WIJZE 'Ook kinderen zitten nu nog vaak met de handen in het haar' f Wetenschapswinkel onderzoekt voorzieningen voor Tilburgse ouderen COLOFON eij is ener! DONDERDAG 28 FEBRUARI 2008 - PAGINA 13 detilburgse koerier IUARI 2008 - PAGINA Nieuw project in Zorgvlied wijst meerdere generaties allochtonen de weg naar voorzieningen colofon. formele zorg irs voor: 3-543 45 72 Petra Jansen snuiven? In neemt een 20 i HET WOORD IS AAN... Voorjaar! De wereld is oeroud En soms een beetje treurig, Maar zodra er madelieven komen Is ze weer jong en fleurig Uit: Bloemenkinderen van de lente van Cicely Mary Barker 's midd£ luxlaan aars 44 taal; de t Namens het bestuur van het Overlegnetwerk Tilburgse Oude ren (OTO): Pierre van den Ende (voorzitter) en Rita Barto (secretaris) dinsdag 11 (Hoefstraat kelaars 61 21 - 5038 TV infoecontourtill >ar- en keuken- zaterdag en of in? >rg en hoe past moe- issers zo ipswinkel is onder- 'ersiteit van Tilburg wdt een gast- i, ben je gedul- t huishoudelijk In deze rubriek kunnen 55-plussers hun mening geven in ongeveer tweehonderd woorden. Adres: redactie Seniorenwij- zer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer@twern.nl. onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt Dit is een van de eerste activitei ten waarmee het vernieuwde OTO naar buiten treedt. Het OTO, dat bij de gemeente optreedt als belan- ingeschakeld om de ouderen te kunnen helpen. Franssen: “Vaak is de dialoog tussen ouders en te g- kinderen verstoord. Sommige jon- met geren hebben aanpassingsproble- kunnen maken van de voorzie- r” •ij woonden in rden daar gek Haverleij zijn oie omgeving, e ruimten zijn rlijk de directe oen. Kinderen wl. Het is een strijdsecretaris- uit het regelen ijdschema’s en een veelzijdige Net als Doekle Terpstra en andere bekende Nederlanders laat het Overlegnetwerk Tilburgse Oude ren (OTO) zich inspireren door de kersttoespraak van koningin Beatrix. Ook wij vinden verdraag zaamheid een heel belangrijk ormatiecentrum club Burggolf, geopend en staat kelaars informeren ;n 11.00- 14.00 uur. ga dan naar j: Kijk voor meer itie op onze site: contourtilburg.nl In opdracht van het Overlegnetwerk Tilburgse ouderen (OTO) gaat de Wetenschapswinkel van de Tilburgse universiteit de komende maanden onderzoeken welke voorzieningen voor ouderen er in deze gemeente zijn op het gebied van wonen, welzijn, zorg, en veiligheid. Op die manier wil het OTO te weten komen of de kwaliteit van die voorzieningen goed is, of er onnodige overlappingen zijn en of er zijn aangesteld. “Ze werken ieder voorzieningen ontbreken. igse Tilburg die we zoeken i 12 juni a.s. t 21.00 uur? an wandelaars, van oversteek- afzetten va/? assisteren van gelaars’etc. zijn 1. Interesse? lorganisatif hoger or -t, het mmingli lingen over wonen en veiligheid, Marokkaanse ouderen en welke nis van voorzieningen en spr dienstverlening, zorg, welzijn en verbeteracties er komen. Er moet geen of weinig Nederlands. I participatie. 11 Een van de werkgroepen voerde De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. ing vormen om ouderen ;g te helpen vinden in de -1- -‘ad dan ook een start zijn gemaakt met activiteiten voor de doek ten. Verder nemen deze ouderen weinig deel aan activiteiten in de wijk. Dat komt voor een deel door bij dit project ook nadrukkelijk taalproblemen. Daarnaast sluiten bestaande activiteiten ook niet goed aan op hun behoeften.” Kwartiermakers De conclusies uit het eindrap port van Ouderenproof waren voor de wijkvereniging aanleiding om samen met Palet, de Twern, Ikinci bahar (belangenorganisatie voor Turkse ouderen), de Stichting Turkse Gemeenschap Tilburg en de Marokkaanse Stichting Tilburg (MAST) een subsidieaanvraag te doen bij de provincie en de gemeente. Dat pakte positief uit en leidde ertoe dat per 1 december 2007 een Marokkaanse en Turkse kwartier maker (voorbereider) van De Twern ZÜn aanaARtAlrl “7p