8© W 'Geen onderwerp wordt geschuwd' Chinese bewegingsleer qi gong ook voor ouderen Nederlandse en Somalische urouwen ontmoeten elkaar in wijkcentrum 't Kievitslaer j COLOFON Resto in DONDERDAG 10 APRIL 2008 - PAGINA 13 DETILBURGSE koerier ontstaan." kf. Hamers, Tilburg Enkele deelneemsters van de ontmoetingsgroep voor Nederlandse en Somalische vrouwen:" Het klikte meteen!" FOTO: PETER LIGTENBERG Petra Jansen onderwerpen ■iderdagochter innen en bewegen. 3 Couwenberg van Meer web- I uur: ling Impro- Markering moeilijke naam voor eenvoudige oefeningen kunt doen. Net als bij yoga zijn ademhalinc 3NGO in de C '°g worden er van teyshoevepassage ilriemen in de olie I door vrijwilligers; De ontmoetings wijk Wandelbos samenvoeging zrijdag, lag is er ciale les sr been we: laten we eens bij hén gaan zitten. Het klikte meteen! En zo is de ontmoetingsgroep voor Neder landse en Somalische vrouwen APRIL 2008 - PAGINA IJ Trots De deelneemsters beamen dat ze dankzij de ontmoetingsgroep veel van elkaar leren. "We krijgen een beter beeld van elkaar", zegt Mako Ege. "Bovendien leer ik hier de Nederlandse taal beter spre ken", voegt Hodan Jamac toe. Van vooroordelen was vooraf geen sprake, volgens Ineke van Zwol (72). "Ik heb nooit vooroordelen", op deze De toegang en de koffie/thee in de Speciaal voor ouderen en mensen met chronische gezondheids klachten geeft het Centrum voor Natuurlijke Gezondheidsontwikke- ling (CNGO) lessen in de Chinese bewegingsleer qi gong. Dit is een moeilijke naam voor eenvoudige oefeningen die je tot op hoge leeftijd kunt doen. Net als bij yoga zijn ademhalingsoefeningen belangrijk. Op vrijdag 25 april is er bij het CNGO in de Groeseindstraat een infor matiebijeenkomst over qi gong. met deze stichting is ecte locatie gevonden centrum Soekmekaar, tgeschool Fontys en leente Tilburg heb- a bijdrage geleverd realiseren van het iaamaast hebben vet- ie nationale en lokale zich ingezet voor 1. Voorbeelden zijn deboomgenootschap, entiusvereniging, hei nsfonds en stichting de Leeuw. Het res in Soekmekaar is iandag en donderdag 1. Bel voor informatie veringen naar Corine .tel. 06-17 41 3347 Gen. Kocktraat 2a in Oude dag De Somalische vrouwen zien enigszins op tegen hun oude dag in Nederland, zo vertellen Heikel punt Zelfs gevoelige onderwerpen pas seren op de donderdagochtenden regelmatig de revue. Bijvoorbeeld vrouwenbesnijdenis, een gebrui kelijk ritueel in de Somalische gemeenschap. "Het blijft natuur lijk een heikel punt, maar we kun nen er hier rustig over praten", aldus Hanneke Bergmans. "We i maar meer gelijk .lamisering van het oele reactie vanuit f en dat verstomt lit linkse kringen, debat richten op van verschillende n kunnen geven in de boel bij elkaar deel van de mos- :lwillend'. Volgens bestaat 15 tot 20 schap in Nederland extremisten en dat ommetjes of ellen- rst die onschadelijk vooraleer een debat Wie ook wil deelnemen aan de ontmoetingsgroep voor Neder landse en Somalische vrouwen, is van harte welkom: elke derde donderdag van de maand van 10 tot 12 uur in wijkcentrum t Kie vitslaer (Reinevaarstraat 55). Meer informatie: Döndü Karatli of Twan Lakeman van Twernteam Tilburg- 3West, tel. 013-4671926. De methode qi gong is niet geba seerd op Westerse wetenschap, maar op de Chinese leer die ervan uitgaat dat de levensenergie qi) in het lichaam en zijn onderdelen in balans moet zijn. De vloei ende bewegingen van qi gong, die ontspannen op het ritme van de ademhaling worden uitge- voerd, kunnen daaraan bijdragen. Deze eeuwenoude bewegings leer