JZl W I 'Weer grip krijgen s op jezelf en je situatie 'Ik kan weer zijn wie ik was' I wielwerk lusief oners op eiden GGZ helpt ouderen psychische klachten te voorkomen oj te verhelpen n 3-4 - Tilburg DONDERDAG 5 JUNI 2008-PAGINA 13 'AG 5 JUNI 2008-PAGINA DE TILBURGSE KOERIER ing, n de Goirie FOTO: PETER LIGTENBERG ibleem heeft, In de put, uit de put €30,- Op zoek naar zin €25,- €30,- 2) Verlies...en dan verder €25,- €25,- €5,- gratis Cursus/bijeenkomst Voor wie? Omschrijving Kosten Duur sgooien bij doling Ones Naastbetrokkenen van dementerende ouderen an met Jagen 7 tweewekelijkse bijeenkomsten van 2 uur. werkir Mandelahof, Korvelf informatie: tel. (013) hun t ze ;ing het Ouderen die behoefte hebben aan contact. een de t j heeft voor hangt af van leem en van de Deel Patié aanbie- •ver- ida t.a.v. t.van. Voorlichting: De kunst van ouderen algemeen het ouder worden. Biedt Jwee cursussen: 1) Angst de baas >urg,t Postbus 90155, 5000 LH Tilburg; e-mail jet. (013) 5429463. 12 wekelijkse bijeen komsten van 2 uur 8 wekelijkse bijeen komsten van 2 uur 12 bijeenkomsten en een terugkombijeen- komst van 2 uur Vrijwilligers lezen oude ren voor, waardoor her inneringen bovenkomen. I voor deling )bs, /raag in combinatie tg. Dat heb ik toen Jagen met f activiteit. I an per week heen." jlp van GGZ als zeer prettig ervaren. "In il veilig kwijt ten met lot- Wat ik ook 55-plus somber d'Anjou schrijft in Kerend tij over Bertus, die de tragischs dood n vrouw niet kan verwerken. Met steun van familie en profes- hulp overwint hij zijn depressies. Dit boek is gedrukt jische dood i profes- in grote Luisteren in jejeunstoel (Project GGZ en de Twern) m Tilburg West Omgaar tegensle y. RONALD PEETERS/ODULPHUS LYC8* Elke twee weken 1 1/z uur psychiatrisch verpleegkundige aan huis", legt ze uit. Mijn verhaal als mantelzorger Huiselijk geweld Er zijn ook ouderen die te maken hebben met huiselijk geweld; de dader kan de partner zijn, maar ook een van de kinderen. Voor hulp kun je onder meer terecht bij het Steunpunt Huiselijk Geweld Midden- Brabant. Dat is sinds kort bereikbaar via het gezamenlijke, landelijke telefoonnummer 0900-1262626 van de steunpunten. jssers met Het eigen levensverhaal ere gevoelens staat centraal Meer informatie: tel. (013) 5808480, e-mail preventie@ggzmb.nl. Petra Jansen en Rijen, Goirie, Heusda. ek. Loon op Zand, Oisler burg. 10 wekelijkse bijeenkomsten en 2 terugkombijeenkom- sten van elk 2 uur school: er zijn vaste onderdelen voor iedereen, zoals het groepsgesprek, de lunch en een bewegingsactivi- teit. Daarnaast volgt de patiënt pro grammaonderdelen die specifiek zijn afgestemd op zijn eigen proble men, bijvoorbeeld geheugentraining, gedragstherapie, of een cursus om eenzaamheid tegen te gaan. Ook voor partners zijn er daarbij mogelijk heden om aan bepaalde cursussen mee te doen. Zo is er een cursus voor mensen met een partner met NAH, niet aangeboren hersenletsel, bijvoorbeeld een beroerte." Hoe lang iemand nodig hij er weer bovenop is, h; de ernst van het probfc ondersteuning thuis. voorbeeld van dementerende oude ren. Ook voor mantelzorgers is er een cursus. Bij de afdeling Preventie is een folder verkrijgbaar met een overzicht van alle cursussen, trainin gen en ondersteuningsgroepen. De folder staat ook op www.ggzmb.nl. succes is Natuurmuseim p zoek naar enthousiast ■s, die het veldwerk eunen door de begeleiding rlingen. Hebt u interesse, op website www.naWabant.nl of neem contaö Trey Raymakers, tel. 0» Open dog hospice De Sporen In het kader van zijn vijfjarig bestaan organiseert hospice De Sporen op zondag 8 juni tussen 13 en 