J II Wie zijn de makers De Tilburgse Koerier? van Acquisitie Administratie Redactie Vormgeving »EL - te. O DONDERDAG 8 MAART 2007 - PAGINA 11 FOTO: PETER LIGTENBERG u R FOTO: PETER LIGTENBERG FOTO: JOOST DE BEER FOTO: PETER LIGTENBERG Directie, acquisitie, redactie, opmaak, administratie en bezorging vormen samen De Tilburgse Koe rier. De Verschillende afdelingen werken onderling nauw samen. Elders in deze uitgave komen directie en bezorging aan bod. Op deze pagina stellen de medewerkers van de vier overige afde lingen zich graag aan de lezer voor. aat 21, Tilburg! /ood.nl e redactie van De Tilburgse Koe- grier bestaat uit Peter van Oirschot J(53), Petra Jansen (30) en Aldert van der Burg (35). Peter (midden) is de enige fulltimer op de redactie en zijn dienstverband telt inmiddels al weer bijna negentien jaren. Hij heeft de tijd nog mee gemaakt dat een redacteur regelmatig mee ging naar de drukkerij in Hasselt om de redactionele teksten in‘goede banen te lei den. Als redactiecoördinator zorgt hij dat de inkomende post en e-mails bij de juiste redacteur belanden. Daarnaast schrijft hij vooral over sport, cultuur en de regionale middenstand. Peter is met name enthousi ast over de dynamiek en de vrijheid. "In redactioneel opzicht, omdat ik zelf kan beslissen waar ik over schrijf, maar ook vrij heid in praktische zin: als ik er tussen de middag een uur extra uit moet, werk ik 's avonds gewoon wat langer door. Zo lang die krant dinsdagavond maar klaar is. Er gaat wel eens iets fout op een redactie, met name door de tijdsdruk. "Een oud-collega heeft een keer in de kop boven een artikel over een ouderen vereniging het woord bedevaart gangsters gezet in plaats van bede vaartgangers", lacht hij. Petra werkt inmiddels bijna drie jaar bij de Koerier. Fluks, de kinderpagi na, valt onder haar verantwoorde lijkheid. Verder schrijft ze over de middenstand en levert ze redactio nele bijdragen voor de Seniorenwij- zer. "Het is leuk om met lokaaJ nieuws bezig te zijn en te schrijven over wat er in je eigen stad gebeurt. De contacten zijn heel verschillend en je komt op allerlei plekken om een kijkje in de keuken te nemen. Pas was ik voor de Koerier in een uit vaartcentrum. Interessant en apart om te zien. Ook ben ik graag met kinderen bezig: veel persberichten die voor hen zijn bedoeld, worden geschreven in volwassenentaal. Die herschrijf ik, zodat kinderen het ook kunnen begrijpen. Daar stop ik graag mijn energie in." Aldert is sinds maart 2005 in dienst van De Tilburgse Koerier. Hij houdt zich voornamelijk bezig met cul- begon in 1992 als fulltimer, maar sinds de komst van haar kinderen werkt ze nog twee dagen per week. Nóg langer bij de Koerier werkt Regine, die voornamelijk advertenties inboekt en de telefoon aan neemt. "Ik ben begonnen op 8-8 '88. Na ruim achttien jaar zit ik nog goed op mijn plek. De sfeer is leuk en daar ben ik gevoelig voor. De Koerier is een klein bedrijf, waar iedereen elkaar goed kent. Wat ik wel mis, is dat er niet meer zoveel mensen met hun Koeriertjes aan de balie komen. Dat gaat tegenwoordig voorna melijk via internet." nen aan het overleg met collega's. "Ik kom uit de grafische wereld, maar bij vorige werkgevers deed ik meer mijn eigen dingen waar ik zelf verantwoorde lijk voor was." e opmaakredactie zorgt ervoor dat alle redactionele teksten en t alle advertenties elke week net- J jes in De Tilburgse Koerier terechtkomen. Het team bes.taat uit Ruud Verploegen (42), Peter Ligtenberg (50) en Patty Tosseram (40). Ruud (op de foto in het midden) werkt nu ongeveer vier jaar als grafisch vormgever bij de Koerier. "Het is fijn om elke week een product af te leveren en snel resultaat van je werk te zien. Ik heb eerder bij een reclamebureau gewerkt; daar ben je maanden met één folder bezig. Verder vind ik het fijn om tijd en aandacht te besteden aan nieuwe dingen, bijvoorbeeld een advertentie voor een nieuwe klant. Als die vervolgens tevreden is, ben ik ook blij." Verder haalt Ruud voldoening uit de technische kant van de zogeheten pre-pressprogramma's waarmee hij werkt. "Wat dat betreft leer ik elke dag nieuwe dingen." Ook Peter - al ruim tien jaar bij de Koerier - heeft weinig moeite om de uitdagende kanten van zijn functie te benoemen. Hij is zowel grafisch vormgever als foto graaf. "Doordat de Koerier een klein bedrijf is, is er sprake van direct contact tussen alle mensen die plet de krant te maken hebben, zowel intern als extern: ik spreek een bezorger die hier over de vloer komt, maar ook mensen die pers berichten bij de redactie komen afge ven.Een 'leesbare en goed ogende’ krant maken beschouwt hij ook als één van de charmes van zijn vak. "Kijk, teksten erin plempen kan iedereen. Maar hier krijg je de mogelijkheid om, weliswaar onder