WIJZE 1 Voor elk ongemak een passende oplossing E uilen! 4 iaat M- COLOFON Hulpmiddelen: van scootmobiel tot ergonomisch bestek 4 FEBRUARI 2008 - PAGINA 1 'DONDERDAG 14 FEBRUARI 2008 - PAGINA 13 detilburgse koerier Petra Jansen Twn, hoog-laagbed Adressen en telefoonnummers bij de gemeente EN VLIJMENSTRAAT Bronnen tabel: www.welzorg.nl en www.loketz.nl iiilierenbrigade SOORT HULPMIDDEL OPMERKINGEN WET/AANVRAAG oning) M’ i formulieren? n komt Tilburg 6 53 en vraag Diverse hulpmiddelen voor langdurig gebruik in de thuissitu atie (o.a.): Aanvraag bij zorgverzekeraars Er en voorzieningen vraagt de een inkomensafhankelijke is niet het geval bij i van afgelopen problemen van Woonvoorzieningen, zoals: een traplift, douchezitje, beugels bij douche en toilet, verwij deren van drempels e.d. Huif geb rols' Voor een aantal gemeente Tilburg eigen bijdrage. Dit is niet het geval bij een rolstoel en een scootmobiel. Voor de regiotaxi geldt een inkomensgrens. .ulpmiddelen en vervoersvoorzieningen voor kortdurend gebruik in de thuissituatie: rolstoelen, loophulpmiddelen, anti-decubitus materiaal, hoog-laag bedden, elleboogkrukken, etc. Aanvraag t Tilburg via supermarkten erkopen regel- -middelen. Soms ook jn goedkoper. Boven-- het om eens rond te geldt een basispakket voor medische zorg- i hulpmiddelen, en eventueel een aanvullend pakket. Voor sommige hulpmiddelen geldt een eigen bijdrage. Aanvraag bij de ger Tilburg via Loket Z ioog-laag bed, jmiddelen voor jesloten voorzijde van de i de woning, de tuinzijde, :ht hier ongehinderd kan aan om in elk geval te proberen het geld terug te krijgen". ADL-hulpmiddelen zijn niet te leen of te huur, maar alleen te koop. Afhankelijk van de aanvullende verzekering is soms wel een ver goeding mogelijk. voorzieningen vraagt de l een inkomensafhankelijke >k een verhuiskostenvergoe ding is mogelijk. Bij aanpassing of verhuizing altijd EERST DE AANVRAAG DOEN en op de beslissing wachten voor je kosten maakt. Vervoers- en rolstoelvoorzieningen t.b.v. langdurig gebruik: rolstoel, aangepaste fiets, scootmobiel, regiotaxi (deeltaxi). Wanneer reizen met de regiotaxi niet mogelijk is, wordt gekeken naar een andere oplossing, bv. een financiële tege moetkoming voor vervoer. met daglicht tkamer met open keuken, Iers met berging De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Vertieijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. terugloopbeveiliging 11,50), dat voorkomt dat de gebruiker lucht opzuigt. Wie zich wil aankleden Keus c het blijven gebruiken. En dat is zonder te hoeven bukken, kan hulpmï zt dltijd GVen Z*X*^JL*’-***'’*W oon (C 7 QR m irró i^... "Maar het middelen: het GQ-keurmerk en het LuQy-keurmerk. ,Het eerste is een objectief keurmerk, dat door een onafhankelijk instituut zoals TNO wordt toegekend. Het andere is een kwaliteitslabel dat wordt gegeven na testen door een gebruikerspanel. Deze keur merken gelden echter voor een beperkt aantal hulpmiddelen, zoals looprekken, rollator, dou- chehulpmiddelen, rolstoelen en scootmobielen. Daarnaast is het GQ-keurmerk vrijwillig; dat wil zeggen dat fabrikanten kunnen kiezen of zij hun producten laten keuren. Overigens zijn in dit artikel genoemde hulpmiddelen vaak niet alleen bij gespecialiseerde winkels te koop. Ook reguliere winkels, Thebe Thuiszorgwinkel, Lage Witsiebaan 2a Tilburg Medische Boule vard St. Elisabeth Ziekenhuis, tel. 0900-8806 (10 ct. p.m.), www.thebe.nl Welzorgwinkel, Kraaivenstraat 34 Tilburg, tel. 013-594 34 44, www. welzorg.nl Hulpmiddelen Nederland, Piushaven 