17 uur een open dag van dit huis waar terminale patiënten hun laatste dagen of weken in een aangename omgeving met goede verzorging kunnen doorbrengen. Personeel en vrijwilligers geven op de open dag uitleg over hun werk. Met behulp van een videopresentatie krijgen bezoekers een virtuele rondleiding door het gebouw en de kamers van de hospice. Ze kunnen echt wan delen over het mooie bosrijke terrein eromheen. Bezoekers worden ontvangen met koffie/thee; de toegang is gratis. Adres: Bredaseweg 564 (bij Amarant (voormalig Piusoord). Ondersteuningsgroep voor naastbetrokkenen van dementerende ouderen Naastbetrokkenen van dementerende ouderen 55-plussers die zelf Technieken worden hun sombere en aangereikt en geoefend depressieve klachten willen overwinnen Mantelzorg? Ook aandacht voor jezelf Voor een ander zorgen kost veel tijd en energie. Die zorg geeft vaak ook voldoening, maar daarnaast is voldoende aandacht voor jezelf belangrijk om de accu op tijd op te laden. Hoe je dat kunt doen is het onderwerp van vier inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers in juni. Bezoekers ontdekken met behulp van een leuk spel hoe zijzelf en anderen hiermee omgaan; ook is er tijd om er verder over te praten. Mantelzorgconsulenten van de Twern organiseren deze inlopen in ver schillende stadsdelen; de toegang is gratis. De bijeenkomsten zijn op woensdag 11 juni van 13.30 tot 16.00 uur in wijkcentrum 't Kie- vitslaer (Reinevaarstraat 55); donderdag 12 juni van 13.30 tot 15.00 uur in wijkcentrum Spijker- beemden (DomSartostraat 4); dinsdag 24 juni van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1); woensdag 25 juni van 10.00 tot 12.00 uur in wijkcentrum De Poor ten (Hasseltstraat 194). Uw kermisherinnering in beeld De gemeente Tilburg is op zoek naar de leukste herinneringen van ouderen aan de Tilburgse kermis. Misschien hebt u er uw geliefde ontmoet? Of weet u nog van alles over uw eerste bezoek aan deze kermis? Alle kermisherinneringen zijn welkom. De LOTT (Lokale Omroep Tilburg Totaal) maakt een videoreportage met interviews over de leukste en mooiste kermisherinneringen. Deze videoreportage wordt vertoond op de jaarlijkse seniorendag van de kermis op vrijdag 25 juli. Er zijn dan tussen 14 uur en 17 uur ook optre dens van het Seniorenorkest en andere artiesten. Stuur üw allermooiste foto en/of verhaal naar: Gemeente Tilbi mw. Jet van Baast, baast@tilburg.nl; tel. Kosten Kosten voor behandelingen in GGZ- instellingen worden vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering of uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektenkosten (AWBZ). Hierbij moet soms wel rekening gehouden hou den met een verplicht eigen risico. Als iemand langer dan een jaar in een GGZ-instelling opgenomen is, wor den de kosten betaald uit de AWBZ. container tussen de oom- voor gft- en restafval it Van inwoners die deze d benutten, wordt ver te een andere oplossing hun groenafval bijvoor- e gaan composieten. Zorg Innovatie Centrum Speciaal voor oudere psychiatrisch patiënten van GGZ Midden-Brabant is er sinds vorig jaar een bijzondere vorm van zorg: het Zorg Innovatie Centrum (ZIC). Op deze nieuwe afde ling zijn twaalf ouderen met een com binatie van psychische en cognitieve problemen opgenomen. Vaak heb ben deze mensen ook lichamelijke problemen. "Het ZIC is een 24-uursafdeling mensen bij wie deeltijdbehandf niet afdoende is", zegt Diny Jacot verpleegkundige en begeleider van stagiairs bij het ZIC. "We zijn er ook voor de zorg buiten kantoortijden, dus 's avonds en 's nachts. De klachten die deze ouderen hebben, verschillen nauwelijks