgens Mutsaers blij dat Sinds de start in maart 2007 mag de Geheugenwinkel aan het Kor- velplein in Tilburg zich verheugen in een groeiend aantal bezoekers. “We krijgen zelfs bezoekers en bellers uit Amsterdam en Zee land. Dat geeft wel aan dat er veel behoefte aan Katholiek Vrouwengilde Het Tilburgse Katholiek Vrouwengilde (KVG) is met een nieuw jaarprogramma begonnen. Daarbij horen lezingen over o.a. Chagall en het erfrecht en korte cursussen met thema's als kunstgeschiedenis, literatuur, muziek, Bijbel, film, polit ling en Europa. Het eerste museumbezoek voert in ot Dordrecht, gecombineerd met een stadswandeling, excursies naar Van Puijenbroek Textiel, het Dongha Popcentrum 013. Interesse? Bel voor meer informatie naar (013) 4676981 of 4690440. Dagopvang 't Verzetje Dagopvang 't Verzetje in zc bothstraat 2, bij het Besterdplt als samen eten, kaarten, bingo, quizzen, wandelen, lezen, knutse len, winkelen en feesten. De dagopvang is bedoeld voor zelfstan dig wonende ouderen uit de hele stad die wat extra ondersteu ning nodig hebben in het dagelijks leven. Voor deelname is geen ClZ-indicatie nodig. Kosten: 2,50 per dag; bij gebruik van een maaltijd 7,50 extra, 't Verztje is open op maandag, woensdag en vrijdag van 10 tot 16 uur; deelnemers kunnen meerdere dagen per week komen. Informatie: mw. Margreet Heine, tel. (013) 5496180, e-mail m.heine@dewever.nl. geval van een afspraak gaat een permanente plek, pictogram knipperen. unstige ook nog, Ook op het gebied van ontspan- juw zitten ook de ning is er keus uit diverse produc- --x— A|zhei- ten. “Bijvoorbeeld boeken over het mervereniging en het Alzheimer- leven van vroeger: over Tilburg, de café. Zo kunnen de verschillende school, de moestuin. Voor ernstig voorzieningen mensen naar elkaar taerwijzen als dat nodig is.” Veiligheid op straat De Twern organiseert op woensdag 5 november samen met de GGD, GGZ, de politie en Sportbedrijf Tilburg een informatiemid dag voor 55-plussers over veiligheid op straat. Van 13.00 tot 16.30 uur kunnen bezoekers in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) een tentoonstelling over dit onderwerp bekijken, meedoen aan de workshop 'Sterk in je schoenen staan', en met de wijk agent wandelen om onveilige situaties te (her)kennen. Ook wordt voorlichting gegeven over hoe je kunt voorkomen dat je valt. Deelname is gratis; koffie en thee staan klaar. Meer informatie: ouderenwerker Wendy Zwekars, tel. (013) 4649210, e-mail wen- dyzwekars@depoorten .twernnl Inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers Op dinsdag 28 oktober kunnen mantelzorgers tijdens een inloopbijeenkomst in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) informatie krijgen over het Persoonsgebonden budget (PGB). Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Hoe je professionele zorg kunt krijgen voor een thuiswonende patiënt is het onderwerp van de inloop op woensdag 29 oktober in wijkcen trum De Poorten (Hasseltstraat 194). Tijd: 10.00 -12.00 uur. Koren zoeken versterking Het Herderkoor heeft versterking nodig van mannen en vrouwen in alle toonaarden. Het repertoire bestaat uit Nederlands-, Duits- als Engelstalige liederen. Het koor treedt op tijdens koorconcerten en een enkele keer zingt het in een kerkdienst. De repetities zijn op donderdag van 14.15 tot 16.00 uur in de Goede Herderzaal (Isidoriusstraat 6, in het Zand). Inlichtingen: Will van Grinsven, tel. (013)4671073. Dameskoor De Reit zoekt nieuwe leden; ook jonge welkom. Het repertoire bestaat uit operettemelodie ziek en enkele religieuze liederen. De repetities zijn op woensdag van 10 tot 12 uur in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Wie een ochtend wil luisteren of meezingen, kan contact opnemen met mevrouw M. Karpati, tel. (013) 4671062. Seniorenkoor Cantabile is vooral op zoek naar tenoren en bas sen. Het repertoire is veelzijdig: van opera- en operettemelodieën tot licht klassiek, tot populair Nederlands. Het koor repeteert op woensdag van 14.00 uur tot 16.15 uur in De Riddershof (Lehars- traat 110). Informatie: Rietje Donders (tel. (013) 4551820) of Nan van der Pols (tel. (013) 5904861 Recreatief zwemmen bij De Waterratten Vanaf 4 