niStemö Cholesterol en voeding fioraïCWaikinff Praktijk voor fysiotherapie en osteopathie Armhoefse Akkers Cathy's Sportswear >7 Huisnummer^ DONDERDAG 13 DECEMBER 2007 - PAGINA 18 deze producten Telefoon: 06 51 72 40 98 a a SM® DAENDELSTRAAT 40A 5018 ES TILBURG TELEFOON: 013 5354909 Als u op een natuurlijke en geleidelijke manier gewicht wilt verliezen en niet wilt terugvallen, is deze cursus misschien iets voor u. Cl wordt hierbij geholpen door een diëtist en een beweegdocent. Wilt u weten of deze cursus bij u past? Kom dan naar de gratis informatiebijeenkomst die Thebe Voeding en Dieet organiseert: Maandag 7 januari 2008 20.00-21.30 uur Hoofdkantoor Thebe Lage Witsiebaan 2a Tilburg Maria is al meer dan zo jaar actief als fysio therapeute. Ze is gespecialiseerd in sporters en allerlei klachten aangaande het bewegings apparaat. Zelf is ze al jarenlang fanatiek hard loper en conditietrai neren heeft ruime erva ring met sportblessures zowel bij beginnende als gevorderde sporters. Thebe Extra is de ledenorganisatie van Thebe, de zorgaanbieder van thuiszorg, kraamzorg, jeugdgezondheidzorg, voeding- en dieetadviezen en personen alarmering in Midden-Brabant. Als lid van Thebe Extra kunt u gebruik maken van allerlei diensten en cursus sen die u helpen lekker gezond en zo zelfstandig mogelijk te leven. Meer informatie of aanmelden? Kijk op www.thebe.nl, bel 0900-8806 (€0,10 p/m) of stuur een mail naar info@thebe.nl Ben is een ervaren Osteopaat (bijna 15 jaar). Osteopathie is een manuele geneeswijze waar bij de oorzaak van klachten wordt gezocht in bewegingsverliesvan gewrichten, wervelkolom, schedel en organen. Behandeling is gericht op herstel van de beweeglijkheid van deze struc turen. Zo kan een probleem ter hoogte van de Westermarkt 11 5042 MC Tilburg lever bijvoorbeeld schouderklachten veroor zaken. Darmklachten kunnen de oorzaak zijn van chronische lage rugpijn en een disfunctie tussen schedelbotten kan leiden tot hoofdpijn, buikklachten of bij baby’s tot ontroostbaar huilen. Jaap versterkt sinds het begin van het jaar onze praktijken werkt in de avonduren als fysio therapeut om u zo breed mogelijk van dienst te kunnen zijn en is Osteopaat in opleiding. En tot slot net zo belangrijk: Agnes biedt waar nodig ondersteuning en verzorgt alle afspra ken en de verzekeringstechnische zaken. sport- en vrljetljdskledlng ARMHOEFSE AKKERS PRAKTIJK VOOR FYSIOTHERAPIE EN OSTEOPATHIE ARMHOEFSE AKKERS PRAKTIJK VOOR FYSIOTHERAPIE EN OSTEOPATHIE NOCf gaf dit eniginj Lijn’. F werkin ductiec begelei om de vetgroi Sabine houdt van koken en lekker eten. Toen zij hoorde dat haar choles terol te hoog was en dat ze boter, room, chocolade en volvette kaas voort aan beter kon laten staan, dacht ze dat ze helemaal niet meer zou kunnen genieten van een etentje. Nu ze haar voedingsgewoonten heeft aangepast, valt het haar reuze mee. Met een paar eenvoudige veranderingen eet ze nog steeds erg lekker, maar veel gezonder. voor luidt maal per vaker dan Als we deelnemen aan het verkeer, leren we eerst de regels. Als kind al Willen we oversteken? Dan eerst goed 'links, rechts, links' kijken. Als fietser leren we verkeersregels en hoe we veilig in het donker kunnen rijden. Voordat we op een brom mer of in een auto stappen, moeten we zelfs eerst een rijbewijs halen. Maar we stappen wél zo de piste op, terwijl daar behoorlijke snelheden worden gehaald. Daarom dit jaar op de agenda, vóór je óp wintersportvakantie gaat tijd voor veiligheid op de piste. "EHB EHBC aldus 1 stimuli en zij 1 naar ai Vaak i stehul] groot van at senion enige jaarlijk De el hebbel eel water van ziekte, pijn of ongemak. Apparatuur of medicij nen komen er niet aan te pas, de osteopaat gebruikt alleen zijn handen. De behandeling richt zich op drie systemen: het bot-, gewrichts- en spierstelsel (bewe gingsapparaat), het orgaanstelsel en het zenuwstelsel Veel mensen leven met klachten die niet gemakkelijk te behandelen zijn, bijvoorbeeld chronische rug- of nekpijn, buikpijn, hoofdpijn en uitstralihgspijnen in arm of been. De osteopaat behandelt niet alleen de klacht, maar ook de oorzaak. Zo v’ordt voorkomen dat de klacht terugkomt Geregistreerde osteopaten hebben aan alle Nederlandse examenverplichtingen voldaan en hun behandelnota's worden