wordt ook in moderne Chi nese ziekenhuizen als therapie gebruikt om chronische klachten te verminderen. >p van de vergadering i inloopspreekuur vat >t 16.30 uur. Mensa n bijstandsuitkering ormatie nodig heb- een ervaring willen runnen dan binnenin- KlantenraadWerkea I is van maandag tm vrijdag van 9.00 tol ur telefonisch bereik- t 013-4671955 of via antenraadwbt.net Geen makke schapen Aali Mahamoud is natuurlijk op de hoogte van het feit dat veel Somaliërs plotseling uit Tilburg vertrokken zijn. "Bij de ontmoe tingsgroep voor Somalische vrou wen merken we wel eens dat FOT0:eEBTim kleine keuken, zodat de dames 13 april, 15.00 uur: rvoorstelling Imp™- groep ekt roep improvisatieac- eeft geïmproviseenk Hingen. Hét publiek is van een nog nooit eer- peeld toneelstuk met ke bedachte karakters aallijnen. Iedere voor is weer anders. Vot :e voert de groep losse op rondom het them: a de pauze improvise eden een soap. Oefenen Het CNGO heeft qi gong-lessen van maandag tot en met vr" ook overdag. Op donderde van 15 tot 16 uur een specii voor mensen die slecht ter Een donderdagochtend per maand komen ze bij elkaar in wijkcentrum Kievitslaer in Til- burg-West: een groep van zo'n zestien tot twintig Nederlandse en Somalische vrouwen. Elke bij eenkomst heeft een thema, bij voorbeeld financiën, opvoeding of geloof. Af en toe wordt er ook gekookt: Somalische gerechten of Hollandse pot. Ondanks de cultuurverschillen klikt het uitste kend tussen de dames. "Iedereen hier heeft begrip voor elkaar." De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Aipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Vrijwilligers voor nagelstudio gezocht Een groot aantal bewoonsters van zorgcentrum Reyshoeve maakt gebruik van de nagelstudio daar. Elke donderdag 9 tot 12 uur in de ontmoetingsruimte van de Rey: nagels verzorgd: van vijlen tot lakken en nageli zetten. De gezellige nagelstudio wordt gerund ze vinden dit werk leuk en waarderen het persoonlijk contact met de bewoonsters. De Reyshoeve verstrekt een vergoeding voor dit vrijwilligerswerk. Nieuwe vrijwilligsters zijn welkom. Informatie: coördinator Annelein van Sluijs, tel. (013) 5785785 (ma.mo., di.mo., do.mo en vr.mo.) Rommelmarkten Frater Mattheushof (aan de Capucijnenstraat), zondag 20 april van 10 tot 16 uur; entree €1,-. Ook een gehoorapparatenspecialist is aanwezig. De Baselaer (Hoefstraat 175), zondag 20 april van 9.30 tot 16 uur; ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van Biljartvereniging Hoefstraat. Opvoeding De groep bestaat uit zo'n zestien i tot twintig vrouwen van verschil- lende leeftijden. De verdeling tus- I sen Nederlandse en Somalische vrouwen is ongeveer fiftyfifty. Een I donderdag per maand komen ze van 10 tot 12 uur bij elkaar. Voor die tijd is bewust gekozen, omdat de jongere kinderen dan op school zitten. "Elke maand staat een ander thema op het programma", zegt Hanneke Bergmans (66), die ook bij de groep hoort. "Financiële zaken, opvoeding, geloof, cultuur, veiligheid. Maar natuurlijk we ook over de dagelijkse wat we hebben meegemaakt en wat ons bezighoudt." Het wijkcentrum beschikt over een regelmatig samen kunnen koken. Een van de onderwerpen die regelmatig ter tafel komen, is opvoeding. Mako Ege (37) consta teert "een beetje verschil" tussen de Somalische en Nederlandse manier van opvoeden. "Somali sche kinderen hebben iets meer discipline, Nederlandse kinderen worden heel vrij gelaten", vindt ze. Aali Mahamoud (33) kreeg een cultuurshock toen ze merkte dat Nederlandse kinderen hun