september verzorgt zwemvereniging De Waterratten elke donderdagavond begeleid recreatief zwemmen voor senioren in het zwembad van 't Hooge Veer (Amarant) aan de Bredaseweg. Het water is ongeveer 32° C. Het bad is 12,5 m lang, 6,25 m breed en maximaal 1,4 m diep. De zwemmers doen ook andere lichamelijke oefeningen. Gezelligheid staat hoog in het vaandel. Er zijn drie groepen: van 19.30 tot 20.10 uur, van 20.10 tot 20.50 uur, en van 20.50 tot 21.30 uur. Meer informatie: Ilse Pijnenburg (tel. (013) 5332773) of www.waterratten.nl. Ontspanning KBO Goirke Hasselt houdt op vrijdag 24 oktober om 14.00 uur een levensmiddelenbingo in wijkcentrum De Poorten (Hasselt straat 194). Kaarten kosten €3,50 voor tien ronden. Zaterdag 25 oktober is er in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbos plaats 1) een tonpraotavond. Vanaf 19.30 uur zorgen zes tonprao- ters en Blaaskapel de Frutbloazen voor een carnavaleske avond. Kaarten a €2,50 (incl. een kopje koffie vooraf) zijn in de voorver koop verkrijgbaar aan de receptie en/of bar van het wijkcentrum. Informatie: tel. (013) 5728383. Op zaterdag 25 oktober organiseert KBO Heikant-Quirijnstok in seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27) een dansavond met dj Jonnie. Aanvang 20.00 uur; entree €1,- (incl. een kopje koffie of thee). In zorgcentrum Padua (Paus Adriaanstraat 60) kunnen liefheb bers op zondag 26 oktober 'schilderen' met diverse materialen, bijvoorbeeld stukjes stof, zand, takjes, kralen, rijst, schelpjes, foto's, etc. Deelnemers kunnen zelf materialen meebrengen, of spullen gebruiken van kunstenares/begeleidster Jofke van Loon. Tijd: van 14.30 tot 16.30 uur. Vooraf inschrijven bij de receptie van Padua, of tel. (013) 5408600, of e-mail margreet.d.jong@dewever.nl. In ontmoetingsruimte De Driehoek in de Reyshoeve passage (Gendringenlaan 179) is er op maandag 27 oktober van 14.30 tot 16.30 uur een gezellige middag met leuke muziek, zang en dans; gratis entree. In wijkcentrum Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4) is er op dinsdag 28 oktober van 14.00 uur 16.30 uur een gezellige Vlaam se Kermis voor alle 55-plussers in de wijk Groenewoud. Kosten: €2,-, incl. een kop koffie of thee, een drankje en een hapje. Wel vooraf even opgeven via tel. (013) 5430922. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen kaartlief- hebbers op woensdag 29 oktober rikken of jokeren. Kosten €1,20; aanvang 10.00 uur. Zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) organiseert op woensdag 29 oktober om 18.45 uur een filmavond. Entreekaarten a €4,- (inclusief koffie of thee) zijn te koop bij de receptie. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt Jan van Beurden op vrijdag 24 oktober een presentatie met foto's over uilen. Tijd: 15.00 tot 16.30 uur; entree €1-,-. Zondag 26 oktober is er om 15.00 uur een muzikale matinee met zeemanskoor De Ley- ezangers; entree €2,50. Op woensdag 29 oktober is er om 19.30 uur de ontroerende én spannende film De vliegeraar over twee Afghaanse jongens te zien; entree €1,-. Kaartjes (en consumptie- munten a €1,-) zijn vanaf een week ervoor te koop bij de receptie van Reyshoeve. Wie wordt de nieuwe president van de USA? De presidentiële campagne van 2008 is uniek. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten lijkt een zwarte kandidaat hoge ogen te gooien. Alle records op het gebied van fundraising (geldinzameling) zijn inmiddels verbroken. Een interessante strijd in een land vol controverses... Boeken in de Bibliotheek Midden- Brabant geven veel achtergrondinformatie. Willem Post beschrijft een wandeling door Washington DC langs monumenten die herinneren aan vroegere presidenten in Het Witte Huis: het presidentschap en de verkiezingen van 2008. Hij legt uit wat de betekenis is van het Witte Huis en geeft een inleiding op de campagne van 2008. De moord op John F. Kennedy: einde aan vrede en onschuld van Karen Price Hossell is een compact en duidelijk overzicht in woord en beeld van het leven van en de moord op deze beroemde president. Openhartig vertelt Hillary Clinton in Mijn verhaal over haar acht jaar als First Lady. Jaren waarin zij haar eigen plaats moest vinden, keuzes