8® W 'Ik kijk er elke week weer naar uit om te gaan dansen' voor FO"i Wonen, zorg en welzijn voor ouderen in de Reeshof komen samen in De Driehoek der UvT 'Steeds meer activiteiten en Scène diensten in dit gebouw' Fietsroute Gemeente en Essent starten projecten voor energiebesparing COLOFON DONDERDAG 8 MEI 2008 - PAGINA 9 detilburgse koerier «3 8 MEI 2008-PAGINA I FOTO: PETER LIGTENBERG rie Petra Jansen itie: loon staurant kstermarkt ijk ’ijdag van ewenst Duizend Tilburgse minima die klant zijn bij Essent kunnen meedoen met een project om energie en daarmee geld te besparen. Onder het motto Uw energieverbruik in de knip krijgen ze een gratis pak ket met spaarlampen, tochtstrips, een waterbesparende douchekop en standby-killers. De bespaarbox heeft een winkelwaarde van 80 euro. De afdeling Sociale Zaken van de gemeente, Bureau Schuld hulpverlening en Loket Z gaan de deelnemers werven. ther dier de hun aanbod in de Tilburgse wijken beter toegankelijk maken voor bewoners van zorgcentra. Maar omgekeerd willen we wijkbewo ners ook meer bij de zorgcentra betrekken. Naast de Reyshoeve loopt dit project ook in de omge- bij) tot is ook dat er zowel oude als jonge senioren meedoen. En je danst nooit alleen!" mingstijden zijn: 7 uur, wo. en do. di. alleen 9-12 project de Wijk Ontmoeting, ontspanning, infor matie en voorzieningen als advies, spreekuur en consultatie. Voor al deze zaken kunnen bewoners van zorgcentrum Reyshoeve én alle ouderen uit de Reeshof sinds een jaar terecht bij De Driehoek Stokhasselt Er komen ook twee andere pro jecten voor energiebesparing. In de wijk Stokhasselt wonen veel sun en toeverlaat en is té. Dan komt neef Leo de opdracht gekregen te vermoorden. Trat- ij Leo en dat maakt de Dochter Colette stelt >ma om zeep te helpen nssen bloeit de liefde op, raakt Maria steeds ligt Colette haar neef te plegen. en kaartjes reserveren maandag 19 mei vanaf 14.30 uur ontmoetingsruimte De Driehoek elde adviezen op een de war. Kyra’s gedacL laar het Land van Q :r perspectief komt It lie haar naar de keel het hele Land van 0 oners komen Kyra erg nan Q is een prate organisatie van alm- gen. en vinden. ft haar toekomst veilig udie afgerontatteen kelde economemy leeft haar al een baan een leuke vriend, een n en een lieve familie ^ra staat een succesvol mensen met een laag inkomen. In deze wijk begint eind 2008 een proef met energieadvies op maat. Het E-team van de Diamantgroep gaat huis-aan-huis bewoners adviseren over energiebesparen de maatregelen. Als de bewo ners spaarlampen, tochtstrips of een waterbesparende douchekop kunnen gebruiken, krijgen ze die gratis tot een maximum van 50 euro per huishouden. Medewerkers van het Wonen, Zorg en Service in (WZSW) kunnen de geleverde spullen direct aanbrengen in de woning. Voor minima gebeurt dat De Driehoek en de Reyshoeve Passage houden op zondag 25 mei een open dag: van 13 tot 17 uur is er een gezellige mid dag vol dans en muziek. Bezoe kers kunnen kennismaken mét alle activiteiten en diensten die De Driehoek en De Reys hoeve Passage bieden, zoals Werelddans, salsa en het inter netcafé. Kinderen kunnen zich laten schminken en meedoen aan spelletjes. Ook is er een sjoelwedstrijd. Adres: Gendrin- genlaan 179. De gewone oper ma. en vr. 14-17 ook 9-12 uur, di uur. liging De Reeshof rik- en boulesmiddag voor 50- de Bladelstraat 8 (achter De vergaderruimte en spreekka mer van De Driehoek worden ook dat De Driehoek" en nietname 9oed gebruikt, vertelt Pascalle Werelddans er zijn; het is iets van Poppel: "In de vergaderruimte nieuws in de wijk. De meeste mensen denken overigens aan een klompendans als het over volksdansen gaat. Maar dat klopt absoluut niet! Het zijn heel diverse dansen. Het leuke van deze groep Nooit alleen De ontmoetingsruimte draait voor al op vrijwilligers, zestien in totaal. Zij leiden de activiteiten, maar zorgen ook voor de ontvangst van de bezoekers. Een van die Corry gastheren is buurtbewoner Ad van re activiteiten in Laarhoven (72). Hij verwelkomt de