WIJZE B 7 'De tijd vliegt als ik op De Boerderij ben!' Tiwos Financieel extraatje voor aantal mantelzorgers fis 'Deeltaxi bron van stress' rganiseert ;toep Dagverzorging in een landelijke omgeving DONDERDAG 24 MEI 2007 - PAGINA 17 detilburgse koerier Dagverzorging De Boerderij heeft ook levende have, ondermeer in een kippenren. FOTO: PETER LIGTENBERG iij Horecé Petra Jansen De cliënten gebieden g Nederland Loven-Besterd, p/a ischot. Meer info en oude foto's: door jrengt uit de spoor- Idy de Boer leemt enthousiast de er, rayonhoofd Noord- topleiding izoekers van De Boerderij wor den begeleid door medewerkers van ...cdia, groenvoorziening zorging zijn er van harte ige winnaars. Z ag wil wonen ais - een dinercheque e" Yvonne Meyer van rtup sutrp, een iiuuiuyeievin een toetje. "Cliënten mogen helpen bij het bereiden van de maaltijd als r in een woning in de tonen in een gemê omgeving waar ze mevrouw Van Zwoi (lijven wonen dan de tuin vol bloemen 90 jaar wie jarig is trakteer ijsvraag urtgeschre. e wilt u wonen als en we drie winnaars De regeling is aangekondigd door CDA-staatssecretaris Clémence Ross van het vorige kabinet, maar is nu verder uitgewerkt door de huidi ge staatssecretaris op Volksgezond heid, Welzijn en Sport, Jet Busse- maker (PvdA). Twee weken terug maakte ze in een brief aan de Twee- De Boerderij. Het jleden overleden, alleen om stages in erg eenzaam, ik denten die een opleiding vok liet kwijt", vertelt onder andere woonbegele teding. luis- Eén aanvraag Voor deze regeling houdt het CIZ bij wie er indicaties van minstens zes maanden heeft voor AWBZ-zorg voor thuiswonenden. Het CIZ geeft de gegevens van deze zorgvragers door aan de SVB, de instelling die ook zorgt voor uitbetaling van de AOW en de kinderbijslag. De SVB stuurt dan het aanvraagformulier naar de zorgvragers; die mogen dat op hun beurt ieder aan één mantel- zorger geven. Ook mantelzorgers met een bij standsuitkering kunnen voor het extraatje in aanmerking komen. Om te voorkomen dat zij dit geld moeten inleveren bij de afdeling Sociale Voor Midden-Brabanders met een zware handicap is het gebruik van de deeltaxi regelmatig bepaald geen genoegen. Dat blijkt uit onderzoek dat het Tilburgs Overleg Gehandicapten (TOG) twee maanden lang heeft gedaan met twintig mensen die blind, slecht ziend of rolstoelgebruiker zijn. Van de 451 ritten met de deeltaxi die ze bijgehouden hebben, ging er bij 66 iets of veel mis: dat is 14 procent. Scootmobiel- en fietstocht KBO-afdeling Broekhoven 1 organiseert op zondag 10 juni een scootmobieltocht van 25 km. Fietsers kunnen een tocht van 25 of 40 km maken. Start en aankomst zijn bij Sportpark Moerenburg (Moe- renburgseweg 6). Na ongeveer 12 km is er een rustpunt. Daar kan indien nodig de accu van de scootmobiel bijgeladen worden. Er wordt vertrokken in groepen van tien personen met een volgauto. Inschrijfgeld: 5,-, inclusief eten en drinken. Aanmelden kan tot 27 mei bij dhr. J.Peeters, tel. (013) 4677934. Groot 55-pluskoor zoekt leden Bij de Tilburgse Zangvereniging Cantabile is op dit moment plaats voor vijf sopranen, vier alten, drie bassen en vijf tenoren. Als u 55 jaar of ouder bent en uw conditie goed genoeg is om vele optredens (staande) aan te kunnen, is zingen bij het grootste 55+ koor van Til burg (rond de 55 leden), een fijne bezigheid. Onder leiding van diri gent Arie Koorengevel en met aan de piano Cia de Backer wordt er elke woensdagmiddag gerepeteerd in partycentrum Riddershof in Tilburg-Noord. Een partituur kunnen lezen is geen noodzaak, zang- ervaring wel. Belangstellenden krijgen eerst een stemtest. Meer informatie: Henk de Vries, tel. (013) 4556813, e-mail vrieshenk@pla- net.nl. - I Woensdag 11 april is deze dagver zorging aan de Langendijk officieel geopend door wethouder Hugo Backx. Maar De Boerderij is al sinds november 2006 open voor ouderen. "Het is de enige in zijn soort, tenmin ste in Tilburg en omgeving", weet