8® w lert 4 'Goede manier om je grijze massa actief te houden' Wauw! Nederland in de jaren '70 iat. en en! r Pittig V' traat Seniorenacademie: (opnieuw) kennismaken met hoger onderwijs rd OVEMBER 2007 - PAGINA DONDERDAG 22 NOVEMBER 2007 - PAGINA 13 it de stijl- avolg- nst ven lenten naak □ilair, tot in de jgen dat het viteiten, bijvoorbeeld een bezoek Petra Jansen Een beeld van WAUW!: een demonstratie van Dolle Mina in 1970. ieente betaalt mee! COLOFON i acade- ie Seni- 25 november van in wijkcentrum De woensdc ronden I jen, een r spel te T (JE WIJK! 50-plussers de kans zich te ven oriënteren en ontwikkelen. Wie ouder wordt, belandt in een nieuwe levensfase. Veel mensen studeren dan niet meer beroeps- Wolkers die moest stelde dat de dinc maatschappij en vingen door P< ogelijkheden om te studeren veel 4perkter dan tegenwoordig." Hoorcollege van de Seniorenacademie tijdens de cursus 'Koude oorlog en de periode daarna' in een van de collegezalen op de Universiteit van Tilburg. FOTO: PETER LIGTENBERG dragen." Omdat 50-plussers een cursus bij groep dan de Seniorenacademie puur volgen halfjaar aan, vertelt de directeur. "De thema's variëren van filosofie, kunstgeschiedenis en politiek tot ie economie, architectuur en muziek, vier grote instellingen voor hoger Voor elk wat wils dus." onderwijs in Brabant: Avans, Fon- De cursussen duren 5 tot 10 tys, TU Eindhoven en de Univer- weken. Elke week is er een bijeen- siteit van Tilburg (UvT). HOVO 71 c Brabant is aangesloten bij delijke koepel HOVO-Nederland. Die verzorgt sinds 1990 cursus sen voor ouderèn. Korrie van Helvert, directeur van de Brabantse J HOVO (Hoger Onderwijs voor' Ouderen) Brabant Seniorenaca demie is een stichting die is opge zet en wordt bestuurd door de Voor elk wat wils De Seniorenacademie biedt ongeveer 45 tot 50 cursussen per aan een museum of een excursie. In de praktijk blijkt dat het met name de jongere senioren zijn die kiezen voor deze intensieve cur sussen", aldus Van Helvert. gen zijn (oud)-cursisten. De vereniging organiseert ook zelfstandig activi teiten voor haar leden, zoals lezin gen, excursies of wandelingen. jaar bestaat Sed Vitae vijftien jaar en daarom viert de vereniging een maximaal één volledige feestje f twee korte cursussen. hap van Sed Vitae is cht. Sed Vitae is de vriendenvereni ging HOV De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij zer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. Kosten Net als bij een reguliere studie moeten cursisten van de Seni orenacademie geld betalen. De kosten voor een van de nieuwe voorjaarscursussen variëren van 83 tot 200 euro. Volgens Van Hel vert is een bijdrage van de cursis ten echt noodzakelijk. "We krijgen geen subsidie en een docent komt tegenwoordig niet meer voor niets college geven. Dankzij die kosten kunnen we echter wel kwaliteit leveren. Eigenlijk is een cursus bij ons nog best goedkoop als je het vergelijkt met wat bijvoor beeld aanschuifonderwijs aan de universiteit of hogeschool kost. Het is ook maar net wat je er voor over hebt." Voor ouderen die moeten rondko men van een minimuminkomen is er de Stichting Studiefonds Sed Vitae. Wie deze stichting na beta ling van het collegegeld informatie verschaft over zijn of haar finan ciële situatie, kan maximaal de helft van de kosten terugkrijgen. Per seizoen wordt korting ver volgens het spreekwoord ben je nooit te oud om te leren. Veel 50- plussers zijn het daar roerend mee eens getuige het grote aantal, zo'n 1800, dat jaarlijks een cursus volgt aan de HOVO Brabant Seni orenacademie. Ouderen kunnen voor een cursus op academisch niveau terecht in 's-Hertogenbosch, Breda, Eindhoven en op de UvT in Tilburg. De mogelijkheden zijn legio: Franse schrijvers onder de loep, Wenen architectuurstad of toch liever een cursus Boeddhisme als psychologie? toegankelijkheid