WIJZE 'Gezelligheid, ideeën opdoen en contacten leggen' I -EDENEN Gratis pendelbus COLOFON Saterdag 29 september Seniorenbeurs in De Druiventros rest.nl J De achternaam wijzigen na scheiding mW DONDERDAG 27 SEPTEMBER 2007 - PAGINA 19 oetilburgse KOERIER 7 SEPTEMBER 2007 -PAGINA 18 113-5425525 22893 Debby Struijk uur. Plaats zaal Lucette Verboven ■s en kunstenaars. In lagen. Data: woens- caskerk, Lage I jaar blijven bew« wel tijd erg belangrijk Witsiebaan 85 i| 3-467088S ■n 9.30-12.30 uur. elstraat I 13-4674012 .00-12.00 uur. 10 t(er) de te -4560856 erzekeringen -4632230 ormatie: jelijk. Begeleiding; 20 december, I0.00- de lezingen -behoud), 21 Kosten: 2,00 per Tilburg 553379 Ier Vleuten 13-5920048 ^geleiding 1-5721822 men en nu het beweger De fysiothe lema's en motieven iber, 12 december, 23 e Witsiebaan 91. crijgbaar bij de para te vinden: www.terft- werpen. "We vinden het gewoon gezellig en leuk om te kijken wat er nu weer allemaal te zien is. Als ik een keus moet maken, vind ik infor matie over bloemschikken en alles op het gebied van gezondheid het meest interessant." theoloog luteur. Begeleiding :ember, 15 januari, 12 enhagenlaan 8. lelden kan dooreen >042 DH Tilburg, seerde is welkom. fiets natuurlijk", lacht hij. "Je moet blijven bewegen, dat is'op onze leef- i!!J ■angrjjk!» voorkomen. Want preventie is min stens even belangrijk als genezen." Van Eijck staat natuurlijk ook op beurs om ouderen enthousiast maken om te gaan of blijven bewe gen. "Het is voor iedere oudere belangrijk om mobiel te blijven, actief te zijn. Er zijn mensen van 90 jaar die bij ons komen sporten. En een paar vrouwen die zeven jaar geleden op hun 75ste binnenkwa- i nog steeds lekker aan m zijn." lerapeut constateert dat vaak voor, ook bij ouderen. Meestal is dat een procedure met veel pijnlijke gevoelens. Vervelend is het dan ook, als je als gescheiden vrouw naderhand toch nog allerlei post krijgt waarop de naam van je ex-man gebruikt wordt. Wie dat klaring anders wil, moet daar zelf een verzoek voor indienen bij de gemeente. Zo’n wijziging van naamsgebruik is desgewenst natuurlijk ook moge lijk na het overlijden van de partner. Bij een huwelijk kunnen vrouwen en r> Stichting de Twern, /incentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. I I Kopij kan gestuurd worden j naar: Seniorenwijzer, p/a de I I Twern, Postbus 3078, 5003 DB 1 Tilburg; e-mail seniorenwij- I zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de even weken om 12 uur Loket Z Bij aanvragen van vrouwen voor huishoudelijke hulp, zorg, gehandi captenvoorzieningen inkomens ondersteuning bij Loket Z, wordt altijd de meisjesnaam gebruikt. Dat geldt ook bij andere officiële hande lingen bij de gemeente. Dat komt doordat die eigen achternaam in de GBA altijd als dé officiële registratie blijft gelden. De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie Isabella de Boer-Ver- heijen, André Coenen, Riek I Flipse-Temens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- I redacteur), Lieke Luijbregts, Loes Mertens-Vermeer, Debby I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, i Vincentiusstraat 102, 5038 SR Ook vorig jaar kwamen veel ouderen voor informatie naar de Seniorenbeurs, onder meer bij de stand van de ouderenadviseurs van de Twern. FOTO: KAREL LUIIJF Voor de vijfde keer organiseert een groep enthou- se 55-plussers geven andere ouderen raad over waar siaste, oudere vrijwilligers op zaterdag 29 septem- ze met hun ber samen met het Ouderenwerk van de Twern