WIJZE Weer plezier in het zorgen door frisse blik op pa of ma In I Wandelen en lunchen in het centrum t r t Mantelzorgers interviewen ouder(s) over levensverhaal 1 Wijkwandelingen 'Mantelbezorgd' DONDERDAG 27 MAART 2008 - PAGINA 17 de tilburgse koerier Mantelzorger zijn voor je vader Op Petra Jansen li van de cursus naar het verhaal van de mantelzorger. over de vloer en ze naar de dagopvang. regeltaken over /oorbeeld meegaan jnhuis en medicatie Ster In c is. zieke over il- en 2 o 'il sdag 29 Kosten Informatie/aanmelden: GGZ Midden-Brabant, afdeling Pre fatie omgedraaid is: vroeger j de ouder voor het kind, nu Dat begin- De c kind jsitieve invloed (tel. (013) ,t Marjolein de C.. De vol gende wijkcentra doen mee: Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) De Poorten (Hasseltstraat 194) Hoogvenne (Kazernehof 76) 't Sant (Beneluxlaan 74) De Kubus (Fatimastraat 24-02) De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156) De Reit (Westertorenlaan 4) De Schans (De Schans 123) De Ypelaer (Corellistraat 10) De Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4) In de Boomtak (Boomstraat 81) Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2A) Zorgvlied (Schout Backstraat 33) De Baselaer (Hoefstraat 175) j omgaan. Alle voor hun vader vierde bijeenkomst worden erva- of moeder zorgen, zijn wat mij ringen uitgewisseld en knelpunten besproken. In de vierde bijeen komst staan de deelnemers stil bij de betekenis van het levensver haal van de ouder voor de mantel- gratis rugzakje. Wethouder Jan Hamming (o.m. Snort): "Het is miin streven heel Tilburg in beweging te krijgen. Het is voor iedereen Z’ijk minimaal 30 minuten per dag te met foto’s? of opgeno- bewegen, want dan ontmoet je mensen en 1, video- of casset- ïe voelt Je fitter- lk boop dan ook dat er vol‘ ‘Het vastleggen van het gende week donderdag veel senioren mee- plaats 1). Belangstellenden kunnen zich ook aanmelden voor de cursus Mantelzorg, wat bezielt me? die bij voldoende belangstelling weer van start gaat. Informatie: Marjolein de Graaff, de Twern, tel. (013) 5839999, e-mail marjo- leindegraaff@twern.nl. Programma tweede deel van de cur- Tussen 12.00 en 12.30 uur is het vertrek op de Heuvel, waar alle deelnemers het gratis rug zakje ontvangen. Wethouder Hamming geeft daar het officiële startschot voor de campag ne ‘30 minuten bewegen' in Tilburg. De lunchwandeling voert via een afgezette Dat haar rol als mantelzorger de relatie met haar moeder heeft veranderd, merkt ook Hedwig van Langeveld (47). Sinds een aantal jaren zorgt zij voor haar 78-jarige moeder, die kampt met bot- ontkalking en een chronische longziekte. Daar naast is ze vergeetachtig. "Ik kom nog zelden gewoon als dochter 'op bezoek' bij moeder", zegt Hedwig. "Ik kom eigenlijk alleen om zorg taken uit te voeren." Sinds vier jaar geleden haar vader overleed, is de werkdruk voor Hedwig alleen maar gro ter geworden. "Mijn moeder krijgt weliswaar iemand van de thuiszorg gaat drie dagen per week Maar er blijven nog genoeg die op mij neerkomen. Bijvoc naar de huisarts of het zieker regelen." Wie mantelzorger voor een van beide ouders is, heeft een ander soort relatie met vader of moeder dan daarvoor. De zorg kan zwaar zijn, wat het niet altijd prettig maakt om de ouder te bezoeken. De cursus Mijn verhaal als mantelzorger, die binnenkort in Tilburg van start gaat, heeft als doel de mantelzorger wat lucht te geven. Dat gebeurt door aandacht voor die relatie tussen ouder en kind. Mantelzorgers leren in de cursus hun ouder te interviewen over zijn of haar leven. Hierdoor kunnen ze een nieuwe kijk op vader of moeder krijgen. I leuk om samen over praten en te horen, in kinderen geen tijd gesprekken een positieve invloed (tel. (013) 5808480, op de relatie", zegt Marjolein de C.WildeboerSchut@gc Graaff. "Voor de ouder is het of bij Marjolein de Graa belangrijk dat hij zijn verhaal kan T- doen, dat het kind interesse toont, marjoleindegraaff@twern.nl). De mantelzorger krijgt op zijn beurt Deelname is gratis; het cursus waardering van de ouder." boek kost €15,-. Voor belang- op maandag- I om 19.30 uur een it informatiebijeenkomst in wijk- burgse pareltjes waaraan je doorgaans voor bijloopt. Tussen 12.30 en 13.00 uur komen de wandelaars aan in het Stadspark Oude Dijk, waar ze nog een broodje krijgen tegen inle vering van een bon die ze bij de start hebben ontvangen. "Maar ook op afstand heb ik veel zorgen. Kan ze het allemaal nog wel? Dat is voor mij de zwaarste belasting: dat ik, waar ik ook ben, altijd die verantwoordelijkheid voor haar voel. Ik noem me zelf wel eens 'mantelbezorgd' in plaats van mantelzorger", zo vertelt ze. Hedwig hoopt dat ze door de cursus de balans tussen zorgtaken en haar eigen leven weer kan herstellen. "Toen ik van deze cursus hoorde, dacht ik meteen: da's iets voor mij! Ik kijk vooral uit naar het contact met lotgenoten. Hoe pak ken zij de dingen aan?" Ook het praten met moeder over vroeger lijkt haar leuk. "Mijn moeder is vergeetachtig, dus kan ze weinig over vroeger terughalen. Met hulp van de technieken in de cursus hoop ik die oude verhalen naar boven te krijgen. Ik ga ze op schrift vastleggen." empelkaart de lunchrugzak zit ook een stempelkaart voor het project Wandelen in de Wijk, dat op 21 april van start gaat. Door heel Tilburg zijn wandelroutes van 2,5 Engelse mijlen (4 kilometer) uitgezet. De routes beginnen en eindigen in een wijkcentrum, waar deelnemers tijdens openingstijden de route kunnen afha len en de kaart laten stempelen. Door het lopen van de wijkroutes kun je trainen voor de wandelroute van de Tilburg Ten Miles. Bovendien levert een volle stempelkaart een gratis deelnamebewijs op. De stempelkaart is ook af te halen bij de wijkcentra. Bewegen 30 minuten bewegen is de landelijke cam pagne die sporten en bewegen stimuleert. Iedereen zou eigenlijk vijf dagen in de week 30 minuten (matig intensief) moeten bewegen. Bewegen betekent niet alleen sporten. Ook vaker de trap nemen, fietsen of wandelen zijn activiteiten die passen bij een actieve leef stijl. Beweegt b 30 minuten per dag? Doe de beweegtest op www.30minutenbewegen.nl. De gemeente Tilburg organiseert donderdag 3 april een lunchwandeling van 30 minuten door de binnenstad. Iedereen kan meedoen aan deze leuke wandeling die begint op de Heuvel en eindigt in het Stadspark Oude de hand van concrete vragen met D|ïk- Bij de start ontvangen deelnemers een hun ouder kunnen praten over gratis rugzakje. Wethouder Jan Hamming diens levensverhaal. Het is de (°-m- Sport): "Het is mijn streven heel Tilburg bedoeling dat het levensverhaal in beweg’"" wordt vastgelegd. Op schrift, geil- belangrijl lustreerd met foto's, men op dvd, teband. "Het levensverhaal is ook bedoeld als wandelen." tastbaar aandenken voor als de ouder er straks niet meer is", ver telt De Graaff. Natuurlijk kunnen speciaal kind en ouder daarvóór het ver- haal samen ook nog eens terug kijken als ze dat willen. Maar het is primair bedoeld voor de man telzorger." In het sus staan de eigen ervaringen als zorgverlener centraal. Thema's die aan bod komen zijn hulp en ondersteuning, schuldgevoelens, de positieve gevoelens die de zorg oplevert, en bewust kiezen route door de binnenstad langs een aantal Til- gebeurt vekelijks Hedwi9 van Langeveld (helpend): "Met behulp van de cursus hoop ik oude verhalen van mijn moeder naar ■durende boven te krijgen.foto: peter ligtenberg De lunchrugzak in de T-stadsstijl verschijnt ----!