Joke Dielissen, die er als verzorgen de werkt. De dagverzorging is gevestigd in een voormalige schuur die Thebe huurt van de eigenaar/bewoner van de echte men boerderij; natuurlijk is de schuur aan- aal’ H gepast voor het werken met groe- en pen. "Dit is natuurlijk een prachtige buitenlocatie, we zitten midden in de iet een wandeling op zot rmuizen. Aansluitend wj wat de vleermuis aliens r het tweede deel van i irdt namelijk een laken nj ipgesteld. Het licht is n elijk voor veel soorten iders, haften, schietmotten :nz. Op donderdag 28 ju 1 op jacht met het schep» gen de Le ij en enkele poelen „oort zing kunt u zien wat er alle er de waterspiegel zit. nteresse om deel te nemej ran deze excursies dan hu ’geven bij Jaap van Kemd tel. 06-53941104 (f™ ren) of n.kemenadW1U,U| en voor de eerste wandel™ taandag 4 juni. Deelnemen n een bevestiging en verde- iade. de Kamer bekend dat 1 april met terugwerkende kracht de ingangs datum is. Het extraatje wordt uitge keerd rond de Dag van de Mantel zorg, 10 november. Voor de regeling is jaarlijks 65 miljoen euro beschik baar. 1ERDAG 24 MEI 2007 verwege de middag is er weer koffie len het spelen van een spelletje, bij- Meer Informatie over de De Boerderij heeft en daarna staat een gezamenlijke voorbeeld rummikub of een - Ie vaste onderdelen, activiteit op het programma. Bij mooi spel. Ze is erg ruimte voor de cli- weer kan dat een wandeling zijn. Of Boerderij. "Ik kom hier graag, de ver- Thebe, tijd zelf in te delen. De bijvoorbeeld een leuk uitstapje naar zprging is prima", zegt ze. "En het oudere het slecht eten is hier fantastisch!" Veel mantelzorgers komen dit jaar in aanmerking voor een financieel extraatje van maximaal 250 euro. Het gaat om mensen die na 1 april hulp of zorg verlenen aan een gehandicapte of langdurig zieke partner, familielid of bekende. Voorwaarde is dat de zorgvrager thuiswonend is en een indicatie heeft voor minstens zes maanden AWBZ-zorg, zoals thuiszorg. Per zorgvrager komt één mantelzorger in aanmerking voor de nieuwe regeling. Deze wordt uitgevoerd door het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) en de Sociale Verzeke ringsbank (SVB). Zaken van hun gemeente, gaat de staatssecretaris het parlement voor stellen de Wet Werk en Bijstand wat aan te passen. Een nadeel is al bekend: niet alle mantelzorgers die langdurig voor iemand zorgen, komen in aanmer king voor het extraatje. Per zorgvra ger mag immers maar één aan vraag worden ingediend. Daarnaast zijn er veel mensen die wel mantel zorg krijgen, maar geen AWBZ-zorg, stelt Mezzo, de landelijke belangen vereniging van mantelzorgers. Mezzo denkt daarbij met name aan mantelzorgers die van alles regelen in de huishoudens van psychiatri sche patiënten en van mensen met beginnende dementie. Staatssecretaris Bussemaker wil het extraatje volgend jaar tussentijds evalueren. Daarbij wil ze eventueel kijken naar uitbreiding van de doel groep. Maar de 65 miljoen euro is de bovengrens voor de hele regeling, waarschuwt ze. Anders dan anders, zo zou je de nieuwe dagverzorging De Boer derij van Thebe in de Reeshof kunnen omschrijven. Gelegen in de grootste nieuwbouwwijk van Tilburg, maar tegelijkertijd in een landelijke en natuurlijke omge ving. Bezoekers zijn er niet alleen bezig met knutselen, spelletjes of andere gebruikelijke activiteiten van een dagverzorging, maar krij- ook de gelegenheid om bij- ,_r beeld de dieren te voeren of mee te helpen met het voorberei den van de maaltijd. De meeste ouderen zijn heel tevreden over de nieuwe dagverzorging. "Ik kom vL04 hier graag; de verzorging is prima ideetw* en het eten is fantastisch!" Bezorger Oudfit gezocht De Twern zoekt op korte termijn iemand die het blad Oudfit wil bezor gen in een deel van Berkel-Enschot. Het betreft ongeveer 600 adres sen. De eerstvolgende keer is in de week volgend op 22 juni. Oudfit is bestemd voor alle 60-plussers in de gemeente Tilburg en verschijnt