8© W vijftien jaar veel gezelligheid RT I ee 'uiskamer voor ouderen is vast onderdeel van mijn week' De kracht van ouderen s lent boo( straat DONDERDAG 8 NOVEMBER 2007 - PAGINA 13 KG 8 NOVEMBER 2007 - PAGINA [ff* bordspel geen :h. sten. L9e eeuws Een pak t als de traditionele Hitfilms. st. Kaarsen jhabeeld. straat. en Eenzaamheid, hoe kom ik er vanaf? Petra Jansen o COLOFON i die betrekking jiskamer." wijkcentrum De Baselaer Hoefstraat 175 tel. 543 59 09 contactpersoon: Dani van Oosterhout wijkcentrum 't Kievitslaer Reinevaarstraat 55 tel. 468 38 57 06 - 42 67 55 74 contactpersoon: Rianne Weijtmans buurtcentrum Soekmekaar Gen. Kockstraat 2a tel. 580 25 57 06 - 42 67 55 74 contactpersoon: Rianne Weijtmans buurtcentrum De Spil Heikestraat 54 tel. 542 57 29 06 - 42 67 55 74 contactpersoon: Rianne Weijtmans Huiskamer voor Turkse vrouwen: Lale devri Wijkcentrum De Ypelaer Corellistraat 10 tel. 455 29 28 contactpersoon: Banu Evgincan “Liefde: de kortste eeuwigheid. Laat het maar vriendschap zijn, dan heeft het alle tijd.11 Turkse vrouwen Er zijn op dit moment zes Huiska mers voor ouderen in Tilburg, waar ouderen een middag terecht kunnen. Sinds is er ook een Huiskamer sf voor Turkse vrouwen. ''Dat aparte groep vormen, wil absc Deelnemers van de Huiskamer voor ouderen in wijkcentrum De Baselaer zoeken op een tekening naar afbeeldingen van spreekwoorden. FOTO: KAREL LUIIJF tag 13-18 u donderdag MIJVUUI MC7C7IM. VVÜ I I ICliXd I @|*Q f jeld een uitstapje: naar overwe sen te ipen (70) komt al bij de Huiskamer i_i i ze heeft het er hoeven zich zet i fltBURGSE KOERIER Met de uitjes ga ik niet altijd mee, omdat ik ook graag met mijn man dingen doe." Stan Oerlemans (77) is al net zo tevreden over de Huiskamer. "Ik zou het niet willen missen, het vormt een vast onderdeel van mijn week. Ik kijk er echt naar uit. Sinds 6,5 jaar ben ik weduwnaar en al 4,5 jaar kom ik hier. De ouderenadviseur wees me des tijds op deze mogelijkheid. Ik vind eigenlijk alle activiteiten leuk om te doen." Gezellig Annie van KempQr een jaar of drie bij in De Baselaer. En naar haar zin. "Ik vind het hier i icril gezellig en kan met iedereen weg. Het is leuk om zo men te leren kennen. Ik ben hier eigenlijk gekomen dankzij mijn man. Die speelt hier altijd biljart en vroeg me eens of de Huiskamer niks voor mij zou zijn. Ik leg graag een kaartje of doe een spelletje. per week een tijdje speciaal t zij een ■-soluut Bij alle Huiskamers is nog plaats voor nieuwe deelnemers. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met de Huiskamer bij hem of haar in de buurt. Ook nieuwe vrijwilligers kunnen bellen. Persoonsgebonden Budget (PGB) Als een mantelzorger hulp geeft die eigenlijk door een betaalde kracht verleend zou moeten worden, kan een Persoonsgebonden Budget (PGB) uitkomst bieden. De cliënt kan met een voorschot uit de AWBZ en/of WMO zelf zorgverleners) inhuren, bijvoorbeeld de eigen mantelzorger. Daaraan kleven voor- en nadelen. Daarover organiseert het Ouderenwerk van de Twern een inloopbijeenkomst voor mantelzorgers op woensdag 14 november van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). In de Stadswinkel van de gemeente in het centrum is van 19 november tot begin januari 2008 de fototen toonstelling De kracht van ouderen te zien. Veel senioren in Tilburg zetten hun kennis en levenser varing in voor anderen. Deze actieve ouderen werken aan hun idealen, zorgen voor zieken of gehandicapten of organiseren activiteiten in de wijk. Ze leveren daarmee een bijzonder waardevolle bijdrage aan de Tilburgse samenleving. Wethouder Els Aarts: "De gemeente Tilburg heeft fotograaf Joop Wever gevraagd om negentien actie ve ouderen op de foto te zetten. Als blijk van waardering voor wat ze doen voor de stad. En om andere ouderen te stimuleren ook actief te worden. Er is enorm veel leuk en nuttig vrijwilligerswerk te doen!" Openingstijden Stadswinkel Centrum (Stadhuisplein 128, ingang naast het paleis): maandag 13-18 uur; dinsdag, Een van de geportretteerde actieve Tilburgse ouderen: Ben Vischer, voorzitter van de cliën- woensdag en vrijdag 10-18 uur; donderdag 13-20 uur. tenraad van Het Laar. FOTO: JOOP wever "De mens is eenzaam tot en met zijn dood. Nooit is één liefde, nooit één vriendschap klaar. En, zelfs geboren uit dezelfde schoot, Zijn wij nog vreemden voor elkaar. 