de Tevens zijn ze 'oren en o Seniorenbeurs. Ook deze keer biedt hotel-restau- ten op welke problemen rant/partycentrum De Druiventros in Berkel- geven dit Enschot (Bosscheweg 11) een gastvrij onderko- klaar die ons naar De Druiventros renbeurs wat meer allochtone oude- brengt. Ik hoop dat meneer Van ren aanwezig zijn en wat minder Eijck er ook weer is: die geeft zo politieke partijen. Hij vraagt zich je kunt doen om oudf goed uitleg over gezondheid en fysi- oprecht af of de politiek er nu echt otherapiel" staat om de ouderen met raad en daad te helpen: "Natuurlijk grijpen ze iedere kans aan om zich te presen teren, maar ik vond het vorig jaar wat teveel van het goede." Gaan Theo en burg, Sector Burger- en Onderne- merszaken, t.a.v. cluster Nationa liteit- en Documentregistratie, Post bus 90118, 5000 LA Tilburg. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (013) 2131313 (daarna de 3 intoetsen) of via het Digitaal Loket op www.tilburg.nl. Ontspanning Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) viert op woensdag 3 oktober de Dag van de Ouderen met een optreden van smartlappen koor De Begonia's. Aanvang 10 uur, entree 1,-; inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij het Trefpunt. Op woensdag 10 oktober is er om 10 uur een bingo van tien ronden. Meedoen kost 3,50, incl. een kopje koffie/thee. Op zondag 7 oktober is er in cultureel centrum De Schalm (Eiken- bosch 1Berkel-Enschot) een beurs voor verzamelaars van devotio- nalia en prentbriefkaarten Er zijn beelden, schilderijen, medailles, devotie- en bidprentjes, relikwieën en boeken te vinden. De prentbrief kaarten zijn gesorteerd op thema's en topografie. Open van 9.30 tot 15.30 uur. Toegang 1,50. Lijn 9 (Udenhout) stopt voor de deur; 50 cent retour, 55-plussers gratis. Zondag 7 oktober is er weer een folkloristische dansinstuif in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Van 11 tot 13 kan er onder leiding van Alma Verhagen gedanst worden op de vrolijke klanken van o.a. Griekse bouzouki"s, Slavische doedelzakken, country western- liedjes, etc.. Natuur en bibliotheek veranderen van kleur... De natuur verandert, en ook de bibliotheek. Althans... de naam en huis stijl. Op de gevel van de bibliotheek heeft u misschien al de nieuwe naam Bibliotheek Midden-Brabant én de nieuwe kleuren gezien: paars en rood. De voormalige Openbare Bibliotheek Tilburg en de bibliothe ken in de gemeenten Loon op Zand, Oisterwijk, Hilvarenbeek en Goir- le zijn in de afgelopen jaren gefuseerd. Met veertien vestigingen en een website die altijd toegankelijk is, is de bibliotheekorganisatie uitgegroeid tot de grootste culturele instelling van Midden-Brabant. Met de andere kleuren introduceert de bibliotheek tegelijkertijd een nieuwe slogan: 'grenzeloos ontdekken'. Hier alvast een kleine routekaart... Als er één jaargetijde is dat inspireert tot het maken van gedichten, is het wel de herfst. De bundel De geur van ieder najaar; herfstgedichten uit 2000 is het kleurige resultaat van inspiratie van diverse Nederland se schrijvers. Thuis aan de slag met materialen die dit jaargetijde ons brengt? Caro- la Koolhaas geeft in Herfst-en winterdecoraties voor binnen en buiten ideeën voor bloemstukken, kransen, etc. met natuurlijke materialen als wilgentenen, pompoenen en kastanjes. Oude tijden herleven in de herdruk van het oude Verkadealbum Herfst van Jac. P. Thijsse waarin plaatjes geplakt moesten worden. Het boek geeft eenvoudige informatie over plant en dier in het