WIJZE iedereen een feestje 9 50e veijaardag van AOW niet voor Opa en Omadag tijdens Kinderfilmfestival Allochtonen en remigranten worden gekort op ouderdomsuitkering Geschiedenis AOW COLOFON 7998, DONDERDAG 11 OKTOBER 2007 - PAGINA 13 detilburgse koerier jaar jongi ereen II Petra Jansen CBW-erkend EIND pven weken om 12 uur. MMM HMMK MMM TIEPRIJS! R IR i- AOf kan wel een beroep doen op I te aanvullende bijstand. "Maar dat een volledk sociaal mii ■n wel erken Meneer Bakker uit de Boterdiepstraat in Amsterdam was ari 1957 landelijk nieuws. Hij mocht die dag namelijk I i bepaald ie Tweede krijt bij 14.30 uur naar een ■'ri de Heuvel: Devil ..wdekoningin Miran- ganiseert de lie zich willen liens en de ie mens om Incl. btw ling bijstand is overigens end. Het inkomen levensverwachtir jaar was, weru veel get In Grot regering het sterke solidariteitsge voel tijdens de Tweede Wereldoor log om een blauwdruk te maken ling, en onder- vrijdag 19okto- ilzorg Midden- ijkcentrum De ie/thee met iets lek- Buitenland De landen om ons heen kennen ook ouderdomsuitkeringen. In Bel gië bestaat de Inkomensgarantie J- •---‘leid voor Vierhonderd 65-plussers krijgen een aanvulling van de Wet Werk per stuk. De euwburgring is Meer informatie/hulp bij aanvragen: Centraal afsprakenbureau ouderenadviseurs van de Twern: tel. (013) 5350505 (werkdagen 9 tot 12 uur). Formulierenbrigade gemeente Tilburg, tel. (013) 5429653. Loket Z, tel. 0900-1231313. i ga< ts hun ontdekkingstocht, De kleine ijsbeer 2 - Het I gebeuren vreem- zinnic op 2 janu- het eerste AOW-pensioen in ontvangst nemen uit handen van minister Suur- hoff van Sociale Zaken. Dit bodempensioen was een hele verbete ring in vergelijking met de situatie ervoor, toen veel Nederlandse ouderen nog een beroep moesten doen op de Armenwet. rag over te maken op bankre- ing 547912501 t.n.v. ANBO echt onder vermelding van bodempen- bestelnummer P0701. De Seniorenwijzer verschijnt1 I eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Isabella de Boer-Ver-1 heijen, André Coenen, Riek I Flipse-Temens, Gerry k Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- I redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Vermeer, Debby - I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, I Vincentiusstraat 102, 5038 SR I Tilburg; tel. 013-5839999. I Kopij kan gestuurd worden I naar: Seniorenwijzer, p/a de I I Twern, Postbus 3078, 5003 DB a Tilburg; e-mail seniorenwij-1 ingende pinguïn jdens het Kinder de allerkleinsten naar de tekenfilm 2 "st get nige eiland. Daarin besluiter entuurlijke ijsbeertje Lars en wettelijke regeling (de latere AOW) werd in 1947 de Noodwet Ouder domsvoorziening van kracht Een voorziening, geen v ------- dus. Er hoefde dan ook cQQr>r,m- mie voor te worden beU«,M. principe hadden alle Nederlandse mannen en ongehuwde vrouwen ring wordt bepaald cc i— Op een dat iemand jaar*"1"' Drees, looptijd van de toenmalige Ouderenorganisatie AMBO heeft een boek laten schrijven over de geschiedenis en de toekomst van de AOW. Rond de filmvoorstellingen is er die maandag een professionele foto- landse bevolking recht op basispensioen, bedoeld als vulling op 1957 ontvir 32,25 en een echtpaar 54 maand. Na vijf jaar zag in dat ouderen met dit b -'tftt zijn zij verzekerd tegen arbeidson geschiktheid, ouderdom en overlij den. De opbouw van deze uitke- ------door het loon dal iemand jaarlijks verdient en de verzekering. wet 1901 het eerste, nog zuinic° begin van een ouderdomsper.o.