's Middags naar de film Op maandag 19 november kunnen 50-plussers om 14.30 uur naar een nieuwe Cineplusvoorstelling in het Midi Theater op de Heuvel: Brokeback Mountain. Regisseur Ang Lee overdondert met een liefdesverhaal van twee jonge mannen dat zich afspeelt tegen de achtergrond van indrukwekkende natuur en het kleinburgerlijke leven in Wyoming en Texas. Vóór de film kunnen bezoekers koffie met iets lekkers krijgen voor 1,-. Kaartjes kosten 5,- en zijn vanaf 14.00 uur te koop bij Midi. Reserveren kan via tel. (013) 5422822 (14.30-16.30 uur en 20.00-22.00 uur) of via www.belbios.nl. Dit citaat van Jan van Nijlen klinkt prachtig, hoewel niet erg opwekkend. Maar misschien is dat wel ook één van de belangrijk ste functies van literatuur: troost bieden door de vorm. In dit licht is ook de bloemlezing We weten elkaar altijd te vinden; de mooiste gedichten over vriendschap (2004) het lezen waard. Hierin staat een meer hoopgevend gedicht van Jan Eijkelboom: De Seniorenwijzer verschijnt V V J 66,1,11331 in de twee weken in De Tilburgse Koerier. v Redactie: Isabella de Boer- Verheijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry f Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij zer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. wijkcentrum De Ypelaer Corellistraat 10 tel. 455 29 28 contactpersoon: José de Hond bs-erger-je-nieten. ^activiteiten zijn elke week fechillend", legt beroepskracht tni van Oosterhout uit. "Maar prdspelletjes doen en kaarten ijn wel heel populair hier. We èbben daarnaast ook themamid- agen, bijvoorbeeld over 'Je ide- le dag'. Dan mogen de ouderen elf door middel van knippen plakken laten zien hoe hun ideale dag eruit zou zien. Soms kijken we een dvd, een conference van Toon Hermans bijvoorbeeld. We maken ook gerege de kapel van Peerke Donders, een tuincentrum, een museum of we pikken gezellig een terrasje. En een keer per jaar gaan we met alle Huiskamers gezamenlijk op stap", vertelt Van Oosterhout. Deelname aan een middag kost 1 euro, inclusief koffie of thee. Bij een uitstapje betalen de deelne mers daarnaast voor vervoer en entree. een andere instantie moet komen, bijvoorbeeld van een ouderenad viseur. Van Oosterhout: "Ik ga daarnaast ook nog bij de ouderen op bezoek als ze al meedoen aan de Huiskamer. Gewoon om even te vragen hoe het gaat en om te kijken of ze eventueel problemen hebben. Ze kunnen dan vrijuit praten over wat hen dwars zit, ook over dingen hebben op de Hui: Een levensboek maken Een levensboek is een hulpmiddel in de communicatie met een dementerende. Hoe je dat maakt, is te leren tijdens een work shop van twee middagen. De workshop van het DOT (Dementie Ondersteunings- en Trainingscentrum) van De Wever is op 22 en 29 november van 14.00 tot 15.30 uur in de Geheugenwinkel (Kor- velplein 60). Kosten €30,-. Aanmelden bij dementieconsulent Phil Mutsaers, tel. (013) 5449466. Bovendien zijn er in de bibliotheek voldoende boeken te vinden die hoop en houvast bieden om eenzaamheid het hoofd te bieden. Zo schreef Marijke Kuyper Zinvol ouder worden: leef eindelijk het leven dat je echt wilt. Bedoeld voor mensen die, terugkijkend op hun leven van toen en kijkend naar hun leven van nu, onvrede voelen. En die besluiten nu eindelijk te doen wat ze altijd al wilden doen. Ook Anneke Blok schreef een nuttig en informatief boek met Hoezo geraniums!: stoppen met werken en verder. Ze besteedt aandacht aan het omschakelen naar niet-werken, financiële rege lingen, sociale contacten, etc. Met ook veel websites/adressen over bewegen, vrijwilligerswerk, studie, recreatie, vakantie, etc. In Nooit te oud: een lees- en luisterhoek van verpleeghuispastor Marinus van den Berg staan teksten die je aan het denken zetten over het ouder worden en innerlijk leven. Volgens