--il voor dit evenement en bevat een poncho, gezonde snacks voor onderweg en meer informatie over de beweegnorm 30 minuten per dag. I. Mantelzorger zijn voor je vader voor de zorgverlening. De cur- I of moeder is bijzonder, omdat de sus wordt afgesloten met een I zorgrelatie omgedraaid is: vroeger persoonlijk plan om de verdeling zorgde de ouder voor het kind, nu tussen zorgtaak en eigen leven I zorgt het kind voor de ouder. Dat van de mantelzorger in evenwicht I kan voor beiden moeilijk zijn, legt te brengen. I Marjolein de Graaff van de Twern I uit. Samen met GGZ Midden-Bra- I bant organiseert zij de cursus. J “Wie mantelzorger is voor een van I beide ouders, ziet hem of haar I vooral als persoon die zorg nodig techr I heeft", aldus De Graaff. "De rela- I tie verzorgde-verzorgende komt I centraal te staan, terwijl de relatie ouder-kind naar de achtergrond l verdwijnt. De cursus wil juL. ouder-kindrelatie weer naar voren halen. Dat gebeurt door de man telzorger te leren hoe hij de ouder kan interviewen over diens leven. Hierdoor krijgt hij een andere, nieuwe kijk op vader of moeder. Tegelijkertijd zorgt die frisse blik ervoor dat de mantelzorger weer meer plezier krijgt in het zorgen." Een volgende depressie voorkomen Eind april start bij GGZ Midden-Brabant de cursus Een volgende depressie voorkomen. De cursus is bestemd voor 55-plussers die drie of meer keren een depressieve periode hebben doorgemaakt, maar op dit moment geen of weinig klachten hebben. De deelnemers leren opmerkzaam te zijn op wat er in hen omgaat, met name gedachten. Ze leren zo risicomomenten eerder te her kennen en komen daardoor minder snel in een negatieve spiraal terecht. Ook oefenen ze met het accepteren van gevoelens, gedachten en gebeurtenissen. Dat gebeurt in acht bijeenkomsten die om de week worden gehouden (met een pauze in de zomer); daarna zijn er nog vier bijeenkomsten om de vier weken. Er is eerst een kennismakingsgesprek. De cursus start dinsdé april van 14 tot 16 uur. Adres: Lage Witsiebaan 4, Tilburg. Kv €36,-. Informatie/aanmelden: GGZ Midden-Brabant, afdeling ventie, tel. (013) 5808480. Krant over vrijwilligers palliatieve zorg Deze maand is een gratis krant van Vrijwilligers Palliatieve Ter minale Zorg (VPTZ) verschenen. Ze helpen mensen in de laatste periode van hun leven, wanneer genezing niet meer mogelijk De vrijwilligers komen aan huis en nemen de zorg voor de zie even over van de naasten, zodat zij op adem kunnen komen. In Nederland verlenen meer dan 7800 vrijwilligers deze zorg. De krant Van menschen die voorbijgaan... vertelt verhalen uit de praktijk: van vrijwilligers, nabestaanden en huisartsen. De krant is verkrijgbaar bij bibliotheken, boekwinkels en huisartsen. Ook in onze regio - de gemeenten Tilburg, Oisterwijk, Hilvaren- beek, Goirle, Gilze-Rijen, Dongen en Loon op Zand - zijn er vrijwil ligers van VPTZ. Informatie: Contour, tel. (013) 5434572, website www.contourtilburg.nl. Veiligheid in en om de woning Werkgroep 55+ De Baselaer en het Ouderenwerk de Twern orga- niseren op dinsdag 8 april in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een voorlichtingsmiddag over veiligheid in en om de woning. Aansluitend is er een bingo met leuke prijsjes. Tijd: 14 tot 16 uur. De entree is gratis, evenals een kopje koffie/thee. Lezing over Thomas Mann en familie Op vrijdag 11 april verzorgt Mieke Geertman bij de studenten vereniging Sed Vitae van de Seniorenacademie een lezing c de familie "Mann. Geertman, gespecialiseerd in de Duitse taal- letterkunde, schetst niet alleen de familiegeschiedenis van Nobel prijswinnaar Thomas Mann (1875-1955), maar ook de achtergrond daarvan: de turbulente politieke ontwikkelingen in de tweede helft van