ouders en grootouders met 'jij' aanspre ken. "Dat doen zelfs Belgische kinderen niét", merkt de van oor sprong Vlaamse Renate van den Berg op. Bij de speciale lesgroep qi gong voor mensen die slecht ter been zijn, starten de leerlingen met oefeningen op een stoel. vrijdagmiddag 9 mei. No cure no pay betekent in dit verband dat de deelnemers na drie bijeenkom sten beslissen of ze baat hebben bij de Cursus; zoniet, dan kunnen ze stoppen zonder dat het hen iets heeft gekost. Op vrijdag 25 april is er om 14.00 jsochtend in de 5 is eigenlijk een van twee andere groepen, beiden een initiatief van de Twern in Tilburg-West. "Sinds vier jaar is er hier in 't Kievitslaer een ontmoetingsgroep van Neder landse dames, De Ronde Tafel", vertelt deelneemster Renate van den Berg (66). "Twee jaar geleden kwam er een wekelijkse aparte groep voor Somalische vrouwen. Enkele van de Somalische dames kwamen wel eens bij ons, de Nederlandse dames, iets vertellen of koken. Na een tijdje dachten Ontspannen en bewegen Op donderdag 17 april houden de Senioren 50+ Goirke- Hasselt van 14 tot 16 uur een themamiddag over ontspar Deze middag wordt gepresenteerd door Mieke het Sportbedrijf van de gemeente Tilburg. Ook niet-leden zijn welkom op deze middag in wijkcentrum De Poorten Hasseltstraat 194). pauze zijn gratis. Zomeracademie op UuT Na de enthousiast ontvangen eerste editie in 2007 organiseert de Seniorenacademie Brabant dit jaar weer een Zomeracademie op de Universiteit van Tilburg (UvT), deze keer met zes cursussen. Op 26 juni is er een inleidend college voor een vierdaagse reis naar Frankfurt, waar op het gebied van beeldende kunst verras send veel te beleven is. In de eerste week van juli is er een cursus over de evolutie, o.a. met een studiebezoek aan de apenkolonie van Burgers Zoo. Op 8 en 9 juli beschouwt politicoloog dr. Bas Levinsohn de al dan niet Verwarde staat van Nederland anno 2008. De Vlaamse primitieven staan van 7 t/m 10 juli centraal, o.m. tijdens twee excursiedagen met de bus naar België. Van Texandrië naar Brabant is de titel van de cursus over de oude geschiedenis van Brabant die van 5 t/m 8 augustus wordt gege ven; 's middags bezoeken de deelnemers een aantal historische plekken. Een cursus over de strijd om het gelijk binnen de filosofie wordt van 25 t/m 28 augustus gegeven op een prachtige lokatie in de bossen van Gelderland. Meer informatie/brochure: HOVO Brabant, tel. (013) 4668119, e- mail info@hovobrabant.nl, website www.hovobrabant.nl i McLean rürnhoutse □-dagen t volgende zomerfestivi de organisatoren vani jtse VRIJ-dagen alvast per van wereldfontia vastleggen. Niemand dan de legendarische aan Don McLean zal tf he prijken en wel op 25 :t American Pie scoort getwijfeld zijn groot» later trouwens waf d door Madonna. Dea en gaat waarschijnlijk vliegtuigcrash van1 i 1959, waarin Buil! Richie Valens en Ik jpper het leven lieten chijnlijk" omdat er ik? liscussie is over de inter van de tekst, zodat z® oren wetenschappen i bij de diepere beteke» tekst te geraken. Mal cLean is ook de zanger wondermooie ode aan t Van Gogh bracht in W :r 'Vincent". et niet aan getwijfa i dat de Turnhout? darkt op 25 juli te kk* n, want Don McW getwijfeld mensen U t Vlaamse land trekk® ook de nodige Neder worden verwacht B is gratis. uur een informatiebijeenkomst over qi gong en de traditione le Chinese geneeswijze. Adres: Groeseindstraat 91, 5014 LV Til burg. Meer informatie: tel. (013) 5770261, e-mail info@cngo.nl, website www.cngo.nl Dansen Op vrijdag 11 april start van 10.00 