8© W r Start met sport! n. k! I ZE 'Dankbaar werk om voor belangen van ouderen op te komen' F De dagelijkse praktijk van twee ouderenadviseurs in Tüburgse wijken Brochure over Ouderenwerk COLOFON €7998,- 1 ril I DONDERDAG 30 AUGUSTUS 2007 - PAGINA 9 pE TILBURGSE KOERIER graven liggen FOTO: PETER LIGTENBERG \I-EIND ACTIEPRIJS! Belangstellenden kunnen ook nordic walking uitproberen. FOTO: VOERMANS VAN BREE Voor en met ouderen, thuis en In de wijk Dan gaat huur- of de laatste vijf- j stranden van Ouderenadviseurs Heidi vanTuel en Paul van Sambeek: "Nogal wat kwetsbare ouderen en veel eenzaam heidsgevoelens onder 80-plussers." jemaakt om t bij u in de Ind. btw I slandsmaatschappelijk werker bij een kleine gemeente steeds minder ,eréct niteit :opleidir gaan c CBW-erkend terenwerker elijkgestem- angen om te ig te realise- rug, in de bibliotheek jheden over dat feno- Vaste klanten Stilzitten is er niet bij: alle oudere nadviseurs samen gaven vorig jaar 4458 adviezen aan 2559 verschil lende ouderen in Tilburg, Berkel- Enscfiot en Udenhout; 254 senioren ilzorgers, g aan alloch- isbegeleiding op stedelijk niveau ook ondersteunir ichtone ouderen werken Ze werkt vier dagen per week en spreekt gemiddeld zes cliënten per dag: tijdens haar spreekuren en op afspraak op huisbezoeken of in het wijkcentrum. "Circa 70 procent zijn vaste klanten. Dat is logisch, want ze staan vaak helemaal alleen en j als hun steun en toever- Heeft u altijd al willen starten met een sport, maar nog nooit de stap ge het daadwerkelijk te proberen? Schrijf u dan nu in voor een activiteit buurt en maak vanaf 8 september zes zaterdagen kennis met een beweegvorm. In en om Tilburg kunnen belangstellenden zo beginnen met hardlopen, nordic wal king en mountainbiken. [even weken om 12 uur. «MM MMMI MMM VMM Het Ouderenwerk van de Twern doet meer dan veel mensen weten. Daarom verschijnt er morgen een brochure over dat Ouderenwerk; het boekje valt de komende week bij alle 60-plussers in de gemeente Til burg in de bus. In de brochure vertellen vooral senioren zelf wat het Ouderenwerk voor hen doet, onder meer hoe de ouderenadviseurs informatie en advies geven en voor hen bemiddelen bij diverse instan ties. Op deze pagina komen twee ouderenadviseurs van de Twern aan het woord over hun werk, de problemen ze tegenkomen, en wat het zo leuk maakt om voor en met ouderen te werken. Wil IMVII l\z gOmCkzl ircz ÜIVVUQ I I lil IMVzl plezier in zijn we-1- ach terughoudend op, omdat ze me zagen als vertegenwoordiger van de gemeente en van de wetgeving; daardoor kreeg ik niet te horen wat “écht speelde. Vanwege j«=it met ouderen ben ik ling voor ouderenadviseur doen. Tijdens mijn stages groeide de liefde voor dit vak met de maand. Hierbij kun je met je infor matie, adviezen en bemiddeling veel meer naast de klant staan. Bij de Twern ben ik in 2006 eerst met inval- werk begonnen; nu werk ik vast in ;het Groenewoud en de wijk Goir- [ké/Hasselt/Bouwmeesterbuurt." Voor Van Tuel is niet alleen het bie den van hulp belangrijk: "Het boei ende van deze mensen is om te horen hoe ze geworden zijn wat ze zijn, wat ze meegemaakt hebben in hun leven: daar kun je zelf veel van leren!” Van Sambeek: "Daarnaast merk ik dat veel ouderen behoorlijk kwets baar zijn. Ik vind het dankbaar werk om voor hun rechten en belangen op te komen. En meestal stellen de ouderen dat erg op prijs." Bij Paul houding kleine c* Kwetsbaar week zie, z Van Sambeek (47) kreeg als bij- klanten. Tijc .ww. .tw wwr vier óf7 zerk: "Cliënten stelden met circa vier mensen dagelijks een vragen uit rond de uitvoer AG 30 AUGUSTUS 2007-pAG|NA( Signalen krijgen en geven Veel senioren vinden zelf hun weg naar de ouderenadviseurs van de Twern, anderen krijgen hen op huis bezoek via Loket Z. Maar ook ande re instanties en personen verwijzen mensen met problemen door naar De Seniorenwijzer verschijnt 5 eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer-Ver- heijen, André