- oen. Deze uitkering was alleen bedoeld voor mensen die op I werk een ongeval kregen. De uit kering liep na het 65e levensjaar door en bedroeg 70 procent van het loon, tot een maximum van 2,80 (€1,27) per dag. In de periode tot aan de T.ve Wereldoorlog volgden nog Invaliditeitswet, waarbij iec loontrekker vanaf 70 jaar als inva lide werd aangemerkt, en de Vrij willige Ouderdomsverzekering (VOV). Door de VOV konden ook niet-loontrekkers zich verzekeren. Toch was het inkomen uit deze Ouderen (IGO), bedoek regelingen bepaald geen vetpot, ouderen van wie het pensioen niet Kort na de Tweede Wereldoorlog toereikend is om van te kunnen moest menige bejaarde zelfs nog leven. In tegenstelling tot de AOW een beroep doen op de Armen- is de IGO dus een aanvulling en wet. geen basis. De minimumleeftijd is 64 jaar, per 2009 wordt dat 65 jaar. Noodwet Drees Duitsland kent meerdere ouder- In afwachting van een definitieve domsuitkeringen, de Altersrenten. Die zijn een onderdeel van een wettelijke verplichte verzekering voor werknemers en bepaalde verzekering groepen zelfstandigen. Hierdoor ok geen pre- betaald. In de schouwburg Kinderfilmfestival. Het duurt van zaterdag 20 t/m zondag 28 okto ber en het thema is Op 't puntje van je stoel: net als in de Kinder boekenweek staan geheimen, raadsels en mysteries centraal. Voor grootouders is het natuurlijk elke dag leuk om met een of meer kleinkinderen naar zo'n film te n, Riek gaan, maar maandag 22 oktober Hovers. is dat extra leuk, want dan is het Opa en Omadag. 11 OKTOBER 2007 - PAGINA 12 Formulierenbrigade De gemeente Tilburg doet dus nog niet mee met het project van de SVB, maar wil mensen met een onvolledige AOW wel helpen, als ze daar recht op hebben. In totaal zijn er zestienhonderd Tilburgse oude ren met een onvolledige AOW. Van hen hebben er zeshonderd geen Net als andere Brabantse filmthe- recht op een aanvullende uitkering, aters doet ook de Filmfoyer van omdat ze neveninkomsten ontvan- de schouwburg weer mee aan het gen, bijvoorbeeld partnertoeslag. onvolledige AOW erop te wijzen dat wel een aar). j. Als dat geval is, gemeente. Medewerkers daarvan llir’” -u:: mensen op bezoek, i op de mogelijkheid van een aanvullende uitkering en helpen ook met het invullen van de aan- Voor de AOW waren er hier en in sioen nauwelijks konden rondko- het buitenland al inkomensregelin- men; er kwam 15 procent bij. In gen voor ouderen. De Duitse kan- 1965 werd de AOW opgetrokken selier Otto von Bismarck legde in tot het sociaal minimum: 99,38 1889 een verzekering op tegen per maand voor een alleenstaande inkomstenderving in geval van en 142,02 voor een echtpaar, ouderdom, ziekte en invaliditeit. Als pensioenleeftijd werd 71 aan- Omslagstelsel gehouden. Omdat de gemiddelde Oorspronkelijk kwamen alleen hting toen amper 40 mannen en ongehuwde vrouwen srd de regeling niet in aanmerking voor deze uitkering, ebruikt. Werd een gehuwde vrouw eerder eot-Brittannië gebruikte de 65 jaar dan haar echtgenoot, dan ig het sterke solidariteitsge- was er pas recht op AOW als ook - de man 65 jaar was. Pas sinds 1 april 1985 hebben voor een stelsel van sociale verze- mannen en vrouwen een zelfstan- keringen, betaald uit belastinggeld, dig recht op AOW. Iemand die 65 Andere Europese landen en de VS jaar wordt en een partner heeft die voerden na de oorlog soortgelijke jonger