tot 11.30 in ontmoetingscen trum De Driehoek (in zorgcentrum Reuyshoeve, Gendringenlaan 179) de wekelijkse dansochtend Werelddans. Deelnemers leren er, natuurlijk op de bijbehorende muziek, dansen uit alle continen ten. Werelddans biedt ontspanning en plezier en is goed voor de conditie. Een danspartner is niet nodig. Kosten: 2,- per keer. Meer informatie: loop eens binnen op vrijdagochtend of bel (013) 5717806. In wijkcentrum t Sant (Beneluxlaan 74) kunnen 40-plussers op vrijdag 11 april vanaf 20 uur lekker dansen. Entree €1,-. Op vrijdag 18 april is er van 20 tot 24 uur een dansavond in wijk centrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree €1-. Andere ontspanning KBO Goirke-Hasselt organiseert op vrijdag 11 april om 14 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) een levensmid delenbingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is er woensdag 16 april om 10 uur een bloemschikochtend; informatie geeft Nelleke (tel. 5950303). Woensdag 23 april is er om 10 uur een spelletjes- ochtend met leuke prijsjes; entree en een kopje koffie/thee zijn gratis. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunnen is er op donderdag 24 april vanaf 14 uur een bingomiddag. Een kaart voor tien ronden kost €2,50; elke ronde drie prijsjes. Zaal open om 13.30 uur. zegt ze stellig. "Je moet elkaar gewoon open tegemoet treden, zonder vooraf al je oordeel klaar te hebben", vindt ze. "En respec teer eikaars geloof gewoon." De dames willen nog even iets kwijt over de buurt waar ze wonen. "De Kruidenbuurt komt altijd negatief in het nieuws", vindt Ineke van Zwol, "terwijl het een prachtige wijk is om in te wonen. Het is jammer dat de media altijd de zaken verdraaien, het kleinste dingetje opblazen tot iets gigan tisch. Wij zijn in elk geval heel erg trots op onze wijk!" hebben ook gezamenlijk een film over dit thema bekeken. Je ziet dat we hier geen enkel onderwerp schuwen." Maar het onderwerp politiek laten de dames meestal links liggen. Aali Mahmoud wil sowieso niet discussiëren over de situatie in haar thuisland, waar al jaren een burgeroorlog woedt. "De Soma lische vrouwen in deze groep komen allemaal uit een ander gebied. Een discussie over de oorlog zou de nadruk leggen op onze verschillende afkomst. En dat willen we niet, want in deze groep is iedereen gelijkwaardig", zegt ze. zijn; zij starten hun oefeningen zit tend op een stoel. De eerste les is altijd een gra tis proefles. Hierna is nog een proefpakket van vijf lessen moge lijk. Wie daarna een abonnement neemt 29,75 per maand) kan naast de wekelijkse les ook eens per week in het CNGO extra oefe nen onder begeleiding van een docent. In de zomermaanden kan dat oefenen ook op zondagoch tend in de Oude Warande. Onder het motto no cure no pay heeft het CNGO een cursus op acht vrijdagmiddagen voor men sen met chronische klachten die intensief aan hun gezondheid wil len werken. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze daarnaast minimaal dertig minuten per dag oefenen. Deze cursus start op vrouwen ineens zijn verdwenen. Veel Somaliërs vertrekken naar Groot-Brittannië", legt ze uit. "De Engelse taal is gemakkelijker dan het Nederlands. Bovendien was Somalië vroeger een kolonie van Groot-Brittannië." Zelf is ze er geen voorstander van dat Somalische gezinnen verder emigreren. "Ik vind het heel erg voor de kinderen; ze worden heen en weer geslingerd tussen ver schillende landen en culturen en kunnen zo nergens wennen." Ook Hodan Jamac kan geen begrip opbrengen voor de mas sale