Coenen, Riek I Flipse-fiemens, Gerry Hovers, I Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- I redacteur), Lieke Luijbregts, WIJ- a Brn I Start met is een landelijke publieksactie die stad en in Rijen. De Atletiekunie geeft les- Sr mensen wil stimuleren elke dag minimaal sen nordic walking in het bos tussen de 30 minuten flink te bewegen. De zes nieuwe Reeshofbuurt Witbrant en de Bre- oefenochtenden onder begeleiding van daseweg. Medewerkers van Vogels Fiets professionele docenten kosten samen Sport in Moergestel en de Tweewielerspeci- 30,-, alleen nordic walking kost 45,-. Na alist in Oisterwijk brengen op die zaterdag se zes zaterdagen kunnen de deelne- ochtenden belangstellenden de fijne kneep- mers een vervolgaanbod krijgen. jes van het mountainbiken bij. De eerste Start met is op 8 september. Run- Inschrijven is alleen mogelijk via de websi- nersworld Tilburg organiseert dan hardloop- te www.startmet.nl. Daar is ook meer infor- trainingen in het oosten en westen van de matie te vinden over de introducties. Heidi van Tuel en Paul van Sambeek werden in 2006 geholpen bij het op zijn twee van de dertien ouderenad- orde brengen van hun privéadmi- viseurs die in de Tilburgse wijken en nistratie. m Berkel-Enschot en Udenhout wer- Sinds begin dit jaar bestaat Loket Z, ten. Van Tuel (46), oorspronkelijk waarin de gemeente met onder wijkziekenverzorgster en daarna meer de Twern samenwerkt: daar werkzaam bij een project om kleuters kunnen inwoners van deze gemeen goed voor te bereiden op de basis- te terecht met al hun vragen over school, raakte geïnteresseerd in het hulp, zorg, vervoer en inkomens weg van ouderenadviseurs, onder ondersteuning. Wie niet in staat is meer door de huisbezoeken bij seni- naar een van de vestigingen van oren die ze als vrijwilliger van de Loket Z te gaan, kan huisbezoek GGD aflegde. Ze volgde de opleiding krijgen van een ouderenadviseur. voor ouderenadviseur en werkt sinds Niet iedereen is al gewend aan de 2004 als zodanig bij de Twern. loket Z, maar dat hoeft ook niet. Haar werkgebieden zijn de Binnen- Heidi van Tuel: "Een aantal ouderen stad en de Bomenbuurt, waar ze wil niet graag naar Loket Z. Ze ken- inloopspreekuren houdt en ouderen nen mij al, dus is het logisch dat ze op afspraak ontvangt of bij hen thuis hierheen komen." op bezoek gaat. "Het is niet één ■- doelgroep, maar het gaat om drie generaties: van jongere ouderen tot hoogbejaard. Om die reden verdient iedere oudere een individuele bena- wijf dering: daarvoor is er de oudere nadviseur. We hebben een lage o.aail drempel, *ant elke ouderenadviseur zien jou houdt wekelijks spreekuur in de wijk, laat." ik iyWbeeld in de wijkcentra Bij Paul van Sambeek ligt de ver- Htogvenne en In de Boomtak." houding nét evén anders: "Van de dertig personen die ik per zio, zijn er vijftien eenmalige Tjdens mijn twee wekelijk oreekuren komen er gemi if vijf ouderen. Daarnaast I Loes Mertens-Vermeer, Debby I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij- I zer, Stichting de Twer Vincentiusstraat' 102, 5038 Sh Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de I I Twern, Postbus 3078, 5003 DB 1 Tilburg; e-mail seniorenwij-1 deze I zer@twern.nl. - Kopijsluiting: donderdag in de J de ouderenadviseur. Van Tuel: "We hebben behoorlijk goede contacten met de huismeesters van de woningcorporaties in de buurten. Veel bewoners van woningcom plexen voor ouderen kennen me ook, op zijn minst doordat er een affiche met mijn foto bij hen in de gezamenlijke hal hangt. Daarnaast krijg ik regelmatig telefoontjes van assistenten van huisartsen over mensen die dreigen te vereenza men, met de vraag of ik geschikte activiteiten weet die we zo'n oudere kunnen aanbieden." Naast het feit dat de ouderenadvi seurs voor individuele ouderen bij diverse instanties bemiddelen om hulp, zorg, vervoer of een financiële regeling te krijgen, merken deze beroepskrachten in hun dagelijkse praktijk