WIJZE 'De leden glunderen als we weer gaan rijden' 65-plussers betalen vanaf 1 mei 30 cent voor de bus Tienjarige scootmobielclub De Vrijbuiters trekt er twee keer per maand op uit COLOFON DONDERDAG 24 APRIL 2008 - PAGINA 9 detilburgse koerier Leden van De Vrijbuiters op stap met hun scootmobielen. FOTO: PETER LIGTENBERG ivrij- Petra Jansen zegt Jacqueline. Regels Winterstop Het seizoen van De Vrijbuiters duurt tot eind september. Tijdens JWO- jder lueline nog is wel eens sloot ingere- er onderwee >en kaart voor :ht worden. voer pro> het eigen oper' dels leden wonen. Daar gaan mensen dan met de regiotaxi naartoe." 24 APRIL 2008- PAGINA mobielrijders. "Om gas te geven op een scootmobiel moet je name lijk een hendel inknijpen en dat is nogal belastend voor de handen. Dan is het fijn om na een poosje •ant, tel. 0800- 8.30-12.30 en grootte van de groep ook begeleiding aan- i scootmobielers veilig men", weet Jacqueline. bonnefooi een dagje weggaan, is onmogelijk; de ritten moeten altijd goed voorbereid worden. "De routes worden vooraf uitge- Contact met een dementerende Het Alzheimercafé is een maandelijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Zij praten met elkaar over dingen die ze meemaken, over dementie en moge lijkheden voor hulp. Tijdens het Alzheimercafé op dinsdag 13 mei spreekt dementieconsulent Marjan van Dijk over mogelijkheden om contact houden met een dementerende. De inloop duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. andere pilot met goedkoop OV te starten. Dit besluit is voor de gemeente Tilburg uiteraard een teleurstelling." Voorbereiding Met dertig scootmobielers op de den maximaal 25 kilometer zijn. En het moeten mooie routes zijn om te rijden, De Vrijbuiters trekken er twee keer naast moeten de wegen goed maand op uit. "We zoeken begaanbaar zijn. Gelukkig zijn de fietspaden buiten de stad meestal goed t* de stad Meer informatie: Klantenservice Veolia Brabar 0200096 (gratis; werkdagen b. 13-17 uur) Servicepunt Veolia in Tilburg: Spoorlaan 69 (werkdagen 7-19 uur, zaterdag 9-18 uur) www.veolia-transport.nl www.brabant.nl (bij Verplaatsen) Kopijsluiting en Hemelvaartsdag In verband met Hemelvaartsdag is de kopijsluiting voor de Senio- renwijzer van 8 mei al op dinsdag 29 april om 12 uur. Dit jaar is een bijzonder jaar voor Scootmobielclub De Vrijbuiters. De vereniging bestaat namelijk tien jaar. "Tien jaar geleden versche nen ook de eerste scootmobielen in het straatbeeld", weet Jacque line Janssen (63). secretaris van De Vrijbuiters. "Mensen deden er hun boodschappen mee, maar velen wilden er ook graag hun vrije tijd mee invullen. Die wens heeft geleid tot de oprichting van de club." Inmiddels telt de scootmobielclub 30 leden, 7 mannen en 23 vrouwen. "Ik vermoed dat voor mannen de drempel te hoog is; die vinden een scootmobielclub niet stoer", zegt Jacqueline. De leeftijd van de leden varieert tussen de 46 en 80 jaar. “We zijn een club voor jong en oud, maar voor jongeren geldt hetzelfde als voor de mannen: we hebben nu eenmaal geen hip imago." Tijdens de rit wordt altijd een lunch- kletsen. Op een rustige landweg scootmobiel tot de monteur komt, kunnen we wel veilig naast elkaar de rest van de groep vervolgt de 3-™.ope cafetaria waar de leden rijden. Dit wordt oogluikend toe- reis. De betreffende persoon moet eventueel hun zelf meegebrachte gestaan." Igens de verkeerswet gelden voor een scootmobiel dezelfde gels als voor een bromfiets.. Maar scootmobielgebruikers heb- a natuurlijk een ontheffing om te rijden in voetgangerszones, gebouwen, winkels, etc. Op straat kunnen ze het best het fietspad J» ü^ootrook gebruiken. Is die er niet, dan kunnen ze uiterst r'”J t op het trottoir wordt door de 1 april mogen