najaar. Houdt u de zomer nog liever even vast? Wat dacht u van een Andalusi- sche sinaasappelsalade? Diana Henry wijdt in Honingzoete vijgen, inge- maaktë citroenen uit over betoverende gerechten uit het Midden-Oosten, Zuid-Europa en Noord-Afrika. Informatie, ingewikkelde én eenvoudige recepten, maar door de verhalen gewoon ook een lekker leesboek. tegenwoordig ook mannen ervoor kiezen de achternaam van hun part ner toe te voegen. Dat kan ook bij een geregistreerd partnerschap, of tussentijds, gewoon omdat ze dat graag willen. De eigen achternaam blijft altijd gehandhaafd. Na een scheiding stuurt de gemeen te een formulier om die toevoeging van een achternaam weer onge daan maken, maar het komt natuur lijk voor dat zoiets door emoties ver- Zoals gebruikelijk rond de Dag van de Ouderen is er weer een Seniorenbeurs in de zalen van De Druiventros in Berkel-Enschot: deze keer op zaterdag 29 septem ber. Er is van alles te zien en te horen dat voor senioren in de gemeente Tilburg en daarbuiten interessant kan zijn. Op het gebied van wonen, zorg en ont spanning, maar ook over gezond heid en beweging is er veel infor matie te krijgen. De Seniorenwij zer sprak enkele bezoekers en een standhouder die vorig jaar naar de beurs kwamen en dat ook nu weer van plan zijn. Voor de informatie en ook omdat het een leuk uitstapje is. I0 oktober. Vertrek 6,00 (entree en /eer 7,50 zijn) Domburg Tilburg 19-9 Litsaers-van Zeist Tilburg 16-9 Tilburg 21-9 n Weerelt-Lauryssen Tilburg 21-9 n der Valk- bden Tilburg 20-9 Johannes den Ridder ^Tilburg 20-9 Tilburg 21-9 sting ar Tilburg 17-9 i de Broek-Theuns ar Tilburg 14-9 Ancilla Cottaar ar Tilburg 12-9 ■olte-Schellingerhout ar Tilburg 10-9 Celestine Walburg ar Tilburg 5-9 Tilburg 3-9 ar Tilburg 6-9 ran de Ven Tilburg 8-9 Wildervanck-Jasperse Tilburg 7-9 Cock-van Dijck Tilburg 7-9 jens-van de Sande ar Tilburg 4-9 van Gorp-van Dongen Tilburg 4-9 Heer Tilburg 28-8 Damiaan Sandkuijl Tilburg 11-9 lijenbroek Tilburg 10-9 1 de Pol ar Tilburg 9-9 i Boxtel Tilburg 15-9 Tilburg 15-9 Burgerzaken Een wijziging van naamsgebruik Wie in de gemeente Tilburg woont moet dus met een schriftelijk ver- en een wijziging van naamsgebruik zoek gebeuren. Dat kan via de post, via de post wil afhandelen, kan een maar je kunt ook naar de afdeling verzoek richten aan: Gemeente Til- gaa ken wat er aller er contacten te leggen voor zijn vrij willigerswerk. "Vorig jaar was voor de eerste keer, ik ben van plan - aan." Amusement Annie Laureijsen (70) uit de Bis- schoppenbuurt ging vorig jaar met wat teveel van het goede." haar vriendin naar de Senioren- Gaan Theo en Corrie met de bus beurs. Zij gaat om er gezellig een naar de Seniorenbeurs? "Nee, op de kop koffie te drinken en vanwege het fiets natuurlijk", lacht hij. "Je moet amusement. "Maar ik vond vorig toch ook de seniorenmeubels interessant, en de speciale schoe nen", herinnert ze zich. Wat ze miste, was kleding voor gro maten. "Ik hoop dat er deze keer te zien is op dat gebied." Annie gaat ook deze keer weer naar De Drui ventros, waarschijnlijk weer met _r haar vriendin. fysiotherapiepral Riek (64) en Joep (63) Looymans- de Noordhoekrii Schuurman gaan ook steevast hij zaterdag enkele keren gezond- samen naar de beurs. Ze hebben heidstips voor ouderen in de zaal geen speciale voorkeur voor onder- waar optredens plaatsvinden. Dat mevrouw Jo Hermans zo goed te spreken is over zijn voorlichting, vindt hij heel leuk. "Ja, ik vind het belangrijk om niet alleen op de beurs aanwezig te zijn, maar