met die van de patiënten van de deeltijdbehande- ling, ze zijn alleen wat ernstiger. Deze mensen zijn somberder, of meer ver ward. Maar meestal zijn de klachten nog niet zo ernstig dat permanent verblijf noodzakelijk is. Verder ligt de nadruk hier vooral op het individu in plaats van op de groep." Het ZIC-team bestaat uit negen erva ren verpleegkundigen en verzorgen den, met daarnaast stagiaires ver pleegkunde, acht van een hbo-oplei- Alzheimercafé over werking hersenen Het Alzheimercafé is een trefpunt voor mensen met dementie, h partners, familieleden en vrienden. Ze praten met elkaar over wat meemaken, over dementie en over mogelijkheden voor hulp. Iedere maand staat een onderwerp centraal: op dinsdag 10 juni geeft Larisa Laanbroek, psycholoog bij GGZ Midden-Brabant, uitleg over de king van de hersenen. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson idelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer -tie- tel ff)15449466. lingen van diftar worden s gerealiseerd, vindt dt De frequentie waarmet in afvalcontainer diging is weliswaar vi daar staat tegenover L :t goed wordt gescheiden. oproep van de wetta- resultaat leidt, danaïde tan de Stuurgroep fc uit vertegen woaSps raadsfracties, vooti itroles uit te laten va herhaalde overtredinga containers te laten I ze dan de Stuurgroep geven inwoners te/ t tussenschot terug te dagen. En toen kwam de vraag of ik niet voorgoed naar huis wilde, in combinatie met drie middagen deeltijdbehandeling. Dat heb ik toen gedaan. Op 'de deeltijd' had ik twee middagen met praatgroepen en eentje met een creatieve activiteit. Ik ga er nu nog twee middagen per week heen." Ze heeft de hulp van GGZ als zeer prettig e de praatgroepen weet je dat je je verhaal kunt, het wordt niet doorverteld. Het prate genoten voelt bovendien heel vertrouwd. 1 heel fijn vond, is dat ik af en toe complimentjes kreeg van de leiding; dat stimuleerde me." Tijdens de creatieve middagen heeft Tiny prachtige kunstwerken gemaakt, zoals glas-in-loodschilderin- gen en een beeld voor haar man. "Om hem te bedan ken voor zijn steun toen ik het moeilijk had!" Al met al is Tiny er veel beter uitgekomen. "Ik kan weer zijn wie ik was." Huiverig Belangrijk bij de deeltijdbehandeling is dat de patiënt op vrijwillige basis deelneemt, bereid is zich te laten behandelen. Marieke Clijsen reali seert zich dat voor veel mensen de drempel best hoog is om bij de GGZ hulp te zoeken. Al merkt ze wel dat het onderwerp maatschappelijk meer geaccepteerd raakt. "Tijdens het eer ste gesprek voor de deeltijdbehande ling zijn mensen meestal wat huiverig voor de vreemde omgeving waar ze terecht gaan komen. Maar als we na zes weken evalueren, blijkt dat het veel minder ingrijpend is dan ze zich hadden voorgesteld, meestal zelfs prettig. Wat vaak helpt, is dat men sen lotgenoten tegenkomen en zich realiseren dat ze niet de enige zijn met een probleem. Het is overigens een misvatting dat zo'n behandeling alleen bestaat uit praatgroepen of medicatie we zorgen ook voor ont spanning, bijvoorbeeld door muziek, fitness of een kookgroep." ding en zes van het mbo. "Dankzij de stagiairs kunnen we een hogere kwaliteit zorg bieden: we hebben meer handen, ogen en oren aan het bed. Bovendien houden de stagiairs de ervaren verpleegkundigen scherp. En natuurlijk is het ook gewoon leuk om die jongeren te coachen", zegt Jacobs. leugd 12-16 HilvarenW rijdag 6 juni een wedstrijd min het gebouw The Yow| ie Holstraat 4b in HiW en op het grasveld mV :lkaar bekogelen met» r worden blokken en al» ibuten neergezet waaraf iets dekking kunnen zo® de tegenpartij bekog» eder geval droge kleien oek mee. The Young 0* van 19.00 tot 22.30 ud gratis. 