kst I 1 ijkt D ‘:n: De Tilburgse Gemeenteraad. gemeente Tilburg De 10 fracties over het college programma it is een belangrijk winstpunt7 waard Beslist de moeite waard Auke Blaauwbroek (PvdA): 'Wij zijn 100% tevreden Veerle Siegers (SP): 'Nieuwe bestuurscultuur Nell Schoenmakers (VSPT): 'Voorlopig heb ik zo mijn twijfels' Ruud van Esch (D66): 'We laten in de oppositie ons eigen geluid horen' Marjo Frenk (GL): 'Nieuwe samen werking is grote uitdaging' Roel Lauwerier (WD): 7Dit is geen college voor bange mensen7 Marcel van den Hoven (AB): 7Dat wordt onvermijdelijk bezuinigen7 4^*" Loes Dielissen (TVP): 7Dit college is volstrekt ongeloof waardig7 Maarten van den Tillaart (CDA): 'Ons buiten spel zetten was het enige doel' Hans Smolders (LST): 'Ook SP en WD kiezen voor het pluche' DONDERDAG 22 MEI 2008 - PAGINA 13 «3 22 MEI 2008 - PAGINA el de tilburgse koerier Raadswerk - iere termijr ijfel oF F Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 22 mei 2008 Uitgave: Realisatie: Fotografie: Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg moest vallen over het Midi lachelijk. Toen mensen tegen De onderhandeling» De vier coalitieparti rond het college zijn volstrekt Het lijkt of er meer achter de ian alleen het Midi Theater. De sjes die de coll oelangen var jd organisatie- est. Dat zoldoend als raadsl groen, idracht eer- en roepen. I komen, toch mogen verwachten SP, die waren daar altijd positie prima met spraken we af dat zouden nemen en rijken «alijk. dit theater wordt ingevt voor Tilburg. s, maar ook i Verder hebben alle partijei zond financieel l Uiteraard zijn er wel llege voor bange zkomen. We heb ei, anders waren ies terugblik- et raadsdebat begint, staat oruitblik. ir meer j e de opd 'e verket hijnt, nadruk- de luchtkwa- rsmaatregelen nier voor een van het auto- ikt. Er komen 15 tot 1 het stijgend aantal loud van wegen, parkeertarieven ijpelijk dat de SP en dit nieuwe collegeprogramma oppositiepartijen geen goed ie Spoorzone en de Piushaven. plannen ineens, En dan zou onze Theater voor een fundamenteel 1 uitgetrokken om ijkste advies luidt: zorgelijk is de wijze waarop met mgen. Iedereen weet dat er tekorten investeert 12,9 miljoen en maakt helemaal op. Er is straks helemaal -ijdelijk bezuinigen. Wij zijn ij hebben de val van het vorige college als een teleurstelling ervaren. Voor ons had de breuk niet gehoeven. We hadden best door willen gaan. Met het vorige college hadden we een programma waarin we als Groenlinks ons gezicht konden laten zien. Maar ook de nieuwe situatie biedt de nodige perspectieven. In de plannen van het nieuwe college zitten verschillende zaken die we ook in het vorige collegeprogramma tegen kwamen. Zoals de aandacht voor zorg en welzijn. De extra reserve voor de uitvoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) spreekt ons erg aan. Dit is echt een Groenlinks onderwerp. Niet voor niets heeft onze wethou der in het college de volledige WMO portefeuille gekregen. Maar een aantal zaken zullen we ook kritisch volgen. Een bedrag van 6 miljoen uittrekken om op kosten van de gemeente 15 tot 20 extra politieagenten aan te stellen, is niet onze eerste keuze bij de aanpak van de veiligheids problematiek. Maar het gaat hier om een experiment. Ook het opvoeren van de woningbouwproductie zoals nu gebeurt, is voor ons niet voor de hand liggend. Maar in elk geval blijft het landschapspark in Noordoost gehandhaafd. Ik vind het te waarderen van de SP en WD dat ze in het belang van de stad hun verantwoordelijkheid nemen. De afgelopen twee jaar hebben vooral in het