scootmobielen in toirs maximaal 6 kilometer per uur op een invalidenparkeerplaats. Meer infor- -sregels voor scootmobiel staan in het boek rtmobiel. Het is voor €14,95 verkrijgbaar bij -- groe reis. De betreffende een taxi naar huis bellen. "Soms is een scootmobiel ter plekke te repareren, bijvoorbeeld bij een lekke band. In andere gevallen wordt de scootmobiel meegeno- Gezelligheid Op 18 april is de eerste rit van het nieuwe seizoen verreden, tot grote vreugde van de leden. Jacqueline: "Ze glunderen als we weer gaan rijden. De scootmobieltochten halen ze echt uit hun isolement. En we zijn toch een beetje een yrouwenclub, dus dat zorgt voor vee!gezelligheid onderweg." Positief zijn volgens Jacqueline ook de reacties van passanten als ze de lange stoet scootmobielers 'voorbij zien rijden. "Komen we langs een boerderij, dan komt de boer steevast even van zijn erf af zet. Natuurlijk moeten de afstan- om naar ons te kijken", lacht ze. Tilburg begon op 1 oktober 2006 met gratis en goedkope bussen; de gemeente was toen-zelf nog opdrachtgever van het openbaar busver- r op eigen grondgebied. Sinds 2007 is de xovincie Noord-Brabant opdrachtgever van iet openbaar vervoer (OV); de provincie is toen :!~an plannen voor proeven met goedkoop '-'"enbaar vervoer gaan maken en voert inmid- v.c.5 de promotiecampagne Je blijft bussen. Els Aarts, wethouder Verkeer en Vervoer: "Omdat de proeven hier een succes waren, heeft de gemeente zich op veel manieren hard gemaakt om deze Tilburgse pilots voort te zetten. De provincie heeft echter besloten een Sopranen, en tenoren gezocht Het Tilburgse seniorenkoor Cantabile is op zoek naar nieuwe zan geressen en zangers, met name sopranen en tenoren. Cantabile repeteert op woensdag van 14.15 uur tot 16.30 uur in De Rid- dershof aan de Leharstraat. Het repertoire is veelzijdig: van opera- en operettemelodieën en licht klassiek tot populair Nederlands. De minimumleeftijd is circa 50 jaar. Aanmelden/meer informatie: mw. Rietje Donders, tel. (013) 4551820, of mw. Nan van der Pols, tel. (013) 5904861. Ontspannen is een kunst Nogal wat mantelzorgers zijn overbelast. Dat heeft effecten op het lichaam, maar er is iets aan te doen. Bezoekers van de volgende inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) kunnen leren te ontspannen. Op een speelse manier besteedt fysiotherapeut Bernard Boink aandacht aan dit onderwerp. De inloop van de Twern op woensdag 14 mei duurt van 13.30 tot 15.30 uur; de toegang is gratis. Meer informatie: mantelzorgconsulent Tineke Meijeren, tel. (013) 4671926. Zomeracademie op UvT Na de enthousiast ontvangen eerste editie in 2007 organiseert de Seniorenacademie Brabant dit jaar weer een Zomeracademie op de Universiteit van Tilburg (UvT), deze keer met zes cursussen. Op 26 juni is er een inleidend college voor een vierdaagse reis naar Frankfurt, waar op het gebied van beeldende kunst verras send veel te beleven is. In de eerste week van juli is er een cursus over de evolutie, o.a. met een studiebezoek aan de apenkolonie van Burgers Zoo. Op 8 en 9 juli beschouwt politicoloog dr. Bas Levinsohn de al dan niet verwarde staat van Nederland anno 2008. De Vlaamse primitieven staan van 7 t/m 10 juli centraal, o.m. tij dens twee excursiedagen met de bus naar België. Van Texandrië naar Brabant is de titel van de cursus over de oude geschiedenis van Brabant die van 5 t/m 8 augustus wordt gege ven; 's middags bezoeken de deelnemers een aantal historische plekken. Een cursus over de strijd om het gelijk binnen de filosofie wordt van 25 t/m 28 augustus gegeven op een prachtige locatie in de bossen van Gelderland. Meer informatie/brochure: HOVO Brabant, tel. (013) 4668119, e-mail info@hovobrabant.nl, website www.hovobrabant.nl