8 wekelijkse bijeenkomsten en een terugkombijeenkomst van 2 uur Thuis wonen Voorop staat bij GGZ dat de meeste patiënten het beste af zijn, als ze tij dens de behandeling gewoon thuis blijven wonen. Clijsen: "We probe ren altijd te voorkomen dat iemand moet worden opgenomen. Wanneer i patiënt - na doorverwijzing door huisarts, geriater of een andere hulpverlener - bij ons komt, bekij ken we in een gesprek eerst welke hulp nodig is. Een groot deel van Deeltijdbehandeling de patiënten kan toe met ambu- Patiënten die meer hulp nodig heb- lante hulpverlening. Dat betekent ben, kunnen deeltijdbehandeling dat een GGZ-hulpverlener bij GGZ krijgen. Daarvan maken .momenteel Midden-Brabant of bij de oudere circa 180 ouderen gebruik. Ze vol- thuis ondersteuning biedt." gen een combinatie van therapieën, "Ook is thuis een intensievere die samen meerdere dagdelen per behandeling mogelijk, dankzij Psy- week in beslag nemen. "Daarbij chiatrische Intensieve Thuiszorg, de zitten veel groepsactiviteiten, maar PIT. Dit is bedoeld voor mensen die het individu staat centraal", ver- acuut extra hulp nodig hebben om telt coördinator Clijsen. "Je kunt weer grip te krijgen op zichzelf en het programma vergelijken met het op hun situatie; dan komt er een vakkenpakket op de middelbare mdememers aan deel te .Voor het volgende jaara r snel met een program® or 2008 staat nog een hf >p 16 juni met John de W da en een bijeenkomst et Rita Verdonk. Meer hu u vinden op website*»» Je hebt jarenlang gewerkt en bent sinds kort met pensioen. En plotse ling weet je je geen raad met al die vrije tijd: je valt in een gat en wordt somber, of zelfs depressief. Andere ouderen hebben last van spannings- I klachten of angsten. Zulke psychische problemen komen nogal eens voor bij 55-plussers. Ook is er een groep die problemen heeft met logisch denken, bijvoorbeeld bij een geheugenstoornis. Veel mensen vinden het moeilijk om dan de stap naar de geestelijke gezondheidszorg (GGZ) te zetten. Maar die drempel is minder hoog dan hij lijkt: de GGZ biedt ver schillende mogelijkheden om te voorkomen dat je ernstige problemen krijgt, bijvoorbeeld met een cursus. Mocht je wel een serieus psychisch probleem hebben, dan proberen de medewerkers je er weer bovenop te helpen. "We proberen in elk geval te voorkomen dat iemand moet worden opgenomen." Cursussen Wie een psychisch prot kan proberen er zelf iets aan te doen met behulp van een cursus van de afdeling Preventie van GGZ Midden-Brabant. Iedereen kan zich voor deze cursussen rechtstreeks aanmelden. Zo is er bijvoorbeeld de cursus In de put, uit de put voor 55-plussers die zelf hun som bere en depressieve klachten willen overwinnen, onder meer door zich te leren ontspannen en denkpatro nen te doorbreken. Zij kunnen ook terecht bij de cursus Op zoek naar n'n, waarin hun eigen levensverhaal centraal staat en ze actief stilstaan bij de bijzondere en alledaagse ervaringen in hun levensloop. Nieuw is het project Luisteren in je leunstoel, dat gaat over levensver halen van andere ouderen. Vrijwil ligers lezen ouderen voor, waardoor oude herinneringen bovenkomen en gesprekken ontstaan. Daarnaast zijn er nog ondersteuningsgroepen voor partners van patiënten, bij- Mensen vanaf 25 Overbelasting voor jaar die zorgen voor komen door nieuwe ouders betekenis geven aan relatie met je ouders en de plek die het zorgen daarbij inneemt. Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgen mede werkers van het Wereld Natuurfonds op vrijdag 6 juni om 15.00 uur een lezing met mooie foto's over de Noordpool; entree €1,-. Woensdag 11 juni speelt Ad van de Riet vanaf 19.30 uur op saxofoon en keyboard leuke feestnummers; entree €2,50. Vrijdag 13 juni is er om 15 uur weer een danscafé; entree €1,-. Tijdens de Vaderdagmatinee op zondag 15 juni (aanvang 15 uur) vermaakt Wim van Oort bezoekers met tal van muziekinstrumenten: van koebellen tot waldhorens; entree 2,50. het Seniorencafé is er weer op woensdag 18 juni van 19.30 tot 21.30 uur; entree €1,-. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. KBO Goirke-Hasselt organiseert op vrijdag 13 juni om 14 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) een levensmiddelen bingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunnen bingoliefheb- bers op donderdag 19 juni vanaf 14 uur tien ronden spelen; elke ronde zijn er drie prijsjes. Een kaart kost €2,50, inclusief een prijsje en een kop koffie of thee. KBO-afdeling Broekhoven 1 draait elke maandag (14-16 uur) en een vrijdag per maand (20-22.15 uur) elektronische bingo in wijkcen trum De Kubus (Fatimastraat 24-2). Dat gebeurt ook elke dinsdag van 13.30 tot 16.00uur in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54). De computer 'trekt' de getallen die te zien op grote computerschermen; ze worden natuurlijk ook afgeroepen. Voetbalcafé in de Reeshof Senioren in de Reeshof kunnen de wedstrijden van het Nederlandse elftal tijdens het EK voetbal gezellig samen op een groot scherm volgen in ontmoetingsruimte De Driehoek van de Reyshoevepassage (Gendringenlaan 179). De bar is tijdens het voetbalcafé geopend. Bezoekers kunnen er voor 50 eurocent een gokje wagen naar de tus sen- en eindstand van de wedstrijd. Wie alle wedstrijden inzet, doet mee voor de hoofdprijs. De voetbalcafés zijn steeds van 20.45 tot 22.45 uur. De data: maandag 9 juni (Nederland - Italië), vrijdag 13 juni (Nederland - Frankrijk), dinsdag 17 juni (Nederland - Roemenië). Als Nederland zich plaatst is er zaterdag 21 of zondag 22 juni een voetbalcafé voor de kwartfinale en op donder dag 26 juni voor de halve finale. Tijdens de finale op zondag 29 juni is er zeker een voetbalcafé. De toegang is gratis; drankjes zijn voor eigen rekening. De Driehoek gaat een half uur voor de wedstrijd open. begrijpen en behandelen van depressieve te lijf, gebaseerd op artikelen uit het tijd- :ine. schreef in 2003 het hapklare boek Sóms moet ik over mensen met depressies. Hierin beschrijft hij waardoor een depressie ontstaat en hoe je met deze gevoelens moet omgaan. Louise d van zijn sionele 1 letters. Klein leed is de in dit verband gedurfde titel van het boek van jour naliste Betsy Udink. Vergeleken met de grote rampen in de wereld valt de depressiviteit van een individu onder de noemer 'klein leed'. Udink beschrijft de depressiviteit van binnenuit: de slapeloosheid, het schuldgevoel, de zelfhaat. Schrijnend zijn haar confrontaties met de buitenwereld. Nieuwe inzichten over depressie en een praktische handleiding met oefeningen voor ouderen staan in een gids voor 50-plussers en hun omgeving van Corry Linssen: Depressie, je kunt er iets aan doen. Aan bod komen onder meer: wat is een depressie en hoe ontstaat hij? Wat kun je er zelf aan doen? Wat kunnen anderen voor je doen? Hoe ga je om met iemand die depressief is? Voor familieleden valt het dus niet altijd mee. Pim Cuijpers beschreef dit in het boek: Depressie: gids voor familieleden. Het geeft informatie over depressie en beantwoordt een breed scala van vragen. Je leert het gedrag van een depressief familielid begrijpen en hoe je er het beste mee kunt omgaan. Het boek beschrijft wat de emotionele