Janke Greving kun je op iedere leeftijd nieuwe vrienden vinden. In Gelukkig met vrienden geeft ze praktische tips over hoe en waar je mensen kunt ontmoeten, vriendschappen sluit en nieuwe en oude vriendschappen onderhoudt. ze zich beter thuis voelen in een groep met andere Turkse vrou wen." Eigen buurt Een Huiskamer heeft maximaal twaalf deelnemers. Het is de bedoeling dat ouderen naar de Huiskamer in hun eigen buurt gaan, zodat ze ook andere senio ren uit hun omgeving ontmoeten. Als de Huiskamer in de eigen wijk vol is, is er misschien wel plek bij een andere. "Maar dan moet er bij de oudere in kwestie geen bezwaar zijn om wat verder te reizen", zegt Van Oosterhout. De senioren komen zelfstandig naar de Huiskamers. Eventueel kan de begeleidster helpen bij het regelen van vervoer. Ook rolstoelgebrui kers kunnen bij de Huiskamers terecht. Ontspanning Vrijdag 9 november is er in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) een dansavond voor 40-plussers. Aanvang 20 uur, entree 1,-. In het Ouderentrefpunt in dit wijkcentrum kunnen kaarters op vrijdagochtenden en op woensdag 14 november rikken of jokeren. Aanvang 10 uur. Meedoen kost 1,-; er zijn leuke prijs jes. Op woensdag 21 november kunnen creatievelingen vanaf 10 uur bloemstukjes maken; ze betalen alleen de dagprijs van de bloemen. Op dinsdag 13 november kunnen kaarters in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) rikken of jokeren. Er zijn leuke prijsjes. Tijd: 14 tot 16 uur. Deelname kost 1,-, inclusief en kopje koffie of thee en een hapje. Zondag 18 november organiseert het activiteitennetwerk Tilburg- Noord in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) een feestmid dag voor ouderen met een muzikaal optreden van Theo Boomaars. Tijd: 14 tot 17 uur. Entree €1,50, inclusief een kopje koffie of thee met iets lekkers. Kaarten zijn te koop bij De Ypelaer, wijkcentrum De Schans (Schans 123), en zorgcentrum Heikant (Schubertstraat 700). Wie niet in staat is daarheen te gaan, kan bellen naar (013) 4552928 (Lydia Driessen en Annemiek Broeckaart). Iemand komt dan langs om de kaart (tegen betaling) af te geven. In zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101is er op woens dag 21 november van 14.15 tot 16.30 uur een gezellige muziekmid- dag met 't Hermenieke. De entree en koffie of thee zijn gratis. Jpbloeien blgens Van Oosterhout is het loei van de Huiskamers voor HJderen in de loop der tijd wel rat bijgesteld. "Voorheen was de luiskamer een tijdelijke voorzie- ling, die senioren moest stimu- eren om meer te participeren in Ie samenleving. Na de bezoe- ten aan de Huiskamer zouden Ie ouderen dan zelf weer in staat lijn contacten te leggen en acti efeiten te ondernemen. Maar in Ie praktijk blijkt dat de bezoekers lier helemaal opbloeien en niet neer weg willen. Ze hebben bijna •Ihun contacten hier." Lezing over Sint Nicolaas Op vrijdag 16 november verzorgt Jan Franken, oud-docent van de Fontys Lerarenopleiding en actief docent op de Seniorenacade mie, een lezing over de historische achtergrond van Sint Nicolaas. Deze werd geboren in Lydië en in 350 gekozen tot bisschop in het Oost-Romeinse rijk. Door de legenden over zijn goedgeefsheid werd Sint Nicolaas de patroon van uiteenlopende groeperingen: van handelsreizigers, studenten, schippers, moordenaars en bak kers. Hij stond ook bekend als huwelijksmakelaar. De lezing wordt georganiseerd door Sed Vitae (de studentenver eniging van de Seniorenacademie), maar is openbaar. Aanvang 14 uur in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Toegang: 5,-, leden Sed Vitae 2,50. Vrijwilligers Naast een vaste kracht spelen vrijwilligers een belangrijke rol in de Huiskamers. In De Base laer zijn vier oudere vrijwilligers actief. Enkele van hen hebben de Huiskamer daar - de eerste in nnnr to Tilbur9 - ook opgezet. Van Oos- En ook Z,. een een praatje, doen een spelletje mee, zorgen >pre’ voor consumpties en boodschap- r'c’/lï,^¥ïc'1 yc®n of pen en zetten materialen klaar. Ze gebrekkig Nederlands, waardoor ,o Kotor th.