bezoekers op vrijdagmiddag. "Als gastheer zorg je voer een kopje koffie of thee. Maar je zorgt ook echt gezelschapsr dat ze niet alleen gaan zitten, je ze. "En deze ontn betrekt ze erbij"legt hij uit. is voor mij lekker dichtbij. Waarom Daarnaast is Ad fanatiek deelne- zou ik dan achter de geraniums mer aan Werelddans. "Ik dans al gaan zitten?" heel lang bij volksdansvereniging Mie Katoen en in wijkcentrum 't Kievitslaer. Ik vind het heel goed Swingende muziek klinkt uit de ontmoetingsruimte van De Drie hoek als de Seniorenwijzer er in april op bezoek gaat. Ongeveer vijftien ouderen staan op de 'dans vloer' en voeren op de maat van de muziek hun pasjes uit. Hierna volgt een volksdans in een kring. Werelddans is een van de vele acti viteiten in de ontmoetingsruimte. Pascalle van Poppel, namens de Twern beheerder van de ruimte, is verheugd over de opkomst. "Het loopt pas drie weken, dus dan is vijftien deelnemers zeker geen tegenvaller." De ontmoetingsruimte kent elke week een aantal vaste activiteiten. Bijvoorbeeld een internetcafé en interneties, een spelletjesmiddag, bridge en een nagelstudio. Eens per maand kunnen senioren er meedoen aan de bingo en het salsadansen. Al deze activiteiten zijn toegankelijk voor ouderen uit de wijk en uit zorgcentrum Reys- Werelddans in de ontmoetingsruimte van De Driehoek: ouderen uit de Reeshof dansen op muziek uit de hele wereld. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. gratis, voor anderen wordt een uurtarief van 18 euro gerekend. Bewoners kunnen natuurlijk ook zelf de spullen installeren. Het derde project is voorlichting door Essent op scholen en bij inburgeringcursussen. Dat gebeurt volgend schooljaar. Ook komen er lespakketten voor groep 7 en 8 van alle Tilburgse basisscholen. Daarnaast willen Essent en de gemeente schrijnende situaties snel oplossen. Er komt een nood lijn om dit soort situaties te mel den, zodat afsluiting van energie voorkomen kan worden. Ook gaan Essent en de gemeente afspraken maken met deurwaarders over het invorderen van schulden. En Essent gaat beter samenwerken met Bureau Schuldhulpverlening om te voorkomen dat mensen afgesloten worden. Energietips Nibud Ook het Nibud, het landelijk insti- De bedoeling is dat de deelne mers zich bewust worden van hun energieverbruik en dat verminde ren door hun gedrag te verande ren. Bij lage inkomens is dat extra belangrijk, omdat de energienota een steeds groter deel van het huishoudbudget opslokt. Essent zal de deelnemers regelmatig informeren over hun energie verbruik en mogelijkheden voor besparing. Meerwaarde Op een steenworp afstand van De Driehoek staat wijkcentrum Hey- hoef, waar senioren ook terecht kunnen voor activiteiten als kaar ten, volksdansen en bingo. Wat is de meerwaarde van De Driehoek? "Dit ontmoetingscen trum maakt deel uit van het stede lijk project Welverzorgd Wonen", vertelt Wim van Alphen, direc- teür van de Reyshoeve. "Met dit project willen WonenBreburg, Twern, De Wever en Thebe t rdt de eerste officiële sterwijk, burgemeester iting Streekfestival Het inGoed, loopt door bel rense molen in Oister- men dan ook gebruikt Japbare folder (kosten beschreven. Het is de lövense windmolen ei 5 koffie of lunch. Voor xl invullen, ligt er eet iekte en voor mensen len. Daarnaast brengt cht wat er speelt in de lad is tegelijkertijd een are groepen. n door de Stichting heeft bijna tien jaar lad echter zijn beste luwelijks nog mensen Stichting Straatkrant 'erkers zagen nieuwe >m begin vorig jaar het t leven geroepen. i Pater Poels, Tilburg ferk, de Vuurdoop, de Derde-Wereld-Rom- ■Hill College, Octavia >lte/De Nieuwe Wind, agaard van het AZC, Ketting, de Stichting -Nicaragua, Stichting am Antonise en Riek ntvangen. aan de Gendringenlaan. Dit acti viteitencentrum, gevestigd in de Reyshoeve Passage naast het -pi zorgcentrum, bestaat uit een ontmoetingsruimte, vergader- ruimte en een spreekkamer. De naam 'De Driehoek' staat ook ner fractievoorzitter voor de samenwerking tussen de mei een kunstwerk, initiatiefnemers: zorginstelling de Wever, welzijnsorganisatie de Twern, woningcorporatie Wonen Breburg en - sinds kort - thuis- zorgaanbieder Thebe. Het aan bod aan diensten in De Driehoek moet senioren in staat stellen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven. komen bijvoorbeeld bewonersco mités samen. In de spreekkamer houden de ouderenadviseur, de diëtiste en de geriatrische ver pleegkundige elke week spreek uur. Beide ruimtes zijn ook te huur." In het gebouw Reyshoeve Passa ge zit ook nog een aantal bedrijf jes waar senioren terecht kunnen voor (medische) behandelingen, zoals een audiologisch centrum, een kapper, logopediepraktijk, tandprothetische praktijk en podo- tkerapie. "Er komen steeds meer jnsten en activiteiten bij in het gebouw. De mogelijkheden zijn legio. Daarbij houden we rekening met de wensen en behoeften van de gebruikers: de ouderen." jk Wereldwijd organ- mifestatie met wereld en, dans en informatie maandag 12 mei inM ;t gemeentekantoor. Hel die dag om 11.00 uur. evenement is om de terwijk, Moergestel en te laten maken met saties en personen die eten in ontwikkelings- ersteunen, en om een aan mondiale bewust- latselijke verenigingen erheden zijn aanwezig- oet het optreden van de ia Yama worden, kinderen zijn er diverse Len Copal vertelt n verhalen. Leden van n bij het bouwen van om 14.00 uur is er effl dance. Een puzzeltoa idt naar een prijsje, informatiemarkt waar organisaties hun acfr en een terras van de ir bezoekers even 1®’ ving van de zorgcentra Padua, Heikant en Den Herdgang." "Hét verschil met wijkcentrum Heyhoef is dus dat in De Driehoek wonen, zorg en welzijn samenko men. Dit alles met het doel om te zorgen dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blij ven. Bijzonder is ook dat de men sen die met de ouderen werken, gemakkelijker contact met elkaar hebben. Als de huismeester van de inleunwoningen bijvoorbeeld signaleert dat het niet goed gaat met een oudere, dan kan hij de ouderenadviseur inschakelen. In die zin komen we dus naar de mensen toe." Daarnaast zijn de activiteiten in De Driehoek speci fiek gericht op senioren, terwijl het wijkcentrum er voor iedereen is." Van Alphen ontkent niet dat er enige overlap zit in de activiteiten van het wijkcentrum en De Drie hoek. "Maar we zijn bezig om te kijken hoe we de activiteiten het beste over de twee centra kunnen verdelen. Beide worden beheerd door de Twern, dus een goede afstemming is zo gegarandeerd." DAG GESLOTEN Wandelen in. de wyk In vijftien Tilburgse wijken zijn wandelroutes van 2,5 Engelse mij len (4 kilometer) gemaakt, die vaak langs bijzondere plekjes voeren. De routes van Wandelen in de Wijk beginnen en eindigen in een wijkcentrum, waar de wandelaars tijdens openingstijden de gratis routekaart en een stempelkaart kunt ophalen. Bij terugkomst in het wijkcentrum kunnen de deelnemers hun kaart laten stempelen. Met een volle kaart krijgt u bij het wijkcentrum een handige bewaarmap voor de wandelroutes. Bovendien kunnen 50-plussers de volle kaart opsturen voor één van de 250 gratis deelnamebewijzen voor de wandelroute van de Tilburg Ten Miles. Deze wijkcentra doen mee: Heyhoef (Kerkenbosplaats 1), De Poorten (Hasseltstraat 194), Hoogvenne (Kazernehof 76), 't Sant (Benelux- laan 74), 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 75), De Kubus (Fatimastraat 24-02), De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156), De Reit (Westerto- renlaan 4), De Schans (De Schans 123), De Ypelaer (Corellistraat 10), De Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4), In de Boomtak (Boomstraat 81), Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2A), Zorgvlied (Schout Backstraat 33) en De Baselaer (Hoefstraat 175). Informatie over openingstijden en adressen staat op www.twern.nl en www.sportintilburg.nl. Het project Wandelen in de Wijk wordt georganiseerd door de gemeente, de Twern, Thebe en Wandelvereniging 55+. Ouder worden in eigen huis In wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) verzorgt