ook om met een interessant en nuttig verhaal te komen. Vorig jaar was het thema vragen en problemen terecht kunnen, a 'oren en ogen' van de gemeente: ze let- ke problemen er in diverse wijken spelen en door aan ambtenaren en de wethouder Enschot (Bosscheweg 11) een gastvrij onderko- Ouderenbeleid. Een aantal van de zeven ouderenam- men. Van 10.00 tot 16.30 uur is er volop informatie bassadeurs is verder de hele dag aanwezig. en amusement. De toegang is gratis. Naast informatie zijn er ook muzikale optredens en ondaro presentaties. Op het programma staan senio- r De Koraal, de linedancers van KBO Goirle, tips door fysiotherapeut Tom van Eijck, shantykoor De I i» LJ^-^Qny g|-| Qgfjg Turkse bak- andere f Ruim zestig organisaties, instellingen en bedrijven renkoor geven er informatie over uiteenlopende onderwerpen: f; aanpassingen in huis, cursussen, financiën, de Leye Zangers, gospelkoor Praise in Harmor gemeente, Loket Z, gezondheid, hobby's, hulpmidde- stijl jazzorkest The Limetree Seven. Een 1 len, meubilair, ontspanning, de ouderenadviseurs, poli- ker zorgt voor lekkere hapjes. tiek, thuiszorg, vervoer, voeding, welzijn, wonen en De gemeente laat weer een gratis pendelbus rijden: zorgcentra. Ook belangenbehartiging is zo'n onder- deze vertrekt voor het eerst om 9.30 uur bij de ingang werp, vertegenwoordigd door het Overlegnetwerk Til- van het Centraal Station in Tilburg naar De Druiventros burgse Ouderen (OTO). Bezoekers krijgen een handi- en rijdt een half uur daarna weer terug. De laatste bus ge brochure met een plattegrond van de beurs. gaat om 17.00 uur terug naar Tilburg. Daarnaast rijdt lijn 9 richting Udenhout via Berkel-Enschot; deze is gratis Ouderenambassadeurs voor 55-plussers. Niet gratis is lijn 140 (richting 's-Her- Na de opening om 10.00 uur door directeur Jos van togenbosch) die ook dichtbij De Druiventros stopt. Balveren van de Twern worden de ouderenambassa- Voor bezoekers die met de auto komen, worden verkeers- deurs van de gemeente geïntroduceerd. Deze Tilburg- regelaars ingezet. Fietsers zijn natuurlijk ook welkom. samen bewegen niet alleen goed is voor de gezondheid, maar ook voor de sociale contacten. "Wanneer je bijvoorbeeld een dierbare hebt ver loren en je bent er aan toe om weer te gaan sporten, dan kun je fijne contacten leggen. Dat kan er ook toe leiden dat je samen andere din gen onderneemt, bijvoorbeeld op vakantie gaan. Zo blijft het dus niet alleen bij bewegen, maar is het sportcentrum ook een ontmoetings plek voor ouderen." Prijzen voor projecten ouderen Twee projecten voor en door ouderen, die gesteund worden door de Twern, hebben tijdens de jaarlijkse gemeentelijke manifestatie Tilburg Treffend op vrijdag 14 september de twee hoogste prijzen gekregen. Til burg Treffend stond in het teken van het thema 'De kracht van ouderen'. De jury kende de eerste prijs toe aan contactcirkel De Ontdekking, die mede ondersteund wordt door de Tïlburgse afdelingen van het Rode Kruis en Seniorweb. De organisaties houden kennismakingsbijeenkom sten voor alleenstaande ouderen die niet zo gemakkelijk nieuwe contac ten leggen; daarna organiseren de ouderen zelf, in kleine groepjes, acti viteiten als wandelen, schouwburgbezoek, samen winkelen, enz. De tweede prijs was voor het Activiteitennetwerk Reeshof. Daarin zijn twaalf actieve ouderenverenigingen in de wijk vertegenwoordigd. Met steun van een ouderenwerker van de Twern stemmen ze onderling hun activiteiten op elkaar af, organiseren ze samen grote