w Betrokkenen leren beter met dementie om te gaan' Netwerk van blinde en slechtziende ouderen I de tilburgse koerier Nieuw in Tilburg: ontmoetingscentrum voor dementerenden en mantelzorgers 'Blij met dit initiatief!' i H. COLOFON e waard DONDERDAG 11 SEPTEMBER 2008 - PAGINA 13 SEPTEMBER 2008 PAGINA 12 uw nen en versterken. Petra Jansen lichaam te gebruiken.” Mantelzor in rkgevers (BZW) t Arjan wel 3or het milieu inds enige tijd ities en belan- kunnen doen. :thouders van )rten en al die i de raad. Alle geleiders en men oude- de opstartfase geen harde eis. “Iedereen is nu welkom”. Twan Informatie Ontmoetingscentrum De Dennen heuvel is geopend op maandag, i, onderwijs en iden en slecht- j over hoe jeleven. Om >lein a Kunt jmlijs- oor de raad gehoord terecht. Daar is, in iomie bij elkaar. Die tanties, organisaties rs aan de beurt. Wie ot en met vrijdag 19 commissie gaat tij- t inventariseren van e-mail of brief kwijt: 55, 5000 LH Tilburg. komsten bijwoner met vr een kopje Elma Smt van het ontmoetir uit hoe belangrijk voorziening juist trum ‘□gericht iplossin- oblemen ie oude- wrdt geboden. Verder zijn voorlichtingsbijeenkomsten Het Tilburgse Netwerk van blinde en slechtziende ouderen viert woensdag 17 september zijn twintigjarig bestaan met een fees telijke open dag. Die wordt van 10.00 tot 16.00 uur gehouden in wijkcentrum De Poorten, Hasseltstraat 194 in Tilburg. r verschijnt je weken in donderdag ronden drie Mantelzorgers Bijzonder is dat ook mantelzor gers ondersteuning kunnen krij gen in De Dennenheuvel. Zo is er eens in de twee weken een gespreksgroep, waar ervaringen uitgewisseld kunnen worden en *aar emotionele ondersteuning volgens Smulders is dat zeker in er en Meer informatie: Ontmoetings centrum De Dennenheuvel, coör dinator Elma Smulders, Wes- tertorenlaan 4, Tilburg; tel. (013) 4634247; e-mail: dennenheuvel® oc-tilburg.nl. Lakeman: “Wanneer blijkt dat er ook in andere wijken veel belang stelling is voor zo’n voorziening, dan kunnen we daar aparte groe pen gaan opstarten.” vel een vraagbaak op het gebied van dementie.” 15.00 uur brengt Cees Prinsen zijn voorstelling De Meidenkof fer, waarin hij amusante verhalen vertelt aan de hand van voorwer pen van vroeger. Het smartlap penkoor Effe Anders sluit de dag af om 15.30 uur. De hele dag is er een infostand van de firma World Wide Vision uit Oisterwijk, gespecialiseerd in hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden. Vanaf 11.30 uur geeft’ een stoelmasseur ontspannende behandelingen. Natuurlijk zijn vrijwilligers van het Netwerk beschikbaar voor het beantwoorden van vragen van bezoekers. hun belangen moet je een andere invalshoek. BrabantStad die de vijf >antStad wil een econo- 1 kan meten met steden s en wij steunen die. igen van internationaal te, cultuur en openbaar jor een standpunt over it bieden. En dat is nog I is? Heeft de mail echt ibliek aan dan er nu al :t de verbinding met de lat soort vragen hangen mall die een doublure gewenst is. Dan concur- s BrabantStad een echte van de mail niet te snel i de presentatie de mail j begrijpen goed dat de wil.” De Seniorenwijzer1 eenmaal in de twee De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Blipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer> Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vjncentiusstraat 102, 5038 SR Jlburg; tel. 013-5839999. K°pij kan gestuurd worden ..raar. Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail seniorenwijzer® pern.nl. 5°Pijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Huiskamer Tegelijkertijd met De Dennenheu vel start in wijkcentrum De Reit ook een Huiskamer voor ouderen. Deze voorziening is bedoeld voor ouderen die dreigen te vereenza men. Door middel van activiteiten worden de deelnemers gestimu leerd contacten te leggen en weer dingen te ondernemen. Het is de bedoeling dat oude ren van de Huiskamer doorstro men naar De Dennenheuvel als dat nodig is. De Huiskamer is op andere dagen open dan de ontmoetingsruimte, maar met dezelfde activiteitenbegeleiders, zodat de deelnemers vertrouwde gezichten zien. op 22 september a.s. wil ik daar graag die ochtend is ingeruimd e officiële instanties, al maanden met de genwoordigd. Maar de stad ervan vinden. 