9 Tilburg, tel. 013-580 02 99, www.hulpmiddelennederland.nl Beter Horen, o.a. Nieuwlandstraat 36 Tilburg, tel. 013-580 04 18, www. beterhoren.nl Hulp bij het aanvragen van diverse voorzieningen geven medewerkers van Loket Z (tel. 0900-1231313; werkdagen 9-17 uur) en de ouderenad viseurs van de Twern (tel. (013) 5350505; werkdagen 9-12 uur). Aankleedstok De catalogus middelen uit de Welzorgw in Eindhoven bevat veel har snufjes in diverse categorieër zoals huishouden en en drinken, aankledér ontspanning en vrije tijd. Bijvoor beeld een ergonomische k zaken, zoals een hoog-laagbed schaaf of een wisseldrukmatras, is een handvat, indicatie nodig van een verpleeg- 'li“ kundige van Thebe. Lenen kan maximaal een halfjaar, daarna zul len mensen iets moeten rege met de zorgverzekering. Lukt niet, dan zijn ze genoodzaakt om het artikel aan te schaffen, willen ze t 1 - niet altijd even goedkoop", weet ze. "Maar het is in een aantal gevallen wel mogelijk om kos ten voor medische hulpmiddelen achteraf terug te krijgen via de belasting. Wij raden mensen altijd Kwaliteit genoeg op het gebied van .liddelen dus. Maar wat is een aankleedstok 7,95 euro) de kwaliteit van de producten? Vilans, een kennisorganisatie op het gebied van zorg, geeft twee keurmerken uit voor hulp- zoals warenhuizen, s en bouwmarkten, ver matig hulpmi nog stukken dien loont f.a snuffelen bij de tweedehands hulpmiddelen op internetbeurzen als www.marktplaats.nl. Heeft u zelf nog goede tips op het gebied van hulpmiddelen? Heeft u bijvoorbeeld zelf een vindingrijke oplossing gevon den voor een bepaald onge mak? De redactie hoort graag uw ervaringen. E-mail: senio- renwijzer@twern.nl; of per post: Redactie Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg. De bekendste aanbieder van hulpmiddelen in de regio Tilburg is Thebe. De thuiszorgorganisa tie heeft in de stad twee ruim gesorteerde winkels: één in de medische boulevard van het St. Elisabeth Ziekenhuis en één aan de Lage Witsiebaan. Thebe leent, verhuurt en verkoopt artikelen voor verschillende fasen van het leven. Leonie van Blerck, verkoopster van de Thuiszorgwin kel aan de Lage Witsiebaan, geeft een kleine opsomming van het assortiment hulpmiddelen voor ouderen: "Anti-doorlig matrassen, rolstoelen, rollators, beugels voor in de badkamer, incontinentiema- terialen, de senioren-pc, sta-op- stoelen. En dan hebben we nog een collectie ADL-hulpmiddelen, zoals sokaantrekkers, ergono misch bestek en lichtgewicht pers." ADL staat overigens voor Activities of Daily Life. Deze arti- krijgt. Mensen kunnen hier ook (t 31,95 euro). Ook spelletje kelen zijn dus letterlijk hulpjes bij niet gewoon binnenlopen en iets doen hoeft geen probleem te zij dagelijkse activiteiten. uitkiezer;", zo verklaart hij Op zoek naar een scootmobiel, rolstoel of rollator? Of naar een han dige pillendoos met ingebouwd alarm of lichtgewicht bestek? Geen nood, want winkels met hulpmiddelen voor ouderen en gehandicap ten schieten als paddenstoelen uit de grond. Wie op internet zoekt naar hulpmiddelen, struikelt over de digitale winkels die soms dui zenden producten aanbieden: van openers, scharen en tuinierhulpjes tot bijzondere dingen als een bowlingbalduwer voor mensen met een verminderde arm- en/of beenfunctie, of de nieuwe duorollator, een rollator en vervoersstoel in één. Met name de opmars van de zogenoemde ADL-hulpmiddelen - niet medisch noodzakelijke, maar wel heel handige hulpjes in het dage lijks leven - is niet te stuiten. Wat is er zoal verkrijgbaar, wat kost het en