WIJZE 'Activiteitenwijzer heel handig voor ouderen' 9! <31 Boek met oorlogsherinneringen Tilburger Koerier 4.95 k 0 ratis Jng G600 i,00 'naand 3so sms Boekjes, website en beroepskrachten helpen bij het vinden van leuke vrijetijdsbesteding in de buurt DONDERDAG 25 OKTOBER 2007 - PAGINA 9 jetilburgse koerier. 125 OKTOBER 2007-PAGINA 8 Petra Jansen laardii.nl jnstein. Rubriek Totaal euro 2007 nderdag. COLOFON L-£ (LEDEN.NL 1033 zelf of ir er meer van de de zomer." een eetclub, zwem- die veel ouderen best deden dat i Tweede /en aan dat dale contac- in (hulp Deze le- j Nokia 2310 1 een- orjolein Datum Plaatsing! op eerste ochtend is dis Loven signalen .van dreigende eid herkennen en daar- inspelen. Daarvoor heeft de /ern vanaf 2003 de gids Voor bij de geraniums. Handreikingen EURO 7,50 9,00 10,50 12,00 13,50 15.00 16.50 18.00 19,50 21 00 22,50 24,00 25,50 27,00 orga- zater- gemaakt er dan in gebruik wordt Activiteitenwijzer Alles was gericht op vernedering is deel 5 van de Tilburgse Bronnenreeks, een uitgave van de Stichting tot Behoud van Tilburgs Cultuur goed. Het telt 220 pagina's met vele illustra ties. Het boek is onder meer in de Tilburgse boekhandels verkrijgbaar voor 17,95. Gezond koken In de ontmoetingsruimte van wooncomplex Frater Mattheushof 1 (Capucijnenstraat) geeft Ineke Vermeulen van Remedica dinsdag middag 30 oktober een demonstratie hoe je op een makkelijke manier gezond kunt koken. Ouderen kunnen dit vanaf 14 uur zien en proeven. Entree en kopje koffie/thee zijn gratis. >us 100015000 JATijbufl. Vergissing Embrecht var ‘r'~ en getogen Tilbur gemeentelijke diens was een bekende muziekwereld, bij c I bij eenzaamheid ontwikkeld. "Die gids is met name bedoeld voor vrijwilligers en beroepskrachten", vertelt ouderenwerker Marjolein de Graaff. "Dat kunnen ouderen werkers en -adviseurs zijn, maar ook maatschappelijk werkers en pastoraal werkers, huismeesters en medewerkers van de thuis zorg." De gids helpt hen signalen van eenzaamheid te herkennen en de ouderen te ondersteunen bij het doorbreken van het alleen zijn. Voor de acht stadsdelen.van Til burg zijn er aparte gidsen; Berkel- Enschot en Udenhout hebben er samen ook een. Deze boekjes bevatten een overzicht van activi teiten- voor senioren in die wijken en dorpen. Dat heeft hij heel indringend gedaan. Hij heeft er ook allerlei knipsels, foto's en plattegrondjes aan toegevoegd. Zijn drie dochters hebben deze oorlogsherinnerin gen vrijgegeven voor publicatie. oofdletters gezet, jrd wilt krijgen Afhalen Voorbij de geraniums Niet elke oudere is in staat zelf op zoek te gaan naar informatie over activiteiten. Wie dreigt te vereenzamen, bijvoorbeeld door verlies van de partner of verslech terende gezondheid, loopt daar meestal niet mee te koop. Dan is het belangrijk dat beroepskrach- Toeslag br.o.nr. 3,00 euro De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer- Veitieijen, André Coenen, Riek Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind-redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Ver- meer, Debby Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij zer, Stichting de Twem, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; e-mail seniorenwij- zei^twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur. in Os was een geboren (1920) ‘rilK,jrger, werkzaam bij de ist Publieke Werken. Hij 5 persoon in de Tilburgse muzieKwereiu, uij de Koninklijke Liedertafel Souvenir des Montagnards en het kerkkoor van het Heike. Hij is in 1983 overleden. Door een administratieve vergissing werd hij op 8 november 1943 als 'werkweigeraar' opgepakt en belandde hij in een concen tratiekamp, eerst in Amersfoort, daarna in Biljarten, gymnastiek, een computercursus, men, bloemschikken; zomaar wat activiteiten zouden willen ondernemen. Je doet iets leuks en komt onder de mensen. Maar hoe weet je wat er allemaal te doen is? De Activi teitenwijzer op de website van de Twern biedt een overzicht van betaalbare activiteiten voor ouderen in de gemeente Tilburg. Wie geen computer heeft, kan het overzicht bekijken in een klapper die in de wijkcentra ligt. Ook kunnen de ouderenadviseurs helpen bij i geschikte activiteit. Bovendien beschikken zij de geraniums. Remedies tegen eenzaamheid. j en andere beroepskrachten ouderen