is dan 65 jaar, ontvangt een systemen in. toeslag als het inkomen van de partner lager is dan de AOW. Geen vetpot Gehuwden en ongehuwd samen in Nederland was de Ongevallen- wonenden worden sinds 1987 nige gelijk behandeld. ensi- De AOW is een verplichte verzeke ring en wordt gefinancierd door hun een omslagstelsel: de AOW-pre- mie die werkenden en uitkerings gerechtigden betalen, gaat zo vrij wel direct naar de 65-plussers. Op dit moment ontvangt een alleen staande van 65 jaar of ouder 915 de Tweede AOW. Een alleenstaande ouder g de krijgt 1100 en gehuwden of part- edere ners krijgen elk 630 De kunst ucin het ouder worden (2) Het Ouderenwerk van de Twern en GGZ Midden-Brabant organiseren vervolgbijeenkomsten over 'De kunst van het ouder worden'. Een GGZ- medewerkster geeft tips en adviezen over wat je kunt doen tegen nega tieve gevoelens en de deelnemers praten daarover verder in kleine groepen. Ook ouderen die eerder niet hebben deelgenomen, zijn wel kom. De toegang is gratis. Er zijn bijeenkomsten op maandag 15 oktober van 13 tot 15 uur in wijk centrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) en op woensdag 17 oktober van 13.30 tot 16 uur in wijkcentrum t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Wie wil, kan daarna deelnemen aan gespreksgroepen of cursussen. Ook is het mogelijk individuele begeleiding te krijgen. Ouderen en verkeer Automobilisten, fietsers, voetgangers en gebruikers van rolstoelen en scootmobiels hebben te maken met allerlei nieuwe verkeersregels en -borden. Daarover verzorgt dhr. Van de Kolk van Veilig Verkeer Neder land op woensdag 17 oktober een presentatie voor ouderen in Tilburg- Noord: van 14 tot 16 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. Belangstellenden kunnen er zich ook opgeven voor een opfriscursus. Boeiend Tilburg vanuit de bus bekijken Pieter Korremans organiseert nu ook citytours per bus voor individuele mensen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van Tilburg. De city- tours zijn elke derde zaterdag van de maand: de komende tijd dus op 20 oktober, 17 november en 15 december. De bus vertrekt om 13.30 uur bij winkelcentrum De Rooi Pannen aan de Reitse Hoevenstraat (gratis par keergelegenheid) en is daar rond 16.30 uur terug. Een kaartje kost 8,50. De rit gaat door bij tenminste dertig aanmeldin gen. Wie zich voor een datum aanmeldt, krijgt telefonisch of per e-mail een bevestiging. Als er te weinig belangstelling is, krijgen aanmelders vijf dagen voor de rit een berichtje. Gaat de citytour gewoon door, dan krij gen de deelnemers een dag tevoren een telefoontje of e-mail ter herin nering. Meer informatie/boekingen: www.citytourtilburg.nl, e-mail info@citytourtilburg.nl, of tel. 06-12967119 (Pieter Korremans). 's Middags naar de film Op maandag 15 oktober kunnen 50-plussers om nieuwe Cineplusvoorstelling in het Midi Theater op d^ Wears Prada, waarin Meryl Streep de gevreesde mode' da Priestly speelt. Vóór de film kunnen bezoekers koffie met iets lekkers ijgen voor 1,-. Kaartjes kosten 5,- en zijn vanaf 14.00 uur te koop Midi. Reserveren kan via tel. (013) 5422822 (14.30-16.30 uur en 2Ó.00-22.00 uur) of via www.belbios.nl. Mensenkunst en dieren Frans Ellenbroek, bioloog en directeur van Natuurmuseum Brabant, ver zorgt op vrijdag 12 oktober een openbare lezing bij Sed Vitae, de stu dentenvereniging van de Seniorenacademie: Homo sapiens er, de kunst. Ellenbroek