wArkAn ierfer op vrijdag w. Hij gaat j, waarbij de kinderrechter i bedreigde kinderen pi De lezing in Boerke Mutsa 5, leden Sed Vitae 2,50. Selda Simsek-Güven (links) en Fatima Karcache (midden) inventariseren de behoeften van Marokkaanse en Turkse ouderen in de wijk Zorglied; rechts ini tiatiefnemer Jacques Franssen. FOTO: PETER LIGTENBERG ld en vrijgegeven ntwerp-bestem- tiruari tot en met e worden gelegd bij tadswinkel Cen- lerkel-Enschot. Een rp in komen zien :hriftelijke reactie actie richten aan ist Gebiedsontwik- 0 AS Tilburg, onder k voorontwerpbe- 2008'. Tevens is ningsplan met de rww.tilburg.nl. Totaalproject Nu zijn er in Nederland al vele projecten gelanceerd die tot doel hebben om allochtonen uit hun achterstandspositie te halen. Hoe onderscheidt dit project zich van alle andere? Franssen: “De mees te projecten op dit gebied rich ten zich alleen op deelproblemen. ouw/-heer voor iden op woens- er koffie en en spelletjes Netwerk zoekt ederlandse taal thema en willen ons uitspreken tegen grofheid in woord en daad. Landelijk en op internet is er sinds begin januari een brede discus sie over (on)verdraagzaamheid. Moet die er ook niet komen in Tilburg? Een discussie waarbij die precieze locatie te noemen. “Dat legt weer de nadruk op deling in de wijk en dat w hebben, of als ze met de kleinkin- we juist niet.” PCOB en ANBO) en enkele plaat- pelijk onderzoek voor maatschap- selijke ouderenorganisaties, maar 1-- heeft ook bestuursleden die geen lid daarvan zijn. Ook de OTO- voorzitter, voormalig Pierre van den Ende, ne onafhankelijke positie in. Dat allochtone ouderen in Neder land het vaak moeilijk hebben, is geen geheim. Taalachter stand, gebrek aan kennis over de beschikbare dienstverlening, en als gevolg daarvan isolement zijn maar enkele van de knelpun ten waar deze ouderen mee te maken hebben. Het eindrapport Ouderenproof De Blaak/Zorg- vlied wees in 2006 al uit dat Turkse en Marokkaanse senioren in de wijk Zorgvlied graag zelf standig in deze wijk willen blijven wonen. De genoemde proble men vormen daarvoor echter een belemmering. Reden voor de wijkvereniging Zorgvlied Totaal om nu met het project Ouderen proof Multicultureel de behoeften van de allochtone wijkbewoners in kaart te brengen en daarvoor actie te ondernemen. Ook is de hoop deze mensen zo meer bij de wijk te betrekken. I Het nieuwe Ouderenproof-project is een vervolg op het eerdere pro ject met die naam uit 2006. Zo’n I veertig ouderen voerden toen een onderzoek uit naar hoe de wijken I De Blaak en Zorgvlied op het gebied van welzijn en zor de woningen zelf aangepé ten worden om 55-plus I lang mogelijk zelfstandig te kun nen laten wonen. In verschillende werkgroepen deden ze aanbeve lingen over wonen en ningen waarop ze recht hebben”, vertelt ze. Tijdens de inventarisatie komt ze de eerder genoemde problemen veelvuldig tegen. “Mensen blijken niet te weten dat er mogelijkhe den zijn tot woningaanpassing. Verder komen ze nauwelijks bij het wijkcentrum. Daarnaast weten ze vaak niet dat ze recht hebben op thuiszorg en dat er bovendien meerdere instellingen zijn die dit aanbieden. Ook de ouderenadvi seur is onbekend.” Karcache wijst eveneens op het belang van het betrekken van meerdere generaties bij het pro ject. “Ook kinderen en kleinkin deren zitten vaak met de handen in het haar. Ook zij hebben vra gen waar ze mee zitten.” Beide kwartiermakers gaan de komende maanden ieder twintig ouderen benaderen. De activiteiten die daar uit voortvloeien zijn afhankelijk van de wensen van de ouderen. genbehartiger voor de Tilburgse senioren, bestaat niet meer alleen uit vertegenwoordigers van de 'klassieke1 ouderenbonden (KBO, Tuinieren, wandelen, muziek? Hoe wilt u het voorjaar opsnuiven? In uw bibliotheek kunt u vast proeven van dit nieuwe begin... De paden op, de lanen in of gewoon in uw achtertuin... Stephen Moss schreef Vogels in tuinen en