50% KORTING TERRA SPORT Gratis clinic nordic walking Sinds 1 juli is de horeca rookvrij Am. VOETBALSCHOENEN FIT-EASY I TOT BESTERDRING 85 TILBURG Veelgestelde vragen Informatie over de diabetische voet Shantala Babymassage Waar gewerkt wordt, mag niet worden gerookt dag Groot vaccinatieonderzoek onder ouderen En natuurlijk gaat de peuk, ook buiten in de asbak! Patatbakje, kauwgom en peuken, allemaal zwerfafval! DETILBURGSE koerier DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2008 - PAGINA 21 SEPTEMBER 2008-PAGINA 20 O a 'Ik wil op zakelijk vlak vooruit gaan, beter presteren, de zaken t ook in Tilburg BIJ ATTILA ithorst Dntist Waar mag u niet meer roken Sinds 1 juli mag u daarom niet meer roken in cafés, restaurants, discotheken en bars. Maar ook niet in foyers van schouwburgen en bioscopen, sportkantines, museumrestaurants, overdekte winkelcentra, evenementenhallen, congrescentra en luchthavens. Het rookverbod geldt altijd! Dus ook als niemand bezwaar heeft tegen het Een opgerookte sigarettenpeuk hoort in de asbak. Dat lijkt nogal logisch als u thuis rookt, maar op straat denken rokers daar nogal eens anders over. Kijk maar eens naar al die peuken bij de ingang van het winkelcentrum, bij de voordeur van de schouwburg, voor het kantoor en natuurlijk op de stoep van het café. Te vaak gooien rokers hun peuken gewoon op straat, zonder te letten op de schadelijke gevolgen. En daar kunt u als roker iets aan doen. Die ene peuk? Op dit moment zijn er voor Nederland nog maar weinig harde cijfers bekend. Maar als we afgaan op de aantallen peuken in Engeland en Australië, dan hebben we het al gauw over miljoenen peuken die ook in Nederland op straat liggen. En iedere dag komen daar vele lOO.OOOen peuken bij! Terwijl het eigenlijk heel eenvoudig anders kan: gooi die peuk gewoon in de asbak! peuken en zwerfafval? Zwerfafval, daar storen we ons allemaal aan. Maar heel weinig rokers realiseren zich dat ook peuken tot het zwerfafval beho ren. U als roker kunt dus zelf iets doen aan het terugbrengen van www.fit-eas info@fit-eas die ik doe eerder kunnen overzien. Ik heb echter geen zin in weer een cursus waarin mij wordt verteld wat ik wel en niet moet doen1. Wist u dat er nog een mogelijkheid is. Neurofeedback kan uw prestaties verbeteren. de hoeveelheid zwerfafval in Nederland. Met hetzelfde gemak gaat de peuk in de asbak. Want waarom zou u uw peuk aan de rest van Nederland kado doen? 3. Geldt het rookverbod ook voor een besloten club of feest? Ja, als een besloten club of feest plaatsvindt in een horeca-inrichting, is roken alleen toege staan in een afsluitbare rookruimte of buiten. Geeft u thuis een feestje, dan mag u zelf bepalen of er gerookt wordt. In privé-ruimten mag gerookt worden. Bel voor meer informatie en aanmelding. Ondernemers kunnen terecht bij het Informatiepunt Roken en de Wet: 0900-8380 (10ct/min) op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Afhankelijk van uw ziektekostenverzekering vindt (gedeeltelijke) vergoeding plaats van neurofeedback en voedingsadvies. n 11:00-16:00 uur. twoorden al uw vragen, ize website. Mulder Lastig op te ruimen Peuken komen vaak tussen de stoeptegels te liggen. Of ze worden neerge gooid bij putdeksels, rondom bomen, in bloemperkjes, enz. In alle gevallen is het opruimen van sigarettenpeuken lastig. Met een wli bezem zijn ze niet weg te vegen en ook met een prikstok of knij- per is dat erg lastig. En zeker niet als het om miljoenen stuks gaat. is. Twijfelt u of u een sigaret mag opsteken, vraag het dan aan het personeel. 