uittocht van haar landgeno ten. "We hoeven elkaar toch niet als makke schapen te volgen?" Vrouwen in de overgong Vrouwen in de overgang (VIDO) heeft op woensdag 16 april een inloopochtend van 9.30 tot 10.00 uur in buurthuis Loven-Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Belangstellende vrouwen kunnen er ook informatie krijgen over een gespreksgroep, informatie: tel. 06-48316923, e-mail vidotilburg@planet.nl of site www.vidotilburg.nl. Somalische vrouwen in de bibliotheek Met de komst van flinke aantallen Somalische vrouwen naar Neder land werden hulpverleners in de gezondheidzorg voor het eerst in de praktijk geconfronteerd met de problematiek rond vrouwenbe snijdenis. De ervaringen van deze vluchtelingen komen dichterbij door diverse boeken in de bibliotheek te lezen óf te beluisteren. Vrouwen en het vrouwbeeld in Somalië, welke vormen van vrou wenbesnijdenis zijn er, wat zijn de consequenties in de gezond heidszorg? Koos Bartels schreef erover in Vrouwenbesnijdenis en Somalische vrouwen in Nederland (1995). Topmodel en speciaal ambassadeur van de Verenigde Naties Waris Dirie schreef in 1998 Mijn woestijn: ervaringen van een nomaden dochter. Haar meest recente boek is Brief aan mijn moeder uit 2007. Deze twee heuse tranentrekkers vindt u in de Waar-gebeurd- kast. Ayaan Hirsi Ali schreef haar eigen verhaal op in Mijn vrijheid: de autobiografie. Liever rustig luisteren? Ook als luisterhoek (6 cd's, ca. 6 uur) bij de bibliotheek te leen. Een uit Somalië afkomstige jonge vrouw vertelt haar bewogen levensverhaal aan haar Nederlandse vriendin in De blauwe kamer. Dit boek uit 2004 is van de hand van Yasmine Alias. Een verhaal vanuit een mannelijke hoek bekeken is van John Bur nett. Tussen clans en krijgsheren is het persoonlijke verslag uit 2005 van een VN-hulpverlener in Somalië. Het leven van jonge Somaliërs in een door burgeroorlog verscheurd land vol magie, taboes en familiegeheimen... Nurruddin Farah schreef in 2001 Kaarten en een jaar eerder Geheimen. De veelzeggende titel Mijn vlucht uit 1998 is van een bun del opgetekende verhalen. Juusuf Jawaahir Daahir inter viewde naar Nederland gevluchte Somalische vrou wen over hun door de burgeroorlog aangetaste leven. ze. "Het ergst vind il< dat mijn kinderen straks trouwen en het huis uitgaan. Dat ze niet meer voor mij zorgen, maar hun eigen leven gaan leiden", vertelt Hodan Jamac (46). "Je moeder heeft je negen maan den bij zich gedragen en je opge voed. En als je ouders dan op leeftijd komen, zeg je als kind: 'Nou tot ziens en zoek het maar praten uj| Ongelooflijk toch?", voegt dingen, Mahamoud toe. "In Somalië is het heel normaal dat je als kind voor je ouders zorgt als die ouder worden en zorg nodig hebben." Toch realiseert ze zich dat ze haar kinderen niet zal kunnen dwingen straks voor haar te zorgen. "Je moet je aanpassen aan de cultuur van het land waar je bent. Dus ik zou mijn kinderen vrij laten." Kopijsluiting en Hemelvaartsdag In verband met Hemelvaartsdag is de kopijsluiting voor de Senio renwijzer van 8 mei al op dinsdag 29 april om 12 uur. Voor de Seni orenwijzer van 24 april is de kopijsluiting gewoon op donderdag 17 april. Ouder worden in eigen huis Op uitnodiging van KBO-afdeling De Goede Herder verzorgt thuis zorgorganisatie Thebe op dinsdag 15 april van 14 tot 16.30 uur een themamiddag over ouder worden in eigen huis. Ook hiet-leden zijn welkom. Toegang, koffie en thee zijn gratis. Plaats: Goede Herder- zaal, Isidorusstraat 6.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13