Hoewel de cursussen op misch niveau zijn, stelt de orenacademie geen eisen aan de cursisten. "Maar we hebben wel Het was de tijd van macramé plantenhangers, schrootjes en interieurs waarin de kleuren oranje, bruin en geel overheersten. Dat is voorbij, maar maatschappelijke veranderingen uit die jaren zijn min of meer gebleven, zoals de zorg om het milieu, de mondigheid van de burger en de emancipatie van vrouwen en minderheden. Sommigen menen dat veel hedendaagse problemen hun oorsprong vinden in deze periode: de teloorgang van normen en waarden, al te sterke individualisering en drugsgebruik. De expositie biedt bezoekers de mogelijkheid hun oor deel over deze periode te vormen, te herzien of aan te scherpen. De tentoonstelling belicht het tijdvak door de ogen van de gewone Nederlander, met veel objecten, interieurs, beelden, geluiden en zelfs geuren. Andere musea hebben allerlei bijzondere en alledaagse objec ten ter beschikking gesteld. Ook particulieren hebben veel kleding, gebruiksvoorwerpen en andere herinneringen aangeleverd. Bovendien zijn er naast talloze foto's ook dertig audiovisuele programma's te zien die speciaal voor de expositie zijn samengesteld door VPRO/Geschie- denis tv. Hierbij zitten enkele langere documentaires, maar ook veel fragmenten uit nieuwsuitzendingen, bijzondere sportflitsen, spelshows en talloze spraakmakende programma's. WAUW! Nederland in de jaren '70 is nog tot t/m 27 januari te zien in het Noordbrabants Museum, Verwerstraat 1 in het centrum van Den Bosch. Open: di. t/m vr. 10-17 uur, za., zo. en feestdagen 12-17 uur, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Ontspanning Vrijdag 23 november is er in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) een dansavond voor 40-plussers. Aanvang 20 uur, entree 1,-. In het Ouderentrefpunt in dit wijkcentrum is er op woensdag 5 december om 10 uur een bingo. Een kaart voor tien ronden kost €3,50, inclusief een kopje koffie of thee. Biljartvereniging Groeseind houdt zondag 10.00 tot 15.30 uur een grote rommelmarkt Baselaer (Hoefstraat 175). Entree €1,-. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op woens dag 28 november van 19.30 tot 21.30 uur weer een Seniorencafé: een gezellige avond om bij te kletsen, een kaartje te legge potje te sjoelen, te biljarten, of om rummikub of een ander spelen, dit is allemaal mogelijk op deze avond. Entree €1,-. In seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27, Tilburg-Noord) kunnen 50-plussers op zaterdagl december dansen in een rook vrije zaal. Tijd: 20 tot 24 uur. Entree gratis. Embrace Pink 50+ Midden-Brabanders die rond of over de 50 zijn eri (misschien) homo- of biseksuele gevoelens hebben, kunnen via homo-orga- nisatie Embrace Pink in contact komen met gevoelsgenoten uit deze omgeving. De seniorengroep biedt de kans om tijdens gezel lige ontmoetingen nieuwe sociale contacten en vriendschappen te sluiten. Daarnaast onderneemt de 50-plusgroep leuke activiteiten die ook geschikt zijn voor mensen met een lichamelijke beper king. Meer informatie: e-mail groepen@embracepink.nl of tel. (013) 5455717. De jaren '70: de een ziet het als een tijd van idealisme en zelfont plooiing, de ander als de periode van geitenwollen sokken en door geschoten tolerantie. Maar dat ons land toen ingrijpend veranderde, daarover is iedereen het eens. Het Noordbrabants Museum in Den Bosch wijdt een interessante en leuke tentoonstelling aan deze peri ode onder de titel: WAUW! Nederland in de jaren '70. Wauw! Wat een beelden... Een feest van herkenning is het voor vele bezoekers van de tentoon stelling Wauw! Ook in bibliotheek kun je herinneringen ophalen over de jaren zeventig. De onvergefelijke jaren '70 bijvoorbeeld zijn twee dvd's met jaaroverzichten van het Polygoon-bioscoopjournaal en andere filmbeelden van gebeurtenissen uit die