de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14 uur. Toegang €5,-, leden Sed Vitae 2,50. Alzheimercafé Op 8 april is er weer een Alzheimercafé, het trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Marieke Soontiens, psycholoog bij De Hazelaar, spreekt dan over demen tie op jonge leeftijd. De inloop duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. Dansen In wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen 40-plussers op vrijdag 28 maart vanaf 20 uur de dansvloer op. Entree €1,-. Seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27) houdt op zater dag 29 maart van 20 tot 24 uur een dansavond. Zondag 30 maart speelt in wijkcentrum Heyhoef (Kerken bosplaats 1) The Old Fashion Band voor danslustigen foxtrots, walsen, enz.). Deze middag voor 50-plussers duurt van 14 tot 17 uur. Entree €1,50. Zaal open om 13.30 uur. Op vrijdag 4 april is er van 20 tot 24 uur een dansavond in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree €1-. Andere ontspanning KBO Goirke-Hasselt organiseert op 28 maart vm 14 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) een levensmidde lenbingo. Een kaart voor tien ronden kost 3,50. Biljartvereniging Groeseind houdt op zondag 30 maart van 10 tot 15.30 uur een rommelmarkt in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree €1,-. In zorgcentrum Padua (Paus Adriaanstraat 60) wordt op de dinsdagen 18,15 en 22 april nog het vierde Padua Rikconcours gehouden. Tijd: 19 tot 22 uur. Kosten per avond: €1,50, incl. een kopje koffie/thee. De deelnemers spelen 32 potjes per avond;. de vier beste resultaten tellen. Elke avond zijn er drie prijzen. Op de slotavond is er voor iedereen een attentie die minimaal vier avonden heeft gespeeld. Inschrijven op de avond zelf of via tel. (013) 5408600. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunnen kaarters op donderdag 3 april vanaf 14 uur rikken, jokeren of hoogjas- sen. Er is voor ieder een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. Kosten: €1,20. Zaal open om 13.30 uur. Op zondag 6 april is er van 12 tot 16 uur een vrijmarkt in wijk centrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree €0,50. In Ouderentrefpunt t Sant (Beneluxlaan 74) is er woensdag 2 april om 10 uur een bingo. Een kaart voor tien ronden kost €3,50; een kopje koffie/thee is gratis. Woensdag 9 april is er een kaartochtend Vanaf 10 uur kan er gerikt en gejokerd worden; kosten €1,20. Familiebanden Relaties tussen vaders en zonen, moeders en dochters, mannen en vrouwen zijn vaak aan verandering onderhevig, worden in de loop der tijd hechter of juist afstandelijker. Ook kunnen de rollen binnen een relatie verschuiven. Zo worden ouders die altijd voor de kinderen gezorgd hebben soms zelf hulpbehoevend. Buiten kijf staat dat deze veranderende relaties grote invloed kunnen hebben op ieders leven. Voor veel auteurs is dat een bron van inspiratie; hun pennevruchten zijn te vinden in de bibliotheek. Zo staat in Boven is het stil van Gerbrand Bakker een vader-zoon relatie centraal. Op een afgelegen boerderij in een veenweidege bied verhuist de 55-jarige boerenzoon zijn doodzieke, bedlege rige vader naar boven en neemt zelf bezit van het benedenhuis. Voorzichtig maar vastberaden probeert hij zijn mislukte leven een andere wending te geven, waarbij hij en vader echter ook dichter naar elkaar komen. In Los van de wereld verhaalt Hella de Jonge, beeldend kunste naar en vrouw van cabaretier Freek de Jonge, over haar ouders, de joodse schrijver Eli Asser en zijn vrouw. Zij verloren in de Twee de Wereldoorlog bijna al hun dierbaren, een verlies dat ze nooit te boven kwamen. Hella beschrijft de invloed hiervan op haar jeugd en verdere leven. Lilian Blom beschrijft in De