8© W I 'Ik ben een hond' romantische uto 4 Js COLOFON Kunstenaar Wijnand van Lieshout is gefascineerd door de tand des tijds DETILBURGSE KOERIER DONDERDAG 20 DECEMBER 2007 - PAGINA 15 )ECEMBER 2007 - PAGINA 14 rae lor senioren AWBZ- Wijnand van Lieshout: "Het is hier de omgekeerde wereld: iedereen houdt van opruimen en ik niet!" FOTO: PETER LIGTENBERG Door de tijd gestoffeerd Petra Jansen XN MENSEN EPERKING eare en de Plaatse, begeleiding voor wijs tot praktische eleiding op afspraak, en kunnen een j. Het Ambulant lis voor de onder- n Stoornissen (ASS). len op e in I en 109 afseweg/ Deurne louders Probeer het! afbeeldingen van Dosterhout en een js uitgegeven ter Tilburgse Kunst- in uw r en? Kijkt telefonis jezoeken als wel praktische oplossing ip de voorgrond staat. er don- Idag met te halen ■echt heeft op i lienst zijn. Wij lijkheden. Heeft u nog aanvraag voor u. Wilt u Dan verzorgen wij de HET WOORD IS AAN... "Het Einzelganger taal? Hij beseft dat de jonge naars van nu er ook hï tische hond. Ik hou van oude, ambachtelijke dingen." Zo heeft hij bijvoorbeeld een hekel aan plastic, dat tegenwoordig overal voor wordt gebruikt. "Bakeliet, dat was pas stevig spul, dat had uit straling", zegt hij, terwijl hij wijst op een oude radio van dat mate riaal. ^-^eratietafel gasmas- sn. “Ik lingen", zegt graferen van «ven zodat u zo lang i is kunt blijven wonen; i lersteuning verleent s u dat wilt. slschap, hulp bij >ndersteuning, zo vaak ritus Assistent is est op betrouwbaarheid. start gegaan met nioren en zet hiervoor stverlening zorgt lelijk zelfstandig thuis is een snel groeiende Naar aanleiding van het artikel over Loket Z in de vorige Seniorenwijzer moet het vol gende mij van het hart. Deze zomer moest ik door een gebroken heup onverwachts een beroep doen op professionele zorg. Ik belde Loket Z en al gauw kwam er een alleraardig ste mevrouw op bezoek die me vroeg welke zorg ik nodig had; vervolgens hielp ze me bij het invullen en versturen van de diverse aan vraagformulieren. Ik dacht dat daarmee de hele organisatie rond mijn zorg wel geregeld was en dat ik dus gauw hulp in het huishou- Omgekeerde wereld Maar er zit wel degelijk een idee achter die grote collectie spullen. "Het is hier precies de omgekeer de wereld", vindt Van Lieshout. 'Iedereen houdt tegenwoordig van opruimen en ik niet." Hij wijst naar een oud model steelstof- zuiger, merk Hoover. "Kijk, deze stofzuiger gebruikte mijn moeder vroeger. Hij staat nu al jaren op dezelfde plek in mijn flat." En dat is te zien, er liggen centimeters stof op. Maar dat is nou juist zijn* bedoeling. "Dat stof fasci neert me, het laat zien wat de tijd met iets doet. En het is toch een grappige gedachte dat normaliter het stof in een stofzuiger zit en nu aan de buitenkant." Die stofzuiger roept bij hem ook nostalgie op, herinneringen aan de tijd dat hij nog jong was. Ook andere spul len in zijn flat zijn met die reden zorgvuldig bewaard. "Neem nou die oude wijnflessen daar op de kast. Die vorm, die etiketten, die vind je tegenwoordig niet meer. Wat dat betreft ben ik een roman- Bijeenkomst'De Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omstre ken. De ene maand is De Salon op donderdag van 20.00 uur tot 23.00 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81), de andere maand op zondagmiddag bij één van de Salongangers thuis. De volgende bijeenkomst is vanavond in buurthuis In de Boomtak. Deeltaxi wordt Regiotaxi Midden-Brabant Vanaf 1 januari 2008 verandert de naam Deeltaxi Midden-Bra bant in Regiotaxi Midden-Brabant. De wijze van het vervoer blijft vrijwel hetzelfde. De deelnemende gemeenten en de provincie hebben extra geld geïnvesteerd om de kwaliteit van het vervoer te verbeteren. Half december hebben de vaste klanten een nieuwe pas ontvan gen. Hierbij