v& IS ij.zfj w O?9 'Kopers voelen zich vaak overvallen' 98 za DP 449 II W beschermt de consument bij kopen aan de deur, via telefoon of internet '86 Voorkomen F COLOFON €35,- aan lappen* jen op www.plus.nl iram II i verschil UUNUtb vrvu 2Ö AUUUSI US 2ÜUÖ - HAUINA 11 FOTO:PETER LIGTENBERG l<70 kan contact Voorbeeld van een brief om een koopovereenkomst na colportage te ontbinden. in de t het Annette Roothaart en Toon Groenink zijn gefingeerde namen. AUGUSTUS 2008 - PAGINA l( D augustus 2008 benaderd, stelt de wet bij koop op afstand wel de eis dat de verko per alle belangrijke gegevens over het product of dienst duidelijk en Naam en handtekening Adres Postcode en Plaats WW.plUSlj aangetekend Naam bedrijf Adres of Postbus Postcode en Plaats Bij een gewone aankoop in winkel heeft de consument initiatief: die kiest er zelf voor naar de winkel te gaan en een product aan te schaffen. Maar dat ligt anders bij colporteurs en bij koop op afstand, bijvoorbeeld via de telefoon. "Als je -jdenken, kreeg ik het pakketje in mijn handen gedrukt en liep hij door naar de buurvrouw." Zoulikha Haya: "Dit heet colpor- of tage en de man was de colpor- "Bij teur. Hij gaat de deuren langs of tijd probeert je bijvoorbeeld op een als j >00 gram I Betreft, ontbinding overeenkomst Stichting de Twern, Vjncentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Wat je zegt, kan dus later als bewijs tegen je gebruikt worden. Daarom is het erg belangrijk nooit persoonlijke gegevens aan een vreemde te geven, en zeker niet je rekeningnummer of pincode; die heeft daar niets mee te maken! Ook het bevestigen van koop via de telefoon lijke gegevens met het De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in DeTilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek rlipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- neer, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Dt TILBUKUSt KOtHItH busreis van alles te verkopen. Je wordt onverwachts voor een koopbeslissing geplaatst, bijvoor beeld over kleding, huishoudelijke artikelen, boeken en tijdschriften, cosmetica, energie, enzovoort." Op band opgenomen Coördinator Esther van Orsouw van de Rechtswinkel: "Veel men sen voelen zich overvallen door zo'n telefoontje. Ze hebben vaak niet in de gaten dat de ander iets wil verkopen, maar denken dat die 'slechts' hun gegevens wil controleren. De verkoper neemt dit soort gesprekken op band op. Landelijke toezichthouders Hoewel de meeste bedrijven net jes volgens de wettelijke regels handelen, zijn er ook firma's die dat niet doen, aldus de mede werksters van de Rechtswinkel. Zoulikha Haya: "Op de website www.consuwijzer.nl kun je con troleren of een bedrijf betrouw baar is. Een van de organisaties daarachter is de Consumenten autoriteit. Deze organisatie van de overheid is de landelijke toe zichthouder op het gebied van consumentenrecht en eerlijke handel. Voor toezicht op energie leveranciers bestaat de Energie- kamer; die geeft informatie op de website www.energiekamer.nl." "Ook is het belangrijk vooraf alle andere gevolgen goed te over zien", zegt Esther van Orsouw. "Als je bijvoorbeeld de overstap naar een andere energieleveran cier overweegt, moet je eerst weten of je de huidige overeen komst op dat moment wel kunt opzeggen. Soms moet je name lijk dan een boete betalen, waar door de overstap toch nog erg duur wordt." "Daarnaast moet je ook bedacht zijn op verkooptrucs. Een ver koper kan je voor zo'n overstap naar zijn' energieleverancier wel een vast, laag voorschot van drie jaar beloven, maar dan kun je na die drie jaar mogelijk een forse naheffing krijgen. Je betaalt immers wat je aan energie ver bruikt, alleen wordt de afrekening op die manier wat naar achteren verschoven." Ongewenst benaderd worden via de telefoon of per post is voor een belangrijk deel te voorkomen! Veel Nederlandse bedrijven die zo werken, hebben zich aangesloten bij de stichting Infofilter. Consumenten kunnen er opgeven welke reclame ze niet meer per post of telefoon willen ontvangen, bijvoorbeeld van energiemaat schappijen, banken, verzekeringen postorderbedrijven, loterijen, en/of goede doelen. Ook telefonisch marktonderzoek kan zo geblokkeerd worden. Je opgeven kan op drie manieren: via www.infofilter.nl (doorklikken op 'consumentensite') tel. 0900 - 666 10 00 per post in