I J Z E bevorderen saamhorigheid Internetcirkels I I 1 E I Inlichtingennummers oppassen voor de kosten E SeniorWeb helpt ouderen op weg bij gebniik van computer en internet I OP 9-' d DONDERDAG 26 APRIL 2007 - PAGINA 13 RDAG 26APRIL2qq7.; De Ontdekking en telefooncirkels for Nails Debby Struijk - 362 628 Fons Melis: Als je een beperking hebt, bijvoorbeeld slechter ziet, kun je de computer daarop instellen. FOTO'S: PETER LIGTENBERG bevindt. e 16.00 uur COLOFON plipo.be leer naar de «gelijkheden. tyling ig vak docenten van SeniorWeb ook reke ning met eventuele gehoor-, zicht-, hoefstraat 10 HD Tilburg 1-5455290 10fornails.nl Ie uitgebreide aan en kom »p de gratis actie avond. i de prijs. ding, M-mappen IpE TILBURGSE KOERIER i .gegeven. De deelnemers kunnen Nan via internet aan elkaar eerst Tmeer informatie vragen. Als dat klikt, kunnen ze vervolgens afspraken maken om samen bepaalde acti viteiten te ondernemen." Sinds de start van de internetcirkels, I zo'n anderhalve maand get [beginnen ze nu echt 'op stoom' te I komen, stelt Lakeman: "De mensen die op de eerste kennismakingsbij eenkomst aanwezig waren, zijn daadwerkelijk begonnen met elkaar te e-mailen en afspraken te maken, nis en vaardigheden houden de lawaaierige, grappig bedoelde tv-reclames over inlichtingennummers? Let dan wel op de kleine letters en cijfers onder in beeld, voordat je zo informatie aanvraagt over een telefoonnummer. Vaak kost het namelijk 1,30 per gezocht nummer. Ook is er een groeiend enthousias- me te bespeuren!" Pablo van der Horst, ouderenwerker in Oud Noord-Oost, begeleidt samen met Lakeman de internetcir- kels. Hij constateerde al een positief verschijnsel tijdens de kennisma kingsbijeenkomsten. "De ouderen die ervaring met computers hebben, .helpen hen die daar minder bedre den in zijn. Daaruit zie je ook saam horigheid, contacten en uiteindelijk afspraken ontstaan. Precies wat de bedoeling is van deze internetcir- kels!" Dlledige iplantologie rbitsprothese, i aanpassingen. verzekeringen fonische afspraak «darts, implantoloog. Ier uit: hese Specialist, nd: 06-21965136 njdag van 09.00 tol 13 00uur Variatie Kassa Onder de aanbieders van informatie over tele- Al die verschillende voorwaarden doen een nor- foonnummers bevinden zich KPN, een aanbieder maal mens al duizelen. Maar dan is ook de wJ v van mobiele telefonie als Vodafone en eên kabel- betrouwbaarheid van verschillende inlichtingen- Aanmelding en boek Deelname aan de internetcirkels is Dagelijks contact is erg belangrijk om eenzaamheid te voorkomen en geheugen- en motorische beper- gratis; wel is natuurlijk een internet- ook voor een veilig gevoel. Veel ouderen missen dat dagelijkse praat- kingen van de cursisten. Fons verbinding nodig. I je, doordat ze hun partner hebben verloren of doordat deze langdurig Melis: "Aan de hand van het boek Opgave/meer informatie, ook Kis opgenomen in een zorginstelling. Ook familieleden, vrienden en Computeren zonder drempels van over telefooncirkels en De Ont- kennissen vallen weg. Of de contacten worden minder doordat de oudere zelf de deur moeilijker uitkomt, bijvoorbeeld door een chro nisch ziekte of slecht ter been zijn. Om wat aan die eenzaamheid te doen, bestonden er in Tilburg al telefooncirkels en contactcirkel De Ontdekking. Sinds kort kan het ook op de meest moderne manier: met internetcirkels. •De Twern, centraal afsprakenbu reau van de ouderenadviseurs: tel. (013) 5350505 (werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur); -Het Rode Kruis, afdeling Tilburg e.o.: tel. (013) 5425263 (werkda- (geen grap,- de marktwerking dan tien inlichtinc tarieven en dito