teken gestaan van het benadrukken van de tegenstellingen. Nu gaan we samenwerken en daarin zit een grote uitdaging. De eerste proef op de som staat al voor de deur. Want we moeten bij het opstellen van de begroting voor 2009 maar liefst 4,5 miljoen euro bezuinigen.” otaal ruim 25 gesteld voor ijkcentra: een oor de wijken om zogeheten dit soort wijk- voor de wijk- i basisschool, ijf, jongeren- Met de bouw Loven-Besterd Kruidenbuurt mtrum gereed >p aandringen de inrichting ist. i.s. is er een jadering. We fege het jaar. e blikken en ■t tijdens het antwoording. ■ding af aan eleid in 2007 het gekost? ize boog voor kent dat voor ische stap op le jaren actief erg betrokken de burgers. En iperen aan de e de kans om e nemen.” Co m in een coa- den in Tilburg ppositiepartij. :wee jaar gaan nebben.” et is goed dat er snel een nieuw college is gekomen. Al is het natuurlijk wel een vreemde coalitie, met de WD naast allemaal linkse partijen. Maar het vorige college was ook onlogisch samengesteld, met twee partijen die tijdens de verkiezingen hadden verloren. Nu zit er met de SP tenminste nog een winnaar bij. Wat opvalt in het collegepro gramma, is dat een aantal zaken ontbreekt die al wel tot het beleid behoren. Ik zie bijvoorbeeld niets terug over h^t hoger onderwijs. Ook mis ik de economische samenwerking die we in Midden-Brabant met de Ideale Connectie zijn aangegaan. Het zijn wel onderwerpen waarvan we in deze raadsperiode resultaten zouden zien. Ik ben ook benieuwd hoe het verder gaat met grote projecten als de Spoorzone, de Piushaven en r verandert weinig. Nu hebben we weer een college dat alleen maan uit is op de macht en zich niet bekommert om de belangen van de stad. Inclusief de SP én WD. Ook deze voormalige oppositiepartijen kiezen voor het pluche. Ik heb in de oppc ze samengewerkt. Toen het college viel, s; we gedrieën onze verantwoordelijkheid zc anders niet. En wat zie je nu? Ook de SP en WD bezwijk voor de honger naar macht. Dat neem ik ze zeer kwali Het gaat ze niet om de inhoud maar puur om het wethou derschap voor zichzelf. Het nieuwe collegeprogramma heeft niet eens een titel. Maar het mag dan ook geen naam hebben. Er staan alleen maar mooie woorden in. Je zou eigenlijk kunnen zeggen dat nu al de gehele raadsperiode er zo goed als op zit. In 2009 gebeurt er niets, dat wordt met Tilburg 200 jaar stadsrechten een feestjaar. Begin 2010 zijn er al weer raadsverkiezingen. Tot die tijd blijf ik de wantoestanden aan de kaak stellen. Zoals de plan nen voor het Adje Theater dat dus gewoon weer in het collegeprogramma staat. Zoals het onterecht uitkeren van wachtgelden en de vertrouwelijkheid waar het college zich steeds in hult. En zoals de snoepreisjes die de collegeleden blijven maken. Het gaat mij om de belangen van de stad. In 2010 kan ik gaan bouwen en reken dan op de burgers uit Tilburg, Berkel-Enschot en Udenhout. Die kunnen dan gelukkig opnieuw een keuze maken in het stemhokje.” ijnlijk een vechterscollege. We gaan een uiterst I tegemoet. Het collegeprogramma getuigt van en het ontbreekt aan een lange termijn visie, ra agenten aan te trekken roept twijfel op bij de l afnemen van honden lijkt eerder stalinistisch oport over het wegenonderhoud is geen )rdt zó maar 5 miljoen r te lappen. Terwijl het belangrijk _ji maken. Echt zc de financiën wordt omgespror aankomen. Maar het college het appeltje voor de dorst helemaal niets meer. Dat wordt dus onvermijc benieuwd waar dan de klappen gaan vallen.” L|Z e stonden erbij en keken met verbazing en verbijstering naar de aanj^k van het