I eel! 9 Kindei' agenda Leuke leesmiddag met VOF de Kunst I I I I I I Dikke koningin F URG Stadsnatuur School in actie tegen zwerfvuil, graffiti en hondenpoep Feestje op basisschool Zuidwester Kunst en Kracht turnt in Heerlen Zeskamp op Koninginnedag Joke van Leeuwen in Tiliander Logowedstrijd tijdens Til burgse kermis Aoergestel F DONDERDAG 29 MAART 2007 - PAGINA 5 p s Voor alle kinderfilms, zie de uitagenda elders in deze Kun jij een kermisattractie van lego bouwen? Het is belangrijk om je woonomgeving goed schoon te houden. \Helaas gaan Monuche en Sanne niet naar het Nederlands Kampioenschap. Kom ook lezen, luisteren en meezingen tijdens Luistervink. De meest opvallende hommel die op dit moment onze tuinen bezoekt, is de aardhommel. De forse, dikke koninginnen gaan op zoek naar wat nectar in de bloemen en naar een onder- FOTO: THEO PEETERS Rob Vereijken Het Natuurmuseum Brabant ligt vol met paaseieren. Spoorlaan 434 in Til ly/j Joke van Leeuwen en Caroline Deutman in Oio Heppie. „n van ïrhalen Fllmtoyer L ZATERDAG 31 MAART Jongerencentrum Vision 13.30-Bingo,vanaf6jaar U kunt contact opnemen met Johan Heeffer van Natuurmuseum Brabant, tel. (013) 535 39 35 of e-mail j.heeffer@natuurmuseumbrabant.nl naar 013-534 34 00 of bestel via www.jan- vanbesouwml. Cultureel Centrum Jan van Besouw vind je aan de Thomas van Diessen- straat 1 in Goirle. VRIJDAG 30 MAART Theater de NWE Vorst 19.00 - Stella Den Haag/Convoi Exceptionnel: De 1 elling in het I idere modelattracties en foto- en videomateriaal, it benadert de gemeente Tilburg, Rauwbraken Onderwaterpark en gemeente Tilburg. Op zaterdag 24 maart zijn in Heerlen de districtwedstrijden turnen dames gehou den voor de vierde divisie. Via de voor- wedstrijden wisten twee turnsters van Kunst en Kracht uit Tilburg zich te plaat sen voor deze wedstrijd: Minouche van de Ven (9) en Sanne van lekker meezingen met Luistervink! De voor stelling begint om 14.30 uur. De toegang is 9 euro voor kinderen en 11 euro voor volwas senen. Reserveer je kaarten door te bellen eind van de tocht krijg je een speciale paas- kleurplaat. Je kunt de speurtocht doen tot en met maandag 9 april. Schrijf je snel in, want het kan wel eens druk worden. Bel even met 013-535 39 35. Het adres is ilburg. ADRESSEN Cultureel Centrum Jan van Besouw Thomas van Dlessenstraat 1 Goirle - reserveren: 013-534 34 00 Cultuurcentrum Tiliander Spoorlaan 82c Oisterwijk reserveren: 013-521 7220 -r Louis Bouwmeesterplein 1 Tilburg -Jt: 013-543 22 20 Jongerencentrum Vision Bosstraat 1b Moergestel Poppentheater De Dwerg Afnkalaan 96 Drunen - reserveren 0416-38 39130416-38 39 55 Poppentheater 't Groene Land Van Tienhovenlaan 4 Oisterwijk - reserveren: 013-528 40 08 Theater de NWE Vorst Willem II straat 49 Tilburg - reserveren: 013-532 85 32 Luistervink-luisterboeken zijn de leukste, spannendste en avontuurlijkste verhalen van de beste kinderboekenschrijvers, maar dan op cd. De verhalen worden voor gelezen door bekende Nederlanders en de schrijvers van de boeken zelf. Woensdag 4 april is Luistervink als theatervoorstelling te zien in het Cultureel Centrum Jan van Besouw in Goirle. Na het staartje winter van de afgelopen week, lokte het lente- vorig jaar met haar gepaard heeft, heel de winter in haar kende zij de tuin, maar haar volk van voor de winter was ner- Na een paar dagen komen er larfjes uit de eieren. Deze eten gens meer te vinden. Een sprookjesleven hebben hommels van de was, nectar en stuifmeel en als het bijna op is, vult de niet. Het einde van het vernaai, 'en ze leefde nog lang en koningin het weer aan. Vooral wilgenkatjes zorgen in het gelukkig', geldt alleen maar voor de bevruchte koningin. Alle voorjaar voor veel eten. Na een paar weken maken de larven werksters en mannetjes sterven in het najaar. een cocon. Ze verpoppen zich en een generatie werksters is geboren. Deze vrouwtjes gaan het werk uitvoeren. De