WIJZE I I O c Veel hulp mogelijk voor dementerende en mantelzorger L COLOFON I' Landelijk Dementieprogramma Van de eerste ziekteverschijnselen tot het verpleeghuis DONDERDAG 1 MAART 2007 - PAGINA 15 plaats van dementie." Petra Jansen tel. (013) 5350505 (ma. t/m vr. 9-12 uur); website www.twern.nl. ie geologi- 1 oopavond. avond. HET WOORD IS AAN... zijn bijna alleen ouderen die dat doen. Ze geven zelfs een euro voor een stukkie binnen één strippenzone. Er is niks op tegen dat je een fooi geeft voor een spring (van 20 cm dik) HX >-0P gedr len r DING janzendons 108,- >r158,- .198,- lodus) en verplet tot err... mogelijkhe ^wereld wonen en ^arenproof ;=ultatiebu- neente vol- srhoud van als er thuiszorg nodig is. Ver- gesprekken iterende zelf rger en hen emotio- ling geven, bijvoor- dat de patiënt grote Tijdens het maandelijkse Alzheimercafé is er altijd een informatiehoek met folders, boeken en uitleg over het ziekteproces, zorg en ondersteu ning bij verschillende vormen van dementie. foto: peter ligtenberg telzorgers kunnen bij de GGZ onder gesprekken aan de tafeltjes op gang meer ondersteuning krijgen in de kunnen komen. vorm van gespreksgroepen. Dingen vergeten, een veranderen de stemming, verminderde oriën- dementie. Als er een vermoeden is dat het om dementie gaat en wanneer dat vermoeden zeker heid wordt, bestaan er voor zowel jers ver- Zo is er op medi- raktische amentie- opvang igverzor- j. Bij de dienst die goed verleend wordt. Zeker in het bui tenland waar mensen voor hun inkomen deels afhankelijk zijn van zo'n tip. Maar in Nederland hebben we (nog) redelijke CAO-lonen in de meeste beroepsgroepen. Dus hoef je je als oudere niet moreel verplicht te voelen om een fooi te geven, en al helemaal niet als je zelf van alleen AOW en een klein pensioen moet zien rond te komen. De chauffeurs zijn er door het gratis vervoer in inkomen niet op achteruitgegaan. We betalen het gewoon met zijn allen: via de belasting. D. Grootebroek Indicatie De dementieconsulent wil ouderen op het hart drukken om vooral op tijd een indicatie aan te vragen. "Veel mensen denken dat, zodra ze een indicatie hebben, ze al na een dag zorgcen trum. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Heb je eenmaal een indicatie en ontstaat er een crisissituatie, dan is het zorgcentrum waarvoor je staat ingeschreven in elk geval verant woordelijk." Sinds eind vorig jaar zijn aanbieders van zorg en mantelzorgers binnen het Landelijk Dementie Programma (LDP) samen bezig problemen en vragen van mensen met dementie en hun mantelzorgers in kaart te bren gen en daarvoor oplossingen te zoeken. Zij signaleren onder andere knelpunten in de diagnostiek, de bejegening en ondersteuning van dementerende en mantelzorger, de kwaliteit van de zorg, het aantal beschikbare bedden en in de onderlinge afstemming tussen hulpverle ners. In onze regio bestaat het LDP Midden-Brabant, een initiatief van het Geriatrisch Netwerk en de afdeling Midden-Brabant van Alzheimer Nederland. Op een eerste werkconferentie, eind januari, hebben huis artsen en medewerkers van de ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgings huizen, thuiszorg, GGZ, Alzheimer Nederland, Stichting Mantelzorg Midden-Brabant en de gemeente Tilburg de knelpunten in Midden-Bra bant geïnventariseerd. Binnenkort komt LDP Midden-Brabant met plan nen om de meest urgente problemen aan te pakken. Sinds de bus en deeltaxi gratis zijn voor 55-plus- daarvoor dat de chauffeurs een fooi krijgen. Het sers (in het laatste geval natuurlijk wel met indi- ui:-11--J-* -1- catie en beneden een bepaalde inkomens grens), is het een stuk drukker (Seniorenwijzer 15 februari), maar zie je ook veel vaker dan Izorg Midden- sm (ouderenadvi- •elijk werk) bieden jers in de vorm patiënt als mantelzorg* schillende soorten hulp. I naast onderzoek en hulp I sche gebied ook pral ondersteuning door der consulenten; voor bestaan onder meer dat ging en dagbehandeling. 35 L zorg in de laatste fase van demen- aansiuiting - harddisc tie - in zorgcentrum of verpleeg- o - Opname-media DVD-R |lujs bestaan momenteel weer wachtlijsten, veroorzaakt door C met name de vergrijzing. