s o Ra D I Raadswerkgroep wil sterker vmbo De Kruidenbuurt krijgt bezoek van de raad Ra P'jl Actueel Beslist de moeite waard Debat over prestaties re-integratiebedrijven Meer weten of contact zoeken De Tilburgse Gerqeenteraad. F L DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 NOVEMBER 2007 - PAGINA 12 JRGSE KOER Ijaadswer lege voor daarvan, j Toen gavi orde. Zoal stemming meer. En begroting. GroenLinl in de raat gekeurd. S Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 15 november 2007 Maandel Senioren Partij Tilburg wijzigt naam jongeren, debat kw. kijk op d< verschille Uitgave: Realisatie: Fotografie: n deze rubriek leest u over actuele wetenswaardigheden van de raad of commissies en informatie over besluiten of over onderwerpen die binnenkort op de agenda staan van raad of commissies. Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg oftewel de voormalige en dat er een betere aansluiting komt tussen het vmbo en het mbo. moederen liepen hoog op en het kwam zelfs tot een motie van wantrouwen iouder. Die motie kon echter niet rekenen op een meerderheid van de raad. Uitgave: Realisatie Fotografie Met Er wordt alvast eer raad heef modaties er een on Gra Het colle; om same bus en tr bezoek rrmeren als Gee Er komt g MU! Het collej Muziekin inclusief Woi Starters c woningen gen te ve woning. »n kan sender am ma met ïrdagavond idèrlO. Het amma wordt elk half uur herhaald tot igavond 18.00 uur. en. Ze zijn a bijgepraat over ipolitiek. in debat. Woonvoorziening verslaafden Op 19 november behandelt de commissie Maat schappij de woonvoorziening voor verslaafden in Fatima. Mar Dat krijgt weer void basisschc ja tai aan d zijn eigei Dat zijn i die een w de kans o en trekke is, wordt weer heel menten o groene lii Een terug Bezoek moskee De commissie 1 maandag een bezoe moskee aan de War Kinderen in de raadzaal Op zondag 18 november is de raadzaal het domein van kinderen van de Weekendschool, een school met aanvullend onderwijs voor kinderen uit ach terstandswijken. Ze zijn afgelopen zondag door raadsleden bijgepraat over het doen en laten van de gemeentepolitiek. Aanstaande zondag gaan de kinderen zelf i Belanghebbenden kunnen tijdens de commissie vergaderingen inspreken. Zij melden zich tevoren aan door contact op te nemen met de raadsgriffie: tel. 542 82 84, e-mail info.raadsgriffie@tilburg.nl. Voorde agenda's met bijbehorende stukken van raad en raadscommissies kijkt u óp www.raadtilburg.nl. ert. Ook vindt :lijkheden moeten ïnkel vrouwen en p 26 november gaan de raadsleden op i in de Kruidenbuurt. Ze laten zich infot over het reilen en zeilen in de buurt, maken een rondje en bezoeken ter plekke een aantal projecten. Maar vooral praten ze uitgebreid met de bewoners. Die zijn op hun beurt goed voorbereid en willen de raadsleden graag het een en ander uit de doeken doen over hun buurt. joed dat raadsleden ter oordeel je toch a ipier leest. Ik g over wat raads e gemeente geeft jaarlijks zo’n 7 miljoen uit aan re-integratiebedrijven. Zij moeten daar voor mensen met een uitkering begeleiden naar werk. Onlangs deed de Rekenkamer commissie van de raad onderzoek naar de prestaties van deze bedrijven. De conclusie luidde kortweg: het ontbreekt de gemeente aan de juiste gegevens en informatie. Het is daarom niet mogelijk om een uitspraak te doen over de effectiviteit van deze bedrijven. De raad debatteerde maandag 29 oktober over het rapport met wethouder Mevis van sociale zaken. De genu tegen de wethoi Drie raadsleden kijken terug op het debat. gemaakt. De geformuleerde onderzoeks- s nauwelijks te beantwoorden. Het is hard te maken wat de effecten van re- n op het totale aantal men op de lange termijn. Daar invloed. Wie jaar weer in een t het effect wei van alle vergaderingen met bijbehorende stukken te vinden en kunt u live de com missie- en raadsvergaderingen volgen. De website bevat ook informatie van alle raads leden. Dus contact zoeken met raadsleden is daardoor eenvoudig. Berichten in de plaats natuurlijk ook. Tensl “Dankzij de Tilburgse Sportraad waren we snel in gesprek met de juiste mensen," aldus Bas Wilthagen. “Onze belangrijkste conclusie uit de stadsgesprekken is dat veel Tilburgers sporten te duur vinden. Het is belangrijk dat iedereen de mogelijkheid heeft om te sporten. Daarom komt er op ons advies een onderzoek naar sportsub sidies en sporttarieven." Een andere belangrijke aanbeveling is dat de vakleerkracht gymnastiek weer op alle basisscholen terugkeer de werkgroep dat er meer mogelijkh komen voor het sporten door er.