dat diverse klachten vaker voorkomen of zelfs breed leven. Paul van Sambeek: "Het gebeurt nogal eens dat we de ouderenwer ker van de Twern in de buurt inscha kelen, als er een bepaalde voorzie ning ontbreekt. De oudf kan dan mensen met gel de vragen bij elkaar bren< proberen die voorziening ren." Heidi van Tuel noemt wat voorbeel den: "Gevaarlijke verkeerssituaties, een tekort aan ontmoetingsplekken of behoefte aan bepaalde activitei ten. Die speel ik door naar een opbouwwerker, ouderenwerker of naar de gemeente: Zo is de toegan kelijkheid van de markt op het Koningsplein voor scootmobielen nu min of meer opgelost. Maar de over steekplaats bij de Albert Heijn in de Piusstraat is nog steeds problema tisch voor rollatorgebruikers. Ik blijf dat aankaarten in de hoop dat er bij de aanleg van de cityring rekening mee gehouden wordt." Karei Luiijf dementerende mevrouw van boven de 80 jaar, die zelfstandig woont, maar al langere tijd niet voor zichzelf kan zorgen. Zij ervaartjtet niet als een probleem, maar familie, buren en hulpverlenende instanties wel. Maar die laatsten werkten onvol doende samen om dit probleem op te lossen. Na een aantal contacten met mevrouw en andere betrokken te ik de situatie voorgelegd aan de buurtregiegroep. Die heeft toen de coördinatie voor haar reke- smyeii, ueeuaxi, suuuieimuuiei en ning genomen, zodat mevrouw huishoudelijke hulp. gericht geholpen werd. Het gevaar Van Sambeek: "Ingewikkelder wordt van dit soort situaties is dat instan- het als het gaat om dementerende ties langs elkaar werken en het te lang duurt voordat de klant geholpen wordt." Van Tuel: "Ik heb steeds meer con tact met GGZ over mensen die psy chisch in de puree raken. GGZ zorgt dan voor een therapie en samen bekijken we welke activiteiten daar bij passen. Daarnaast merk ik dat de huisbezoeken die de ouderenadvi seurs bij 80-jarigen afleggen hard nodig zijn. Omdat bij die leeftijds groep het sociale netwerk steeds meer wegvalt, zijn dat de ouderen met de meeste eenzaamheidsklach- ten. Bovendien is voor hen de bureaucratie niet meer te verorbe ren. Als ze bijvoorbeeld bijzondere bijstand zouden kunnen krijgen, is de drempel van het gemeentehuis voor hen te hoog. Als ik dan help met het invullen van een formulier, doen ze zo'n aanvraag wél." De ouderenadviseurs die in de wij- wijkbewoners. Op het gebied van ken werken, hebben enkele colle- zorg beschrijft de brochure de ga's die op stedelijk niveau ook ondersteuning van mantel; voor allochtone ouderen werken huiskamervoorlichting en ouderenadviseurs die zich tone vrouwen en thuis bezighouden met het op orde van ouderen. In het laatste hoofd- brengen van de privéadministratie stuk staat een aantal cijfers van van senioren. 2006 over de diensten en activitei- Het werk van deze verschillende ten van het Ouderenwerk van de soorten ouderenadviseurs komt Twern. allemaal aan bod in de brochure Voor en met ouderen, thuis en in de wijk, die morgen verschijnt. Andere hoofdstukjes in deze bro chure over het Ouderenwerk van de Twern gaan over welzijnsdien sten als contactcirkel De Ontdek king, het Netwerk van blinde en slechtziende ouderen, en het pro ject Huisbezoek 75-jarigen. Ook hulp bij het zoeken van een geschikte woning komt aan bod, evenals de steun die ouderenwer kers bieden aan groepen oudere Dementerende vrouw mensen die zichzelf verwaarlozen De ouderenadviseurs krijgen gere- en zelfs vervuilen. Bijvoorbeeld een geld vragen die voor hen vrij eenvou- dig zijn, maar waarmee ze de betrok ken oudere een heel eind op de goede weg kunnen helpen. het bijvoorbeeld over de zorgtoeslag, bijzondere bijstand of bepaalde zorg, zoals ondersteunen- lijk- de en activerende thuisbegeleiding. jmiddeld Van Tuel: "Op dit moment springen »t heb ik er naast financiële regelingen vooral J'"“ agen uit rond de uitvoering van de partijen het aparte afspraak, meestal voor een Wet Maatschappelijke Ondersteu- huisbezoek. Ik heb ongeveer dertig