vijf keer per jaar: in maart, mei, juni/juli (afhankelijk van de schoolvakantie), september/oktober en december. Vrijwilligers bezorgen het blad binnen een week na de verschijningsdatum aan de hand van een adressenlijst (dus niet deur aan deur). De vrijwilli gers krijgen een onkostenvergoeding van 0,06 per bezorgd exem plaar. Informatie: de Twern, mevrouw Ingrid Nuiten, tel. (013) 5839999 (tij dens kantooruren). Levensboek dementerenden Het DOT (Dementie Ondersteunings- en Trainingscentrum Midden- Brabant) wil in juni voor mantelzorgers van dementerenden een workshop houden over het maken van een levensboek. Tijdens twee bijeenkomsten wordt uitleg gegeven over de functie daarvan voor dementerenden en wordt een begin gemaakt met het boek. De bij eenkomsten zijn op donderdag 14 en 21 juni van 13.30 tot 15.30 uur in De Geheugenwinkel (Korvelplein 60). Kosten €30,-. Informatie/opgave: dementieconsulent Phil Mutsaers, tel. (013) 5449466 of 06-51880072. Reünie Jong Nederland Loven-Besterd Jong Nederland Loven-Besterd organiseert in het kader van zijn zestigjarig bestaan op 24 november een reünie voor voormalige leden en leiding. Tot 1980 was de afdeling gehuisvest aan het Molen- bochtplein, daarna in het wijkcentrum aan de Koestraat. Opgave: e- mail reunie.jongnederlandlb@hotmail.com, tel. (013) 5441401 (Patri cia de Leeuw), of schriftelijk: Jong Molenakker 28, 5056 LB Berkel-Ens www.reuniejongnederlandlbml. Gastvrouwen en -heren gezocht Voor ouderenontmoetingsruimte Driehoek, gehuisvest in zorgcen trum Reyshoeve (Gendringenlaan), worden vrijwilligers gezocht die een dagdeel in de week gastvrouw/gastheer willen zijn. Meer infor matie: Frank Aarnoudse, wijkcentrum Heyhoef, tel. (013) 5728383. Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er op woens dag 30 mei van 14 tot 16.00 uur een modeshow met verkoop Harry Kerkhofs Modehuis, 's Avonds van 19.30 tot 21.30 uur br het enthousiaste Gils Meezingkoor een programma met nostalgische liedjes. In zorgcentrum De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) is er op woensdag 30 mei van 14.15 tot 16.30 uur een muziekmiddag met het Seniorenorkest Waalwijk; entree 4,-, inclusief koffie of thee. Op donderdag 31 mei is er op dezelfde tijd een modeshow van Harry Kerkhofs (gratis entree, consumpties tegen betaling). In buurthuis Hoogvenne (Kazernehof 76bestaat een groep 55- plussers die er elke donderdag vanaf 19 uur sjoelt. Ook anderen zijn van harte welkom om mee te sjoelen. Informatie: Edwin Franken, buurthuis Hoogvenne, tel. (013) 5422730. Verstandelijk beperkt en ouder worden... Dagverzorging bij een boerderij voor ouderen met een lichamelijke beperking is nieuw (zie het artikel op deze pagina), maar het feno meen zorgboerderij niet. Ze zijn er al een aantal jaren, onder meer voor (oudere) mensen met een verstandelijke beperking. De biblio theek geeft een brede kijk op dit zorgaanbod: van het ontvangen van zorg tot het zelf liefdevol verzorgen van dieren... Aandacht voor motivatie van de boer, opzet van de zorgboerderij en samenwerking met zorgaanbieders geeft S. van Erp, S in het boek Zorglandschappen; een impressie van zorgboerderijen. Het is een beschrijving van verschillende typen zorgboerderijen, bijv, voor oude ren, psychogeriatrische problematiek, ex-delinquenten, etc. Een andere kijk op de zorgboerderij biedt het vrolijk en kleurrijk boek van Jeannet van Ganzewinkel: Een ploeg van goud: hartverwar mende ervaringen van deelnemers en begeleiders rondom de zorg boerderij. Twee jaar oud werd hij in 1928 opgenomen in Huize Assisië en hij woonde er verder zijn hele leven. Jacob Leerentveld schreef Thuis op Assisië; verslag van mijn leven. Zijn levensverhaal is een unieke beschrijving van binnenuit van driekwart eeuw internaatsgeschiede- nis: veranderingen in het instituutsleven, de omslag van patiënt naar cliënt en de vermaatschappelijking van de zorg. Ook een persoonlijk boek schreef Ab