01 i project met verstrek en cruciaal moment in pen we met de verdere zeggen we ja tegen een dan moet je wel weten orwaarden je allemaal i aan het bepalen. Daar i soort wensenlijst op. e de boodschap mee te i maar je moet daar en inwoners van Tilburg: Ie mail vindt zodat wij kunnen mantelzorgers meedoen aan activiteiten in het wijkcen trum, zoals koffie- en theedrinken en gezellige middagen. Er zijn daarnaast gezamenlijke activitei ten voor dementerenden en man telzorgers, zoals feestjes en uitjes. Mantelzorgers zijn ook welkom bij de activiteiten voor de demente renden, al hoeft dat niet per se. De twee belangrijkste voorzieningen voor thuiswonende ouderen die kampen met vergeetachtigheid of dementie zijn de dagverzor- ging en de dagbehandeling. Dagverzorging biedt structuur en ont last de mantelzorger, maar sluit niet altijd aan bij de mogelijkheden en beperkingen van de individuele dementerende. Dagbehandeling in een verpleeghuis is bedoeld voor mensen die in een verder sta dium van dementie zijn. woensdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Voor deelname is een indicatie nodig van het Cen- iing trum Indicatiestelling Zorg (CIZ). De Maaltijd en vervoer zijn gratis, voor extraatjes wordt een kleine bijdrage gevraagd. Mantelzorger Annie (77) is een van de mensen die in de klank bordgroep zitten van De Dennenheuvel. Samen met een aantal andere ervaringsdeskundigen en beroepskrachten denkt ze na en geeft ze advies over de opzet van het ontmoetingscentrum. De man van Annie is ernstig dementerend. Zij en haar man kun nen niet naar De Dennenheuvel; daarvoor is de dementie van haar echtgenoot al te ver gevorderd. Desondanks is ze heel blij met het initiatief. "Als dit drie jaar geleden had bestaan, hadden we er zeker gebruik van gemaakt. Het is goed dat er meer aandacht voor dementie komt, want het is nog altijd een taboe. Het is voor de oudere zelf al heel moeilijk om toe te geven dat hij of zij demente- rend is. Daar komt nog bij dat anderen zich vaak geen houding te geven tegenover iemand met dementie. Wanneer ik met mijn man een wandeling maak, durven mensen hem niet aan te kijken. Of ze kijken alleen vanuit hun ooghoeken naar hem. Voor een mantelzor ger is het heel eenzaam. Janny Hoonakker (72) zit ook in de klankbordgroep en heeft vroe ger als verpleegkundige veel met dementerenden gewerkt. Ze herkent wat Annie zegt. "Als iemand dement wordt, vallen vrienden vaak weg. Iemand die griep heeft wens je beterschap, maar wat doe je als iemand dement raakt? Ik vind het heel goed dat er nu iets komt waar ook mantelzorgers terecht kunnen. En voor demen terenden is dit misschien wel een tussenstap die er nog niet was tussen thuis wonen en opname in een instelling." Praten De combinatie van een demen terende met een mantelzorger is essentieel in De Dennenheuvel. “Een dementerende zonder man telzorger kan hier niet terecht”, legt coördinator Smulders uit. “Het doel van deze voorziening is namelijk het ondersteunen en ver sterken van de situatie thuis. Het is belangrijk dat dementerende en mantelzorger met elkaar pra ten. Bijvoorbeeld over wat ze in de gespreksgroep horen. Dat kan over heel praktische dingen gaan, zoals de vraag wat voor zorg iemand wil als het straks minder gaat. Of over financiële zaken. Nu kunnen ze daar nog afspraken over maken, straks misschien niet meer.” Twan Lakeman voegt daaraan toe Elma Smulders in De Dennenheuvel: "Ons doel is de situatie thuis te ondersteu- dat mantelzorger en demente- nen en versterken.FOTO KAREL luiijf rende ook beter in hun vel gaan zitten, dankzij het contact met elkaar en met anderen. “De man telzorger voelt zich niet meer zo alleen, doordat hij ondersteuning krijgt. Door de activiteiten in Do Dennenheuvel en het contact met elkaar en anderen kunnen de betrokkenen beter met demen tie omgaan. Bovendien blijkt uit onderzoek dat