1 1 J Van digitale data tot leesbare letters z gw :se X oc UI DONDERDAG 8 MAART 2007 - PAGINA 13 )NDERDAG 8 MAART2007-TILBURGSE KOERIER Het drukproces van De Tilburgse Koerier onder de loep genomen art en Peter Costermans, Concentra en t. X dia| P i i Al een halve eeuw lang kunnen de inwoners van het Hart van Brabant wekelijks rekenen op De Tilburgse Koerier, hun vaste afspraak met al het nieuws uit de eigen streek. Vijftig jaar lang al vinden de lezers uit Tilburg en omgeving elke donderdag steevast hun huis- aan huisblad op de deurmat. Dat er geduren de die halve eeuw, gedurende die 2.500 don derdagen, nog nooit iets misliep met het drukken en de verdeling van de krant, heeft De Tilburgse Koerier ook te danken aan zijn externe partners. in het Drukcentrum van Concentra Media. irecycleerd papier, dat voor 90 tot 100 c het restpapier en de drukplaten wor- Vandaag Gaandeweg evolueerde De Tilburgse Koerier mee met zijn tijd, net zoals het Drukcentrum van Concentra Media dat deed. Vandaag de dag verloopt de samenwerking gesmeerd als een goed geoliede machine. De volgende picto grammen tonen de weg die de letters afleggen vanaf de redactie in Tilburg tot in de brievenbussen in het Hart van Bra bant. CC LU O "agina's bepalen irtikelen kregen. Steevast werd doorgewerkt tot ongeveer 1 uur 's nachts. Eenmaal werd zelfs maar nipt de deadline gehaald van 6 uur donderdagochtend, het uur waar op indertijd het drukken startte. De beginjaren 32 Jaar geleden, bij de editie van 17 april 1975 meer bepaald, startte de samen werking tussen De Tilburgse Koerier en Concentra Media. Terwijl nu het druk proces geautomatiseerd is en volledig digitaal verloopt, kwam er in die begin jaren nog letterlijk knip-en-plakwerk aan te pas. Bierviltjés en allerlei flarden papier met de diverse teksten voor de advertenties erop werden elke maandag en dinsdag bijeen gesprokkeld en omge toverd tot reclamekunstwerkjes op de toenmalige prepress-afdeling van Con centra Media in Hasselt. Elke woensdag middag togen medewerkers van De Til burgse Koerier naar Hasselt, om de ver- "^Rond 5 a 6 uur in de morgen vertrekken dan de eerste vrachtwagens vanuit Beringen richting Nederland. Gewoon- lijk worden de kranten verdeeld over 3 tot 4 vrachtwagens. In Tilburg komt een begeleider, die een adressenbestand heeft van alle lokale verdelers, de chauffeurs versterken. Per vracht wagen worden de kranten in pakketten afgeleverd bij zo'n tachtig verdelers. De in totaal zo'n 250 bezorgers verdelen de krant op hun beurt in de loop van de donderdag huis aan huis bij 110.000 Brabanders, die op die manier elke donderdagavond tevreden hun favoriete huis-aan-huisblad in de bus ontvangen. Op de verpakkings- en verzendingsafdeling worden de sta- K'V pels kranten klaargemaakt voor de verzending naar Til- Vy burg en omstreken. De kranten worden eerst in pakken gestapeld en op een pallet geladen. yg Als de drukplaten voor alle pagina's klaar zijn, worden de platen op I de juiste plaats in de pers gehangen. Het eigenlijke drukken kan A dan starten. Alle pagina's van De Tilburgse Koerier worden in de vroege nacht gedrukt in Beringen. De vier hypermoderne drukpersen van Concentra Media verwerken op volle snelheid 13,3 meter papier per seconde, goed voor 42.000 kranten per uur. Om de 110.000 exemplaren van De Tilburgse Koerier te drukken, is ongeveer drie uur nodig. De eer ste drukexemplaren worden aan een uitgebreide kwaliteitscontrole onderworpen, net zoals gebeurt tijdens alle stappen van het drukproces. schillende advertenties over de pag van de krant te verdelen en te bei welke plaats de redactionele arm Journalisten van De Tilburgse Koerier werken hun artikelen uit op de redactie. Tegelijk