De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Oranje strippenkaart De nieuwe provinciale proef met goedkoop busvervoer is speciaal voor ouderen boven 65 en kinderen onder 12 jaar. Zij kunnen voor 30 cent een reis maken. Dit kan een reis over korte afstand zijn, bijvoorbeeld in de stad, maar ook een langere reis van de ene stad naar de andere. Hiervoor moeten de AOW'ers en de kinderen wel vooraf een speciale oranje strippenkaart kopen bij voorverkoopadressen, zoals postkantoren en het OV-Servicepunt op busstations. Deze strippenkaart is dus niet in de bus te koop. Met ingang van 1 mei moeten reizigers tus sen 55 en 65 jaar weer een gewone blauwe strippenkaart gebruiken. Gratis reizen is niet meer mogelijk; ze betalen weer het volle pond, behalve vöor de dalurendagkaart (€3,- p.p.), het Met-Elkaartje (€5,- voor twee personen, €7,50 voor drie), en voor het nieuwe provinci ale kaartje voor koopavonden, zaterdagen en koopzondagen. Mantelzorgers en hun grenzen Veel mensen die voor een ziek of gehandicapt familielid, vriend of vriendin zorgen, hebben een emotionele relatie met degene voor wie ze zorgen. Daardoor ontwikkelt zicht haast automatisch een verwachtingspatroon waarin het moeilijk is om nee te zeggen. Toch is het belangrijk om als mantelzorger grenzen aan te geven om ook aan je eigen leven toe te komen. Dat is het thema van de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers op dinsdagavond 29 april in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). De avond duurt van 19.30 tot 21.30 uur; de toegang is gratis. Meer informatie: mantel zorgconsulent Heidi van Tuel, tel. (013) 5422730. plaats voor leem hiervoor met Jacqueline 013-468 43 91. IIWII, uao UUA veel re mimix w>i re gevaarlijk met dertig- De ritten zijn maxima ter lang; de accu van een scoot mobiel gaat ongt -- - -- I kilometer mee. Jj enkele plaatsen op die de club wel eens aandoet: de Loonse en Drunense Duinen, Esbeek, Oister- wijk, Biezenmortel en Reusel. "De startplek is steeds ergens anders, bijvoorbeeld in Berkel-Enschot of andere weggebruikers niet hinde- - Udenhout waar enkele van onze ren. Jacqueline: "We rijden natuur- tje naar Welzor >ep meefietsen. De de 'winterstop' komen de leden eens het tienjarig bestaan. Wat er die jhterste vrijwilliger per maand bij elkaar in wijkcentrum dag voor leuke activiteiten op -alkietalkie, De Ypelaer in Tilburg-Noord voor een het programma staan, blijft nog knutselmiddag. Verder worden er per even een verrassing, jaar twee feestmiddagen georgani seerd: in de zomer een barbecue of feestmiddag, met Kerst een koffie tafel. De activiteiten Winkelkaartje Met ingang van 1 mei houdt ook het TOP-tic- ket op te bestaan: het Tilburgse retourtje van 50 eurocent naar het centrum op koopavonden en in de weekenden. Het wordt vervangen door het Winkelkaartje dat al in meerdere Brabantse steden geldt. Dit kaartje kost 1 euro per retour en is bij de chauffeur in de bus verkrijgbaar. Het Winkelkaartje is geldig op koopavonden, zaterdagen en koopzondagen, niet op gewone zondagen. Binnen Tilburg is het kaartje ook op de streeklijnen geldig. Kinderen tussen 4 en 12 jaar kunnen niet langer gratis meereizen, maar voor hen kan natuurlijk wel vooraf de oranje strippenkaart voor bustrips van 30 eurocent gekoct Ontspanning In wijkcentrum t Sant (Beneluxlaan 74) kunnen 40-plussers op vrij dag 25 april vanaf 20 uur naar een gezellige dansavond. Entree €1,-. Zondag 27 april speelt het duo Intermezzo in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) live dansmuziek. De dansmiddag voor 50-plussers duurt van 14 tot 17 uur. Entree €1,50, inclusief een kopje koffie/thee. Zaal open vanaf 13.30 uur. KBÓ Goirke-Hasselt organiseert op vrijdag 25 april