w 'Loket Z is de voordeur naar allerlei voorzieningen' Fotoboek Tilburg in de jaren '60 'aat. ;t en sen! Openingstijden Loket Z straat Rond eenjarig bestaan ook loketten in. Noord en Reeshof DONDERDAG 6 DECEMBER 2007 - PAGINA 11 Ml ad. iuw door. ot stoep. Petra Jansen in over kels en /eides zo doorzon. Waar Loket Z Openingstijden je coupe. 24 uur per dag www.loketz.nl of e-mail loketz@tilburg.nl. jiterlijk Klantenonderzoek evierd op (0900) 123 13 13 (lokaal tarief). uinstraat. Loket Z Tilburg-West Wijkcentrum ‘t Sant, Beneluxlaan 74 Stadswinkel Loket Z Tilburg-Noord Loket Z Tilburg Oud-Noor^ maandag t/m vrijdag 14 tot 17 uur Wijkcentrum De Poorten, Hasseltstr. 194 Loket Z Tilburg Oud-Zuid maandag t/m vrijdag 13 tot 16 uur ‘t Middelpunt Pastoor. Vroomansstraat 13 Loket Z Tilburg-Zuid Loket Z Berkel-Enschot Wijkgebouw Thebe Thuiszorg Abdijlaan 21 Loket Z Udenhout 0™ uit Ook in Tilburg waren de jaren zestig het i tussen de armoe en wederopbouw van na worden men toegang geeft Telefoonnummer Voor informatie of een afspraak. Internet Voor antwoorden op de meest gestelde vragen. meratie- ise stad heel heb- maandag 13 tot 17 uur dinsdag t/m vrijdag 9 tot 12 uur 13 tot 16 uur dag 9 tot 12 uur snbare lezir in een glot zeegezichten etc.) en verborgen bete- Woonzorgcentrum De Eikelaar Slimstraat 40 dan ze iden de of het of een -- Noord, Brücknerlaan 20a maandag 13 tot 17 uur dinsdag t/m donderdag 9 tot 17 uur vrijdag 9 tot 13 uur maandag 13 tot 18 uur dinsdag t/m donderdag 10 tot 18 uur vrijdag 13 tot 20 uur colofon, splannen: Door de ervaringen in het eerste jaar worden de openingstijden van diverse loketten in 2008 iets aangepast. Met uitzondering van de maandagochtend is Loket Z op werkdagen tijdens kantooruren op tenminste één plek in de gemeente open. Hieronder de openingstijden per 1 januari 2008. maandag 13 tot 17 uur dinsdag en vrijdag 9 tot 12 uur donderdag 13 tot 16 uur. maandag en dinsdag 1: woensdag en donderde maandag t/m vrijdag 9 tot 17 uur op het gebied janisatie, werk- terne partners, kwaliteitsborging. We zijn nu j in de jaren '60 telt 168 pagina's. Het boek kost 19,90 en is verkrijgbaar in ikhandel en bij de webwinkel van de uitgeverij: www.uitgeverijnieuwland.nl eningstijden: zie itie bestemmingsj 11. atelier ieder-een= =ieder-een= start cursus aqua- -acryl en diverse andere tech- Tel 06-51166194 U bent van :lkom. Marjo. Het fotoboek Tilburg in de jaren '60; Op weg naar een nieuwe stad gaat als warme broodjes over de toonbank. Reden genoeg voor Uitgeverij Nieuw- land om de boekhandels opnieuw te bevoorraden en een herdruk aan te kondigen. Het boek bevat foto's van kleine en grote gebeurtenissen die Persbureau Van Eijndhoven in zwartwit vastlegde, met name voor het Nieuwsblad van het Zuiden, de voorloper van het Brabants Dagblad. ''□roepen. Tilburg jrg in de jaren '60 zijn veel de boel op deze Aarde een de kerst. De kerst-in brings (Goirkestraat lunch en diner. Deze ling 53Ó7989 van kan per telefoon likdans en bollywood is en Bollywoodcursussen in bij de Surinaamse stichting. 416-281629 www.victoria- edans.nl wachtruimtes, wachttijden en parkeergelegenheid. Eind van het jaar is er een formele klachtenre geling.'1 Van Dijk: "Wat we wel regelmatig merken, is dat mensen teleurge steld zijn. Maar dat heeft meer te maken met de voorziening zelf dan met Loket Z. Ze krijgen bij voorbeeld minder zorg zouden willen, of ze vine eigen bijdrage te hoog, wachten op een indicatie beslüit duurt te lang." org, buiten de WMO", leg gen Van Dijk en Barendregt uit. "We proberen mensen wel een zo Z. Wethouder Els Aarts, verant- compleet mogelijk beeld te geven van de mogelijkheden. Het advies aan onze klanten moet kloppen en dat geldt ook bij een doorge- '::ding." 2^:endregt erkent dat dit laatste beter kan. "Verder blijven we het personeel ook trainen op het her kennen van specifieke doelgroe- /illen Loket Z verder Vrijheid