door een groot deel van de ziektekostenverzekeraars (geheel of gedeeltelijk) vetgoed. Bel voor meer informatie 013-535 49 09. Pisteregels Veel mensen weten het niet, maar er bestaan inter nationale regels over hoe we ons moeten gedragen op de piste. Ze zijn opgesteld door de Fédération Internationale de Ski (FIS). Neem de tijd om ze te bestuderen: 1. Houd rekening met anderen 2. Beheers je snelheid 3. Kies een veilig spoor 4. Haal voorzichtig in 5. Kijk uit bij oversteken en invöegen 6. Houd nauwe passages vrij 7. Klim en loop altijd langs de kant van de piste 8. Houd je aan de verkeersborden 9. Verleen hulp bij ongelukken 10. Legitimatie bij je hebben is verplicht Veel plezier en kom veilig weer thuis!" We wensen het iedereen die op vakantie gaat toe. Maar veiligheid is niet iets wat je overkomt, je kunt er zelf veel aan doen. Zeker tijdens de wintersportvakantie, stelt de Neder landse Ski Vereniging, die pleit voor meer veiligheid op de piste. Veel regels lijken misschien voor de hand liggend, maar zijn het niet voor iedereen. 'Beheers je snel heid' bijvoorbeeld, betekent letterlijk dat je te allen tijde controle over je ski's of snowboard hebt en op elk moment binnen korte tijd stil kunt staan of (gecontroleerd) van richting kunt veranderen. En 'Kies een veilig spoor' houdt in dat je anticipeert op wat er vóór je op de piste gebeurt Beginners kinderen kunnen onverwachte dingen doen, street ze dus op tijd en ga er ruim omheen, iedereen zich aan deze afspraken houdt scheelt dit heel veel ongelukken. Voor meer informatie over de pisteregels en andere tips zie wwwwinter- sportnl onder de kop reis en vrije rijd. De praktijk in de Armhoefse Akkers is er voor hulp bij herstel of revalidatie na een operatie. Ook mensen die vragen of klachten hebben over lichaamshouding of bewegen, kunnen er terecht Zo is er op het gebied van sport bij de praktijk in de Armhoefse Akkers veel kennis in huis. Er is een (sport)fysiotherapeute aanwe zig die helpt bij een blessure. Blessures kunnen acuu,t ontstaan, maar ook door overbelasting. De fysiothe rapeute kijkt samen met de patiënt wat de oorzaak Osteopathie Het woord osteopathie wil in feite niets anders zeg- vpq dan het voelen van allerlei soorten weefsels, zoals t en organen. Met de intentie om gewrichten, spie ren, en andere weefsels met verminderde beweeglijk heid in ons lichaam te kunnen opsporen en te behan delen, daar waar ze aandeel hebben bij het ontstaan Tips om lekker en toch gezond te Voeg water toe aan de jus voor de smaak. U kunt ook een stukje tomaat, gesnipperde uit of kleingesneden groenten of kruiden toevoegen. Maak een luchtige aardappelpuree met magere of halfvolle melk Een dikke snee brood of een dubbele boterham maakt een broodmaaltijd naar verhouding minder vet Rauwe groente (komkommer, tomaat, radijs) en fruit (kiwi, appel, peer) zijn lekker op brood. Groentespreads, of tomaat met piccalilly zijn verrassend broodbeleg Tips voor tussendoor Een plak ontbijtkoek of kruidkoek. Studentenhaver, Japanse mix of pop corn zijn lekkere hartige tussendoor tjes. Dadels mét 30+ kaas. Meer weten? U bent welkom bij het Centrum P&D van de GGD Hart voor Brabant/ GGD West-Brabant, telefoon: 013 - 464 33 11, e-mailadres: centrum- pend@ggdhvb.nl; website: www.ggdhvb.nl Cholesterol is een vetachtige stof die het lichaam nodig heeft als bouwstof voor lichaamscellen en hormonen. Zonder cholesterol kan het lichaam niet goed functioneren. Maar een teveel ervan is schadelijk Van een te hoog cholesterolgehalte merkt u zelf niets, maar het kan op den duur leiden tot het dichtslibben van de slagaders. Een hartinfarct, beroerte of andere vaat ziekte kan het gevolg zijn. Het meeste cholesterol maakt het lichaam zelf in de lever, een klein gedeelte neemt het rechtstreeks óp uit de voeding. Balance Support, bureau voor voe ding en beweging uit Goirle, orga- niseert zondag 16 december een Nordic Walking Eindejaarstocht op Landgoed de Utrecht De start van deze tocht is om 09.30 uur bij her berg In den Bockenreyder, Dun- sedijk 3 in Esbeek. Vanaf de her berg wordt een route van ongeveer 12 km gewandeld. Halverwege zal een pauze ingelast worden voor een kopje koffie of thee en iets lekkers. De kosten voor deelname bedragen 4,00 euro per persoon incl. een