WIJZE Ik had geen ander vak gewild!' I MiSl OK-punten: veilige plekken in geval van nood R iuurt amacwe^ iGijs (59) en Niek (29) Moonen zijn telgen uit een Tilburgse kermisfamilie COLOFON M DONDERDAG 17 JULI 2008 - PAGINA 13 ERDAG17JULI 2008 - PAGINa t petenties: ct en bent bovenal speciaal bedoeld FOTO: PETER LIGTENBÉRG Gijs Moonen in de kassa van zijn spiegelpaleis: "Ik heb zelf ook dit soort attracties gebouwd, en spookhuizen. HUUYGUUV jHOONEN en Znn-TILBURG jaar, N-MELIS Locaties Oost 8. TILBURG in West- en Midden- thuiszorg, verpleging eidszorg en voeding- Ken. Je verzorgt de verzorg je de kermissen en een kinder- mee." Niek heeft aan zijn gokautomaten wat minder werk en staat in de winter in de oliebollenkraam van een goede vriend. Oud-West Wijkcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81) Wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156) Op de website www.geheugen- vantilburg.nl staat een artikel over de familie Moonen met de titel: Moonen verlaat Reeshofdijk. (Bosscheweg 160) Op 12; voor de ar c, Word en Excel) issen ronde het bord verlicht. Ze zijn vooral in horecagelegenheden, maar i Dep reisc -punten: open of je bedreigd i ponydraaimolen waarmee Piet Moonen in de jaren zestig de kermissen af sde. foTO: STICHTING KERMISCULTUUR West Reeshof Sporthal Dongewijk (Dongewijkdreef 40) Wijkcentrum Heytioef (Kerkenbosplaats 1) Uitspanning De Zeven Geiles (Reeshofdijk 18) Eetcafé De Kievietshoeve (Nijkerkstraat 1) Mangerie 't Wandelbos (Zwartvenseweg 25) NS-station Tilburg-West (Troelstrastraat 41) p 22 juli vertrekt bij wijkcentrum I94). Via de Hasseltse kapel en nog enkele vroegere hoeven i zijn, lopen de deelnemers naar het kasteel van de Kasteelhoeve terug naar De Poorten. Gidsen: herintreders :ter van het bedrijf ■antwoordelijkheid onze zorg daarop rag aan in de taal iet van belang dat iverse activiteiten fysieke of socate goed bij, dan jl honderd jaar Zelf draai ik 52 kermissen per mijn vader 16", aldus Niek. Zuid: Wijkcentrum De Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4) Elisabeth Ziekenhuis (Hilvarenbeekseweg 60) «TILBURGSE KOERIER - Herinnering aan vroeger van Armand Simoens: T is kermis in de buurt, de orgels draaien. De nieuwste wijsjes komen aan de beurt. Geen mensch die over 't dure leven zeurt. De rokjes in de kroegen, ziet ze zwaaien! Hilvarenbeek: Hilvaria Studio's (Goidesedijk 12 B) Safaripark Beekse Bergen (Beekse Bergen 31) Vakantiepark Beekse Bergen (Beekse Bergen 1) Minicamping D'n Bobbel (Oirschotsedijk 4) De Seniorenwijzer verschijnt leenmaal in de twee weken in |De Tilburgse Koerier. redact'e: Isabella de Boer- |**Men. André Coenen, Riek Inipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- Iredacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Mat de Vries. Kedactieadres: Seniorenwijzer, I Stichting de Twern, Jncentiusstraat 102,5038 SR IJlburg; tel. 013-5839999. popij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de I wem, Postbus 3078, 5003 DB ITilburg; e-mail seniorenwijzer® fwern.nl. popijsluiting: donderdag in de [even weken om 12 uur. len van de inschrijvingen voor het nieuwe seizoen en het schoon- ..J:;:. z~ “!:nappen van de attractie. Dat laatste is belangrijk, want wie niet investeert in een Ike likje verf, nieuwe verlichting en mooie decoratie, kan zijn attractie binnen tien jaar afschrijven, schat Even lekker bladeren om alvast nostalgische het kermisgevoel te krijgen? Jeroen van Eijndhoven en Lauran Wijffels brachten in 2007 het boek Tilburgse kermis 1950-2000: een halve eeuw vermaak in beeld met veel foto's uit In de dichtbundel Nu weer de kermis gloeit met duizend lichten; kermis in de poëzie staat werk van diverse schrijvers die volop geïnspireerd werden door de kermis. De bundel is aangekleed met afbeeldingen van kermisschilderijen. Wat doet de kermiskapitein, de kermisondernemer? Hoe zijn de kermissen in attractieparken (bijvoorbeeld Phantasialand, Bellewaerde, Duinrell etc.)