voorlichter Mari anne Kokx van Thebe op woensdag 21 mei een middag over ouder worden in eigen huis. Ze geeft informatie en tips om tegen niet al te hoge kosten meer veiligheid in de woning te regelen, ondermeer met personenalarmering of professionele alarmopvolging. Tijd: 14 tot 16 uur. Toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. Meer informatie: ouderenwerker José de Hond van de Twern, tel. (013) 4552928, e- mail scw@wijkcentrumypelaer.nl. Informatiemiddag over Loket Z In wijkcentrum De Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4) is er op don derdag 22 mei een voorlichtingsmiddag over Loket Z. Medewerkers van Loket Z geven uitleg over wat ze doen, onder meer (helpen het invullen van bepaalde formulieren. De middag duurt van 14 16 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie/thee. Contact met een dementerende Het Alzheimercafé is een maandelijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Tijdens het Alzhei mercafé op dinsdag 13 mei spreekt dementieconsulent Marjan van Dijk over mogelijkheden om contact houden met een dementerende. De inloop duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. Ontspannen is een kunst Nogal wat mantelzorgers zijn overbelast. Dat heeft effecten op het lichaam, maar er is iets aan te doen. Bezoekers van de volgende inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in wijkcentrum 't Kievitslaer (Rei nevaarstraat 55) krijgen op een speelse manier uitleg van fysiotherapeut Bernard Boink over hoe ze kunnen ontspannen. De inloop op woens dag 14 mei duurt van 13.30 tot 15.30 uur; de toegang is gratis. Meer informatie: mantelzorgconsulent Tineke Meijeren, tel. (013) 4671926. Kaarten en jeu de boules in de Reeshof Op zondag 1 juni organiseert Jeu de Boulesvereni voor de tweede keer een bridge-, plussers. De middag op het terrein aan de Bladelstraat 8 (achter Multifit) begint om 13 uur. De bridgers spelen 28 spellen, de rikkers 40 spellen, en de boulers 3 ronden. Het inschrijfgeld bedraagt €4,- per persoon, inclusief twee consumpties en diverse hapjes. Inschrijven kan tot zaterdag 17 mei per e-mail (chenzen@home.nl) of met een inschrijfformulier dat verkrijgbaar is bij de organisatie of aan de balie van zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15). Inschrijf geld storten op girorekening 1029885 t.n.v. C.Henzen. Inlichtingen: Corrie Henzen (tel. 5713990), Jurgen Nouwens (tel. 5421641) of Ad Kafoe (tel. 5710195). Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op vrijdag 9 mei om 15 uur een informatiemiddag over hoe de hondenkar tussen 1850 en 1962 als transportmiddel gebruikt werd; entree €1,-. Zon dag 11 mei is er van 15 tot 16.30 uur een Moederdagmatinee met de Brabantse troubadour Jo Hoogendoorn; entree €2,50. Woensdag 14 mei begint om 19.30 uur een avond vol klassieke muziek, met o.m. het Symfonieorkest van Wenen op een groot scherm; entree €1,-. Op vrijdag 16 mei verzorgt mevrouw Willard van het voorma lige museum De Popkamer in Hulten vanaf 15 uur een middag over antieke gebruiksvoorwerpen; entree €1,-. Op woensdag 21 mei is er van 19.30 tot 21.30 uur weer een Seniorencafé; entree €1,-. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn een week voor de activiteit te koop bij de receptie van Reyshoeve. Op dinsdag 13 mei kunnen kaartliefhebbers vanaf 14 uur in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175) rikken en jokeren. Deelname kost €1,-, inclusief een kopje koffie/thee en een hapje. Donderdag 15 mei treedt van 14 tot 16 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) het smartlappenkoor Effe Aanders op. Gratis entree. De groep Graceland zorgt op voor muzikaal entertainment in (Gendringenlaan 179). Donderdag 22 mei is er vanaf 14 uur een bingomiddag in wijk centrum De Reit (Westertorenlaan 4). Er zijn tien rondes met elk drie prijzen. Een kopje koffie of thee is gratis. Een kaart kost €2,50. Om nooit te vergeten De herdenkingen in Nederland zijn net achter de rug; in veel andere Europese