zat ook een nieuwsbrief met de spelregels en tarie ven. Alleen de tarieven vanaf de zesde OV-zone zijn verhoogd. Het tarief tot en met de vijfde zone is 0,46 voor WMO-reizigers en 1,55 per OV-strip voor reizigers die de regiotaxi als openbaar vervoer gebruiken. Verder komt er een nieuw reserveringsnum- mer: 0900 - 0595. Vanaf 1 januari moeten reizigers bij reservering hun nieuwe pasnummer opgeven. De naam Regiotaxi Midden-Brabant sluit aan bij de lande lijke 'formule', waarbij collectieve vervoersystemen in de regio's steeds meer op elkaar gaan lijken. Dat is voor reizigers beter herkenbaar en gemakkelijker. Rotting, verval, de tand des tijds die knaagt aan alles en iedereen. Woorden die bij velen negatieve gedachten oproepen. Maar niet bij de Tilburgse kunstenaar Wijnand van Lieshout (67). Hij is juist gefas cineerd door wat de tijd teweeg kan brengen en verwerkt dit in zijn kunst. Dat lijdt tot voorstellingen en installaties die vreemd, soms zelf morbide aandoen, maar waarin de kijker van alles kan herkennen. De attributen die hij gebruikt, komen van overal en nergens: een mutsje, zomaar op straat gevonden. Een vissenkop, meegenomen uit een restaurant. Of een inmiddels maanden oud gebakje van de bekende banketbakkerij Van Vlerken. Naast een bijzonder kunstenaar is Van Lieshout ook een onverbeterlijk verzamelaar. "Ik hou van oude, ambachtelijke dingen." regio. Bent u ijkt u dan op de lisch informatie? gangen s Elisabeth Ziekenhuis Lieshout: "Het was een rijke, deca- het soms wel afzien. Ik merk nu versiteit van Tilburg is zijn kunst te -i *-*=- 1 1 - ->3 gemeenten Til- bn, Amsterdam en jben werk van Van jliere dienstverlening, len te worden in een zhtlijst, of wilt u zo lang lurende de periode dat nerking voor een eval 5 uur per week. den en de nodige verzorging zou krijgen. Maar dat viel tegen. Nadat ik uit het revali datiecentrum thuiskwam, moest ik niet een, twee of drie, maar zelfs vier weken wachten op de zorg en hulp die ik dringend nodig gerr had. Ik woon alleen en kon letterlijk niet uit zijn, de voeten: ik kon nauwelijks lopen, niet buk ken, knielen of mezelf aankleden, laat staan fietsen. Intussen kreeg ik nieuwe papieren om in te vullen; ik moest opbellen naar allerlei organisaties, kreeg vervolgens tele foontjes en opnieuw papieren die ik ook nog I De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eindredacteur), Lieke Luijb- regts, Loes Mertens-Vermeer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij zer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Cursus toetsinstrumenten met klavarmethode Voor de zesde keer organiseert de afdeling Muziekschool van Factorium Tilburg voor senioren een cursus toetsinstrumenten met gebruik van de klavarnotatie. De klavarnotatie (Klavarskribo) maakt het lezen van bladmuziek, in het bijzonder voor ouderen, zeer toegankelijk. In tien wekelijkse lessen van een uur raakt de cursist aardig thuis op keyboard, piano of elektronisch orgel en leert hij/zij een aantal melodieën spelen. De totale kosten zijn 89 euro, inclusief lesmateriaal. Op vrijdag 21 december is er van 19.00 tot 20.00 uur een intro ductie bij Factorium, Kapelaan Poellplein 3 (naast het Textielmu seum aan de Goirkestraat). Daar kunnen belangstellenden zich voor de cursus inschrijven. De lessen zelf zijn vanaf 11 januari, ook op de vrijdagavond. Meer informatie: www.factorium.nl: cursusaanbod/muziekschool/korte cursussen en workshops/klavar. Stadsgidserij wandelt voor Peerke Stichting Stadsgidserij Tilburg organiseert zondag 30 december een 8 km lange wandeling door de binnenstad. De deelname kosten van 5 euro p.p. gaan geheel naar de Stichting Peerke Donders Paviljoen Tilburg. De stichting wil in het kruiswegpark bij Tilburg-Noord een museum wil bouwen dat gewijd is deze bekende