? En wat dacht u van kermissen in het buitenland? Journalist Lauran Wijffels bracht in 2004 De kermis achterna; terugblik op een kwart eeuw attractieredactie uit. Bijzonder lezenswaardig! Een wat oudere uitgave maar zeer geschikt voor jeugdsen timent is Kerkmis en kermis van J. Hedde Vroom uit 1984. Kermis, een onderdeel van onze volkscultuur. De opkomst en het verval van.... Benieuwd naar de geschiedenis van de Nederlandse kermis? G.H. Jansen schreef Een roes van vrijheid: kermis in Nederland. Dus bent u wel of geen kermisvolk, wilt u wel eens opstaan van uw kermisbed en beslist niet van een koude kermis thuis komen (want tenslotte is het niet alle dagen kermis), kom dan eens naar de bibliotheek! Enne... tijdens de kermis is het lekker rustig in de vestiging op het Koningsplein, die dan iedere dag tussen 11 en 17 uur open is. Tilburg heeft sinds vorige maand een netwerk van OK-punter bare plekken waar je terecht kunt als je in nood bent c.’L voelt. Iedereen kan er aankloppen: jong en oud. Het jeugdige uitgaanspubliek beschermen was het uitgangspunt voor de OK-pun- ten: ze liggen daarom vooral in en bij het stadscentrum en langs fietsroutes daar heen. Maar ook ouderen kunnen er terecht, bijvoorbeeld als ze lastiggevallen worden, of bij een tasjesroof. De OK-punten zijn herkenbaar aan opvallende uithangborden; als de locatie open is, is I gevestigd op plaatsen die laat open zijn: ook in parkeergarages en in een aantal wijkcentra. Medewerkers daar hebben een training gevolgd, waardoor ze in staat zijn slachtoffers van geweld of bedreiging op te vangen. Indien nodig wordt de politie of een andere hulpinstantie ingeschakeld. En als een oudere dat wil, bellen de medewerkers iemand die haar of hem komt ophalen: een zoon of dochter, een buur of bekende. ging hij in Tilburg bare school. In ging hij naar de kermis waar zijn vader stond, vanaf zijn zestiende z> mocht hij meehelpen. Inmiddels miin staat hij samen met zijn vrouw, die 5 de ook uit een kermisfamilie komt, met gokautomaten op kermissen. Niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten, onder andere in Litouwen. Ze hebben een zoontje wat voor attractie je hebt. Op een van bijna 4, dat binnenkort naar de rijdende school gaat. Gijs Moonen staat zo'n zeven maanden per jaar op de Neder landse kermissen. Het seizoen loopt van Pasen tot 1 november, Internaat soms iets langer of korter. De Zelf heeft Gijs drie kinderen. Zoon winter gebruikt Gijs voor het rege- Niek staat ook op de kermis, een andere zoon werkt bij telefoon fabrikant Nokia in Finland en de maken en het opkn; I dochter is fysiotherapeut. "Toen Ize nog klein waren, zaten ze op I het internaat in Oudenbosch. Elke vrijdag ging ik ze halen en maan- Idagochtend bracht ik ze weet terug naar school. Of ik nou in I Haarlem of Maastricht stond. Elk I weekend en elke vakantie waren M ze bij mij." M school en mijn vader was dan M meestal een week of twee weken van huis", herinnert Gijs zich. "Op M mijn dertiende mocht ik mee met mijn vader als een soort manusje- van-alles. Een paar jaar later ben ik zelf als exploitant begonnen. Ik heb nog steeds een bedrijf samen met mijn broer Sjaak: Geboeders a Moonen." Paardengekken B Dat hij en zijn twee broers ook het a kennisvak in zouden rollen, is vol- gens Gijs niet meer dan logisch. I ‘Dat ging automatisch, we had- den weinig k 11 "°9 altijd met veel plezier, geen ander vak gewild!" De passie voor pony's ging echter -1 Jiet op alledrie de zoons over. 