dementerenden die aan dit soort projecten mee doen, langer zelfstandig kunnen blijven.” Het Netwerk is in 1988 opg om bij te dragen aan opk gen voor praktische prob> van blinde en slechtziende ren en om op te komen voor hun belangen. Het Netwerk zette een aantal activiteiten op die nog steeds bestaan, zoals een wekelijks contactmiddag. Daarnaast geven medewerkers voorlich ting aan individuele personen, bedrijven en organisaties, waar onder schoolklassen. Ook geeft het Netwerk een nieuwsbrief uit, die onder meer naar beroeps krachten gaat die met blinden en slechtzienden te maken hebben. Daarnaast verzorgt het Netwerk de inhoud van de tweewekelijkse Gesproken Koerier, een selectie op cd-rom van het belangrijkste nieuws uit De Tilburgse Koerier. Alle activiteiten worden verricht door vrijwilligers, ondersteund door een beroepskracht van de Bij het ouder worden gaat het geheugen achteruit. Die ver geetachtigheid kan variëren van onschuldig tot ernstig. In dat laatst geval, bijvoorbeeld als iemand geregeld meerde re keren achtereen hetzelfde verhaal vertelt of regelmatig afspraken vergeet, is er vaak sprake van beginnende demen tie. Speciaal voor ouderen in dit beginstadium gaat op 1 okto ber een ontmoetingscentrum in wijkcentrum De Reit van start: De Dennenheuvel. Drie dagen per week kunnen zij daar terecht voor activiteiten en een gespreksgroep. Bijzonder is dat ook hun mantelzorgers er wel kom zijn voor ondersteuning. Het is belangrijk dat demen terende en mantelzorger met elkaar praten.” Vergeten en dementie De voorlichtingsbijeenkomst Vergeet 't maar....! op woensdag 17 september in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) gaat over gewone vergeetachtigheid, verschillende soorten dementie en hoe die zijn te herkennen. Ook worden welke hulp en voorzieningen belicht, zoals de dementieconsulent en het nieuwe ontmoetingscen trum De Dennenheuvel voor dementerenden en mantelzorgers (zie artikel hiernaast). Gastsprekers zijn Elma Smulders van De Dennen heuvel en dementieconsulent Phil Mutsaers van De Wever. Na de pauze kunnen de bezoekers in kleine groepjes over het onderwerp (persoonlijk) doorpraten. Aanvang 14 uur. De organisatie is in han den van het ouderenwerk van de Twern, KBO Wandelbos, Antaru en de Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos. Mantelzorger zijn en je thuis voelen Mantelzorgers moeten vaak moeite doen om zich in hun eigen woning weer thuis te voelen. Hoe je dat op een zo prettig mogelijke manier doet, staat centraal op de inloopbijeenkomst voor mantel zorgers die op vrijdag 19 september gehouden wordt in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Binnenlopen kan van 13.30 tot 15.30 uur. Ook kunnen bezoekers andere ervaringen uitwisselen. Meer informatie: Lydia Driessen, mantelzorgconsulent van de Twern, tel. (013) 4552928, e-mail lydiadriessen@wijkcentrumypelaer.nl. Geheugenbeurs Op 20 september wordt in Tilburg de eerste Geheugenbeurs gehou den, een initiatief van de Geheugenwinkel. Bezoekers vinden van 10 tot 16 uur op de beurs in de President Mandelahof (Korvelpk 60) niet alleen veel informatie, maar ook hulpmiddelen die je ki gebruiken als het geheugen minder wordt. Voor de muzikale or ting zorgt Seniortainment. De toegang is gratis. Seniorenfestival Tüburg-West Zondag 21 september is er op het buitenterrein van zorgcentrum De Kievitshorst (Beneiuxlaan 101) van 14.00 tot 16.30 uur een Senioren festival. Er zijn optredens van het Tilburgs Leerlingen Orkest, zanger Bart van Loon, de Beneluxband en smartlappenkoor Zangriela. Ook staan er stands met informatie over activiteiten in de wijk. Toegang gratis. Bij slecht weer is het festival in De Kievitshorst. Verkeersregels opfrissen in Berkel- Enschot Automobilisten, fietsers, voetgangers en gebruikers van rolstoelen en scootmobiels hebben te maken met allerlei nieuwe verkeers regels en -borden. Daarover geeft voorlichter W. van der Kolk van Veilig Verkeer Nederland (WN) op dinsdag 23 september van 14 tot 16 uur uitleg in cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1Berkel- Enschot). Toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. Voor belangstellenden worden daarna opfriscursussen van drie dag delen gehouden. Aanmelden kan op of na de informatiebijeenkomst. De cursussen zijn op 6,13 en 20 oktober en op 7,14 en 21 oktober, steeds van 14 tot 16 uur in De Schalm. De cursus kost €5,-, inclusief een informatieboekje. Informatie: Hans Geist, ouderenwerker van de Twern, tel. 06-51916306 (di. en do.) Computercursussen voor 50-plussers Seniorweb Tilburg organiseert cursussen om 50-plussers op weg te helpen bij het gebruik van computer en internet. Deze begin ners- en vervolgcursussen worden gegeven in de wijkcentra De Ypelaer (Corellistraat 10) en De Poorten (Hasseltstraat 194) en in de bibliotheken Groenewoud (Don Sartostraat 10) en Heijhoef (Kerken bosplaats 3). Informatie/opgave: Jos van Korven, tel. (013) 8500789 (werkdagen 13-16 uur); e-mail seniorwebtilburg@gmail.com. Wandelen over bospaden Wandelclub 55+ organiseert op donderdag 25 september een wandeling van circa 10 km, die begint en eindigt bij wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). De wandeling gaat grotendeels over bospaden; goede schoenen zijn dus nodig. Start, alleen of in een groepje, tussen 9.30 en 10.30 uur; iedereen kan een routebeschrij ving meekrijgen. Deelname kost €2,50, inclusief een kopje koffie onderweg en een herinnering. Meer informatie: mw. T. de Cock, tel. (013) 4680548. Ontspanning KBO Goirke Hasselt houdt op vrijdag 12 september om 14.00 uur een levenmiddelenbingo in MFA De Poorten (Hasseltstraat 194). Kaarten kosten 3,50 voor tien ronden. In ontmoetingsruimte De Driehoek (Gendringenlaan 179) is er op maandag 15 september van 14.30 tot 16.30 uur een gezellige mid dag met muziek, zang en dans, verzorgd door dj Nico Govaarts. Entree gratis. In wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4) is er op 25 september een bingomiddag met in elk van de tien r prijzen. Een kaart kost 2,50; Aanvang 14 uur. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt mw. Roelofs van Bibliotheek Midden-Brabant op vrijdag 12 september om 15 uur een presentatie over oude kinderboeken; entree €1,-. Op zondag 14 september brengen The Van Hall Brothers vanaf 15 uur een mix van meezingers en popmuziek; entree €2,50. Woensdag 24 september is er vanaf 19.30 Uur een bonte avond met Ad Zwekars. Hij treedt op voor een goed doel: Kika, dat de zeven kinderkanker- centra in Nederland ondersteunt. Entree €2,50. Kaartjes (en con- sumptiemunten a €1,-) zijn een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen liefhebbers op woensdag 17 september om 10 uur bloemstukjes maken; infor matie geeft Nelleke, tel. (013) 5950303. Kaart liefhebbers kunnen er op woensdag 24 september rikken en jokeren. Meedoen kost €1,20; er zijn leuke prijsjes. Aanvang 10 uur. Dementie is onvoorspelbaar, de patiënt ook... Wat eens zo voorspelbaar of gewoon was bij haar, is niet meer. Wat zij zegt, klopt niet meer. Wie zij eens was, is niet meer. Dementie sluipt binnen om niet meer weg te gaan. Hoe ga je ermee om? De afdeling Midden-Brabant van Alzheimer Nederland verstrekt nog t/m 16 september uitgebreide informatie over dementie in de biblio theek op het Koningsplein. UvT-psycholoog Huub Buijssen geeft daar op dinsdag 16 september om 19.30 uur een gratis lezing. Leest u alvast wat uit de collectie? Huub Buijssen schreef De heldere eenvoud van dementie. Wat is dementie en hoe ga ik om met een dementerend familielid? Aan bod komen o.a. stemmingswisselingen, communicatie, gedragsproble men maar ook schuldgevoelens bij de verzorgenden. Eerder gaf hij De beleving van dementie uit: een eenvoudige gids voor naasten en dementerenden met praktische en medische informatie. Een jaar met duizend dagen; een leven met Alzheimer is de intrige rende titel van een boek van Berit Degnaes. Richard is pas 52 als vastgesteld wordt dat hij aan de ziekte van Alzheimer lijdt. Dat slaat als een bom, ook bij zijn levenspartner Berit. Het boek geeft een beeld van de moeilijkheden