belicht de onbedwingbare neiging van de mens om nieuwe dingen bedenken, vooral in wetenschap en kunst. Ook de evo- lutiebiologische kijk op ons gedrag komt aan de orde. De lezing in café- restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang 5,-voor Sed Vitaeleden 2,50. Bijeenkomst De Salon. De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omstreken. De volgende bij eenkomst is op donderdag 25 oktober van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Meer informatie: Gerrie en Cobie (tel. (013) 4561686) of Jan (5350029). Antillianen en voeding Gezonde voeding in het algemeen, gezonde Antilliaanse voedir wat en hoe eten bij suikerziekte en/of bij het afvallen: dat zijn de c werpen van een voorlichtingsmiddag voor Antillianen op vrij'4'’'’ 'ir ber. Henriêtte Thoonen en Ine Bertens van stichting Mantels Brabant geven daarover van 13 tot 15.30 uur uitleg in wijl Ypelaer (Corellistraat 10). Toegang en een kopje koffie kers zijn gratis. Spirituele cursus over ouder worden Stichting De Gaarde (Molenhoefstraat 7, Udenhout) orgr komende maanden een achtdelige cursus voor mensen die verdiepen in spirituele aspecten van de laatste levensfase. Het geschenk van ouder worden gaat in op eeuwenoude verhalen over hoe je je kunt ontwikkelen tot een wijze oudere. De cursus is maandelijks op donderdag van 10.45 tot 16.00 uur. Kosten: 210,- (kan in delen betaald worden). Aanmelden kan via www.degaarde.org, e-mail postmaster@degaarde.org of tel. (013) 5335846. Ontspanning Vrijdag 12 oktober is er in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) een dansavond voor 40-plussers. Aanvang 20 uur, entree 1,-. In het Oude rentrefpunt in dit wijkcentrum kunnen kaarters op woensdag 17 oktober rikken of jokeren. Aanvang 10 uur. Meedoen kost 1,-; er zijn leuke prijs jes. Op woensdag 24 oktober om 10 uur kunnen liefhebbers van bloem schikken er aan de slag; ze betalen de dagprijs van de bloemen. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op vrijdag 12 oktober om 15 uur een dansmiddag; entree 1,-. Vrijdag 19 oktober is er om 15 uur een gratis verkoopdemonstratie van Lana Vital met pro ducten van zuiver scheerwol; ook is er een gratis bingo. Zondag 21 oktober speelt orkest De Vriendschap vanaf 15 uur een gevarieerd pro gramma; entree 2,50. Woensdag 24 oktober is er van 19.30 tot 21.30 uur weer een Seniorencafé: bijkletsen, een kaartje leggen of een ander spel spelen; entree 1,-. In wijkcentrum Heyhoef is er elke tweede zondag van de maand een dansmiddag voor 50-plus alleenstaanden en koppels. Zij kunnen van 14 tot 17 uur dansen op muziek van een diskjockey of een band. Het eerste uur krijgen liefhebbers gezamenlijke les in linedance. De vol gende dansmiddag is op 14 oktober. Adres: Kerkenbosplaats 1 (bus halte Heyhoefpromenade, lijn 2 en 3). In wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) vertelt Truus de Kan ter op donderdag 18 oktober van 14 tot 16 uur over kostumering bij thea terproducties. Toegang en een kopje koffie of thee in de pauze zijn gratis. AOW: Aangenaam Ouder Worden? Bij de Algemene Ouderdomswet (AOW) uit 1956 hoort tegenwoordig een vraag als: wel of niet stoppen met werken? Of: hoe vul ik mijn vrije tijd in? Hoor ik nu ook bij het vergrijzende deel van de bevolking? Ga zelf op zoek naar uw eigen antwoord in de bibliotheek... Het Trouw Dossier Hoezo oud? uit 2004 bevat beschouwingen, ervarin gen en