jaren, zoals van Shoc king Blue en de autoloze zondag. Absoluut leuk beeldmateriaal! Kent u ze nog? tv-series als Kojak, Dallas, The Brady Bunch en de Man van Atlantis? Ronald Grossey beschreef in het Groot lexicon van tv-series uit de spetterende jaren '70 vele bekende en vergeten tv-series. Jack Botermans zet in zijn boek De jaren '70 afbeeldingen van gebruiksvoorwerpen, op collageachtige wijze gegroepeerd rond thema's als school, de keuken (de oranje broodtrommel), reclames (o.a. van sigaretten), etc. Om uren in te bladeren... De jaren zeventig van SchoolBANK.nl van Susanne Verzuu roept herinneringen op aan de schooltijd in de jaren zeventig. Strompelen op plateauzolen, de tienerkamer in oranje en paars, Toppop, ach terop de Puch van je vriendje.... Met heel veel foto's! De klassieker Turks fruit van de recent overleden Jan Wolkers mag niet ontbreken in dit rijtje. Dit in 1969 verschenen boek, Wol kers' grootste literaire succes, deed door zijn grote openheid over seksualiteit veel stof opwaaien. De eerste uitgever van Wolkers vond dat er te veel "vieze woorden" in zijn boeken stonden en dat rr.^est vervangen door Latijnse termen. De schrijver igen die hij beschreef nu eenmaal voorkomen in de j het leven. Hij vond daarom de expliciete beschrij- i ervan in zijn verhalen verantwoord. Het boek werd in 1973 ’aul Verhoeven verfilmd met hoofdrolspelers Rutger Hauer en Monique van de Ven. Muziek uit de jaren '70? Luister dan naar Het beste uit de Top 70 van de jaren '70. Vroeger op lp of ep, nu op dubbel-cd. Muziek van Deep Purple, Kate Bush, Status Quo, Queen, Roxy Music.... De Festival Express kan wel eens de grootste en zeker de langste non-stop rock 'n roll party aller tijden zijn geweest. In 1970 trok een trein door Canada met aan boord een aantal van de grootste rock bands van die tijd: Janis Joplin, The Band, The Grateful Dead e.a. leefden en feestten vijf dagen lang, terwijl ze op de stopplaatsen concerten gaven. Festival Express is een film van Bob Smeaton. in samenspraak met de "Soms zoek ik zelf naar bijz iere, actuele thema's", vertelt Helvert. "Een van de nieuwe voor jaarscursussen heet Waar staat "jr kennisvermeer- China? Heel actueel vanwege de >el heeft in plaats Olympische Spelen van volgend Hir.n «r» aan kaan 2--2r-ing kom je er gaan deweg wel achter wat mensen wel en niet interessant vinden. Daarnaast vragen wij onze cur- i zelf ideeën aan te Fon- Jniver- HOVO komst van twee keer 45 minuten loten bij de lan- met 15 minuten pauze. Vrijwel alle cursussen zijn overdag tussen 10 en 17 uur. Maar er zijn ook avond cursussen tussen 17.45 en 20.30 iveri, uireuieur van uur. Hiermee komt de Senioren- Seniorenacademie, academie tegemoet aan de wens legt uit wat het doel is. "We geven van de groeiende groep werkende blij- senioren. De standaardvorm is het hoor college. "Maar er is voldoende vragen en discus- Helvert. "De grootte >epen varieert, maar jmiddeld uit 25 men- cursisten heb je echt nu willen zelf uitmaken hoe diep ze leend op r gaan. Er zijn cursisten bij die naast cursus of de colleges nog tien uur per week Lidmaatschaf steken in het zoeken van extra niet verplicht, informatie over het thema, bijvoor beeld in de bibliotheek. Maar er ;riode intensief zijn ook ouderen die alleen de Netty Nuijten (70) is lid van Sed Vitae en volgt zo nu en dan een cursus aan de Seniorenacademie. "Momenteel doe ik dat niet, maar de afgelopen twaalf jaar heb ik er wel een aantal gedaan. Ik heb vroeger niet de kans gehad om te studeren, dus ben ik blij dat ik dat nu alsnog kan. Ik interesseer me voor diverse thema's, met name kunst en literatuur. Zo heb ik bijvoorbeeld de cursussen Joodse literatuur, Kijken naar kunst en een praktische cursus over de autobiografie gevolgd. De cursussen spreken me aan omdat ze pittig zijn. En de periode van tien weken vind ik goed