tuinkamer haar beleving van de laatste dagen van haar man, schrijver Louis Ferron, die in 2005 over leed. In de biografie Mevrouw mijn moeder schetst schrijfster Yvonne Keuls een portret van haar Indische moeder, een koppige maar ook fantasievolle vrouw. En Renate Dorrestein beschrijft in Mijn zoon heeft een seksleven en ik lees mijn moeder Roodkapje voor het leven van een bijna vijftigjarige vrouw in de overgang. Zij heeft problemen met haar puberende kinderen en haar moeder gaat dementeren... Interviewtechnieken De mantelzorgers krijgen tijdens de eerste twee bijeenkomsten training in luister- en interview- inieken. Zo is het bijvoorbeeld belangrijk onderscheid te maken tussen horen en actief luisteren. Actief luisteren betekent aandacht jrgrond geven (bijvoorbeeld door oogcon- jist die tact en kleine aanmoedigingen), vragen stellen, in eigen bewoor dingen herhalen en samenvatten. Deelnemers leren ook welke effec ten verschillende soorten vragen op een gesprek hebben. Na deze twee bijeenkomsten gaan de deelnemers aan de slag met het levensverhaal. Dat c*1- in de vorm van een w« gesprek met de ouder gedurende l/oorwaarden een periode van vier weken. Elk De cursus Mijn verhaal als mantel- gesprek krijgt vooraf een thema zorger is niet alleen bedoeld voor mee. De onderwerpen zijn ach- mantelzorgers die zich overbelast tereenvolgens kindertijd, tienertijd voelen, stelt Marjolein de Graaff, en jongvolwassenheid, volwas- "Dat is een voorwaarde waarmee senheid en de rode draad in het we niet te streng omgaan. Alle leven van de ouder. In de derde en mantelzorgers die of iTiüêuêr zorgen, zijn v betreft van harte welkom." Er zijn een paar andere voor waarden waaraan deelnemers wel moeten voldoen. Zo is de cursus bedoeld voor mantelzorgers vanaf zorger. Dan verschuift de nadruk 25 jaar van wie de ouder hulp pf zorg nodig heeft, bijvoorbeeld door ouderdomsklachten, een lichamelijke aandoening, psychi atrische problematiek of begin nende dementie. Natuurlijk moet de ouder in staat en bereid zijn om zijn of haar levensverhaal te vertellen. Verder is belangrijk dat de relatie tussen ouder en kind respectvol is. Wie aan de cursus wil meedoen, krijgt vooraf een kennismakingsge sprek met de begeleiders. De man telzorger kan dan iets over de zorg- <5rtï latia X/orFrJlör» on rwiar knor zvf -riin verwachtingen van de cursus. Waardering gesprekken tussen ouder en d hebben niet alleen als doel óm het levensverhaal vast te leggen. Het is voor beiden ook gewoon erg vroeger te f Vaak hebben kir om echt te gaan zitten voor de verhalen van vader of moeder. Of ze denken dat ze alle verhalen al -kennen. doen, dat het kind interesse toont, marjoleindegr situatie vertellen, en over haar of zijn Het levensverhaal kan de ouder De mantelzorger krijgt op zijn beurt Deelname is helpen dingen op een rijtje te zet- waardering van de ouder." boek kost ten en gebeurtenissen te verwer- Aanmelden voor de cursus stellenden is er Tastbaar aandenken ken. Het laat ouderen hun eigen Mijn verhaal als mantelzorger avond 7 april De cursus bestaat uit zeven bij- sterke punten en levenskracht kan bij Co Wildeboer-Schut informatiebije eenkomsten van twee uur, die om zien. "Maar bovenal hebben de van GGZ Midden-Brabant centrum Heyhoef (Kerkenbos- de veertien dagen plaatsvinden. Het is een compacte en relatief korte cursus vanwege de drukke werkdruk van mantelzorgers. De tussenperiode van veertien dagen is bedoeld voor het uitvoeren van huiswerkopdrachten. De groepen bestaan uit zes tot acht perso nen. In de eerste vier bijeenkomsten leren de deelnemers hoe zij aan 5808480, e-mail -ggzmb.nl) Craaff van de Twern (tel. (013) 5839999, e-mail

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 17