een voldoende gefrankeerde envelop. Adres: Stich ting Infofilter, Postbus 666, 1000 AR Amsterdam. Vermeld uw persoonsgegevens, adres en telefoonnummer en geef aan hoe u geen reclame meer wilt ontvangen: per post en/of telefoon. Meer informatie hulp Weten of een koopover eenkomst nog te ontbinden is, of hulp nodig bij het schrijven van een ontbindingsbrief? De Rechtswinkel verleent gratis hulp! Spreekuur: maandag tot en met donderdag, 14 - 20.00 uur. Adres: Lange Schijfstraat 107; tel. (013) 5353135. Bij het Juridisch Loket (voor heen Bureau voor Rechtshulp) is het eerste advies gratis. Adres: Spoorlaan 404; tel. 0900-80209. Mantelzorgers praten over thuissituatie Bij het zorgen voor een zieke partner, kind of ander familielid kan het nodig zijn dat er in huis van alles moet veranderen: de inrichting van kamers moet soms worden aangepast, er staat opeens een bed in de woonkamer, of er komt apparatuur in huis. Ófwel: "Het lijkt thuis wel een ziekenhuis." Dat is het thema van de inloopbij- eenkomst voor mantelzorgers op woensdag 10 september in wijk centrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Mantelzorgers kunnen dan o.a. ideeën uitwisselen over hoe ze veranderingen in huis zo organiseren dat ze ook zelf nog voldoende ruimte hebben. Ze kunnen tussen 13.30 en 15.30 uur binnenlopen; het gesprek begint om 14.00 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje kof- fie/thee. Meer informatie: mantelzorgconsulent Tineke Meijeren, tel. (013) 4671926 (wijkcentrum 't Sant). Alzheimercafé over wettelijke bevoegdheden Het Alzheimercafé is een maandelijks trefpunt op dinsdagavond voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrien den. Ze praten met elkaar over wat ze meemaken, over dementie en over mogelijkheden voor hulp. Iedere keer staat een onderwerp centraal. Op dinsdag 9 september geeft Marjolein Haasbroek van Alzheimer Nederland informatie over hoe je de financiën en wet telijke bevoegdheden van een dementerend persoon kunt regelen met behulp van mentorschap en bewindvoering. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. Cursussen computer en bewegen in de Reit KBO-afdeling St. Maarten organiseert vanaf half september een basiscursus computer van tien lessen in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Elke dinsdag doet daar een groepje van 13.00 tot 13.45 mee aan Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Kosten: €17,50 per twee maanden. Informatie over beide cursussen: mw. C. Engelhart, tel. (013) 4673750. Bridgeclub Heytroef Van 2 september tot eind mei speelt bridgeclub Heytroef elke dins dag van 13.20 tot 17.00 uur in een rookvrije ruimte in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Er is plaats voor nieuwe leden, maar ook inlopers zijn welkom. Leden betalen €30,- per jaar, inlopers €2,25 per middag. Meer informatie: mw. Thea Sterke, tel. (013) 5702660. van de koopovereenkomst ont vangt. In die bedenktijd kun je de koop op afstand zonder opgave van reden opzeggen. Als je deze overeenkomst wilt ontbinden, kun je dat ook per aangetekende brief doen en een kopie voor jezelf bewaren. Natuurlijk moet je de goederen wel terugsturen." "Voor enkele producten geldt bij koop op afstand geen bedenk tijd, bijvoorbeeld etenswaren, producten voor persoonlijke ver zorging en reizen; dat betekent dat je aan de koop vastzit." Ze zijn er nog steeds, de colporteurs die met slimme verkooppraat- ‘speciale' bijeenkomst tijdens een jes langs de deuren gaan. En wat vaker gebeurt tegenwoordig: de telefoon gaat, en aan de andere kant van de lijn zit iemand die je iets probeert te verkopen. "De meeste bedrijven handelen netjes volgens de wet", stellen Zoulikha Haya en Esther van Orsouw van Rechtswin kel Tilburg, "maar toch moet je altijd op je hoede zijn. Gelukkig is er in de wet bedenktijd geregeld." Ontspanning Werkgroep 55+ van wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) organiseert dinsdag 9 september om 14 uur een muzikale middag met zeemanskoort De Leyezangers. Entree, incl. een kopje koffie/ thee: €1,75 (voorverkoop), €2,- (aan de zaal). In wijkcentrum de Reit (Westertorenlaan 4) kunnen 55-plus- sers donderdag 4 september een kaartje leggen: rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje. Kosten: €1,20, incl. een kop koffie of thee. Aanvang 14.00 uur. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op woensdag 3 september om 19.30 uur weer een Seniorencafé (entree €1,-). Op woensdag 10 september speelt orkest Tripel X vanaf 19.30 uur meezingers en luisterliedjes; entree €2,50. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is er op woensdag 3 september om 10 uur een bingo; een kaart voor tien ronden kost €3,50, incl. een kopje koffie/thee in de pauze. Kaartliefhebbers kunnen er op woensdag 10 september rikken en jokeren. Meedoen kost €1,20; er zijn leuke prijsjes. Aanvang 10 uur. Cursus indoorgolf Binnen nog voor de kerst je golfvaardigheidsbewijs (GVB) halen: dat kan bij een cursus indoorgolf in sporthal De Roomley (Uden- hout) of sporthal Stokeind (Moergestel). Ze starten in de week van 22 september; aanmelden kan t/m 8 september. Deelnemers hoeven niet flink te investeren in materialen en kleding. Na elke van de drie cursudelen kunnen deelnemers besluiten of ze doorgaan. Meer informatie: www.sportintilburg.nl. Recreatief zwemmen bij De Waterratten Vanaf 4 september verzorgt zwemvereniging De Waterratten elke donderdagavond begeleid recreatief zwemmen voor senioren in het zwembad van 't Hooge Veer (Amarant) aan de Bredaseweg. Het water is ongeveer 32° C. Het bad is 12,5 m lang, 6,25 m breed en maximaal 1,4 m diep. De zwemmers doen ook andere licha melijke oefeningen. Gezelligheid staat hoog in het vaandel. Er zijn drie groepen: van 19.30 tot 20.10 uur, van 20.10 tot 20.50 uur, en van 20.50 tot 21.30 uur. Meer informatie: Ilse Pijnenburg (tel. (013) 5332773) of www.waterratten.nl. Bijeenkomst De Salon Vanavond is er weer De Salon: een gezellige, maandelijkse ont moetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving. Deze keer van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 8507930 of Jan, tel. 5350029. Dameskoor De Reit zoekt versterking Dameskoor De Reit zoekt nieuwe leden; ook jongere dames zijn welkom. Dit gezellige ouderenkoor doet elk jaar mee aan het gemeentelijk presentatieconcert en treedt op in verzorgingshuizen en andere locaties. Het repertoire bestaat uit operettemelodieën, volksmuziek en enkele religieuze liederen. De repetities zijn op woensdag van 10 tot 12 uur in wijkcentrum De Reit (Westertoren laan 4). Wie een ochtend wil luisteren of meezingen, kan contact opnemen met mevrouw M. Karpati, tel. (013) 4671062. Luisterend lezen... De vakantieperiode is voor veel mensen weer achter de rug. Omzeilt u de drukte en trekt u er in deze periode op uit? Hieronder een greep uit de uitgebreide collectie luisterhoeken van Biblio theek Midden-Brabant: lekker om onderweg in de auto of gewoon thuis in je luie stoel te luisteren naar bekende en minder bekende stemmen die beroemde en minder beroemde verhalen voorlezen. Leef van Maria Goos is zo'n interessant verhaal: een veertigjarige verloskundige e-mailt met haar beste vriendin over haar gezin (man en twee puberkinderen) en haar werk. In Zes problemen van Miss Marple is Agatha Christie's Miss Mar ple lid van de 'Dinsdagavondclub': de deelnemers vertellen om de beurt een geheimzinnige geschiedenis waarvoor de rest van het gezelschap de oplossing moet vinden. Ook in de collectie zit de bestseller van 2004: De Da Vinci Code van Dan Brown. Deze is bewerkt tot een bondig en razendsnel verhaal met cryptische aanwijzingen. Nog meer spannende verhalen is een verzameling van tien verha len, columns en gedichten, met onder meer verhalen over Miss Marple door Agatha Christie, columns van Sylvia Witteman, die renverhalen van Toon Tellegen en verhalen yan Hella Haasse uit het boek Het tuinhuis. Tellegen en Haasse lezen hun eigen teksten, verder horen we onder meer de stemmen van Bram van der Vlugt en Jan Donkers. Volgens de uitgever goed voor "zo'n 250 kilome ter luisteren". Bibliotheek Midden-Brabant heeft ook een collectie luisterhoeken voor kinderen: leuk om samen met je kleinkind te beluisteren! Op www.bibliotheekmb.nl vind je in de catalogus de hele collectie door het intypen van 'luisterboek'. Geen internet? Vraag het een van de medewerkers in de bibliotheek, zij helpen u graag! Colportage en koop op afstand Bij colportage gaat het om de verkoop van producten of diensten, waarbij de verkoper het initiatief neemt door bijvoorbeeld aan huis te komen of je uit te nodigen voor een bijeenkomst tijdens een