o a I a D V V P gemeente Tilburg Adje zit eerste rang bij de raad Meer weten of contact zoeken I i Beslist de moeite waard De Tilburgse Gerrieeriteraad. DONDERDAG 20 DECEMBER 2007 - PAGINA 12 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURG: Haadswer! d v; Stadhuis wordt niet doorgelicht Studenten vinden raadsdebat interessant Aan de bel trekken loont pot De gemeenteraad van Tilburg wenst u fijne kerstdagen en een gelukkig en gezond 2008 Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 20 december 2007 Nieuw voorbereidings- besluit Piushaven Samenwerking gemeente en hoger onderwijs opnieuw beklonken Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg Arijan van Bavel met naast hem de mede initiatiefnemers Linda van de Hout en Joris Bengevoord Uitgave: Realisatie: Fotografie: er r Adje We laten twee voorstan- kort aan het woord. t om een enorm in dit geval voor -amma met en over de raad. Dat is elke dondert ivédèrlO. Het programma wordt elk half uur her bezoek van de -PÜ n in turt in. Een .ing bet inisaties »nd. Een Dat ben in dit 12 8 jaar i Ik hc vind te mogen doen." Regel- Avans week maandag opnieuw Daarin staat onder meer /en en instellingen uit het buiten- lart zetten. Er moeten ook beter Wat de politieke partijen ervan vonden De raad was niet eensgezind in zijn oordeel over de voorstellen van het college. V ders en twee tegenstanders kt de raadsgriffie van de lburg.nl. j.nl/raad. agenda’s van alle vei komen, j bedrag. N over hebt ;rijk en prijzenswaardig. jwilligers die activiteiten jeugd en voor de ouderen. p 26 november was de raad op i in de Kruidenbuurt. De leden commissies Fysiek en Maatschappij kwamen er een kijkje nemen en gingen in gesprek met bewoners. De Kruidenbuurt kent nogal wat sociale problemen en krijgt daarom extra aandacht van de gemeente. Ook de bewoners doen actief mee. Terugkijken op een geslaagd bezoek aan de Kruidenbuurt besluit’ i zonder er “In Bergen op Zoom waar ik woon, heb ik ook al een paar keer een raadsvergadering bezocht.” Maar student Farouk El Mouhajir vond de Tilburgse raad toch een ander verhaal. “Je zit hier in een grote stad, dus gebeurt alles op een grotere schaal. Ook de raad. Die is een stuk groter dan bij ons. Maar wat me vooral verraste, was het grote aantal mensen rond de raad. Al die medewerkers en adviseurs. Ik vond het vooral een beschaafd debat. En de discussie over het theater van Adje, was best grappig.” tivoflgS- ige week reidings- Dat maakt sok mede- zijn we spekkoper. Het gaat Maar dat mag je er als stad it Dben.” Op de agenda stond het voorstel van het college om de voormalige bioscoop aan de Heuvelring aan te kopen voor ruim 2,5 miljoen euro. Het karakteristieke pand zou vervolgens verbouwd moeten worden tot een variététheater. Adje zou met theatergezelschap De Zingende Decoupeerzaag daarvan de hoofdhuurder worden. De nieuwe theaterzaal moet daarnaast een podium worden voor amateurkunst, studenten van de ’elmatig inwoners en groe- d uit om te gast te zijn-bij !“g. Wie meer wil weten of ic gastenlijst wil reserveren, >13) 542 80.93 of i buurtbemiddeling en buut komt de gezamenlijke aan ;oede. Die blijft keihard nodig id en andere sociale :e gaan. Want de Kruidenbuurt me buurt waarvan de mensen rnnen genieten.” Nell Schoenmakers (VSP) roemt vooral de actieve opstelling van de bewoners. “Dat die op deze manier voor hun buurt opkomen, vind ik heel belangr Er zijn ook veel vrijt organiseren voor de je zijn allemaal positieve ontwikkelingen. Ik blij dat we dat als raadsleden nu met eigen ogen en oren hebben kunnen zien en horen. Gesprekken met bewoners geven een betere kijk op de zaak dan al die stapels papier waar je het normaal als raadslid mee doet.” Ook Paulus Oerlemans (GL) is enthousiast over de samenwerking in de Kruidenbuurt. “Je ziet dat naast buurtbewoners ook orgar de handen ineen slaan. Dat is uitsteker van de resultaten van de wijkaanpak is dat ook