W I Een cultureel dagje uit met de Museum Plus Bus al Ouderen van zangkoor Het Laar hebben veel plezier n a COLOFON ARI 2008 - PAGINA 12 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 3 JANUARI 2008 - PAGINA 13 .00 uur in wijkcentrum 't Kie- 'Ik zou het zingen niet willen missen!1 erhjk FOTO: PETER LIGTENBERG Petra Jansen ingenbureau; die vragen hebben ze lentie op. 013-5368805 ;en- t en jel jn Centrum op de Reserveren is jeen ver- mensen in lees- en vijf uur per de dubbel- "’onder de iarreras zee- Ider. r'onis- □cht “Bijvoorbeeld met gen”, zegt Tosca. “Dan zinc samen met andere koren restaurant van ons zorgcc Uitvoeringen buitenshuis z Isa openles bij Salsapicante 2008 19.30-21.00 Iburg 7 januari 2008 aulaan 62-64 Rijen .vww.salsapicante.nl na 18.00) Rondleiding Deelnemers kunnen ook bewo ners van verzorgingstehuizen zijn of groepen senioren die gebruik Een excursie naar het Kröller-Mül- ler op de Hoge Veluwe kan niet gecombineerd worden met een ander museurn, de andere musea - in de Randstad - wel. De Muse um Plus Bus gaat een jaar rijden en wordt financieel ondersteund door de BankGiro Loterij. Op 15 januari is de eerste rit. Culturele Bagage De bedoeling is dat de Museum Plus Bus in 2008 tenminste tien duizend senioren een bijzondere museumdag bezorgt. In de plaats waar de bus 's och tends ouderen ophaalt, blijft die dag een medewerker van de Museum Plus Bus achter met de presentatie Culturele Bagage. Daarbij worden de zeven musea in een film gepresenteerd en de medewerker geeft verder antwoord op vragen over de musea en de Museum Plus Bus. Verder houdt zorgcentrum Het Laar elk jaar een bonte avond voor alle bewoners. Zowel Adrie als Tosca hebben goede herinne ringen aan de laatste bonte avond. Adrie: "Ik heb toen mondharmo nica gespeeld en Tosca zong die avond. Het was erg gezellig!" Wie lid wil worden van zangkoor Het Laar kan contact opnemen met de heer en mevrouw Van de Riet, tel. (013) 4658073. Wie in een andere wijk in een koor wil gaan zingen kan kijken in de Stadsgids (hoofdstuk Cul tuur vrije tijd). maken van thuiszorg. Stelrege is dat de ouderen vanwege hur leeftijd of conditie wel wat hulp kunnen gebruiken. De Museum Plus Bus haalt deel nemers 's ochtends op en brengt ze naar de musea van hun keuze. Daar worden zij gastvrij ontvangen met koffie (behalve in het Rijksmu- seum, vanwege de grootscheepse verbouwing) en krijgen ze een rond leiding. Deze culturele dagtrip is gratis. De lunch, bijvoorbeeld in een museumcafé, moeten de deelne- lt altijd het recht tot 1 wijzigingen of het geleverd materiaal, ondiging worden in enkoppen geplaatst, tussenkoppen wil, senkop opnieuw gebracht. in exclusief bt— gen dienen uiterii; ing om 12.00 uur in agenda januari rode amaryllis Healing, 4 jan. de Bont, ma. 10 uur di. 20.45-21.45u nssens, wo. 9.30 uur ■baarheid kids, woe. .demen, zat. 5 jan. igconcert, 11 jan. R. Vennix, 12 jan. nkschalen, 14 jan. gen, 16 en 30 jan. idfulness, 17 jan. ;t energie, 18 jan. ilof, 21 jan. 20 uur [atuurfilosofie, 27-1 eide info op www. >.nlofbel455 28 19. Tilburg Noord condigingen ling van een cursus- t als volgt berekend: imaal 40 karakters Voor elke regel i méér betaalt u ^etHe^k sus /workshop in de tan. Een cursusaan- hetzelfde als een de Nederlandse taal vrijdagmiddag ing op de heilic jm die f LL Tilburg, onder e ontwerpbestem- Uw mondelinge maken bij Char- immer 013-542 i telefoonnummer Het oudste lid is 90 jaar en ook de meeste andere zangers en zangeressen van ouderenkoor Het Laar zijn niet meer zo piep jong. Optreden buiten zorgct trum Het Laar doen ze nooit ze zijn ook niet in te huren voor een huwelijksfeest of begrafe nismis. Maar plezier in het zingen hebben de ouderen van dit gezel schap zeker. "Het is een heel gezellige club!" Mantelzorgers positief2008 in Bezoekers van de eerstvolgende inloopbijeenkomsten voor mantel zorgers kunnen op een positieve manier het nieuwe jaar ingaan. Op een speelse manier geven ze daar aandacht aan eikaars positieve ervaringen en wensen voor 2008. Een risico van intensief zorgen voor je naaste is dat je de draad van je eigen levensverhaal kwijtraakt. Terwijl je juist uit bepaalde herinneringen moed kunt putten. Die herinneringen op een speelse manier ophalen is dan ook de bedoeling van de eerste inlopen voor mantelzorgers van 2008. Deze zijn op woensdag 9 januari van 13.30 tot 16.