'Je komt elk jaar wel nieuwe weggetjes tegen' Wl JZ H Boeiende studiereizen Seniorenacademie jur Midden-Brabantse Fietsvierdaagse voor tiende maal van start Informatie I nl COLOFON L ImR i 0 3 22 MEI 2008 - PAGINA If 0E TILBURGSE KOERIER i snten Tilburg m2 ir aan s en een te Sfeerbeelden van de Midden-Brabantse Fietsvierdaagse in 2007. FOTO'S: MIDDEN-BRABANTSE FIETSVIERDAAGSE twee jaar geleden de Nijmeeg- op vrij- Q uur. wijl rijda iiiis nei jrgarage tbaar f i of loggia i luxe g lleroy Meer informatie/brochure: HOVO Brabant, tel. (013) 4668119, e-mail info@hovobra- bant.nl, website www.hovobrabant.nl. nen halen en iets kunnen drinken, -1. i_n--n waar iets te zien of te doen is. "Dat kan een fietscafé zijn, maar dit jaar o woensdc larstraat. iranen en tenoren. Cantabile t 16.30 uur in De Riddershof 'ig: van opera- en >ulair Nederlands. De mw. Rietje Donders, excursie naar Frankfurt onder leidir drs. Cora Westerink. Er staan verset museumbezoeken o" het Stadel Museum, d rijkste kunstverzamelir Sopranen en tenoren gezocht Het Tilburgse seniorenkoor Cantabile is op zoek naar nieuwe zan geressen en zangers, met name sopr repeteert op woensdag van 14.15 tot aan de Leharstraat. Het repertoire is veelzijdic operettemelodieën en licht klassiek tot popi minimumleeftijd is circa 50 jaar. Informatie: i tel. (013) 4551820, of mw. Nan van der Pols, tel. (013) 5904861 Ga toch fietsen... ioeg in de bibliotheek. Erg handig: de kaart voorop indaard en volg de route maar! Op naar uw biblio- mi ze af i dertig bijvoorbeeld Bijeenkomst De Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving. De volgende bijeenkomst is zondagmiddag 25 mei van 16 tot 19 uur bij een van de leden thuis. Meer informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 4561686 of Jan, tel. 5350029. □oor o© na' de routes Worst voor Clarissen De Midden-Brabantse Fietsvier daagse. "We fiet- daagse trekt tegenwoordig zo'n alleen in Tilburg, zeshonderd deelnemers. Van de organisatie mag c1'1 wel verder omhoog. "We streven naar duizend tot twaalfhonderd fietsers", zegt Mallens. Kasseienweg De deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 33, 45 en 70 kilo meter. De routes voeren veelal door de natuur. Mallens: "Als we de routes gaan samenstellen, zoeken we rustige wegen uit, met weinig verkeer. Daarnaast kiezen we voor routes met afwisselend bos en heide. Maar we stoppen er ook wel eens een gemeen stukje tussen, bijvoorbeeld een kassei enweg. Gewoon om de mensen ook eens te laten ervaren hoe dat is. Verder is het belangrijk dat er regelmatig bankjes staan, zodat deelnemers even kunnen uitrus ten." Mallens probeert de deelnemers te blijven verrassen door elk jaar nieuwe weggetjes in de routes te stoppen. Maar ook bijzonde re zaken onderweg hebben zijn aandacht. "Bij Hilvarenbeek ligt De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Open dag De Driehoek Op zondag 25 mei houdt ontmoetingsruimte De Driehoek in de Reyshoeve passage (Gendringenlaan 179) een open dag. Van 13 tot 17 uur is er informatie te krijgen over activiteiten, clubs en instel lingen die in De Driehoek hun 'thuis' hebben of spreekuur houden: bridge, de Creaclub, nagelstudio, spellenmiddag, Huis van Ont moeting, ouderenadviseur, diëtiste, geriatrisch verpleegkundige, Audiologisch Centrum, podotherapie Van der Kaa, Schoonenberg Hoorcomfort, Logopediepraktijk Reeshof, Tandprothetische Prak tijk Reeshof en het internetcafé. Ook zijn er presentaties salsa en Werelddans, en een sjoelwedstrijd. Uw kermisherinnering in beeld De gemeente Tilburg is op zoek