parken. Het is een ANWB-veldgids met informatie over vogels die u in de directe omgeving kunt zien. Maar ook tips voor een vogelvriendelijke tuin: plant als voedselbron voor vogels bijvoorbeeld zaaddragende bloemen of planten die insecten aantrekken. Heeft u een balkon of dakterras? Het boek Tuinieren met potplanten toont wat daar allemaal mogelijk is met bekende planten zoals de primula, fuchsia, pelargonium en vlijtig liesje. Of u zet gewoon het boek voor het raam, want het heeft inspirerende foto's voor een aantrekkelijk balkon of terras! Eind maart hebben we weer ons eerste lange weekend: Pasen. Het tijdschrift Mijn creatieve hobby laat in het nieuwste nummer Paasta- felversiering van vilt zien. Creatief aan de slag dus! De week voor Pasen is de tijd van de Matthaus-Passion. Deze titel is tevens de naamdrager van bladmuziek van dit grootse muzikaal meesterwerk van Bach en wordt geleverd met meespeel-cd. Ver schillende andere uitvoeringen zijn te vinden in de catalogus van de bibliotheek. Daarin staat eveneens het boek Matthaus-Passion over honderd jaar passietraditie van het Koninklijk Concertgebouworkest. Ook hierbij zit een cd. In bibliotheken Berkel-Enschot en Udenhout is er in maart een pre sentatie van tuinen van Dirk van der Poel, met een tuinenspreekuur op 14 maart in Berkel-Enschot en op 28 maart in Udenhout. Tijden: www.bibliotheekmb.nl of de maandelijkse folder. jong en oud, arm en rijk, autoch toon en allochtoon met elkaar in gesprek gaan? Het OTO-bestuur wil die discussie graag stimule ren, bijvoorbeeld binnen oude renorganisaties, het voortgezet en hoger onderwijs, de univer siteit, het bedrijfsleven, vereni gingen en organisaties. In het groot of in het klein, onder de koffie of onder het eten, formeel of informeel. tien uur per week voor het pro- men, omdat ze tussen twee cultu- ject”, zegt Franssen. "Ze leggen ren leven. Ouders weten niet hoe contact met de allochtone ouderen ze daar mee om moeten gaan, en inventariseren hun behoeften. In Bovendien zijn ouderen in grote juli moet duidelijk zijn welke knel- mate afhankelijk van de kinderen, punten er precies zijn bij Turkse en Ze hebben zelf nauwelijks ken- _s_ --.-preken geen of weinig Nederlands. Moe ten ze naar de dokter, dan kan dat Igroep. alleen als een van de kinderen tijd enquêtes uit onder de Marokkaan- Denk bijvoorbeeld aan alfabetise- heeft om mee te ringscursussen en mogelijkheden Ouderen en relaties Op woensdag 5 maart is er in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaar- straat 55) van 14 tot 16 uur een themamiddag voor 60-plussers over relaties op latere leeftijd. In de film Als handen spreken vertellen vijf senioren over ouder worden, intimiteit, erotiek en hoe zij vorm geven aan hun relaties. Na een korte pauze kunnen de bezoekers van deze middag in kleine groepen verder ingaan op dit onderwerp. De toe gang is gratis. Montelzorgers en hun grenzen Veel mensen die voor een ziek of gehandicapt familielid, vriend of vriendin zorgen, hebben een emotionele relatie met degene voor wie ze zorgen. Daardoor ontwikkelt zicht een verwachtingspatroon waarin het moeilijk is om nee te zeggen. Toch is het belangrijk om als mantel- zorger grenzen aan te geven om ook aan je eigen leven toe te komen. Dit is op woensdag 12 maart het thema van de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). De middag duurt van 13.30 tot 15.30 uur; de toegang is gratis. Oogziekte macula degeneratie (MD) De MD Vereniging houdt op donderdag 6 maart in de aula van het Elisabeth Ziekenhuis (Hilvarenbeekseweg 60) een informatiemid dag. Oogarts Charlotte Lardenoije geeft uitleg over de medische kant van MD. Ook zijn er lezingen over hulpmiddelen en aanpas singen. De toegang is gratis. Tijd: 14 tot 17 uur; vanaf 13 uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen bij stands met hulpmiddelen en voorlichting. Ook niet-leden zijn