Tilburger; het museum brengt ook andere exposities en kan tevens als conferentieruimte gebruikt worden. De bedoeling is dat het op 27 oktober 2009 open gaat, op de tweehonderdste geboortedag van Peerke. De wandeling op 30 december begint om 12 uur en duurt tot circa 15 uur. Tussendoor is er ook tijd voor een kopje koffie/thee in partyboot De Albatros. Er js een cd met foto's en informatie over de wandeling te koop. Ook van de koffie en de cd's gaat de opbrengst naar de stichting. Aanmelden kan via e-mail info@stadsgidserij.nl of tel. (013) 4686670 (liefst 's avonds). Wie zich opgeeft, verneemt zo ook het vertrekpunt. j Wie voor het eerst een bezoekje i brengt aan het appartement van Van Lieshout, weet niet waar hij kijken moet. Dit kan alleen het domein zijn van een verwoed ver zamelaar. Spullen tot zover het oog reikt. Een smal paadje in de gang leidt naar de andere kamers, die ook vol staan. "Ik woon en werk hier nu 23 jaar", vertelt Van Lieshout. "In die periode is de flat langzaam volgeraakt. Zin om te verhuizen heb ik niet. Teveel gedoe. En dan die huren, veel te .hoog." Waar komt die verzamelwoede vandaan? "Mijn vader was ook een groot verzamelaar. Een deel van zijn spullen heb ik ook nog in bezit. Mijn eerste eigen verzame ling begon op de lagere school: kauwgumplaatjes. De kauwgum interesseerde me niet, die gaf ik weg. De plaatjes hield ik. Later ging ik Belgische chocoladerepen verzamelen. Prachtig, die wik kels. En toen kwamen de 'brom- fietsmoterkes', oude en kapotte brommers die ik probeerde weer op te knappen." In deze rubriek kunnen 55-plussers hun mening geven in onge veer tweehonderd woorden. Adres: redactie Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwijzer© twern.nl. onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt steek worst van vijf maanden oud, nert- Af zien sen, dierenbotjes en -schedels, Wijnand van Lieshout begon in krabscharen, kurken en schelpen. 1957 een studie aan de Acade- ook heel "Maar die dieren, die prepareer ik mie in Tilburg, maar die maak- kig. Een digitale camera komt wel eerst voor ik ze ga gebruiken", te hij niet af. 'Een vriend vroeg r»s«+ s„ «il. wi moet er niet me mee te gaan naar Parijs en i ik meteen ja. Daar kunste- bioc lard aan g respect is voor moeten trekken om hun werk te winc fat in Nederland slijten. "Ze kunnen niet om de te pr en de commercie heen; de iren elkaar concurrentie is enorm tegenwoor- i.id je hier dig." vind het ook vre- Zelf heeft hij een broertje dood van de Rijksuniversiteit Leiden. Het aan zaken als commercie en mas- is in te zien in de hoofdbibliotheek w door het samedia. Een televisie heeft hij aan het Koningsplein in Tilburg. ling achter glas. Engels. Het enige voordeel van het niet, voor een pc heeft hij geen ïbruikt hij weer Engels is dat het handig is voor de ruimte. "Maar ik heb ook niks met ■ten. Een bloed- toeristen die hier komen." internet, de anonimiteit spreekt KunsT met een T Tilburgse KunsTenaars; naast Wijnand van Lieshout zijn er nog vele anderen. In de bibliotheek vindt u een permanente expositie van deze kleurrijke, inspiratievolle mensen. Niet op grote pane len, maar in mooie boekwerken waarin u kunt bladeren. U leert er tegelijkertijd de kunstenaar achter zijn/haar werk door kennen! Olieverf gebruikte hij als belangrijkste techniek voor landschap pen, stillevens en vooral portretten. Lichtschilder Theo van Delft Jansz woonde van 1919-1950 in Tilburg, en vertrok toen naar Curagao. Een boek met cd-rom waarop o.a. litho's en verhalen van zijn modellen. Frans Duister publiceerde Theo Swagemakers 1898-1994: schil der tussen proza en poëzie. Oudste zoon van een Tilburgse textielfabrikant, voorbestemd om de fabriek over te nemen. Schilder van de 'generatie 1900'. In Haarlem staat het Theo Swagemakers Museum, met circa