naar de leukste herinneringen van ouderen aan de Tilburgse kermis. Misschien hebt u er uw geliefde ontmoet? Of weet u nog van alles over uw eerste bezoek aan deze kermis? Alle kermisherinneringen zijn welkom. De LOTT (Lokale Omroep Tilburg Totaal) maakt een videoreportage met interviews over de leukste en mooiste kermisherinneringen. Deze videoreportage wordt vertoond op de jaarlijkse seniorendag van de kermis op vrijdag 25 juli. Er zijn dan tussen 14 uur en 17 uur ook optredens van het Seniorenorkest en andere artiesten. Stuur uw allermooiste foto en/of verhaal naar: Gemeente Tilburg, t.a.v. mw. Jet van Baast, Postbus 90155, 5000 LH Tilburg; e-mail jet.van.baast@tilburg.nl; tel. (013) 5429463. twintig man: voor de inschrijftafel, vier uitpijlers, een chauffeur voor de reparatiewagen, bewakers van de fietsenstalling, mensen die op gevaarlijke punten de zaak in de gaten houden, EHBO'ers, vrijwil ligers bij de controleposten", somt Mallens op. De inspanningen zijn de moeite waard. "Het is gewoon een enorm leuke bezigheid!" Het aantal deelnemers is elk jaar te bidden voor goed weer." sterk afhankelijk van het weer. Een extreme hittegolf, zoals die Slogan Vorig jaar introduceerde de Mid den-Brabantse Fietsvierdaagse de slogan 'Een, twee, drie of vier jllig fietsen'. Dit om aan te geven dat deelnemers zelf kunnen bepalen hoeveel dagen ze fietsen. "Vergis je niet, ook de agenda's van fietsende mensen zitten tegenwoordig aardig vol", legt Mallens uit. "Niet iedereen heeft meer tijd om vier dagen ach ter elkaar mee te fietsen." Het organiseren van het evene ment vergt elk jaar veel voorbe- reidir- een jé uur mee bezie ach, dat is hei de buitenlucht c tiveert Mallens. een leuke anekc dit onderwerp: dat aantal nog ging Toerclub Tilburg '93 voor de «ia/zs Fietsvierdaagse altijd naar de zus ters Clarissen om ze een worst te brengen. Dan vroegen we hen om Evolutie Nog niet zo lang geleden dacht de mens dat zijn positie een uitzonderlijke was: hij stond buiten en boven de natuur, ook al waren bepaalde biologische kanten van zijn wezen onmiskenbaar. Zo'n 150 jaar geleden begon de gedachte zich te verbreiden - niet zonder weerstand op te roepen - dat ook de mens zijn wortels en zijn oorsprong in die natuur heeft. Prof. dr. Jan van Hooff geeft in een cur sus uitleg over de ontwikkeling in onze kennis over de aard en levenswijze van onze naaste Bezorger Oudfit gezocht Alle 60-plussers van de gemeente Tilburg krijgen het blad Oudfit vijf keer per jaar in de bus: in maart, mei, juni/juli (afhankelijk van de schoolvakantie), oktober en december. De Twern zoekt op korte termijn iemand die wil gaan bezorgen in een deel van de wijk Oud Noord-West. Het gaat om ongeveer 730 adressen. De eerstvolgende Oudfit verschijnt op 20 juni. Het is de bedoeling dat het blad binnen een week na de verschijningsdatum bezorgd wordt aan de hand van een adressenlijst. De vrijwilligers krijgen een onkostenvergoeding van 0,06 per bezorgd exemplaar. Meer informatie: de Twern, mw. Monica Lamslag, tel. (013) 5839999 (tijdens kantooruren). Van heinde en verre Zo'n 85 procent van de fietsers komt uit Tilburg en omgeving. Onder de deelnemers zijn ook vaste groepen, bijvoorbeeld leden van de recreantenafdeling van Toerclub Tilburg '93 (TCT '93). Er zijn er bij die al jaren meerijden. Het grootste deel van het deel nemersveld bestaat uit echtparen die samen rijden. Een aantal deelnemers aan de Midden-Brabantse Fietsvierdaag se komt van heinde en verre. "Dit jaar doen er bijvoorbeeld men sen mee uit Overijssel en uit Den Heldef', weet