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie Seniorenwijzer, p/a de Twern, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. orake maken hebben. Mensen met de eer ste tekenen van dementie kunnen zich hier melden. In Tilburg is een Geheugenpoli gevestigd in het TweeSteden Zie kenhuis. Geriaters en psychologen een doen hier, verspreid over meerdere n de afspraken, een aantal tests bij de patiënt. Allereerst om te kijken of het oz4zsrr»ör»+iö noot ,,\A/or»+ bezet." In crisisbedden kunnen patiënten korte tijd verblijven. Als er dan nog geen plaats is, moet iemand gedwongen naar een verpleeghuis buiten de eigen regio. "En dat is voor een dementerende heel vervelend, want hij wordt uit zijn vertrouwde omgeving gehaald", aldus Smul ders. De Seniorenwijzer verschijnt1 I eenmaal in de twee weken in 1 De Tilburgse Koerier. I Redactie: Isabella de Boer-Ver-1 heijen, André Coenen, Riek I Flipse-Tiemens, Gerry Hovers, - Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- I redacteur), Lieke Luijbregts, I Loes Mertens-Vermeer, Debby I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres Seniorenwij- I zer, Stichting de Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR I Tilburg; tel. 013-5839999. I I Kopij kan gestuurd worden I naar: Seniorenwijzer, p/a de I Twern, Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; e-mail seniorenwij-1 I zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de I even weken om 12 uur. AG 1 MAART 2007 TagS^^^SékÖÊriËr Wachtlijsten Mantelzorgers Alle hulporganisaties doen hun best Ook Stichting Mantelzorg Midden- om een dementerende zo lang Brabant en de Twern (ouderenadvi- mogelijk thuis te laten wonen. Maar seurs, maatschappelijk werk) bieden er komt een moment dat de zorg hulp aan mantelzorgers in de vorm voor de mantelzorger te zwaar van onder meer ondersteuning in de wordt, zelfs als de dementerende thuissituatie, groepsgesprekken en een paar dagen naar de dagbehan- inloopbijeenkomsten. Net als de deling gaat. Als iemand 's nachts dementieconsulent bemiddelen de onrustig wordt en gaat spof geen andere oplossing dar zing naar een verpleeghi Steeds vaker komt het Alzheimercafé Voor dementerenden, partners, familieleden, hulpverleners en ande re belangstellenden is er elke twee de dinsdag van de maand het Alz heimercafé. Deze informele avond heeft altijd hetzelfde verloop, met name omdat dementerenden juist zoveel mogelijk structuur nodig heb ben. Bij binnenkomst zijn er muziek en een drankje. Daarna komt gedu rende een halfuurtje een thema aan bod. Vervolgens is er een informa tiemarkt, waar folders verkrijgbaar zijn en dementieconsulenten en vrij willigers van Alzheimer Midden-Bra bant aanspreekbaar zijn. Ook wor den er door en aan het publiek vra gen gesteld, waarna er onderlinge )ken, is er stichting Mantelzorg en de Twern bij geen andere oplossing dan verhui- ragen van hulp. Zo kunnen zing naar een verpleeghuis. ganisaties of de dementie- Steeds vaker komt het echter voor iten regelen dat een licht- dat verpleeghuizen geen plek heb- jn in de ben. "De wachtlijsten voor verpleeg- een plaats krijgen in een zorg zijn de laatste tijd enorm gegroeid, met name door de vergrij zing", legt Smulders uit. "Een tijde- ssing is dan een zoge- isisbed in een verpleeg- "“r zelfs er bijvoorbeeld voor zorgen dat een die crisisbedden zijn vaak allemaal thuiswonende dementerende een midweek of een weekend naar een logeerhuis kan, waardoor de mantel- Meer informatie: zorger even op adem kan komen. - Dementieconsulenten. Pres. Mandelahof, Korvelplein 60, Tilburg; tel. "Hiervoor kunnen deze dementeren- (013) 5449466; e-mail dementieconsulenten@ztz.nl. den in de regio Tilburg alleen maar - Alzheimercafé Midden-Brabant. elke tweede dinsdag van de maand terecht in verzorgings- en verpleeg- aan het Pres. Mandelahof, Korvelplein 60, Tilburg. huizen. Voor matig tot ernstig - Stichting Mantelzorg Midden-Brabant. Dr. Deelenlaan 11, Tilburg; tel. dementerenden zijn de mogelijkhe- (013) 5443343 e-mail info@mantelzorgmb.nl; den echter