Olifanten kunnen zwaar op de maag liggen G> Meelman J >41 F Do's mooi voormirider! l! (2* paasdag open r 'A 4 Peerke’s L Publieksbijeenkomst over depressie 4 Puurl F Aanmelden Gólse revue nu mogelijk 5.900,- N D 1 Keukens Fotowedstrijd over zorgzame samenleving prijzen... plezier Ballonnenfestival uitgebreider en minder weersafhankelijk I flh D M A or XI Qt 'A A 1 uur '98, btw DONDERDAG 5 APRIL 2007 - PAGINA 7 de tilburgse koerier tieZ Een bekende reclameslogan luidt: zoveelmensen, zoveel wensen. Ieders z'n meug, kun je ook zeggen. De ene persoon kan niet genoeg krijgen van de de mooiste zonbestemming, de ander zoekt juist de sneeuw op. se zorgen voor het verdere gistingsproces. 1 Fragment uit een eerdere editie van de Gólse revue Marion de Kort, Tilburg 9 april 11- 17.00 uur J Z1 Kom snel noor Mooiman's Vrolijke Voordeeldagen, Lezersbrieven Gezellige hoekkeuken Hoogglans greeploos '(’W VROLIJKE VOORDEELDAGEN Diverse showroomkeukens tegen elk aannemelijk bod. Met onze vrolijke prijzen bent u nu extra voordelig uit! Het voorjaar begint, de dagen worden langer. Alles stoot in bloei, kleuren komen terug. Blosjes op de wangen en iedereen is vrolijk. Ringbaan Oost 98, 5013 CD TILBURG, Tel (013) 583 98 99 www.mooiman.nl IBW-erkend Tijdens de werkzaamheden voor elke klant een leuk cadeau 's van werd gebracht letcontact hoogste terecht en wer ft een huis dat www.Peerke.biz Heeft u iets te koop? (013) 535 98 58 Maar er zijn ook mensen die de natuur opzoeken en hun schaar- vrije tijd doorbrengen tussen olifanten en tijgers en zich jaren bezig houden met natuurbehoud en het welzijn van dieren. De warme tropenzon en een flink gekruide oosterse maaltijd Van onze aanbiedingen wordt u nóg vrolijker en u krijgt altijd een vakkundig advies. Bankstellen v.a. 99,- L\Eethoeken v.a. 39,- R 2-zits banken v.a. 29,- L Losse stoelen v.a. 1,- Een men. meestal g het uitgangspunt voor de publieks bijeenkomst op donderdag 12 april die het Fonds Psychische Gezond heid houdt samen met GGZ Midden-Brabant in het Willem II stadion in Tilburg. ■^Dressoir ■T// Modern wit hoogglans 1 van 499,-voor NIEUW’ 299, Tijgers Tijdens een van hun reizen bezocht het echtpaar een monnikenklooster, dat momenteel op Animal Planet te zien is en beter bekend staat als de tempel van de tijger. Jonge tijgers de thuiszorg, studenten en iedereen die, op wat voor manier dan ook, in dit onderwerp in geïnteresseerd. De middag duurt van 12.30 tot 17.30 uur. De toegang bedraagt 10 euro. Aan- elden kan via 030-297 11 97 of via rfo@fondspsychischegezondheid.nl. _.o tional Om goed te begrijpen wat er precies gedv nifont Motala na speelt in die contreien en in de relatie com getrapt als eerste tussen beest en mens leek het zinvol »cid geopereerd de gewoonten van het land beter te '““Dot. Een leren kennen en nog meer persoon- noest geamputeerd lijke ervaringen op te doen. Vandaar ehulp van speciaal dat besloten werd om zich in te schrij- ven voor een cursus hoe word ik een gediplomeerde olifantentemmer (mahout). Een beslissing die niet over een nacht ijs werd genomen. Voordat de opleiding feitelijk begon werd na het offeren van wat bloemen en voedsel aan de góden en het opvol gen van bepaalde rituelen de góden gevraagd hoe ze dachten over opname van de Nederlandse olifantenlief ber in het gilde van de mahouts. Er kwam kennelijk een positieve uit spraak, waarna de cursus gevolgd kon worden. De training was intensief. Om zes uur in de morgen werden eerst alle olifan- oo... ten verzorgd, pas daarna was men zelf lichtvoetig met de mater Wat is 'een dipje'? Wanneer ben je depressief? Wat is de oorzaak van een depressie? Welke medicijnen en the rapieën zijn er voor? En wat kun je betekenen voor een depressieve vriend of familielid? Tijdens de publieksbijeenkomst geven deskundi gen en therapeuten in verschillende lezingen en workshops antwoord op deze en andere vragen. Op het pro gramma staat onder meer een lezing van Drs. Aly van Geleuken, psycholo ge en hoofd van het Depressie