hoe weet je of je een kwalitatief goed product hebt? Er is een landelijk basispakket van hulpmid delen voor kortdurende uitleen. Deze middelen zijn gratis af te halen. Er is onderscheid tussen middelen waarvoor wel en niet een indicatie nodig is. Afgelegen Beide winkels van Thebe zitten op plaatsen die voor ouderen goed te bereiken zijn met het openbaar vervoer. Sommige leveranciers van hulmiddelen zitten echter op industrieterreinen, .zoals de Wel zorgwinkel. "Dat klopt", vertelt manager Jan-Wim Vogels van de winkel aan de Kraaivenstraat, "maar wij verstrekken hier alleen hulpmiddelen die klanten via de gemeente hebben aangevraagdDiverse hulpmiddelen staan de ouder wordende of gehandicapte mens ter beschikking: De UpEasy, de ideale sta-op-hulp. De huisarts en adviseurs van de (boven), kaasschaaf en aankleedstok. grij- gemeente bepalen in deze show room vervolgens wat de klant tas voor op hun vervoermiddel O u.__ jes lopen en iets doen hoeft geen probleem te zijn .«....«art hij de loca- met een handicap. Wat te denken van extra grote speelkaarten, een dominospel met extra grote ste nen of mikadostokjes van vijftig centimeter lang? ter inzage legging van dit an 15 februari 2008 t/m I :n bezwaarschrift indie- ster en wethouders van 10157, 5000 LL Tilburg. die een bezwaarschrift I kunnen tevens een opige voorziening (schot de voorzieningenrechter: te Breda. In het kader va ■oorbereiding van het do« besluit tot aanwijzing va belanghebbenden Inge- I e wet bestuursrecht in isteld om binnen 6,wekei ;e legging van dit besluit, bruari 2008 t/m 28 maart ijzen ten aanzien var, 1 schriftelijk of mondelim ngen. Voor het mondeling :n kan desgewenst telefo k worden gemaakt onder 5641, 013 5495634 of 011 lijke zienswijzen kunnen i naar burgemeester en 'ilburg op bovenvermeL I Gehoorproblemen is met ADL-hulp- Wie problemen heeft met horen, de Welzorgwinkel kan voor handige snufjes op dit indige gebied terecht bij Beter Horen. bën, Deze winkel, met vier vestigingen keuken, eten in Tilburg, verkoopt onder meer drinken, aankleden en comfort, wekkers en waarschuwingssyste- nn men met jchff|jtsen of trillingen. ergonomische kaas- Ook ringleiding- en infraroodsy- E 26,95): met gehoekt sternen, bedoeld om tv of radio speciaal voor mensen beter verstaanbaar te maken, zijn die minder kracht in hun handen hier verkrijgbaar. Meestal is een hebben of gewrichtspijn in de vergoeding door de zorgverzeke- pols. Voor ouderen met Parkin- raar mogelijk, afhankelijk van de jelen son bestaat er een drinkrietje met ernst van de gehoorproblemen, t dat Ongelukken in. en om huis In wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) is er op donderdag 21 februari een informatiemiddag voor ouderen over ongelukken in en om het huis. Tijd: 14 tot 16 uur; toegang gratis. Loket Z Oud-Ztiid lastig bereikbaar Door riolerings- en bestratingswerkzaamheden in de Pastoor Vroo- mansstraat is het Loket Z Oud-Zuid in ‘t Middelpunt de komende weken moeilijk bereikbaar voor mensen met een rolstoel of een scootmobiel. Een alternatief is Loket Z Zuid in wijkcentrum Spij- kerbeemden ((Don Sartostraat 4): dat is op maandag open van 13 tot 16 uur, en dinsdag t/m vrijdag van 9 tot 12 uur. Een afspraak maken of een huisbezoek aanvragen kan via tel. 0900-1231313. Tilburg vanuit de bus zien Naast citytours per bus voor groepen kunnen ook individuele geïnteresseerden geregeld zo'n rondrit maken. Deze citytours zijn elke derde zaterdag van de maand: de komende tijd dus op 15 maart, 19 april, 17 mei en 21 juni. De bus