jongere en allochtone bewoners betrokken zijn bij buurtbemiddeling en buurtpreventie. En dat komt de gezamenlijke aandacht voor de buurt ten gocuc. uric u om armoede, werkloosheic problemen te lijf te i is een mooie, groer vooral moeten kur orige week maandag had de raad speciale gasten over de vloer. Zo’n 45 studenten van de Fontys lerarenopleiding bevolkten de publieke tribune van de raad. Allemaal leraren maat schappijleer in de dop met in hun eerste jaar een flink portie politi cologie in hun vakkenpakket. Dan maak je kennis met de Tweede Kamer, met de Provincie maar natuurlijk ook met de raad van een gemeente. De Tilburgse raad t geval. En die kennismaking prima bevallen. De raad nodigt rege peringen in de stad een raadsvergadering, al een plaatsje op de gastenlijst belt of mailt de raadsgriffie: (01 info@raadsgriffie.tilburg.nl ie meer wil weten over het doen en laten van de raad, heeft verschillende mogelijkhe- j den om aan informatie te komen. Zo is er een speciale brochure over de raad. Die is onder meer verkrijgbaar bij de stadswinkels en bibliotheekvestigingen. Gratis bestellen kan ook bij de raadsgriffie van de gemeente Tilburg, tel. 542 82 84, e-mailadres info. raadsgriffie@tilburg.nl. Daar is ook actuele informatie over de raad verkrijgbaar. Verder is er www.tilburg.nl/raad. Een informatieve site over de raad met allerlei wetenswaardigheden. Hierop zijn de agenda's van alle vergaderingen met bijbehorende stukken te vinden en kunt u live de commissie- en raadsvergaderingen volgen. De website bevat ook informatie van alle raadsleden. Dus contact zoeken met raadsleden is daardoor eenvoudig. Berichten in de plaatselijke pers volgen kan natuurlijk ook. Tenslotte is er ‘Afzender gemeente Tilburg’. Het TV programma met en over de raad. Dat is elke donderdagavond vanaf 18.00 uur te zien is bij TévédèrlO. Het programma wordt elk half uur herhaald tot vrijdagavond 18.00 uur. Reacties van raadsleden Ook van de raadsleden zijn positieve reacties op te tekenen. Arjan Roos (LST) verwoordde het als volgt: “Een heel nuttig bezoek. De Paul Huijgen (SP): ‘Een dom I. “Zo'n groot bedrag investeren zonder enige garantie, is een dom besluit. Met de aankoop van het theater is niks mis. Dat is strategisch gezien prima. Maar vervolgens zoveel subsidie steken in een initiatief waaraan geen enkel plan ten grondslag ligt, gaat ons veel te ver. Daarmee en ook met de verhuur hadden we moeten wachten tot dat plan er wel is. Er kan dan wel bijval zijn van theatermakers en omroepen, maar dat is boterzacht. 'We hebben dan in elk geval een mooi theatergebouw', roepen sommigen dan luchtig. Maar je hebt wel bezoekers nodig. Kijk wat er met de Concertzaal gebeurt." We spraken na afloop van het raadsbezoek met twee bewoners. Romans Faneyt was posi tief. “Ik ben van het project buurtpreventie en heb het dus vooral daarover gehad-. Je merkt dat zo’n project een warme belangstel ling van de raad heeft. Dat we op die manier als bewoners de leefbaarheid willen vergro ten, valt bij de raadsleden in goede aarde. De resultaten zijn er dan ook naar. Het is hier een stuk rustiger geworden. We hebben ook samen met de raadsleden een presentatie gehad over het nieuwe buurtcentrum. Dat komt er goed uit te zien. Al bij al vond ik het een nuttige ontmoeting. De raad kan zich nu een betere voorstelling maken van onze buurt en hoe het er aan toe gaat. Over de veiligheidsproblemen met de achterpoortjes heb ik het niet meer gehad. Dat hebben we doorgespeeld aan de woningcorporaties. Die gaan bij de gemeente een verzoek indienen om uit de pot Verrijk je Wijk geld beschikbaar te stellen.” e raad heeft geen behoefte om ‘het stadhuis te laten doorlichten’. Dat was de kern van een initiatiefvoorstel van de SP afgelopen zomer. Die wilde laten onderzoeken hoe het zit met de verhou dingen tussen het bestuur en h.et ambtelijk apparaat. En wat daarvan mogelijk de gevol gen zijn voor de