( vitslaar (Reinevaarstraat 55). donderdag 10 januari van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum Spij- kerbeemden (Don Sartostraat 4). dinsdag 29 januari van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). woensdag 30 januari van 10.00 tot 12.00 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). De organisatie is in handen van het ouderenwerk van de Twern en de toegang is gratis. Als vrijwilliger ouderen voorlezen GGZ Midden-Brabant en de Twern zoeken vrijwilligers voor het pro ject Luisteren in je leunstoel in Tilburg-West. De bedoeling is dat de vrijwilligers niet alleen een groepje of individuele ouderen voorlezen, maar ook met hen in gesprek gaan. Voorgelezen worden helpt ouderen vaak om actief en betrokken te blijven, ook met de eigen achtergrond, geschiedenis en identiteit. Luisteren naar verhalen of gedichten kan nog als het lichaam niet veel meer kan en zelfs als er gaten vallen in de herinnering. De innerlijke belevingswereld wordt geactiveerd, zeker als er ook nog nagepraat wordt in een gezellige sfeer. Geschikt voor het voorlezen zijn mensen die zelf graag lezen, over een prettige stem beschikken en affiniteit hebben met ouderen en hun levensverhalen. Daarnaast dienen ze met de ouderen een gesprek te kunnen voeren over de gelezen tekst. De voorlezers zoeken in samenwerking met de coördinator of een bibliothecaris naar geschikte teksten. Vrijwilligers krijgen eerst een training in lees- en gespreksvaardig heden. De tijdsinvestering is vier tot vijf uur per twee weken. Het voorlezen zelf gebeurt een keer in de twee weken en duurt ander half uur. Vrijwilligers hoeven niet per se uit Tilburg-West te komen. Aanmelden/meer informatie: Twan Lakeman, ouderenwerker van de Twern in wijkcentrum ‘t Sant, tel. (013)4671926. Vrijwilligers nomineren voor prijzen Ook in 2008 worden de Tilburgse Stimuleringsprijzen Vrijwilligers werk voor een organisatie en een individuele vrijwilliger toegekend. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst op 16 mei. De organisatie is in handen van Contour, Thebe stelt het prijzengeld beschikbaar en het Brabants Dagblad verzorgt de presentatie van alle genomineerden. Organisaties of individuele vrijwilligers die voor een prijs in aanmer king willen komen, kunnen tot en met 11 februari een voordracht, voorzien van uitgebreide toelichting, sturen naar: Contour, t.a.v. Susan van Schijndel, St. Annaplein 215038TV Tilburg. Faxen (013- 5431815) of e-mailen (sschijndel@contourtilburg.nl) kan ook. Een vereist criterium is dat het vrijwilligerswerk verricht dient te worden in de gemeente Tilburg en dat de organisatie en de vrijwilliger hier gevestigd of woonachtig moeten te zijn. Een deskundige jury kiest uit de inzendingen drie organisaties en drie vrijwilligers. Deze genomineerden worden begin maart gepre senteerd in het Brabants Dagblad. Iedere inwoner van de gemeente Tilburg kan hierna zijn of haar stem uitbrengen. Ontspanning In zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) is er op vrij dag 4 januari om 14.15 uur een nieuwjaarsconcert door de Nieuwe Koninklijke Harmonie. Op zondag 6 januari komen er van 16.00 tot 18.30 uur diverse koren Driekoningenzingen. Entreekaarten van €4 per activiteit (incl. koffie en thee) zijn te koop bij de receptie van De Kievitshorst. Woensdag 9 januari is er in het Ouderentrefpunt van wijkcen trum t Sant (Beneluxlaan 74) een bingo-ochtend. Een kaart voor tien ronden kost €3,50, incl. een kopje koffie of thee. Aanvang 10 uur. Op woensdag 16 januari kunnen liefhebbers van bloemschik ken er vanaf 10 uur hobbyen voor de kostprijs van de bloemen. Zondag 6 januari is er weer een folkloristische dansinstuif in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Van 11 tot 13 kan er onder leiding van Alma Verhagen gedanst worden op de vro lijke klanken van o.a. Griekse bouzouki"s, Slavische doedelzakken, country westernliedjes, etc. In het steunpunt Frater Mattheushof (aan de Capucijnenstraat) is op dinsdag 15 januari een modeshow van Modehuis Kerkhofs. De wintercollectie is tegen halve prijzen te koop. Aanvang 14 uur; entree gratis. Koormuziek Niets zo fijn als vol overgave de stembanden hun werk te laten doen: zingen is fijn! En als dat samen met andere stemgenoten kan, is het natuurlijk helemaal mooi. Voor de ideale voorbereiding kunt u terecht bij de bibliotheek. Door muziek te luisteren, achter grondinformatie te lezen en zelf aan de slag te gaan met een blad- muziekboek. En weet u niet precies hoe het liedje heet dat u zoekt, zing het dan voor bij het inlichtingenbureau; die ‘zz'z'zzz. zz het liefst! Een mooi exemplaar uit de collectie is bijvoorbeeld Zo de ouden zongen; de mooiste levensliedjes met bladmuziek. Samengesteld door Jacques Klöters in 2006. Met tekst en muziek van krakers als De dievenwagen en Manuela. Een cd en bladmuziek van minder bekende Brabantse liedjes is Harba Lorifa; Brabantse volksliedjes, samengesteld door R. Bele- mans. Matrozenpet op en swingen maar! Dat kan bij de Nederlandse zee mansliederen en shanties voor meerstemmig koor met accordeon- en pianobegeleiding in Het Nederlands liedboek van shanties, mansliederen en andere liederen van de zee van Bert van Gele De Moeder Gods is inspiratie geweest voor heel veel componis ten. De cd Ave Maria; songs of praise geeft een prima overzicht van Marialiederen. Niet alleen het bekende Ave Maria van Bach/ Gounod, maar ook minder bekende versies van componisten als Ockeghem en Pergolesi. Meezingen én bewegen op klassiekers als De Zilvervloot en The white cliffs of Dover kan met de dvd Het Urker Mannen Ensemble zingt Vaderlandse Bevrijdingsliederen. Daaraan werkten ook pia nist Louis van Dijk en koperensemble Ventoux mee. Tenor Luciano Pavarotti is niet meer onder ons, maar op dc d dvd The Original Three Tenors concert kunt u zien hoe bijzon combinatie was met collega's Placido Domingo en José Cé (en meer dan tweehonderd musici). Er zit een extra dvd bij met beelden van de voorbereiding en een blik achter de schermen van het concert zelf. Om te oefenen met zingen heeft u niet per se een pianist of eigen orkest nodig. Het bladmuziek boek Arias for Soprano vol. 1 bevat een cd met de complete muzikale begeleiding, behalve de zang dan natuurlijk. Meezingen met aria's uit opera's als Norma of Don Giovanni was nog nooit zo leuk! Deze titels zijn verkrijgbaar in Bibliotheek Tilburg eerste verdieping. Liever in uw eigen bibliotheek'; mogelijk, onder meer via de catalogus op www.bibliotheekmb.nl. St. Caeciliafeest Buiten de repetities en de optre dens zien de leden elkaar maar weinig. "We hebben wel het St. Caeciliafeest elk jaar. St. Cae- cilia is de patroonheilige van de muziek en zangers", legt Tosca uit. "Het feest is dan ook echt alleen voor het koor." Het schema met de standplaat sen van de presentatie Culture le Bagage is terug te vinden op www.museumplusbus.nl. Ook kunnen belangstellende orga nisaties op deze website meer informatie en een inschrijffor mulier vinden. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Vermeer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwijzer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer® twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Daarnaast komen er regelmatig ouderen van de verpleegafdeling naar de repetitie. "Die hebben wat afleiding als ze kunnen meezingen of luisteren. Maar ze zijn geen lid van het koor", aldus Tosca. Het koor heeft vooral een gebrek aan mannelijke leden. "Er zijn nu maar drie mannen, het zou leuk zijn als dat er meer worden", zegt Adrie. Het koor doet regelmatig pogingen om nieuwe leden te werven, maar tot op heden heeft dat nog weinig effect. Strenge eisen aan nieuwe leden stelt het koor niet. Bladmuziek kunnen lezen is bijvoorbeeld ge eiste. Verder kunnen ook :en bestem- zijn een geluids- aar bijvoorbeeld lai of industrie- :rzoek blijkt ;er zal zijn dan zogenaamde logen sommige oningbouw, niet allege van burge- in in zo’n geval rde vast te stel- i kan worden. Het en wethouders or de hoogst ng (vanwege e stellen voor het 2007. Binnen dit is langs de linten ijk. Het ontwerp bijbehorend akoes- luari 2008 tot :er inzage bij het dswinkel Centrum. bekijken op www. tmerkingen kun- n van terinzage- d bij het college houders (Postbus :tie white time healing harmonie en inner- w leven? Universal ling is een krach- manier om blok- ess los te laten. In n we meditaties en epshealing. Je leert aarmee je helende len kunt opwekken. - 14.00-16.00 uur lis, Leharstraat 120, 10 Euro. De cursus nuari. Meer info en ?