Cor is de laatste 'aanwinst' van De Til burgse Koerier: de Fries werkt pas sinds september als accountmanager, bij de Koerier. "In Friesland werkte ik met plezier bij het Bolswards Nieuws blad, maar mijn vriendin komt uit Til burg en wilde weer terug." Bij de Koe rier heeft hij een deel van de werk zaamheden van directeur Joost de Beer tijdsdruk, er iets moois van te maken, al vind ik wel dat wij een gedateerde letter gebrui ken." Peter haalt ook veel vol doening uit fotografie. "Dat is mijn venster op de maatschap pij, want ik kom zo in een mos kee, in de gemeenteraad en bij ouderen om maar wat te noe men." Patty is op deze afdeling degene die als laatste in dienst is getre den. Sinds maart 2005 werkt ze hier twee dagen per week als grafisch vormgever/dtp'er. Ze maakt vooral advertenties op en daarnaast verzorgt ze de lay-out van De Automaat, de autobijla- ge van de Koerier. "Ik werk hier met plezier; het is hier nooit hetzelfde. De ene keer ben je om vijf uur klaar, de andere keer om zeven uur, en er ié altijd wat te doen. In korte tijd een krant in elkaar zetten vind ik leuk en werken onder tijds druk vind ik niet erg. Daarna gaan we wel eens gezellig met elkaar een borreltje drinken." Patty was verantwoordelijk voor de opmaak van de Beurskrant, die vorig jaar als bijlage bij de Koerier verscheen. "Deze uitgave is uitgeroepen tot lande lijke norm. Dat wil zeggen dat die dient als voorbeeld voor Beurskranten die in de rest van Nederland nog moeten wor den gemaakt." Patty moest aanvankelijk wel wen- e administratie van De Tilburg- A se Koerier telt drie medewer- g kers: Caroline van Esch (25), Margie Nagtzaam (41) en Regine Maas (41). Caroline (links op de foto) neemt onder meer de telefoon aan, staat mensen aan de balie te woord en boekt advertenties in. "Ik ben een manusje-van- alles." Toen ze nog aan De Rooi Pannen studeerde, liep ze twee keer stage bij de Koerier. In 2001 trad ze in dienst. "Een gezellige, leuke groep", zo omschrijft zij haar collega's. Collega Margie (rechts), die de boekhouding doet, beaamt dit. Zij tuur, de gemeente en de Tilburgse politiek. "Ik ben bij vrijwel elke gemeenteraadsver gadering aanwezig. Dat de politiek een saai imago heeft, is voor een deel terecht, maar er gebeuren ook spannende dingen. Zo ont stond er tijdens de laatste begrotingsbehan deling diep in de nacht een kleine crisis binnen de coalitie, om maar wat te noemen. Ondanks het late tijdstip blijf je dan wel wakker." Daarnaast is Aldert de schrijver van de column. "Elke week zo'n stukje schrijven, dat valt niet mee. Op een gegeven moment zijn al zoveel onderwerpen de revue gepas seerd. Des te prettiger is het als het dan toch steeds weer lukt." Tot vorige maand werkte Aldert 25 uur per week, inmiddels is dat 27 uur. "Ik heb nu dus twee uur meer, waarin ik precies dat ene leuke, extra Verhaal kan schrijven waar ik voorheen geen tijd voor had. Ik hoop dat de Tilburgers dat op korte termijn ook aan de krant zullen merken." an Leemans (63), Michael Korthout (60) en Cor de Groot (35) zijn de mannen van de acquisitie, die de advertenties verkopen. Jan (rechts op de foto) werkt al sinds 1969 bij de Koerier. Hij heeft uiteraard veel meege maakt, zoals alle ontwikkelingen op gra fisch gebied: van het zetten in lood tot het digitaal versturen van complete pagi na's in het computertijdperk. "In de jaren '70 gingen de advertenties met de trein naar Helmond, waar ze werden opge maakt. Eén keer kwamen ze niet afin, waarna we ze in allerijl opnieuw moesten inzamelen", vertelt hij. Jan heeft te maken met verschillende soorten adver teerders en dat bevalt hem. "Ze zijn alle maal anders en als je bij hen binnen wilt komen, moet je wel met ze mee kunnen praten.” Volgend jaar gaat hij met pensi oen. Michael (links) zegt het goed naar zijn' zin te hebben bij de Koerier, waar hij sinds 1999 werkt. De zelfstandigheid en verantwoordelijkheid spreken hem aan. "En de sfeer is hier gemoedelijk. Overi gens doe ik beter zaken met vrouwen dan met mannen. Als ik met een vrouw praat, voel ik me als vertegenwoordiger pretti ger en weet ik bijna zeker dat ik een advertentie verkoop, bij een man is dat altijd nog de vraag." Hij werkt 32 uur per week. "Ik zou niet fulltime willen werken: ik heb vijf kleinkinderen en op woensdag pas ik op mijn kleindochters van 5 en 3 jaar." PERDAG 8 MAART2007-PAQI -rlburgSE KOERIER overgenomen. Dat houdt in dat hij grote klanten als adverteerder probeert aan te trekken. Daarnaast onderhoudt hij de bestaande relaties. "Ik wil natuurlijk het klantenbestand zoveel mogelijk uitbreiden", zegt hij. Daar is hij optimistisch over. "Ik ben ervan overtuigd dat de Koerier een blad is met groeimogelijkheden." A F

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 11