Mallens. Wie een plek in de omgeving zoekt om te overnachten, kan hiervoor bij de organisatie terecht. Een van de vaste deelnemers is Frans van Anholt (65). Hij is dit jaar voor de zesde maal van de partij en fietst samen met een vriend. "De eerste keer deed ik mee met mijn racefiets, maar dan ben je eigenlijk een last voor anderen, omdat je veel harder rijdt", vertelt hij. Van Anholt is erg positief over het evenement. "Het leuke is dat als je vier dagen fietst, je ook vier keer dezelfde mensen tégen komt onderweg. Je groet ze in het voor bijgaan en maakt een praatje bij de controlepost en op het terras. Je ontmoet nieuwe mensen uit alle windstreken." Petra Jansen splinternieuwe id ik dan iets leuks om op te nemen in de route. Ook de controleposten onderweg, waar de fietsers hun stempel kun- se Vierdaagse trof, heeft hij nog In Frankfurt am Main zorgen culturele hoog standjes en talrijke bezienswaardigheden ervoor dat bezoekers zich geen minuut hoe ven te vervelen. Vooral de beroemde Muse- umufer met veertien musea aan beide oevers van de Main maken van Frankfurt een voor aanstaande culturele stad. HOVO Brabant organiseert een driedaagse ing van ihillende op het programma, zoals n, dat een van de belang- i.dingen van Duitsland is KBO-afdeling zoekt bestuursleden KBO-afdeling De Goede Herder is op zoek naar leden om, het dagelijkse bestuur te ondersteunen, vooral het secretariaat. Bekend zijn met de computer is makkelijk. De afdeling heeft 360 leden en organiseert drie maal per week activiteiten in de zaal aan de Isidorusstraat 6. Verder zijn er themamiddagen, een maandelijkse bingo en twee maal per jaar een reis. Informatie: voorzitter Joop Visser (tel. 467T587) of secretaris Ria van Bebber (4675529). Fietsideeën geno de fietsroutestanc theek dus... Houdt u van kastelen? Diederik Mönch bracht in 2003 Fietsen langs kastelen uit: veertien routes langs meer dan honderd kaste len in verschillende regio's. De routes 40 tot 60 km beginnen op een NS-station: soms wordt er een lus gefietst, soms naar een ander NS-station. Een jaar eerder schreef dezelfde auteur het boekwerkje Elfste denfietsroute; cultuurhistorische fietstochten langs de Friese Elf Steden. Fietsen langs de elf Friese steden is een topper onder de fietsvakanties. De route doet diverse NS-stations aan, waardoor ook makkelijk in etappes te fietsen is. Diverse gebieden van Natuurmonumenten zijn uiteengezet in 52 fietsroutes door de natuur in heel Nederland van Marjolein den Hartog. De routes zijn 15 tot 35 kilometer lang. Het boek uit 2007 geeft een indruk van het landschap tijdens de route; op de bijbe horende cd-rom staat de routebeschrijving. Vlaanderen is heel dichtbij en je kunt er heerlijk fietsen. Probeer de Aardbeienroute onder Breda maar eens (34 km), of de Trap pistenroute (37,5 km) bij Westmalle, of langs de oude stadjes aan de Maas bij Stokkem, of... Robert Declerck laat u het zien in zijn Groot fietsboek Vlaanderen: 50 lusvormige fietsroutes tussen 20 en 60 km. Met Job op pad is de nieuwste uitgave van Paul Spapens. Deze week, vers van de pers met vijf wandel- en fietsroutes langs religieus erfgoed rondom Berkel-Enschot. Binnenkort in de bibliotheek te leen! Ook op www.routebureaubrabant.nl vindt u oude en nieuwe rou tes, evenementen, acties en de fietsroutenetwerkkaarten. Liefhebbers van mooie fiets tochten door het Brabantse land komen van maandag 30 juni tot en met donderdag 3 juli weer aan hun trekken tijdens de Midden- Brabantse Fietsvierdaagse. Ook tijdens deze tiende editie staan er elke dag weer drie