Cen trum van het Fonds Psychische Gezondheid. Ook vertelt mevrouw Katy Castanón-Reglero hoe zij haar depressie overwon. Er zijn korte lezingen en workshops over onder meer medicijnen, mindfulness, dra matherapie, depressie bij ouderen, hoe om te gaan met een depressief per soon en depressie bij jongeren. Ook is n, tot de conclusie bent gekomen dat deze pas dé oplos sing is. Als u die stap zet en u blijkt wel te kunnen doen wat heel veel gezinnen niet kunnen, ondanks zo'n prachtige pas, krijgt u respect van mij. Kom nu, meneer Hamming! Een vriendelijk toch klemmend verzoek: excuses hiervoor aan te bieden in de krant. 6.600,- j we werken met vlijmscherpe, afgeronde prijzen... En wij weten één ding zeker: door wordt u vrolijk van! binden en z„ van het weer. Het theater is laago.v...- pelig en wordt in samenwerking met Karin Bruers georganiseerd." De opbrengst uit het Ballonnenfesti val-wordt ter beschikking gesteld van de kinderafdeling van het St Elizabeth Ziekenhuis in Tilburg. Een uniek senensamenspel tussen het ziekenhuis en de /en in Efteling zorgt voor aankleding in Eftelingstijl. "Dit is fantastisch maar kost veel meer geld. Er is op dit 1 behoefte aan fbnd- Hamming moet excuses aanbieden "Ouders kunnen nu niet meer zeggen dat het te duur is"zo'n jaar met zo'n gezin van (portemonnee)positie te rui- zegt wethouder Jan Hamming over sporten nu de len, tot de conclusie bent gekomen dat deze pas dé oplos gemeente de jeugdsportpas Tjip heeft ingevoerd. Meneer AI" -t-™ Hamming, ik maak uit deze opmerking op dat u gedu rende de loop van een jaar heeft geruild met een gemiddeld bijstandsgezin met twee kinderen en ontdekt heeft dat, indien de ouders voor hun kinderen zo'n pas kopen, ook deze kinderen wonderwel met sport ineens mee kunnen doen? Dat u, uit ervaring aan den lijve door zijn we minder afhankelijk sen"aldus Bart Godding van de Juni- eer. Het theater is laagdrem- or Kamer. "We zijn blij dat we ons steentje kunnen bijdragen. Vanwege de andere opzet is de naam veranderd in "NUVA Keukens Bal lonnenparade." Het festival is uitge breid met een dag. Op de eerste dag wordt er een grote netwerkavond georganiseerd in samenwerking met Netwerk Midden Brabant. Het festival duurt van donderdag 31 mei tot en met zondag 3 juni. Meer in-formatie: www.ballonnenparade .nl singen zoals gebakken spin, vleermuis Op en slang. Maar het duo kwam ook in Net' aanraking met de dierenwereld van ,|K het Aziatische continent. Dieren die je M hier alleen in circussen en dierentui- nen ziet, maar die in dat soort landen 1 vaak worden gehouden als een soort aan de beurt. De eerste dag moest de nieuwe mahout in wording en Dok- tentei koen -zo heette het olifantje van 3500 Bart kilo-aan elkaar wennen. Als het niet bieden hoper jgerachtige goed klikt in die relatie, delf je als ■aal uit de mens zeker het onderspit. De liefde tussen de twee groeide met het uur. Op het eind van de dag volgde ze al Jwee de mix van Brabants-Thaise commando's. Het was voor Dokkoen wel even wennen, dat andere dialect. Na veel oefenen en lange dagen zwoe gen werd het rijvaardigheidsbewijs op een olifant gehaald. Dat kunnen er niet veel zeggen hier in het Brabantse. woonten en de locale culinaire verras- Olifantenpoep '"p aanraden van Harrie van Os .etwerkclub Midden Brabant v het jaar daarop een bezoek g' aan Sri Lanka. Via een internet kwamen zij toevallig in de 1 kringen van Sri Lanka te den zij uitgenodigd in weggehaald bij hun moeder of geroofd uit het oerwoud en kwamen uiteindelijk bij de monniken terecht. Die verzorgen de gedumpte beesten en corrigeren soms het tijgerachtig gedrag door een waterstraal uii uc bloemenspuit. Dat werkt kennelijk effectief. Om goed speelt in die tussen beest de gewen leren ker In-en verkoop Na deze bijzondere ervaring werd de passie voor het behoud van deze bedreigde dieren alleen maar groter. Na hun laatste reis besloot Charles een stichting op te richten die zich actief inzet voor het behoud van deze, maar ook andere dieren. Sinds