^. meisjes onder elkaar. Joost Möller (WD) “Het college geeft als een kip zonder kop 7 miljoen uit” “De Rekenkamercommissie, ik ben er lid van, heeft de tijd en de middelen om dieper op zaken in te gaan die binnen de gemeente spelen. Een zin vol instituut. Het rapport over de prestaties van re-integratiebedrijven was goed maar confronte rend. Het maakte klip en klaar dat het college al: een kip zonder kop 7 miljoen uitgeeft aan deze Wie meer wil weten over het doen en laten van de raad, heeft verschillende mogelijk heden om aan informatie te komen. Zo is er een speciale brochure over de raad. Die is onder meer verkrijgbaar bij de stads winkels en bibliotheekvastigingen. Gratis bestellen kan ook bij de raadsgriffie van de gemeente Tilburg, tel. 542 82 84, e-mailadres info.raadsgriffie@>tilburg.nl. Daar is ook actu ele informatie over de raad verkrijgbaar. Verder is er www.raadtilburg.nl. Een informatieve site over de raad met allerlei wetenswaardigheden. Hierop zijn de agenda’s Mare Vintges (GroenLinks) “Die motie is volkomen onterecht” De Rekenkamercommissie kijkt objectief en los van de politieke waan van elke dag naar de effectiviteit van bestedingen. Het onderzoek naar de prestaties van re-integratiebedrij ven is dan ook zeker zinvol. Alleen heeft de Rekenkamercommissie het zichzelf dit keer erg moeilijk f vraag is moeilijk 1 integratiebedrijven zijn sen met een uitkering c zijn zoveel andere factoren op van weet waarom mensen na een half ja< uitkering komen? Laat onverlet dat zichtbaar moet worden gemaakt. De wethouder nam het voor zijn medewerkers op. Dat is op zich prima, maar het wekte een verkeerde indruk. Die heeft hij later ook weer weggenomen. Om daar een motie van wantrouwen voor in te dienen is volkomen onterecht. Echt flauwekul." tselijke pers volger islotte is er ‘Afzt gemeente Tilburg’. Het TV prograr en over de raad. Dat is elke dondert vanaf 18.00 uur te zien is bij Tévéo prograr vrijdag: De scholen zijn blij met de betrokkenheid van de gemeenteraad bij het vmbo. Ad Poulisse, algemeen directeur van 2 College: “Het is goed dat de raad zich laat informeren en naar ons luistert. Ik vind het prima dat de gemeente het initiatief ne^mt om het vmbo te verbeteren. Echter, de verantwoordelijkheid ligt bij de besturen. De scholen moeten het zelf doen. Maar dan wel samen.” Charles Dams, algemeen directeur van het Midden-Brabant College vult zijn collega aan: ”De vraag is niet óf er iets moet gebeuren. Het is de vraag wat er moet gebeuren. Maar daar zijn niet alle schoolbesturen het over eens. De oplossing van de raadswerkgroep, geen gedeeld vmbo Voorzitter van de werkgroep Bas "Onze nota wordt gedragen door i tiek. Wezi;- hebben gek heb ik alle meer aandacht voor bev wordt toegankelijk voor jaar gaat het college ermee aan de slag, tevens van uit dat er ook de daaropvolg geld wordt vrijgemaakt voor sporten in Tiïvui De raadswerkgroep Sport kwam met maar lief aanbevelingen om sporten in Tilburgse verbeteren. Deze punten maken de zogeheten Contourennota ‘Van accommodatie naar participatie’ concreet en dat was ook de opdracht. De leden van de werk groep gingen over de plannen uit deze nota in gesprek met sporters, verenigingen en inwoners van de stad. De samenstelling was opvallend. De werkgroep bestond niet alleen uit raadsleden. Ook leden van de Tilburgse Sportraad maakten er deel van uit. Theo Clijssen, voorzitter van de traad: “Het is goed om te merken dat de iek naar de