uitvoering van het beleid. Een meerderheid van de raad vindt dat er al genoeg bedrijfsdoorlichtingen bij de gemeen te zijn. Daarover wordt de raad voortaan beter geïnformeerd. Marcel van den Hoven (AB): ‘In alle opzichten een goede zet’ “Tegenstanders doen net of de gemeente eventjes 5 miljoen voor Adje uittrekt. Maar zo is het niet. We kopen een beeldbepalend gebouw in het uitgaans gebied en aan de rand van een cultuurkwartier. Met de programmering van Adje is de kans groot dat we die investering terugverdienen. De samenwerking met het onderwijs in de stad spreekt ons erg aan. Een Tilburgse ondernemer krijgt nu een duw in de rug maar moet straks gewoon op eigen benen staan. En al die belangstelling uit het land is goed voor de stad. In alle opzichten dus een goede zet.” e gemeente en de instellingen voor hoger onderwijs werken al heel wat jaren samen, matig zit de gemeente dan met de Universiteit van Tilburg, Fontys Hogescholen en Hogescholen rond de tafel. De raad heeft die samenwerking vorige beklonken door de zogeheten Derde Nota Hoger Onderwijs vast te stellen, dat Tilburg aantrekkelijker moet worden voor studenten, bedrijvei land. De stad moet zich met het hoger onderwijs beter op de kas mogelijkheden komen om te kunnen netwerken. Auke Blauwbroek (PvdA): ‘Een niet te missen kans’ “Soms gaan zaken heel snel. Dan doet zich een kans voor die je niet mag missen. Dat was het geval bij het Midi Theater en Adje. Door het Midi Theater te behouden en op deze manier te bestemmen, doen we een belangrijke investering in het Veemarktkwartier. Dat had vroeg of laat toch gemoeten. Met Adje in het Midi Theater hebben we bovendien een middenzaal met een laagdrempelig programma. Dat hadden we nog niet in Tilburg. Als dan ook nog de omroepen ‘Het ging er losjes aan toe' Ook voor docente Jefta Bego was het de eerste kennismaking met de Tilburgse raad. “Vooral dat het er nogal losjes aan toeging, was voor onze studenten een eyeopener. Politicologie is tijdens het eerste jaar van deze leraren opleiding een van de basisvakken. We doen daarin veel aan staatsinrichting en werken ook met gastdocenten. Het Tilburgse raadslid Marjolein Buijssen is er daar één van. Die heeft nog bij ons gestudeerd. Ik heb gemerkt dat mijn studenten de raadsvergadering met belang stelling hebben gevolgd. En datje dan ook nog Adje op de publieke tribune ziet, maakt het alleen nog maar leuker.” Kruidenbuurt is door het falende sprei- dings- en integratiebeleid opgezadeld met een groot aantal problemen. De allochtone bewoners leiden een teruggetrokken bestaan. De autochtone bewoners zijn in de minder heid. Ze zijn bovenden voor het merendeel op leeftijd. Dat alles komt het sociale leven niet ten goede. Bij een opleving van de buurt hoort ook een economische impuls voor het Paletplein. Een goedkope supermarkt zou een versterking betekenen. Daar profiteren ook de bewoners van.” Marc Verstraeten (WD): ‘Een onaanvaardbare gok’ “Wij vonden de financiële onderbouwing van het voorstel volstrekt onvoldoende. Er is geen business plan. Bovendien kun je je ogen niet sluiten voor de tegenvallende bezoekersaantallen in alle zalen die we al hebben. Zou je met zo’n verhaal naar de bank gaan, dan kun je een financiering wel vergeten. Waarom zouden wij als gemeente die financiering dan wel verlenen. Het theaterprogramma van Adje kan dan wel leuk zijn voor de stad, maar op deze manier geld van de belastingbetaler uitgeven, is een onaanvaardbare gok.” Nog eens terugkomen Ook Ben La Valette was enthousiast. Maar hij had ook een minpuntje. “Ik dacht dat we met verschillende raadsleden konden praten. Maar je kreeg er als bewoner één toegewezen. Dat vond ik wel jammer. Verder is het goed gegaan. Ik heb mijn verhaal kwijt gekund. Ook ik heb de buurtpreventie aan gesneden. Dat slaat goed aan, dat merk je aan de reacties. Wat mij betreft mogen de raadsleden nog eens terugkomen. Het gaat nu een stuk