maakte, kritiek onderging en lof oogstte vanwege haar dragen aan de Amerikaanse samenleving. dvd-serie Greatest speeches of all time laat veertig fragmenten zien van bijzondere en bekende toespraken uit de Amerikaanse geschiedenis. Voorbij komen onder meer Martin Luther King, Mal colm X, Kennedy, Reagan en Ford. Welke netwerken bevinden zich rond president Bush? Door wie wordt hij gesteund na de controversiële manier waarop hij in 2000 het presidentschap verwierf? Eric Laurent doet het uit de doeken in Het geheim van Bush: de machtige lobby achter George W. Bush. Jan van Oudheusden plaatst in Amerikaanse geschiedenis in een notendop politieke, sociaal-economische en culturele ontwik kelingen in onderlinge samenhang. Een tijdtabel geeft inzicht in de belangrijkste gebeurtenissen en de Amerikaanse presidenten worden in een lijst gepresenteerd. De Geheugenwinkel is opge helpen dementerenden zolang mogelijk in de eigen laten wonen. Tegelijkertijd wordt geprobeerd overbelasting mantelzorger te voorkomen. De dementieconsulent geeft tie, advies en emotionele ondersteuning. Ook hulpve betrokken zijn bij de zorg voor een dementerende, kur dementieconsulent terecht. In Tilburg zijn er drie dementieconsulenten. Zij werken vanuit hetzelfde gebouw als waar de Geheugenwinkel gevestigd is. De dementieconsulenten zijn op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur telefonisch te bereiken op (013) 5449466. Van 9.00 tot 10.00 uur is er een telefonisch en inloopspreekuur. Desgewenst gaan de dementieconsulenten ook op huisbezoek. De gemeente Tilburg heeft een stedenband met de provinciehoofd stad Matagalpa. Wie een bijdrage voor de ouderenprojecten wil geven, kan die storten op bankrek. 170238563 van de stichting Stedenband Tilburg-Matagalpa, onder vermelding van 'Project ouderen'. Inschrijving Senior Games 2009 In Zeeland gaan volgend jaar 4500 topsporters van vijftig jaar en ouder in Europees verband de sportieve strijd aan met elkaar voor de hoogst haalbare prestatie. Tijdens deze eerste Senior Games wordt in 22 sporten gestreden om de medailles. Poten tiële deelnemers kunnen zich aanmelden via de website www. seniorgames2009.com. De provincie Zeeland verwacht 4500 deelnemers. De criteria voor deelname zijn vastgesteld door de sportbonden. De inschrijving sluit op 1 mei 2009. Er wordt ook een programma voor recreatieve sporters aange boden. Belangstellenden kunnen zich daarvoor vanaf 1 januari inschrijven. Nominaties TOG-pnjs 2008 Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) reikt op 18 december voor de achtste keer zijn tweejaarlijkse prijs uit aan een privé-persoon of organisatie in de gemeente Tilburg die zich inzet voor (of met) mensen met een lichamelijke beperking en/of chronische ziekte. Het kan bijvoorbeeld gaan om een organisatie die een goed beleid voert voor mensen met een handicap of iemand die al jaren opkomt voor de belangen van mensen met een handicap. Het nominatieformulier kan gedownload worden via www.togtilburg.nl of aangevraagd worden bij het TOG: tel. (013) 4686165 of e-mail bureau@togtilburg.nl. Nominaties dienen vóór maandag 1 december binnen te zijn bij het TOG (Postbus 1443, 5004 BK Tilburg); s.v.p. linksboven op de envelop 'Nomi natie TOG-prijs' vermelden. De jury bestaat uit wethouder Gon Mevis, TOG-voorzitter Jan Jongerius en Thieu Thissen, winnaar van de TOG-prijs in 2006. Dagkalender Een van de bestverkochte produc ten, de dagkalender, is geschikt voor ouderen die vergeetachtig is”, zegt Phil zijn, maar ook bruikbaar bij lichte Mutsaers, dementieconsulente en tot ernstige dementie. “De dagka- coördinator van de Geheugen- lender is een soort agenda voor winkel. een half jaar in ringband op A4- Het idee voor de winkel is afkom- formaat. Hij heeft een duidelijke stig van de dementieconsulen- dagindeling om afspraken te note- ten. “Het is uit enthousiasme ren. Verder is er ruimte om notities geboren”, zegt Mutsaers. “Als te maken. Wie dat zelf niet meer dementieconsulenten komen wij kan, kan verschillende pictogram- Krtiik- nu nnHaran +hi de stickers bij dagdelen plakken voor afspraken met de huishoudelijke hulp, de pedicure of de dagop vang”, aldus