ia WIJZE 'De bus bevalt prima. Dat ik daar nu pas achter kom!' 7 Voord goede ervaringen met gratis bus voor 55-plus Aangifte doen bij de belasting loont COLOFON -DONDERDAG 15 FEBRUARI 2007 - PAGINA 13 DE TILBURGSE KOERIER In de T Bussen is het een stuk drukker sinds die gratis zijn voor 55-plussers. FOTO: PETER UGTENBERG gemak van de nieuwe bus- ijwilligersbanen 55 jaar, legitimatie is verplicht om (SENSIBLi duur en eigenlijk lijkt me het maar VEERKRACHTIG Frans Schrauwen ADEMEND isioen en overwegen dit toch te Zorgtoeslag Het doen van aangifte is voor veel en en ile ?n, s Vacaturebank. sn voor dat is o vrij- igaat komt, t een de ite et. rm "Ik Is ik l van Kruis illen dat atie :n nensen je dan ie voor eeft het er- .je n? FLEXIBEL ffen, bi besluit riftelijl Kleinkinderen Bij de bushalte treffen we Ria Snoek (59). Ze gaat regelmatig met de bus, terwijl ze ook met haar kleine auto in haar schik is. "Nu het gratis is, ga je sneller ergens naartoe. Ik laat m'n autootje meer staan en de kleinkin deren vinden het hartstikke leuk om met oma in de bus te zitten. Ik ga vaak met mijn kleindochter Marit 15 FEBRUARI 2007 - PAG®/ nog lat nu wel te doen. zijn er verschillende organisaties die willen helpen, zoals vakbonden, gehandicapten- en ook ouderenor ganisaties. De ouderenbonden heb ben daarvoor speciaal vrijwilligers opgeleid. igers voor >en je de verdachte hen naar de el per week tolgids? tan a.s. .00 tot De hap zoekt liten wil- hoolkinde- eg 3 15 m! asbest Twern, Tilburg In lijn 2, tussen Baden Powelllaan en Westermarkt, zitten mevrouw en meneer Van den Boogaardt. Ze rei zen veel vaker op deze manier sinds de bus gratis is voor 55-plussers. ben wat slechter ter been en sinds i op een stichting provin- jningen stings- '?erde 3g.J3.00-17.00 uur r. 9.00-18.00 uur g 9.00-14.00 uur Bushalte vervallen Bij het gratis busvervoer moeten de 55-plussers aan de buschauffeur een paspoort of identiteitskaart tonen. Ria Snoek: "Ja, daar zijn ze streng in. Wanneer je 'm niet bij je hebt, moet je gewoon betalen, ook als je stokoud bent. Ik heb een keer Ook al ben je zichtbaar ouder dan naar de winkelcentra. Wanneer de 55 jaar, legitimatie is verplicht om gemeente zo meer ouderen de bus gratis mee te mogen. jn wj| krjjgen en hen mobieler wil maken, denk ik dat die opzet geslaagd is." Heeft de chauffeur zijn rijgedrag wel gek dat ik zo'n autootje ga kopen, ik doe het liever zo. De bus bevalt prima; dat ik daar nu pas ach ter moet komen! Ik stap op voor mijn deur en stap uit waar ik wezen moet. In één woord: geweldig!" niks om daarmee te rijden", zegt ze. "Juist toen kwam het bericht dat de bus gratis zou worden en word je als het ware wakker geschud: ik ben jrijden? wv iivMu, i vntz, ,ing met iedereen in de bus, niet specifiek met ouderen. Natuurlijk rijd ik meestal pas weg als veranderen woonhuis nJ [3/13/01) r 14 slopen asbest golf. 1/11/01) slopen kantoor en fa- 354/11/01) Veel mensen kunnen bij de Belastingdienst geld terugkrijgen voor bijvoorbeeld gemaakte ziekte kosten. Dit geldt vooral voor oude ren, chronisch zieken en gehandi capten. Soms is zelfs het betalen van een zorgverzekeringspremie al voldoende om in aanmerking te I komen voor teruggave. ern, 1 Daarnaast zijn er mensen die geld bH I terugkrijgen van de Belastingdienst, terwijl ze weinig of zelfs geen I belasting betalen. Zij krijgen de 1 zogenaamde tegemoetkoming in I buitengewone uitgaven. Voor- K waarde is natuurlijk wel dat ze ver- plicht zijn eerst aangifte te doen. Het doen van aangifte is voor veel I mensen een grote opgave. Gelukkig Rond deze tijd vallen de belastingformulieren weer in de bus; in prin- Belastingdienst is verwerkt, krijgt de cipe moeten 9 miljoen belastingplichtigen voor 1 april hun aangifte over 2006 verzorgen. Voor velen is dat niet leuk door het vooruitzicht dat ze moeten bijbetalen. Maar voor