CDA. Onvoorstelbaar. Wethouder Jansen had van ons niet hoe ven te vertrekken. Maar ja. De onderhandelingen voor een nieuw college waren net zo verbazingwekkend. De vier coalitiepartijen vonden elkaar onver wacht snel en van fundamentele struikelblokken was geen sprake. Het liep heel soepel. Belangrijkste winstpunt voor dit nieuwe college is de verandering van de bestuurscultuur: transparantie, openheid, eerlijkheid, kritiek kunnen geven en ontvangen, enz. Daar hoefde je twee jaar geleden bij het CDA niet mee aan te komen. Die partij handelt toch meer vanuit een machtspositie en arrogantie. Erg tevreden zijn we over de sociale financiële reserve. Zo’n soort pot bestaat al voor grootschalige fysieke ruimtelijke projecten. Nu is ruim 6 miljoen gestopt in zo’n zelfde pot voor sociale projecten. Dat is een uitstekende basis om bijvoorbeeld de WMO goed te regelen, de mantelzorg en de deeltaxi. Ook zijn wij blij dat de huis vesting van heroïneprostituees in Fatima van de baan is. Er is gewoon onzorgvul dig met de buurt omgegaan. Al met al gaat Tilburg er behoorlijk op vooruit met dit nieuwe college. Voor de SP-fractie zal het wel wennen zijn, coalitiedeelname en bestuursverantwoordelijkheid. Het programma van het college is goed maar het moet wel volgens afspraak en deskundig worden uitgevoerd. Wij zullen het echt niet overal klakkeloos mee zijn. Ook onze twee eigen wethouders moeten het waarmaken. Zo niet, dan vinden ze een kritische fractie tegenover zich. Want kritisch zijn zit in de genen van de SP. Dat blijft zo." at er rond het college gebeurt, is verba- 1 Vez zingwekkend. Ons bekruipt het gevoel 1 dat er veel meer speelt dan alleen het Midi Theater. De deelname van de WD in het nieuwe college is merkwaardig. Eerst was het Midi Theater een absolute nee voor' die partij. Na de val van het college zijn alle bezwaren verdwenen, is de WD een coalitiepartij die voor het Midi Theater is. Groenlinks komt er in de coalitie bekaaid vanaf. Hoe loyaal is de PvdA naar deze oude coalitiepartner geweest? Het staat buiten kijf dat dit nieuwe college de gemeenschap veel geld kost. De partijen moeten zich natuurlijk profileren met hun eigen plannen en dan mag het wat kosten. Maar of het helpt? De coalitiepartijen hebben van nature niet veel met elkaar gemeen. Het wordt waarschijr interessante tijd teg weinig realisme e» Het plan om extra politie zelf. DNA au dan liberaal. Uit het rapp lering getrokken. Nu wor her en der wat op te eerst een totaalplan de Cityring. Noordhoekrir keer houdt. I» wijke toch i burger, zicht, de vingers om hondenbezit tillen de SP en WD niet zo zwaar aan die privacy. D66 zal als oppositiepartij een eigen geluid laten horen. We gaan in de oppositie niet op voorhand de samenwerking aan met CDA en LST. We kunnen uitgaan van onze eigen kracht. Het duurt nog maar 22 maanden voordat de kiezers zich weer uitspreken." Ik hoor geluiden dat de ring gewoon tweerichting ver- Ik kom niets tegen over de leefbaarheid in ijken. De buurtparticipatie mis ik. En daar hadden we als raad .vit afspraken over gemaakt. Als het gaat om de privacy van de zijn wat D66 betreft de grenzen bereikt. Het cameratoe- trscan bij zwembad Stappegoor, nu weer het idee zifters die in de fout gaan te registreren. Blijkbaar at het college zo snel zou vallen was verbazing wekkend. Maar kennelijk was de chemie eruit, net als binnen het CDA zelf. De onderhandelingen daarna liepen snel en dat is maar goed ook. De stad moet verder. Het is niet voor de hand liggend, de WD in een college met verder alleen linkse partijen. Dit is