welkom. Wel vooraf aanmelden bij: MD Vereniging, tel. 030-2980707. Meer informatie: e-mail mdvereni- ging@viziris.nl of mdfonds@viziris.nl. Voorlichting over belastingajtrek Een flink aantal ouderen maakt geen gebruik van diverse aftrekposten, of van de mogelijkheid om te veel betaalde belasting terug te krijgen. Daarom organiseert het Ouderenwerk van de Twern op dinsdag 11 maart een bijeenkomst in het wijkcentrum De Baselaer x 175) voor ouderen in Oud-Noord. Vanaf 14 uur geeft Richard van Assouw, een speciaal opgeleide vrijwilliger van ouderenbond KBO, uitleg over belastingaangifte, aftrekposten, e.d. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Informatie: ouderenwerker Pablo van der Horst, tel. 5435909, e-mail pablovanderhorst@ono.twern.nl. pelijke organisaties. Deze kunnen zo voor een redelijke prijs nuttige gegevens verkrijgen. Dit onder- wethouder zoek wordt met deskudinge bege leiding uitgevoerd door vijf studen ten Organisatiewetenschappen. Ze benaderen de komende tijd Studenten beroepskrachten, commissies, De Wetenschapswinkel is onder- organisaties en overheidsinstel- deel van Universiteit van Tilburg lingen met de vraag wat die aan (UvT) en coördineert wetenschap- ouderen in de gemeente Tilburg te bieden hebben op het gebied van wonen, welzijn, zorg en vei ligheid. Ook willen ze weten hoe dit gefinancierd wordt. Belangrijk daarnaast is de vraag hoe de Tilburgse senioren over die voor zieningen geïnformeerd worden, bijvoorbeeld met folders, brochu res of via kranten. Uit de gegevens hierover moet duidelijk worden of er overlap pingen en/of lacunes bestaan bij voorzieningen voor Tilburgse ouderen. Ook moet zo duidelijk worden hoe de betrokken orga nisaties en beroepskrachten de kwaliteit van de geleverde dien sten beoordelen. De bedoeling is dat het onderzoeksrapport in juni klaar is. gaan om het pro se en Turkse ouderen in Zorgvlied. ringscursussen en mogelijkheden bleem van vader of moeder uit te “Uit dat onderzoek bleek dat deze tot ontmoeting.” Het project loopt leggen. Maar die kinderen hebben mensen graag zelfstandig willen tot 1 december 2008. vaak ook hun eigen bezigheden, blijven wonen in de wijk, maar een Dat leidt tot vergroting van de aantal problemen ondervinden op Afhankelijk generatiekloof. Het is heel belang- v Tiibu? het, gebied van wonen, zorg en In de wijk Zorgvlied wonen twin- rijk dat de dialoog tussen ouders tiibuÊ-nf welzijn”, vertelt Jacques Frans- tig Marokkaanse en dertig Turk- en kinderen wordt hersteld. Kin- I sen (67), bestuurslid van Zorgvlied se gezinnen van 55-plussers. Zij deren en kleinkinderen kunnen de -i Totaal en initiatiefnemer van het wonen in het deel van de wijk verbinding vormen om ouderen nieuwe project. “Zo hebben ze ten zuiden van het Burgemeester hun weg te h-1 I weinig kennis over de mogelijk- van de Mortelplein, maar Franssen wijk en de stad.’ ■MmAm I heden voor woningaanpassingen, vindt het eigenlijk vervelend om Ook weten ze niet waar ze moeten i zijn als ze zorg, juridische bijstand Dus alleen op taalbeheersing of alleen op zorg. Ouderenproof Mul ticultureel is een totaalproject en dat maakt het uniek. Bijzonder is ook dat de hele wijk erbij betrok ken wordt; het gemeentebeleid voor allochtonen is te vaak alleen gericht op de doelgroep zelf en vergeet de wijk erbij te betrekken. Dan krijg je juist een nog grotere tweedeling.” Of het project navolging gaat krij gen, is nog onduidelijk. “Oister- wijk, Oosterhout en Helmond heb ben onze projectplannen opge vraagd. In elk geval wordt het project op 22 mei gepresenteerd in het Provinciehuis als onderdeel van het programma ‘Kleurrijk Bra bant Verzilvert’. Dit programma wil allochtone ouderen de kans geven in dezelfde mate gebruik te maken van voorzieningen als alle andere Brabantse ouderen. Het zou kun nen zijn dat ook andere wijken in Brabant daarna met Ouderen proof Multicultureel aan de slag