'Sjaak en ik vonden die pony's maar niks, mijn vader en oudste broer waren bij ons B P^dengekken. Ze zijn allebei overleden, overigens. Ik reis lp rond met een glazen dool- hot Samen met siaak heb ik Ir het verleden wel 25 attracties ■■p^d- En ik heb er verschillende I Ipbouwd, waaronder vier spiegel- Veiligheidskeuringen Zowel vader als zoon Moonen zijn tevreden met de opbrengsten van hun kermisattractie, ze kunnen er beiden goed van leven. Niek bevestigt wel het clichébeeld van de klagende kermisexploitanten. "Ze zijn nooit tevreden en het ligt altijd aan het weer", lacht hij. "Natuurlijk gaat het wel eens slecht, maar over het algemeen mag ik niet klagen." Zijn vader is dezelfde mening toe gedaan. "Ach, je moet altijd op je inkomsten en uitgaven letten, wat voor werk je ook doet”, zegt hij nuchter. "Waar ik wel van baal, zijn al die veiligheidskeuringen van attracties, de hoge benzineprij zen, en de milieueisen waaraan mijn wagen moet voldoen. Wat dat betreft verdient de overheid goed aan ons." Beiden hebben geen plannen' om te stoppen met het exploiteren van hun attracties. "Het is zwaar en stressvol werk, maar ik wil het graag blijven doen", zegt Gijs. "Ik heb altijd gezegd dat ik stop als ik 65 ben, maar als ik me dan nog goed voel, ga ik door." Petra Jansen en botsauto's. Een spiegelpaleis past daar niet altijd bij. Ik sta daarom vooral op de grotere ker missen: Tilburg, Helmond, Goes, Alkmaar." Niek staat op het moment van het interview op de braderie in Bene- den-Leeuwen, een eendaags evenement. "Ik heb mijn attrac tie in een kwartier opgebouwd en afgebroken, dus ik kan ook op de kleine kermissen staan. Bovendien heb ik weinig bezoe kers nodig om winst te maken. Da's bij mijn vader wel anders. Vanaf morgen kan het weer: tien dagen lang zwieren en zwaai en op de Tilburgse kermis. Zo'n tweehonderd exploitanten zijn hierheen afgereisd om het publiek te vermaken met hun attracties. Vooreen aantal van hen betekent de Tilburgse kermis thuiskomen; zij zijn hier geboren en getogen. Gijs Moonen (59) is een telg van zo'n typische kermisgeslacht, -I dat in de jaren dertig begon met zijn vader Piet. Het kermisvirus in de familie is nog niet uitgewoed, want ook Gijs' zoon Niek (29) reist rond met een attractie. Gijs is ondanks zijn leeftijd voorlopig nog niet van plan om te stoppen. 'Ik heb altijd gezegd dat ik stop als ik 65 ben, maar als ik me dan nog goed voel, ga ik door." Oudere Tilburgers herinneren zich i vast nog wel de ponydraaimolen van de kermis van vroeger. Of de bootjes in echt water. Allemaal creaties van Piet Moonen. In 1938 stond de Tilburger voor het eerst opdekermis met zijn pony's. "Mijn vader heeft eerst een groentewin kel gehad", vertelt Gijs. "Daar naast hield hij als hobby nog vijf of zes pony's. Maar dat was best duur en dus besloot hij met de beestjes de kermis op te gaan om er geld mee te verdienen. Dat liep goed en toen is hij gestopt met de groentewinkel." Liepen de pony's eerst los, later werden de dieren in een draaimolen gezet met een l karretje