praktische tips voor jongeren, babyboomers, 65-plussers en de regering. Praktische tips voor de invulling van het leven na het stoppen met wer ken geeft Anneke Blok. Zij sprak daarvoor met meer dan honderd man nen en vrouwen noteerde zij haar bevindingen in Hoezo, geraniums! stoppen met werken en verder. Met pensioen, wat te doen? 1001 leuke en informatieve tips voor vrou wen en mannen om van het pensioen te genieten van Dick Knook en Hans Ulrich is een nuttige, heldere en originele gids. Talloze tips over gezondheid, fitheid, reizen, eten, overwinteren in het buitenland en nog veel meer. Scheef verdeeld: minderheden en hun maatschappelijke positie van J.M. Dagevos, E.P. Martens, J. Veenman uit 1996 geeft een overzicht van de ongelijke participatie van allochtonen ten opzichte van autochto nen in onderwijs, huisvesting, arbeid en inkomen. lager. Bovendien moeten ouderen met een aanvullende uitkering steeds verantwoording afleggen over hun inkomsten en uitgaven. Iedere vakantie moet worden gemeld en je mag niet langer dan dertien weken per jaar in het buiten land verblijven. In veel gemeenten moeten deze ouderen zelfs nog maandelijks een werkbriefje invullen. De ouderen bonden en FNV hebben het kabinet al eens opgeroepen om deze stren ge regels te versoepelen, maar het kabinet voelt daar niets voor. Want, is de redenering, allochtonen en remigranten hadden hun 'verloren' jaren AOW kunnen inkopen. Maar dan hadden ze dit bedrag, duizen den euro's per jaar, wel in één keer moeten betalen. van 65 jaar en ouder recht uitkering. Deze Noodwet genoemd naar de t**~ minister-president, was eigenlijk Boek maar voor drie jaar bedoeld, maar Ter gelegenheid van het jubileum werd telkens verlengd, uiteindelijk van de AOW heeft ouderenorgani- tot 1957. De uitdrukking 'van satie ANBO door Ellie Smolenaars Drees trekken' komt hier vandaan, het boekje Lang leve de AOW! Vanaf 1957, toen de AOW van laten schrijven over de geschiede- kracht werd, had de hele Neder- nis van deze ouderdomsverzeke- een ring. Het boek is voor 12,50 ver- aan- krijgbaar in de boekhandel (ISBN andere inkomsten. In 978-90-811511-2-2) of door dat ingen een alleenstaande bedrag 2 14 per kening de politiek Utree,., I niaanuay een piuieb&iui iele iuiu- leiue. graaf aanwezig die een mooie foto Scène uit 'De verloren schat van de tempelridder', een film voor wat Een andere film die vertoond wordt, van de opa's en oma's met de klein- oudere kinderen (en hun opa's en oma's). is Kraak!, een humoristische, Scan- kinderen kan maken. Ook worden dinavische inbraakfilm voor kinde- dan de prijzen van een knutselwed- pelridder gedraaid. In deze Deense Zingende pinguïn ren vanaf 8 jaar. Deze is om 15 uur strijd uitgereikt. Die dag is in de Film- film voor wat oudere kinderen gaan Tijdens het Kinderfilmfestival kunnen te zien op donderdag 25, vrijdag 26 foyer om 13 uur de Amerikaanse film Katrine, Nis en Mathias tijdens hun de allerkleinsten naar de tekenfilm en zondag 28 oktober. Expeditie Berenklauw te zien, net als zomervakantie op ontdekkingstocht, De kleine ijsbeer 2 - Het geheim- Kaartjes kosten 4,- I zer@twern.nlop dinsdag 23 en woensdag 24 okto- want op het eiland gebeuren vreem- zinnige eiland. Daarin besluiten het Filmfoyer aan de Schot Kopijsluiting donderdag in de I ber om 13 uur. de en griezelige dingen. Deze film is avontuurlijke ijsbeertje Lars en zijn niet zo groot. Daarom is het