mede afhankelijk van de vraag of er zich aan de Bij de zeven andere aanbieders die 1,30 reke nen, is doorverbinden niet mogelijk. Van de goed kopere verbindt alleen Casema door. Een telefooncirkel bestaat uit vijf tot tien personen. Op werkdagen belt een vrijwilliger van Het Rode Kruis 's ochtends op een vaste tijd naar een oudere in de cirkel, die op zijn beurt weer de volgende deelnemer belt. Dit alles in een vaste volgorde. De laatste deelnemer belt de vrij williger en zo is de cirkel rond. Neemt een deelnemer niet op of maakt de beller zich zorgen na het gesprekje, dan wordt de vrijwilliger daar van op de hoogte gebracht. Die kan een contactpersoon van de deel nemer inschakelen die een sleutel van de woning heeft. Voor ouderen die vergeetachtig zijn, bestaan er stercirkels. Hierbij belt de vrijwilliger elke deelnemer even op om te kijken hoe het gaat. De contactcirkels van De Ontdekking zijn er voor ouderen die het moei lijk vinden om zelf hun vrienden- en kennissenkring uit te breiden. Tij dens kennismakingsbijeenkomsten ontmoeten ze ouderen met dezelf de interesses of hobby's. Meestal spreken ze in een groepje af wanneer ze samen bijpraten, uitgaan of erop uit trekken. Het voordeel van con tactcirkel De Ontdekking is dat je je niet bezwaard hoeft te voelen als je een andere deelnemer belt of mailt: je hebt elkaar immers al persoon lijk leren kennen. Ook geeft het een veilig gevoel dat je elkaar kent. Door een ontmoeting in het echt of via internet: vriendschap sluiten kun je leren. Dat begint als kind al en eindigt niet als je de vijftig gepas seerd bent.al gaat het dan misschien niet meer zo vanzelfsprekend. De bibliotheek heeft boekenkasten vol vriendschapsverhalen waar wat van te leren valt. Zowel het aangaan als het onderhouden van vriendschappen is een kunst, in Handboek voor vriendschap: kiezen voor een vriendschap pelijk leven geeft Annette Vijverberg een beschrijving van verschillen de kenmerken van mensen, zodat je met de herkenning daarvan in je eigen omgeving relaties kunt opbouwen. Hans Bouma's bundels Vriendschap is geluk hebben en Een wereld van vriendschap bevatten gedichten en overdenkingen over de ver schillende aspecten van vriendschap. Vriendschap en liefde liggen soms dichter bij elkaar dan je denkt. Een bundel verhalen over één van de moeilijkste thema's in het leven: het einde van een relatie en het hervinden van de liefde is Als je bij me weggaatde mooiste verhalen over relaties. Een van Vlaanderens beste schrijfsters, Kristien Hemmerechts, schreef in 1998 Taal zonder mij nadat het jaar ervoor onverwachts haar man, de dichter Herman de Coninck, was overleden. Poëzie zegt in weinig woorden veel. Joke Verweerd bracht in 2003 korte bundels eenvoudige gedichten uit ter bemoediging van mensen in moeilijke situaties. Bijvoorbeeld Voorbijgegaan, over hoe pijnlijk uit elkaar gaan is, en Achtergebleven als troost voor mensen die alleen achterbleven. Karin de Korte schreef Liefde bestaat! Over liefde in alle levensfasen. Met na elk hoofdstuk vragen om over na te denken, zoals: hoe zie ik mijn partner op oudere leeftijd? Verandert het gevoel voor hem/haar? Of zijn het alleen het uiterlijk en de conditie die veranderen? redacteur) Lieke Luijbregts I van de telefonie kree9 Inlichtingen eerst een Loes Mertèns-Vermeer, Debby fin later nQnn-niimm*r' I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, I Vincentiusstraat 102, 5038 SR I Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB i Tilburg; e-mail seniorenwij-1 I zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de I even weken om 12 uur. igen van de cursisten. Fons