en praktische gevolgen voor de naaste zijn, welke maatregelen die kan nemen en waar je hulp voor jezelf kunt vinden. Huisartsen Wie zijn klachten niet zelf kan oplos sen, heeft misschien intensievere hulp nodig. Een voorwaarde om dan met psychische klachten bij de GGZ uit te komen is dat de huisarts, die de ouderen moet doorverwij zen, de klachten herkent. Volgens Willy Garenfeld, ouderenpsychia ter bij GGZ Midden-Brabant, is dat niet altijd het geval. "Laat ik voorop stellen dat huisartsen goed werk doen. Maar zeker depressieve stem- mingsklachten herkennen ze niet altijd. Dat geldt ook voor spannings- klachten. Dan komt een oudere bij de huisarts met lage rugklachten en wordt hij doorverwezen naar de orthopeed. Maar zo iemand loopt soms nog jaren met pijn, omdat de psychische factoren niet aangepakt worden. Er valt dus nog wel winst te boeken. Niet alleen door bijscholing van huisartsen, maar ook door een betere afstemming tussen behande laars van lichamelijke klachten en de psychiatrie." Tiny Schapendonk is een opgewekte vrouw van 64 jaar. Maar een paar jaar geleden zat ze helemaal niet zo goed in haar vel. "Onder meer door persoonlijke zorgen die me boven het hoofd groeiden", vertelt ze. Vier jaar geleden barstte de bom. "Ik was in het zie kenhuis voor een routinecontrole en kreeg een acute zenuwaanval. De internist stuurde me meteen naar de psychiatrische afdeling van het algemeen ziekenhuis, de PAAZ. Maar daar was ik niet mee geholpen; ik kon niet met de dokters overweg." "Na enkele maanden werd ik naar de gesloten afde ling van GGZ verwezen, aan het Jan Wierhof. De eerste maand deed ik weinig, lag alleen maar op bed. Na een tijdje mocht ik naar de ontspanningsruimte, waar ik kon kleuren en schilderen." Tiny herstelde voorspoedig en mocht na een maand of zes een avond per week naar huis. "Dat werden twee avonden, toen een weekend en daarna drie Depressies leren begrijpen "Soms moet ik opeens huilen. Zomaar, uit het niets. En eigenlijk beleef ik nergens meer echt plezier aan." Herkent u dit bij uzelf of een naaste? En wilt u hierover iets lezen? Bekijk dan eens deze selectie van Biblio theek Midden-Brabant. De complete gids voor het I aandoeningen is Depressie schrift Psychologie Magazine Ton Valkenburg opeens huilen: 'We zien vaak ouderen met proble men voorbijkomen", vertelt Marieke Clijsen, senior verpleegkundige en coördinator van de deeltijdbe handeling bij GGZ Midden-Bra bant. “We zien bijvoorbeeld veel ouderen die niet kunnen voldoen aan de steeds hogere eisen die de maatschappij stelt. Alles moet tegenwoordig maar snel, snel, snel. Niet met een computer overweg kunnen kan mensen al onrustig maken, bijvoorbeeld. En dat kan leiden tot klachten door spanning, zoals hoofdpijn of pijn in rug, nek en schouders. Daarbij komt dat steeds weerouderen tegenwoordig minder kinderen hebben die hen kunnen opgangen: die hebben het druk, en wonen en werken steeds vaker Mende stad." Fen groot deel van de oudere GGZ- paliënten heeft last van somber heid en angsten, bijvoorbeeld om 'sawnds alleen te zijn. Een tweede d<Woep van de GGZ zijn ouderen met cognitieve stoornissen, zoals problemen om overzicht te houden, te plannen, geheugenstoornissen, oriëntatieproblemen, taalstoornis sen of problemen met het uitvoeren van alledaagse handelingen. 55-plussers met Verminderen lichte angstklachten van angstklachten 55-plussers die een Informatie over wat het dierbare hebben betekent om na jaren- verloren lang samenzijn alleen verder te moeten Beter leren omgaan met het gedrag van je naaste

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13