busreis. Bij koop op afstand neemt de verkoper ook meestal het initiatief, bijvoorbeeld via de telefoon, de post, e-mail, televisie, of via de fax. Maar de wettelijke regels voor koop op afstand gelden ook als iemand zelf iets bestelt via internetsites, of met bestelbonnen van een postorderbedrijf in een tijdschrift. Als je misschien wel interesse hebt, komst laten dagtekenen bij de allemaal kun je het beste om duidelijkheid Kamer van Koophandel; op dat over het product blijven vragen tot- moment gaat de bedenktijd in. l» -rcsUor k^+ .,or. l» Maar meestal doen ze dat alleen Van Orsouw: "Laat je niet opjagen! bij grote bedragen. Dus kan de Ook kun je gerust vragen of de ver- consument vaak de overeen- jeld koper een paar dagen later terug- komst gewoon opzeggen, als hij belt, zodat je er nog eens goed over snel spijt heeft over de koop, kunt nadenken. Dat moet wel schriftelijk gebeu ren, met je handtekening, en heet officieel ontbinding van de over eenkomst. Het best stuur je de opzegging in een aangetekende brief. Zo kun je, indien nodig, met het verzendbewijs aantonen dat je de overeenkomst tijdig hebt ontbonden. En natuurlijk is wel zo handig een kopie van de brief voor jezelf te bewaren." "Mocht de verkoper de ontbin ding niet accepteren of als er andere problemen zijn, dan kun je de verkopende partij bellen om navraag te doen. Noteer hierbij begrijpelijk meldt, zoals de prijs overrompeld zette ik een hand- altijd op welke dag je gebeld hebt, en alle bijkomende belastingen, tekening. En* voordat ik me kon op welke tijd, met wie je gespro- Als dat niet meteen bij de koop bedenken, kreeg ik het pakketje ken hebt en wat er is besproken, gebeurt, moet de verkoper deze in mijn handen gedrukt en liep hij Op die manier sta je sterker als er gegevens op zijn laatst bij afleve- door naar de buurvrouw." bijvoorbeeld mondelinge toezeg ging van het product verstrekken. Zoulikha Haya: "Dit heet colpor- gingen worden gedaan." Dat moet schriftelijk gebeuren, of tage en de man was de colpor- "Bij koop op afstand is de bedenk- bijvoorbeeld op een cd-rom." teur. Hij gaat de deuren langs of tijd zeven werkdagen. Die gaat in als je de schriftelijke bevestiging Geachte heer/mevrouw, Hoogachtend, onbekende man aan de deur "met zeeblauwe ogen." Hij hield haar een pakket onder de neus en ook hij deed naar zijn zeggen een 'fantastisch' aanbod. "Ik kon een lang abonnee worden van een tijdschrift, het eerste num- Maar omdat je onverwacht worclt mer kreeg ik meteen. Het enige wat ik hoefde te doen, was even .dint een handtekening te zetten op zijn bestelformulier en het zou allemaal in orde komen. Totaal Fantastisch' aanbod 'Wie kan dat nou zijn?', dacht ik toen ik de telefoon hoorde overgaan", vertelt Toon Groenink I (71)*. 'Het bleek een verkoper te zijn met een fantastisch aanbod. IWns, dat zei hij. Hij hield een teel verhaal en het ging alL.,.^ I vrij snel. Voordat ik het wist, hoor- over de ik mezelf meerdere keren 'ja' dat je zeker bent van je zaak, stelt zeggen. De verkoper zei dat de -,*i *~s 1 overgang naar het nieuwe ener giebedrijf binnenkort geregr zou worden en beëindigde het gesprek. "Waar heb ik nu eigenlijk ja tegen gezegd?', vroeg ik me beduusd af." Bedenktijd ‘Deze meneer heeft tijdens Annette Roothaart (67)* kreeg een dat telefoongesprek een koop- overeenkomst gesloten", aldus Zoulikha Haya, stagiaire bij de Rechtswinkel. "Het enige crite rium daarvoor is namelijk dat er sprake is van een aanbod en jaar lanc iemand die daar 'ja' tegen zegt. Opzeggen "Gelukkig biedt de wet meer bescherming aan consumenten", vult Esther van Orsouw aan. "Bij colportage geldt bij een aan koopbedrag van 34,- of meer namelijk een bedenktijd van acht i persoon- dagen, inclusief het weekend en "Als je een koop via de telefoon lijke gegevens met het antwoord feestdagen. Onder de 34 ligt de wilt voorkomen, is de allerbes- 'ja' kan uiteindelijk leiden tot een koop wel meteen vast. Officieel te manier het gesprek direct af koop die je eigenlijk niet wilt." moet het bedrijf de koopovereen- te kappen", zegt mr. Esther van Orsouw, de coördinator van de Rechtswinkel. "Als je in de gaten hebt dat je een verkoper aan de lijn hebt, zeg je op vriendelijke toon dat je geen interesse hebt en hang je gewoon op." 5=90

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 11