dan ook beslist geen collej mensen. Maar er is wel een heel goed collegeprogramma uitgek ben elkaar op belangrijke punten gevonden. Dat moest ook wel we er nooit in gaan zitten. Als WD willen we verantwoordelijkheid dragen voor het stadsbestuur. Niet voor de sier. We willen dan ook echt belangrijke inhoudelijke beleidswijzingen doorvoeren. Dat is goed gelul 20 politieagenten bij. Die zijn hard nodig, om bijvoorbeeld straatroven aan te pakken. Er is 5 miljoen extra voor het onderhc de parkeerproblemen op Stappegoor zijn ineens opgelost, de F in de binnenstad zullen niet stijgen. Ook komen er meer woningen die mensen echt willen, namelijk met een tuin. Ondanks deze investeringen, is het finan cieel beleid solide en verantwoordelijk. Dat zijn stuk voor stuk belangrijke punten die we als WD absoluut binnen wilden halen bij de onderhandelingen. Dat is gelukt. Sommige zaken mogen wat ons betreft wel wat sneller, maar wij zijn dik tevreden. Het college moet nu aan de slag. Als fractie zullen wij de voortgang nauwlettend en kritisch volgen, wij zijn geen meelopers. Voor ons geldt: afspraak is afspraak, de plannen moeten zo snel mogelijk gerealiseerd worden." at het vorige college t xXC' Theater, is ronduit bela mij zeiden ‘goed dat dat Adje theater er niet komt’, riep ik al dat het gewoon door zou gaan. En je ziet het. Hoewel het wel verbazingwekkend is. De SP en WD waren immers tegen. Het programma dat de nieuwe coalitie nu op tafel heeft gelegd, ziet er niet eens zo slecht uit. Maar ik heb Wel een hoop vraagtekens. Zo ben ik benieuwd naar het plan van aanpak om de vroegtijdige schoolverlating een halt toe te i Ik lees niets over de ouderen die alleen van hun AOW moeten rond Waar blijft dat extraatje nu voor hen? Dat zou je tc van een overwegend links college. Zeker met de SI voorstander van. Ik lees dat ze bij de armoedebestrijding iets gaan doen voor de mensen die weliswaar een baan hebben, maar toch in armoede leven. Ze willen dan banen van 28 uur scheppen tegen betaling van het minimum loon. Maar dan krijg je er alleen maar ‘working poor’ bij. Ik kom in het collegeprogramma niks tegen over Willem II maar lees wel dat Tilburg de concurrentie met andere steden moet aangaan. Die bouwen wel nieuwe stadions voor hun voetbalclubs. Met alleen een draaiend huis en het Adje theater kun je je als stad niet onderscheiden. De Verenigde Senioren Partij Tilburg zal ook met dit college in de oppositie gaan. Ik doe dat constructief. Dus wat ik goed vind aan het beleid, zal ik positief bena deren. Maar voorlopig heb ik zo mijn twijfels.” e verwikkelingeh i ongeloofwaardig. 1 collegeval steekt da deelname van de WD en SP versterkt de ongeloofwaardig heid van het nieuwe college. Die partijen hebben twee jaar lang uitermate schreeuwerig oppositie gevoerd en maken nu een draai van 180 graden. Ineens kunnen ze het prima vinden met de PvdA en Groenlinks. Wie gelooft dat nu? De wethouders zitten er enkel om hun salaris, niet om hun politieke overtuiging. Kwalijk is dat ze meteen al hun principes overboord hebben gegooid door de 11,4 miljoen overschot van de Essentgelden te benutten. De hele raad - SP en WD voorop - was het er op 7 april unaniem over eens dat die overschotten geparkeerd moesten worden. Niet hap snap uitgeven, maar zorgvuldig bekijken tijdens de begrotingsbehandeling. Nu is alles uitgegeven om de nieuwe collegepartijen tevreden te stellen. Een bijzonder slecht begin voor een college dat een goede verstandhou ding wil met de raad. Het collegeprogramma laat niets nieuws zien. De poppetjes zijn