We moeten af van het Zwitserlevengevoel' W I Dag van de Mantelzorg 2008 3ITIES Riet Hammen-Poldermans (67) promoveerde op zorg voor niet-famüieleden COLOFON DONDERDAG 9 OKTOBER 2008-PAGINA 13 K TILBURGSE KOERIER 19.30-22.00 uur FOTO: PETER LIGTENBERG Petra Jansen limensie. ids Girl. Vrouwen De oplossing voor de problemen volgens Ervan eens: verlenen aan een Mantelzorg Midden- J. (013) 54423343 i en om ien met op 5? gedaan üijkheii ank Job idthriller een stelen gen." Ook voor werkgevers is een rol weggelegd. "Werkgevers moeten beter rekening houden met de vergrijzing e moeilijk het zorgen als je er' Dat meer mensen daarmee zitten, bleek toen ik aan de praat raakte met iemand op stelde met het p >p leven en dood aangaan» «rde wagens: de Death Race. en andragogiek riae in welzijn krec gene -- Hammen- Poldermans: informele zorg door >n AD nabije toekomst moet hinr lorop een vrouw van Rusland 5 VS t tagt. Ben Stiller» n grote oorlogs- de soldatendie t echt moeten zijn. Ontsluierd: zorg voor allochtone ouderen Als vanzelfsprekend zorgden twintig jaar geleden allochtone 40- plussers voor hun ouders. Dat was gewoon zo, toen. Maar zijn de kinderen van deze mensen die nu 60-plussers zijn, ook mantelzor- gers voor hun vader en moeder? En accepteren deze ouders ook hulp van buitenaf? In de collectie van Bibliotheek Midden-Brabant treft u meerdere boeken aan over de zorg voor (allochtone) ouderen. Hieronder alvast een tipje van deze sluier... Binnen de allochtone gemeenschap in Nederland bestaat een ver scheidenheid aan zorgrelaties, van traditionele zorg door de familie tot het volledig wegvallen van deze informele zorg. Ibrahim Yerden schreef in 2001 het boek Zorgen over zorg. Onderwerpen die hij aankaart zijn: traditie, verwantschapsrelaties, migratie en verzorging van Turkse ouderen in Nederland. Een passende mantel is de titel van een boek van Toos Bedaux en Giovanni Massaro. Ook hierin komt mantelzorg bij verschillende bevolkingsgroepen in Nederland aan de orde. Een beschrijving van ontwikkelingen van de mantelzorg in de Molukse gemeenschap is ondergebracht in Balas orang tua punja tjapai. Zorgplicht: Een culturele erfenis? Anjo Geluk bracht in 2006 een praktisch handboek uit voor mantel- zorgers met de titel: Zorgen, een kwestie van doen! Dit handboek, waarin mantelzorgers zelf aan het woord komen en hun ervaringen delen, wijst de weg in mantelzorgland. Met veel tips, informatie en handige wegwijzers. Ervaringen lezen? Leen dan het boek van Cornelie van Well Uit 2002 eens: in Dat doe je gewoon.staan interviews met mensen die hulp verlenen aan een zieke partner, ouder, buur of bekende. JvaW V&ïS eenSmni?renHWi?er Ver^hij7 eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Ise ouderen Jrabant, nog i :org van familie. Maar ik de voorkeur aan ;:z)zorg, pui -'•■jlijk wille maken om zich in te zetten. Des noods ga je huis-aan-huis bij die mensen op bezoek. Want oude ren willen ook gevraagd worden om iets voor een ander te doen." Toch vindt ze dat we de zorgbe- reidheid niet moeten overschat ten. "Misschien is het een idee om zorgverleners te gaan belonen. In Duitsland heb je de zogenoemde Seniorengenossenschaften, net werken van ouderen die elkaar zorg bieden. Die methode werkt, maar alleen als zorgverleners een vergoeding krijgen voor hun hulp: dat kan in de vorm van zorguren die ze kunnen sparen om zelf zorg te krijgen, of in de vorm van een financiële vergoeding. Zo wordt zorgen voor een ander ook eigen belang. Los daarvan geeft het zorgen natuurlijk ook gewoon veel voldoening, en uit