-io „oLio» io oon brengen daarnaast ideeen in voor activiteiten. Maar de begeleidster bepaalt altijd wat er gedaan wordt en wie in de Huiskamer komt. Zij draagt de eindverantwoordelijk heid." De Huiskamers kunnen nog jn indi- steeds vrijwilligers gebruiken. jren zijn", "Zolang -ade ren hebben. Daarnaast zoeken we mensen die creatief zijn en meedenken." Gerard Horvers (67) is al acht jaar vrijwilliger bij De Baselaer. "Ik ben in 1999 met de VUT gegaan", ver telt hij. "Ik wilde toen graag vrijwil ligerswerk doen, maar wist nog niet wat. Ik ben naar De Baselaer gegaan en heb een tijd lang overal een beetje meegeholpen. Toen bleek ik de Huiskamer wel erg leuk te vinden. Het geeft me heel veel voldoening om de ouderen F|ier te helpen. Dat doe ik onder meer door quizzen en taalpuz- zeis te maken voor de bezoekers. Ik ben zelf ongeneeslijk ziek en krijg ook heel veel steun van de mensen hier, dat doet me goed. Zolang mijn gezondheid het toe laat, blijf ik hier werken." Alheimercqfé over diagnose dementie Hoe wordt de diagnose dementie gesteld? En is er behande ling mogelijk? Daarover geeft neuroloog Eerenberg uitleg in het Alzheimercafé op dinsdag 13 november. Eerenberg werkt in de geheugenpolikliniek van het Tweesteden Ziekenhuis. Het Alzheimercafé is een maandelijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. Vanaf 19.00 uur en in de pauze is de Geheugenwinkel open. Een bordspel doen, kaarten, sjoelen, een film kijken, gezellig bijpraten of een uitstapje maken. De senioren die een van de zes Huiskamers voor ouderen bezoe ken in de Tilburgse wijkcentra, ;w,zr. zich zeker niet te verve en. De Huiskamers zijn bedoeld «oor zelfstandig wonende 55- plussers die dreigen te vereen zamen of al in een isolement leven. Bijvoorbeeld doordat hun partner wegvalt, hun vrienden en kennissenkring steeds kleiner wordt of doordat ze minder goed ter been zijn. Onder leiding van beroepskrachten en vrijwilligers brengen ze eens per week een leuke middag door met andere ouderen. In november bestaan de Huiskamers voor ouderen vijf tien jaar. Het is een gezellige drukte bij de oudste Huiskamer in wijkcentrum De Baselaer aan de Hoefstraat. Twaalf ouderen zitten aan tafel, samen met een beroepskracht en vier vrijwilligers. De Huiska mer, die daar elke woensdag van 14 tot 16 uur gehouden wordt, begint met een kopje koffie of thee. Daarna doen de vrouwen en mannen mee aan een activi teit. Dit keer gaan ze spelletjes toen. Er vormen zich drie groep- es. Twee ervan gaan een kaartje h' tyjen, het derde groepje gaat Sommige ouderen die in De Base- I I j i5s-erger-je-nieten. laer komen, hebben ook buiten de 'De activiteiten zijn elke week Huiskamer contact met elkaar. ii-1-u* "Verschillende mensen komen er hier achter dat ze elkaar van vroeger kennen. Soms ook gaan deelnemers van de Huiskamer bij elkaar op bezoek, of gaan ze samen naar andere activiteiten." Opjrismiddag over verkeersregels Automobilisten, fietsers, voetgangers en gebruikers van rolstoelen en scootmobiels hebben te maken met allerlei nieuwe verkeers regels en -borden. Daarover verzorgt een voorlichter van Veilig Verkeer Nederland op donderdagmiddag 15 november een pre sentatie voor ouderen in Tilburg-Zuidwest: van 14 tot 16 uur in Hofstede De Blaak (Dussenpad 1 -3). Toegang en een kopje kof- fie/thee zijn gratis. Belangstellenden kunnen er zich ook opgeven voor een opfriscursus van drie dagdelen. niet zeggen dat ze niet open staan voor integratie", benadrukt Van Oosterhout. Het is nu eenmaal niet gebruikelijk dat Turkse vrou wen contact hebben met andere mannen. Het heeft dus maken met hun cultuur. de taal speelt een rol; vaak sp ken deze oudere vrouwen geer Huisbezoek Wie aan de Huiskamer wil mee doen, hoeft daarvoor geer, I.,j; catie te hebben van het CIZ. Wel "Dat mogen ook jonger heeft de begeleidster vooraf een vertelt Van Oosterhout. gesprek met de oudere om te ze maar belangstelling voor ouc kijken of deelname mogelijk en nodig is. Dan wordt ook geke ken of er nog ondersteuning van - -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13