helpen zijn naar een a komt de Activiteitenwijzer pas in J beeld naar aanleiding van een andere soort vraag. Dan informeer ik bijvoorbeeld naar de dagbeste- “l ding van een oudere en dan blijkt bat zij of hij moeite heeft de dag boor te komen of zich dikwijls alleen voelt. Het is overigens wel zo dat in de herfst en de winter Kiezen Paul van Sambeek, ouderenadvi seur bij de Twern, vindt de Activi teitenwijzer heel handig voor oude ren. "De ouderen die ik spreek, vertellen dat ze het een gemak kelijk hulpje vinden om te weten wat er gebeurt. Veel senioren zijn op zoek naar een wekelijkse of maandelijkse vrijetijdsbesteding. Wat ze precies zoeken, is per per- sobn verschillend. Als iemand het moeilijk vindt om zelf een activiteit uit te kiezen, pak ik de klapper erbij en neem die samen met de oudere door. Sommigen komen bij mij, omdat ze al echt op zoek £en van de vierhonderd leuke manieren uit de Activiteitenwijzer om ergens aan mee te doen: Dansen in parochiehuis Korvel onder leiding activiteit, maar vaak van Christine van de-Laar. fotopeter ugtenberg het zoeken naar een over de gids Voorbij Daarmee kunnen zij iets tegen eenzaamheid te doen. Kerst-in voor eenzame 50-plussers Ook dit jaar organiseert stichting Alleen op deze Aarde een kerst-in voor 50-plussers die alleen zijn met de kerst. De kerst-in is op 25 december van 10 tot 20 uur in café Bierings (Goirkestraat 50). Deel name kost 10,-, inclusief koifie/thee, lunch en diner. Deze bijdrage moet voor 13 december op postgirorekening 5307989 van stichting Alleen op deze Aarde staan. Aanmelden kan tot 10 december per telefoon ((013) 5447759, na 19.00 uur) of per e-mail: kerstinn@hot- mail.com. Ontspanning Vrijdag 26 oktober is er in wijkcentrum t Sant (Beneluxlaan 74) een dansavond voor 40-plussers. Aanvang 20 uur, entree 1,-. In het Ouderentrefpunt in dit wijkcentrum kunnen kaarters op vrijdag ochtenden en op woensdag 31 oktober rikken of jokeren. Aanvang 10 uur. Meedoen kost 1,-; er zijn leuke prijsjes. Op maandag, dinsdag en donderdag kan er vanaf 10 gebiljart worden. Creatieve- lingen kunnen op dinsdagen en donderdagen in het Trefpunt onder deskundige begeleiding knutselen; kosten 1,50 per keer. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt dhr. v. Oosterwijk op dinsdag 30 oktober van 15.00 tot 16.30 uur een gezellige optreden met zijn keyboard. Hij brengt liedjes van vroeger, maar ook van nu, o.a. van Frans Bauer. Entree 2,50. Woensdag 31 oktober wordt van 19.30 tot 21.30 uur een concert van André Rieu met zijn orkest in Wenen getoond. Entree 1 ,- Schaakmat?! De herfstwind haalt ons in de middaguren en avonduurtjes lekker naar binnen. Tijd voor spelletjes en andere actieve hobby's om alleen of samen te doen! Breien is weer helemaal in: net als in Amerika zijn er ook in Neder land zogenaamde breicafé's waar je gezellig met zijn allen zit te breien. Er zijn dus ook weer nieuwe boeken over, met nieuwe patro nen, bijvoorbeeld Breien: basistechnieken en ontwerpen. Wilt u kerstkaarten maken? In de kasten van de Bibliotheek Mid- den-Brabant vindt u verscheidene boeken over (kerstkaarten met stofjes, geponst, gevouwen, in 3D, met theezakjes, geborduurd.... Kijk in de catalogus of vraag het onze medewerkers! Spelregels niet meer in de doos? Van bekende en onbekende, oude en nieuwe binnenhuisspellen, zoals Rummikub, Mastermind, Scrab ble en Vier-op-een-rij verzamelde David Pritchard de spelregels in het boek Spel, spelen, spelletjes. Computerspellen voor senioren van Addo Stuur staan op een cd-rom, onder meer bekende spellen als toepen, pesten, klaverjassen, canasta, schaken en dammen. Maar ook uitleg van spellen die al in Windows- versies bestaan, zoals. Patience, FreeCell en Mijnenveger. Om in je eentje te spelen, met duidelijke uitleg d.m.v. schermafdrukken. Tijd over? Ideeën voor het op creatieve wijze inplakken/inlijsten/ versnijden/etc van foto's zette Else Plantinga in haar boek Meer scrapbookideeën. Creatief met foto's van Addo Stuur biedt vele mogelijkheden van digitale fotobewerking, zoals: maken van collages, panoramafoto's samenstellen, kaarten met eigen foto maken etc. Een digitale foto camera is niet nodig; ook met gescande foto's of een foto-cd kan een heleboel. Uitleg wordt gegeven met schermafbeeldingen. Die