beter met onze buurt. Maar we houden natuurlijk de vinger aan de pols. Dus moeten de raadsleden bijvoorbeeld over een - nog maar eens komen kijken en praten, toop dan er ook weer bij te zijn. Want ik d het belangrijk om dit namens de buurt kunstopleidingen in Tilburg, stand up comediens en andere Tilburgse talenten. Voor de verbouwing moet 5 miljoen euro worden uitgetrokken. Een meerderheid van de raad -bestaande uit PvdA, CDA, Groenlinks en AB- ging akkoord met deze voorstellen. Maar daar ging wel een pittige discussie aan vooraf. Het was allemaal heel snel gegaan en het ging over heel veel geld. Het Midi Theater behouden voor de stad wilde iedereen. Maar om nu ai geld in de verbouwing te steken, terwijl nog niet zoveel bekend was over de plannen van ije, dat ging een aantal partijen te ver. Dikke woorden Voor Michael Kraa was het zijn eerste raads vergadering. “Nu zagen we van dichtbij wat we aan theorie over de gemeentepolitiek al hadden geleerd. Best interessant. Ze gebruiken wel veel dikke woorden maar toch zijn de discus sies goed te volgen. Het enige spannende debat, was dat over het Midi Theater. Maar dat duurde dan ook lang. Iedere fractie hield een betoog van wel tien minuten. Ik heb de stem ming dan ook niet meer meegemaakt.” e bewoners van de Generaal Winkelman- straat en Karei Doormanlaan zijn boos om dat de gemeente een bussluis in hun buurt weghaalt. Er is geen overleg geweest. Aanlei ding voor eetï brief op poten naar onder meer alle raadsfracties. “Met al heel snel een reactie”, weet bewoonster Odette Payens te melden. “De TVP heeft over deze kwestie de betreffende projectlei der van de gemeente aangesproken. Daar waren ze geschrokken van onze brief. Het blijkt dat we als bewoners er nog net op tijd bij zijn. Er wordt inmid dels gewerkt aan een alternatieve oplossing." Zo’n procedure loopt er onder meer voor het plan Havenmeester. Ook voor de nieuwe ontsluitings- weg met de brug over de haven is een vrijstel- lingsprocedure in aantocht. Die vrijstellingen zijn alleen mogelijk als de gemeente officieel heeft vastgelegd dat er een nieuw bestemmings plan in de maak is. Dat heet een voorbereiding'- besluit en de raad gaat daarover. Vorig maandag heeft de raad dat voorben besluit genomen. Dat is 1 jaar geldig. D het mogelijk dat de gemeente straks o< werking kan verlenen aan de plannen die in de maak zijn voor Galjoenstraat Noord, Gemeente- werf, Kanaalzicht en Lourdesplein. oor de omgeving van de Piushaven zijn volop plannen in de maak. Het moet een aantrekkelijk gebied worden om te wonen, te werken en te recreëren. Die plannen passen niet in de oude bestemmings plannen die nog van kracht zijn. Dus moeten er zogeheten vrijstellingen komen. tA In 2009 kan Tilburg eerste rang zitten k 2 bij de voorstellingen van Adje. Afgelopen maandag zat Arijan van Bavel zoals hij in het dagelijks leven heet, zelf eerste rang bij de Tilburgse raad. Die nam een aantal belangrijke besluiten over de toekomst van het Midi Theater waar Adje straks te zien zal zijn. Maar dat ging niet zonder slag of stoot. ‘Niet alles draait om mijn persoon' Adje zelf was erg ingenomen met de besluiten van de raad. “We zijn hier als theatergezelschap al jaren mee bezig. Het is dan ook fantastisch dat het door gaat en dat we in 2009 kunnen starten." Adje vindt het overigens jammer dat in de discussie alles aan zijn persoon is opgehangen. “Het Midi Theater wordt niet uitsluitend mijn podium. We ontwikkelen een totaal concept voor kleinkunst, cabaret en variété. En we gaan intensief samenwerken met de opleidingen in Tilburg." De theatermaker vond het overigens best boeiend in de raad. “Doorgaans lijken me die ver gaderingen niet zo spannend. Maar als je er zelf bij betrokken bent, ligt dat toch anders.” Gaat hij straks ook een theaterstuk maken over de Tilburgse raad? “Er zitten genoeg leuke typetjes bij.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 3