tweehonderd werken... een bezoekje waard! De bekendste Tilburgse kunstenaars van dit moment zijn ver zameld onder de noemer De Tilburgse School, een uitgave van Geurt Imanse. De titel is een gemeenschappelijke naam voor het werk van Mare Mulders, Ronald Zuurmond, Reinoud van Vught, Paul van Dongen en Guido Geelen. Frans van der Ven bracht het boek Luc van Hoek uit. Deze tekenaar, dichter, grafisch kunstenaar en glazenier is in 1910 in Tilburg geboren. Het boekwerk heeft prachtige a gebrandschilderde ramen in o.a. de basiliek in Oc kapel in Oirschot. De tentoonstellingscatalogus Oirschot 1986/87, een brede keuze uit de prentkunst van Ad Willemen, heeft als titel 100 gedrukte werken van Ad Willemen. Een bekende naam in Tilburg: Charlotte Molenkamp. Ze is geboren in 1955 in Tilburg, groeide op Koningshoeven op, temidden van een op beeldende kunst gericht milieu, ze is ook nauw verbonden met de natuur, de stilte en het wisselen van de seizoenen. Ze laat in dit boek voornanielijk gouaches en olieverf- schilderijen zien. 1 Tenslotte de Tilburgse Kunstkring-, een catalogus gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de 1 kring in 1997. Een mooi staaltje amateurkunst! Bibliotheek Heyhoef heeft een permanente wisselende expositie van Open Ateliers Reeshof. Kunstenaars uit de wijk Reeshof laten hier hun werk zien. Loop eens binnen! Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt op zaterdag 22 december het mannenkoor The Harmony Singers om 15.00 uur een Kerstconcert; entree €2,50. Op woensdag 26 december (tweede kerstdag) brengt Marie- Christien tijdens‘de kerstmatinee vanaf 14.00 uur 'Allerliefste decemberliedjes'. Een sneetje kerstbrood, glühwein of warme chocolademelk geven extra sfeer; entree €2,50. Ad van de Riet sluit met zijn keyboard en saxofoon het oudjaar feestelijk af op maandag 31 december van 15.00 tot 16.30 uur; entree €2,50. Kaartjes zijn al een week voor deze activiteiten te koop bij de receptie van de Reyshoeve. In zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) is e derdag 27 december vahaf 14.15 uur een muzikale midde het kwartet August de Laat. Entreekaarten zijn gratis op K bij de receptie van De Kievitshorst. Woensdag 2 janauri is er in het Ouderentrefpunt van wijk centrum t Sant (Beneluxlaan 74) een nieuwjaarsbijeenkomst. Bezoekers kunnen er bij een kopje koffie of the met een versna pering gezellig bijkletsen. Aanvang 10 uur. Etalagepoppen Van Lieshout maakt onder andere installaties, waar hij dan groot formaat kleurenfoto's van maakt. Toch wil hij geen foto graaf genoemd worden. "Dat dekt de lading niet. Ik ben een beel dend kunstenaar." Zijn installaties bestaan uit de meest vreemde objecten, zoals een oper uit een oud ziekenhuis, c kers en etalagepopper graag de draak met dir hij daarover. Het fotograferen van krabscharen, kurken en schelpen, zijn installaties komt ook heel "Maar die dieren, die prepareer ik nauw. Een digitale camera komt wel eerst voor ik ze ga gebruiken", te hij niet er bij hem niet in. "Ik fotografeer zo verzekert hij. "Ik moet er niet me mee te alles nog analoog, met fotofilm- aan denken dat iemand een werk natuurlijk zei van me koopt en later klaagt dat bleven we twee maanden om te er nog vlees in zit." il. Van Lieshout heeft zich in het ver leden laten inspireren door veel verschillende dingen. D° jaren gebruikt hij in zijn schelpen. Ze hebben iets erotisch, vindt hij. Ook r belangstelling aan waar een sint-jakobsschelp in verwerkt zit. "Kijk, die verwijst natuurlijk naar de pelgrimages naar Santiago de Compostela.11 moest invullen, en ontving weer brieven van de gemeente. Uiteindelijk hoorde ik dan toch de blijde boodschap: "Ik ben Annemieke en ik kom u helpen." Mijn boodschap aan de gemeente Tilburg: goed dat er één loket is, maar streef