om 14 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) een levensmid delenbingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50. Tilburg vanuit de bus zien Naast citytours per bus voor groepen kunnen ook individuele geïn teresseerden geregeld zo'n rondrit maken. Deze citytours zijn elke derde zaterdag van de maand: de komende tijd dus op 17 mei en 21 juni. De bus vertrekt om 13.30 uur bij winkelcentrum De Rooi Pannen aan de Reitse Hoevenstraat (gratis parkeergelegenheid) en is daar rond 16.30 uur terug. Een kaartje kost €8,50. De rit gaat door bij dertig aanmeldingen. Als er te weinig belangstelling is, krijgen aanmelders vijf dagen voor de rit een berichtje. Als de citytour gewoon doorgaat, krij gen de deelnemers een dag tevoren een telefoontje of e-mail ter herinnering. Meer informatie/boekingen: www.citytourtilburg.nl, e-mail info@citytourtilburg.nl, of tel. 06-12967119 (Pieter Korre- mans). Op 1 mei komt er een einde aan de Tilburgse proeven met gratis openbaar vervoer voor 55-plussers en het TOP-ticket. De provin cie Noord-Brabant start op die datum met een eigen test: voor 65-plussers en kinderen onder 12 jaar gaat een tarief van 30 eurocent gelden, ook over een langere afstand. Wie tussen 55 en 65 jaar is, moet weer het gev ne tarief gaan betalen. Verkeerswethour Els Aarts vindt het "een teleurstelling." De zon gaat schijnen, de tem peratuur loopt op: het is lente en dat betekent dat iedereen er weer op uittrekt. Ook scootmo bielclub De Vrijbuiters is klaar voor een nieuw seizoen vol mooie ritten door de natuur in Tilburg en omgeving. Elke maand staan er twee nieuwe tochten met de scootmobiel op het programma. De eerste rit is inmiddels alweer achter de rug. Onderweg trekt de groep altijd veel bekijks. "Komen we langs een boerderij, dan komt de boer steevast even van zijn erf af om naar ons te kijken." jes, met de groe voorste en act beschikken over een walkietalkie, zodat ze bijvoorbeeld bij het over steken van een drukke kruising contact kunnen houden. "De vrij willigers zijn er met name voor met veel groen. Daar- de verkeersbegeleiding. Om die tafel. De activiteiten worden bekos- Scootmobielclub De Vrijbui ten de wegen goed begeleiding zo goed mogelijk te tigd door de contributie van 3 euro ters heeft nog laten verlopen, volgen ze elk jaar per maand die de leden betalen, nieuwe leden. Ne een opfriscursus", legt Jacque- Op dinsdag 10 juni is er een fees- contact op line uit. "Daarnaast zijn ze er ook telijke jubileumdag in verband met Janssen, tel. Qm bij de pauzes de mensen te helpen met pp- en afstappen en lopen." Literaire vrijbuiters Niet alleen scootmobielgebruikers kunnen vrijbuiters zijn, ook in de bibliotheek zijn ze te vinden. Denk maar eens aan de legendari sche Robin Hood. En wat dacht u van de bekende reiziger Michael Palin, vroeger een van de creatieve vrijbuiters van Monty Python's Flying Circus? Hij heeft grote bewondering voor de schrijver Ernest Hemingway en reisde ook in diens voetsporen. Een abonnee van de bibliotheek kan goedkoop met deze vrijbuiters meereizen. R.L. Green tekende de verhalen op van misschien wel de grootste vrijbuiter ooit. Robin Hood; de moedige strijd van een legenda rische vrijbuiter luidt de titel. Green beschrijft hoe Robin Hood samen met zijn vrienden tegen onrecht strijdt en vrede probeert te stichten. Tibet staat momenteel volop in de (soms hectische) belangstel ling. Alexandra David-Neel schreef in 1927 al Een vrouw trekt door Tibet. De schrijfster was één van de eerste ontdekkingsreizigers - zeker de eerste vrouwelijke - die in het begin van de 20e eeuw het bijna ondoordringbare Tibet wist binnen te komen en de hoofdstad Lhasa bereikte. Dit boek geeft een beeld van deze tocht en