De jaren zestig waren ook het begin van meer indi viduele vrijheid: thuis, op straat, in het onderwijs en in de kerken. Deels moest die vrijheid bevochten worden; in heel wat gezinnen heerste een gei- conflict. En Tilburg was de eerste Nederlandse stad Een van de foto's uit 'Tilburg in de jaren '60': Bij een feest in 1965 van kantoorboekhandel Van waar studenten een onderwijsinstelling bezetten: de Laarhoven werd niet alleen gestijldanst. foto: persbureau van eijndhoven IZn+hï-Jlolm rui I Iniwni-oitnit wor. TilKi im een l- in Het Beekse Boshuis in en tussen Hilvarenbeek en Programma voor de pauze, fandelen van ee e meditatieoefeningen; na de Peel wisselend zijn, en groepshealing. Gebaseerd >bezoeker na vijf n chakra’s en intuïtieve ontwik- ,i+ il. legeleid door Adriaan van der nvang om 14.00 uur. Vanaf ur koffie en thee. Plaatsen ooraf gereserveerd te worden v.HetSandelhout.nl of tel. 06 510. U kunt dit nummer ook oor meer informatie. Loket Z trekt nu elke drie maan den circa vijfduizend klanten. Ouderen zijn daarbij sterk ver tegenwoordigd, blijkt uit onder zoek van de gemeente. De gemiddelde leeftijd van Loket Z-klanten is 64 jaar. Verder is 64 procent van de bezoekers vrouw en is een op de vijf klanten een alleenstaande 75-plusser. Zo'n 15 procent van de klanten zijn nietrwesterse allochtonen. De vragen die gesteld worden gaan voor de helft over vervoersvoor zieningen, zoals deeltaxi, scoot- mobiel of rolstoel. Ook vragen over huishoudelijke hulp worden relatief vaak gesteld (39 pro cent). Zo'n 11 procent van de bezoekers heeft een vraag over inkomensondersteuning. Op 1 januari 2007 is Loket Z tiestelling Zor van start gegaan in Tilburg. Die nu eenmaal L dag trad namelijk de nieuwe Wet Maatschappelijk Ondersteuning (WMO) in werking. Daarin zijn de Wet Voorzieningen gehandicap ten (WVG), de Welzijnswet en het onderdeel huishoudelijke verzor ging uit de AWBZ samengebracht, leiding." De WMO wordt uitgevoerd door Barendregt erkent dat dit laatste de gemeenten in Nederland. Loket Z is een van de manieren waarop de gemeente Tilburg invul ling geeft aan de WMO. Loket Z is pen. En we wi op verschillende manieren bereik baar, zo vertelt Angela Baren dregt, manager van loket Z. "Er zijn op dit moment zeven loketten: in Zuid, Oud-Zuid, Noord, Oud- Noord, West, Berkel-Enschot en Udenhout. Ook in Noord is sinds enkele maanden een loket open; veel mensen uit die wijk gingen ,Utijd naar het loket in Oud-Noord, at daardoor overbelast raakte, h februari 2008 komt er ook een oket in De Reeshof, omdat dat sen groot stadsdeel is dat ver 'an de andere loketten af ligt. We seginnen daar met twee dagdelen per week en verruimen de ope ningstijden als dat nodig blijkt. Daarnaast kunnen burgers ons aok bellen en mailen." Professionals Waarvoor kunnen mensen bij - Loket Z terecht? "Loket Z is eigenlijk de voordeur naar allerlei Voorzieningen, we zijn er voor informatie, advies, aanvraag en doorgeleiding", vertelt Chantal van Dijk, medewerkster van Loket Z in wijkcentrum 't Sant. Ze geeft een aantal voorbeelden: "Het aan vragen van huishoudelijke zorg, woningaanpassing, de deeltaxi en de bovenregionale taxi Valys, hulp bij het lezen van brieven. We proberen een vraag altijd breed te bekijken. Als je doorvraagt, kom je er soms achter dat er nog meer i voorzieningen nodig zijn dan die waarvoor iemand in eerste instan tie kwam. Dan blijkt iemand die I huishoudelijke hulp kwam aan- vragen, bijvoorbeeld ook recht te hebben op bijzondere bijstand." healingmiddag Van Dijk vindt haar werk heel agmiddag 9 december orga- afwisselend. "Het gaat met pieken let Sandelhout een healing- en dalen. Soms is het hectisch, dan weer rustig. De duur van het afhandelen van een vraag kan i. Soms is een minuten weer teeg, soms zit ik een uur met Iemand in een spreekkamer." De medewerkers van Loket Z, 25 in totaal, zijn allemaal professio nals. Chantal van Dijk: "We heb ben verschillende achtergronden, bijvoorbeeld de thuiszorg, infor matiewerk, de oude WVG en inko mensondersteuning. Ook mensen vanuit stichting Mee en Stichting Mantelzorg werken vanuit Loket Z. Dat betekent dat we vragen en problemen ook vanuit veel ver schillende hoeken kunnen bekij ken. En om goed op de hoogte te blijven, krijgen we regelmatig trainingen door deskundigen." Doorverwijzen De burger kan dus voor heel veel terecht bij één loket. Maar toch zal een aantal klanten daarna bij een of meer andere instanties moe ten aankloppen. "Soms moeten we mensen wel doorverwijzen, bijvoorbeeld naar de hulpverle ning. En voor een aanvraag voor |WVBZ-zorg moeten mensen nog steeds naar het Centrum Indica- woordelijk voor de WMO, meldde dat 80 procent'van de klanten tevreden is over de verkregen informatie. Van de klanten die een hulpmiddel hebben ontvangen via Loket Z, is dat zelfs 90 procent. Angela Barendregt en Chantal van Dijk herkennen deze cijfers. Barendregt: "We ontvangen weinig klachten. Tot nu toe ben we vijf formele klachten ont vangen. Die gingen met name over waarborg van de privacy. Verbeterpunten die bleken uit het klanttevredenheidsonderzoek waren o.a. gehorigheid van de Wijkcentrum Spijkerbeemden Don Sartostraat 4 Tevreden Burgers weten Loket Z een jaar na de opening goed te vinden. "We hebben zo'n vijfduizend klan tencontacten per kwartaal", weet het CIZ; dat valt Barendregt. Onderzoek door de gemeente, eerder dit jaar, liet zien dat klanten content zijn over Loket Kopijsluiting eerste Seniorenwijzer in 2008 De eerste Seniorenwijzer in het nieuwe jaar verschijnt meteen in de eerste week, op donderdag 3 januari. In verband met de kerstva kantie is de kopijsluiting voor die editie al op donderdag 20 decem ber om 12.00 uur. Inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers Onder het motto 'Hoe gaat het met u?' is er op woensdag 12 december van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) een inloopbijeenkomst voor mantelzorgers. Bezoekers kunnen er hun ervaringen en vragen delen. Aan het begin en eind van de middag draagt Catrina Creyghton toepasselijke gedichten voor. Op donderdagmiddag 20 december is er voor mantelzc Zand, Wandelbos en De Reit een zelfde wijkcentrum. Mantelzorgers hebben ontvangen, kunnen contact c sulent Twan Lakeman in wijkcentrum toegang bij beide activiteiten is gratis. Cursus toetsinstrumenten met klavarmethode Voor de zesde keer organiseert de afdeling Muziekschool van Factorium Tilburg voor senioren een cursus toetsinstrumenten met gebruik van de klavarnotatie. De klavarnotatie (Klavarskribo) maakt het lezen van bladmuziek, in het bijzonder voor ouderen, zeer toegankelijk. In tien wekelijkse lessen van een uur raakt de cursist aardig thuis op keyboard, piano of elektronisch orgel en leert hij/zij een aantal melodieën spelen. De totale kosten zijn 89 euro, inclusief lesmateriaal. Op vrijdag 21 december is er van 19.00 tot 20.00 uur een introductie bij Factorium, Kapelaan Poellplein 3 (naast het Textielmuseum aan de Goirkestraat). Daar kunnen belangstellenden zich voor de cursus inschrijven. De lessen zelf zijn vanaf 11 januari, ook op de vrijdag avond. Meer informatie: www.factorium.nl: cursusaanbod/muziek- school/korte cursussen en workshops/klavar. Levenskunst en globalisering Sed Vitae, de studentenvereniging van Seniorenacademie Brabant, organiseert op 14 december een openbare lezing door dr. Vincent Platenkamp met als titel Levenskunst in een globaliserende wereld. De socioloog/filosoof gaat in op de huidige wereld waarin verschil lende culturen elkaar danig beïnvloeden, ook culturen waarin geloof en traditie de dienst lijken uit te maken. Door die veranderingen krijgt het begrip levenskunst een complexe lading, want hoe bewaar je je openheid en de wil van elkaar te leren? De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2, bij sta tion