anderen die rn hebben gedaan, zou het een goed idee zijn om dat De Seniorenwijzer verschijnt Nogal wa'ouderen kunnen z0 'inanaleel beler a' Fietsgroep De Schans Een groepje fietsliefhebbers wil iedere laatste donderdag van de maand een tocht van 25 tot 30 km maken met wijkcentrum De Schans (De Schans 123) als vertrek- en aankomstpunt. Het tempo ligt niet te hoog. Ook andere mensen die dit leuk vinden, kunnen meedoen. Vertrek om 13.30 uur, terug rond 16.30 uur. Deelname is gratis. Lijkt het u gezellig? Bel dan Gini van Tilborg, tel. (013) 4562982. Het jaar van... Het nieuwe jaar is al weer even begonnen. De jaarboeken zijn uit en zijn te leen in de OBT-bibliotheek. Denk maar aan de Belastinggids die infor meert over het belastingjaar 2006 of bijvoorbeeld de Grote Almanak. Wat moet u regelen wanneer uw naaste naar een verpleeghuis moet? Komt u in aanmerking voor een uitkering? De Grote almanak voor infor matie en advies verschijnt twee maal per jaar, in juli en december. Het is dé vraagbaak voor uitkeringen, onderwijs, gezondheid, welzijn en maat schappelijke informatie. In het kort staan in dit up-to-date naslagwerk de regelingen, verwijzingen naar actuele websites en een adressenlijst. Wat gebeurde er in februari 2006? Het Aanzien vantwaalf maanden wereldnieuws in beeld brengt de belangrijkste nieuwsfeiten uit een jaar, voorzien van veel nieuwsfoto's uit binnen- en buitenland. Wereldschok kende gebeurtenissen, maar ook het regionale nieuws. World Press Photo organiseert jaarlijks de prestigieuze persfotografie- wedstrijd. De bekroonde foto's zijn in World press photo verzameld, een weerslag van de fotojournalistiek van een jaar. Verschillende categorieën, zoals sportnieuws, reportage, hedendaagse kwesties, mensen in het nieuws, etc. Een gat in het pensioen en nog aan het werk? De Pensioengids: vraag baak voor pensioenen geeft informatie over de basisvoorzieningen, pen sioenfondsen, VUT, prepensioen, lijfrenten en andere mogelijkheden om een pensioengat te dichten. Recente informatie over behandelmethoden, werking en bijwerking van geneesmiddelen staat in Medicijnen: een handleiding voor de consument (2006-2007). Met de vakanties in het vizier is de gids Links Rechts der Autobahn (2007) handig om te lenen. Hierin staan hotels, Gasthöfe, benzinestations etc. langs de autosnelwegen in Europa, met overzichts- en trajectkaarten. praktijkgeval als voor- In het jaar 2007 wordt niet alleen de vrijwilliger van een oude- toeslag voor huur over het jaar 2006 k voor een 65-plusser definitief vastgesteld, maar ook de een aangiftebiljet voor de belastin gen over het jaar 2006 in. Omdat zo :ing teruggf de aangiften voor les bij de Wie wil weten of zij of hij voor een meevaller in aanmerking k kan contact opnemen met ouderenadviseur van de Twern. Deze zorgt ervoor dat een invul- kracht van een ouderenorganisa tie helpt met de aangifte of aan vraag voor teruggave. Ook niet- leden van ouderenbonden kun nen van deze service gebruik maken. Wie is de ouderenadviseur in uw wijk? Bel het wijkcentrum in de buurt of het Centraal Afspraken bureau van de ouderenadviseurs: tel. (013) 5350505 (werkdagen 9 tot 12 uur). Of kijk op www.twern.nl, klik op Voor oude ren en daarna op Ouderenadvies. Rijgedrag Intussen is de bus op de plaats gearriveerd waar de meeste van deze ouderen heen willen, de Westermarkt. Een mooie gelegen heid om de buschauffeur te vragen naar zijn ervaring met het gratis ver voer voor 55-plussers. "Het is aan merkelijk drukker", vindt hij, "vooral Ouderen in debat met provinciale politici De Brabantse ouderenorganisaties organiseren in de aanloop naar de ver kiezingen voor Provinciale Staten een lijsttrekkersdebat. Het debat op dagmorgen 16 februari in een zaal van het Tilburgse Willem II Stadion c onder meer over woningen, buslijnen en ontmoetingsplekken. Journalist Frénk van