zorgen de commerciële medewerkers voor de relaties met de bedrijven uit de regio en worden - op vraag van de klant - advertenties klaargemaakt voor in de krant. Als een van de eerste kranten in de regio, startte De Tilburgse Koerier enkele jaren geleden met een volledig geïntegreerd computer systeem, waarin alle nodige informatie verwerkt wordt. De Tilburg se Koerier vervulde op dat vlak een pioniersrol, want verschillende andere kranten werken inmiddels met een soortgelijk systeem. Wanneer vastligt welke artikelen en advertenties moeten verschij nen, wordt alles als puzzelstukken ingepast over de verschillende pagina's. Nu kan vastgelegd worden hoeveel bladzijden de krant zal tellen, en wélke pagina's in kleur moeten verschijnen. Via een FTP-server (File Transfer Protocol) worden alle data verzon den naar het Concentra Media Drukcentrum in Beringen. P" Kranten die uit de drukmachine komen, wor- den via een transportketting overgebracht lJ naar de verzendingsruimte. Krant per krant hangt De Tilburgse Koerier aan een klem tijdens dit transport. e laatste 32 jaar wordt De Til- burgse Koerier trouw gedrukt b in het Drukcentrum van de JL-X Belgische groep Concentra Media in Beringen, Belgisch-Limburg. Tijdens die lange periode bouwde de krant een vertrouwensrelatie op met het Drukcentrum, die vergelijkbaar is met de vertrouwensband die ontstond met de 110.000 lezers. Die stonden er hoogstwaarschijnlijk nooit eerder bij stil welke lange Weg nieuwsfeiten en lokale advertenties afleggen vooraleer ze in gedrukte vorm op een donderdag in de brievenbus neerploffen. Omdat het toch een huzarenstukje is dat de krant gedurende vijftig jaar week na week tijdig bij de lezer geraakt is, verduidelijken we in deze jubileumedi- tie graag hoe jullie krant tot stand komt Q. •""J Inmiddels worden uit het magazijn van het Concentra Media Druk- -x centrum de nodige rollen papier gehaald. De Tilburgse Koerier wordt gedrukt op het zogeheten broadsheetformaat. Voor De Auto maat wordt het papier een keer meer gesneden om te komen tot het tabloidformaat. In het Drukcentrum worden per week zowat 4,5 miljoen kranten afgedrukt. Op elk moment staan in het magazijn 2.000 rollen papier klaar, elk op hun beurt goed voor ongeveer 20.000 meter papier. Wie alle rollen papier aan mekaar zou schakelen, zou dus een grote strik rond de aarde kunnen-maken. Over Moeder Aarde gesproken: Concentra Media waakt erover dat het drukproces zo milieuvriendelijk mogelijk ver loopt. Het bedrijf gebruikt alleen gei procent uit oud papier bestaat. Ook den zoveel mogelijk hergebruikt. De opgemaakte pagina's lopen elke woensdagavond tussen 18 en 20 J uur binnen op de computers van de CTP-afdeling van Concentra ZL Media. CTP staat voor 'Computer To Plate'. Op deze afdeling gebeurt de eigenlijke omzetting van digitale data naar tastbare letters. De digitaal vormgegeven pagina's worden hier opnieuw in afzonderlijke elementen ontleed en per element wordt bepaald welke kleuren inkt ervoor nodig zijn. Per kleur moet een aparte drukplaat gemaakt worden. >Een vierkleu renpagina moet vier drukplaten passeren voor de opbouw van het volledi ge drukbeeld: geel, magenta, cyaan en zwart. Met deze basiskleuren kun nen alle mogelijke kleurschakeringen gevormd worden, door de kleuren - de vier soorten inkt - perfect op elkaar te drukken. Een ver doorgedreven colourmanagement kijkt nauwlettend toe dat de kwaliteit van de kleuren en het drukwerk aan de hoogste kwaliteitseisen voldoet. Dat Concentra Media hierin slaagt, bewijst de internationale kwaliteitsprijs IFRA Colour Quality Award, die al zes keer aan het Drukcentrum in Beringen werd toe gekend.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13