kunnen we doorverwijzen naar de Activiteitenwijzer, de Senio renwijzer, Oudfit, de wijkkrant, of andere kanalen waar activiteiten in genoemd staan. Dan kunnen ze zelf iets uitkiezen." Andere ouderen geven aan dat ze graag nieuwe sociale contac ten willen opdoen. "Die mensen wijzen we op ontmoetingsbijeen- komsten, aangepaste vakanties, de open inloop in wijkcentra, eet- punten of dagopvang. De derde categorie voelt zich eenzaam, doordat ze over onvoldoende vaardigheden beschikken om deel te nemen aan de samenleving. Voor sommige ouderen kan een alfabetiseringscursus geschikt zijn, of geheugentraining", vertelt de ouderenwerker. "Ook zijn er ouderen die moeilijk de deur uitgaan. Zo iemand kan de ouderenadviseur op bezoek krijgen, iemand van de parochie of een vrijwilliger die even een praatje komt maken. Als iemand de zorg mijdt, terwijl hij die eigen lijk wel nodig heeft, kan soms bemoeizorg nodig zijn. Tenslotte kan iemand nog behoefte heb ben aan individuele begeleiding, bijvoorbeeld van de thuisbegelei- Bootes 18 Loon op Zand Wonen in een groene en rusti ge omgeving met alle voorzie ningen in de directe omgeving hoeft niet duur te zijn. Deze verrassend ruime een gezinswoning (385 m3) ligt op een zeer kindvriendelijk woon erf met daar enkel bestem mingsverkeer. En als u de straat uitloopt staat u volledig tussen het groen. De woning is van 1976 en is goed onder houden, zo zijn onder andere angen door onderhoudsvrien- de beglazing. skend voorzieningen niveau en lationaal park de Loonse en u in no time in een stad als ideaal voor schoolgaande Op 27 oktober is het 63 jaar gek Tilburg aan het einde van de Wereldoorlog bevrijd werd. Tijd van her inneringen dus. Begin juli verscheen het boek Alles was gericht op vernedering. Tilburger Embrecht van Os onder curatele van de SS, 1943-1945. De auteur en hoofd persoon van dit bijzondere boek heeft direct na de oorlog zijn ervaringen over zijn verblijf in concentratiekampen en zijn tewerkstelling op papier gezet. ding van de Twern of van WSZW, Wonen Zorg en Service in de Wijk. Maar ook iets simpels als per sonenalarmering kan vaak al uit komst brengen", aldus De Graaff. Ziektekostenverzekering en kunstgebit Een tip van de ouderenadviseurs van de Twern: wie een kunstgebit heeft, heeft geen aanvullende verzekering voor de tandarts nodig. Het kunstgebit zit namelijk in de basisverzekering. Omdat iedereen per 1 januari zijn/haar ziektekostenverzekering kan wijzigen, is het dus verstandig dit na te kijken en zonodig de tandverzekering op te zeggen. Dit scheelt al gauw 10,- per persoon per maand. Wat doet Loket Z? Op woensdag 31 oktober is er in wijkcentrum 't Kievitslaer (Rei- nevaarstraat 55) een voorlichtingsmiddag over loket Z. De bijeen komst, die duurt van 14 tot 16 uur, wordt georganiseerd door het ouderenwerk van de Twern, KBO Wandelbos, de Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) en Antaru. De toegang is gratis. Toos Schoenmakers, medewerker van loket Z, geeft uitleg over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), waaruit Loket Z is voortgekomen. Daarna komt aan de orde waarvoor Tilburgers bij Loket Z terecht kunnen en hoe verzoeken daarna afgewerkt worden. Er is ook volop gelegenheid om vragen te stellen. Later op de mid dag is ook ouderenadviseur Tineke Meijeren aanwezig. Inloopbridge In het Oisterwijkse wijkcentrum De Pannenschuur (Lavendel 9) niseert een groepje enthousiaste vrijwilligers om de week op dag een bridgeavond. Bij deze gezellige inloopbridge (geen clubver band of competitie) zijn meestal zes of zeven tafels bezet. De entree kost slechts 1,50. Niet alleen paren, maar ook alleengaanden zijn welkom. De bridgeavonden zijn in de even weken, dus de komende tijd op 3 en 17 november en 1 en 15' december (in Oudfit van begin oktober stonden verkeerde data vermeld). Meer informatie: mw. N. Stolk, tel. (013) 5285025. Sociale contacten "In de gids wordt een onder verdeling gemaakt in vijf cate gorieën: informatie, ontmoeting, vaardigheden, huisbezoeken en individuele steun", legt De Graaff uit. "Je hebt namelijk ouderen die best in staat zijn om zelf op zoek te gaan naar activiteiten, maar die gewoon niet weten waar ze de informatie vandaan moeten halen. Vrouwen in de overgang Vrouwen in de overgang (VIDO) houdt inloopochtenden c” en derde woensdag van de maand. De komende inloopocf op woensdag 31 oktober van 9.30 tot 10.30 uur in buurthuis Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Meer informatie: tel. 06-48316923, e-mail vidotilburg@planet.nl of website www. vidotilburg.nl. Persoonsgebonden Budget (PGB) Als een mantelzorger hulp geeft die eigenlijk door een betaalde kracht verleend zou moeten worden, kan een Persoonsgebonden Budget (PGB) uitkomst bieden. De hulp moet aangevraagd en goedgekeurd {geïndiceerd) worden. Bij de indicatie wordt in elke situatie gekeken wat er precies nodig is. De betaling kan direct naar de hulpverlenende instelling gaar in natura), of als Persoonsgebonden Budget naar de cliënt. krijgt een voorschot uit de AWBZ en/of WMO en huurt daarmee zelf zorgverlener(s) in, bijvoorbeeld de eigen mantelzorger. Aan beide manieren zitten voor- en nadelen. Daarom organiseert het Ouderenwerk van de Twern daarover inloopbijeenkomsten voor mantelzorgers. Deze zijn op dinsdag 30 oktober van 19.30 tot 21.30 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) en op woensdag 14 november van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). De Activiteitenwijzer is te raadplegen via de website www.ouderenactief.nl. Ook lig gen klappers met activiteiten in de diverse wijkcentra. De oude renadviseur beschikt eveneens over een map met de Activitei tenwijzer en kan ouderen hel pen met het vinden van een leuke vrijetijdsbesteding. De ouderenadviseurs zijn te bereiken via het Centraal Afsprakenbureau, tel. (013) 5350505 (op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur). Adressen en spreekuren staan ook op www. twern.nl. Voor beroepskrachten die met ouderen werken, zijn er nog wat exemplaren verkrijgbaar van de gids Voorbij de gera niums. Remedies tegen zaamheid. Informatie: Mar de Graaff, tel. (013) 5839999 5728383. Buchenwald. Met 120 Nederlandse mede gevangenen werd hij uit Buchenwald ont slagen en op transport gezet om te werken in een onderaardse fabriek in Langer Daar is hij op 11 april 1945 bevrijd. Het unieke van zijn oorlogsmemoires is dat hij gewoon heeft opgeschreven wat hij van dag tot dag meemaakte in het concentra tiekamp: hoe de gevangenen probeerden te overleven en hoe hels de martelingen waren, evenals de uithongering, vernede ringen, dwangarbeid en het misbruik van gevangenen voor proeven. Zijn dochters, die een nawoord hebben geschreven bij het boek van hun vader, ver woorden onder meer hoe hij bij het zien van oorlogsfilms over de kampen reageerde: de ondragelijke stank in de kampen was volgens hem niet weer te geven, de acteurs in de films liepen er weldoorvoed bij. Dat Van Os juist wel geprobeerd heeft de reali teit van het kampleven van een gevangene weer te geven, maakt het boek bijzonder. Bijeenkomst De Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor les bische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omstreken. De volgende bijeenkomst is vanavond van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Meer informatie: Gerrie en Cobie (tel. (013) 4561686) of Jan (5350029). De Activiteitenwijzer bevat momenteel bijna vierhonderd acti viteiten in Tilburg, Berkel-Enschot en Udenhout. Het overzicht biedt voor elk wat wils. Wie een spor tieve activiteit zoekt, kan bijvoor beeld meedoen aan gymnastiek, koersbal of tafeltennis. Voor de creatieve ouderen zijn er activi teiten als tekenen en schilderen, toneel, kantklossen of zelfs een cursus wichelroede lopen. Daarnaast zijn veel senioren spe- cifiek op zoek naar sociale con tacten. Die kunnen ze bijvoor- ten of vrijwilligers die met ouderen beeld vinden bij een eetclub, een werken de si-1"- I bopochtend of een dans- en eenzaamheid w I crmoetingsavond. op (ffe het overzicht bekijkt, ziet dat Twe I net alle activiteiten louter voor jouderen bedoeld zijn; soms zijn ook jongere mensen welkom. De ctiviteiten vinden plaats in wijk- centra, parochiehuizen, recrea- lieruimtes in verzorgingscentra, zwembaden, sportscholen en clubgebouwen. Ouderen kunnen 1 If op de website van de Twern in de klapper kijken wat voor hen een geschikte activiteit is. De ouderenadviseur kan ook helpen bij het maken van die keuze. I m

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 9