ning, de WMO: over woningaanpas- vaste klanten bij wie ik gemiddeld singen, deeltaxi, scootermobiel en eens per zes weken langsga om mijn affi- met hen de post door te nemen en toen de te ordenen." Montelzorger zijn en je thuis voelen Voor iemand die haar of zijn partner, of een ander familielid verzorgt, heeft het begrip 'thuis' nu een andere lading dan voorheen. Dat geldt zeker voor oudere mantelzorgers: 'thuis' is je verjaardag anders vieren dan vroeger, 'thuis' is dat je kinderen met Kerstmis nu maar eventjes binnenwippen en dat de buren niet meer zo maar even binnenlopen. Maar mantelzorgers kunnen zelf stappen zetten om zich thuis weer meer thuis te voelen. Hoe je dat op een zo prettig mogelijke manier doet, staat centraal op de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers die op donderdag 13 september gehouden wordt in wijkcentrum Spijker- beemden (Don Sartostraat 4). De middag duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Naast het thema is er voor bezoekers gelegenheid om ervaringen uit te wisselen. De toegang is gratis. Vrijwilligers voor computercursus gezocht Steeds meer mensen op leeftijd vinden het belangrijk om met de com puter te kunnen omgaan. Daarom organiseert de Twern in wijkcen trum 't Sant overdag computercursussen waarin de grondbeginselen worden bijgebracht. Naast de oriëntatiecursussen zijn er vervolgcur sussen Word, Excel en internet. Om aan zoveel mogelijk ouderen les te kunnen geven, heeft de Twern meer vrijwilligers nodig. Het gaat om een of meer dagdelen per week in de cursusperiode. U hoeft niet per se een bolleboos te zijn om les te kunnen geven. Wel dient u over basiskennis te beschikken en het leuk te vinden deze over te dragen. De Twern zorgt voor lesmateriaal. Ook 60-plussers die over kennis en ervaring beschikken, zijn natuurlijk van harte welkom. Meer informatie: Peter Kouwenberg, wijkcentrum t Sant, tel. 4671926. Taalvaardige vrijwilligers gezocht Twernteam Reeshof zoekt taalvaardige vrijwilligers die willen mee werken aan activiteiten in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Het gaat om taaltrainingen in Nederlands als tweede taal: beter spre ken, lezen, schrijven en luisteren..In de taaltrainingen wordt niet alleen aandacht besteed aan grammatica en woordenschat, maar ook aan maatschappelijke onderwerpen. Ook voor de activiteit tekst- en boek bespreking zijn kundige vrijwilligers nodig. Gezocht worden mensen die in het onderwijs hebben gezeten of nog zitten, met name 55-plus- sers die de Nederlandse taal goed beheersen en inzicht hebben in de multiculturele samenleving. Informatie: Ilse Fliers, Twernteam Rees hof, ilse.fliers@reeshoftilburg.nl, tel. (013) 5728383. Test rijvaardigheid Met de Broemtest, gemaakt door Veilig Verkeer Nederland, ANWB en Bovag, kunnen 50-plussers nagaan hoe hun rijgedrag is. Dat gebeurt in de eigen auto met een rij-instructeur als passagier. Andere pro grammaonderdelen zijn een oog- en gehoortest en een theorieles, ook verzorgd door vakkundige krachten. De test is vrijblijvend en heeft geen gevolgen voor het rijbewijs. De volgende Broemtest in de gemeente Tilburg is op maandag 29 oktober in en bij zalencentrum De Druiventros (Bosscheweg 11, Ber kel-Enschot). Aanmelden: voor 5 oktober bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG), tel. 4686165. Ook voor meer infor matie kunt u daar terecht. Betaling kan alleen door 10,- over te schrijven op giro 4880784 t.n.v. TOG Tilburg, o.v.v. Broemtest. Gezichtsverzorging Werkgroep 55+ De Baselaer organiseert dinsdag 11 september van 14 tot 16 uur een middag waarop gezichtsverzorging (visagie) centraal staat. Wie wil, kan een behandeling krijgen. Na afloop worden er schoonheidsproducten verkocht. Ook is er een loterij. Graag vooraf aanmelden bij wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175; tel. 013- 5435909). Entree: 1,75 (voorverkoop). Ontspanning De afdeling Tilburg van de Protestants-Christelijke Ouderenbond (PCOB) begint het nieuwe seizoen op vrijdag 7 september om 14 uur met een optreden van de muzikale theatergroep De Gouden Mix. Met sketches en liedjes laten ze radioprogramma's uit de jaren 1925- 1960 herleven, zoals De Bonte Dinsdagavondtrein, Familie Doorsnee en de hoorspelserie Paul Vlaanderen. Plaats: de Opstandingskerk (Prof. Cobbenhagenlaan 8). Ook niet-leden zijn welkom; entree gratis. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is er op zondag 2 sep tember van 14 tot 18 uur een dansmiddag met dj Cees; entree gratis. Op donderdag 6 september kunnen kaartliefhebbers er vanaf 14 uur rikken, jokeren of hoogjassen; kosten 1,20, inclusief een kopje kof fie of thee. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) verzorgt Hetty's Fashion op maandag 3 september van 14.00 tot 16.30 uur een modeshow; ook is er gelegenheid om iets uit de nieuwe najaarscol- lectie te kopen. Woensdag 5 september is er van 14 tot 16 uur een tassenverkoop van Yvonne en Yvonne. Die avond brengt Fabian Sohl om 19.30 uur oude musicalliedjes; entree 2,50. Donderdag 6 sep tember van 10 tot 12 uur verkoopt Mobeline onder- nachtmode. Vrij dag 7 september begint om 15 uur het danscafé, waarbij bezoekers eigen muziek kunnen meebrengen; entree 1,-. Woensdag 12 sep tember om 19.30 uur begint het Seniorencafé: een gezellige avond om bij te kletsen, te kaarten, sjoelen, biljarten, rummikub of een ander spel te spelen; entree 1,-. Toegangskaarten en consumptiemunten (a 1,-) zijn één week voor de activiteiten te koop bij de receptie van Reyshoeve. In zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) zijn 60-plus sers op woensdag 12 september om 14.15 uur welkom op een muziekmiddag met een koor. Kaarten a 4,- (incl. koffie en thee) zijn te koop bij de receptie van De Kievitshorst. En we gaan nog niet naar huis... Ook al is de vakantie voor de meesten achter de r vindt u nog volop vakantiepret en wetenswaardigt meen! Bleekneusjes: vakantiekolonies in Nederland 1883 -1970 van Marian ne Swankhuisen is een boekwerk over de opzet en geschiedenis van vakantiekolonies, dagindeling en herinneringen van zowel werkers als deelnemers aan het kamp. Met een overzicht van vakantiekoloniehui- zen. Het toont sfeervolle zwart-wit foto's, van rijen kinderen aan tafel, of voor de douche. Gymnastiekoefeningen op het strand en spelend in het veld... Kijk ook eens op www.vakantiekolonie.nl. Een feest van herkenning beleeft u vast en zeker in het boekje van Hans Pars getiteld: En we gaan nog niet naar huis!: 100 jaar Neder landers op vakantie. Tientallen foto's over vrije tijd, weg van het werk, over de vele zo herkenbare facetten van de 'even niet nu' en 'waar gaan we naar toe' zijn hierin te zien. Van kamperen tot vliegen, van strand tot rugzak, auto, fiets, bus, trein, van bermtoerisme tot spele varen, van Efteling tot verkeerstuin, van sleurhut tot reisbureau. F. den Houter zocht de kust op in zijn boek Strand-goed: het strand aangekleed. Het is een zwart/witgeillustreerd boekwerk over de ont wikkelingen van het strand- en badleven en het strandmeubilair enz. van de vroegste eeuwen tot heden, met de nadruk op tig jaar. Vrijwel alle facetten van het gebeuren aan de West-Europa komen aan de beurt. Ook aanverwante zaken als archi tectuur, strandpalen, reddingsmaatschappijen, feesten, modes, naakt- recreatie en flessenpost worden niet vergeten. Terug in deze tijd.Zelfs een tv-programma is er van: vakantieleed. Jeroen Hendriks schreef een bundel waargebeurde verhalen met vakantieleed en schadesmoezen bij verzekeraars. De titel is: Dat mij dat moet overkomen! Het leed dat vakantie heet. Jan Cremer sr. (jawel, de vader van...) doet in Op de fiets de wereld in reisverslag van een fietstocht naar Palestina. Dit verscheen in afle veringen in onder meer de Nieuwe Hèngelosche Courant van 13 december 1937 tot 3 augustus 1938.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 9