beperkt. Een logeerhuis, website www.mantelzorgmb.nl. zoals bijvoorbeeld in Den Bosch, is - Ouderenadviseurs van de Twern: centraal afsprakenbureau, er hier niet, terwijl er wel veel tel. (013) 5350505 (ma. t/m vr. 9-12 uur); website www.twern.nl. behoefte aan is", weet Smulders. opname in een zorgcer Smulders merkt wel dat de drempel om naar een dementieconsulent toe te stappen, nog vrij hoog is. "Daar liet geheugen te om is het belangrijk dat onder meer ouderenadviseurs en thuishulpen signalen oppikken als er iets aan de hand is en naar ons doorverwijzen." De dementieconsulent is er niet voor hulp op medisch gebied. Daarvoor kunnen thuiswonende patiënten terecht bij de afdeling Ouderen van de GGZ. Die kan bijvoorbeeld fragsstoomissen soms behande- met behulp van medicatie. Man- j eens e> ts, zodat het duidelijk over- dementieconsulent kan bijvoorbeeld Smulders benadrukt dat fami- helpen als er thuiszorg r lie en kennissen toch zoveel moge- der kan de consulent lijk zelf moeten proberen om de pati- voeren met de dement ënt te motiveren om hulp te zoeken, en de mantelzorgc nele ondersteunin Geheugenpoli beeld in de fase g< Wanneer de huisarts ook vermoedt moeite heeft om te accepteren wat dat er sprake is van beginnende hem overkomt. Wij zijn er eigenlijk dementie, zal die de patiënt doorver- vanaf het begin van het demente- wijzen naar een geriater van de ringsproces tot aan een eventuele GGZ of naar de Geheugenpoli. De opname in een zorgcentrum." Geheugenpoli is een speciaal cen trum in een ziekenhuis of bij de GGZ waar allerlei problemen worden behandeld die met het aanvrac deze org< consulent! dementerende een paar dager week naar de dagverzorging gaat, zodat de mantelzorger wordt ontlast. In een later stadium van de ziekte kunnen de beroepskrachten lijke oplossir bemiddelen voor dagbehandeling in naamd crisis een verpleeghuis. Verder kunnen ze huis, ook buiten de regio. Maar Verankering Ouderenproof Binnenstad/Noordhoek In de Binnenstad/Noordhoek hebben werkgroepen zich gebogen over wat er nodig is op de gebieden van zorg en dienstverlening, wc veiligheid, welzijn, en verkeer en milieu om deze wijken ouder te maken. Het eindrapport stelde dat er onder meer een consul' reau voor ouderen moet komen. Daarnaast besteedt de gemt gens de ouderen in deze wijken te weinig aandacht aan onder groen, trottoirs en straten. Ook nodig zijn een ontmoetingsruimte voor ouderen in het centrum en meer parkeergelegenheid. Dit onderzoek is aan wethouder Els Aarts van Ouderenbeleid aange boden; nu willen de ouderen nauwlettend volgen of de gemeente de nodige maatregelen neemt op de vier bovengenoemde gebieden. Vrij willigers uit deze wijken zijn van harte welkom om mee te doen aan deze verankering. Contactpersoon voor De Noordhoek is mw. Wies van Wijk (tel. 5358707). Voor de Binnenstad is dat dhr. Chris Tuerlings (tel. 5438813); daar worden met name vrijwilligers uit het oostelijk deel van de wijk gezocht, tussen Willem II straat en Tivolistraat. Nieuwe ouderenadviseur Udenhout en Berkel-Enschot Per 1 maart is Hans Geist de nieuwe ouderenadviseur van de Twern in Udenhout en Berkel-Enschot. Hij volgt Wina Egter van Wissekerke op die voor Loket Z gaat werken. Hans Geist werkt er twee dagen per week (dinsdag en donderdag) als ouderenwerker en ouderenadviseur. Door de komst van Loket Z in Berkel-Enschot vervalt het inloopspreekuur van de ouderenadviseur in De Schalm. Maar de medewerkers van Loket Z schakelen de ouderenadviseur in, als een vraag niet door de telefoon is af te handelen of als de oudere niet in staat is naar het loket te komen. Hans Geist houdt in zijn kantoor aan de Zeshoevenstraat 31 in Uden hout op dinsdag tussen 9 en 10 uur telefonisch spreekuur: tel. (013) 5113438. Daarnaast is hij op dinsdag en donderdag bereiken via 06- 51916306 (eventueel naam en telefoonnummer inspreken). Steuntje in de rug Als oudere de toekomst met vertrouwen tegemoet zien valt soms niet mee, zeker als je je somber voelt of een dierbare hebt verloren. Als steuntje in de rug voor 55-plussers organiseert GGZ Midden-Brabant in Tilburg twee