kop koffie of thee. Inschrijven is mogelijk via email info@balancesupport.nl) of tel. 0621-461816. Meer informa tie: www.balancesupport.nl. De praktijk voor fysiotherapie en osteopathie Arm- hoefse Akkers is gevestigd aan de Daendelstraat 40a in Tilburg. In de praktijk werken twee fysio therapeuten, waaronder Maria Dooyenburg, en één osteopaat, Ben van Esch. Mensen kunnen er met en zonder verwijzing van h_-_rLï-2_~ het cholesterolgehalte in het bloed. Overgewicht is dus ongunstig voor het cholesterolgehalte. Als het teveel aan vet rondom de buik zit, geeft dat extra risico op hart- en vaatziekten. Wilt u afvallen, ga dan niet experimenteren met vermageringsmiddelen, maar: - wees zuinig met vet, suiker en alco hol - eet drie volledige maaltijden per dag, dat voorkomt dat u te veel tussendoor gaat eten - zorg voor voldoende lichaamsbe weging 30 minuten per dag stevig wandelen, fietsen, zwemmen of tui nieren is gunstig voor uw gewicht en gezondheid. Laat u rigoureus het vet uit de voe ding weg dan kan uw lichaamsge wicht ook te laag worden. Is dit het geval, dan kunt u het gewicht op peil houden door het gebruik van ruime porties brood, fruit, aardappelen, rijst en pasta. peil. Neemt e, dan stijgt Thebe van de klacht is en maakt een behandelplan. Dat is gericht op enerzijds de mogelijkheden van de patiënt en anderzijds op de sport die de patiënt beoefent De fysiotherapeute kijkt naar de motoriek en analyseert de blessure die is ontstaan. Aspecten als coördinatie, huisarts of specialist terecht, snelheid, lenigheid, kracht en uithoudingsvermogen worden in de behandeling betrokken. Alles om zo snel mogelijk weer blessurevrij te zijn. en maak beperkt gebruik van koekjes en snacks. Onverzadigd vet verlaagt het choleste rolgehalte in het bloed. Kies bij voor keur voor producten met onverzadigd vet alle soorten olie (zonnebloem olie, olijfolie, enz.), dieethalvarine en dieetmatgarine, vloeibare margarine, frituurvet met minder dan 20 gram verzadigd vet per 100 gram. Deze producten bevatten niet altijd minder vet Dieetmargarine bevat evenveel vet als roomboter. Gebruik ze daarom met mate. Kies vaker voor vis. Onverzadigd vet komt ook voor in vette vis. Een a twee keer per week vis eten verkleint de kans op hart- en vaatziekten. Zowel in de warme maatlijd als bij de brood maaltijd past vis in een goede voeding. Extra visvet in de vorm van capsules is niet nodig. Noten zoals walnoten, pinda's en paranoten, pindakaas en andere noten- pasta's bevatten onverzadigd vet. Gebruik er echter niet te veel van, want ze bevatten veel vet, ook al is het een goed soort vet Als u last heeft van overgewicht kunt u deze producten beter vermijden. Eet volop groente en fruit Uit onder zoek blijkt steeds duidelijker dat groente en fruit stoffen bevatten die beschermen tegen hart- en vaatziek ten. Iedere dag tenminste 200 gram groente en twee stuks fruit is dan ook zeer aan te bevelen. Beperk cholesterol in de voeding. Lever, eidooier, nier en garnalen bevat ten veel cholesterol. Het advies hier- gebruik niet meer dan drie week een eidooier en niet i eenmaal per veertien dagen lever, nier of garnalen. Houd uw gewicht op f het lichaamsgewicht toe, Verkeerde eetgewoonten Het meeste cholesterol maakt het lichaam zelf. Normaal gesproken maakt het lichaam precies voldoende cholesterol om goed te kunnen func tioneren. Een te hoog cholesterolge halte kan worden veroorzaakt door verkeerde eetgewoonten: - Het eten van vfeel verzadigd vet Hierdoor maakt het lichaam meer cho lesterol aan. - Het eten van veel cholesterolrijke voedingsmiddelen. (De ongunstige invloed van voedingscholesterol is echter minder sterk dan van verzadigd vet). - Een te hoog lichaamsgewicht Hoe kunt u het cholesterolgehalte ver lagen? Gebruik minder verzadigd vet Verzadigd vet in de voeding stimuleert de lever tot de aanmaak van choleste rol Verzadigd vet komt veel voor in roombotër, margarine in een wikkel, volvette kaas, volle melkproducten, vet vlees en vleeswaren, koekjes, cho colade, gebak en snacks. Kies liever voor producten die zo min mogelijk verzadigd vet bevatten: halfvolle melk, 20+ of 30+ kaas, magere vlees Doe geen exra klontje boter groente, leng de jus aan met vee 77

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 18