evenementen, wisselen ze ideeën uit en ondersteunen elkaar. De derde prijs ging naar Makandra Huntu, de dagopvang voor Suri naamse en Antilliaanse ouderen van Thebe. De vierde prijs was voor de Geheugenwinkel van stichting de Wever. De jury bestond uit wethouder Els Aarts (o.m. ouderenbeleid), gedeputeerde Brigitte van Haatten (o.m. participatie en generatiebeleid) en Pauline Hirsch Ballin (voorzitter van de Raad van Beheer van een zorginstelling). Ze hadden de vier projec ten gekozen uit dertien aanmeldingen. Meer weten over slecht zien en blindheid? Het Netwerk van blinde en slechtziende ouderen organiseert op oktober een Doedag voor iedereen die meer wil weten over slecht( zien en over blind worden en zijn. De werkgroep geeft informatie over de beperkingen én de mogelijkhe den van blinden, slechtzienden en hun naasten. Sensis, de landelijke organisatie met informatie, zorg, onderwijs en diensten voor blinden en slechtzienden is aanwezig met een stand. Ook kunnen bezoekers mee doen met diverse aangepaste spelletjes, zoals rummikub, scrabble, sudoku en showdown, het 'tafeltennis' voor blinden. Het Netwerk geeft verder onder meer informatie over blindengeleidehonden. Het geheel wordt omlijst door muzikale optredens. De Doedag is van 10 tot 16 uur in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Op een andere manier sterk Op maandag 8 oktober is er in zorgcentrum De Kievitshorst (Benelux laan 101) een voorlichtingsbijeenkomst voor senioren over weerbaar heid. Onder het motto Op een andere manier sterk geeft Angelie de Ruyter van bureau Reframe tips hoe je kunt omgaan met spannings volle situaties. Ook leert ze de deelnemers hoe ze zich kunnen gedra gen om (veel) dreiging weg te nemen, be bijeenkomst duurt van 14 tot 16 uur; deelname is gratis, opgave niet nodig. Belangstellenden kunnen later meedoen aan een weerbaarheidscursus van drie dagdelen. Onderdelen daarvan zijn discussies, oefeningen en situaties naspelen met een acteur. Ook de cursus is gratis; het tijdstip wordt in overleg met de deelnemers vastgesteld. Meer informatie/opga- ve voor de cursus: ouderenwerker Twan Lakeman, tel. (013) 4671926. Voorlichting over suikerziekte Suikerziekte (diabetes) komt steeds vaker voor en kan ernstige gevol gen hebben. Een goede, tijdige behandeling kan risico's voorkomen of beperken. Het Ouderenwerk van De Twern en ouderenorganisaties in het Groenewoud organiseren daarom op dinsdag 2 oktober van 14 tot 16 uur een themamiddag over suikerziekte in wijkcentrum Spijker- beemden (Don Sartostraat 4). Verpleegkundige Ine Bertens geeft dan uitleg over de risico's, testen en behandeling. Bezoekers kunnen natuurlijk vragen stellen. Toegang, test en een kopje koffie/thee met iets lekkers zijn gratis. Wdt doet Thebe? Werkgroep 55 de Baselaer en het Ouderenwerk van de Twern orga niseren op dinsdag 9 oktober van 14 tot 15 uur in wijkcentrum De Base laer (Hoefstraat 175) een voorlichtingsmiddag over de thuiszorg en andere dienstverlening van Thebe. Aansluitend is er een bingo met leuke prijsjes. De entree en een kopje koffie/thee zijn gratis. Meer infor matie: tel. (013) 5435909. Website over zorg bij het sterven Het Netwerk Palliatieve Zorg Midden-Brabant opent zaterdag 6 oktober een speciale website over de mogelijkheden van zorg als er medisch gezien geen genezing meer mogelijk is: www.netwerk_palliatieve- zorg.nl/middenbrabant. Dat gebeurt ter gelegenheid van de derde Inter nationale Dag van de Palliatieve Zorg. Op de site kunnen patiënten