der Linden, bekend van onder meer het radiopro gramma Kunststof op Radio 1leidt het debat. Aan het debat nemen naast een aantal lijsttrekkers ook de gedeputeerden Van Haatten en Luijendijk deel. Ouderen in de zaal kunnen ook een inbreng hebben. Van der Linden legt de politici stellingen voor die gebaseerd zijn n pamflet over provinciaal seniorenbeleid, dat is gemaakt door de Su Verenigde Bonden Overleg Brabant (VBOB). Het VBOB wil dat de f cie na de verkiezingen van 7 maart meer doet aan betaalbare wor voor ouderen, buslijnen op het platteland, laagdrempelige ontmoet plekken voor ouderen, en meer aandacht besteedt aan de geïsoleerde positie van allochtone ouderen. Het debat op 16 februari in een zaal van het Willem II Stadion duurt van 10.00 tot 12.30 uur. In het VBOB werken KBO-Brabant, ANBO gewest Noord-Brabant, PCOB gewest Noord-Brabant, BOOG, PSOB en PGVE samen; in totaal hebben ze 165.000 leden. Carnaval voor ouderen In de schouwburg van Theaters Tilburg zorgt CV De Flepsteppers als vanouds voor een feestelijke sfeer met volop live muziek en optredens. Dit gevarieerde programma gaat op vrijdag 16 februari om 13.00 uur van start met het Seniorenspektaokel. Diverse artiesten en carnavalsor- kesten zorgen voor de ultieme carnavalssfeer, zoals Frank Mirella, ton- praoter Robert van Lamoen, de carnavalsorkesten de Spulse Vreukers en De Frutblaozen en Trio Hu'hum dat klassieke muziek brengt als een komi sche act. Het zaalpogramma begint om 13.30 uur; van 15.30 tot ongeveer 17.30 uur wordt er verder gefeest in de foyer. Kaarten voor het Senioren spektaokel zijn a 6,50 te koop bij Theaters Tilburg, tel. (013) 5432220. Zondag 18 februari is er in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) een carnavalsmiddag voor alle senioren uit de Reeshof. Zij kunnen daar van 13.30 tot 16.30 uur dansen, springen, hossen en zingen of gewoon lekker luisteren, lachen en genieten! De zaal is open vanaf 13.00 uur. August de Laat en consorten brengen sketches, carnavalsmuziek (oude nummers) en dansmuziek. Kaarten zijn in de voorverkoop a 2,- verkrijg baar bij de recepties van wijkcentrum Heyhoef en zorgcentrum Reyshoe- ve (Gendringenlaan 15); aan de deur kosten ze, mits nog niet op, 3,-. In de wijk St. Anna is er op maandag 19 en dinsdag 20 februari een carnavalsfeest in de Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnenstraat). Tijd: 14 tot 19 uur. Dj Walter van Lieshout verzorgt de muziek. Iedereen is welkom, liefst gekostumeerd. Gratis entree. Oefenen met zorgwebsite Sharecare De zorgsite van Sharecare, waarmee mantelzorgers gemakkelijk taken kunnen verdelen en andere afspraken kunnen maken, trekt veel geïnte resseerden. Stichting Mantelzorg Midden-Brabant en Sharecare organi seren op 26 februari een workshop Werken met ShareCare. Daar komen onderwerpen aan bod als de voordelen van een zorgsite, hoe een zorg groep werkt, wat een zorgrooster is, en hoe met de privacy zit. De work shop in het computerlokaal van de ROC-vestiging aan de Prof. Gimbrère- laan 9 duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Bij grote belangstelling vindt er een extra workshop plaats op 28 februari. Deelname is gratis, maar vooraf aanmelden is noodzakelijk, bij voorkeur via e-mail: fschoemaker@mantelzorgmb.nl. Bellen kan ook: mantelzorg- makelaar Freke Schoemaker van Stichting Mantelzorg, tel. (013) 5443343 of 06-30631119. Zij geeft desgewenst meer inlichtingen; informatie is ook te vinden op www.sharecare.nl. Vriendschapscursus voor 55-plusvrouwen Speciaal voor 55-plusvrouwen herhaalt de ANBO vanaf 28 februari in Tilburg workshops over het thema Vriendschap. Gedurende tien ochtenden praten de deelneemsters over vriendschap en wisselen ze hun ervaringen uit. Achtergrond van de cursus is dat met het ouder worden je vrienden- en kennissenkring kleiner wordt. De enige manier om een vriend