onderzoek blijkt ook dat het je eigen gezondheid en welzijn bevordert." Sutherland als een veiligheids- die verwikkeld raakt in ea ie rondom: i naar een redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vmcentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Mamma Mia 14.00-16.30-1£ Plop en de kabouterschat 16.30 uur Indiana Jones 22.00 uur Wild Child 16.30 uur Superhero 16.30 uur Vliegen naar de maan 3D 14.00-16.30 uur Journey to the center of the earth 3D 19.30- 22.00 uur Dark Knight 22.00 uur Brief voor de Koning 14.00-16.30 uur Life before her Eyes 19.30 uur Wanted 19.30- 22.Ö0 uur Mirrors 22.00 uur Disaster Movie 19.30 uur De Zeven van Daran 14.00 uur Babylon A.D. 22.00 uur Tropic Thunder 19.30- 22.00 uur The Bank Job 22.00 uur Radeloos 14.00-16.30-19.00 uur I Anubis en het pad der 7 14.00-16.30-19.30 uur 1 Death Race 19.30-22.00 uur Space Chimps 14.00-16.30 uur My Best Friend's Girl 19.30-22.00 uur Sinterklaas en het geheim van het grote boek 14.00-16.30 uur Eagle Eye 14.00-16.30-19.30-22.00 uur Zowel jongeren als ouderen gaan er vaak vanuit dat er wel iemand voor hen klaar zal staan als ze hulpbehoevend worden. Maar is die zorg wel zo vanzelfsprekend? De burger is voor zorg in eerste instantie op zichzelf aangewezen, staat in de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) die in 2007 van kracht werd. Het zorgprobleem wordt in de toekomst alleen maar groter, vooral doordat de vergrij zing toeneemt. Tegelijkertijd komen er minder jongere werknemers bij die voor handen aan het bed kunnen zorgen. Familie woont vaak niet meer in de buurt en kan dus niet altijd zorg verlenen als dat nodig is. Volgens Riet Hammen-Poldermans moeten daarom buren, vrienden, kennissen en anderen van buiten de familie steeds vaker zorgtaken op zich nemen. Ze is op donderdag 23 oktober een van de sprekers op het symposium Zorgsolidariteit van de Universiteit van Tilburg (UvT). "Misschien moeten we zorgverleners gaan belonen." Vragen over (ondersteuning van) mantelzorgers? Neem con tact op met mantelzorgconsulenten van de Twern, tel. (013) 5839999 Contour, tel. (013) 5434572 Stichting IV - Brabant, tel. Vrijwilligers gezocht voor Turkse Gesproken Koerier Voor mensen met een leeshandicap (o.a. blinden en slechtzienden, parkinsonpatiënten en (semi-)analfabeten) bestaat in de gemeente Tilburg de Gesproken Koerier, die door vrijwilligers wordt samenge steld. De abonnees krijgen regelmatig gratis een Daisyschijfje (een cd-rom) thuisgestuurd met een selectie van nieuws uit De Tilburgse Koerier, waaronder artikelen van de Seniorenwijzer. Omdat het aantal allochtone ouderen groeit, wil de Twern in ver schillende talen maandelijkse Gesproken Koeriers maken, als eer ste in het Turks. Daarvoor zoekt de Twern vrijwilligers die op vaste basis willen meewerken: voor de selectie van de artikelen, om die te vertalen, en om de vertaalde artikelen in te spreken in een professio nele geluidsstudio. Geïnteresseerden kunnen tot 31 oktober contact jpnemen met Sule Kaplan, ouderenwerker van de Twern, tel. (013) >821972, e-mail sulekaplan@oudzuid.twern.nl Woonbeurs in Oud-Noord Op woensdag 15 oktober is er van 13.30 tot 17.00 uur in wijkcen trum De Poorten (Hasseltstraat 194) een gratis toegankelijke infor matiemarkt over wonen. Daar staan naast de Tilburgse corporaties WonenBreburg, Tiwos en TBV Wonen organisaties als Amarant en GGD Hart voor Brabant. Bezoekers kunnen van 14 tot 15 uur deel nemen aan workshops over blijven wonen in de huidige woning, de woonomgeving, en over (de keuzes bij) verhuizen. Om 15.30 uur is er een informatieve Binnenklimaatbingo met leuke prijzen. Inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers Help, ik ben een mantelzorger! is het thema van de inloop voor mantelzorgers op donderdag 16 oktober in cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1, Berkel-Enschot). Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Op vrijdag 17 oktober in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) is het thema De kunst van het ‘nee’zeggen. Tijd: 13.30 tot 15.30 uur. Thunder ie van en met ep acteurs die een nemen en opeens d mi in het ei >AG 9 OKTOBER 2008 - PAGINA zorg bij allochto- familiekwestie is. >rg komt nauwe- chtonen. Oudere allochtonen vertrouwen voor hun nog volledig op hun t de Turkse cultuur is het zo dat de oudste zoon uit het gezin geacht wordt voor zijn ouders te zorgen en hen in huis te proberen duidelijk gewoon niet hebben zelf zorgen en Hetzelfde met Jason Statham n groep criminelen en dan ze denken. king met de vrijwilligers van Contour voor een oplossing. Om de dag goed te laten verlopen zoveel mogelijk rekening te houde de wensen van de deelnemers, wil de organisatie weten welke workshops zij het liefst volgen. Dat kunnen de deelnemers aangeven op het inschrijfformulier. De indeling voor de workshops gebeurt op volgorde van aanmelding. Het inschrijfformulier met antwoordenve- lop is aan te vragen bij de Twern, tel. (013) 5839999, e-mail secretariaat@twern.nl. De inschrijving sluit op 20 oktober. van informele zor met daarin huis», leerders en verwijzers, stei ten Mantelzorg en organisaties als de Vrijwillige Thuishi Rode Kruis en De Zonnebloem. Stel een coördinator aan die vraag en aanbod van zorg op elkaar kan afstemmen, liefst op Zo kan iemand anders de zorg overnemen van de mantelzorger, Vitale senioren als dat nodig is." De zorg is een publieke verant woordelijkheid, vindt Hammen- Poldermans. Dus moet zowel jong als oud zich inzetten voor ande ren. "Vanmorgen reed ik langs het bouwen van kangoeroewonin- een golfbaan waar veel ouderen gen stimuleren: huizen waar oude- waren. Dat Zwitserlever ren in een aparte aanbouw naast of boven hun kinderen wonen. "Of versoepel de regels voor het loven om dure, particuliere zorg in te kopen. De rest heeft pech. Bovendien bestaat de kans dat de professionele krachten in de zorg overstappen naar die lucratievere particuliere zorg." een aantal workshops. Dat zijn speksteen snijden, vilten, schilderen, zingen, yoga, tai chi (Chinese bewegingsleer), djembé (Afri kaans trommelen) en tekenen. Het middagprogramma duurt van 15.00 tot 17.30 uur, het avondprogramma van 18.30 tot 21.00 Uur. Tussendoor is er gelegen heid om lekkere broodjes te eten onder het genot van een drankje. Ook daarvoor kun nen de deelnemers zich opgeven. Wie een vervoersprobleem heeft, of oppas nodig heeft voor de zieke of gehandicapte thuis, kan (tijdig) contact opnemen met de organisatie. Die zorgt dan in samenwer- Overheid en burgers Dus is het belangrijk om de niet- familiale zorg nu al zo goed moge lijk te organiseren. "Mensen willen wel zorgen voor niet-familie en het gebeurt ook. Maar wel onder voorwaarden. Als er geen thuis zorg mogelijk is, willen mensen best zorg bieden, mits het in de eigen situatie en de agenda past. En: wie hulp nodig heeft, moet daar wel om durven vragen!" Hier komt ook een enorm verschil om de hoek kijken tussen de ver wachtingen van de overheid en die van de burger. Hammen-Pol dermans: "De overheid wijst naar de burger als die om zorg vraagt. En de burger verwacht juist dat diezelfde overheid