te overzien. Ook in mijn vrije tijd ben ik met het thema van de cursus bezig. Bovendien vind ik het fijn dat ik samen met hele gemotiveerde mensen de colleges kan volgen. Bij Sed Vitae, waar ik al acht jaar bij ben, heb ik bovendien veel nieuwe contacten opgedaan." Ook Bert van Es (68) is zeer te spreken over de Seniorenacade mie. Voor hem zijn de cursussen eveneens een verbreding waar aan hij in zijn werkzame leven niet toekwam. "Ik heb in de metaal branche gewerkt en ben in 1999 met de VUT gegaan. Toen ben ik ook gaan studeren bij de Seniorenacademie. Geschiedenis is mijn favoriete onderwerp. Ik volg nu een cursus over de Koude Oorlog en de periode erna, erg interessant. Het is een goede manier om je grijze massa actief te houden." Laatste middagfilm in Midi Het Midi Theater op de Heuvel sluit binnenkort zijn deuren en daarmee lijkt de nog jonge traditie van de maandelijkse film voor ouderen op maandagmiddag te verdwijnen. Onduidelijk is nog of een andere bioscoop deze Cineplusvoorstellingen gaat voortzetten. Er kooit nog een speciale middagvoorstelling in Midi, niet op maan dag, maar op vrijdag 30 november. Dan draait Some Like it Hot, een film uit 1959, het jaar dat Midi is begonnen. In deze beroemde komedie van regisseur Billy Wilder spelen Tony Curtis en Jack Lem mon twee muzikanten die op de vlucht zijn voor de mafia, omdat ze getuige zijn geweest van moord. Ze verkleden zich als vrouwen en gaan spelen in een vrouwenband. Dat leidt tot allerlei verwikkelin gen, onder meer met een bandlid, gespeeld door Marilyn Monroe. Alle bezoekers ontvangen deze keer een heerlijke tompouce bij de koffie. Kaartjes kosten 5,- en zijn vanaf 14.00 uur te koop bij Midi. Reserveren kan via tel. (013) 5422822 (14.30-16.30 uur en 20.00- 22.00 uur) of via www.belbios.nl. Voorlichting over dementie Wat is dementie en wat is alzheimer? Hoe ontstaat de ziekte, hoe herken je het en wat kun je eraan doen? Waaraan merk je dat iemand gaat dementeren? Hoe ga ik als partner en familie met deze ziekte om? Welke hulp kan ik waar krijgen? Deze en andere vragen komen aan bod tijdens een voorlichtingsmiddag over dementie in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) op woensdag 28 novem ber van 14 tot 16 uur. Lenneke Seijsener van de afdeling Midden- Brabant van Alzheimer Nederland verzorgt dan een presentatie over dementie en beantwoordt ook vragen. De toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis op deze middag, die wordt georgani seerd door het Ouderenwerk van de Twern. Antillianen en hulpmiddelen Met het ouder worden gaan sommige dingen moeilijker; bij ziekte of na een val kun je niet alles meer gewoon doen en zijn er soms hulpmiddelen nodig. Dit kan bijvoorbeeld een rollator zijn of iets waarmee je makkelijker uit bed kunt komen. Op vrijdag 23 novem ber is er voor Antillianen een middag waarop Henriëtte Thoonen en Ine Bertens van de Stichting Mantelzorg Midden-Brabant informatie geven over praktische hulpmiddelen bij de dagelijkse activiteiten en persoonlijke verzorging. Ook geven ze uitleg over de hulpmidde lenuitleen, een demonstratie van hulpmiddelen en tips voor rolstoel rijden. De middag is van 13.00 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Toegang en een kopje koffie/ thee met iets lekkers zijn gratis. Het Rijke Roomsche Leven In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt journalist Paul Spapens op vrijdag 23 november van 15.00 tot 16.30 uur een middag over het Rijke Roomsche Leven. Met humor en vol anek dotes vertelt hij over deze periode die begint rond 1900 en eindigt met de enorme veranderingen als gevolg van het tweede Vaticaans Concilie (1962-1965). Dia's completeren het beeld. Entree €1,-. Kerst-in'voor eenzame 50-plussers Ook dit jaar organiseert de stichting Alleen op deze Aarde een kerst-in voor 50-plussers die alleen