Melis: "Aan de hand van het boek Opgavt Computeren zonder drempels van Addo Stuur kunnen mensen met dekking: een beperking de computer op zichzelf afstellen: een geweldig hulpmiddel!" gen 13.30 tot 16.30 uur). Het boek Computeren zonder drem pels, Oplossingen voor problemen met zicht, motoriek, geheugen en gehoor van Addo Stuur is voor 10 euro verkrijgbaar bij SeniorWeb Til burg. Het is te bestellen bij Fons Melis, tel. (013) 5424786 of e-mail fons.melis@gmail.com. be Twern heeft deze cirkels opgezet Volgens Van der Horst is het de tsamenwerking met de Tilburgse bedoeling dat de internetcirkels op afdelingen van Het Rode Kruis en de langere termijn geen begeleiding .feeniorWeb. Ouderen uit heel Til- meer nodig hebben en zelfstandig •burg, Berkel-Enschot en Udenhout kunnen bestaan. "Tot die tijd zijn wij ■kunnen er gratis aan meedoen, er voor ondersteuning." Seniorweb verzorgt goedkope cur sussen voor ouderen die niet of nog niet goed met computer of internet (Óverweg kunnen. i Afspraken maken Oudereninfobus in Tilburg Het Nationaal Fonds Ouderenhulp is bezig met een driejarige toer door Nederland met zijn InfoPlusBus. Deze bus staat op woensdag 2 mei op het Koningsplein en op donderdag 3 mei op het Wagnerplein, steeds van 11 tot 17 uur. In de bus kunnen ouderen informatie krijgen over bijvoorbeeld hulpmiddelen, thuiszorg, mobiliteit, wonen, ontspan ning en financiële regelingen waarop ze aanspraak kunnen maken. Tevens liggen er o.m. folders over beveiliging van huizen en zijn er tips om oplichting tegen te gaan. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp zamelt, onder meer door de ver koop van Zomerzegels, geld in voor kwetsbare ouderen. Het fonds richt zich vooral op het verminderen van eenzaamheid, verbetering van de zorg, vergroten van de veiligheid, armoedebestrijding en gezond oud worden. Mantelzorg door de ogen van de verzorgde Mantelzorgers hebben het niet altijd even makkelijk, maar weten vaak ook niet precies hoe de andere kant van de medaille er uit ziet. Daar om staat de maandelijkse inloop voor mantelzorgers in wijkcentrum t Kievitslaer op woensdagmiddag 9 mei in het teken van het motto Bekijk het eens van de andere kant! Pastor Rein Geurts, die de ziek te van Parkinson heeft, vertelt dan op een boeiende manier over hoe hij dit zelf allemaal beleeft. De inloop in in de Kamillezaal van 't Kievit slaer (Reinevaarstraat 55) duurt van 13.30 tot 15.30 uur en wordt georganiseerd door het Ouderenwerk van de Twern in Tilburg3West. De toegang is gratis. Verkeersregels opjrissen De afgelopen jaren is er veel veranderd in het verkeer. Automobilisten, fietsers, voetgangers en gebruikers van rolstoelen en scootmobielen hebben te maken met nieuwe regels en verkeerssituaties. Op dinsdag 1 mei is er in de Goede Herderzaal (Isidoriusstraat 6) een voorlich- tingsmiddag over veranderingen in rotondes, belijning, verkeersbor den en andere regels. Wim van der Kolk van Veilig Verkeer Nederland (WN) stelt enkele vragen om de kennis te toetsen en verzorgt een presentatie over het hedendaagse verkeer. Deze middag begint om 14.00 uur; de toegang is gratis. Na afloop kunnen belangstellenden zich opgeven voor een opfriscur sus van drie dagdelen; deze cursus wordt in het voorjaar én in het najaar gehouden. Meer informatie: Twan Lakeman, ouderenwerker van De Twern, tel. (013) 4671926, of Joop Visser, KBO-afdeling De Goede Herder, tel. (013) 4671587. Sportfit 50+ bij GTV Dionysius Bewegen tot op hoge leeftijd is belangrijk en gezond. Daarom verzorgt Gymnastiek- en Turnvereniging Dionysius op woensdagmiddag van 14 tot 15 uur in de gymzaal aan de Thomas van