Tilburg-West) begint om 14 uur. Toegang 5,-, leden Sed Vitae 2,50. Bijeenkomst De Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor les bische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omstreken. De ene maand is De Salon op donderdag van 20.00 uur tot 23.00 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81), de andere maand op zondagmiddag bij één van de Salongangers thuis. De volgende bijeenkomst is op 20 december in buurthuis In de Boomtak. Meer informatie: Gerrie en Cobie (tel. (013) 4561686) of Jan 5350029. Kerst-in. voor eenzame 50-plussers Ook dit jaar organiseert de stichting Alleen kerst-in voor 50-plussers die alleen zijn met is op 25 december van 10 tot 20 uur in café Bierint 50). Deelname kost 10,-, inclusief koffie/thee, bijdrage moet voor 13 december op postgirorekenir stichting Alleen op deze Aarde staan. Aanmelden k (013) 5447759 (na 19.00 uur) of per e-mail: kerstinn@hotmail.com. Embrace Pink 50+ Midden-Brabanders die rond of over de 50 zijn en (misschien) homo- of biseksuele gevoelens hebben, kunnen via homo-organi- satie Embrace Pink in contact komen met gevoelsgenoten uit deze omgeving. De seniorengroep biedt de kans om tijdens gezellige ont moetingen nieuwe sociale contacten en vriendschappen te sluiten. Daarnaast onderneemt de 50-plusgroep leuke activiteiten die ook geschikt zijn voor mensen met een lichamelijke beperking. Meer informatie: e-mail groepen@embracepink.nl of tel. (013) 5455717. Ontspanning Op diverse plaatsen in de stad zijn de komende weken leuke activi teiten voor ouderen in de wijk. ‘Vrijdag 7 december is de laatste dansavond van dit jaar in wijkcen trum de Ypelaer (Corellistraat 10 in Tilburg-Noord). Entree 1-; de gezellige avond duurt van 20.00 tot 24.00 uur. In zorgcentrum De Kievitshorst is op woensdag 12 december van 14.15 tot 16.30 uur een gezellige muziekmiddag met Ruud van der Heijden. Woensdag 19 december zingt het koor Cantabile er van 14.15 tot 16.30 uur. De entree is gratis; kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie van De Kievitshorst. In het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) kunnen kaarters op woensdag 12 december vanaf 10 uur rikken en jokeren; meedoen kost €1,-, er zijn leuke prijsjes. Op maandag 17 december kunnen liefhebbers er vanaf 10 uur kerststukjes maken. Ze betalen alleen de kosten van bloemen en groen; wel zelf een potje of bakje, mandje en mesje meebrengen. OoK Kunst KijKen Volgend jaar gaat de MuseumPlusBus groepen ouderen, die dat op eigen gelegenheid niet of moeilijk kunnen, naar Nederlandse musea brengen. In de Seniorenwijzer binnenkort meer over dit bijzondere, gratis initiatief. Met de talrijke boeken en dvd's op het gebied van musea en kunst in de bibliotheek kun je ook nu al genieten van kij ken naar kunst, onder meer van de zeven musea die meedoen aan het project voor ouderen. In Kijk op schilderkunst van Susan Woodford worden verschillende soorten schilderijen (portretten, landschappen, onder de loep genomen. Ontwerp, compositie kenissen komen met veel illustraties aan bod. Een prachtige uitgave naar aanleiding van het 70-jarig bestaan van Het Nationaal Park De Hoge Veluwe is De Hoge Veluwe: natuur en kunst (2005). Het geeft een beeld van de natuur, wild en wildbeheer, en natuurlijk van het culturele hart zoals Museonder, de Beeldentuin en het Kröller-Müller Museum. Peter van der Ploeg opent de deuren van het Mauritshuis in zijn boek Koninklijk Kabinet van Schilderijen Mauritshuis: een vorstelijke verzameling. De kern van dit museum wordt gevormd door collec ties van de Hollandse stadhouders en de prinsen van Oranje. Van der Ploeg beschrijft de geschiedenis van het museum, alsmede verschillende (beroemde) schilderijen die daar hangen. Een erg leuk boek is ook Historische sensatie: 50 verhalen over unieke voorwerpen in het Rijksmuseum. Bekende schrijvers belich ten hun persoonlijke beleving/associatie