pname november 2006 is Stichting Animal efheb- Welfare Foundation (AWF) actief. c* AWF zal binnenkort meer van zich laten horen via een website en middels publicaties en andere acti viteiten. Eén ding is in ieder geval zeker: AWF houdt zich bezig met zwaargewichten en gaat zeker niet Ut--jatene om Het Nederlands Textielmuseum in Til burg is op zoek naar een duvelaar (op I zijn Tilburgs)of duivelaar. Iemand die in de textielindustrie (spinnerij) aan de I duivel- of duvelmolen heeft gewerkt. lemanc Met deze molen worden de wolvlok- in de textiel. Het hoeft ken voordat ze gekaard worden ont- iemand te zijn die bij Ji i ward. Het museum heeft in zijn col- gewerkt. Ook in andere t lectie een duivelmolen, die afkomstig ken -bijvoorbeeld bij AaBe- stone j is van Spinnerij Jurgens (foto). De deze molens. Wie meldt zich? Gn molen stamt uit 1941De bedoeling is een reactie naar Hanne dat dit museumstuk in een boek wordt tel013-5494520 opgenomen dat verschijnt naar aanlei- hanneke.oosterhof@tilburg.nl depressie kan iedereen overko- er een informatiemarkt met informa- 1, is vaak te voorkomen en tie over cursussen en zelfhulpboeken. goed te behandelen. Dat is De publieksbijeenkomst over depres- jangspunt voor de publieks- sie is geschikt voor mensen met depressieve klachten en mensen uit de directe omgeving, maatschappelijk mei werkenden (in opleiding), mensen uit info ■p school afspeelt, ligt de nadruk jeugd. De uitvoeringen zijn van r. Naast toneel, zang en dans kun- i ook opgeven voor het bespelen decorbouw, kleding, grime, en spandiensten. Junior Kamer Hart van Brabant orga niseert in 2007 wederom het Ballon nenfestival in de Reeshof. De sponsors van vorig jaar hebben opnieuw hun medewerking toegezegd. Om minder afhankelijk te zijn van het weer is gekozen om bezoekers niet alleen met ballonnen te vermaken maar ook met theater voor kinderen en volwassen**" De voorstellingen worden gegeven ‘-aten op de locatie. Woordvoerder t Godding: "Door theater aan te en we bezoekers aan óns te moment dringend De audities voor de Gólse revue 2007 voor toneel staan Omdat het verhaal zich op gepland op zondag 15 april tussen 10.00 en 1400 uur. Voor meer dan voorheen op de je zang en dans staan op dit moment de data nog niet vast, maar 14 tot en met 23 december, aanmelden is al wel mogelijk. Het aanmeldingsformulier kan nen belangstellenden zich worden afgehaald bij de Goirlese bibliotheek in C.C. Jan van van een muziekinstrument, Besouw (ingang Kloosterstraat). transporttechniek en hand- expositie bevat het werk van uit het afgelopen jaar en 1 jmen-leden speciaal heb- raakt in het zorgcentrum, vil de zorg voor de naaste i accent geven, en daarom organi- zij, samen met fotograaf Frans met als 'een zorgzame samenle- de wedstrijd is or een situatie 'de zorgzame samenleving' Transport service I •i.B' In het kader van haar 35-jarig prijzen te winnen, waaronder een Hl bestaan exposeert foto-en videover- Olympus MJL'720 digitale camera ter eniging FA.K. Lumen uit Goirle waarde van 399 euro. De tweede prijs vanaf vrijdag 11 mei vier weken is een Epson Stylus Photoprinter, lang in het Zorgcentrum Elisabeth inclusief printpakket, ter waarde van aan de Bergstraat 6 in Goirle. 149 euro. De derde prijs is een por- tretbon voor een studio-opname ter I Deze expositie bevat het werk van waarde van 75 euro. Verder zijn er vijf leden uit het afgelopen jaar en foto's troostprijzen: een digitaal fotopakket I die enkele Lumen-leden speciaal heb- ter waarde van 25 euro. I ben gemaakt in het zorgcentrum. De voorwaarden en regels van de I Lumen wil de zorg voor de naaste wedstrijd staan op een wedstrijdfor- extra accent geven, en daarom organi- mulier dat te downloaden is via de seert zij, samen met fotograaf Frans website www.faklumen.nl. De termijn van Aarle, een fotowedstrijd met als voor de inzending van de foto's eindigt onderwerp 'een zorgzame samenle- op maandag 23 april. De winnaars ving'. De opdracht van de wedstrijd is worden bekendgemaakt tijdens de eenvoudig: fotografeer een situatie opening van de tentoonstelling van waaruit 'de zorgzame samenleving' F.A.K. Lumen op vrijdag 11 mei om blijkt. 