te krijgen is er één te zijn, op de eerste plaats voor jezelf. Goede vrienden hebben en houden is weer iets anders. Bij de workshops staat vertrouwelijkheid voor op, maar elke deelneemster bepaalt zelf wat ze kwijt wil. De gratis cursus is op woensdagen van 28 februari t/m 9 mei (behalve 2 mei) van 10 tot 12.30 uur. Ook niet-ANBO-leden zijn welkom. Meer infor matie: ANBO Brabant, mw. Hülya Qigdem, tel. (013) 5802296. Bijeenkomsten De Salon. Bij De Salon, ontmoetingsplek voor lesbische en homoseksuele 50-plus- sers in Tilburg en omstreken, is de sfeer open en gemoedelijk en worden nieuwelingen goed opgevangen, zodat ze zich snel op hun gemak voelen. De deelnemers komen maandelijks bij elkaar: de ene maand op een don derdag van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81), de andere maand op zondagmiddag bij één van de Salongangers thuis. De adressen van de Thuissalon staan in de Nieuwsbrief van De Salon. Dit voorjaar zijn er bijeenkomsten op zondag 25 februari, donderdag 29 maart, zondag 22 april, donderdag 24 mei en zondag 24 juni. Naast de maandelijkse Salon zijn er af en toe speciale bijeenkomsten. Op het programma staat voor dit voorjaar een lezing over homoseksuelen in de Tweede Wereldoorlog en voor het najaar een bezoek aan Kamp Vught. Meer informatie over De Salon: Genie en Cobie, tel. (013) 5435793 of 4561686. Bingo in de Reit een bir prijzen. 14.00 uur gemeenten Tilburg en tis met de bus. Dit expe riment, uniek in Nederland, duurt tot 1 juli. De gemeente wil hier mee het gebruik van het open baar vervoer stimuleren en vooral ook de mobiliteit van ouderen bevorderen. In april geeft de gemeente met cijfers aan of dit gelukt is, maar zeker is dat de bussen een stuk voller zitten. Vooruitlopend op die evaluatie vroeg de Seniorenwijzer in de bus en bij de bushalte aan ouderen wat hun ervaringen zijn met dit gratis openbaar vervoer. meegemaakt dat een chauffeur zo'n heel oud dametje, dat maar amper kon lopen, gewoon liet betalen. 'Je ziet toch dat ik geen 55 meer ben', zei ze nog. Hij zei dat ie niet aan haar neus kon zien hoe oud ze was. Dat vond ik toch wel erg zielig voor dat mensje. En ontzettend lomp van die chauffeur." Op de vraag of Snoek net zo vaak met de bus zou reizen als het niet meer gratis zou zijn, is haar ant woord duidelijk. "Nee, dan pak ik weer vaker mijn autootje. Of het moet wel op donderdag en zaterdag goedkoop blijven, dat is .ook nog wel te doen. Maar ik ga niet meer zo'n dure strippenkaart kopen." Meestal zijn er genoeg bushaltes in de buurt, vindt ze. "Ik hoef nooit ver te lopen om op de bus te kunnen stappen. Behalve bij de Hart van Brabantlaan: daar hebben ze halver wege aan weerskanten een bushal te laten vervallen. Daar snap ik hele maal niets van, want juist daar stap pen veel ouderen in en uit!" Debby Struijk Uitkomst - - -o .mfoecontourtiibuq.nl Een riJ stoelen achter hen zit aangepast aan de groeiende groep -1 Mevrouw Horvers (62). Ze heeft het ouderen die hij vervoert, bijvoor- - gesprek gevolgd en wil ook haar beeld met optrekken en wegr" mening kwijt. Tot voor een tijdje "Je houdt rekening met ieden pakte ze altijd de fiets, maar over- T woog door problemen met haar Natuurlijk rijd -benen "zo'n autootje waar je geen I rijbewijs voor hoeft te hebben" aan Jj te schaffen. "Maar die zijn hartstikke vragen van rijks- en gemeentel i beschermde stadsge- een monumentenverg® agen hierover kunt u st Beleidsontwikkeling, :t college van burgeme» maakt bekend dating uwen en Wonen de voj .m monumentenvergiB en zijn: J veranderen horecapail -wet bestuursrecht» WnX^TswÏÏ] Sinds 1 oktober kunnen 55-plus- uit is verzonden te-1 sers in de-1"r!"- Goirlegrati rden aan het college va l,nil 'ethouders van Tilburg, I 00 LH Tilburg. Tevensii: orlopige voorziening 1 bij de voorzieningen!