Aquinostraat een spe ciale training onder professionele leiding voor dames en heren. De ondergrens is ongeveer 50 jaar, de bovengrens is niet kunnen bewe gen. De training is vol variatie met bewegen op muziek, makkelijke en leuke oefeningen voor alle spiergroepen, een beetje geheugentrai ning, balspellen, badminton, e.d. Natuurlijk wordt er rekening gehou den met lichamelijke problemen. Bovendien is zo'n vaste activiteit goed voor het sociale contact. Belangstellenden kunnen gerust een kijkje nemen of meedoen aan een gratis proeftraining. Meer informa tie: mw. R. Smolders, tel. (013) 5434077, e-mail info@dionysius.nl. Zie ook: www.dionysius.nl. Voorlichting voor Antillümen overfamiliezorg Een familiezorger of mantelzorger is iemand die bij ziekte, handicap of ouderdom van een familielid, of vriend(in) of bekende (een deel van) de verzorging op zich neemt. Ook Antillianen doen dat natuurlijk. Als ze willen weten welke steun ze kunnen krijgen of andere vragen over familiezorg hebben, kunnen ze vrijdag 4 mei naar een voorlichtings- middag in .wijkcentrum de Ypelaer (Corellistraat 10) gaan. Tijd: 13.00 tot 15.30 uur. Toegang en een kopje koffie/thee met iets lekkers zijn gratis. Meer informatie: ouderenwerker Lydia Driessen, De Ypelaer, tel. (013) 4552928, lydiadriessen@wijkcentrumypelaer.nl. Ontspanning In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is op vrijdag 27 april van 15.00 tot 16.30 uur een gratis informatiemiddag over het maken van verschillende soorten bier. Het Klarinetkwartet Passim, dat bestaat uit studenten van het conservatorium, geeft op woensdag 2 mei om 19.30 uur een concert met klassieke muziek; entree €2,50. Op Vrijdag 4 mei is er van 15.00 tot 16.30 uur een dansmiddag; meedoen of kijken kost €1,-. Zaterdag 5 mei (Bevrijdingsdag) speelt het Tilburg se amusementsorkest Ebtide van 15.00 tot 16.30 uur muziek uit de jaren '50, '60 en '70. Ook brengt het liedjes uit de bevrijdingstijd. Entree €2,50. Tijdens de bonte avond op woensdag 9 mei (19.30 uur) staat een dansgroep van een medewerker van Reyshoeve op het pro gramma. Meedansen mag! Entree €2,50 Vrijdag 27 april is er een dansavond voor 40-plussers in wijkcentrum t Sant (Beneluxlaan 74). Zaal open vanaf 19.30 uur; entree 1,-. In wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) is op dinsdag 1 mei van 14 tot 16 uur een dansmiddag. Verzoekjes doen bij de dj is moge lijk. Entree, incl. een kopje koffie of thee: 1,75 in de voorverkoop, aan de zaal. In buurthuis Hoogvenne (Kazernehof 76 bestaat een groep 55- plussers die er elke donderdag vanaf 19 uur sjoelt. Ook anderen zijn van harte welkom om mee te sjoelen. Informatie: Edwin Franken, buurthuis Hoogvenne, tel. (013) 5422730. Vriendschap bestaat wel! Zomaar Niet gemaakt, maar gekregen, niet ontdekt maar onthuld. Zomaar op je weg gekomen, zomaar met je meegelopen, wonder boven wonder, zomaar een vriend, een vriendin. (van Hans Bouma en Evelyne Dessens) Ook met beperkingen De leeftijd van de deelnemers aan de internetcirkels varieert van 55 tot 85 jaar. Daarbij zitten dus mensen die heel ervaren zijn met het inter- I 'Twan Lakeman, ouderenwerker van netgebruik, maar ook beginners. "De I de Twern in Tilburg-West, is een van opstartproblemen bij sommige men- Lfe initiatiefnemers van de internet- sen zijn dan ook vaak van techni- lirfcefó. Ze werken praktisch hetzelf- sche aard", vertelt ouderenwerker Be als telefooncirkels, maar het doel Lakeman. fis wat anders, vertelt hij: "Telefoon- "Wij kunnen dan bijdragen aan een l eirkelszijn opgezet voor mensen die oplossing", zegt Fons Melis, voor- I behoefte aan contact hebben, maar