konin gin zelf komt hierna met meer buiten. Zij wordt een eileg- en eierbroedmachine. Iedere dag komen er nieuwe cellen bij en het hommelvolk groeit tot soms wel 500 werksters. In de nazomer worden speciale eieren gelegd waar mannetjes uitkomen. Nieuwe koninginnen ontstaan uit larven die extra verwend zijn met een grote dosis voedsel. Na de bevruchting zoeken deze nieuwe koninginnen een overwinteringsplek. De oude koningin en alle werksters en mannetjes sterven. I In Cultuurcentrum Tiliander in Oisterwijk I kun je woensdag 4 april kijken naar de voor stelling Ozo Heppie. OzoHeppie is een flit- send farrulieprogramma, waarin kinderboe- I kenschrijfster Joke van Leeuwen vertelt en tekent tegelijk, pianiste Caroline Deutman speelt erbij, van ingetogen tot swingend. Na I afloop krijgen alle kinderen een leuke atten tie en er is een grote kans dat Joke van Leeu- wen haar boeken signeert. Je bent welkom I om 14.30 uur. De voorstelling is geschikt voor iedereen vanaf 8 jaar. De toegang voor kinderen tot 12 jaar is 9 euro, wie ouder is betaalt 11 euro. Ben je lid van de biblio- theek? Dan krijg je maar liefst 3,50 euro korting. Bel voor kaartjes naar 013-521 72 20 of mail naar receptie@tiliander.com. Het adres van Tiliander is Spoorlaan 82c in Oisterwijk. gronds plekje om een volk te stichten. Het dier is zwart met twee gele banden óver het lichaam, één achter de kop op het borststuk en één midden over het achterlijf. De achterlijfspunt is wit. Omdat de tuin nu nog vrij kaal is, vallen de dieren goed op. Ze zijn bijna twee en een halve centimeter lang en vlieg0" met horten en stoten. Soms zitten ze even op de grond en dan gaan ze er weer brommend snel vandoor. Op dit moment zoeken ze de gr een verlaten muizenhol. Daarin bouwt de koningin enkele cellen van was. De was maakt ze zelf in klieren in haar achterlijf. In iedere cel gaat wat nectar, stuifmeel en een of meer bevruchte eieren. Omdat er nu geen mannelijke hommels zijn, zorgt ze zelf voor de bevruchting. Ze heeft het sperma van het mannetje, dat het Dit was de laatste mogelijkheid om een plaats te verdienen voor het Nederlands Kampioenschap op dit niveau. Minouche en Sanne turnden allebei een goede wed- o strijd, maar wisten zich helaas niet te istrijd: Minouche van plaatsen voor het NK. Als troost toch een e van Oosterhout (11). mooie foto op de Flukspagina ZONDAG 1 APRIL Filmfoyer 13.00 - Asterix en de Vikingen, vanaf 5 jaar 15.00-Zozo, vanaf 10jaar Poppentheater De Dwerg 15.00 - Joiinde en Joringel Draak Ik pak Jet 4 tot 10 jaar WOENSDAG 4 APRIL Cultureel Centrum Jan van Besouw 14.30 VOF de Kunst: Luistervink, vanaf 6 Jaar Cultuurcentrum Tiliander 14.30 - Ozo Heppie, vanaf 8 jaar Poppentheater De Dwerg 15.00 - Joiinde en Joringel Draak Ik pak jel, 4 tot 10 jaar Poppentheater't Groene Land 14.30 - Het feest van de d leren4 tot en met 7 jaar VOF de Kunst, de band die alle liedjes schreef voor de Luistervink-luisterboeken, trakteert je woensdag op een wervelende middag vol fantasie, mooie verhalen en swin gende liedjes! In de muzikale voorleesvoor- stelling Luistervink zingen Nol en Tijn VOF de Kunst over letters, lezen en verft maken. En je mag zelf meehelpen om een nieuw lied te bedenken, dat iedereen gaat zin gen. Maar het feest is pas compleet als een bekende kinderboekenschrijver langskomt om voor te lezen uit een prachtig boek. De schrijver legt uit hoe hij al die mooie verhalen bedenkt en maakt met dé hulp van jouw fan tasie zelfs een nieuw verhaal. Wie het is, blijft nog even een verrassing. Zet je sphrap voor een heerlijke middag vol lezen, luisteren en Op woensdag 28 maart is Basisschool Sint Hubertus Tilburg-West een ruim twee g weken durend project gestart poep waarin geprobeerd wordt kin- oudste deren zorgvuldig om te laten (groef gaan met de omgeving waarin lessen ze wonen. Op woensdag 18 april De geme wordt het project afgesloten