van Eijbergen met Zo zie ik het. verhalen van en vraaggesprekken met iemand met een verstande lijke beperking (en een duidelijke eigen mening) over de dienstverle ning in de instellingen waar hij gewoond heeft. Van de Deeltaxi kan iedereen gebruik maken, maar het systeem is indertijd juist ingevoerd om gehandicapten de mogelijkheid te geven mee te kunnen doen aan het maatschappelijk leven, stelt R het TOG. De belangenorganisatie I noemt het "onaanvaardbaar" dat deze mensen de dupe zijn van het slecht functioneren van de deeltaxi. Klachten zijn onder meer niet binnen de gegarandeerde rij- I tijd aankomen, slechte hulp, I begeleiding en stratenkennis van I de chauffeur, onveilig rijgedrag en de verkeerde soort taxi. Veruit de meest genoteerde klacht is dat de deeltaxi niet op tijd komt voorrijden: enkele keren te vroeg, maar vooral te laat en soms zelfs hélemaal niet. Vaak kwam de taxi pas een kwartier tot een half uur na het kwartier dat ibtelijk jaarverslag'k y jaarverslag van 2006 tm rmee het korps verantw ting het bestuur heeft alg t de link 'ook uw meng in het voorwoord staat, ter een oordeel geven le jaarverslag. Het intern is www.jasttverelagpoli DUItentOCane, "“en nji l. naW, vertelt Dielissen. Persoonlijke aandacht -IDe nieuwe dagverzorging heeft zorg. De I zowel buiten als binnen een lande- oudere een zinvolle dagbesteding, een kop soep, een hoofdgerecht en Gorp (78) is erg positief over de Daarnaast is er ook nog een huis lijke sfeer. De Boerderij ligt in het En de verzorgende partner of huis- een toetje. "Cliënten mogen helpen nieuwe dagverzorging. Ze zit in haar houdelijk medewerker aanwezig, natuurgebied de Dongevallei. Op het genoot wordt even ontlast." bij het bereiden van de maaltijd als rolstoel aan een tafel die vol ligt met Alle medewerkers hebben boven er! staat een hok met een konijn, De Boerderij verwelkomt elke dag ze dat willen", vertelt Dielissen. "We knutselmateriaal, want ze is bezig dien een horecaopleiding gehad, even verderop een kippenren, ongeveer achttien ouderen. Doordat koken hier zelf en gebruiken daarbij met het maken van kaarten. "Want "Wij werken volgens de normen van Binnenkort wordt De Boerderij bovendien uitgebreid met een kin derboerderij. Rondom het pand groeien appel- en perenbomen en er worden aardbeien gekweekt en krui den zoals bieslook. Binnen oogt de dagverzorging ruim. Er is een aparte hoek waar bezoekers tussen de mid dag even een dutje kunnen doen. En ook de keuken oogt rustiek. Senioren kunneh zes dagen per week bij De Boerderij terecht. Dielis sen benadrukt dat bij deze dagver zorging zeker geen dementerende komen. "Hier met lichamelijke klachten, i psycho-geriatrische patiënten. als marge wordt toegestaan, bij een vierde van deze probleemrit- ten werd zelfs dat half uur over schreden. Gevolgen zijn onder meer dat gehandicapten buiten moeten wachten of (delen van) lessen, bijeenkomsten of verga deringen missen. "Een bron van stress", aldus het TOG. De organisatie wil slecht presterende deeltaxibedrijven hun contract voor dit vervoer (gedeeltelijk of tijdelijk) ontnemen. Op korte termijn wil het TOG met de gemeente, deeltaxi-organisa- tor PZN en de taxibedrijven een afspraak maken over een grens aan het te laat komen: daarna moet er volgens het TOG snel een reguliere taxi komen voorrij den, waarbij de extra kosten natuurlijk voor rekening van de deeltaxiondememer zijn. kippenren, ongeveer achttien ouderen. Doordat koken hier zelf en gebruiken daarbij Boerderij de groep klein is, krijgen de mensen voor een deel ingrediënten uit eigen knutselen, dat is mijn hobby", vertelt de horeca en dat moet ook wel", legt veel persoonlijke aandacht en zorg. tuin. Dat wordt door de ouderen erg ze enthousiast. "Ik woon zelfstandig Dielissen uit. "We hebben te maken in een aangepaste woning en daar met een kwetsbare doelgroep en heb ik ook een hobbyruimte waar ik dan is het extra belangrijk dat de onder andere kaarten en poppen hygiëne in orde is." maak." Daarnaast kunnen leerlingen van het Dankzij De Boerderij houdt ze con- ROC Midden-Brabant stage lopen bij Hiiib.