®» a, sector bestuursrecht 00 PA Breda. Een dergelijl arden gedaan als een bel ediend. oen wat siecnier ter ueeii en sinus in nj last van mijn knie heb, gaat fietsen ook moeilijker”, zegt mevrouw Van E den Boogaardt (64). Haar man knikt: ju "We hebben geen auto en bleven f| samen steeds meer thuis, omdat mijn vrouw die klachten kreeg. We gingen eigenlijk alleen weg voor de noodzakelijke boodschappen en om r-T naar de kinderen te gaan." Meneer Van den Boogaardt (70) vindt het gratis reizen een uitkomst. Tg, "Zeker wanneer je niet meer hebt i dan een schamel AOWtje. Dan hak- 3 ken die retourtjes naar de stad er toch wel in. Nu reizen we juist meer en komen we op plekken waar we niet vaak meer kwamen, zoals 111- burg-Noord waar we lang gewoond hebben." <S' E (D uciiiuiciIWIJZ.C1 veisuiiijiu I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie: Isabella de Boer-Ver- heijen, André Coenen, Riek I Flipse-Tïemens, Gerry Hovers, Petra Jansen, Karei Luiijf (eind- I redacteur), Lieke Luijbregts, I Loes Mertens-Vermeer, Debby I Struijk-Buitelaar, Mat de Vries. Redactieadres: Seniorenwij zer, Stichting de Twen Vincentiusstraat 102, 5038 L. Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden naar: Seniorenwijzer, p/a de 1, Postbus 3078, 5003 DB ...burg; e-mail seniorenwij- zer@twern.nl. Kopijsluiting: donderdag in de |j3ven weken om 12 uur. 65-plusser niet alleen belasting terug, maar tevens een teruggave nooit aangifte beschikking voor buitengewone uit gaven. In het verleden had deze oudere ook huursubsidie aangevraagd, maar was deze geweigerd, omdat het inkomen te hoog was. Wat gebeurt er nu? Omdat het belastba re inkomen lager uitvalt, krijgt de oudere automatisch over die voor bije jaren toch nog huursubsidie uit gekeerd. Dat betekent in dit geval een onverwachte meevaller van ongeveer 1.000. Toch wel lekker in deze dure tijden. ijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is op donderdag 22 februari Jingomiddag voor 55-plussers. In elk van de tien ronden zijn er drie :n. Een kopje koffie of thee is gratis. Een kaart kost 2,50. Aanvang kende kracht extra zorgtoeslag uit gekeerd. Het omgekeerde kan natuurlijk ook het geval zijn, als het inkomen hoger uitvalt dan vorig jaar is ingeschat. ik zie dat iedereen een plaats heeft naar het Wagnerplein." gevonden. Zo niet, dan let ik wat Ze heeft de deeltaxi ook wel eens meer op met wegrijden. En wanneer gebeld. "Maar daar moet je een iemand moeite heeft met instappen, pasje voor hebben. Heb je dat niet, is er altijd wel iemand in de buurt die zoals ik, moet je voor een enkeltje 3 even helpt." euro 40 betalen. En dan loopt het "Nou, dat ben ik niet met u eens", snel op." zegt een dame die net bij het instap- Over het i_ pen haar identiteitskaart aan de sen is ze zeer te spreken. "Het in-en chauffeur laat zien. "Er zijn collega's uitstappen gaat veel makkelijker, van u die daar weinig rekening mee ook de buggy gaat er met gemak in. houden. Je zit nog niet of ze rijden al De instap is heel laag, het is net weg. Daar heb ik wel eens wat van alsof je maar een klein stoepje op gezegd en dan kijken ze je heel ver- moet stappen. Ik moest eens van de baasd aan." Ze loopt naar achteren Efteling naar huis -terug met mijn en gaat zitten; de volle boodschap- kleindochter. Die was daar in slaap pentas trekt ze op schoot. gevallen. Ik kon haar zo in de buggy de bus in rijden en toen ik thuis kwam, sliep ze nog." zorgtoeslag. Dat gebeurt aan de hand van het- inkomen over 2006. jevraagd Wie meer en/of hogere aftrekposten heeft en daardoor een lager belast baar inkomen, krijgt met terugwer- angifl de jaren daarvoor in. Als alk Meevaller Wie nog nooit aangifte heeft gedaan, doet er verstandig aan doen. Een p beeld: een vrijv renbond vult ingiftebiljet er het jaar 2 nogal wat belastir wordt, vult hij ook in- rat K

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2007 | | pagina 13