achter zich. .Zijndriezonen bleven thuis, terwijl ■Piet met zijn pony's door Neder- lland trok. "Wij zaten keurig op paleizen en enkele spookhuizen. Likje verf Sjaak staat nu op met een spookhuis achtbaan." Ongezellig Gijs opent zijn attractie dagelijks om 13.00 uur. Zijn vrouw zorgt ondertussen in de wagen voor het huishouden en doet de bood schappen. Zo tegen vieren komt ook zij helpen bij de attractie, 's Avonds zitten ze met zijn twee- en achter de kassa, als het nodig is. Hun huis aan de Reeshofdijk in Tilburg - het bedrijf is inmiddels Vakantie Seniorenwijzer De redactie van deze ouderenp volgende Seniorenwijzer verschijr Kopij daarvoor moet op nen zijn. De rest van he weken verschijnen. Inloopbijeenkomsten mantelzorgers Ook in de vakantieperiode organiseren de mantelzorgconsu- lenten van de Twern gratis toegankelijke inloopbijeenkomsten. Mantelzorgers krijgen er informatie over een thema en kunnen onderling ervaringen uitwisselen. Het onderwerp op woensdag 30 juli in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) is Je (weer) thuis voelen in je eigen huis! Tijd: 10 tot 12 uur. Wie ondersteunt de mantelzorger? is het thema woensdag 13 augustus in wijkcentrum 't Kievitslaar (Reinevaarstraat 55; 13.30 tot 15.30 uur). Op vrijdag 15 augustus staat van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) het persoonsgebonden budget (PGB) centraal. Over professionele zorg en hoe die aan te vragen gaat het op dinsdag 26 augustus van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbos plaats 1). Meer informatie over inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers: de Twern, tel. (013) 5839999, of bij bovenstaande wijkcentra. Sjoelcompetitie 50-plussers Reeshof Op maandag 11 augustus begint bij de sjoelclub van de Reys- hoeve (Gendringenlaan 179) in ontmoetingsruimte De Driehoek een competitie voor 50-plussers uit de Reeshof. Tijd: 14 tot 16 uur. Deelname is gratis. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de receptie van zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15), tel. (013) 5785785. Ontspanning In zorgcentrum de Kievitshorst (Beneluxlaan 101) verzor gen Druck en Pluck op woensdag 30 juli van 14.15 tot 16.30 uur een muzikaal optreden voor bewoners en 60-plussers uit de wijk. Entree €4, inclusief koffie en thee. Kaartjes zijn te koop bij de receptie van De Kievitshorst. Op woensdag 6 augustus om 19.30 uur treedt in zorgcen trum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) Ad Goosens op; met instrumenten als keyboard, accordeon en trompet brengt hij Nederlandstalige en Engelstalige liedjes ten gehore; entree €2,50. Op dinsdag 12 augustus treedt troubadour Rop Romers op van 15.00 tot 16.30 uur; entree €2,50. Woensdag 13 augus tus is er vah 19.30 tot 21.30 uur een gezellig Seniorencafé; entree €1Kaartjes (en consumptiemunten a €1) zijn een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. Centraal Wonenproject zoekt meer leden Centraal Wonenvereniging (CW) De Stam zoekt mensen die in het herstructureringsgebied in de wijk Groeseind-Hoefstraat een nieuw huis willen kopen (v.a. €200.000 of met Koopgarant) of huren (circa €675 per maand) en ook willen meedoen aan de voorbereiding met corporatie Tiwos en architect Marco Aartsen. Bij centraal wonen dragen circa 20 tot 25 huishou dens samen de verantwoordelijkheid voor hun directe woon omgeving, waaronder een gezamenlijke ruimte en tuin. Bij de nieuwbouw in Groeseind-Hoefstraat komen veel autovrije straten en een