cursussen. Beide bestaan uit twaalf bijeenkomsten van twee uur en kosten 25,-; eerst is er een kennismakingsgesprek. In Op zoek naar zin brengen de deelnemers onderdelen van hun levensverhaal in beeld door te lezen, vertellen, schrijven, voorlezen en werken met kleur, geur en beelden. Deze cursus op donderdagen van 10 tot 12 uur start op 29 maart. Verlies ...en dan verder is bedoeld voor 55-plussers die langer dan een half jaar geleden een dierbare hebben verloren. Stilgestaan wordt bij het afscheid, moeilijke en mooie momenten, en de toekomst. Deze cursus is woensdagen van 15 tot 17 uur begint op 4 april. Aanmelden/informatie: secretariaat van de afdeling Preventie van GGZ Midden-Brabant, tel. (013) 5808480. Belostingteruggave Dinsdag 6 maart organiseert het Ouderenwerk van de Twern in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175) van 14 tot 16 uur een informa tiebijeenkomst over wat er mogelijk is op het gebied van belastingte- ruggave. De toegang is gratis. Frans Schrauwen van de KBO zal uitleg geven. Het is niet de bedoeling dan belastingformulieren in te vullen; wel kunnen ouderen zich daarvoor opgeven. Weerbaar worden Het Ouderenwerk van de Twern organiseert gratis korte cursussen waarop ouderen kunnen leren omgaan met situaties op straat die angst oproepen. In het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38 is daarover op maandag 5 maart van 14 tot 16 uur een voorlichtingsbij eenkomst. Tijdens deze middag kan men zich aanmelden voor de gra tis cursus 'Op een andere manier sterk'. Meer informatie: mw. Huijs, tel. (013) 5433802 of ouderenwerker Pablo van der Horst, tel. 5435909. Cabaret in De Baselaer Werkgroep 55+ De Baselaer organiseert op dinsdag 13 maart in dit wijkcentrum aan de Hoefstraat 175 een optreden van seniorencabaret Kwik Kwik Zilver. De middag duurt van 14 tot 16 uur. Entree (incl. kopje koffie/thee): 1,75 in de voorverkoop, 2,- aan de zaal. Gevolgen van hersenbloeding of-infarct Op woensdag 14 maart staat de maandelijkse inloop voor mantelzor gers in wijkcentrum 1 Kievitslaer (Reinevaarstraat 55) in het teken van de gevolgen van een CVA voor de naaste omgeving. Marjo van Schijn- del en Ingrid van de Pol, verpleegkundigen in de CVA-poli van het TweeStedenziekenhuis, geven uitleg over gevolgen van een hersen bloeding of herseninfarct, zoals concentratieverlies, beperkingen voor geheugen en verlies van andere functies. Ook gaan ze in op wat dat betekent voor communicatie met de partner en de rest van de familie. De inloop duurt van 13.30 tot 16.00 uur. 's Middags naar de film Op maandag 12 maart kunnen 50-plussers om 14.30 uur naar een nieu we Cineplusvoorstelling in het Midi Theater op de Heuvel: Pride Pre judice. Het klassieke verhaal van Jane Austen over liefde en misver standen in het klassenbewuste Engeland aan het einde van de 18de eeuw heeft een tijdloze aantrekkingskracht. Voor de film kunnen bezoe kers koffie met iets lekkers krijgen voor 1,-. Kaartjes kosten €5,- en zijn vanaf 14.00 uur te koop bij Midi. Reserveren kan via tel. (013) 5422822 (14.30-16.30 uur en 20.00-22.00 uur) of via www.belbios.nl. Geschiedenis van de aarde Op vrijdag 9 maart houdt dr. Jan Lambert bij Sed Vitae Forum, de stu dentenvereniging van de Seniorenacademie, een lezing over geologi sche kennis. Aan de hand van de vraag "Hoe weten we dat?" gaat hij in op de leeftijd van de oudste gesteenten op aarde, de eerste tekenen van leven, het schuiven van de aardplaten, en de elkaar afwisselende warme en koude perioden. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14 uur. Toegang 5,-, leden Sed Vitae 2,50. Lezen over leven met dementie Over dementie is veel informatie voorhanden, niet alleen over het ziekte proces, maar ook met praktische adviezen. In de bibliotheek staan o.a. de volgende boeken. Alzheimer: deskundige en betrouwbare adviezen over hoe u omgaat met dementie in uw omgeving geeft naast allerlei medische informatie ook praktische tips: van dagelijkse bezigheden (wassen, eten etc.) tot gedragsproblemen (slaapstoornissen) en het nemen van moei lijke beslissingen (stoppen met autorijden, omgaan met geld). Het boek Mijn ouders ouder: alles over hulp, zorg en kwaliteit van leven van D. Kits richt zich vooral op mantelzorgers van ouderen. Het is een praktisch naslagwerk met aandacht voor kwaliteit van leven, soorten hulpverleners, hulpmiddelen en wet- en regelgeving. Maar dit boek uit 2006 biedt ook informatie over gedragsveranderingen door ziekte of ouderdom (bv. depressie, achterdocht, dementie), het stervensproces en stervensbegeleiding en bevat een actuele adressenlijst. Een goed beeld van hoe dementie leven en gedrag ingrijpend veran dert, geven de volgende boeken. De vijfde verdieping van Pieke Stuvel gaat over een dementerende oudere vrouw en haar omgeving op de psychogeriatrische afdeling van een verpleeghuis. De pijn van dement zijn door Rien Verdult behandelt de aanpak van probleemgedrag: het geeft een beeld van de belevingswereld van dementerende mensen en maakt duidelijk dat probleemgedrag een noodsignaal is. Geen gemakkelijk onderwerp maar wel belangrijk om in een vroeg sta dium meer over te weten, wordt besproken in Dementie en euthana sie: er mag meer dan je denkt.van Magda van der Grijn (2005). Dit is een bundel congresbijdragen over ethische, juridische en praktische aspecten van euthanasie bij dementerenden. De meeste mensen denken bij het I woord dementie direct aan ver- I geetachtigheid. "Geheugenverlies, I het vergeten van dingen kan inder- I daad duiden op beginnende demen- I tie", vertelt dementieconsulent Mar- ^E«X7° 1 lies Smulders. "Wanneer je bijvoor- I beeld ergens iets neerlegt en je weet if MM niet meer waar’ of als niet meer AP"0P weet welke dag het is, is het belang- 3 rijk op te letten of er daarna een I ohja-gevoel komt. Komt de herinne- ai ring na een aantal uren weer terug, ■MH Oh dan 9aat het waarschijnlijk om gewone vergeetachtigheid. Komt i ’:s dat ohja-gevo®! niet, ook niet als iemand anders je ergens aan herin nert, dan is er iets aan de hand." Maar volgens Smulders hoeft ver- JXgeetachtigheid op zich nog niet te wijzen op dementie. "Er moet altijd wel iets meer dan geheugenverlies aan de hand zijn. Bijvoorbeeld dat iemand niet meer weet waar hij is, of moeite heeft met het verrichten van bepaalde handelingen en er sprake is van verandering van karakter. Dan wordt het tijd om naar de huisarts te J gaan", aldus de dementieconsulent. J Het beste is dat de patiënt zich bij L.-.., .imi—wim het gesprek met de dokter laat ver- gezellen door de partner of e~- -familielid. Deze kan de uitleg van patiënt ondersteunen en hem aan- ~j sporen zijn verhaal te doen. "Het is inderdaad om dementie gaat. "Want belangrijk dat de huisarts een heel er kan natuurlijk ook gewoon licha- duidelijk beeld krijgt", zegt Smulders, melijk iets mis zijn. Er wordt bijvoor- I "Dit om te voorkomen dat die onte- beeld bloed afgenomen en mensen recht denkt dat het allemaal wel gaan door een scan. Zo kan uitge- meevalt." sloten worden dat de verschijnselen te maken hebben met bijvoorbeeld Vertrouwensrelatie de schildklier of met suikerziekte. En Maar wat als iemand ervan over- soms blijkt dat de vergeetachtigheid tuigd is dat hij niks mankeert en dus te maken heeft met een depressie in weigert om naar de huisarts te plaats van dementie." gaan? "Het komt inderdaad nogal eens voor dat de patiënt zijn verhaal Dementieconsulent niet bij de huisarts wil of kan neer- Als vastgesteld is dat iemand inder- - leggen. In dat geval kunnen mantel- daad aan dementie lijdt en aan ers contact met ons opnemen, welke vorm, zijn er verschillende omberen dan een vertrouwens- plaatsen waar patiënt en mantelzor- ie op te bouwen met de patiënt, ger terecht kunnen voor hulp. Bij hem op ons kantoor zijn verhaal te voorbeeld bij de dementieconsulent. laten vertellen en hem inzicht te Smulders: "Wij bieden hulp, informa- geven in zijn probleem. De demen- tie en ondersteuning aan mensen tieconsulenten kunnen het verhaal met geheugenproblemen en aan dan nog eens extra bevestigen bij de hun partner en familieleden. De huisarts, J--1—i I--- komt."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 15