verstan- leven weken om 12 uur. Maandag 22 oktober om 15.00 uur ook op zondag 21 en dinsdag 23 vriendje Robbie de zingende pinguïn dig plaatsen te reserveren via tel. wnm mJ wordt De verloren schat van de tem- oktober om 15 uur te zien. Caruso achterna te reizen, nadat (013) 5432220. deze door de oudere ijsberen op de trein is gezet naar Verweggistan. De Filmfoyer vertoont deze film op don derdag 25, vrijdag 26 en zondag 28 oktober, steeds om 13 uur. Op zondag 21 oktober om 13 uur en woensdag 24 oktober om 15 uur draait in de Filmfoyer de prachtige animatiefilm Azur Asmar (M. Oce lot, F, 2006) te zien. Deze tekenfilm vol wonderlijke mysteries vertelt het verhaal van de twee kinderen Azur en Asmar die verzorgd en grootgebracht worden door dezelfde vrouw. De twee worden op een dag brutaal gescheiden, maar Azur vergeet nooit de legende van de Fee van de Djins waarover zijn min hem zo vaak ver telde. Sinds de invoering van de Alge mene Ouderdomswet (AOW) in 1957 is er aan de regeling nog veel verbeterd. Toch is de AOW nog niet voor iedereen een zegi veel allochtonen en geremigre de Nederlanders worden gek op hun AOW-uitkering, omdat zij niet lang genoeg in Nederland wonen. Door onwetendheid over aanvullende bijstand ontstaan schrijnende situaties. Wie tussen zijn 15e en 65e jaar in Nederland heeft gewoond, ontvangt een volledige AOW. Maar voor elk jaar dat iemand in het buitenland heeft gewoond of gewerkt, wordt er 2 procent minder AOW uitgekeerd. Dat geldt dus voor veel allochtonen, ■en voor Nederlanders die na emi- ‘gratie hier zijn teruggekeerd. Met name allochtonen ondervin den hierdoor problemen. Moha med Arroudi, ouderenadviseur bij de Twern, ontvangt op zijn spreek uur veel oudere allochtonen die gekort worden op hun AOW. "Er zijn veel schrijnende situaties. Mensen krijgen betalingsachter standen, kunnen bijvoorbeeld de huur niet meer betalen", vertelt hij. Vaak gaat het om flinke kor- tgen, gemiddeld zo'n 30 pro- I cat. Wie gekort wordt op de I JOf kan wel een beroep doen /'r' ft hiiRtand "h «eten veel allochtone senioren niet. Of ze weten niet hoe ze het aan ,'ioeten vragen. Daar help ik ze dan aldus Arroudi. Mnenwerking De Sociale Verzekeringsbank (SVB), Bijstand (WWB). ^uitvoerder van de AOW, werkt op dit De overige zeshonderd ouderen moment samen met een aantal ontvangen nog geen aanvullende gemeenten om mensen met een uitkering, maar hebben er misschien 'onvolledige AOW erop te wijzen dat wel recht op. Behalve van ouderen- zij mogelijk recht hebben op een aan- adviseurs kunnen ze hulp vragen vullende bijstandsuitkering. Als dat van de Formulierenbrigade van de volgens de gemeente het c~“' - krijgen deze ouderen die aanvulling gaan bij deze via de SVB. Toch zijn er tot op heden wijzen hen z'r' maar 35 gemeenten die gebruik maken van deze methode om oudere allochtonen te helpen. Mohamed Arr- vraagformulieren. oudi bevestigt dat ook de gemeente Tilburg in gesprek is met de SVB. Verantwoordir" "Maar die gesprekken zitten nog in de Aanvullende bijs beginfase", zo weet hij. "Het zou wel niet zaligmaker mooi zijn als door dit project ook Til- wordt daarmee niet aangevuld tot burgse allochtonen met een gedeel- een volledige AOW, maar tot het telijke AOW kunnen worden opge- sociaal minimum en dat ligt iets spoord. De SVB en gemeente nemen de ouderenadviseurs dan een hoop werk uit handen."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13