Mutsaers. lang wat Verwant aan dit artikel is de digita- tijdens het Ie dagaanduiding, die binnenkort fcheimercafé: de maandelijkse op de markt komt Het schermpje jn andere wjnke|s „Er ^eenkomst voor dementerenden geeft de dag en datum aan en in bijvyoorbeeld zaken waar ze voor en hun familie. Maar nu hebben geval v^n p?n afenraak naat aan we gelukkig een permanente plek, pictogr I En een heel gunstige ook nog, Ook of want in dit gebouw zitten ook de ning is dementieconsulenten, de Alzhei- ten. “Bi. De Geheugenwinkel is geves tigd aan het Nelson Mandela- hof, Korvelplein 60 in Tilburg, tel. (013) 5446053. De winkel is geopend op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. Tijdens het Alzheimercafé, elke tweede dinsdag van de maand van 19.30 tot 21.30 uur, is de win kel ook geopend van 19.00 tot 20.00 uur. De Geheugenwinkel heeft een nieuwe website: www.geheu- genwinkeltilburg.nl. Daarop staat onder andere nieuws, het assortiment van de winkel en het programma van het Alz heimercafé. Bovendien kunnen belangstellenden er zich opge ven voor het Geheugenpanel. n die we zelf niet langrijkste is dat Lage drempel u-, Het js vo|gens MUtsaers trouwens een misverstand dat alleen man telzorgers en familie van demen terenden de Geheugenwinkel zou den bezoeken. “Ook de patiënten zelf komen hier naartoe. En dat is een goed teken, want dat bete kent dat de drempel laag genoeg is. Daarom is het zo belangrijk dat we op deze locatie zitten, in één gebouw met andere voorzie ningen. Mensen kunnen gewoon binnenlopen, hun verhaal doen als ze dat willen. We willen graag het taboe op dementie doorbreken.” Geheugenpanel De Geheugenwinkel vindt het belangrijk dat nieuwe producten zo goed mogelijk op de gebrui kers worden afgestemd. Daarom kunnen zij en hun mantelzorgers sinds dit jaar zitting nemen in het Geheugenpanel. “Ze krijgen zo de gelegenheid hun mening te geven over nieuwe producten, soms door die zelf te testen; wat ze ervan vinden kunnen ze op een vragenlijst invullen, of in een individueel of een groepsgesprek vertellen. De dagkalender is bij voorbeeld op aanwijzingen van een redelijke prijs een telefoon gebruikers verbeterd, de nieuwe x x_xxx_ .__i x versie js nu bij ons te koop”, ver telt Mutsaers. Aanmelden voor het Geheugenpanel kan via de website van de Geheugenwinkel. Alamnmat De Geheugenwinkel, onder deel van het regionale Dementie Ondersteunings- en Trainingscen trum (DOT), wordt bemand door deskundige vrijwilligers. Zij bieden worden. Bestellinc een luisterend oor, maar geven ook algemene adviezen en informatie over vergeetachtigheid, dementie, Geheuge mantelzorg, zorgvoorzieningen en koop, dc praktische hulpmiddelen. Ze kun- doelgroc nen tevens een afspraak regelen klanten bij een dementieconsulent. er zoiets is als een klok met dag- Belangstellenden kunnen bij aanduiding of een speciale dagka- de Geheugenwinkel niet alleen lender. “We krijgen hier veel men- terecht voor informatie, maar er sen die een cadeautje zoeken voor zijn ook hulpmiddelen en mate- hun demente vader of moeder. Dat raai voor ontspanning te koop, vinden ze moeilijk, want wat koop Mutsaers: “We hebben bijvoor- je voor zo iemand? Dan zijn ze blij beeld folders, cd’s en een grote dat ze toch iets kunnen geven.” collectie boeken over geheugen, Als het goedkoper kan, is dat dementie en vergeetachtigheid, natuurlijk mooi meegenomen, De boeken zijn zowel te leen als vindt ook Mutsaers. “Het hoeft te koop.” niet altijd duur te zijn. Wij zien dat In de Geheugenwinkel zijn daar- mensen elkaar ook tips geven om naast veel eenvoudige hulpmid- goedkoper uit te zijn. Een minder delen te koop zoals kalenders en prijzige variant van de digitale klokken. Er zijn producten voor dagaanduiding is bijvoorbeeld mensen in verschilk van vergeetachtigheid en demen tie. “Voor wie vergeetachtig is, verkopen we bijvoorbeeld een ket ting die je aan je broek vast kunt maken om je sleutels aan te han gen. Ook zijn er technologische hulpmiddelen: om te voorkomen dat een ernstig dementerende 's nachts gaat dwalen bijvoor beeld, hebben we een alarmmat te huur. Die leg je naast het bed

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 11