ernaar dat iedereen die om zorg, vervoer of iets anders vraagt, in de toekomst vanuit Loket Z één vaste contactpersoon krijgt. Die moet de aanvragen in de gaten houden en zono dig indicatiestellers, zorgverleners en andere organisaties achter de vodden zitten! En, gemeente, mocht dat niet snel te realiseren zijn, doe dan in elk geval snel iets aan de beeldvorming van Loket Z: nu denken veel mensen dat er één loket is voor alle zorgvra gen, en komen ze vervolgens van een koude kermis thuis. Het artikel in de Seniorenwijzer was in elk geval verhelderend. Een ex-zorgvrager het een verarming. Neem nou de Een land als Frankrijk roept even- foto's in De Tilburgse Koerier en eens gevoelens bij hem op. andere kranten. Allemaal digitaal Frans is toch een prachtige hij genomen en dus veel onscherper En Frankrijk en België zijn landen il- dan vroeger." Ook daar komt zijn waar tenminste nog respect :s liefde voor het ambachtelijke weer de ander, ik vind dat .J om de hoek kijken. ver te zoeken. In België spreken veel kinderen en jongere Bloedworst nog aan met u, dat vine Tegenwoordig maakt Van Lieshout nergens meer. Ik ook weer 'kabinetjes', zoals hij ze selijk dat we het Nederlands zo zelf noemt. Het zijn kijkkastjes makkelijk laten verdringen cl~'r k°* met een voorstelling achter glas. Engels. Het enige voordee' Ook hiervoor geb bijzondere attribute dig is vi ien." me niet aan. En de tv vind ik ook weer een voorbeeld van verar ming, het is allemaal zo oppervlak- :g. Dan zeggen mensen wel eens tegen me: Wijnand, je loopt achter. Maar ik heb behoefte aan rust, geen rinkelende mobieltjes om me heen. Daarom werk ik ook vaak 's schilderen. Toen ik terugkwam op nachts, ik ben een echte nacht- school werd ik buitengeschopt. raaf. Ik blijf toch een einzelganger Onterecht, vond ik, want ik was wat dat betreft." De laatste in Parijs toch ook met kunst bezig i werk veel geweest?" Later studeerde Van Exposities jueii iets erotisch, Lieshout nog aan de Jan van Wijnand van Lieshout heeft in het religie heeft zijn Eijck academie in Maastricht en verleden vele exposities gehad in ling. Hij wijst een kastje de academie in Antwerpen. Hij het hele land. Bijvoorbeeld bij de begon zijn carrière als vrij schilder. Holland Amerika Lijn in Rotterdam Rondkomen van zijn werk ging (1990), het Rijksmuseum Twenthe door de jaren heen met vallen en in Enschede (1990) en theater De opstaan. "Mijn fotowerk heeft het Vorst in Tilburg (1995). Zijn werk altijd goed gedaan in galerieën was en is verder te zien bij galerie Respect en kunstuitlenen. Maar in 1987 tCathareze (Nieuwlandstraat 31). Ook de achttiende eeuw fasci- werden de subsidies voor kunst- Ook in de gangen van het St. neert hem sinds enkele jaren. Van uitlenen afgeschaft en daarna was Elisabeth Ziekenhuis en de Uni- dentetijd, de pruikentijd, prachtig, wel dat naarmate je ouder wordt, bewonderen. De pjes. Tegenwoordig gebruikt ieder- Misschien heb ik daarom ook wel je als kunstenaar harder moet roe- burg, Eindhoven, een een digitale camera, ik vind een staartje in mijn haar.pen dat je er bent." Emmeloord hebbe 'n. Neem nou de Een land als Frankrijk roept even- Lieshout in hun collecties, evenals iurgse Koerier en eens gevoelens bij hem op. "Het Einzelganger vele particulieren. In 1999 is de Allemaal digitaal Frans is toch een prachtige taal? Hij beseft dat de jonge kunste- biografie van Wijnand van Lies- herper En Frankrijk en België zijn landen naars van nu er ook hard aan hout met bijbehorende beschou- nt zijn waar tenminste nog respect is voor moeten trekken om hun werk te wing en een uitvoerig documen tatiegedeelte toegevoegd aan De geschiedenis van de Nederlandse fotografie. Dit is een lexicon onder redactie van het Prentenkabinet

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 6