19.30 uur in het Zorgcentrum Elisa- Voor de winnaars zijn er verschillende beth aan de Bergstraat 6 in Goirle. meer leek op een VOC-paleis van een maharadja, voorzien van alle luxe en pracht. De gastheer had ook zeven oli fanten in zijn achtertuintje lopen. Tijdens het gastvrije verblijf werden zij ook uitgenodigd om de fabriek te bezoeken, waar olifantenpoep werd omgezet in papier voor het maken van een mooi fotoalbum of plakboek. Deze familie had in de loop van de i een aantal projecten opgezet met ekking tot het welzijn van de oli fanten en hun mahouts. Ook had de gastheer een mobiel hospitaal inge richt en een adoptie-programma voor weesolifanten ontwikkeld. Ze hadden met relatief weinig middelen al een heleboel zaken goed geregeld. Die aanpak sprak het echtpaar uit Loon op Zand wel aan. Nu ze via deze olifantenliefhebbers besmet waren geraakt met het olifan tenvirus werd weer thuisgekomen internet verder afgestruind om andere internationale contacten te leggen met soortgenoten. Bij al dat gezoek kwa men ze uiteindelijk terecht bij een zie kenhuis voor olifanten in het Noorden van Thailand in de plaats Lampang, met de naam Friends of the Asian Ele phants (FAE). huisdier of ingezet worden in de toe- Wat ze daar zagen grensde aan het ristenindustrie. Het is tijdens deze ongelooflijke. Een olifant met een rondreis dat het echtpaar verliefd afgehakte slurf omdat zij niet zo goed wordt op een Thaise dame.... van luisterde, olifanten die op mijnen meer dan 3000 kilo. Als enkele minu- waren getrapt tijdens het illegaal kap ten later een baby van 120 kilo hen pen en versjouwen van teakbomen in onder de voet loopt, is het ijs letterlijk buurland Birma. Andere hadden hun en figuurlijk gebroken. heup of rug gebroken in de toeristen industrie, weer andere hadden zwan- gerschapsproblemen of hadden zware ontstekingen in de bek of op andere plekken op het lichaam. Toen ze dat zagen wisten ze dat ze aan die dieren en de mensen die hun liefdevol ver zorgden hulp moesten gaan bieden. FAE is intussen wat bekender gewor den door een uitzending van National Geograhic, waarbij olifant Motala na op een mijn te zijn getra] olifant ter wereld werd aan een verbrijzelde voorpoot deel van die poot moest- worden en met beh_lr _r gebouwde constructies kon een lang durige operatie worden uitgevoerd en werd Motala gered. Sinds augustus 2005 loopt zij als enige olifant ter wereld rond met behulp van een pro these, een kunstje van effectieve Thai se huisvlijt. Motala is nog steeds in het FAE-ziekenhuis en zal daar waar schijnlijk tot haar dood moeten ver blijven. ■w- “V’eel mensen gaan tegen- woordig naar verre, vreemde landen. Na heel wat landen bezocht te hebben kwamen Charles Altheer en zijn vrouw José, beiden uit I Loon op Zand, vijf jaar geleden in I Thailand terecht. Die reis veranderde I niet direct hun hele leven, maar had I toch een grote invloed daarop. Uitein- I delijk had deze kennismaking de oprichting van een nieuwe Stichting tot gevolg. Ze hadden net als zoveel mensen een vakantiereis geboekt. Het leek hun wel wat, die rondreisDe reisgids ver melde bezoeken aan tempels en ande re culturele hoogtepunten. Tijdens de I reis werden zij overspeeld door de I vele indrukken, de andere leefge- 600 m’ winkel RM Korvelseweg 159 Tilburg (ma. gesloten) 2000 m’ magazijn slmeesterlaan 114 urg Noord m: do., vrij, en zat) 1- ding van het 50-jarig bestaan van het ip Textielmuseum in 2008. Het zou leuk zijn als daarbij het verhaal van een duvelaar kan worden geplaatst. and die vertelt over dit soort werk ue textiel. Het hoeft niet per se iemand te zijn die bij Jurgens heeft swerkt. Ook in andere textielfabrie- -bijvoorbeeld bij AaBe- stonden molens. Wie meldt zich? Graag reke Oosterhof, of e-mail een tel. 5ERDAG 5 APRIL2007.f '«l

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 7