park van 10.000 m2. Informatie: www.cwdestam. nl; secretaris Trudi van den Berg, tel. (013) 5361751; e-mail g.v.d.berg54@kpnplanet.nl Wandelen met stadsgidsen Ook dit jaar organiseert Stadsgidserij Tilburg in juli en augustus elke dinsdag een zomeravondwandeling; vertrek om 19.00 uur, einde rond 21.00 uur. Deelname kost €3,-; kinderen tot 12 jaar gratis. Vooraf aanmelden is niet verplicht, maar wel mak kelijk voor de gidsen. Hieronder de agenda voor de komende weken. De Hasseltwandeling op De Poorten (Hasselsttraat 19' de Reitse Hoevenstraat, waar te bezichtigen Tilburg en via c Annie Jonkergouw (tel. 4562653; e-mail anniejonkergouw@ home.nlen Kees Vissers. Op 29 juli is er een wandeling door het westelijk deel van het centrum. Daar geven de stadsgidsen uitleg over de omgeving van het station, het Pollethoekje, De Noordhoek (met speciale aandacht voor Marietje Kessels) en St. Anna. Gidsen: Annie Jonkergouw (tel. 4562653; anniejonkergouw@home.nl) en Ad Cools. Vertrek bij het Centraal Station. Tijdens de Goirkewandeling op 5 augustus besteden de stadsgidsen veel aandacht aan de Tilburgse textiel. Vertrek op het voorplein van het Textielmuseum (Goirkestraat). Gidsen: Ad Cools (tel. 4680805 of a.cools@hetnet.nlen Kees Vissers augustus is er een wandeling met speciale aandacht architectuur tussen 1850 en 1940. Vertrek op de Heu vel bij het standbeeld van Willem II. Gidsen: Fons van den Hout (tel. 5350288 of houtbormans@hetnet.nl) en Ad Cools. Kermis - amusement met oordopjes? Amusement in heavy met(a)al... Oordopjes zijn geen overbo dige luxe als je tussen vrijdag 18 en zondag 27 juli door Tilburg Centrum banjert. In de bibliotheek vindt u een rustig plekje met leuke kermisboeken! naar Duitsland verhuisd - bezoch ten ze de laatste tijd nauwelijks tij dens het kermisseizoen. "Tilburg of Goirle, da's nog om te doen, maar verder slaap ik liever op het kermisterrein. Al mijn spullen liggen natuurlijk in de wagen en die laat ik niet graag onbeheerd. Bovendien is zo'n huis dat al weken onbewoond is, erg onge zellig", vindt Gijs. Tilburg centrum: Parkeergarage Tivoli (Spoorlaan/Veemarktstr.) Parkeergarage Emmapassage (Paleisring) Parkeergarage Pieter Vreedeplein (Telegraafstr.) Parkeergarage Louis Bouwmeesterplein V 39 (Veemarktstraat 39) Café Hoegaarden (Piusplein 2) Café De Heeren van Tilburg (Stadhuisstr. 21) Het Wapen van Tilburg (Spoorlaan 362) Hotel Brasserie Central (Spoorlaan 422) St Odulphus Lyceum (Noordhoekring 99) ipagina neemt even vrijaf. De ijnt op donderdag 14 augustus. 3 donderdag 7 augustus om 12 uur bin- let jaar blijft deze pagina in de oneven Gijs koos bewust niet voor de rij dende school, die met de kermis meereist. "De rijdende school is voor kinderen tot twaalf jaar, maar dan houdt het op." Niek Moonen bleef tot zijn twaalf de op het internaat, de andere twee kinderen tot hun achttiende. Niek: "Ik denk dat dat internaat ook de reden is dat mijn broer en zus niet voor het kermisvak heb ben gekozen. Het was gewoon een heel goede school en dat was een goede stimulans om verder te studeren. Ik voelde me altijd al aangetrokken tot het kermisvek" keus.'Maar' ik'doe het Toen Niek van het internaat kwam, Gijs. "Hou je het ik had 9in9 h'lin Tilburg naar de middel- gaat zo'n ding wel 1■- de weekenden Braderie Gijs kiest de plekken waar hij wil staan zorgvuldig uit. "Het ligt eraan -- ictie - kleine kermis staan meestal wel een draaimolen, een snoeptent

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 35