bij een uniek voorwerp uit het Rijksmuseum. Zo verhaalt Kees van Kooten zijn herinneringen aan de Daf, bij het zien van de bronzen penning van de grondlegger van de DAF-bedrijven, Huub van Doorne. Liever kijken dan lezen? Het Brabantse leven van Van Gogh is een dvd. Vincent van Gogh bracht de eerste 32 jaar van zijn leven voor een groot deel door in Brabant. In Zundert, Tilburg, Helvoirt, Etten- Leur en Nuenen. Tot op de dag van vandaag zijn in Brabant vele sporen van Vincent terug te vinden. Speur mee! En als u dan toch in de bibliotheek bent, neem dan eens een kijkje bij een tentoonstelling. Iedere bibliotheek heeft wisselende tentoon- stellingen/presentaties, vaak van kunstenaars van eigen bodem. grensvlak i de Twee de Wereldoorlog en het begin van de welvaart. In huis was dat bijvoorbeeld zichtbaar in nieuwe stijlen meubels en stoffering, en daarbuiten in sterk groei ende aantallen brommers en auto's. Om die toenemende mobiliteit ruim baan te bieden, lieten de Tilburgse burgemeester Cees Becht en wethouder Jan Baggerman zich duidelijk beïnvloe den door een studiereis naar de USA. Ze kwamen niet alleen met plannen voor stadsuitbreiding naar thet westen en noorden, maar ook voor de cityring ‘en het Koningsplein. Dat daarvoor onder meer de wijk Koningswei en het oude stadhuis tegen de vlakte moesten, leek toen voor velen een logisch bijverschijnsel van de vooruitgang. Die leverde bij zondere gebouwen op als de stadsschouwburg en het huidige station. De burgemeester hield er wel de bijnaam Cees de Sloper aan over. Sinds een jaar kunnen burgers van Tilburg, Berkel-Enschot en Uden- professionaliseren c hout met al hun vragen over wonen, zorg, welzijn en inkomenson- van de interne orga dersteuning terecht bij Loket Z. Deze instantie heeft echte loketten, afspraken met extf maar is ook telefonisch en via e-mail bereikbaar. Bovendien kunnen en k klanten die niet zo mobiel zijn, huisbezoek krijgen; dat doen ook de net een jaar bezig en zitten nog in ouderenadviseurs van de Twern. Medewerkers van Loket Z beant- de bouwfase." woorden vragen van klanten, helpen met het invulleh van formulieren en bij het aanvragen van hulp in het huishouden, zorg, deeltaxi of een andere voorziening die iemand nodig heeft. Waar nodig w sen doorverwezen. "Eigenlijk zijn wij de voordeur die to< tot allerlei voorzieningen, onder meer op zorggebied." rorgers uit Het gezamenlijke kerstviering in het- die geen persoonlijke uitnodiging opnemen met mantelzorgcon- i 't Sant, tel. (013) 4671926. De voor inspraak. Dit vooront- ingsplan zal van 7 december lecember 2007 ter inzage in het gemeentelijk inform’ itadswinkel Centrum en bij t Udenhout. Een ieder kan rp in komen zien en indien hriftelijke reactie indienen, actie richten aan de Direc- :nst Gebiedsontwikkeling, 000 AS Tilburg, onder ver- ispraak voorontwerpbestem- Itenmolen 2007'. Tevens is rpbestemmingsplan met de ijken op www.tilburg.nl. 3 6 DECEMBER 2007 - PAGINA 10 E DE TILBURGSE KOERIER gebeurtenissen vastgelegd in prachtige zwart-witfoto's, afkomstig van Persbureau nog helder voor de geest Van Eijndhoven. Jeroen van Eijndhoven verzorgde de fotoselectie. Journalist Rinus nd het warenhuis V&D vol- van der Heijden, zelf teenager in de jaren zestig, tekende voor de begeleidende tek- ledig in de as legde. Ook de deelname van Willem II sten. Afgelopen zomer was een deel van de foto's in de Concertzaal te zien op de aan de Europacup voor bekerwinnaars zal, ondanks tentoonstelling Revolutie? Tilburg in de Sixties. Katholieke Hogeschool, nu Universiteit van Tilburg, had in 1969 kortstondig Karl Marx Universiteit op de gevel geschilderd staan. Veel andere Tilburgers zal r staan hoe een enorme branc digii - in de Europacup veer ïcL het verlies in Manchester, bij vele voetbalfans nostal gische herinneringen opr In het fotoboek Tilburg

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 11