waarmee zij te kampen hebben. Het is tegelijk een ontroerend boek over de liefde. In boeken komen dementerenden zelf nauwelijks aan het woord; ze zouden immers niets meer beseffen. Journaliste Stella Braam en haar vader, psycholoog René van Neer, rekenen af met dit vooroor deel in Ik heb Alzheimer. Het verhaal van mijn vader. Het is een ont hutsend, aangrijpend én hilarisch verslag van een strijdbare burger met de ziekte van Alzheimer die in opstand komt tegen vooroorde len en betutteling in zorg en samenleving. Een bron van inspiratie voor verder lezen is ongetwijfeld Altijd vandaag: dementie in de literatuur. Het bevat fragmenten van ver schillende schrijvers, zoals Annie M.G. Schmidt, Lydia Rood, John —Updike en Inez van D tie bedoelen we mensen bij wie recentelijk de diagnose dementie is gesteld, bij de huisarts of de geheugenpoli. De belangrijkste eis is dat de betreffende oudere nog geen zorg nodig heeft. Hij of zij moet fysiek nog redelijk gen uit, en krijgen ze tips hoe met gezond zijn. Het is niet de bedoe- hun ziekte om te gaan. Ouderen ling dat iemand hulp nodig heeft die zich mondeling niet goed kun- bij bijvoorbeeld eten of toiletbe- een uitdrukken, leren met behulp zoek; daar hebben wij eenvou- w een therapeut daarvoor hun digweg het personeel niet voor. Bovendien past de persoon dan zelf ook niet meer goed in de groep. Ook is De Dennenheuvel niet bedoeld voor ouderen die ernstige gedragsproblemen heb ben.” Het project richt zich op oude ren in de wijken De Reit, Het Zand en Het Wandelbos, maar Twern. De officiële opening van de open dag wordt om 10.30 uur ver richt door Annette Willemse, een van de oprichters van het Net werk. Om 11.30 uur verzorgt Bas Barendregt van de Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) een pre sentatie van de Orion Webbox, een eenvoudig apparaatje dat via internet gesproken informatie levert. Om 14.00 uur houdt een medewerker van Sensis (orga nisatie voor zorg, diensten voor blinc zienden) een lezing slechtzienden licht be Buurt Andere buurtbewoners kunnen ook terecht in De Dennenheu vel, is nadrukkelijk de bedoeling. Er zijn veel initiatieven voor thuis- Ze kunnen er voorlichtingsbijeen- wonende dementerende oude- komsten bijwonen, binnenlopen ren, onder andere dagverzorging met vragen over dementie of er en dagbehandeling, vertélt Twan een kopje koffie drinken. lakeman, als ouderenwerker van Elma Smulders, de coördinator de Twern betrokken bij de voor- van het ontmoetingscentrum, legt bereiding van De Dennenheuvel, uit hoe belangrijk het is dat deze Maar een voorziening speciaal voorziening juist in een wijkcen- i mor beginnend dementerenden trum is gevestigd. “Een buurthuis ^ertot op heden nog niet in is minder stigmatiserend dan een Tilburg. verpleeg- of verzorgingshuis; je Ontmoetingscentrum De Den- loopt er makkelijker binnen. Man nenheuvel - een initiatief van de telzorgers die het wijkcentrum Wever, het Ouderenwerk van de bezoeken, willen misschien bij- Twern, de gemeente Tilburg en voorbeeld wel lid worden van het zorgkantoor VGZ - gaat daar ver- koor dat daar repeteert. En er zijn andering in brengen. natuurlijk legio andere activiteiten ‘Bij De Dennenheuvel, in wijkcen- die daar plaatsvinden, waaraan trum De Reit, kunnen mensen met iedereen kan deelnemen. Voor beginnende dementie drie dagen buurtbewoners is De Dennenheu- per week terecht”, vertelt Lake man. “Op maandag, woensdag en vrijdag is er een dagsociëteit, gerund door de programmacoör- Andere wijken dinator, activiteiten begeleiders en Welke ouderen kunnen er nu wel vrijwilligers. Daar kunnen oude- of niet bij het ontmoetingscentrum ren meedoen aan activiteiten als terecht? Elma Smulders: “Met muziek luisteren, wandelen, bood- ouderen met beginnende demen- schappen doen en het klaarma ken van de lunch. Verder is er een gespreksgroep in combinatie met een bewegingsactiviteit. Tijdens de gesprekken praten de aanwe zigen over dementie, zolang dat nog kan. Ook wisselen ze ervarin-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13