landen is vandaag, 8 mei, de dag om het einde van de Tweede Wereldoorlog te gedenken, omdat Duitsland op die datum in 1945 totaal capituleerde. Bibliotheek Midden-Brabant bezit hon derden boeken over deze periode die bij oud, maar ook bij jong, nog steeds tot de verbeelding spreekt. Ook geluids- en beeldmateriaal over deze jaren is genoeg in de bibliotheek te vinden. De cd's Nederland bezet bevrijd bijvoor beeld: twee dubbel-cd's met Nederlandstalige liedjes uit de oorlogs periode of net daarna. Met klassiekers als Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan en Diep in mijn hart. De schijfjes bevatten ook nummers als Blonde Mientje en Holder de Bolder (we hebben een koe op zolder). Wie meer met het Engelstalig repertoire heeft, kan zijn hart ophalen met de cd's Nederland Bevrijd: onvergefelijke liedjes uit de oor logsjaren 1940-1945. Met Mario Lanza die uit volle borst Because you're mine zingt en het lijflied van de Engelse troepen: Vera Lynn's The White Cliffs of Dover. Daarnaast songs van Judy Garland, Bing Crosby en The Andrew Sisters. Ook filmmakers zijn volop geïnspireerd door de Tweede Wereldoor log. Natuurlijk heeft de bibliotheek kaskrakers als Soldaat van Oranje en De Aanslag in de collectie. Minder bekend, maar niet minder inte ressant zijn Escape from Sobibor, Band of Brothers en Das Boot. De Griekse componist Mikis Theodorakis maakte de indrukwekken de Mauthausen Trilogy: een muziekstuk gebaseerd op de gedichten van lacovos Kambanellis, een vriend van Theodorakis die in concen tratiekamp Mauthausen gevangen zat. Ook indrukwekkend zijn de twee cd's De bevrijding van Brabant. Deze werden in 1994 door Omroep Brabant uitgegeven ter gelegen heid van de 50-jarige bevrijding van onze provincie. De cd's zijn te leen bij de muziekafdeling Bibliotheek Tilburg Cen trum, maar ook via een andere vestiging te bestellen. tuüt dat huishoudens financiële adviezen geeft, besteedt meer aandacht aan energiebesparing. Dagelijks vragen al ruim vijfhon derd mensen een Persoonlijk Budgetadvies aan op www.nibud. nl. Dit is een uniek en gratis hulp middel op internet waarmee con sumenten inzicht krijgen in hun bestedingspatroon. Sinds kort is aan dit budgetad vies ook de Energielabelverken- ner voor woningen toegevoegd. Door een aantal eenvoudige vra gen te beantwoorden krijgt de gebruiker inzicht in het energie verbruik van de woning en het daarbij behorende energielabel. Ook kan ermee worden uitgere kend wat het kost om de woning energiezuiniger te maken. De consument kan zien met welke maatregelen het label gunstiger wordt, wat deze investering ople vert en wanneer die terugver diend is. hoeve. Het aantal deelnemers uit deze twee groepen verschilt per activiteit. Aan Werelddans doen twee of drie bewoners uit het zorgcentrum mee, de rest komt uit de wijk. "De ouderen uit het zorgcentrum zijn soms minder fit Lekker dichtbij of hebben gebreken, waardoor Positief over de ontmoetings- dansen voor hen te inspannend ruimte is ook Corry Donders (76), is. Die mensen zie je dan weer wel bewoonster van een inleunwo- bij bijvoorbeeld het bridgen of de ning van De Reyshoeve. Net als spelletjesmiddag", vertelt Pascal- Ad heeft ze een passie voor dan- le. Buiten de vaste activiteiten is sen. Ze doet niet alleen mee aan de ontmoetingsruimte ook tijdens Werelddans, maar danst ook bij openingstijden geopend voor een een groep in Goirle en in wijkcen- kopje koffie en een praatje. trum Heyhoef. "Ik vind het ontzet tend fijn om hier te dansen, ik kijk er elke week naar uit. Ik kom hier naast het dansen ook voor de sociale contacten. Het leuk ste vind ik dat ik steeds met een andere partner kan dansen." bezoekt ook geregeld ande- de ontmoetings ruimte zoals de muziekmiddag en de creatieve ochtend. "Ik ben voor een kopje altijd ondernemend geweest, een je zorgt ook echt gezelschapsmens", vertelt ’an zitten, je ze. "En deze ontmoetingsruimte ciuij ieyi riij ui Daarnaast is Ad fanatiek

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 9