- gaat jan njet de zorg; ook stu- )lgen in leiding, cultuur en en dierver- welkom. vaak met behulp van een verzorgen- zonnetje zitten of kijken bij de dieren. Knutselen de dagverzorging van Thebe Thuis- de partner, huisgenoot of de thuis- Tegen het middaguur is het tijd voor "De tijd vliegt als ik op De Boerderij zorg Zij staan van maandag tot en dagverzorging geeft de de warme maaltijd. Die bestaat uit ben!" Mevrouw Clara Burger-Van met zaterdag voor de ouderen klaar, oudere een zinvolle dagbesteding, een kop soep, een hoofdgerecht en Gorp (78) is erg posit:?* ever de s» nieuwe dagverzorging. Ze zit :z tizzr rolstoel aan een tafel die vol ligt met Bijeenkomst De Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoetingsplek voor lesbi sche en hamoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omstreken. De vol gende bijeenkomst is vanavond van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Meer informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 5435793 of 4561686. Excursie jonge senioren West De werkgroep Activiteitennetwerk Ouderen Tilburg 3 West organi seert maandag 4 juni voor jonge senioren in Reit/Zand/Wandelbos een excursie naar een varkenshouderij en een aspergeboerderij in Udenhout. Deelnemers kunnen op eigen gelegenheid gaan of samen op de fiets vertrekken vanaf wijkcentrum t Sant, (Beneluxlaan 74). Kosten: 5,-, inclusief lunch. Aanmeldingsformulieren zijn in het wijkcentrum verkrijgbaar. Meer informatie: mw. M. Emers, tel. (013) 4685379 of 06-36188861Aanmelden uiterlijk op 30 mei. Informatie over zwemmen In wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) is er op woensdag 30 mei een voorlichtingsochtend over zwemmen voor ouderen. Aanvang 10 uur. tact met andere mensen. "Mijn man is een half jaar gek En sindsdien was ik i zijn afkomstig uit de gewaardeerd. Het is toch wat anders kon mijn verhaal nii i en wijken 'boven de spoor- dan de maaltijd uit de centrale keu- ze. Mevrouw Burger komt op maan- sport en beweging, kunst, sen benadrukt dat bij deze dagver- lijn'. Ouderen uit deze gebieden krij- ken van een verzorgingshuis." dag en donderdag naar De Boerde- media, groenvoorziening e r geen dementerenden gen de kosten voor de taxirit naar de Na het middageten willen sommige rij; binnenkort mag ze nog een dag komen alleen ouderen dagverzorging nog vergoed. senioren wel even een middagdutje extra in de week komen. Haar favo- geen doen. Dat kan in de rusthoek. Hal- riete bezigheden zijn naast knutse- Een Dutje aantal cliënten heeft een indicatie Een dag op Dz Czziïzzij zz Ïzzzz-Z ztzzt zzz “zzzzzzz!”':z .zzzïzz voor dagverzorging, omdat ze drei- steeds enkele vaste onderdelen, activiteit op het programma. Bij r~.zz: z;z'. Z: gen te vereenzamen, bijvoorbeeld maar er is genoeg ruimte voor de cli- weer kan dat een wandeling zijn. Of p-—J— door het overlijden van hun partner, ënten om hun tijd zelf in te delen. De bijvoorbeeld een leuk uitstapje naar z Ook zijn er mensen met algemene bezoekers komen aan tussen 9.30 de Hasseltse Kapel. Is het slecht ouderdomsklachten. De Boerderij is en 10.00 uur en drinken dan eerst weer, dan kunnen de ouderen bedoeld voor ouderen die zowel samen een kop koffie. Daarna kun- binnen samen bingo of een ander Horeca' geestelijk als lichamelijk nog redelijk nen de ouderen zelf iets gaan doen, spel doen. Rond 16.00 uur gaan de De beze goed zelfstandig kunnen wonen, Bijvoorbeeld knutselen, buiten in het cliënten weer naar huis. den beg -r_ ..Jje, bi, "zz1: z' zzn kaart- De Boerderij en andere vormen tevreden over De van dagverzorging: "--■-e, tel. 0900-8806 0,10 p/m) ouderenadviseurs van de Twern: centraal afsprakenbureau, tel. (013) 5350505 (werkdagen 9-12 uur).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 17