het leven in dat geheimzinnige, woeste, onherbergzame land, dat nog steeds zeer tot de verbeelding van ons westerlingen spreekt. Ernest Hemingway beschrijft in De groene heuvels van Afrika het werelddeel waar hij in 1933 met zijn vrouw onder meer op safari ging. Reis rond de wereld in 80 dagen is een alom bekende titel. Michael Palin schreef het boek. Ook maakte hij de tv-serie In het spoor van Hemingway (1999) die op dvd te leen is. Het is een verslag van een reis waarin hij plaatsen bezoekt waar Hemingway heeft gewoond en gewerkt. Henk de Velde is ook zo'n vrijbuiter, maar dan één op stille wate ren.... In 2004 vriest hij met zijn boot Campina vast in de Noor delijke Ijszee. Ijskoude doorbraak: overwintering in Siberië is het zwart-op-wit-resultaat van dit avontuur. Er is nooit een morgen uit 2007 is zijn terugblik op vijf zeilreizen rond de wereld en de belang rijkste gebeurtenissen die hem gevormd hebben. Over 'vrij' gesproken: dat is ook het thema van de kunstwerkpane- len die leerlingen van achttien (basis)scholen in het kader van 4 mei hebben gemaakt. Ze zijn te zien in diverse Midden-Brabantse bibli otheken. Zie de maandfolder of kijk op www.bibliotheekmb.nl. Volg rege ben gebouwen, v of de fietsstr rechts op de weg rijden. Rijden politie gedoogd, maar sinds per voetgangersgebieden en op trottc rijden. Parkeren mag matie over de verkeersr Rijwijzer met uw scoot, de boekhandel Wie zijn scootmobiel via de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) van de gemeente heeft gekregen, krijgt de verzekering en eventuele reparatiekosten ook vergoed door de gemeente. In Tilburg verzorgt Welzorg de service en reparatie van alle via de gemeente verkregen scootmobielen. Informatie over aanvragen in het kader van de WMO: Loket Z, tel. 0900-1231313 of www.loketz.nl. De gemeente Tilburg vraagt een eenmalige eigen bijdrage van €45. Wie zelf een scootmobiel heeft aangeschaft, kan bij diverse bedrijven en instanties, waaronder de ANWB, terecht voor een verzekering. Bij pech onderweg is er voor hen in heel Nederland de Scootmobiel Hulpdienst (€89 per jaar). Informatie: tel. 0844- 205027 of www.scootmobielhulpdienst.nl. Lekke band Ongelukken tijdens een rit heb ben zich volgens Jacqi nooit voorgedaan. "Er is iemand een droge den. En verder valt er onderweg wel eens een scootmobiel stil." Als dat gebeurt, volgt er een telefoon tje naar Welzorg, die de service voor scootmok stop gehouden. Meestal in een goedkope eel brood op mogen eten, zodat het betaalbaar blijft. Op tijd pauzeren is Begeleiding sowieso een must voor de scoot- Vanwege de i mnhUMx - js oncjerweg wezig om de door het af en toe drukke ver keer te loodsen. De Vrijbuiters - -- xre.. beschikken over acht vrijwilligers rijden even te kunnen stoppen om die, gekleed in felgekleurde hes- de handjes los te laten wapperen", Natuur De Vrijbi per altijd de natuur op", vertelt Jac queline. "In de stad rijden doen we goed te berijden; de fietspaden in nooit; da's ook veel te druk en te de stad zijn overigens een ander /aarlijk met dertig man." verhaal", vindt Jacqueline. "Maar ritten zijn maximaal 25 kilome- gelukkig wordt ook daar flink aan gewerkt." jeveer 30 tot 35 Tijdens de tocht houden de deel- Jacqueline noemt nemers een snelheid aan van 12 kilometer per uur; de maximum snelheid van een scootmobiel ligt op 15 kilometer per uur. Op het fietspad en de rijbaan rijden De Vrijbuiters achter elkaar, zodat ze andere weggebruikers niet rpn .lanniiplinp- "Wp rii<' -.-.zorg, die de service lijk liever met zijn tweeën naast voor scootmobielen verzorgt. Een elkaar, zodat we lekker kunnen vrijwilliger blijft dan bij de kapotte «k, SWI. OtXi k' y Tw

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 9