1Geldt er ook een rookverbod als het personeel zelf róókt? Ja, het rookverbod geldt altijd. Het maakt niet uit of de horeca-eigenaar en zijn medewerkers roken of als niet-rokers aangeven geen bezwaar te maken tegen het opsteken van een sigaret. Angelina Grootswe Mechelenstraat 43 5045 KS Tilburg 0642 20 20 23 o, 'IQ Co d L SINDS 1 JULI IS OOK HET THEATER ROOKVRIJ Sinds 1 juli 2008 zijn de horeca, sport en de kunst- en cultuursector rookvrij en mag er niet meer gerookt worden in bij voorbeeld café, sportkantine en theater. Ongetwijfeld heeft u dat al gemerkt. Misschien zijn de nieuwe regels u al duidelijk, maar misschien heeft u nog vragen. en waar nog wel Wilt u (toch) roken dan kunt u terecht in een spe ciale afsluitbare rook ruimte. In zo’n ruimte mag niet worden bediend. Niet overal is een rook ruimte. U kunt wel altijd buiten roken. Op overdekte terrassen mag u roken als één zijde van het terras volledig open opsteken van een sigaret of als het personeel zelf rookt. Eigenlijk mag u nergens meer roken waar andere mensen werken! Breng u zelf weer in balans met Fit-Easy. Lekker makkelijk! Meer weten Kijk op www.horecarookvrij.nl. Of bel met Postbus 510800-8051 (werkdagen van 08.00 tot 20.00 uur). Meer weten Kijk op www.nederlandschoon.nl of mail naar info@nederlandschoon.nl. Öl» fl 1 STUIVESANT Stuivesantplein 2, 5021 GW Tilburg Tel. 013 - 535 87 01 E-mail: info@stuivesant.nl www.stuivesant.nl SINDS 1 JULI IS OOK DE BIOSOOOP ROOKVRIJ SINDS 1 JULI IS OOK DE SPORTKANTINE ROOKVRIJ Waarom rookvrij? Tabaksrook is schadelijk voor de gezondheid. Niet alleen voor de roker zelf, maar ook voor anderen in de omgeving. Om mensen te beschermen tegen meeroken, zijn overheids gebouwen, scholen en ziekenhuizen al sinds 1990 rookvrij. Sinds 1 januari 2004 geldt dit ook voor werkplekken en het openbaar vervoer. Aan de uitzondering die toen is gemaakt voor de horeca en podia is op 1 juli een einde gekomen. Want ook werknemers in de horeca verdienen bescher ming tegen tabaksrook. Chinese winkel van het lag verkrijgbaar met spe llingen en bezoekers kun- /oor een gratis voetreflex dens de open dag als lid geen inschrijfgeld en krijgt op een proefpakket van volledige programma is te cngo.nl. De parkeerplaats s enkel voor docenten en it ter been zijn. Indien er traat geen plaats is, kan er len aan de induslherijde it, twee straten verder. Ook lein is parkeerruimte, de n ongeveer 600 meter. pneumokokken bij 65-plussers die ziek zijn geworden door een ;-rectie bedraagt 30 tot 50% bij öv.iioren en risicopatiënten. Het onderzoek duurt twee jaar. De selectie van deelnemers gebeurt zorgvuldig in samenwerking met huisartsen. De helft van de deel nemers krijgt een placebo zonder werkzame stoffen toegediend, de andere helft het onderzoeks- vaccin. Na gebleken effectiviteit i het vaccin, zal deze groep log worden gevaccineerd. Deelnemers krijgen het pneu- mokokkenvaccin of de placebo samen met het griepvaccin op «•n vaccinatiecentrum bij hen in uc buurt in de maanden oktober en november. Peuken schadelijk? Vooral filters zijn schadelijk voor het milieu, omdat ze slecht afbreekbaar zijn. Het duurt wel 3 jaar voordat een filter uit het milieu is verdwenen. Bij het roken neemt het filter veel schadelijke stoffen op. Als het filter vergaat, komen deze stoffen vrij, met als gevolg een negatief effect op water en grond. irdic Walking iurg start A.V. Attila in ^trainingen. In deze Nordic Walking worden ainingen bedragen aar leen