buurtbew door de Tilburgse wethouder medewerk o van milieu, Marieke Moorman, vragen. Verder ga: Zij verzorgt onder andere de in de projectper prijsuitreiking van een teken kleur- en ontwerpwedstrijd. Er zijn meer soorten hommels die regelmatig in stadstuinen voorkomen. De weidehommel is ook een vroege soort, terwijl -iL. -krujne akkerhommel en de steenhommel, met zijn zwarte r_r...t lichaam met een rode achterlijfspunt, vaak pas in mei actief en over het achterlijf. De achterlijfspunt worden. Hoe gevarieerder de beplanting, hoe meer soorten iu nog vrij kaal is, vallen de dieren goed hommels er door uw tuin vliegen. Het blijft fascinerend hoe Bn een halve centimeter lang en vliegen zo'n hommel zoemend helemaal in een bloem van vinger- cnmc -ritten 29 even op de grond en hoedskruid duikt of aan de lupinebloemen gaat hangen om id snel vandoor. het stuifmeel te pakken te krijgen. grond af naar een holletje, zoals Laat de koninginnen in uw tuin een nest maken. Als ze name lijk nu begint, is er een grote kans dat ze zich met koninginne dag lekker kan laten verwennen door een nieuwe groep, fris se werksters om haar heen. Lang leve de koningin! Dat ze één jaar mag worden. De verhuizing is achter de rug, alle dozen zijn uitgepakt en ieder een heeft een plekje gevonden in het gerenoveerde en nieuwe schoolgebouw aan de Staringstraat in Tilburg. En iedereen hejft het prima naar z'n zin op basisschool De Zuidwester. De ouders en de buurtbewoners hebben het gebouw op zaterdag 10 maart tijdens een gezellige koffieochtend kunnen bewonderen. Maar nu is het 'tijd voor een feestje voor de kinderen en de leerkrachten. Dit feest je wordt gevierd op vrijdag 30 maart. In de ochtend kunnen de kin deren deelnemen aan workshops, die variëren van sieraden maken tot streetdance en van vogelhuisjes timmeren tot toneel spelen. Na de lunch is er een open podium, waarbij kinderen voor elkaar een optreden verzorgen dat kan variëren van een dans tot een playback- act. Natuurlijk blijven de leerkrachten hierbij niet achter en verzor gen zij het toneelstukje "De Staringstraat is anders", een eigen ver sie van "De Appelmoesstraat is anders" van schrijfster Joke van leeuwen. Om 14.00 uur gaan de kinderen naar huis en vanaf 16.00 uur is er een receptie voor genodigden. Het idee voor dit project ont stond nadat er steeds meer kin deren met hondenpoep de school inkwamen en de school hierover in contact kwam met de wijkor- oprui ganisatie. Samen met de reini- woen gingspolitie en omwonenden van de school werd vervolgens gen het plan voor dit project uitge- ke werkt. Het doel van het project is school afslui om kinderen (en ook hun ouders) erop te wijzen dat het belangrijk is om zorgvuldig om te gaan met |aG 29 MAART 2007 ,pE TILBURGSE KOERIER Hoofddoelstelling van het platform is het vergroten van het natuurbewustzijn bij mensen die in Tilburg wonen, werken en/of recreëren. Tegelijkertijd wil het platform dat op diverse fronten meer aandacht ij V. komt voor behoud en versterking van een gevarieerde natuur in de stedelijke omgeving van J- C J Tilburg. Eén van de activiteiten is deze artikelenreeks. Maandelijks wordt in deze rubriek rt.l informatie verstrekt over stadsnatuur (auteur is Rob Vereijken) Reacties zijn welkom! i zl 11 I I Stadsnatuur Tilburg van de lente en Pasen. Je maakt hazen- uuiuiwoinui inourg. Want in sprongen, telt eieren in de mand van de met hem is er een (k)eileuke paashaas, zoekt kuikentjes in de kippen- itgestippeld voor kinderen van puzzel en luistert naar geluiden in het 'bui- 7 jaar. Hij heeft namelijk eie- kei'. Nooit geweten dat zoveel dieren eie- itopt op allerlei plaatsen in het hele ren leggen? Vissen, kikkers, vogels en t. Overal waar peuters en kleuters insecten kunnen wel hun ei kwijt! Kom een paasei vinden, kunnen ze een opdracht maar eens kijken in het museum. Natuur- uitvoeren. De opdrachten staan in het teken