en naasten allerlei informatie vinden over palliatieve zorg in de regio en daarbuiten. Ouderdomssuiker jrotere Tom van Eijck is weer een van de -er iets standhouders op de Seniorenbeurs, maar hij kijkt er ook altijd verder rond. Hij staat op de beurs met informatie over zijn sportmedisch centrum en >k''r'’r'i''oraktijk Fysio Actief aan ring. Daarnaast geeft •articipatie; lof. Data: woens- ikerk, en verkenning van inkhof en Nico van aats: Zaal Echtpaar Jo (73) en Henk (76) Her mans uit de wijk 't Zand is zo'n stel dat de Seniorenbeurs beschouwt als een dagje uit. Jo is vrijwilligster bij wijkcentrum De Poorten in Goirke- Hasselt waar ze het secretariaat ver zorgt van de 50-plus groep. "Ook daardoor heb ik interesse om te gaan: bijvoorbeeld om de uitleg die je er krijgt over verschillende zwem- dubs. Of over suikerziekte en hoe je dat kunt meten. Dat vinden we alle bei belangrijk om te weten." Wat haar ook interesseert, is infor matie over woningbouw en verzor- gingshuizen. "Bij allerlei stands kun je met je vragen daarover terecht. En mijn man Henk kan zich laten ■jforn»ren over alles op het gebied taatsen." Politiek valpreventie; dit jaar houdt ik een Tijdens de Seniorenbeurs legt Jo Theo Jonkers (71) is voorzitter van verhaal over diabetes type 2, in de Hermans ook contacten met zang- de Stadsdeeladviesraad voor senio- volksmond beter bekend als ouder verenigingen die er staan of optre- ren in Tilburg-Noord. Met zijn vrouw domssuiker. In Nederland lopen zo'n den. "Dan kan ik ze daarna benade- Corrie (69) gaat hij vooral om te kij- 300.000 mensen rond die niet weten ren om een keertje bij ons in De ken wat er allemaal te zien is en om dat ze deze aandoening hebben, en Poorten te komen zingen." er contacten te leggen voor zijn vrij- dus doen ze er niets aan. Daarom Jo is twee keer naar de beurs willigerswerk. "Vorig jaar was voor wil ik op de beurs ouderen informe- geweest en wil dit jaar weer gaan, mij de eerste keer, ik ben van plan ren hoe je bepaalde verschijnselen "Dan pakken we de bus naar het ook nu weer te gaan." van ouderdomssuiker kunt ontdek- station en daar staat dan een bus Theo hoopt dat er dit op de Senio- ken, bijvoorbeeld wanneer je vaak rig gevoel hebt. Ook geef ik tips wat je kunt doen om ouderdomssuiker te geten wordt. Maar ook daarna kan iemand op elk moment de stap zet ten om het naamsgebruik in de Gemeentelijke Basisadministratie persoonsgegevens (GBA) te laten wijzigen. Zo'n verandering laten opnemen in de GBA is gratis. Echtscheiding komt tegenwoordig vrij vaak voor, ook bij ouderen. Burgerzaken van de gemeente dat een procedure met veel pijnlijke gevoelens. Vervelend is gaan, in Tilburg in alle Stadswinkels, s gescheiden vrouw naderhand toch nog allerlei Daar hebben ze een standaardver- - -*-* .g voor wijziging van het naamsgebruik die alleen maar inge vuld en ondertekend hoeft te wor den. Bij het verzoek moet een kopie van een geldig legitimatiebewijs worden toegevoegd: dus van pas poort, identiteitskaart of rijbewijs. Bij het indienen krijgt de verzoeker te horen hoe lang het duurt tot de wij ziging wordt doorgevoerd. De aanvrager hoeft niet meteen daarna een nieuw identiteitsbewijs aan te schaffen, maar kan gewoon wachten totdat het huidige verloopt. Wie in de germ en een wijziging post krijgt waarop de naam van je ex-man geb anders wil, moet daar zelf een verzoek voor indienen bij de Zo'n wijziging van naamsgebruik is desgewenst natuurlijk i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 19