>annecha.nl - www. )6 - 23270022 mers wel zelf regelen en betalen. In de luxe touringcar is plaats voor maximaal 45 deelnemers. Er kun nen maximaal tien rolstoelen en rolllators opgevouwen mee onder in de bus; in overleg kunnen er ook rolstoelen boven in de bus mee. In de bus zijn koffie, thee en water tegen betaling verkrijgbaar. Een kleine toiletruimte achterin de bus is via een trapje (met houvast) bereikbaar. De Museum Plus Bus verwacht van de deelnemende organisaties dat ze per vijftien ouderen voor tenminste één begeleider zorgen; voor rolstoelgebruikers is een-op- een begeleiding nodig. De bege leiders zijn verantwoordelijk voor de gezondheid en het gedrag van de deelnemers. Van de Museum Plus Bus gaat er een gastvrouw of gastheer mee die informatie geeft en ervoor zorgt dat de dag soepel verloopt. len: zie colofon, nmingsplannen: Elke vrijdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur klinkt er muziek op de dertiende verdieping van Service centrum Het Laar aan de zuid kant van Tilburg. Dan oefenen de dames en heren van zangkoor Het Laar hun repertoire. "We zingen aardig wat kerkelij ke muziek, maar ook veel oude schoolliedjes van vroeger", vertelt sopraan Tosca van der Weegen (86). "Zelf zing ik ook graag klas siek, bijvoorbeeld het Ave Maria. Maar dat soort muziek zingen we hier eigenlijk nooit." Tosca zit al 6V2 jaar bij zangkoor Het Laar. "Ik vind het heel ont spannend. Het zingen zit bij mij in de familie, mijn vader zong vroe ger en ook thuis zongen we veel. Ik zou het koor voor geen goud willen missen!" Ook voor Adrie de Vaan (59), die de Een repetitie van ouderenkoor Het Laan ook voor bewoners van het zorgcentrum is dit een gezellig uitje. Hier tijdens een Sinterklaasviering. tenor zingt, is het koor elke week een welkome ontspanning. "Ik zit er nu een paar jaar bij. Voordat ik in het zorgcentrum kwam wonen, “Bijvoorbeeld met Driekonin- zong ik bij een ander koor. Het is gen”, zegt Tosca. “Dan zingen we mooi dat die activiteit hier ook aan- samen met andere koren in het wezig is. Het is een heel gezellige restaurant van ons zorgcentrum, club", vindt hij. Ondanks het feit Uitvoeringen buitenshuis zijn een dat hij relatief jong is - het jongste probleem vanwege het vervoer.” koordlid zelfs - vindt hij het leuk om schoolliedjes van heel lang geleden Afleiding te zingen. "Bij de meeste koorleden Zangkoor Het Laar is geen groot zijn deze liedjes favoriet, omdat koor. "We hebben nu twintig ze iedereen doen denken aan zijn leden, vroeger waren er dat iets of haar jeugd", weet Tosca. Het meer", vertelt Adrie. "Tja, veel repertoire wordt bepaald door twee mensen vallen af in verband met leden van het koor, in overleg met hun leeftijd", voegt Tosca toe. de dirigent en de organiste. "Maar de meesten blijven wel zin gen zolang ze kunnen!" Heilige mis Ook licht dementerenden kun- De repetitie op vrijdagmiddag is nen lid worden van het koor, een voorbereiding op de heilige mis in het zorgcentrum die het koor eens in de maand opluistert. Vaak is deze mis op maandag ochtend, omdat de priester op zondagen elders de dienst leidt. Alle leden zijn tijdens zo’n optre den gekleed in zwart-wit kleding. Net als tijdens de repetities is er begeleiding op orgel. Voor het koor staat een vaste dirigent. Naast de reguliere mis treedt zangkoor Het Laar nog op tij dens bijzondere gelegenheden. met een rollator, rolstoel of scoot- mobiel meedoen. Het koor bestaat niet alleen uit ouderen die in zorgcentrum Het Laar wonen. Er zijn ook enkele leden die in de wijken eromheen wonen. "Iedereen is hiervan harte welkom", stellen Tosca en Adrie. De Museum Plus Bus is een nieuw initiatief dat speciaal bedoeld is voor senioren die zelf de tocht naar het museum niet meer kun nen ondernemen. Als ze zich in een groep opgeven, bijvoorbeeld als leden van een afdeling van een ouderenorganisatie, verzorgt de Museum Plus Bus gratis dagarrangementen naar een of twee van de zeven deelnemende musea. Dat zijn het Rijksmuseum, de Hermitage Amsterdam, het Van Gogh Museum, het Cobra Museum voor Moder ne Kunst, het Joods Historisch Museum, het Kröller-Müller Museum en het Mauritshuis.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2008 | | pagina 13