zitter en secretaris van SeniorWeb lichamelijk of geestelijk kwetsbaar Tilburg, de organisatie die ouderen .qn: zij komen niet vaak het huis uit. vertrouwd maakt met computer en Met de internetcirkels willen we internet. "Wie niet of nog niet goed I mensen stimuleren om met elkaar te met de computer kan omgaan, kan gaan e-mailen en zo contacten te bij ons in groepsverband of indivi- feggen en afspraken te maken, dueel een goedkope cursus volgen, daarvoor inventariseren we vooraf Een groep bestaat uit zo'n acht tot I ft welke activiteiten of hobby's de tien personen. Een vrijwilliger van Hleelnemers geïnteresseerd zijn; die SeniorWeb begeleidt deze groep gegevens worden vervolgens door- en brengt de leden kennis en vaardigheden bij over het omgaan met de computer. Allemaal hebben ze een e-mailadres en kunnen ze naar elkaar mailen. Wanneer deel nemers voldoende mobiel zijn, kun nen ze op eigen gelegenheid bij ons een cursus volgen. Lukt dat ileden, niet, dan zorgen we ervoor dat de deelnemer aan huis kan worden geholpen. Daarbij speelt natuurlijk wel of we op dat moment voldoen de vrijwilligers hebben." Tijdens het bijspijkeren van de ken- e gevraagde nummers niet. Boven- 113 en 1823 niet altijd bereikbaar. - Het beste af zijn zoekers die internet hebben en de - precieze naam van de gezochte persoon, instelling - of bedrijf en de vestigingsplaats weten. Zij zijn met www.detelefoongids.nl of www.nationaletelefoon- jal: van gratis (bij gids.goudengids.nl zo klaar. liet altijd) Ook de laatste weken opgeschrikt door die maatschappij als Casema; daarnaast zijn er diver- nummers niet 100 procent, blijkt uit onderzoek ---3 se njeuwe bv's die zich op deze markt bewegen, van het VARA-consumentenprogramma Kassa. Met een vaste telefoonverbinding zijn alle infor- Bij een test scoorden 1828 (Casema) en 1888 matienummers te bereiken, bij mobiele telefoons (KPN) het best, gevolgd door 1850 (1850 BV). Bij i is dat afhankelijk van de firma die de verbinding de andere inlichtingennummers klopte meer dan De Seniorenwijzer verschijnt telefoonnummer. Vaak kost het namelijk verzorgt, de provider. De variatie wordt nog groter de helft van de gevraagde nummers niet. Boven- eenmaal in de twee weken in T,30 per gezocht nummer. als je verbinding hebt met informatienummers: bij dien waren 181“ De Tilburgse Koerier. de meeste krÜg je slechts één nummer, bij Vodaf- Redactie: Isabella de Boer-Ver- f Lan9e t'jd kon je 008 draaien met de kiesschijf om one kun je in ieder gesprek zes nummers aanvra- heijen, André Coenen Riek aan een aardige PTT-telefoniste een nummer te gen, maar dat moet je wel meteen bij de telefoo- Flipse-Tiemens, Gerry Hovers I vra9en dat niet in het telefoonboek van je regio nist(e) melden. Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- stond- Veel kostte dat niet. Met de modernisering Ook de kosten verschillen nogal: van gratis (bij redacteur), Lieke Luiibreats I van de telefonie kreeg Inlichtingen eerst een 06- 1820, maar als je mobiel belt niet altijd) tot 1,30 en later een 0900-nummer; weer daarna moest je per gesprek. Van de tien aanbieders die 1,30 118 van de KPN intoetsen of draaien. Sinds 1 april rekenen zijn er drie die je voor dat bedrag door heen grap) is ook 118 alweer verleden tijd. Door verbinden en dan geen extra gesprekskosten j hebben we nu de keus uit meer rekenen. Behalve mobiele bellers; die betalen wel igennummers, met verschillende de gesprekskosten. Zo werkt KPN, de vroegere dienstverlening. Dat laatste is PTT, bijvoorbeeld. andere kant van de lijn een mens of computer

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13