stad luistert. Deze nota is uniek tot stand gekomen. Twee van onze leden vertegen woordigden de Sportraad in de werkgroep van De raadsleden hebben niet alleen notities en andere papieren bestudeerd. Zij hebben vooral gesproken met de besturen en directies van de vmbo-scholen in de stad. Werkgroepvoorzitter Cécile Franssen (WD): "Ons onderzoek verliep snel en efficiënt. Iedereen was heel bereidwillig en stond ons graag te woord. Het waren prettige gesprekken waarin we veel informatie kregen.” Er zijn vmbo-onc leerweg En het bt In Tilburg aangebodei instellingen: College en de kan ook gemeenschappen met tevens havo en vwo bieden ook de theoreti sche leerweg aan. Het vmbo heeft een slecht imago. Daarom kiezen veel leerlingen voor vmbo op deze scholengemeenschappen. Echter, vaak is dat te hoog gegrepen. Aan het einde van het tweede school jaar vallen 300 leerlingen uit, zo blijkt uit de praktijk. Dat zijn 10 klassen. Deze jongeren moeten dan overstappen naar het Midden- Brabant College of de Rooi Pannen. En juist die overstap levert in veel gevallen problemen op. Skaeve Huse in commissie Fysiek Maandag 19 november bespreekt de commissie Fysiek het plan van het college om vijf locaties in de stad aan te wijzen voor de bouw van zogehe ten Skaeve Huse. Deze huizen zijn bestemd voor mensen die in hun huidige woonomgeving teveel overlast veroorzaken. Aanvang 19.00 uur. John Kools opbouwwerker van De Twern: “De Kruidenbuurt is een ruim op gezette buurt met veel groen maar wel eentonig van samenstelling: voor het grote merendeel goedkope huurwo ningen. Er is voor grofweg twee soorten iderwijs. De theoretische oftewel de oude mavo, jeroepsgerichte onderwijs. worden beide vormen :n door twee grote vrnbo- n: het Midden-Brabant de Rooi Pannen. Maar het anders. Want veel scholen de raad. Zo speelden wij een actieve rol in het onderzoek. Onze deelname aan de werkgroep was zeer zinvol. Immers, wij vertegenwoordigen alle amateursportverenigingen van de stad. Ik beveel deze werkwijze graag aan. Op meer terreinen kunnen werkgroepen met een mix van raadsleden en deskundigen aan de slag.” meer, dat kan alleen als iedereen mee doet. Om deze omslag waar te maken kunnen we best wat stimulans gebruiken. Niet alleen in geld. De gemeente kan met ons meedenken." is Wilthagen (PvdA): >r de stad en de poli- zijn er heel trots op dat we dat voor elkaar gekregen. Nu de financiën ook rond zijn ue vertrouwen in de uitvoering. Er komt swegen en sporten. Sport ir alle inwoners. Komend j. En ik ga er Igende jaren - Tilburg." efst elf De Verenigde Senioren Partij Tilburg VSP. Dat is de nieuwe naam van de Senioren Partij Tilburg. Deze partij is een samen werkingsverband aangegaan met de landelijke Verenigde Senioren Partij. De VSP blijft wel een zelf-standige partij. De partij is in de raad verte genwoordigd met één zetel. Romans Faneyt, buurtbewoner: “Onze buurt heeft niet zo’n best imago en dat is Jammer. Ik woon er al 30 jaar met veel plezier. Maar er zijn een paar rotte appels, die moeten aangepakt worden. Onder andere met buurtpre ventie. Dat is hier samen met de politie van de grond gekomen. Sinds juni trekt er elke dag een ploeg vrijwilligers door de wijk. We signaleren en rapporteren bij de politie. Eerst liepen we, nu gaat het per fiets. Het werkt. Eerst werden we soms wel geïntimideerd, maar nu is iedereen aan ons gewend en weet wat we doen. Bewoners, vooral ouderen, spreken ons steeds meer aan, die vinden het pret tig dat we er zijn. Het is gc plekke komen kijken. Dan oordeel je toch anders dan dat je een verhaal op papier leest. Ik ga veel vragen stellen: bijvoorbeeld over wat raadsleden zelf verwachten van buurtpreventie. En wat ze denken te doen aan de armoede in onze wijk en de eenzijdige samenstelling van de bewoners. Ik heb ook gehoord dat er extra geld is. Dat zou moeten gaan naar het afsluiten van achterpoort jes. Zo kunnen mensen die iets kwaads in de zin hebben minder goed wegkomen en schuilen. Dat zou enorm helpen.” Op basis