vertrekt om 13.30 uur bij winkelcentrum De Rooi Pannen aan de Reitse Hoevenstraat (gratis parkeergelegenheid) en is daar rond 16.30 uur terug. Een kaartje kost 8,50. De rit gaat door bij dertig aanmeldingen. Wie zich aanmeldt, krijgt telefonisch of per e-mail een bevestiging. Als er te weinig belangstelling is, krijgen aanmelders vijf dagen voor de rit een berichtje. Als de citytour doorgaat, krijgen de deel nemers een dag tevoren een telefoontje of e-mail ter herinnering. Meer informatie/boekingen: www.citytourtilburg.nl, e-mail info@ citytourtilburg.nl, of tel. 06-12967119 (Pieter Korremans). Bijeenkomst De Salon De Salon, een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor les bische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving, is de komende keer op donderdag 28 februari van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Meer informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 4561686 of Jan, tel. 5350029. Lenen of kopen De meeste producten in de winkel zijn te koop, maar ook te leen. "Denk aan een rollator of kruk ken die je tijdelijk nodig hebt, dichtstbijzijnde bijvoorbeeld na een operatie", Maar ik kan art aldus Van Blerck. "Voor sommige kei wel bestellen voor mensen uit Tilburg of omgeving." Aanvraag via thuiszorg en kruisorganisaties. Verstrek king via vele uitleenpunten o.a. Welzorg. Maximale leen termijn is 6 maanden. rollator, trippelstoel, loopfiets, sta-op stoel, hc gehoorapparaten, incontinentiemateriaal, hulpr diabetici uitkiezenzo verklaar tie Van de winkel. "Welzorg verkoopt ook ADL-hulp middelen, maar die producten lig gen in winkels op beter bereik- bare locaties", legt Vogels uit. "De ADL-hulpmiddelen zijn ook bij de -3 is in Eindhoven. Welzorgwinkel alleen te koop. De Maar ik kan artikelen uit die win- catalogus bevat overigens ook producten die te leen zijn, zoals rolstoelen, rollators en krukken. aanschaffen. Scootmobielrijders kunnen in Eindhoven terecht voor een Brabanticabeurs Zondag 24 februari is er een Brabanticabeurs in De Schalm (Eiken- bosch 1, Berkel-Enschot). Van 10 tot 16 uur zijn er in alle zalen oude foto's ansichtkaarten, landkaartjes, boeken, knipsels en prentjes te koop en te ruil. Vergeet daarom niet eigen materiaal (minstens dertig jaar oud) mee te nemen, ook van andere provin cies of uit het buitenland. De Schalm is vanaf station Tilburg mak kelijk bereikbaar met buslijn 9. Tv-programma over Marokkaanse ouderenadviseur Komende zaterdag zendt de Nederlandse Islamitische Omroep (NIO) de herhaling uit van de tv-rubriek Nioscoop zondag. Daarin wordt een beeld geschetst van de moslimouderen in Nederland, met name Marokkaanse 50-plus sers. Als deze ouderen al hulp zoeken, weten ze vaak niet bij welke instanties ze terecht kunnen. Ook rekenen ze vaak op de hulp van hun kinderen, maar in de praktijk blijkt dat de kinderen te weinig tijd en geld hebben om aan deze behoefte te kunnen voldoen. Het programma geeft een beeld van de beroepspraktijk van de Nederlandse Islamitische Bond van Ouderen (NISBO), en van ouderenadviseur Mohamed Arroudi van de Twern in Tilburg. De herhaling is te zien op zaterdag 16 februari van 10.55 tot 11.25 uur op Nederland 2. Op internet is het programma deze week te zien op www.nioweb.nl (klik op ‘laatste tv-uitzending’). Vrouwen in de overgang Vrouwen in de overgang (VIDO) heeft een inloopochtend op woensdag 20 februari in buurthuis Loven-Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Belangstellende vrouwen kunnen er ook informatie krijgen over een gespreksgroep. Meer informatie ook via tel. 06-48316923, e-mail vidotilburg@planet.nl of website www.vidotilburg.nl. Ontspanning In ontmoetingsruimte De Driehoek (Reyshoeve Passage, Gendringenlaan 179) treedt maandag 18 februari het muzikaal entertainmentduo Graceland op. Naast pure muziek (waaronder meezingers én dansmuziek) brengt het duo ook een leuke muziek quiz met prijsjes. Aanvang 14.30 uur; entree gratis. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verkoopt Mobeline op zondag 17 februari van 10 tot 12 uur onder- en nachtmode, zowel kleine als grote maten, en voor een betaalbare prijs. Op woensdag 20 februari begint om 19.30 uur een klassieke muziekavond met tussendoor uitleg over de muziekstukken; entree 1,-. Vrijdag 22 februari'is er van 15 tot 16.30 uur een muzikaal danscafé; er wordt ook voor een lekker hapje gezorgd (entree 1,-). Op zondag 24 februari is er van 15 tot 16.30 uur een mati nee; Ruud van der Heijden zingt dan Brabantse liedjes, (entree 2,50). In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is er op donder dag 28 februari een bingomiddag met in elk van de tien ronden drie prijzen. Een kop koffie of thee is gratis. Een kaart kost 2,50. Aanvang 14.00 uur. In het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) is er woensdagmorgen 20 februari gelegenheid om boelmstuk- jes te maken; informatie/aanmelden bij Nelleke, tel. 5950303. Op woensdag 27 februari is er een kaartochtend: liefhebbers kunnen er vanaf 10 uur rikken en jokeren. Deelname kost 1,-; er zijn leuke prijsjes. Als het allemaal niet meer vanzelf gaat Als dingen die eerst vanzelfsprekend waren, dat door ziekte of ouderdom niet meer zijn, zijn er gelukkig allerlei hulpmiddelen voorhanden. Maar hoe vindt u die en hoe leert u ermee omgaan? Bibliotheek Midden-Brabant biedt de helpende hand: daar zijn verschillende boeken te vinden die u op weg kunnen helpen. Want hoe doe je een pyjamajasje aan met behulp van één hand, welke hulpmiddelen zijn er voor de badkamer, en hoe kom je vanuit de auto in de rolstoel en omgekeerd? Het boek Thuis: doe het zo!: hulp en hulpmiddelen bij dagelijkse activiteiten en tillen in beeld door Wouter Nell maakt het duidelijk met foto's. Laat het gehoor het langzaam maar zeker afweten, dan geeft Anne Pope met Hoor! oplossingen, technieken en tips voor slechthoren den. Uitgegeven in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS). Blijft u mobiel dankzij een rolstoel, maar is dit nog wennen? Dan is Meer weten over rolstoelen; tips voor de rolstoelgebruiker en iedereen die hiermee te maken heeft van S. Beumer een handig boek. Uiteenlopende aspecten zoals rolstoeltypes, hoe te zitten in een rolstoel, hoe in en uit de rolstoel te komen, rolstoelsporten en rolstoelonderhoud komen aan bod. Een beroerte kan kleine en grote gevolgen hebben voor iemands functioneren. Carla Schutgens-Willems geeft in Hulpmiddelen voor CVA-patiënten: beschrijving, gebruik en vergoeding een overzicht van praktische hulpmiddelen om het functioneren in het dagelijks leven te verbeteren. Van een andere orde, maar daarom niet minder lezenswaardig is De Bril; zijn geschiedenis en functie van Sylvie Girard. Wat is een bril en wie kwam op het idee? Een bril maakt onderdeel uit van het gezicht en kan symbool staan voor de totale persoon. Denk maar aan bekende persoonlijkheden als Mahatma Gandhi, Woody Allen en Dame Edna. bij de gemeente i Loket Z Voor een aantal gemeente Tilburg eigen bijdrage. Goi ng is moge tijd EERST

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13