poles. volgende zaterdagen: 9.30-11.00 uur. zaterdag vanaf de irleseweg 42a in Tilburg, sporthal. De andere ande. september ook een agavonden: Deze cursus vindt plaats 0 uur tot 20.30 uur. i bij A.V. Attila aanmelden in de reguliere groepen. kunt u tijdens de clinic gebruik maken van de poles die de ver eniging tijdelijk ter beschikking stelt. Deze clinic vindt plaats op zondagochtend 28 september om 10.00 uur aan de bosrand van de Roovertse bossen aan het Groot Loo te Hilvarenbeek (de verzamelplek ligt precies vóór de splitsing naar de trimbaan). Meer informatie: www.achil87. nl of stuur een e-mail naar gerardleijten@hotmail.com >urg T 013-465 7i 50 v.cmea.nl Fit-Easy Natuurgeneeskundig centrum voor Neurofeedback Training Voeding Beweging (via elektrostimulatie) en Ontspanning (via massages) De nordic walking groep van atletiekvereniging Achil '87 uit Hilvarenbeek organiseert een leuke sportieve introductietrai- ning om zonder enige verplich ting iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met deze manier van bewegen. Door een erkende instructeur wordt er in de buitenlucht een uitleg met prakti sche instructie verzorgd. Als u zelf niet beschikt over de poles, De Diabetesvereniging Nederland (DVN) verzorgt op zaterdag 27 sep tember een informatiebijeenkomst over behandeling van de diabetische voet. Er is een lezing en er zijn diverse workshops. Tevens kunnen bezoe kers kennismaken met enkele behandelaars van voetproblemen. Ook is er de mogelijkheid om vragen te stellen en hulpmiddelen te bekijken. De middag wordt verzorgd in samenwerking met enkele podotherapeuten, een vaatchirurg en een orthopedisch schoenmaker. De bijeenkomst vindt plaats in de aula van het St. Elisabethziekenhuis, Hilvarenbeekseweg 60 in Tilburg. De bijeenkomst begint om 13.00 uur en eindigt om 16.45 uur. De toegang is gratis. Neem voor meer informatie en aanmelding contact op met Corry de Kort, tel. 013- 463 11 17, e-mail Tilburg@dvn.nl of Ria Rijnen, tel. 013-522 06 25, e-mail: adrijnen@planet.nl. De cursus Shantala Babymassage is voor baby's vanaf 6 weken tot 9 maanden en hun ouders. De ouders leren naast de massage ook alles over de ontwikkeling van hun spruit. De massage verstrekt het gevoel van geborgenheid en heeft een positieve werking op onrustige baby's, baby's met neigingen tot overstrekken en baby's met darmkrampjes. Bovendien slapen de baby's regelmatiger. 2. Mag er buiten de openingstijden wel gerookt worden in horecagelegenheden? 4. Is een rookruimte verplicht? Nee, ook buiten de officiële openingstijden Nee, dat is niet verplicht. Een ondernemer kan moeten horecagelegenheden rookvrij zijn. ervoor kiezen om zijn bedrijf geheel rookvrij te houden. Het Julius Centrum, onderdeel van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, start dit najaar infect het grootste vaccinatieohder- senioi zoek dat ooit in Nederland is gehouden. Dit in samenwerking met 750 huisartsen, het Spaame Ziekenhuis Hoofddorp en het Nederlands Vaccin Instituut. In een groep van van 65 jaar e werkzaamheic vaccin tegen de pneumokokken- van bacterie getest. Eén op de hon- alsnc derd 65-plussers stige infectieziekte veroorzaakt door de pneumokokkenbacterie, zoals longontsteking, hersen- een vliesontsteking en bloedvergifti- de b ging. De sterfte C85.ÓÖ0U mensen en ouder wordt de ad van een nieuw pneumokokke"- Eén op de hvu- krijgt een em- :kte vciwiz. jkokkenbact steking, her en bloedvergifu- veroorzaakt door

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 21