veranderd, maar inhoude lijk is er geen nieuw beleid. Veel zaken staan al lang op de rails of zijn onrealistisch. Kijk, 15 nieuwe agenten beloven is gemakkelijk, maar de politie geeft zelf al aan daar pas in 2014 over te denken. Verder missen we visie op grote onderwerpen, er wordt om de hete brei heen gedraaid. De bereikbaarheid van de Cityring, verkeersafwikkeling Piushavengebiëd, de Shopping Mali. Het is boterzacht. De TVP zal de komende twee jaar constructief oppositie voeren. Op basis van argumenten. Afbraakpolitiek, daar zit niemand op te wachten.” e val het college is een vervelende situa tie die wij niet wilden en die veel energie kostte. Maar nu er een nieuw col lege is met een nieuw college programma, zijn wij bijzonder tevreden. Deze nieuwe situatie biedt namelijk nieuwe mogelijk heden. Het vorige college was vooral gericht op voortzetting van beleid dat al in gang was gezet. De afgelopen twee jaar zijn al heel wat plannen gerealiseerd. Dit nieuwe collegeprogramma is doordacht en fris. De partijen durven hun nek uit te steken. Het bevat voor ons belangrijke punten. •Zo gaat deze coalitie door met het nieuwe Midi Theater. Wij zijn er oprecht van overtuigd dat de wijze waarop dit theater wordt ingevuld, grote kansen biedt voor Tilburg. Voor de inwoners, het onderwijs, maar ook voor de uitstraling van de stad. Verder hebben alle partijen zich uitgesproken voor een gezond financieel beleid, de hand blijft op de knip. extra investeringen, dat kan niet anders tijdens een nieuwe coalitievorming. Echter, die nieuwe investeringen worden betaald uit overschotten. Ander belangrijk punt is de bestuurscultuur in de stad. Die moet anders, meer op mensen en wijken gericht. Dit punt hebben andere partijen ingebracht, maar de PvdA is er bijzonder blij mee. Als fractie zullen we de uitvoering van het collegeprogramma op de voet volgen en ons terughoudend opstellen. Dat past bij de groot ste partij in de raad. Andere partijen moeten de ruimte hebben om zich te profileren. Daarnaast zullen we ons steeds actiever opstellen in wijken. Maar daar waren we al mee bezig. Echt, de PvdA fractie is 100% tevreden." f ff) et is onbegrijj 15 7 WD achter d staan. Die hadden als woord over voor projecten als dt Nu onderschrijven zie die opstelling over het Midi verschil van inzicht over de toekomst van de stad hebben gezorgd. Het is mij wel duidelijk, ze wilden het CDA buiten spel zetten. Blijkbaar heeft onze invloed in het stadsbestuur die we altijd gehad hebben, veel sentimenten losgemaakt. Want om de inhoud kan het niet gaan. Dat zie je aan het nieuwe collegeprogramma. Dat bestaat voor 70 tot 80% uit plannen die we met het vorige college al hadden. Er komt 5 miljoen extra voor wegenonderhoud. Maar dat heb ik eind vorig jaar ook al voorgesteld. Er komt extra geld om het pakeren op Stappegoor nu eindelijk eens goed te regelen. Maar dat wilden wij ook al. Daaraan zie je dat de huidige coalitiepartijen bewust zonder het CDA verder wilden. Wat verder in het nieuwe programma opvalt, is het idee van de ‘sociaal agent’. Die wil de gemeente zelf inzetten voor gezinnen die in ernstige problemen zitten. Terwijl we zoveel professionele organisaties in de stad hebben. Dat de gemeente zelf extra politieagenten wil betalen, vinden we ook een slecht idee. Dat is een taak van het rijk. Bovendien komen ze er pas in 2012 of 2013. Wij gaan al die plannen nu als oppositiepartij benaderen. We zullen dat constructief doen, dus niet vanuit rancune. Maar we zullen het ook stevig doen.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13