willen”, aldus Franssen. “Maar mogelijk kunnen wij zelf ook van andere projecten gebruik maken, bijvoorbeeld de taalwerkplaats in Eindhoven of het thuiszorgproject van Thebe. De kunst is om niet langs elkaar heen te werken!” Handvatten -a, --een Fatima Karcache en Selda Sim- of informatie over vervoer nodig- tweedeling in de wijk en dat willen sek-Güven zijn de twee kwartier- I hebben, of als ze met de kleinkin- we juist niet.” makers die contact hebben met deren over hun school willen pra- Een aantal families woont met de allochtone ouderen in de wijk drie generaties in een huis. Die Zorgvlied. Karcache werkt vanwe- kinderen en kleinkinderen worden ge haar Marokkaanse achtergrond met gezinnen uit die bevolkings groep. “Mijn taak is de ouderen te benaderen en hen handvatten geven om in contact te komen et instanties, zodat ze gebruik Lezingen Over Van den Vos Reynaerde gaat de lezing die Erwin Verzant- voort op maandag 3 maart om 14 uur geeft bij het Katholiek Vrou wengilde (KVG). Hij gaat onder meer in op de oorsprong en (ook latere) betekenis van dit dierenepos uit de 13de eeuw. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) is gratis voor KVG- leden; anderen betalen 2,50. Bij Sed Vitae, de studentenvereniging van de Seniorenacademie, verzorgt oud-kinderrechter Frans van der Reijt op vrijdag 7 maart een lezing over het kinderrecht in de 20ste eeuw. Hij gaat onder meer in op de verandering in 1995, waarbij de kinderrechter als leidende figuur bij de bescherming van bedreigde kinderen plaats maakte voor het Bureau Jeugdzorg. De lezing in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang Uitvoeringen komisch toneelstuk Kunnen probleemgevallen zich aanpassen in een woonwijk? Toneel groep Nooitgedacht speelt daarover op dinsdag 4 maart om 14 uur in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) het komische stuk In de goot. Entree (incl. een kopje koffie of thee) €1,50 in de voorver koop, €1,75 aan de zaal. Hetzelfde stuk is op vrijdag 7 maart in wijkcentrum Heyhoef (Ker kenbosplaats 1) te zien. Aanvang 14 uur; entree €1,50. Modeshows Marto Mode showt op woensdag 12 maart nieuwe zomerkleding: 's ochtends om 9.30 uur in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) en lags vanaf 14.15 uur in zorgcentrum De Kievitshorst (Bene- i 101). Entree gratis. Andere ontspanning Bewoners van Tilburg-Noord kunnen vanaf 3 maart elke week samen een avondje handwerken, bijvoorbeeld breien, haken, bor duren, naaien of patchwork maken. Het is de bedoeling dat iedereen zelf spullen meeneemt. Locatie: de ontmoetingsruimte van wijkcen trum De Schans (De Schans 123). Tijd: maandag van 19 tot 21 uur. Kosten: €0,45 voor een kopje koffie of thee. Op vrijdag 7 maart is er van 20 tot 24 uur een dansavond in wijk centrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree €1-. In ontmoetingsruimte De Driehoek (Reyshoeve Passage, Gendringenlaan 179) is er op zondag 2 maart een workshop salsa dansen. Aanvang 14 uur; entree gratis. Op 4 maart start in De Driehoek een bridgecursus voor beginners. Deze cursus met veel persoonlijke begeleiding is op dinsdagen van 10 tot 12 uur. Kosten: €2,50 per les, inclusief twee kopjes koffie of thee. Informatie/aanmelden: Corry Henzen, tel. (013) 5713990. Wie al kan bridgen kan bij bridgeclub Reyshoeve elke donderdag van 14 tot 16 uur spelen in De Driehoek. Jeu de boulers kunnen bij het inloophuis van De Driehoek op don derdag 13 maart van 14 tot 16 uur een wedstrijdje werpen. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunnen kaarters op donderdag 6 maart om 14 uur rikken, jokeren of hoogjassenKos ten €1,20; incl. een kopje koffie/thee. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is er woensdag 5 maart om 10 uur een bingo-ochtend. Een kaart voor tien ronden kost €3,50; een kopje koffie of thee is gratis.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13