routes met verschillende afstanden op het programma. Hoewel ieder een van harte welkom is, richt het evenement zich met name op 50-plussers. Frans Mallens, voorzitter van het organisatie comité, stelt elk jaar samen met Daan Rohde met veel plezier de nieuwe routes samen. Daarbij proberen ze de deelnemers - die zelfs van heinde en verre komen - te blijven verrassen. "Elk jaar hoor ik wel mensen uitroepen: 'Ik wist niet dat Tilburg en omgeving zomooi waren!1" Voor iedereen die deze zomer naast zon ook kennis wil opdoen, organiseert de Senioren academie zeer uiteenlopende zomercursus sen. Dat gebeurt ook buiten de campussen van de Universiteit van Tilburg (UvT), Fon- tys Hogescholen, Avans Hogeschool en de Technische universiteit Eindhoven (TU/e) die samen het Hoger Onderwijs Voor Ouderen (HOVO) Brabant verzorgen. Leerzame reizen op academisch niveau zijn er naar Frankfurt am Main, Burgers Zoo en België. verwanten. Hij doet dit onder meer met een excursie naar de chimpanseekolonie van Bur gers Zoo. Deze cursus vindt plaats op 30 juni t/m 2 juli. Inschrijving is mogelijk tot 28 mei. Jana Waarts zal van 7 t/m 10 juli op boeiende wijze uitleg geven over de wereldberoem de schilderijen van de Vlaamse primitieven. Natuurlijk worden die werken ook daadwer kelijk bekeken op twee excursiedagen met de bus naar België. Een cursus over de strijd om het gelijk binnen de filosofie wordt van 25 t/m 28 augustus door drs. Miriam van Reijen gegeven op een prach tige locatie in de bossen van Gelderland. 'Gewoon' in de UvT beschouwt politicoloog dr. Bas Levinsohn op 8 en 9 juli de al dan niet verwarde staat van Nederland anno 2008. Van Texandrië naar Brabant is de titel van de cursus over de oude geschiedenis van Bra bant die van 5 t/m 8 augustus wordt gegeven; 's middags bezoeken de deelnemers een aan tal historische plekken. Ontspanning KBO-afdeling Broekhoven 1 draait elke maandag (14-16 uur) en een vrijdag per maand (20-22.15 uur) elektronische bingo in wijkcentrum De Kubus (Fatimastraat 24-2). Dat gebeurt ook elke dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur in buurtcentrum De Spil (Heikes- traat 54). De computer 'trekt' de getallen die te zien zijn op grote computerschermen; ze worden natuurlijk ook afgeroepen. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op vrij dag 23 mei van 15.00 tot 16.30 uur een danscafé, ook gezellig voor wie geen dansje waagt. Er wordt gezorgd voor een lekker hapje; entree €1,-. Op woensdag 28 mei is er van 19.30 tot 21.30 uur een bonte avond, waarop leerlingen van de Jan Ligthart- school zorgen voor zang, dans en muziek; entree €2,50. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. In wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen 40-plussers op vrijdag 23 mei vanaf 20 uur naar een gezellige dansavond. Entree €1,-. KBO Goirke-Hasselt organiseert op vrijdag 23 mei om 14 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) een levensmid delenbingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is er woensdag 28 mei om 10 uur een presentatie wokken; entree en een kopje koffie/thee zijn gratis. Zondag 1 juni verzorgt dj Helma tijdens het Dansen op Zondag in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) de gevarieerde muziek. De middag voor 50-plussers duurt van 14 tot 17 uur. Entree €1,50, inclusief een kopje koffie. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunnen kaart- liefhebbers op donderdag 5 juni vanaf 14 uur rikken, jokeren of hoogjassen. Kosten €1,20, inclusief een prijsje en een kop koffie of thee. nooit meegemaakt. "Als dat zou gebeuren, nemen we natuurlijk dagen gezel maatregelen, bijvoorbeeld het uit delen van flesjes water aan de deelnemers." Het tegengestelde, een verregen de Fietsvierdaagse, is wel meer- dere malen voorgekomen. "Ik heb wel eens een route uitgepijld voor steunen we tegelijkertijd een goed een totaal aantal van zeven deel- doel", aldus de voorzitter van de nemers. Daar ben ik dan wel vier van Toerclub Tilburg '93, voorheen organisatie. uur mee bezig geweest. Maar ment vergt elk jaar iet risico als je iets in raiding. Mallens: "We beginnen al organiseert", rela- een jaar van tevoren. De organi- Hij wil nog wel satiecommissie van zes personen <dote kwijt over komt ongeveer tien keer per jaar "In het verleden samen voor overleg. Op de dagen ilburg '93 voor de zelf zijn we met vijftien tot vijfen- iltijd r J- De Midden-Brabantse Fietsvierdaagse is dit jaar van 30 juni tot en met 3 juli. Deelnemers hebben elke dag de keus uit de afstanden 33, 45 of 70 kilometer. Alle routes zijn volledig uitgepijld en gaan naar De Moer/Geertruidenberg, Molenschot/Bavel, Hilvarenbeek/ Spoordonk en de Drunense Duinen/Heusden. Startplaats is dit jaar voor het eerst Sportclub 't Zand (Bijstervel- denlaan 1 in de Reeshof). Starten kan tussen 9 en 13 uur. De laat ste stempelpost (het startbureau) sluit om 17 uur. Inschrijfgeld bij voorinschrijving voor vier dagen: 8 euro per persoon, 20 euro voor gezinnen. Zonder voorinschrijving is dit respectievelijk 9 en 23 euro. Inschrijven per dag: 3 euro p.p., 8 euro voor een gezin. Voorinschrijven kan tot 7 juni bij VW-Tilburg (Spooriaan 364, tel. 0900- 2020815, website www.vwtilburg.nl). Daar is ook een folder over het evenement verkrijgbaar. Inschrijven kan ook via www.tct93.nl. Meer informatie Frans Mallens, tel. (013) 4560408. met werken uit de laatste zeven eeuwen, o.m. van Van Eyck, Botticelli, Rembrandt, Vermeer, Tischbein en Degas. Het Liebieghaus heeft een collectie sculpturen van de oudheid (o.m. Egyptische, Griekse en Romeinse beelden) tot en met het Europese neoclassicisme. Op de terugreis wordt Museum Ludwig in Keulen bezocht, dat werken van veel vooraanstaande kunstenaars uit de 20e en 21e eeuw toont. Vóór de reis is er een een inleidende studie- en kennismakingsmiddag in de UvT op donder dag 26 juni; de reis zelf is van 30 juni t/m 3 juli. Inschrijving is mogelijk tot 28 mei. Nu rijden de deelnemers op hun i gemak over mooie fietspaden en landweggetjes en stapper, zc af wanneer ze willen; zo'n dertig bijvoorbeeld een i jaar geleden was dat wel anders, fietsbrug. Dat vine vertelt Frans Mallens: "De fiets- leuks om opt- vierdaagse in Tilburg is in 1977 Ookdecontr begonnen als avondfietsvierdaag- se. Vertrekpunt was café Plof Inn aan de Beukenstraat. Let wel, het zijn vaak bijzondere plekken was toen meer een racewedstrijd iets te zien of te doen is. "Da dan een fietsvierdaagse waaraan f dertig a veertig mensen meede- zijn er bijvoorbeeld posten bij de den." Spoordonkse watermolen en de In 1993 werd het ook mogelijk jachthaven van Raamsdonk. Ook om 's morgens te vertrekken en het Ronald McDonaldhuis Tilburg veranderde de naam in Tilburgse is een van de stempelposten. Zo Fietsvierdaagse. Vanaf dat jaar **,k I kwam de organisatie in handen van Toerclub Tilburg '93, een onderdeel van Wielerclub Pij nenburg. Sinds 1999 draagt het evenement de naam Midden-Bra bantse Fietsvierdc sen immers niet alleen in Tilburg, maar ook door de omgevi nglegt Mallens uit. DONDERDAG 22 MEI 2008 - PAGINA 17

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 17