eerst thuiszorg regelt. Een andere tegenstrijdig heid is dat burgers graag willen zorgen, maar de overheid stuurt juist alle groepen - ook vrouwen - de arbeidsmarkt op om de stij gende zorgkosten op te vangen." krijgen, wel man laar ze geven formele uur omdat ze niet Ien zijn van hun kin- Moeder fel studeerde sociale pedagogiek nemen. Tegenwoordig en maakte car- de kinderen hun ouders en educatie. Met te maken dat dat mantelzorg kreeg ze in 1995 te gaat. De kinderen maken, toen haar moeder hulpbe- een gezin om voor te zor hoevend en ziek werd. "Ze woonde een baan buitenshuis. H, een eind bij me vandaan, eerst geldt voor Marokkaanse oude- ii Amsterdam, later in Uden. Om ren. Het was altijd de dochter of haar te kunnen verzorgen heb ik schoondochter die de zorg voor haar gevraagd om wat dichter bij de ouders op zich nam. Maar zij me in de buurt te komen wonen. In werkt nu meestal ook en heeft zelf de laatste fase heb ik haar in haar kinderen. Het is een probleem dat eigen huis dag en nacht verzorgd, tussen de generaties zeer moeilijk samen met de palliatieve verpleeg- bespreekbaar is." kundige van de Intensieve Thuis zorg. Op dat moment begon ik na Bittere noodzaak iedenken over de problemen in de Nederlandse zorg. De steeds strengere criteria zeker in Bn. wor professionele zorg. De enorme telzor en de ontgroening. Hoe vaak A is om voor je ouders te (thuis)zom ver vandaan woont, afhankelijk deren. Volgens Riet Hammen-Polder- j een feestje: hij wor- mans is mantelzorg van buiten probleem hoe hij de de familie bittere noodzaak. "De zorg voor zijn ouders moest combi- volwassen kinderen wonen soms wen met werk en gezin. Toen wist ver weg en de criteria voor profes- k dat ik iets met dit thema moest sionele thuiszorg worden steeds gaan doen." strenger. De overheid zegt: laat eerst de familie maar zorgen; en als dat echt niet langer kan, krijg je loemde misschien thuiszorg. Dus het is de vraag hoeveel ouderen straks nog een beroep op die professionele zorg kunnen doen. Dat leidt weer tot een tweedeling in de maat schappij: rijke ouderen kunnen het zich in de toekomst veroor- rx_A ._..engevoe| moet verdwijnen. Die vitale seni oren - ofwel de Zilveren Kracht - zouden ontzettend veel voor de ombouwen van een garage of maatschappij kunnen betekenen, schuur tot woondeel." We moeten mensen enthousiast De Dag van de Mantelzorg is in Tilburg dit jaar op vrijdag 7 november. Dan is er in Amarant Plaza ('t Hooge Veer, Bre- daseweg 375b) een doe- en verwendag. Daaraan kunnen mantelzorgers uit Tilburg, Udenhout en Berkel-Enschot gratis deel nemen. Ze kunnen zich voor het middag- of avondprogramma opgeven, maar ook voor beide. De organisatie is in handen van de Twern, in samenwerking met mantelzorgers, MEE regio Tilburg, Amarant, Stichting Mantelzorg Midden-Brabant. De middag en avond bie den ontmoeting en ontspanning, waaronder Kangoeroewoningen Op het gebied van wonen kan de overheid volgens de promovenda Alzheimercafé over dementie Het Alzheimercafé is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Ze praten met elkaar over wat ze meemaken, over dementie en over mogelijkheden voor hulp. Iedere maand staat een onderwerp centraal: op dinsdag 14 oktober geeft Melanie van de Meer, psycholoog bij GGZ, algemene uitleg over dementie. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. Unicef zwemweek in Sportcentrum. Reeshof In de herfstvakantie (13 t/m 17 oktober) organiseren Unicef en de gemeente Tilburg een zwemweek ten bate van schoon drinkwa ter in het West-Afrikaanse land Burkina Faso. Elke dag zwemt in Sportcentrum Reeshof (Heereveldendreef 8-10) een andere groep voor het goede doel, waaronder leerlingen van basisscholen, ver- enigingsleden, etc. Zij laten zich sponsoren, dus misschien wordt u benaderd om een bijdrage te leveren! Maandag van 13.00 tot 14.30 uur en dinsdag van 13.00 tot 14.00 zijn senioren volop in beweging voor Unicef: maandag met zaal- gymnastiek, volksdansen en Oudhollandse spelen, dinsdagmiddag met watergymnastiek en aquajoggen. Meer informatie: www.spor- tintilburg.nl Ook de illegaal heeft een verhaal! De eerste najaarslezing van Sed Vitae (de studentenvereniging van de Seniorenacademie) is op vrijdag 10 oktober. Prof. dr. Anton van Kalmthout geeft dan uitleg en zijn mening over het overheidsbeleid t.a.v. de naar schatting 125.000 a 150.000 buitenlanders zonder verblijfsvergunning in Nederland. Lokatie: café-restaurant Boerke- Mutsaers, Vijverlaan 2 (bij station Tilburg-West). Aanvang 14.00 uur. Toegang: €5,-, leden Sed Vitae €2,50. Website OTO Tijdens de Seniorenbeurs op 5 oktober is de website van het Over- legnetwerk Tilburgse Ouderen (OTO) in de lucht gegaan. In het OTO werken o.a. de Tilburgse ouderenbonden en onafhankelijke ouderen samen. Het adres van de site: www.oto-tilburg.nl. Ontspanning Zaterdag 11 oktober organiseert het Activiteitennetwerk Reeshof van 14 tot 17 uur en eigen Dag van de Ouderen in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Bij binnenkomst is er een kopje kof fie met iets lekkers. Ook treden de Dongelander Muzikanten op. Kaartjes a €1,- zijn vooraf te koop bij bij de receptie en de bar van Wijkcentrum Heyhoef. OP vrijdag 10 oktober organiseert zorgcentrum Padua (Paus Adriaanstraat 60) van 20 tot 23 uur een dansavond voor 55-plus- sers; entree: 1,-. Donderdag 23 oktober treedt het Seniorenorkest Waalwijk op in Zorgcentrum Padua. Aanvang: 14.30 uur, entree 2,50. In wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) is er op vrijdag 17 oktober van 20 tot 24 uur een dansavpnd voor ouderen; entree €1,-. KBO Goirke Hasselt houdt op vrijdag 10 oktober om 14.00 uur een levenmiddelenbingo in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). Kaarten kosten 3,50 voor tien ronden. In wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4) is er op donderdag 23 oktober om 14 uur een bingo met in elk van de tien ronden drie prijzen. Een kaart kost €2,50. In ontmoetingsruimte De Driehoek in de Reyshoeve passage (Gendringenlaan 179) is er op zaterdag 11 en woensdag 15 oktober een voetbalcafé met een groot beeldscherm. De Driehoek gaat een half uur voor de interlands van Nederland tegen Ijsland en Noorwe gen open; toegang gratis. Op 27 oktober is er van 14.30 tot 16.30 uur een gezellige middag met leuke muziek, zang en dans;.gratis entree. Organiseren De wil om voor anderen dan fami lie te zorgen is er dus wel. Maar hoe krijg je mensen in de praktijk zover dat ze zich in g< voor die alleenstaande buurvrouw p,et Hammen-Poldermans: "Vitale senioren - ofwel de Zilveren Kracht - zouden met kinderen, of voor die bejaarde ontzettend veel voor de maatschappij kunnen betekenen, juist ook bij de zorg voor andere ouderen." Riet Hammen-Poldermans (1941) vrienden, kennissen, buurtbewo- promoveerde afgelopen mei aan ners, en wellicht ook door vreem de UvT op niet-familiale zorgso- den. Om er achter te komen of lidariteit, ofwel mantelzorg door en in hoeverre niet-familiale zorg niet-familieleden. Zorg is eigenlijk mogelijk is, interviewde ze vrou- 'niet haar stiel", zoals ze zelf zegt, wen uit vijf verschillende bevol- Eerder