van alle ’informatie heeft de werk groep een eindverslag geschreven. Het belang rijkste advies van de werkgroep is dat het college de schoolbesturen een opdracht geeft. Zij moeten gezamenlijk een vmbo masterplan op stellen. Dit plan moet ervoor zorgen dat theoretische en beroepsgerichte leerwegen goed verdeeld worden over de stad. Bovendien, dat het imago van het vmbo wordt verbeterd e raad vindt het belangrijk dat Tilburg goede vmbo-scholen heeft. Immers de helft van alle leerlingen in Tilburg gaat na de basisschool naar het voorbereidend middelbaar beroepsonder wijs. Een speciale werkgroep van de raad heeft het afgelopen halfjaar bekeken hoe het vmbo ervoor staat in Tilburg. En wat de politiek kan doen om het te verbeteren. port staat de komende jaren weer helemaal op de agenda in Tilburg. De raadswerkgroep Sport deed belang rijke aanbevelingen. Maar het geld daarvoor ontbrak op de begroting. Tijdens de begrotingsbehandeling zorgde de raad er alsnog voor dat er volgend jaar toch 2,5 ton extra wordt uitgetrokken voor sport. bedrijven'. Om vervolgens geen benul te hebben wat nou werkelijk de behaalde resultaten zijn. Voor hetzelfde geld helpen ze nul mensen aan het werk, je weet het gewoon niet. Zo bestuur je geen stad. Zo ga je niet om met het geld van Tilburgers. In het raadsdebat hield de wethouder lang vol dat de bedrijven wel functioneren, want er komen immers mensen aan het werk. Ontluisterend zo’n reactie. Waar baseert hij dat op? Op vermoedens en vage signalen. Misschien zijn deze mensen wel door heel andere factoren aan een baan gekomen. Je weet het gewoonweg niet. Die motie van wan trouwen was volkomen terecht.” Maatschappij heeft afgelopen bek gebracht aan de Süleymaniye andelboslaan. Het eindadvies van de raadswerkgroep wordt op 19 november a.s. besproken door de raads commissie Maatschappij. Aanvang van de vergadering is 14.00 uur. Gabe van der Zee PvdA) “Niemand weet hoe de re-integratiebedrijven presteren” “De raad heeft de taak om het college te con troleren. Als het gaat om ingewikkelde onder werpen die tijdrovend onderzoek vergen, komt de Rekenkamercommissie in actie. Ik ben er lid van. Uit het onderzoek naar de prestaties van re-integratiebedrijven blijkt dat goede, harde beleidsgegevens ontbreken. Dus zijn de presta ties niet goed te meten, conclusies niet te trek ken. Zijn deze bedrijven wel effectief of niet? Niemand die het op dit moment hard kan maken. Dat is voor mijn fractie niet acceptabel. Er gaat zeker 7 miljoen naar deze bedrijven. Dan moet je kristalhelder in beeld hebben hoe ze preste ren en ze goed monitoren. Het gaat uiteindelijk wel om klanten die aan het werk moeten komen en blijven. Ik kijk niet met plezier terug op het raadsdebat. Sommige fracties hamerden erop dat re-integratiebedrijven niet functioneren. Maar het ontbreekt nou juist aan harde gegevens om daar een uitspraak over te doen. Het debat had moeten gaan over hoe dat voortaan beter kan. Het liep allemaal nogal hoog op. Dat is jammer." de jeugd weinig te doen alhoewel er binnenkort meer trapveldjes komen. Het is een wijk met veel problemen achter de voordeur: hoge werkloos heid, schulden, taalachterstand, jeugd die niet naar school gaat en ook niet werkt, huiselijk geweld, criminaliteit. Toch zijn er genoeg men sen die met plezier in de Kruidenbuurt wonen. Maar de situatie moet er verbeteren. Daarom is het goed dat de raadsleden op bezoek komen. Ze bespreken een paar grote projecten die op stapel staan, zoals een multifunctionele-accom modatie en een zorgpunt. Met alle respect, die projecten komen er uiteindelijk wel. De sociale problematiek is veel belangrijker, daar moeten we in investeren. Wij hebben bewust veel bewoners uitgenodigd die hun eigen verhaal gaan doen. Hopelijk helpt dat en zorgt de raad ervoor dat procedures om in te springen verbeteren. Zodat we eerder kunnen helpen bij zaken als huiselijk geweld of schuldhulpverlening." t:,. jk t aft x**:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 12