lijk mag je een paaseitje proeven en aan het op en respect te hebben voor je leef- in omgeving. Onderwerpen als graffiti, zwerfvuil en honden poep komen aan de orde. De vudste kinderen van de school (groepen 6, 7 en 8) krijgen gast lessen van de reinigingspolitie. neente Tilburg schrijft >ewoners aan om hun verking bij deze actie te 'erder gaat de gemeente projectperiode de wijk extra goed schoonmaken en gaan alle kinderen van de school een poster ontwerpen om de actie kracht bij te zetten. Tenslot te gaat de reinigingspolitie in de projectperiode extra controleren op loslopende honden en het niet opruimen van hondenpoep. Op „.^ensdag 18 april zal de wet houder van milieu van de ïmeente Tilburg, mevr. Marie- 3 Moorman het project op Zfriuiten. Zij zal bekend maken welke poster als beste uit de bus kwam en de prijs aan de winnaars uitreiken. Ook dit jaar komt de paashaas op bezoek in Natuurmuseum Brabant in Tilburg. Want in goed overleg met hem is er een (k)eileuke speurtocht uit H4 tot en met F 1 ren verste W museum. Terwijl de werksters de koningin helpen met het verzamelen van nectar en stuifmeel, helpen ze ondertussen ook een aan tal planten bij de bestuiving. Klaver en distels worden veel door hommels bezocht. Ook de mens heeft de ijverige hom mel ontdekt. In kassen worden hommelvolken geplaatst om stuifmeel op te halen en af te leveren bij de bloemen van groente en fruit. Er is een aparte bio-industrie die aardhom- melkoninginnen kweekt die met haar nieuwe volk tomaten gaat bestuiven. De kermistentoonstelling in het Paleis scholen in Tilt krijgt dit jaar tijdens de Tilburgse Kermis resseren voor een aantal nieuwe attracties. De attracties kunnen bij de start zijn gemaakt van lego en horen bij de dag de attracties b nieuwe lego schoolwedstrijd voor kinde- J‘ 1 ren van groep 7 en 8 van basisscholen uit Tilburg. De gemeente nodigt kinderen uit om zich met hun klas, een groep of alleen op te geven en mee te doen. De mooiste te bezichtigen door attractie van lego wint een dagje Beekse kermistentoonstellir Bergen voor de hele klas van de win- moois bouwen van lego tijdens de Til- naar(s). De Tilburgse Kermis vindt dit burgseKermis?Stuurdaneveneenmail- jaar plaats van 20 tot en met 29 juli. De tje naar Jet.van.Baast@tilburg.nl. Ver- kermistentoonstelling in het Paleis meld in je mailtje de namen van de deel- bestaat uit bijzondere modelattracties en nemers, de naam van de basisschool, de veel historisch foto- en videomateriaal, groep waarin jij en eventuele andere deel- Op dit moment benadert de gemeente nemers zitten en jullie leeftijd. Wil je op Koninginnedag iets actiefs doen en ook nog een leuke dag hebben? Doe dan op maandag 30 april mee aan de zeskamp van Stichting Reeshof Evene menten die wordt gehouden bij sportclub 't Zand in Til burg. Je kunt je uitleven met leuke attracties, zoals een verschrikkelijke zeephelling met hangbrugbaan, een echt voetbalspel en het rodedraadspel. Om mee te doen moet je met een groep van minimaal 6 personen zijn. Iedereen vanaf 8 jaar mag meedoen. Er zijn drie leef tijdscategorieën: 8 tot 10 jaar, 11 tot 13 jaar en 14 tot 99 jaar. Misschien willen je klasgenootjes en vriendjes uit de buurt wel met jou in een team. De kosten voor deze dag zijn 6 euro per persoon, inclusief lunch. Je kunt je tot 20 april aanmelden door te surfen naar www.stichtingreeshofevenementen.nl en een inschrijf formulier te downloaden. Je kunt ook bellen met 013 - y570 0449. Iburg om leerlingen te inte- voor de wedstrijd. Kinderen ij de start van de kermis op één bouwen. Aan het eind van de kermis worden de winnaars bekend gemaakt. De legoblokken worden beschikbaar gesteld voor de bouwdag en de creaties zijn in de loop van de kermis J--)r de bezoekers van de .Lvv-.m^vJing. Wil je ook iets -..an jeg0 tjj(jens de Til- ermis? Stuur Jet.van.Baa

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 5