welzijn en educatie. Toch kingsgroepen en uit drie gene- schreef ze een proefschrift over raties. Het ging om Molukse, niet-familiale zorg. Nederlandse, Marokkaanse, Turk- Ervaringen in haar eigen leven se en Surinaamse vrouwen. Ze speelden een grote rol bij die koos voor vrouwen, omdat die het keuze. Ze groeide op in interne- grootste deel van de mantelzorg mgskampen in Nederlands-lndië. voor hun rekening nemen. Met haar moeder en broer kwam sin 1946 terug in Nederland. Familiekwestie fear werd meteen een beroep Uit haar promotieonderzoek kwam i op de eigen verantwoor- naar voren dat zor aid van het gezin. "Geen nen vooral een fa. wrheid die klaarstond om ons te "Niet-familiale zon téprn. Nee, dat deden mijn oma lijks voor bij alloct, side kerk. Mijn moeder forensde elke dag om de kost te verdienen oude dag r als lerares, dat was heel bijzonder kinderen. In ridie tijd." tot 19 oktober Die welt ist weg, Walter Kerk, hofs en Tilman Knop DE KERKTUIN Heuvel Joop Verhagen: The WMte Shadow is going up GALERIE KUNSTWAN.NL Bredaseweg 214 tot 28 december Thea Zweerik GALERIE KOKON Stationsstraat 38/40 tot 8 november Michel Wieggers LELIEVELD MAKELAARDIJ Stationsplein 1,0isterwijk tot 15 oktober Carla Wijdemans-Donselaar JUWELIER MARCO MATHIEU Besterdplein 32 Ingrid de Man PROBAAT Lochtstraat 6-8 tot 3 november Lia de Craen DE PONT Wilhelminapark 1 tot 17 november Marc Mulders Claudy Jongstra tot 15 juni 2009 Gerhard Richter tot 26 oktober Anri Sala QUATTA BETAALBARE KUNST Korvelseweg 51 Doorlopende exposities VERZORGINGSHUIS STAN ISLAUS Kloosterdreef 3, Moergestel tot 30 oktober Anja Maas WIJKCENTRUM 7 SANT Beneluxlaan tot eind Oktober TAFV exposeert CC DE SCHALM Eikenbosch 1, Berkel-Enschot tot 18 oktober Gijs Vugts, Ton van Elsdingen en Ardi van Elsdingen - Van de Ven SAMEN DELEN Korvelplein 210 tot 22 november Diverse werken van Jan van Beek, Louise de Rooy en Geert Tuitelaers TEXTIELMUSEUM Goirkestraat 96 tot 10 november Van labyrinth tot Big Mama, projecten uit het Textiellab tot 9 februari 2009 Tafellinnen belicht, damast van een Brabantse weverij GALERIE DE VERDIEPING Industrieweg 16, Moergestel 11 en 12 oktober Trio Graafmans GALERIE VIRGINARTY Lieve Vrouwenplein 15 1 10 oktober tot 11 november Foto-expositie Marcel Mut- Een goed idee vindt Hammen- Poldermans ook de woonpr ux-udere 3 voor Surinaamse Wilhelminapark en het Wes- jaan zetten i buurvrouw sjaarc man die eenzaam is? "We zullen de zorg in de wijk moeten orga niseren", denkt Riet Hammen; Poldermans. "Zet bijvoorbeeld werklozen in om voor ouderen Poldermans ook de woonpro- te zorgen. In Tilburg heb je het jecten voor allochtone ouderen, project Wonen, Zorg en Service in zoals in Tilburg C1 de Wijk: ouderen kunnen er dien- ouderen bij het stencheques inkopen en daarmee voor Turkse ouderen aan klusjes laten uitvoeren door werk- terpark. "Het is een illusie te den- lozen. Die hebben daarvoor een ken dat deze ouderen ooit nog opleiding gehad, als opstap naar zullen integreren. Ze vallen terug de arbeidsmarkt. Zo snijdt het op hun oude taal een cultuur, net mes aan twee kanten." als Nederlanders in den vreemde "Probeer daarnaast de mantelzor- overigens. Op deze manier kun- gers te ontlasten door een keten nen ze voor hun landgenoten zor- zorg op te zetten, isartsen als signa- >unpun- nisat:" lulp, het zorgwensen van hun werknemers. Ze zouden veel coulanter moeten zijn met het geven van zorgverlof, óók voor het bieden van zorg voor wijkniveau, mensen die geen familie zijn."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13