zijn met de kerst. De kerst-in is op 25 december van 10 tot 20 uur in café Bierings (Goirkestraat 50). Deelname kost 10,-, inclusief koffie/thee, lunch en diner. Deze bijdrage moet voor 13 december op postgirorekening 5307989 van stichting Alleen op deze Aarde staan. Aanmelden kan tot 10 december per telefoon ((013) 5447759, na 19.00 uur) of per e-mail: kerstinn@hotmail.com. weken geconcentreerd op twee, drie of vier dagen van elk vier tot zes uur college binnen één week, verwachtingen van hen", zegt Van "Dan zijn er vaak ook extra acti- Helvert. "Dat wil zege,,.. L_'. u:: 1 ,J 1 '- I de bedoeling is dat mensen een I academisch denkniveau hebben. 1 Maar dat is niet alleen afhankelijk van diploma's hoger onderwijs. Mensen die nooit wetenschap pelijk onderwijs hebben gevolgd, maar later avondcursussen heb- Plezier ben gedaan of zijn opgeklommen De onderwerpen voor het cur- in hun werk, kunnen ook best een susaanbod worden veelal aange- academisch denkniveau bereikt dragen door de docenten, vaak hebben." in samenspraak met de groep. Maar waarom bestaat er, naast "Soms zoek ik zelf naar bijzon hét reguliere onderwijs, hoger dere, actuele thema's", vertelt Van onderwijs speciaal voor ouderen? Van Helvert: "Omdat de Senioren academie puur dering tot doel van voorbereiding op een baan. jaar. Door ervarir Cursisten krijgen dan ook geen diploma of certificaat. Bovendien 1 vinden ouderen het prettig dat hun medecursisten in dezelfde sisten ook om levensfase zitten; dat schept een band. Ook in praktische zin zijn ouderen een andere g““ r jongeren. Wij houden bijvoorbeeld voor hun eigen plezier en ontwik- extra rekening met zaken als ver- keling, kunnen ze ook zelf bepalen staanbaarheid in de zaal, toegan- hoeveel tijd en energie ze er in ste- kelijkheid voor mindervaliden en ken. Van Helvert: "De senioren van bereikbaarheid van de leslocatie." ruimte voor vr sie", stelt Van h gericht en kiezen daarom voor een van de groe cursus bij ons. Vaak hebben onze bestaat gem cursisten vroeger al hoger onder- sen. Met 65 cursisten heb je echt nu willen zelf uitmaken hoe diep ze leend op maximaal één volledige feestje op vrijdag 23 november in wijs gevolgd. Maar anderen heb- een grote groep." De docenten, gaan. Er zijn cursisten bij die naast cursus of twee korte cursussen, het Dante-gebouw van de Univer- ten nooit de kans gehad en grij- niet noodzakelijk senioren, zijn bij de colleges nog tien uur per week Lidmaatschap van Sed Vitae is siteit van Tilburg. 1 len die nu aan. Vroeger waren de voorkeur docenten van de betref- steken in het zoeken van extra niet verplicht. Informatie/voorjaarsbrochure fende onderwijsinstelling. informatie over het thema, bijvoor- Sed Vitae is de vriendenvereni- Seniorenacademie: tel. (013) Nieuw zijn cursussen waarbij oude- beeld in de bibliotheek. Maar er ging van de Seniorenacademie 4668119, e-mail info@hovo- ren in een korte periode intensief zijn ook ouderen die alleen de HOVO Brabant. De vereniging brabant.nl. De brochure is ook met een thema bezig zijn. "Daarbij colleges volgen en h$t verder best bestaat uit ongeveer 350 leden en verkrijgbaar in de lokale biblio- wordt een cursus van zes of acht vinden. Dat is helemaal geen pro- ondersteunt HOVO Brabant bij de theek. Inschrijven voor de voor- concentreerd op twee, bleem. Maar bij een literatuurcur- activiteiten en behartigt de belan- jaarscursussen is mogelijk tot 7 dagen van elk vier tot sus word je natuurlijk wel geacht in gen van de cursisten. De leden januari 2008, voor de korte win- je vrije tijd de bijbehorende boeken zijn (oud)-cursisten. De vereniging tercursussen is dat 14 decem- te lezen." organiseert ook zelfstandig activi- ber2007. Informatie over Sed Vitae: dhr. Dit P. Nuijten, tel. (013) 5332201 JlfTILBURGSE KOERIER I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13